NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Maandag 16 April 1888. No. 1467. ABOÏÏÏÏEltENTSFRIJS: ADVERTENTIES: Dit Nummer Maat uit twee Men. Schilderij in Olieverf NAAIMACHINE S T A D S IV 1 ft li IV S. K I N N ft N L A N I). WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt clngelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buren»Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents.. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicitc Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. De Directie van Haarlem's Dag blad heeft de eer, haren Geabon- neerden te berichten, dat de verlo ting van de en van de plaats zal hebben op Vrijdag 27 April e.k., des voormiddags te 10 ure, in het Verkooplokaal van den Makelaar N. D. de LEUR, Bakenessergracht No. 13, alhier. Beide voorwerpen zullen daarna onmiddellijk door degenen aan wie zij te beurt zijn gevallen, zonder eenige onkosten hoe ook ge naamd, kunnen worden in out- vangst genomen. Zij zijn van heden af alsnog aan ons Bureau te bezichtigen. Haarlem, 14 April. Gedurende eenigen tijd wordtin en buiten de stad, eene extra-verspreiding van Haarlem98 Dagblad gehouden Zondag 15 April en volgende da gen zal in het Museum van Kunst nijverheid eene verzameling platen tentoongesteld zijn, betrekking heb bende op de Grieki-che bouw- en beeldhouwkunst. De merkwaardige kleurendrukken, die doen zien op welke wijze de Griekbche bouwkundigen de ge bouwen met kleuren opwerkten, zul len aller belangstelling wekken. Zondag is de toegang vrij. In 30 jarigen ouderdom is alhier overleden de le luit.-adjudant der artillerie op non-activiteit, W. C. Wolterbeek, tot voor eenige weken te s' Hage in garnizoen. Onze stadgenoote mej. Jeanne Landré zal zich op de uitvoering der afdeeling Alkmaar van de Maat schappij tot bevordering der Toon kunst, Woensdag a. s. te geven, belasten met de gopraan-solo-partij in «der Rose Pilgertahrt», van Schu mann, en in «Die letzten Dinge», van L. Spohr. Op een zekeren Vrijdagavond, jaren geleden, stond een Israëliet te dezer stede in zijne deur. Zijne lamp brandde nog en daar hij die volgens voorschrift van zijn geloof, niet zelf uitblazen mocht, en de buren naar bed waren, keek hij uit naar een voorbijganger,die hemdien dienst zou willen bewijzen. Eindelijk kwam er een heer aan, eenvoudig maar net gekleed en toen de Israëliet hem beleefd om zijn hulp vroeg, volgde hij hem bereid willig naar de huiskamer. „Ik ken meneer, dunkt mij", zei- de de bewoner, zijn redder in den nood nieuwsgierig aanziende. De heer glimlachte, blies de lamp uit en zeide«Ik ben burgemeester Eock. Goeden avond I» Het Nederlandsch Tooneel gaf Vrijdag avond in den schouwburg alhier het veel besproken drama «Flora Tosca" van Vict. Sardou. Het valt niet moeilijk uit den bouw van het stuk op te maken, dat de schrijver hoofdzakelijk heeft getracht daarin een rol te schrijven, welke aan ééne kun stenares gelegenheid biedt al hare gaven ten toon te spreiden. Zulk eene kunste nares troffen wij aati in mevr. Freukel Bouwmeester, die in dit stuk weder een schittereuden triomf behaalde. De inhoud van het drama komt op het volgende neder: De handeling vindt plaats te Rome in het jaar 1800, gedurende den tijd dat het Italiaansche koninkrijk zijn laatste krachten inspande om Bonaparte het hoofd te bieden, die aan het hoofd zijuer over winnende legerscharen de Alpen overtrok, om Italië te veroveren. In die dagen van innerlijke woeling en verdeeldheid in de politieke kringen van dat land, leefde te Rome de schoone alom gevierde zangeres Flora Tosca, die een vurige liefde had opgevat voor den Jacobijnschen schilder, den ridder Mario Carvaradossi. Deze laatste komt in aanraking met een ver volgden partijgenoot, Angelotti, wien hij door medelijden bewogen een schuilplaats op zijne villa verleend. Door toevallige omstandigheden komt de politie daarach ter de villa van Carvaradossi wordt door zocht, maar te vergeefsch. Niettemin is baron Scarpia, hoofd der politie, over tuigd dat Angelotti zich daar verborgen moet houden en om Carvaradossi te dwin gen de schuilplaats van Angelotti bekend te maken, laat hij hem in tegenwoordig heid zijner beminde afgrijselijk martelen, doch diens ondanks bekent Carvaradossi niets. Yreeselijk is de vertwijfeling der arme Tosca, bij het aanhooren der smartkreten van haren geliefde. De wreede en wellus tige Scarpia belooft haar een einde aan de foltering te zullen maken, als zij de schuilplaats van den vluchteling noemt. Lang duurt haar strijd, maar gedreven door de liefde voor den gepijnigde en om zijne martelingen te doen ophouden, be zwijkt zij. Zij bekend waar Angelotti, die zich intusschen van het leven heeft be roofd, zich bevindt. Nu worden de schil der en Tosca gevangen genomen. Wegens het verborgen houden van een politiek vluchteling wordt Carvaradossi tot den galg veroordeeld, maar Scarpia beloofde aan Tosca dat zijn leven zou worden ge spaard, iudieu zij hem voor een nacht wil toebehooren. Schijnbaar geeft zij toe. Car varadossi wordt weggevoerd en Scarpia en Tosca blijven alleen. Na nog een vrijge leide van hem te hebben afgesmeekt, waar mede zij en haar beminde later ongehin derd het land zouden kunnen verlaten, nadert zij kalm den belager van haar eer. Snel als de bliksem drukt zij hem een mes tot aan het hecht in de borst en Scar pia is een lijk. Vervolgens ijlt zij naar de gevangenis, waar haar beminde zich bevindt en komt juist op het oogenblik dat deze zal wor den geëxecuteerd (Scarpia had om bij het volk geen achterdocht te doen ontstaan een schiju-executie bevolen). Door een verkeerde opvatting van de order wordt Car varadossi in werkelijkheid gefusilleerd. Tosca is wanhopend en verraadt in haar razernij haar misdaad. De soldaten willen haar grijpen, doch zij stort zich van het hooge platform der gevangenis en vindt zoo den dood. Mevr. Frenkel schitterde als Tosca in de hartstochtelijke tooneelen. Herhaalde toejuichingen vielen haar ten deel, tot driemaal toe werd zij teruggeroepen, en een fraaie corbeille werd haar aange boden. Ofschoon het stuk door een der Nederlandsche bladen betiteld wordt als «een pastei van menschenvleesch opge- discht in geronnen bloed" biedt het, afge scheiden daarvan, toch veel schoons;juist het onnatuurlijke der toestanden neemt den akeligen indruk voor den kalmen, nadenkenden toeschouwer weg en be schouwt men het geheel meer als een uiting van verschillende hartstochten, weergege ven door voortreffelijke artisten; uit dit oogpunt is „Flora Tosca" een uitmuntend drama. De rol van Scarpia was bij den heer van Schoonhoven in uitstekende handen. De heer de Jong, als Carvaradossi, wist in zijn spel veel frischheid te leggen. De heer Schwab als Angelotti trof ons door zijne edele houding en smartelijke uitingen. Ann costumes en mise-en-scène was veel zorg besteed. Het talrijke publiek juichte alle spelers uitbundig toe. Zondagavond gaat «Flora Tosca" voor de tweede maal, doch thans door het Hollandsch Tooneelgezelschap van A. van Lier. De titelrol wordt dan vervuld door mevr. Jeanne Saalborn-de Groot. Wij ver wachten ook van dese voorstelling tegen verminderde prijzen, een druk bezoek het stuk is dit overwaard. Door de politie alhier ie aange houden en naar het huis van be waring overgebracht Gerardus Al- bertus van CampeD, oud 19 jaren, sjouwer, geboren eu wonende te Haarlem, die zich in den nacht van 11. Donderdag op Vrijdag had schul dig gemaakt aan diefstal van een aantal looden en ziuken pijpen van de Waalsche kerk, twee woonhuizen en drie pakhuizen, alle gelegen aan het Begijnhof alhier. Wegens plaatsgebrek zijn wij ge noodzaakt vele berichten en eenige advertentiën tot een volgend nummer te laten liggen. LETTEREN EN KUNST. De zestienjarige Antoon Blitz uit Rot terdam is benoemd tot solo-clarinettist bij het muziekkorps der d.d. schutterij te Arnhem. De welbekende novellist A» Snieders is te Turnhout gestorven. Hij was in 1812 geboren en werd in 1838 tot dokter inde geneeskunde bevorderd. Van een nieuwe uitgaaf zijner werken had hij eenige dagen voor zijn dood nog de proeven nagezien. De heer Conrad Behrens, van het Hoogduitsclie Opera-gezelschap te Rotter dam, zal in Mei een aantal gastrollen ver vullen aan den hofschouwburg te Stok- kolm hij zal o. a. optreden als «Sarastro". Inhoud «Sempervirens" No. 15: Geranium.-Pelargouium. Achillea Ptar- mica fl. pl., met een afbeelding. Tu- lipa Bieliictiana. Jordan. Een Ned. Plantenverzamelaar. Gaomonia erj- throstoma. De oorzaak van een bladziekte va» den Kerseboom. Algem. Vereen, voor Bloembollen-cultuur. Nederl. Maatschappij voor Tuinb. en Plantk. Afd. Leiden en Omstreken. Afdeeling Utrecht en Omstreken. Verschillende mededeelingen. Correspondentie. Advertentiën. ONDERWIJS. Aktc-eiameus voor onderwijzer in Noord-Hol land. Vrijdag zijn geëxamineerd 8 candidaten; geslaagd de heeren C. Stuffen, van Zaandam en W. van Twisk, van Amsterdam. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 18 April. Door 2 korders werden heden 6 mandjes kl. schol en door trekkersbooten 200 tal haring aangevoerd kl. schol gold ter afslag f 1.90 f2.05 per mandje en haring fl.50 a f 1.75 per tal. De kotter «Christine", sch. Smit, besomde voor 60 tongen, 70 bun schollen en een partijtje kl. schol en schar f85. Lemmer, 12 April. De visscherij naar bot op de Zuiderzee was in den loop dezer week tot heden toe voldoendevoor den tijd van 'tjaar is de kwaliteit goed, doch de aanvoer over het geheel klein van stuk. In bedoelde dagen werden al hier aangebracht p. m. 1000 kilogram, en door de opkoopers gekocht tot f 0.15 per kiloin kleinhandel werd f 0.30 per kilo bedongen. De volgende Vereenigingen zijn erkend volgens de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 82), «De Kerkelijke Kas," te Vreeswijk; «De Kerkelijke Kas," t# HilversumGymnastiek-Vereeniging «Vrij heid en Vriendschap," te Wageningen; Gymnastiek-Vereeniging «Arena," te Wol- vega; en Vereeniging «Multatuli," te Am sterdam. Z. M. heeft op verzoek aan S. Sen- gers Jacobuszoon ontslag verleend als secretaris-penningmeester van het water- terschap 's Lands va» Megen, provincie Noord-Brabant; en benoemd: tot plaats- verv. heemraad in het polderdistrict het Arnhem8che en Velpsche Broek, prov. Gelderland, J. H. Rutgers; tot gezworen van den polder Kraaijeuisse, prov. Zuid- Holland, K. J. Roodzant; tot gezworen van het bestuur van den polder Diederik, prov. Zuid-Holland, D. van der Sluys; tot dijkgraaf van den polder de Zeevang, prov. Noord-Holland, S. Bark; tot heem raad van den Anna Paulownapolder, prov. Noord-Holland, Th. J. Waller; tot dijk graaf van het heemraadschap van den Schardam en Keukendijk, prov. Noord- Holland, C. Ka&skoopertot heemraad van het waterschap de Zuidpolder bij Edam, prov. Noord-Holland, S. Buis; in het be stuur van het waterschap lioedekenskerke, prov. Zeeland, tot dijkgraaf M. de Regt, en tot gezworen C. Boonman; tot dijk graaf van den polder Willem III, prov. Zeeland, J. Scheele Janszoon tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteuzen Willem Anna-polder, prov. Zeeland, H. S. van Weel; tot hoogheem raad YAn het groot waterschap van Woer den, prov. Utrecht, G. H. L. baron Tan Boetzelaer; tot lid van bet hoofdbestuur van het waterschap Oterdum, prov. Gro ningen T. Waalkens. (Stct.) Reeds zijn uit Rotterdam 7500 Mark naar Duitschland ver zonden ten behoeve der noodlijdenden door de overstroomiogen. Nog steeds blijft de inteekenlijetdaarcirculeeren. Vr ij dagavond gaf de Zangvereeniging «Jobs. J. H. Ver- PHtilLLBTON. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 97 III. Feiten en vermoedens. Hebt gij dan, terwijl gij daarmede bezig waart, niets opgemerkt, dat u aanleiding gaf omtrent eenig vermoeden te opzichte van den persoon, die den moord gepleegd kan hebben De secretaris schudde het hoofd. Ik heb geen ver moeden, zeide bij met nadruk. Hoe het kwam weet ik niet, maar ik hechtte aan deze laatste verklaring geen geloof. Hetzij door den toon waarop hij sprak, of de manier, waarop bij met de hand aan de panden van zijD jas trok men kan uit de bewegingen der hand dikwijls meer opmaken dan uit de trekken van het gelaat ik gevoelde dat deze man niet de waarheid had gesproken toen hij die woorden zeide. Ik zou mijnheer Harwell ook gaarne een vraag doen, zeide een jury lid, dat tot dusver niet gesproken had. Alles bevestigt het vermoeden dat de heer Leavenworth gevallen is door de hand eens moordenaars. Nu is het zeker dat een moord nooit wordt begaau, zonder dat er eene aanleiding voor bestaat. Weet de secretaris misschien ook te zeggen of de verslagene een geheimen vijand had? Neen, dat weet ik niet. Scheen iedereen in huis hem gaarne te mogen lijden Ja meneer. Dat antwoord werd gegeven met eenigs- zins onzekere stem. Bestond er zelfs geen schijn of schaduw van oneenig- heid tusschen hem en eenig ander lid der familie, voor zoo ver u bekend is? Dat durf ik niet verzekeren, gaf hij geheel ver legen ten antwoord. Een schaduw is al een zeer luttel iets. Daar was misschien een schaduw van oneenigheid.... Tusschen uw meester en wie? Een lange rustpoos. Een van zijne nichten, meneer. Welke van de twee? Opnieuw werd het hoofd hooger opgericht. Miss Eleonore. Sinds wanneer was die schaduw merkbaar? Dat zou ik niet kunnen zeggen. Weet gij dan wellicht de oorzaak er van? Die weet ik niet. Noch tot hoever de oneenigheid zich uitstrekte? Neen, meneer. Had ge vrijheid om de brieven van den heer Leaven worth te openen Ja, meneer. Is u, voor zoover ge u kunt herinneren, in de brie ven, welke hij onlangs ontving, ook iets voorgekomen, dat eenig licht zou kunnen werpen op deze geheimzinnige misdaad? Het scheen alsof er geen antwoord meer uit den man te krijgen was. Dacht hij zoo ernstig over het te geven ant woord na, of was hij plotseling in een steenen beeld ver anderd Mijnheer Harwell, hebt ge de vraag van dit lid der jury verstaan? vroeg de rechter. Ja, meneer. Ik dacht slechts even na. Zeer goed, antwoord dan nu. Mijnheer, hernam hij, zich half omkeerende, zoo dat hij het jury-lid vlak in 't gelaat zag, waardoor de op den rug gehouden linkerhand voor mij zichtbaar werd, ik heb gedurende de laatste veertien dagen de brieven van den heer Leavenworth geopend, zooals gewoonlijk, maar ik kan mij niet herinneren daarin iets gevonden te hebben, wat ook maar in 't minst tot deze treurige zaak in verhand kon staan. Ik was overtuigd, dat de man niet de waarheid sprak. Ik had gezien hoe de half gesloten hand een poos heftig beefde, om daarna vast te worden toegeknepen, toen da leu gen met flinke stem werd uitgesproken. Wij moeten gelooven, dat dit werkelijk uwe bevin ding was, mijnheer Harwell, zeide de rechter, doch dit neemt niet weg, dat de papieren van den heer Leaven worth nauwkeurig zullen onderzocht worden. Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1