vaartmaatschappij zijn heden van Amsterdam naar New-York vertrok ken: 441 volwassen personen, 125 kinderen van 1 tot 10 jaar en 40 zuigelingen. Er waren voorts 14 passagiers le en 40 passagiers 2e klassse aan boord. Een zeeman, wiens hac- den en voeten op de reis van Ame rika naar Holland bevroren waren, werd Donderdag in het Gasthuis te Amsterdam opgenomen. Men schrijft ons uitHil- versum: Ouders, die hunne kinde ren voor onderwijzer willen laten opleiden, mogen zich nog wel eens ter deeg bedenken, vóór zij tot dien stap overgaan. Het is reeds dikwerf gezegd, doch het kan geen kwaad het hier nog eens te herhalen, dat het aantal onderwijzers zonder be trekking legio is. Voor de vier va cante betrekkingen aan een der kostelooze scholen alhier op eene jaarwedde van f550, hebben zich niet minder dan 104 liefhebbers aangemeld, waaronder er velen zijn, die reeds geruimen tijd te vergeefs naar een magere betrekking heb ben gedongen, en den koning te rijk zouden zijn als ze aangesteld werden op een salaris van f 450 per jaar, of van nog geen f 9 per week. De planken, palen, riggels, enz., door de Bussemsche Erfgooiers in der tijd aangevoerd om door het plaatsen van hekken en schuttingen het verdere afzai_clen in de hei te beletten, zullen a. s. Vrijdag publiek worden verkocht. Niet minder dau 40 perceelen zullen dan onder de hamer komen. Misschien dat menig plankje of paaltje nog wordt ge kocht, alleen om als blijvend aan denken te dienen aan den verwoe den strijd, door de Erfgooiers tot verdediging van hun vermeend recht gestreden. Men schrijft ons uit Zaan dam: Uit ongeveer 60 sollicitanten naar de betrekking van inspecteur van politie alhier is benoemd de heer W. H. Doorman, thans inspecteur te Amsterdam. In den afgeloopen win ter werd op Terschelling in het zand aan de kust der Noordzee een zware eenhoorn gevonden, nog ge heel gaaf. Men denkt, dat derge lijke voorwerpen nog afkomstig zijn uit de stoomboot Iceland.welke voor een twaalftal jaren aan de kust van Vlieland is vergaan, terwijl bij de berging uit die boot honderden van die horens en tanden over boord gevallen zijn. Een nieuw bewijs dus voor de werking van den stroom langs de kusten en stranden. Met den parkaanleg in den Koekamp te 's Hage voor de Nationale ICunstnijverhe dstentoon stelling is men in de afgeloopen week krachtig voortgegaan. De vij ver voor het hoofdgebouw is gereed. Ook verscheidene bijgebouwen zijn voltooid. Aan het hoofdgebouw gaat men uitwendig aan 't afwerken be ginnen, zoodat weldra de groote beeldengroepen zullen worden ge plaatst. De bekende Haagscbe firma J. F. W. Van Rijswijk en Zoon, bloem- kweekers en hofleveranciers, heeft aan het Uitvoerend Comité de toe zegging gedaan om tijdens den duur der tentoonstelling deze op te luis teren met levende bloemen en groen. De bediende in een apo theek te 's Hage welke 11. Zaterdag dag door de politie is aangehouden ter zake van diefstal van f 130, was een loopknecht. Den 19en April a. s. zal te Rotterdam de algemeone verga dering van den anti-vaccinedwang- bond gehouden worden, gevolgd door eene openbare bijeenkomst op denzelfden dag, des avonds om 8 uur in het Nut, waarin de heeren M. J. Van der Hoogt, predikant te Zaandam, en mr. L. W. C. Keu- chenius a;S spreker zullen optreden, met gelegenheid tot debat. Maandagmiddag strui- kelde een schippersknecht aan den Noordblaak te Rotterdam overeenige zakken en viel te water. Door een roeibootje te grijpen, redde hij zich zelf en kwam er met den schrik en een nat pak af. Minder gelukkig bekwam een verver zijn val. Deze viel omstreeks 6 uur van eene hooge ladder aan het Haringvliet. Zwaar gekwetst werd hij naar het zieken huis aan de Coolsingel vervoerd. Men vreest voor zijn leven. Te Tuil, gemeente Haaf- ten, ia Maandagnacht weder eene boerderij door brand vernield. Zes koeien en twee paarden kwamen in de vlammen om. „Te Breda worden pogin gen aangewend, om het 1000-jarig bestaan dier stad in dit jaar op grootsche wijze te vieren." Bovenstaand bericht lazen wij dezer dagen in verschillende bladen, doch ons is er tot heden niets van bekend. Wel trachtte een hier ter stede verschijnend blad in een reeks van artikelen aan te toonen, dat Breda dit jaar 1000 jaren bestaan had, doch de daarvoor aangevoerde gronden waren zóó vaag, dat het op eenigen grond onmogelijk is te bewijzen. Wil men evenwel dit jaar per sé eens feestvieren, dat men dan het 60 jarig bestaan der Kon. Milit. Acad. herdenke, dit feit is o. i. veel belangrijker en aan geen twijfel onderhevig. Bred.Ct Zaterdagnamiddag is te Breda overleden, na eene ongesteld heid van slechts twee dagen, de heer jhr. mr. B. M. de Jonge van Elle- meet, president der arrondissements rechtbank aldaar, welke betrekking door hem slechts ruim 6 maanden vervuld werd. De overledene, op zeer jeugdigen leeftijd tot deze hoogst belangrijke betrekking benoemd, had den leeftijd van 45 jaren bereikt. Uit Helmond wordt ge- schreven De heer S., grossier alhier, ging dezer dagen zijn klanten in een na burig dorp bezoeken. Bij een win kelier aldaar gekomen, zou hij be taling voor geleverde winkelwaren ontvangen. Het geld ligt reeds op tafel, door de zorgvuldige huismoe der geteld, klaar. De heer S. heeft reeds de kwitantie, van plakzegel voorzien, geteekend, en wil zijn glas bier ("want 't is ook café) uitdrin ken. Onverhoeds valt de winkelier ster en op de kwitantie en op 't geld aan en strijkt alles in haar voorschoot. Niemand was er getuige van dan de heer S. Te Fijnaart zijn op last van de betrokken autoriteiten dezer dagen vier honden afgemaakt, ver dacht onlangs door een dollen hond te zijn gebeten. Een gevangene, die door de Nederlandsche regeering zou uit geleverd worden aan die van Belgie, is nabij Rozendaal, vanwaar de reis naar Esschen te voet zou worden gedaan, aan twee geleidende rijks veldwachters ontvlucht. Als vermoedel ij ke daders van den te Enschede op F. Vene- rius gepleegden moord zijn Zon dagochtend H. S. Siemmink en R. de Boer naar het huis van arrest te Almeloo overgebracht. Zondag werd in het beursgebouw te Hengeloo de al- gemeene vergadering gehouden tot het doen van rekening en verant woording door het bestuur van het aan de machinefabriek van ge'br. Stork Co. verbonden pensioen en ziekenfonds, het weduwen- en weezenfonds en de spaarkas. Da firma heeft ten voordeele van het pensioenfonds eene som van f 5000 over het boekjaar 1888 bijgeschre ven. Zondag heeft er een he- vige brand gewoed in de eikenschil- bosschen van baron F. van B. te Dorenweerd. Er is eene halve hec tare door het vuur vernield. De brand is aangestoken. De dader werd te Renkum ontdekt en heeft zijne schuld bekend. De schade is aan zienlijk. Omtrent dezen boschbrand, meldt men nader, dat de brand is ontstaau doordien een zestal knapen een zoogenaamd paasch- vuur hadden gestookt. Niettegen staande de vlammen, aangewakkerd door een sterken wind, snel om zich heen grepen, mocht men er toch gelukkig in slagen, door ge paste maatregelen, het vuur nog spoedig te dooven. Tegen den hoofd dader, woonachtig te Renkum, die reeds heeft bekend, is proces-verbaal opgemaakt. KOLONIËN. BATAVIA, 10 Maart. Een regeeringstelegram uit Atjeh van 29 Februari is van dezen inhoud: «Van Lampagger ongeveer vijftig vijanden naar Bras overgestoken, roofden 22 osseu van (veestapel) bezettiug. Tegen Lampagger uitgerukt met marine, getuchtigd, twee gewonden." Omtrent den brand der petroleum- bro men ter Oostkust van Sumatra, wor den door den resident, bij een telegram gedagteekend 6 dezer, de volgende bizon- derheden medegedeeld: «Ingenieur Fennema bericht oorzaak geen kwaadwilligheid; waarschijnlijk zelf ontbranding nafta bij het aanzetten pomp. Boorbok en alle gebouwen afgebrand, behalve kleine loods voor Chineezeu. Ketel, stoomlier, handlieren, pompen en verder ijzerwerk kunnen ter plaatse wor den hersteld. Boormeesters en werkvolk zijn steeds op het terrein gebleven. Door dammen in riviertje voortgang vuur voor Telega-Toenggal gestuit. Schade hoogstens twee en halve maand arbeid. Hout, boor- vloer, planken en atap, verder drijfriemen, slang en voorraad dagelijksche benoo- digdhedeu geen schade. Buiten concessie-terrein op 2 Maart nieuwe palissadeering gereed en met den bouw van huis begonnen." Onder dagteekeniug van 6 dezer telegrapheert de resident der Oostkust van Sumatra, dat door hem is ontvangen het volgende draadbericht van den con troleur van Padang en Bedagei: Volgens bericht Kalam-Setia Rajahs inval gedaan iu zuidelijk deel Badja Linggei. Kampong Nngaradja genomen, 21 krijgsgevangenen gemaakt." De officier van administratie le kl. van de marine F. Bamberg is onderweg van Soerabaja overleden aan de ziekte, waardoor hij genoodzaakt werd naar Ne derland te retourneeren. De heer G. van Zijl de Jong, me de-eigenaar en administrateur van de suikerfabriek Watoetoelis te Sidhoardjo, zet in een uitvoerig geschrift uiteen hoe de sereh-ziekte de suikercultuur op ge heel Java met den ondergang bedreigt, hoe de tot nog toe gedane pogingen om de bibiet te verbeteren niet zijn geslaagd en hoe men naar zijne overtuiging het kwaad meester kan worden als men het toppenstelsel laat varen en niet al te rijp geworden, gezonde en krachtige rietstok- ken voor plantibiet bezigt. Eene proef door den schrijver genomen is uitstekend gelukt. Het bestuur der N. I. Juristenver- eeniging heeft aan de leden eene circu laire gericht, waarin zij haar voornemen te kennen geeft om op de aanstaande al- gemeene vergadering het voorstel te doen de Vereeniging te ontbinden, daar zij bij de weinige medewerking niet behoorlijk kan blijven bestaan. Het is hier te warm voor zulke wetenschappelijke genootschap pen: de meeste lieden zijn blijde als zij met hun eigenlijk werk klaar zijn en heb ben geen lust in studie. Zooals men weet nam de Raad van justitie te Samarang bij de veroordeeling van de dames Swaving en Vogel verzach tende omstandigheden aan en sprak hij dientengevolge de doodstraf niet uit door den officier van justitie geëischt. De reden waarom het Hooggerechtshof geen termen vond voor die verzachtende omstandig heden luidt in het arrest van mevrouw Swaving aldus wO verwegende, dat het Hof geen ter men vindt om ten aanzien dezer beklaagde verzachtende omstandigheden aan te ne men, daar genoegzaam is bewezen, dat zij den moord van haren man lang te voren heeft beraamddat zij op de meest kalme wijze hare maatregelen heeft ge nomen, om dien moord door gehuurde moordenaars feu uitvoer te leggen en dat zij in werkelijkheid de hoofdschuldige is, daar de bei<Ï9 eerste beklaagden alleen op haar aandringen en door haar daar toe omgekocht -den moord hebben ge pleegd;" en dat van mevrouw Vogel: «Overwegende, dat genoegzaam is ge bleken, dat de beklaagde met hare doch ter den moord op den heer Swaving ge- ruimen tijd voor de uitvoering daarvan heeft beraamd dat zij met de moordenaars ten haren huize verschillende bijeenkom sten heeft gehaddat zij hen tot het vol voeren der misdaad heeft aangespoord; een hunner op haar erf gehuisvest; ketjoeboeng heeft laten bereiden en in het voor Swaving bestemde eten gemengd; last heeft gegeven om toovermiddelen te zoeken, ten einde Swaving van kant te maken, en door het verpanden van goe deren hare dochter heeft bijgestaan om de noodige gelden te verkrijgen, ten einde de gehuurde moordenaars te betalen.'' De «Matarnm" van 27 Februari meldt: Zaterdagmorgen teu 7 uur werd op de aloon-aloon alhier liet doodvonnis door ophanging voltrokken aan den be- ruchten ketjoe Djoijoijoedho. Dat de dood straf door ophanging weinig afschrikkends heeft voor den Javaan, bewees weder de kalmte van den geëxecuteerde. Als zoo genaamd galgenmaal liet de veroordeelde zich, den avond voor de executie, op vruchten op water onthalen. Uit de ge vangenis komende was hij zeer voldaan over de massa menschen die waren op gekomen om hem te zien hangen, maar toen hij op de aloon-aloon kwam en daar die duizenden voor het schavot zag staan, stapte hij zoo trotsch als een pauw ver der, daar er volgens hem even veel per sonen als bij een garebeg tegenwoordig waren. Onder het voorlezen van het von nis bekeek hij zeer nauwkeurig het schavot en betuigde aan de geleiders zijne inge nomenheid met de practische inrichting daarvan. Neemt men daarbij in aanmer king, dat de veroordeelde keurig in het wit gekleed was, omhangen met kransen, terwijl de fumilieleden klaar stonden om hem plechtig te begraven, dan zijn wij het eens met het oordeel van velen, dat eene dergelijke executie het tegendeel van schrik onder de ketjoes te weeg brengt. Een paar dagen voor zijn dood bekende de opgehangene nog heel kalm, tijdens zijn leven 7 moorden gepleegd te hebben. Hij had al zijne slachtoffers het hoofd van den romp gesneden, zoodat hij niet bevreesd was dat ze hem bij Mohamed zouden aanklagen. Waarom trekt hetgoe- vernement van deze wetenschap geen partij om, zoo or geëxecuteerd moeten worden, die executie, door onthoofding, zoo afschrikwekkend mogelijk te maken? Wij vernemen dat de Raad van justitie te Batavia de terechtstelling heeft bevolen van den beklaagde F. A. H., ge wezen administrateur van de tabaksonder neming «Adolina" te Serdang (Deli), en Lim Sam Hok, gewezen hoofdtsndil van die onderneming. Aan beide beklaagden wordt ten laste gelegd den koeli Khoe Ah An van ge melde onderneming, na hem onwettig te hebben gevangen gehouden, zoodanig te hebben mishandeld, dat hij kort daarna aau de gevolgen dier mishandeling is ge storven; terwijl de beklaagde H. daaren boven nog een anderen koelie, met name Arbi, eveueneens onwettig heeft gevangen gehouden en mishandeld. In de afdeeliug Tjaringin van de residentie Bantam nemen de tijgers nog niet af, niettegenstaande de verhoogde premiën door de regeeriug uitgeloofdzij jagen de bevolking zooveel schrik aan, dat deze geheele districten verlaat en naar elders verhuist. Naar men zegt hebben zich ook op den grooten weg tusschen Meester Cor nelia en Buitenzorg, op de hoogte van Tjimauieö, tijgers vertoond. Naar men verneemt zal de vice- admiraal J. W. Biukes in Mei a. s. re- patrieereu en worden vervangen door den schout-bij-nacht P. ten Bosch. Aan een Atjoh-correspoudentie dd. 19 Februari van de «Loc." is het Volgende ontleend Ook Kota Pagani werd dezer dagen zwaar beschoten en liefst met grof geschut. Zoo kwam op den I7en dezer een granaat van 50mm. door het zinken dak der ver sterking daar binnen terecht, doch heeft niemand geraakt. De vijand heeft uit ge brek aan groote projectielen een niet ge sprongen granaat tot dat doel gebezigd. Kota Poliama kreeg een nachtelijk be zoek van den vijand in den nacht van den 14en op den 15en Februari, vermoedelijk met het plan om de sloep te stelen. Doch toen hij het prauwenhuis trachtte open te breken, werd hij ontdekt en beschoten, waarna de aftocht werd aangeuomeu. Uit nijd, dat hij niets heeft kunnen kapen, sneed hij de telephoon verbinding tusschen Kota Pohama en Kroeng Tjoet door. Op een namiddag (lOen Februari jl.), omstreeks 47a uur, kwam een kanonsko gel uit Pakau Soth over de versterking en viel aan het strand in de nabijheid der putboring. Zelfs de schietoefeningen werden door den vijand bemoeilijkt. Het schijnt, dat hij thans op bepaalde uren zijn grof ge schut in werking brengt, want na den lOen Februari jl. vielen de kanonschoten tusschen 8 en 8'/a uur v. m. Zoo kwam op den 12en Februari, om streeks 8 uur v. m. vóór het Z. O. bastion van de versterking, een kanonskogel in den grond woelen en op den 18en dezer, op hetzelfde uur, vloog er een over de benting en kwam in de kwala te water. Overal heeft do vijand loopgraven ge maakt, bij het strand, bij onze kogelvan gers, bij de artesische putboring en ook van Kota Rantang naar Kota Mebedil, om daaruit, gedekt, ons verliezen toe te brengen. Ook heeft hij zich van betere schietwapenen voorzien en wel geweren van de laatste uitvinding, kaliber 10 mm; deze geweren schieten juister, hebben bijna een ouhoorbaren knal en eene geringe hoeveelheid kruitdamp. Uit Deli wordt gemeld van 29 Fe bruari De brand van het etablissement aan de petroleumbronnen is, wat het geldelijk verlies betreft, van tamelijke beteekenis. Machinehuis, koeliewoningen, huis van den boormeester, benting, magazijn met inhoud, hebben het goevernement eene niet onbe langrijke som gekost, terwijl de machine rieën waarschijnlijk niet geheel onbescha digd zullen zijn gebleveu. De miju-ing. Fennema is er thans heen om de schade op te nemen en naar omstandigheden te handelen. Nu de werkzaamheden geheel ge na geopend werd, niet had verlaten, scheen op alle aan wezigen een diepen indruk te maken. Hoewel ik reeds met dit feit in kennis was gesteld, kon ik nochtans, bij eene zoo krachtige bevestiging daarvan, eenigen twijfel niet ge heel onderdrukken; ik wendde mij een weinig ter zijde, ten einde het gelaat van den bottelier recht voor mij te krijgen en trachtte er uit te lezen, of hij wellicht dus ge tuigde met het oogmerk om zijne nalatigheid in dit op zicht te verbergen. Maar de man stond daar even kalm en onbewogen, en zag allen, die in de kamer vergaderd waren met een open en rustig gelaat aan. Vervolgens werd hem gevraagd, wanneer hij den heer Leavenworth het laatst levend had gezien, en hij antwoordde: Gisterenavond aan het middagmaal. Een van u heeft hem toch nog later gezien? Jawel, meneer; de heer Harwell zegt dat hij hem nog gezien heeft gisterenavond omstreeks half tien. Welke kamer bewoont gij in dit huis? Een klein vertrek beneden, meneer. En waar slapen de andere huisgenooten? Meerendeels op de derde verdieping, meneer, de dames in de groote achterkamers en de heer Harwell in een klei nere kamer aan de straat. De meiden slapen op zolder. Er was dus niemand op de verdieping waar de heer Leavenworth verblijf hield? Neen, meneer. Hoe laat zijt ge gisterenavond naar bed gegaan? Ik denk zoowat om elf uur. Herinnert ge u ook, voor of na dien tijd een gerucht in het huis te hebben vernomen? Neen, meneer. De ontdekking, die gij dezen morgen deedt, was dus voor u iets geheel onverwachts? Ja, meneer. Daarna gevraagd een meer omstandig verhaal te geven van de ontdekkiüg der misdaad, ging hij voort met te ver tellen, dat geen vermoeden omtrent iets buitengewoons was gerezen, voordat de heer Leavenworth op het herhaald ge- bel voor 't ontbijt daaraan niet verschenen was. Men had daarna nog een poos gewacht, maar toen het al langer en langer duurde, was miss Eleonore zeer ongerust geworden en had eindelijk de kamer verlaten, zeggende, dat zij zou gaan zien, wat er aan geheelde; zij was echter spoedig daarop teruggekeerd met onthutst gelaat en vertelde, dat zij aan de deur van haar ooms kamer had geklopt, doch geen antwoord had gekregen. Daarop waren de heer Har well en hij zelf naar boven gegaan en hadden aan beide deuren beproefd om ze te openen, maar toen zij de eene zoowel als de andere gesloten hadden gevonden, hadden zij de deur der bibliotheek met geweld opengebroken en den heer Leavenworth werkelijk gevonden, doch, gelijk hij reeds gezegd had, in levenloozen staat. En de dames? Die kwamen even na ons de kamer binnen, en miss Eleonore viel in zwijm. En de andere, miss Mary heet zij geloof ik? Omtrent haar herinner ik mij niets bizondersik was zoo druk bezig met water te halen voor miss Eleonore, dat ik op haar zuster weinig acht sloeg. Duurde het lang, eer het lijk van mijnheer Leavenworth naar de andere kamer werd gedragen? Neen meneer, dat geschiedde bijna onmiddellijk, nadat miss Eleonore was bijgekomen, hetgeen nagenoeg oogen- blikkelijk plaats had, zonder dat het water hare lippen aan raakte. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2