Daarna verscheen een drietal personen A. G., W. de J. en W. W. alle drie ar beiders te Amsterdam. Hun werd ten laste gelegd, dat zij hout, hetwelk zij van het voormalig tentoonstelliugs-terrein te Am sterdam naar Haarlem brengen moesten, voor een deel hadden verkocht en ten eigen bate aangewend. De derde beklaagde was zóó lastig en brutaal, dat hij uit de zaal moest verwijderd worden. De getuige Oude Wosseling, meester knecht van de Haarl. Katoenmaatschappij, had op het tentoonstellings-terrein eene bezending hout gekocht voor rekening dier Maatschappij en geaccordeerd met den eersten en tweeden beklaagde, dat zij dit hout zouden overbrengen naar Haarlem voor f40 waarop zij f5 in voor schot ontvingen. Deze beiden namen er W. W. nog bij om hen te helpen. Get. O. Wesseling zegt dat het ver duisterde, ongeveer 40 delen, f 24 waard was. Op de vraag van den verdediger van den eersten beklaagde, mr. S. J. H. van Walchren, of hij, wanneer hem dat hout voor f5 te koop was aangeboden, niet dadelijk begrepen zou hebben dat de zaak niet zuiver was, antwoordt hij bevestigend. De volgende getuige is de koffiehuis- houder Aalbersberg. Hier hadden de drie beklaagden nachtverblijf gevraagd en ge kregen en hem te gelijk voorgeslagen, 40 delen te koopen voor f 5. Die koop werd den volgenden dag gesloten. Deze mededeeling wordt door den knecht van getuige bevestigd. Beklaagden protesteeren evenwel tegen deze verklaringen en beweren, dat get. Aalbersberg hen zelf gevraagd heeft, om hout te mogen koopen. De subs. off. van just., de feiten vol doende bewezen achtende, requireert de veroordeeling van A. G., als de hoofdpersoon, tot 4 maan den, met aftrekking van den tijd dien hij in voorloopige hechtenis heeft doorge bracht, en de beide andere beklaagden ieder tot 3 maanden. De ambtshalve toegevoegde verdediger van A. G. zegt, dat het hem voorkomt dat de tweede bekl. gelijk heeft, waar hij zooeveu zeide: Gelijke monniken gelijke kappen. Bekl. hebben alles samen godaan; de twee bekl., hier tegenwoordig, hebben afgesproken en, in vereeuiging, het hout vervoerd. Dat de kastelein misschien meer speciaal met G. heeft onderhandeld, is geen bewijs van diens hoofddaderschap. Pleiter was eerst voornemens er op te wijzen, dat G. wel gevangen genomen is en de twee andere bekl. niet, terwijl toch G. een vaste woonplaats had, hij wil dit echter niet aanroeren in het voordeel van bekl. zelf. De conclusie van pl. is; dat de recht bank de voorloopige hechtenis in aanmer king neme, de qualifioatie van G. als hoofddader verwerpeen mitsdien de straf van G. gelijkstelle met die van de J. Uitspraak over 8 dagen. Een meisje van 12 jaar, Antje L., te Zaudvoort, stond terecht wegens diefstal, 4 malen bij verschillende personen ge pleegd. Driemaal had zij geld uit de toon banklade en eenmaal een bloedkoralen kettinkje weggenomen. Dit beklagenswaardige schepseltje is wel een der meest sprekende voorbeelden van de verdorvenheid, waartoe ouderlijke ver- waarloozing voeren moet. Geheel onbe wogen bekende zij de verschillende feiten. Zij kan niets en is sedert langen tijd al niet meer op school. De subs. off. van just, requireerde ont slag van rechtsvervolging wegens ontoe rekenbaarheid, maar verzocht aan de recht bank, haar voor den tijd van drie jaar in een Rijksopvoedingsgesticht te doen plaat sen. Uitspraak over 8 dagen. (Het vervolg der zitting in ons volgend nommer. Door de Noordzeesluizen te IJ- muiden zijn in Maart geschut naar zee192 schepen (95 st.) inh. 164.079 M*. Uit zee: 205 schepen (87 st.) inh. 243.702 M8. LETTEREN EN KUNST. Dinsdag avond gaf de heer W. Van Zuylen in den Grooten Schouwburg te Rotterdam zijn benefiet-voorstelling. Dat de belangstelling van het kunstminnend publiek groot was, bewezen de eivolle zaal en het aantal kransen en bonquetten den geachteu tooneelspeler onder luide toejuichingen aangeboden. Opgevoerd werd het blijspel „Durand en Durand"gevolgd door „Een partij piket". Den In Oct. zal de Rossini-stich - ting te Parijs (Sainte Périne) gereed zijn en worden ingewijd. Rossini liet daartoe aan de //Assistance publique" 5 millioeu frs. na. 110 hulpbehoevende Eransche of Italiaausche artisten kunnen daarin wor den opgenomen, na hun 60e jaar. LEGER EN VLOOT. De 2e luit. van Hoogstratenvan Let korps mariniers, wordt met ingang van 21 April overgeplaatst van Amster dam naar Den Helder. ONDERWIJS. De voordracht voor hoofd der school No. 2 te Heer Hugowaard bestaat uit de heeren R. Meurs te Andijk, K. Andriessen te Haarlem, J. Westerling te Nieuwer-Ara stel. Uitslag akte-examens voor onderwijs in Noord-Holland. Woensdag geëxamineerd 8 candidaten geslaagd 2, namelijk de heeren H. J. W. Reus, van Amsterdam en A. Klauwer, vau Edam, VISSCHERIJ. Nieuw ediep, 10 April. Heden kwam van de groote vi«9cherij binnen de sloep //Willem Schoon'-', sch. v. d. Hoeren, met eenpartijtje kabelj, leng, rog, vleet en schelv., hetwelk voor eigen rekening werd verzouden. Vier en twintig korders brachten 5 tot 15 mandjes kl. schol en trekkersbootou 210 tal haring en 3 zal men ter afslagkl. schol gold f 2.Ï5 a f 2.80 per mandje, haring f 1.60 af 1.75 per tal en zalm f 18 af 20 per stuk. 11 April. Acht-en-twintig korders brach ten heden 3 tot 14 mandjes kl. schol en trekkersbooteu 125 tal haring en 1 steur ter afslag: kl. schol gold f 1.85 af 2.30 per mandje en hariug f 1.55 a f 1.75 per tal. Enkhuizen, 9 April. Heden werd alhier aangevoerd 8 last of 400 tal (één tal is 200 stuks) Zuiderzeehariug, welke aau den alslag f 1.15 a f 1.35 per tal opbrachten. 10 April. Aangebracht 4 last; prijs aan den afslag f 1.25 a f 1.50 per tal. Nog is aangevoerd 250 kg. kl. schol; prijs f 7.50 per wichtje of 50 kg. VEETEELT. Rapen of knollen zijn, zooals men weet, een best voeder voor alle vee, maar men mag er de melkgevende beesten toch maar zeer weinig van geven, anders deelt zich de lucht dezer gewassen onvermijdelijk aan de melk en de boter mede: om die reden kan men zeggen, dat kuollenvoer voor het melkvee weinig waard is. Een zeer bekwaam Engelsch veehouder bereidt een veel beter voeder voor zijn melkbeesten op de volgende wijze: een houten bak, 2 voet breed, 21.2 voet diep en 12 voet (Engelsch) lang, wordt geruid met stroohaksel en gesneden hooi en daardoor in een zekere hoeveelheid granen en meel gemengd. Dan wordt alles met kokend water overgoten, goed omgescho ten en de kist toegedekt; men laat den inhoud eenige uren rustig gisten. Wan neer de kist voor een maaltijd geledigd is, wordt zij dadelijk geruid voor den volgenden maaltijd. Op die wijze is een vrij moeielijk vraagstuk zeer doelmatig opgelost. Het voeder, alzoo bereid, is sappig, smakelijk en licht verteerbaarde uiers der koeien zijn vol als in de maand Juni en de producten zijn uitstekend. LAND- EN TUINBOUW. Naar van het eiland Tholen wordt be richt, waar vroeger met het uitstekendste gevolg meekrap en ajuin werden verbouwd, is in de laatste jaren, door achteruitgang in eerstgenoemd product, het telen van suikerbieten ingevoerd. Ook hiervoor bleek d© grond bizonder geschikt te wezen. En ofschoon de landbouwers niet zeer met dien roofbouw zijn ingenomen, zullen er dit jaar, door den hoogen verkoopprijs en het belangrijk voorsehot, aanzienlijk meer beetwortelen worden uitgezaaid dan verleden jaar. IU N N lï N L A I). De gewone audiënties ran de ministers ran Marine en Koloniën zullen op Vrijdag 18 April niet plaats hebben. (St.-Ct.) De „Stct" (no. 87) bevat de statuten der volgende Vereeuigingen, erkend vol gens de wet van 22 April 1885 („Stbl." no. 82),,De Kerkelijke Kas," te Helmond. .,De Kerkelijke Kas," te Leiden. ,.De Ker kelijke Kas," te Aksel. „Nederlandsche bond van oud-onderofficieren," te Amster dam. Kiesvereeniging ..Eendracht maakt Macht," te Tietjerksteradeei. (Gewijzigde statuten). Vereeuiging voor de Rosendnal- sche bad- en zweminrichting, te Rozendaal (Noord-Brabant). Bij de verkiezing van een lid der Tweede Kamer in het kiesdistrict Breda zijn uitgebracht 2753 stemmen; van onwaarde 12. Gekozen de heer mr. L. P. M. H. baron Michiels van Verduynen, (k) met 1945 stemmen. De heer mr.Van Cooth (1.) had er 596, de heer F. R kkers 142, de heer De Booy 53. In het kiesdistrict Steenwijk zijn uitgebracht 2598 stemmen. Gekozen de heer jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland (a.-r.) met 1400 stem men. De heer mr. W. H. de Beau fort (1.) had 1184 stemmen. Id het hoofdkiesdistrict Druten werden uitgebracht 1886 stemmen. Gekozen de heer mr. J. A. N. Tra>- vaglino (k.) met 1501 stemmen. Op den heer mr. Beelaerts (a-r.) waren 45, op den heer mr. Tydeman (1.) 216 stemmen uitgebracht. Het iB nu reeds drieja- ren, dat er geen gelegenheid ge geven werd, om een examen af te leggen om tot ambtenaar bij de Rijkstelegrafie te worden benoemd. Naar wij uit goede bron vernemen, zal vermoedelijk nog dit jaar het examen voor klerk-telegrafist wor den afgenomen, daar het gebrek aan personeel, vooral vau klerken, zich reeds sterk doet gevoelen op de groote kantoren te Amsterdam en te Rotterdam. (Vad.)\ De samenstelling der hoofdcommissie, die te Amsterdam wordt gevormd met het doel om gelden in te zamelen voor de slacht offer! van de overstroomingen in Duitschland, is in ons vorig nummer onjuist medegedeeld. Voorzitter der commissie is de heer Hoyack, con sul-generaal en nietprof. Asser. Voor het overige is de commissie nog niet in haar geheel samengesteld. Uit Amsterdam wordt ge meld: In de Woensdagmiddag ge houden raadszitting is de voordracht van Burg. en Weth, tot het beschik baar stellen van f 5000 voor een volksfeest op 31 Augustus en 1 September, verworpen. Behandeld werd o. a. eene voor dracht tot het brengen van verbe tering in den toestand van het ge dempte Damrak, en een amendement van den heer Muysken tot verhoo ging van den daarvoor voorgestel den post. Men schrijft ons uitNaar- den; Toen eenigen tijd geleden zich hier een paar soldaten van het Le ger des Heils vertoonden, liep al dadelijk het gerucht, dat het voor nemen bestond om ook hier eene afdeeling op te richten. Toch werd later niets meer daarvan vernomen. Dinsdag echter schijnt eene ver kenning op grooter schaal te hebben plaats gehad, althans een majoor eo een kapitein van bedoeld Leger zijn in onderhandeling getreden met een grondeigenaar, tevens aannemer, hier ter stede, over den verkoop van een stuk grond en het oprichten van een gebouw voor het houden van vergaderingen. Tegen den milicien-plaatsver vanger v. D. der Infanterie alhier, die een toonbank-lade in een her berg waar hij zich met een kame raad bevond, van haren inhoud trachtte te berooven om dien in zijn zak te doen overgaan, werd door den Rijks-veldwachter proces-ver- opgemaakt. Ofschoon hij, bij de ontdekking van het feit door de kasteleines, het geld terstond teruggaf, zal hij toch zeer waarschijnlijk naar Haarlem worden overgebracht om aldaar voor den Krijgsraad terecht te staan. Woensdagmiddag is van het dak van de groote houtloods te Zaandam, welke daar voor rekening van de firma Pont op „de Burght" wordt gebouwd, een werkman ge vallen met het ongelukkig gevolg, dat twee zijner ribben zijn gebroken. Wedstrijden. Programma van den tweeden schiet wedstrijd van den Noord - Hollandschen sckerpscliuttersbond, die gehouden zal wor den te Hoorn, op 3, 4 en 5 Juni e. k. Er zal geschoten worden dagelijks van 9 tot 5 uur. Den 5 Juni zullen twee banen voor den Vaandel-wedstrijd gereserveerd en een af zonderlijke, op eenigen afstand van de vorige voor den snelvuur-wedstrijd inge richt worden. De wedstrijden zullen bestaan op 150 M. in: 1. Vaandel-wedstrijd; 2. Snelvuur wedstrijd 3. Personeele-wedstrijd 4. Per- soneele aanmoedigingswedstrijd en verder in wedstrijden op de vrije baan met het Flobert geweer, het Beaumont of Snider geweer en in Gaaischieten. Gisteren avond iade di recteur der drukkerij «Excelsior» in Dan Haag ter verantwoording ge roepen bij de politie, onder verden king van verduistering te hebben gepleegd. Voor rekening van een Engelsche firma zal men te Feije- noord een margarine-boterfabriek bouwen. Als eene b ij zonderheid wordt uit Nieuwerkerk a/d IJsel gemeld, dat bij den landbouwer H. de Bruin een kalf is geboren met drie achterpooten en met een staart op den rug. Het beestje is redelijk welvarend. Maandag zijn gevanke- lijk van Eede naar Arnhem ge transporteerd een viertal landloo- pers, 2 mannen en twee vrouwen, die na te Otterloo (gem. Eede) van een huis de glasruiten te hebben ingeworpen, eenen landbouwer had den gedreigd met brandstichting, zoo zij niet ontvingen, wat zij ver langden. Algemeen zijn de klachten op de Veluwe over den last, welke den ingezetenen door de vele, soms zoo brutale, bedelaars wordt aangedaan. TeBarneveld is een oud- strijder van 183031 overleden, namelijk de in het leger algemeen bekende gepensioneerde sergeant- majoor G. van de Boom. Te Soesterberg is eene hoogbejaarde alleen wonende vrouw, de weduwe J., dood in haar huis aangetroffen. Vermoedelijk is zij overleden aan de gevolgen van brand wonden, bekomen door het vlam vatten harer kleederen. Als een verregaand be wijs van brutaliteit om geen ander woord te bezigen kan dienen, dat Maandagavond op de meeting, welke het adspirant-lid voor de Tweede Kamer De Booy in het «Hof van Holland» te Breda hield, de dood van den president der rechtbank alhier werd genoemd „een straffe Gods" op de uitspraak der rechtbank, waarbij genoemde De B. tot 2 maanden gevangenis straf werd veroordeeld, wegens valschheid in geschrifte en het des- bewust gebruik maken daarvan. (N. Bred. Crt.) Te Roggel (L.) viel D i n s- dag het 4jang zoontje van een land bouwer in eene naast de woning gelegen sloot en verdronk. Uit Dalfsen wordt ge schreven Eene enkele mededeeling uit de statistiek Iu het jaar 1886/87 wer den in deze gemeente 15,550 liters gedistilleerd van 50 pCt. ingeslagen. Een liter houdt 25 stuiversglaasjes in, alzoo 388,750 glaasjes, verte genwoordigende eeue waarde van f 19,437.50: een bedrag, dat in den tegeuwoordigen tijd, waarin zooveel geklaagd wordt over stoffelijken achteruitgang, nog al sprekend is. Verder leert de statistiek, dat de inslag van gedistilleerd in de ge meente Dalfsen naar verhouding der bevolking, kleiner is dan in andere gemeenten van het vaderland. Te Altforst (gemeente Appel tern) braudde Dinsdag door eene onbekende oorzaak het huis van G. af. Alles was verzekerd. Is er, zooals wij medege- deeld hebbeD, in het Noorden van ons iand eene sterke beweging voor emigratie naar Amerika gaande, ook uit de zuidelijke provincies is de stroom van landverhuizers be langrijk. Door de meerdere verbin dingen met Rjtterdam zoowel per boot als per spoor, behoeven hier voor echter geene speciale treinen te loopen. Bijna iedereu Vrijdag worden er groepen landverhuizers ten getale van 100 èt 150 onder leiding van den districts-inspecteur der Ned. Am. Stoomvaart mij., den heer E. Bolsius, naar Rotterdam vervoerd. Aanstaanden Vrijdag ver trekken op die wijze weder minstens 160 personen. Een Londensche firma in verfwaren heeft aan verschil lende Nederlandsche cacaofabrikan ten een poeder tot vervalsching van cacao toegezonden. In een begelei- dend schrijven zeggen de afzenders «Bijgaand fijngemalen bruin poeder is zeer dienstig voor het verhoogen van de kleur van het cacaopoeder, en wijl het volkomen Bchadeloos en van een gering gewicht ie, kan het daartoe des te eerder dienen.» De Hollandsche fabrikanten schij nen echter van het aanbod geen menigte brieven, met verzoek om geldelijkeu oijstaud als anderszins, en het was mijn taak, die allen te beantwoor den; de brieven, welke hij persoonlijk schreef, waren altijd te herkennen aan een bizonder merkteeken. Dit was echter niet het eenige wat ik te doen had. Daar miju patroon in vroeger jaren veel handel had gedreven in thee, had hij meermalen de reis gemaakt naar China, en stelde als zoo danig een levendig belaDg in alles, wat er voorviel op het gebied van onderling verkeer tusschen dat land en het onze. Veronderstellende, dat hij tijdens zijne herhaalde bezoeken aldaar veel had geleerd en ondervonden, waarmede het Amerikaansche publiek gaarne zou kennis maken, was hij reeds sedert eenigen tijd bezig met over dit onderwerp een hoek te schrijven, aan welk werk ik hem gedurende de laatste acht maanden geholpen heb, door eiken dag drie uren lang op te schrijven, hetgeen hij mij dicteerde; het laatste van die drie uren was meestal des avonds van half tien tot half elf. De heer Leavenworth was namelijk in alles zeer nauwgezet en gewoon, zijn eigen leven en dat van de menschen in zijne omgeving, met wiskunstige juistheid te regelen. Gij zegt, dat ge des avonds op moest schrijven, wat hij dicteerde; deedt ge dat ook gisterenavond, evenals ge woonlijk? Ja, meneer. Wat kunt ge ons zeggen omtrent zijn gemoedsgesteld heid en zijn wijze van doen op dat tijdstip? Waren die in alle opzichten gewoon Ik zag het gelaat van den secretaris voor een oogenblik betrekken. Hoe zou hij in eenig opzicht ongewoon zijn geweest, daar hij toch hoogst waarschijnlijk geen voorgevoel had van het lot, dat hem wachtte? Dit antwoord gaf den rechter gelegenheid om den getuige zijn ongepaste aardigheid van straks betaald te zetten. Op eenigszins scherpen toon, zeide hij Een getuige behoort geen vragen te stellen, hij moet die alleen beantwoorden. De secretaris kleurde, en de rekening was vereffend. Welnu dan, meneer; wanneer de heer Leavenworth eenig vermoeden had van zijn naderend einde, heeft hij daarvan niet in 't minst blijk gegeven. Integendeel, hij scheen meer in zijn werk verdiept dan gewoonlijk. Enkele van de laatste woorden, die hij tot mij sprak, waren deze Over een maand hopen wij het boek klaar te hebben voor de pers, hé Trneman? Ik herinner mij dit meer bepaald, daar hij, terwijl hij dat zeide, juist bezig was zijn wijnglas te vullen. Het was namelijk zijn vaste gewoonte om 's avonds voor hij zich ter ruste begaf, een glas wijn te drinken, en ook mij een glas te geven, voor ik mij ver wijderde. Ik had de hand reeds aan den knop van de deur doch op zijne zooeven gemelde woorden trad ik eenige stappen terug en antwoordde: Ik wil't van harte hopen, mijnheer Leavenworth. Laat ons daarop drinken, zeide hij, mij wenkende een tweede glas uit het buffet te krijgen. Ik bracht het, en hij vulde het met eigen hand. Ik houd niet bizonder veel van sherry, maar bij deze gelegenheid dronk ik mijn glas in één teug leeg. Ik herinner mij, dat ik mij hierover schaamde, toen ik zag dat mijnheer Lea venworth het zijne nog half gevuld neerzette. Toen wij hem dezen morgen vonden, was de helft van den wijn er nog in. Hoe bedaard de man ook was, had hij nn blijkbaar werk om zijne aandoeningen meester te blijven; de treurige her innering scheen hem op dat oogenblik te machtig. Hij haalde zijn zakdoek te voorschijn en veegde daarmede over het voorhoofd. Dat was het laatste mijne heeren, wat ik den heer Leavenworth heb zien verrichten. Terwijl hij zijn glas op de tafel zette, zeide ik hem goeden nacht en ging de kamer uit. Wordt vervolgd.')

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2