NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Dinsdag 17 April 1888. No. 1468. Schilderij in Olieverf' NAAIMACHINE STADSNIEUWS. «INNEN U A N I). WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABORÏTEIlEltTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buresa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door cm se agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J C- PEKREBOOM en J B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etranger t G. L. DAT]BE fy" Co., JOH. F. JONES, Suer., Par ij:, 3 Ibis Faubourg Montmartre. De Directie van Haarlem's Dag blad, heeft de eer, haren Geabon- neerden te berichten, dat de verlo ting van de en van de plaats zal hebben op V r ij d a g 27 April e. k., des middags te 12 ure, in het Verkooplokaal van den Makelaar N. D. de LEUK, Bakenessergracht No. 13, alhier. Beide voorwerpen zullen daarna onmiddellijk door degenen aan wie zij te beurt zijn gevallen, zonder eenige onkosten hoe ook ge naamd, kunnen worden in ont vangst genomen. Zij zijn van beden af alsnog aan ons Bureau te bezichtigen. Haarlem, 16 April. Gedurende eenigen tijd wordt, in en buiten de stad eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden. De aflevering van de lotelingen der nationale militie dezer gemeeDte, die voor den dienst zullen worden opgeroepen, is bepaald op Vrijdag 11 Mei e. k. Zondagmiddag werd door de Am- sterdamsche vereeniging tot bevor dering van jacht- en terreinrijden op den huize «'t Klooster», onder Schooten, een onderling concours hippique gehouden, waaraan door een dertigtal paarden werd deelge nomen. Ten slotte hadden er een optocht plaats van alle bekroonden en een jachtrijden over hindernissen op het excercitieterrein der cava lerie aan den Sehooterweg. Een tal rijke menigte woonde dit concours bij, dat door prachtig weder werd begunstigd en uitmuntend slaagde. Zaterdagmiddag en avond deden de Koninklijke Engelsche Klokken spelers zich voor een talrijk publiek in de groote zaal der sociëteit «de Kroon» hooren. De verschillende nummers voor klokkenspel trokken zeer de aandacht en werden lu de geapplaudisseerd. Lieflijk en schoon klonken het «Westminster klokken spel» en de verschillende volkslie deren, het «Home sweet home» en zoovele andere. Met groote vaardigheid bespeelde de heer W. Hayward de xylophone, een houten instrument, en de dul cimer, een snaren-instrument. De vastheid van zijn spel bij dit laatste bleek, toen een dunne doek over het instrument was uitgespreid en de heer Hayward niettemin met de hamertjes de juiste snaren wist te treffen. Eenige solo-zangstukken, o.a. «The grasp af an honest man» (de handdruk van een eerlijk man) wer den tusschen de instrumentale num mers ten gehoore gebracht. De uitvoering werd op waardige wijze besloten met «Wien Neêr- landsch bloed» en «God save te Queen», door de bell-ringers zeld zaam schoon uitgevoerd. 20 H.A. wei- en bouwland, toe- behoorende aau de Erven Blom te Warmenhuizen, heeft Donderdag jl. in publ eke veiling te Haarlemmer meer ten overstaan van notaris Le- deboer opgebracht f14400. Kooper qq.: de heer Pleizier, te Haarlem mermeer. Den 26eu April a. s. zal te Hoofd dorp de gewone jaa-lijksche voor jaarsveemarkt gehouden worden. De putboringen, welke te Sloten zonder gunstige resultaten zijn af- geloopen, worden thans in de om streken van Halfweg begonnen. LETTEREN EN KUNST. De examen-regelings-commissie van de Maat schappij tot bevordering der Toonkunst bericht, dat de aanmeldingen tot deelneming aan het examen tot het verkrijgen van het diploma der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst moeten geschieden vóór 1 Mei a. s. De examens zullen vermoedelijk in Juni of Juli te Utrecht worden gehouden. De redactie van het //Geïllustreerd Weekblad voor de Huiskamer, u uitgever de heer I. Bremer, te Amsterdam, heeft een Wedstrijd in huisvlijt// uitgeschreven. Ieder, die wil en kan, man, vrouw noch kind uitgezonderd, en geabonneerd is op het Weekblad, kan een voorwerp inzenden, it vrije uren tehuis vervaardigd. Het voor nemen bestaat om de inzendingen ten toon te stellen en het publiek rechter te doen zijn. Ieder bezoeker ontvangt dan zooveel kaartjes als er rubrieken zijn en hij kan stemmen welk voorwerp hij een prijs waardig keurt. De iuzender, die de meeste kaartjes op zijn werk vereenigd ziet, ont vangt een gouden medaille als prijs van uitnemendheid of f25. De redactie en uitgever van het //Week blad voor de Huiskamer// zijn de eersten, die dit denkbeeld van stemmen voor den prij9, dat eenigen tijd geleden door een Haagseh blad besproken werd, ten uitvoer brengen. Het blad zal er ongetwijfeld lezers door winnen. Inhoud van ffD e Nederlandsche Spectator'' No. 15: Berichten en mededeelingen. (Akademiebericht; F. A.T. Delprat; Geïllustr. Van Leuaep; Grisantis magazijn; Blaze de Bury; enz. Reinaer- diana, door dr. J. W. Muller. De sage van Griseldis, door prof. H. E. Moltzer. Quatuor, door H. J. Wansink. Heiurich Heine en zijne tijdgenooteu, door mr. H. Cosmau. Minghetti's Rafael, door mr. C. Vosmaer. Letterkundige kroniek, door Wolfgang, (Rud. van Meer- kerke). Jij- en gijkwestie, door Huff van Buren. Briefwisseling. Plaat: Het onderwijs dienstbaar aan de bevordering van Christelijke deugden. Inhoud //Leeswijzer" no. 23: Palet en Penceel, XXIV (tentoonstelling van teekeningen in //Arti"), door J. Winkler Prins. Het tooneel te Amsterdam (de Hollandsche Mikado) door W. - d. Jonkheer Beemsen door Mari J. Ternooy Apèl. Letterkundige, biografische en bibliografische mededeelingen (vervolg van blz. 294) door A. E. C. v«nn Someren. FeuilletonWie kaatst moet den bal ver wachten, door mej. Betsy Perk. Boekbe sprekingen BerichtenAangeteekend Nieuwe uitgaven. LESER EN VLOOT. Aau de schietoefeningen met vischtor- pedo's aan het eiude van zijkanaal F, in de Haarlemmermeer, welke heden definitief een aanvang hebben genomen, zijn gede tacheerd 1 luit. ter zee le kl., 1 serg.-majoor torpedist, 4 serg. torpedomakers, 2 serg. torpedisten, 1 serg. timmerman, 9 machi nisten, 8 korporaals torpedomakers, 6 vuur8tokers le kl., 3 korporaals torpedis ten, 1 korporaal schrijver en 15 torpe disten en mariniers te zamen 43 man schappen. ONDERWIJS. Benoemd tot onderwijzeressen aan de O. L. school te Zand voortmej. A. Doijer te Zwolle en mej. C. H. van der Wall te Varik. Tot onderwijzer aan de gymnastiek- school in De Rijp is benoemd de heer S. Halbesma aldaar. Evenals ten vorigen jarb zal ook nu we der door den directeur der openbare handels school te Amsterdam eene studiereis worden ge daan met eenige leerlingen dier school. Thans zullen enkele plaatsen in Noord-Brabant en Limburg, alsmede Luik en Namen, liet Maasdal en het noorden van Frankrijk, met name de havenplaatsen Duinkerken en Havre, bezocht worden. De reis zal 30 April aangevangen wor den en omstreeks 14 dagen duren, VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 14 April. Zes kor- ders brachten heden 6 tot II mandjes kleine schol en 1 zalm ten afslag, terwijl door trekkersbooten 510 tal haring werd aangevoerd; kleiue schol gold f 2.35 a f 2 per mandje, de zalm f 19, en haring f 2.35 a f 0.85 per tal. De beugers kwamen zon der vangst uit zee terug. Enkhuizen, 13 April. Heden werd alhier aangevoerd 150 tal Zuiderzee- haring en aan den afslag verkocht voor f 1.05 a f 1.25 per tal. 14 April. Aangebracht 450 tal haring, prijs aan den afslag f 0.55 a f 0.75 per tal; ongeveer 6500 kg. kl. schol, prijs f 4.75 a f 5.50 per 50 kg. Gedurende de afgeloopen week werd in het geheel aangevoerd 2000 tal haring, hoogste prijs f 1.40, laagste prijs f 0.55 per tal; 5750 kg. kleine schol, hoogste prijs f 7.50, laagste prijs t 4.75 per wichtje of 50 kg. LAND- EN TUINBOUW. De dorpen langs den Langendijk, be noorden Alkmaar,hebben volgens de//A.Ct.« in 1887 een goed jaar gehad. De prijzen van sommige artikelen waren zoó hoog, de afneming zoo groot, als men in jaren niet gewoon was. Voor uien maakt men anders f7 a f8 per hectoliter, maar iu het afgeloopen jaar gold deze hoeveelheid f20 at f2\ Vanwaar dit zoo vreemde verschijnsel? Een koolboer verklaarde het aldus: Gedurende den drogen zomer van 1887 gedijden de uien in Duitschland zeer slecht, terwijl ook in Zeeland het gewas kwalijk uitviel; vandaar de groote verzending uit de dorpen langs den Lan gendijk. Ook de bloemkool was zeer duur; op een enkelen morgen lands kon voor een waarde van f3500 a f3700 geteeld worden. Soms maakte men voor de op brengst van 10 snees het vierde deel van een hectare een som van bijna f 1000. De Langedijk teelt ook zeer veel kool; voor eenige jaren werd er een kool- fabriek opgericht; de ingelegde kool ward in den beginne alleen naar alle oorden van Nederland verzondeu, thans heeft de verzending ook plaats naar Brazilië. In het afgeloopen jaar zijn honderden waggons naar Amerika verzonden. De roode kool was over het algemeen niet groot van stuk; toch bleef de prijs er van tot heden zeer hoog, voor kleine kooltjes moet nog 5 a 7 cents betaald worden. Do gewone audiëntie van den minister van Justitie zol op Dinsdag 7 en die van den minister van Oorlog op Donderdag 19 dezer niet plaats hebben. (Stct.) De groothertog- en de groothertogin van Saksen-Weimar zouden voornemens zijn in de vol gende week naar Den Haag te ver trekken om aldaar eenige weken te vertoeven, teneinde Z. M. d.n Ko ning te bezoeken. Naar vrij vernemen, is de heer Mackay met de kabinetsfor matie thans geheel gereed. Voor Buitenlandsche Zaken wordt voor gedragen de heer Hartsen, oud-lid der Eerste Kamer, voor Koloniën de heer Keuchenius en voor Finan ciën de heer Godin de Beaufort. (Vad.) Vrijdag heeft aan het ministerie van Waterstaat enz. de commissie tot regeling der hulp bij spoorwegongelukken eene vergade ring gehouden. De luit.-kol. J. J. H. G ij s- berti Hodenpijl, commandant van het corps genietroepen, is door Z. M. den Koung der Belgen benoemd tot officier der Leopoldsorde. De jaarlijksche alge- meene vergadering van het «Alge meen Nederlandsch Werklieden ver- boud», wordt dit jaar gehouden te Amsterdam, op 20 en 21 Mei. De eerste dag is bestemd voor eene huishoudelijke zitting. De openbare zitting begint den tweeden dag en vangt te 9 uren aan. Het programma derNa- tionale wedrennen en harddraverijen op Pinkstermaandag 21 Mei te Am sterdam te houden, luidt als volgt: I. Flatrace. Welterhaudicap voor paarden van alle rassen, bereden door Nederlandsche Gentlemeuriders. Prijzen van f 325, f 100, f 50 en f 25. II. Harddraverij, Handicap voor Harddravers en Rijpaarden van alle rassen, onder den man bereden Prijzen van f150, f50, f30enf20_ III. Hindernisraee. Handicap voo F13U1XjX.BTO IC. Naar bet Engelscb, Katharina Green. 101 III. Feiten en vermoedens. Dat spreekt van zelf, gat de getuige achteloos ten antwoord, en 't is ook niet meer dan billijk. Met deze opmerking eindigde voor het oogenblik Harwell's verhoor. Toen hij weder had plaats genomen maakte ik aanteekening van vier zaken: Dat Harwell, wegens eene onbekende reden een of ander vermoeden koesterde, dat hij tot eiken prijs verborgen wilde houden. Dat hierbij op de eene of andere wijze eene vrouw be trokken was, daar door hem een voetstap was gehoord op de trap. Dat niet lang geleden aan het adres van den heer Lea venworth een brief was bezorgd, die, wanneer men hem kon vinden, ongetwijfeld eenig licht zou doen opgaan. Dat de naam van Eleonore Lsavenworth met moeite over ziine lippen kwam, daar deze kalme en vastberaden man eenige aandoening toonde, telkens als hij genoodzaakt was dien naam te noemen. IV. een aanwijzing. Thans was de beurt om gehoord te worden aan de keu kenmeid, een wei-doorvoed vrouwspersoon, met roode wan gen, die met zulk een wonderlijke meDgeiing van vrees en vrijmoedigheid naar voren trad. dat meer dan een der aan wezigen moeite had om een glimlach te bedwingen. Zij zelf merkte dit dadelijk op, en daar zij niet slechts keukenmeid, maar ook vrouw was, nam zij het voor een compliment op en maakte met veel bevalligheid een die naresse. Vervolgens opende zij den mond om te gaan spreken, maar op hetzelfde oogenblik kwam de rechter, die reeds ongeduldig op zijn stoel had zitten rond te draaien, haar voor en vroeg op gestrengen toon Uw naam? Katherine Malone, meneer. Zeg mij dan eens, Katherine, hoelang zijt ge in dienst geweest bij den heer Leavenworth? Wel meneer, 't is al een goede twaalf maanden ge leden, meneer, dat ik m'n eigen op rikkemedatie van me vrouw Wilson hier kwam prisseteere, en.... Laat die presentatie nu maar rusten en vertel ons liever om welke reden gij den dienst van mevrouw Wilson verlaten hebt. Ik heb haar niet verlaten, meneer, maar zij heeft mij verlaten; ze reisde weg naar de oude wereld, op denzelfden dag, dat ik mij hier op haar rikkemedatie.... Jawel, dat weten we nu al. Ge zegt, dat ge nu een jaar bij de familie Leavenworth in dienst zijt? Ja, .meneer. Eu hadt ge geen klagen? Was de heer Leavenworth nogal goed voor je? Goed voor me, meneer, d'r is nooit geen beter mensch geweest op de heele wereld, en schande over den schurk, die hem vermoordde. Hij was zoo vriendelijk en zoo voor komend, meneer, en ik zei menigmaal tegen Hannah.... Hier hield ze plotsel.ng stil, met een vermakelijke uit drukking van ontsteltenis op haar gezicht, terwijl ze ang stig omkeek naar haar kameraden, gelijk iemand, die zich onwillekeurig voorbij heeft gepraat. De rechter, dit opmer kende, vroeg haastig: Hannah! Wie is Hannah? De goede keukenprinses deed alle mogelijke en onmoge lijke pogingen om er uit te zien, alsof zij volstrekt niet verlegen was, en antwoordde toen stoutmoedigHannah, meneer, o dat is alleen maar de kamenier, ziet u. Maar ik zie hier niemand, die daarop gelijkt. Gij hebt bij 't opnoemen van hen die tot het dienstdoend personeel behoorden, van geen Hannah gesproken, ging hij voort, zich tot Thomas wendende. Neen meneer, antwoordde deze met een schuin- schen blik op de roodwangige maagd naast hem. U hebt mij ook alleen gevraagd wie zich in het huis bevonden op het oogenblik dat de moord ontdekt werd, en dat heb

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1