GEMENGD NIEUWS. Burgerlijke Stand. wondering, terwijl het geheele vaderland opgetogen was en van alle zijden aan Hobein daarvan de blijken toestroomden. Van het bestuur van het genootschap «Docfcrina et Amicitia" te Amsterdam ont ving Hobein eene zilveren tabaksdoos, waarin de volgende dichtregelen gegra veerd waren: Hobein, gij hebt den vloed en 's muiters (lood getart, Gij hebt 's lands heiige vlag bewaard (voor 't gruwelijk schennen. Dit rein metaal melde u, hoe wij uw (trouw erkennen, Eb hoe zij is gegrift in 't dankbaar (Hollandsch hart. Het Genootschap „Doctrina et Amicitia" te Amsterdam. De geboorteplaats van den jeugdigen held, de stad 's Graveuhage, bleef niet achter om hare hulde aan den onver schrokken held te bewijzen, door het schen ken eener zilveren medaille, waarop aan de eene zijde stond gegraveerd: i/De stad 's Graveuhage aan haren me* z/deburger, den ridder Jacob Hobein, voor z/de trouw, kloekmoedigheid en zelfopof fering, waarmede hij op den 19en Maart 1/1831 voor het fort Philippine in het //midden der golven zijne boot redde, en z/haar vlag behield"terwijl de keerzijde, waarop eene voorstelling tan het feit was gegraveerd, door het volgende randschrift was omgeven//Zijne trouw wijkt voor water noch vuur." Hobein bleef in 'a lands zeedienst, en maakte, steeds in rang opklimmende tot den hoogsten beneden dien van officier (opperstuurman), verschillende expeditiën mede, o. a. ook die naar Bali, waarvoor hij in 1849 de gouden Gesp ontving. Na 50 jaren dienst werd Hobein in 1875 gepensioneerd en vestigde hij zich metterwoon te Vlissingen. Op 19 Maart 1881 werd, onder groote deelneming van vorst en vaderland, het 50-jarig jubilé van Hobein'8 heldendaad gevierd en werd hem de zilveren medaille der Orde van de Eikenkroon uitgereikt aan boord van Zr. Ms. kanonneerboot//Hydra", door den commandant van dien bodem. Algemeen werd hem op dien dag hulde gebracht. Bij het standbeeld van den grootsten onzer zeehelden M. A. deRuij- ter werd hij door den heer J. Spanjaard, inspecteur van l.et loodswezen, op kern achtige wijze toegesproken, en na in tri omf door de stad gevoerd te zijn, was hem eene plechtige ontvangst in het raad huis bereid. Op dieu dag ontving Hobein ook een vleiend schrijven van Z. M. den Koning, alsmede van prins Frederik, die daarbij een aanzienlijk geschenk in geld had gevoegd. Bij elke feestelijke gelegenheid kon men 3teeds de kranige figuur van den held vinden, in zijne nette uniform, de borst met eereteekenen versierd. In hooge mate genoot hij tot zijn laatsten dag de alge- meene achting. Een arbeider te Nieu- wolda begaf zich voor eenige jaren met zijne vrouw naar Amerika, in de vaste veronderstelling, daar spoe dig rijk te zijn. Het tegendeel bleek en hoogstwaarschijnlijk zouden zij van gebrek omgekomen zijn, indien niet de landbouwer, bij wien zij vroeger gewerkt hadden, hun het henoodigde geld voor de terugreis had toegezonden. Hier aangekomen begonnen zij met nieuwen moed hun werk en waren weldra in staat het geleende geld terug te geven. Niettegenstaande den treurigen af loop der eerste reis, vertrekken zij thans weder naar de nieuwe wereld om hun geluk nog eens te beproeven. BUITENLAND. Ierland. In de graafschappenClar- ke en Cork heeft men Zondag 11. ge poogd meetings te houden. Te Ma- crom werd de politie overmand. De heer Tanner, parlementslid, voerde het woord. De ruiterij chargeerde het volk met de blanke sabel. De heer Tanner werd met geweld naar zijn hotel gebracht. Er werden eenige personen gekwetst. TeLoughrea zijn 30 gekwetsten. Hier ging de heer O'Brien, door 4000 personen gevolgd, naar een veld buiten de stad. 200 man politie, huzaren en eene compagnie voet volk hadden post gevat in de na bijheid van het veld. De magistraat eischte, dat de meeting zou uiteen gaan, maar de heer O'Brien ging voort met de menigte toe te spre ken. Toen maakte de politie zich van het platform meester en dreef de menigte na een kort gevecht uiteen. Niemand is ernstig gekwetst. Patrouilles doorkruisen voortdu rend de stad. Te KilruBch, waar de heer Red mond iusgelijks eene meeting had ingericht, schijnt de botsing ergere gevolgen gehad te hebben. Men spreekt van een zeker aantal per- onen, die door sabelslagen of bajo- etsteken werden getroffen. DuitSChland. Des Keizers kwijt schelding van straf met de daarbij behoorende ministerieele beschik king werd Dinsdag avond te Straats burg openbaar gemaakt. Zij strookt volkomen met hetgeen te dien op zichte in Pruisen verordend werd; doch bovendien ontslaat zij ook van straf wegens overtredingen tegen de bepalingen van de nog geldige FraDsche perswetgeving en wegens het uiten van oproerige kreten en het dragen van oproerige kentee- kenen. Keizer Frederik heeft Maan dagmorgen aan dr. Morell Mac kenzie het commandeurskruis van de Hohenzollernsche huisorde over handigd. De keizer, die zich zeer wel bevond, hield daarbij een korte toespraak, waarin hij o. a. zeide, dat hij reeds aanstonds het volste ver trouwen in Mackenzie stelde, aan gezien deze hem door zijne Duit- sche geneesheeren aanbevolen was. Bizondere aandacht heeft de beteekenisvolle toespraak getrokken, met welke keizer Frederik aan Dr. Morell Mackenzie het kommandeurs- kruis van de Hohenzollernsche huis orde overhandigd heeft. „Toen gij de eerste maal bij mij kwaamt zeide de Keizer tot zijnen arts stelde ik ten volle vertrouwen in u, dewijl gij mij door mijne Duitsche geneesheeren aanbevolen waart. Se dert heb ik door eigen ervaring uwe bekwaamheden leeren hoogschatten. Het strekt mij daarom bijzonder tot genoegen, u deze orde te verleeneu, ter dankbare erkenning uwer hoog gewaardeerde diensten en ter her innering aan mijnetroonsbestijging." Frankrijk. Le Matin maakt eene reeks telegrammen bekend tusschen Boulanger en zijn vriend graatDillon, gedurende de maand Februari jl. gewisseld, toen de generaal, nog in werkelijken dienst, niet verkiesbaar was de Kamer. Deze dépêches, hoe wel niet in allen deele verstaanbaar, zijn niettemin voor den oningewijde bewijs genoeg, dat hij zich inge laten heeft met de beweging ten gunste zijner candidatuur, hetgeen Boulanger steeds ontkend heeft. La France meldt nu dat graaf Dillon eene vervolging tegen le Matin instelt wegens diefstal en openbaarmaking van privaat-dépê ches. Félix Pyat heeft aan Mme Séverine, directrice van le Cri du Peuple, een briefje geschreven waarin hij meldt dat de nieuwe plichten, die hij te vervullen heeft (nu hij afgevaardigde is geworden), hem geen tijd laten aan haar blad te blijven medewerken. Hij blijft in- tusschen haar erkentelijke vriend. De afgevaardigde Francis Laur, een goed bekende van de werklie den te Anzin, heeft aldaar iu eene kiesvergadering de candidatuur van Boulanger als socialist aanbevolen. De zaak der arbeiders, verzekerde hij, zal Boulanger met warmte in de Kamer verdedigen. Tot staving dat de werklieden in Boulanger hunnen man vinden, haalde hij eene reeks verklaringen uit diens rede voeringen aan. De vergadering heeft ten slotte eene motie aangenomen, waarin gezegd wordt dat het wel slagen der candidatuur van Bou langer alleen in staat is de ge- wenschte sociale en democratische hervormingen tot stand te brengen. Rumenië. De Minister vanbui- tenlandsche zaken Carp heeft ver klaard, dat de Koning het tegen woordige ministerie gekozen heeft, omdat het tusschen de verschillende partijen stond. Het Kabinet zal in de buitenlandsche staatkunde on partijdig, in de binnenlandsche na tionaal zijn. Betreffende de verkie zingen zeide de Minister, dat het niet mogelijk is die thans, gedu rende de bestaande opgewondenheid, te doen plaats hebben. Zoodra alles rustig geworden zal zijn, hoopt de regeering de Kamer te kunnen ont binden. De Minister verzocht ten slotte, de begrooting aan te nemen. Volgens dépêches uit Bucha rest, langs indirecten weg, hebben zich de onlusten, welke eerst be dwongen waren, nadat de troepen tusschenheide waren gek men, her haald. Russische agenten wekken allerwege tot ontevredenheid op, hitsen de Rumeensche boeren op tegen hunne pachtheeren en zetten hen aan, landverdeeling te eischen en betaling der pacht te weigeren. Noord-Amerika (V. S.) De Standard meldt uit Tanger, dat het geschil tusschen de Amerikaansche Unie en Marokko geschikt is. De sultan heeft eene overeenkomst ge- teekend, waarbij de uitspraak over het geschil in handen gegeven wordt van een Marokkaanschen commis saris en den Amerikaanschen con sul, terwijl als beiden het niet eens kunnen worden, door hen een Euro- peesche arbiter in de zaak geroepen zal worden, die definitief het ge schil beslechten zal. De koningin van Enge land heeft in Frankrijk de hoffelijke wijze geroemd, waarop men haar aan alle stations begroet en met eerbewijzen ontvangen had de Ita lianen willen trachten, deze beleefd heden te overtreffen. Koningin Vic toria ontving een rijke verzameling boeketten, waarvan dat der Tos- kaaneche Tuinbouwvereeniging een der kostbaarste-was. De boeket be stond uitsluitend uit planten die in een der deelen van het gebied der koningin in de open lucht groeien. De Himalaya's, de Indische vlakte, Kaapland, Burmah, Australië, wa ren alle vertegenwoordigd. De ko ningin liet aan het bestuur haren dank betuigen. Te Florence, waar de koningin eenigen tijd vertoeven zou, werd haar een adres van hul de namens de burgers der stad aan geboden. De prins van Walesblijft al is hij ook de zilveren bruiloft reeds te ba ven, nog altijd jong en vroolijk, en verlieBt bij zijn vele plichten de aangename zijde niet uit het oog. Den 20en Maart kwam de prins met zijn zoon en den her tog van Cambridge te Calais aan, om zich 's avonds naar Dover in te schepen. Het was het unr van af varen reedsplotseling zag men den prins haastig van het schip komen en een café binnenkomen hij wierp er een banknoot op het buffet en riep «spoedig drie spellen kaarten wij kunnen toch niet den ganschen nacht slapen Het vertrek rondziende, kwam hij intusscheu nog op een beter idee, en nadat hij met den «pro- priétaire» eenige woorden had ge wisseld, zag men al de kellners te zamen het biljart opnemen en naar het schip dragen. Het werd op het dek opgesteldde prins droeg een stel queues en had de ballen in zijn zak gestoken. De bekende Parijsche café-chantant-zanger Paulus, de bezinger van generaal Boulanger, is thans te Brussel om zijne deuntjes den Brusselaars voor te zingen. Niet in zijne gewone gele kleedij, maar in 't zwart treedt hij op, want hij treurt om zijn gevallen vriend; na tuurlijk komt op zijn répertoire het revue-lied voor, maar daar hij nie mand op politiek gebied aanstoot wil geven, noemt hij den naam van den generaal niet meer. Hij heeft een onderhoud gehad met een Brus- selsch berichtgerer en hem daarin mededeelingengedaan, die voorhem- zelven en den generaal karakteris tiek zijn. Paulus vertelde hem dat hij Boulanger slechts eenmaal, en wel bij minister Granet had gezien. Later had hij hem niet meer opge zocht. Het nieuwste lied van Paulus is «le Père, la Victoirei en is ge wijd aan den grootvader van den tegenwoordigen president. Toen hij het voor de eerste maal had gezon gen, heeft president Carnot hem door twee officieren van zijn mili taire huis, zijn ingenomenheid doen betuigen, en hem ook schriftelijk voor zijn patriottische gevoelens be dankt. Het blaadje keerde echter spoedig. Toen Carnot den generaal had afgezet, was de zanger woedend. Gedurende acht dagen, dat hij zijn «Père, la Victoire» voordroeg, was de naam Carnot uit het lied ge schrapt. De Brusselaars hebben thans genoeg van Paulus en hebben hem aangeraden, spoedig naar Parijs terug te keeren, waar men zeker met ongeduld naar zijn terugkomst verlangt. Een telegram uit Cal cutta meldt, dat de hertog van Orleans dezer dagen aan een groot gevaar is ontkomen. Hij bevond zich, gezeten op een olifant, ter jacht, toen eene tijgerin op zijn rijdier sprong, de draagstoel verscheurde en zich reeds op den prins wilde werpen, toen diens medgezellen de aandacht van het roofdier wisten af te leiden, dat zij later doodden. Volgens de Fransche mo- detijdschriften neigt de vrouwen- kleeding hoe langer hoe meer naar de bekende dracht tijdens het Direc toire, het Eerste Keizerrijk en het Consulaat. Bij 't eeuwfeest van de Fransche omwenteling zouden de dames dus juist weer in denzelfden trant ge kleed kunnen zijn. Te Reims is in weinige dagen 35.000 frs. bijeengebracht voor een gedenkteeken voor Jeanne d'Arc. Een treurig huwelijks feest had eenige dagen geleden plaatB in eene kleine Parijsche burgerfa milie. Het jonge echtpaar was na afloop der trouwplechtigheid met eenige familieleden en vrienden naar een restaurant gegaan, waar het middagmaal werd genutt'gd. In tegenstelling met het stralende, vroo- lijke gelaat der jonge vrouw, viel het droefgeestige uiterlijk van den jongen man den aanwezigen op. Niettemin ging het er luidruchtig op toe en werd de wijnfiesch duch tig aangesproken. Plotseling viel de bruidegom als een levenlooze massa in zijn stoel, zijne oogen sloten zich en zijne wangen werden marmerwit. Eerst dacht men dat de wijn hem bevangen had, maar spoedig zag men dat hij dood was. Een onbe schrijfelijke verwarring volgde. De jonge vrouw nam het reeds koude hoofd van haar echtgenoot in de armen en hief een hartverscheurend gejammer aan. De spoedig gehaalde dokter kon slechts den dood con- stateeren, maar verklaarde tevens dat de jonge man vergiftigd was. In een rokzak van den overledene vond men een ileschje met de over blijfselen van blauwzuur, dat hij tijdens het maal in een glas wijn gegoten had en opgedronken. In een brief, welken men in zijne por tefeuille vond, verklaarde hij wegens hoogst compromitteerende zaken, zijne vrouw betreffend en welke hij eenige dagen te voren had verno men, niet langer te willen leven. Een Parijsch blad klaagt over de tegenwoordige jeugd. Er zijn geen jonge lieden meer, zegt de schrijver. De meesten zijn veel te ernstig, te deftig. Zij spreken over politiek, in plaats over bals en aardige «partners» zij schrijven geen sonnetten op de geliefde, maar artikelen over de Europeesche kwes - ties. Dansen doen ze niet meer zij trouwen om geldof de uitverko rene jong en mooi is komt er minder op aan. Zij zijn ongevoelig voor alles behalve de practische resul taten van het leven. Hun hart klopt in hun hersens, zij hebben niets jeugdigs dan hun uiterlijk. Er is een type, dat zich kleedt als een Engelsche groom en dat alleen over paarden en wedrennen spreekt: zijn kleine ziel begint met zijn kleerma ker en eindigt in zijn stok I In het dorp Jazinde (dep. Haute-Loire) had het volgende plaats: Bij de echtelieden X. was een varken geslacht en een jon getje van 4 jaren had het schouw spel gezien. De ouders waren heen gegaan en lieten het kind alleen met zijn zusje, oud 9 maanden, ter wijl in zijn bereik een mes lag. Het kind wilde zeker nadoen wat het gezien had, nam het mes en stak dat in het lijf van zijn zusje. Op het geschreeuw der arme kleine schoot de moeder toe en in haar schrik gaf zij den jeugdigen moor denaar zulk een duw, dat hij met het hoofd tegen den scherpen kant van een kast aankwam en aan de gevolgen bezweek. Men vertelt van wijlen keizer Wilhelm, dat hij in elke wel dadigheidsloterij minstens honderd loten nam. De sommen, die daarop vielen, bestemde hij geregeld tot kerstgeschenken voor zijn bedien den, waarbij hij zorgvuldig met hunne verschillende behoeften re kening hield. Zoodra een lot uit kwam schreef de keizer den naam van den bediende, wien hij de winst toedacht, op het pakje, waarin het geld was besloten. Deze welkome pakjes lagen dan op Kerstavond tusschen de overige geschenken. Theater- jubileums te Berlijn. Dinsdag ging in het «Vic toria Theater» «de Reis om de We reld» voor de zeshonderdste maal. In een anderen schouwburg ging dien dag «Schützenlisl» voor de tweehonderdste en hedenavond wordt in het «Residenz-Theater» Dumas' «Francillon» voor de honderdste maal gegeven, de opbrengst van deze laatste uitvoering komt tea voordeele van de slachtoffers van den watersnood in Pruisen. ■XT ,A.3Ftlja-. Sch%1deisc~h.trIs mijnheer Ton- neman thuis? Dienstmeisje. Ja, hij is boven. Schnldeischer. Dan zal ik maar niet eens de moeite doen, naar hem toe te gaanwant als hij geld had, zou hij wel in de kroeg zitten! LAATSTE NIEUWSTIJDINGEN. STADSNIEUWS. ^Hedenmiddag waren wij in de gelegenheid in de Koninklijke Fa briek van Spoorwegrijtuigen enz.,fir ma J. J. Beijnes, een aldaar pas afge- werkten buitengewoon fraaien salon spoorwegwagen te bezichtigen, welke bestemd is voor de Deli-spoorweg- maatechappij, ten dienste van den sultan van Deli. Het deugdelijke fabrikaat van de Koninklijke Fabriek heeft zich hier vereeuigd met eene sierlijkheid en eene luxe, die doen zien welk eene zeldzame hoogte de vervaardiging van dit artikel aan genoemde inrichting heeft bereikt. De wagen heeft ongeveer de lengte van een gewoon spoorweg-rijtuig, met een balkon aan de eene zijde. Het inwendige is ingericht tot sa lon en bevat tevens een buffet en een «cabinet d'aisance». Met recht Oostersche weelde is dit alles in gericht, zonder overdaad, waardoor de schoone bewerking zooveel te meer uitkomt. In het salon en op het balkon bevinden zich stoelen van Indisch model, een dezer, in het salon, is verguld. De zitbauken zijn overtrokken met Marokkaansch leder. In het midden van het salon bevindt zich een tafeltje met neerslaande zijkleppen. De wa gen is voorzien van een ventilatie- kap en heeft aan weerszijden dub- beie ramen van hout en van glas, welke in het heete klimaat naar gelang der behoefte afwisselend kun nen worden gebruikt. Binnen be vinden zich nog een barometer, een klok en een spiegel, welke laatste in de deur is aangebracht. De wagen is grootendeels van teakhout, het binnenwerk van Italiaansch noten hout. Het geheel rust op vier wielen, welke op de gewone wijzs zijn aan gebracht; het enkele of dubbele trucsysteem is bij deze constructie dus niet toegepast. TELEGRAMMEN. BERLIJN 11 April (Reuter). Dinsdagavond begaf keizerin Vic toria zich naar het keizerlijk paleis, en had daar een onderhoud met prins Bismarck, dat twee uren duurde. volgens de National Zeitung heeft de groothertog van Baden zich moeite gegeven teneinde de kwes tie tot een afdoende oplossing te brengen. 3TMMVMRTBERI5HTEH. Het 9toom9cliip Gelderlandvan Rotterdam naar Java, vertrok 10 April van Marseille. Het stoomschip Schiedam, van de N. A. S. M., van Amsterdam, arriveerde 9 April te New-York. Het stoomschip Edamder N. A. S. M., van Amsterdam naar New-York, passeerde 10 April des ochtends 5,80 ure Hover. Wind N. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 April van Port-Said. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk al hier, op Donderdag 12 April 1888, des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAlfflffA. 1. Fuga No. 2G. F. Hündel. 2. Ave MariaLlSZT. 8. Sonate No. 1 S. de Lance. a. Maestoso moderato. b. Andante. c. Allegro con fuoco. 4. AdagioHay dn. 5. Finale. GEBOORTEN: 10 April. C. S. Selhorst-Koelemij 2 z. - H. Wijngaarden-Kaptcin z. - M. Plantjé-Wellema d. ONDERTROUWD 11 April. J. ten Post en F. J. Krocsc. - A. Bottelier en J. van de Velde. - H. S. Beekelaar en A. van de Geijn. - P. Nix en G. van der Veldt. - J. L. de Haan en B. M. G. van Arksen. - W. Kol en C. C. Mieras. - II. Geldorp en S. Burghont. GETROUWD: 11 April. J. v. Leeuwen en M. P. II. Bosch. - J. H. de Brnijn en M. F. Hendriks. - H. J. Vrancken en M. T. Heudriks. OVERLEDEN: 9 Aprl. G. Galis-van Urk 52 j. Gortesteeg. - 10. A. E. Kravenburg-van Weegel 58 j. Scho tersingel.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3