BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. UIT INSULINDE. paarden van alle rassen, bereden door Nederlandscbe Centlemenridere. Prijzen van f325, 100, f50 en f25. IV. Match. V. Snipperjacht voor paarden van alle rassen, bereden door Neder- landsche Gentlemenriders. Prijzen van f 80, 140, f 20 en f 10. Zondagmorgen te 5 uren barstte er weder een brand uit in de briquettenfabriek te Bussum. De brandweer, die zich uitstekend hield, was den brand spoedig meester. De schade is aanzienlijker dan den vo rigen keer. Machinekamer en kan toor zijn behouden gebleven. Oor zaak onbekend. Naar aanleiding van te Nederhorst-deu-Berg loopende ge ruchten, dat aldaar iemand zoude zijn vergiftigd, is door den officier van justitie en rechtercommissaris bij de arrondissements rechtbank te Amsterdam een persoonlijk onder zoek ingesteld. Het lijk in kwestie is naar Am sterdam opgezonden om geschouwd te worden. Een boer teZunderdorp, die de vorige week zijn vee al in het land gejaagd had, omdat zijn voeder op was, heeft het al bizon- der ongelukkig getroffen. Op een morgen vond hij een der koeien verdronken en twee andere dood op het land I Niet allen menschen gaat het slecht. Een man kocht te Rotterdam zooveel uien als hij krij gen kon, h f 1.50 per zak. Later begon hij ze te verkoopen en maakte f 3.50, vervolgens f5 en zelfs f 9. Deze uienboer heeft een p.-achtigen winter gehad. Zaterdagavond is eene dienstbode aan den Westersingel te Rotterdam, bij het verrichten harer werkzaamheden, door in aanraking te komen met eene brandende pe troleumlamp, in brand geraakt. Zij is naar het ziekenhuis overgebracht, terwijl haar toestand niet levens gevaarlijk is. Een huzaar heeft een goed hart; 't is mogelijk, maar een matroos dan toch zeker ook. Jan maat was 4 jaar weg geweest, en vernam, toen hij te Rotterdam te rugkwam, dat zijne zuster tot diepe ellende was gekomen, daar haar man alles aan de jenever offerde. Hij gaf er al zijne bespaarde pen ningen aan om zijne zuster uit den brand te helpen. Met hare toestem ming gewapend, wist hij te bewer ken dat zijn zwager als koloniaal teekende, en nu zette hij zijne zuster in eene groentennering. Wel gaat hij nu weer platzak naar zee, maar zijne zuster is ten minste uit de ellende. Tusschen 7 en 8 uren in den ochtend van Donderdag werd de visschers6chuit van W. Jansen Mz., van Harderwijk, ter hoogte van den Ketel bij Kampen door eene windhoos overvallen en sloeg om. Schipper en knecht, beiden op het dek, wisten zich aan de zwaard- klampen vast te grijpen, tot zij door in de nabijheid zijnde Harderwijker visschers werden ontdekt en te hulp gekomen. Treuriger liep het af met het 9jarige zoontje van den schipper, dat voor pleizier de reis medemaak- te. Het kind, dat in de kooi te sla pen lag, werd dood te voorschijn gehaald, toen het schip weder over eind werd gebracht. Tengevolge van het zoo lang geheerscht hebbende strenge winterweer, zijn de werkzaamheden voor deu lokaalspoorweg naar Al meloo zoodanig vertraagd, dat de lijn ApeldoornDeventerAlmeloo niet vóór 1 Juli in zijn geheel in exploitatie zal komen. Volgens opgaveninhet Sociaal Weekblad, is voor de Alme- loosche werk-itakers door de heeren Van Marken en Kerdijk ontvangen f4259,251/,. Wederom wordt uit L i rn- burg een geval van ontvoering van een minderjarig meisje gemeld. De 16 jarige Marie Bekkers, te Meers- sen, is Zondag 11. door bekende, rondreizende Duitschers met of zon der harm wil ontvoerd, nadat deze eerst pogingen bij den vader had den aangewend om zijne dochter aan hen af te staan. Alle naspo- ringeu der justitie te Maastricht zijn tot heden vruchteloos gebleven. Men schrijft ons uit Drente: Reeds meermalen hebben drijf jachten op de wilde varkens plaats gehad, die zich nog altijd in de bos- schen van Frederiksoord en Wa'e- ren ophouden. Vandaag zal nogmaals zulk een jacht gehouden worden, door een groot getal jagers en ruim dertig «drijvers». Men hoopt algemeen, dat nu eens een der dieren gescho ten zal worden, daar zij reeds be langrijke schade hebben aangericht. Bij onderscheidene landbouwers zijn reeds geheele roggenakkers omge wroet. Ook de jonge dennen hebben het kwaad te verantwoorden. Zaterdag namiddag is het lijkje van het 4jarige zoontje van G. R. te Meppel op last van de politie naar het stedelijk zieken huis overgebracht, alwaar het zal worden onderzocht, naar aanleiding van loopende geruchten omtrent eene vermoedelijke vergiftiging. De vader is in voorloopige bewaring genomen. De begrafenis van Jacob Htbein. Met veel plechtigheid eu begeleid door een aantal militaire en burgerlijke ver- eenigingen, onder welke ook een deputa tie van het Belgische loodswezen, werd Zaterdag het stoffelijk overschot van Jacob Hobein te Vlissingen ter aarde besteld. Omstreeks kwart over drie uur kwam de stoet, steeds omstuwd door eene onaf zienbare menigte, bij de begraafplaats nabij de duinen aan, waar het lijk door de dra gers uit den wagen genomen, en nadat een tweede eere-salvo was afgevuurd, ge dragen werd naar de groeve op het zoo genaamde park ovaal, in de onmiddellijke nabijheid van het graf van Hobein's voor- maligen commandant op het fregat //Euri- dice" (in 1830), den schout-bij-nacht J. C. Lewe van Aduard. Aan het geopende graf, waaromheen zich de deelnemers aan den stoet en ver dere belangstellenden schaarden, nam de kapitein ter zee, inspecteur over het Ne derlandscbe loodswezen, enz. in het 6e district, de heer J. Spanjaard, het woord en deed in eene uitvoerige rede uitkomen, welk een groot man de laatste eer werd be wezen. Spreker bracht in herinnering wat llobein in zijn zoo vruchtbaar leven ge daan heeft voor den Koning en het Va derland, voor den ieder Nederlander zoo dierbare driekleur: het Rood, Wit en Blauw en zeide o. a.: «Alle Nederlandsche dagbladen hebben ah om strijd 's mans daden in waardee- rende artikelen herinnerd; maar ook afge scheiden van zijne groote daden en van zijn meermalen getoond, moedig gedrag, was Hobein een hoogst merkwaardig en i achtenswaardig man, en zijn geheele leven was van dien aard, dat ieder weldenkend mensch het zich tot eene eer heeft mogsn rekenen, hem de ridderlijke hand te mogen drukken. Door het feit toch, dat hij als scheeps jongen in dienst is getreden en zijne loop baan eindigde in de zoo eervolle en wetenBeknppelijkè betrekking van opper stuurman der Kon. Ned. Marine, is het bewijs geleverd van eenen vlekkeloozen levenswandel en m»er dan gewone ver standelijke ontwikkeling. En dat het Zijne Majesteit onzen ge- eerbiedigden Koning behaagde hem, nadat hem voor zijne dappere daad het Ridder kruis der Militaire Willemsorde was ge schonken, later nog te benoemen tot broe der van den Nederlandschen Leeuw en hem de zilveren medaille van de Eiken kroon toe te kennen, bewijst wel, dat hij bij voortduring Koning en Vaderland be langrijke diensten bleef bewijzen. Schonk de koninklijke Nederlandsche regeeriug Hobein het Ridderkruis van de Militaire Willemsorde met de in geene andere taal over te zetten spreuk «Voor Moed, Beleid en Trouw", het vorstelijk 's-Grnveuhage, zijn geboorteplaats, vereerde hem eene medaille met de spreuk «Zijn trouw wijkt voor water noch vuur". En mannen op wie die beide spreuken toepasselijk zijn, mogen in den vollen zin des woords «mannen van beteekenis" wor- deu genoemd. De nagedachtenis van Hobein, van den man, die zich dergelijke onderscheidingen waardig maakte, zai door ieder rechtge aard Nederlander iu hooge eere worden gehouden en ieder vader zal wenschen, zijne zoueu te zien opgroeien tot mannen, die evenals Hobein onder alle omstandig heden aan het vaderland getrouw blijven, wijkende noch voor water noch voor vuur. Ten slotte nog een woord aan onze Bel gische vrienden, die door hunne tegen woordigheid op dezen doodenakker het bewijs leveren, dat ook zij den overledene geacht hebben, dat ook zij met ons hoog opzien tegen ware burgerdeugd en kloeke daden. Geen grooter eer kon den overleden Hobein bewezen wordeu, dan de tegen woordigheid hier ter plaatse van de ver tegenwoordigers eeuer natie, wier belangen met de onze zoo nauw verwant zijn en op wier vriendschap wij zoo hoogen prijs stellen. Ik ben dan ook overtuigd de tolk te zijn van de gevoelens van gansch de Ne derlandsche natie, wanneer ik onzeu Bel gischen broeders hartelijk en welmeenend clank zeg voor de groote eer heden met ons den overledene bewezen. Eindelijk zij het mij nog vergund als eene laatste hulde aan Jacob Hobein, na mens het Nederlandsche loodspersoueel, namens de Nederlandsche Loodssocieteil, waarvan hij eerelid was, dezen krans op zijn graf neer te leggen, een krans door Belgische handeu gemaakt, door Neder landsche handen neergelegd. Hobein, uwe assche ruste in vrede!" Na het uitspreken dezer rede voerde het stafmuziekkorps eenen treurraarsch uit. Na genoemden spreker werd achtereen volgens het woord gevoerd docr de heeren W. A. Schenk, voorzitter der vereeniging «De Militaire Willemsorde",te Amsterdam; Reedijk, president der vereeniging «Het Eereteeken voor belangrijke krijgsverrich tingen", te 's-Hage, die ook namens den gepensioneerden vice-admiraal, jhr. E. de Gasembroot, hulde bracht aan den over ledene; adjudant Bos, president der ver eeniging «Van Speijk", te Amsterdam; M. J. E. Kriens, namens de vereeniging van onderofficieren der zeemacht «Admiraal de Ruyter", te Nieuwediep; sergeant Kotte der infanterie, namens de onderofficieren- societeit «Vrieudschap en Genoegen" te Vlissingen adjudant-onderoff. van het Oost- Ind. leger B. van Weeneu van Tiel; S. Gersthagen, ridder van de militaire Wil lemsorde en lid van de vereeniging van dien naam te Amsterdam. Namens ge noemde vereenigingen werden ook kransen op de kist gelegd. Door alle genoemde sprekers werd op waardige wijze hulde gebracht aan den overledene, diens daden en hoedanigheden. RECHTSZAKEN. De president dor arrondissements-rechtbank ta Amsterdam ontzegde Zaterdag de vordering der erfgooiers tegen Hilversum en de spoorweg maatschappij tot staking der afzanding. Engeland. Het Hoogerliuis heeft bij tweede lezing, zonder hoofdelijke stemming, het ontwerp verworpen, strekkende om aan vrouwen het kiesrecht te verleenen. Parnell vestigde in het Lager huis de aandacht op het gebeurde te Ennis, waar de politie en de troepen het volk aanvielen en velen doodden of wondden; het volk had zich stil gehouden, totdat het ge bouw, waarin de meeting plaats had, werd aangevallen en het had toen slechts mat eenige steenen ge worpen. Hoewel Parnell uit drie bladen citeerde, waarvan er twee de Regeering steunen, betwistte de minister Balfour de juistheid der feiten en voor het overige beweerde hij, dat de meeting onwettig was en de autoriteiten derhalve verplicht waren die uiteen te jagen, desnoods met geweld. Over den aauval der cavalerie echter zweeg de Minister. John Morley en later Gladstone drongen op een onderzoek aan, dat ook door den procureur-generaal voor Ierland half was toegezegd. Maar Balfonr wilde zich niet ver binden de resultaten van dat onder zoek mee te deelen. Parnell stelde nu voor, dat de zitting zou worden geschorst, maar dit werd met 249 tegen 179 stemmen verworpen. Duitschland. Uit Berlijn wordt van 15 April aan de N. R. C. ge meld De Keizer heeft eenen slech ten nacht gehad, doch thans is het beter met hem, hoewel hij nog te bed blijft. Naar het schijnt ten ge volge van het inbrengen der nieuwe canule, is er katarrh ontstaandoch de geneesheeren hopen dat deze niet in bronchitis zal overgaan. De af wezigheid van koorts geldt als een gunstig teeken. De openiDg der tentoonstelling te Brussel is uitgesteld van 5 tot 19 Mei. Frankrijk. Da kiesvergadering, die Zaterdag te Rijssel in het paar denspel zou plaats gehad hebben, is niet doorgegaan. De menigte ma nifesteerde voor de bureaux der anti-Boulangistische bladen en hie ven kreten ten gunste van Bouian- ger aan. De manifesteerenden door liepen de straten. Eenige personen zijn in verzekerde bewaring ge nomen. Chincholle van da Figaro had een onderhoud m~t Boulanger. Hij zeide, dat hij zich bij geen partij wilde laten inlijven; dat hij het niet helpen kon zoo men hem het vooruitzicht opende, dat hij Presi dent der Republiek zou kunnen worden; dat hij de beslissing van den Raad van Enquête had ver wacht; dat men hem, zoo men dat wilde, weer in activiteit kon stellen (Grévy had dat gedaan met kolo nel Lichtenstein), maar dat hij daar op niet gesteld wasdat hij niet aan oorlog dacht en alleen wilde, dat Frankrijk in staat zou zijn oor log te voeren, indien het daartoe gedwongen werd. Dillon verklaar de, dat overal uit Frankrijk aan zoeken kwamen, om Boulangistische comités te vormen en dat talrijke aanbiedingen werden gedaan, om de verkiezingskosten van den gene raal te bestrijden. Rusland. Daily News verneemt uit Odessa dat twee duizend Israë lieten van de politie de aanzegging hebben gekregen om binnen zeven dagen de stad te verlaten en dat zij er anders uitgezet zullen worden. De overheid begon gestreng alle paspoorten van Israëlieten na te zien. Velen schuilen weg, maar worden bij ontdekking binnen een etmaal uitgezet. De verbannenen behooren deels tot de Rumeensche deels tot de Oostenrijksche nationaliteit. De eerstgenoemden verkozen Russische onderdanen te wordeD, toen Bessa- rabie Russisch werd, maar de Rus sische regeeritg weigert dit te er kennen, terwijl Rumenië het ook ontkent. De Czaar heett bepaald, dat een deel der Kozakken voortaan te voet zal vechten. Bulgarije. De tijdingen omtrent het huwelijksplan van prins Alexan der van Battenberg maken veel indruk op zijne aanhaDgers, die zijne terugkomst hopen. De verdeeldheid onder het minis terie komt al meer en meer aan het licht. Natchtewitz eu Stoloff zijn voornemens zich terug te trek ken. De openbare meening is gun stig gestemd voor Popoff. Een der meest door de overstroomiDgen in Pruisen getei sterde stad is Schneidemfihl. De schade aan gebouwen en meubilair bedraagt daar 323 670 Mark. Ge heel ingestort zijn 26 gebouwen en gedeeltelijk 63bovendien zijn 132 woningen geheel onbruikbaar ge worden en 153 woningen zijn in den eersten tijd niet bewoonbaar Daardoor zijn 3773 menschen zon der dak. De gezondheidstoestand is overigens goed. DE EED VAN DALIMAH. (Slot.) 2e Gedeelte. Als een loopeud vuurtje had het voor gevallene zich iu het dorpje verbreid en de zonderlinge verdwijning van Kemoe- ning en Daliraah was het onderwerp aller gesprekken geworden. 'M bok Dalimah was wanhopend en vormde een scherpe tegenstelling met Pak Wiradjaja, die iu al 't gebeurde de macht zag van Allah den Verhevene. Deze alleen was het, die hem al deze droefheid had berokkend. Allah alleen had Kemoenings lot geheel in ziju hand eu zoo 't Hem behaagde zou het meisje weder tot haar vader terug- keeren. Alzoo verliepen drie volle jaren en noch 'M bok Dalimah noch Pak Wiradjaja had den iets van Dalimah of Kemoening ge hoord, toon op zekeren stormachtigen avond Pak Wiradjaja een zacht kloppen aan de deur hoorde. Meenende dat een reiziger door 't gure weer was overvallen en om nachtverblijf verzocht, stond hij haastig- lijk van zijn nmbéu op, om den kloppende binnen te laten. Hoe groot echter was zijne verbazing, toen hij een groot aantal mannen voor zich zag staan, iu wie hij de zoozeer gevreesde en op Java beruchte Kétjoes J) herkende. Plotselings trad een fiere gestalte naar voren, stelde zich aan de spits zijuer makkers en met de woor den Mannen l treedt binnen l drong de bende Pak Wiradjaja's woning binnen. De Javaan, die bij ervaring wist, dat hij hier lieden voor zich had waarmee niet l) De Kétjoes vormen op Java een geduchte rooverbende, die overal waar zij verschijnen de bevolking in opschudding brengen door hun steel-, plunder-, moord- en roofzucht. ik u gezegd. Hm, hm, zei de rechter op satirieken toon, jij kent het klappen van de zweep, naar ik merk. En zich vervolgens tot de keukenmeid wendendedie inmiddels angstig de kamer naar alle kanten had rondgekeken, ging hij voort met vragen En waar is die Hannah nu? Om u de waarheid te zeggen, ze is weg meneer. Hoe lang al? De keukenprinses kon nauwelijks meer adem krijgen. Sedert gisterenavond, meneer. Hoe laat gisterenavond? Och, lieve hemeltje, meneer, dat weet ik niet. Ik weet er waarachtig niemendal van. Is ze weggestuurd uit haar dienst? Voor zoover ik weet niet; haar kleeren zijn ten minste nog hier. Zoo, zijn haar kleeren nog hier. Om hoe laat hebt ge haar gemist? Ik heb haar niet gemist, meneer. Gisterenavond was ze er nog en van morgen was ze d'r niet meer, en daarom heb ik gezeid, dat ze weg is. Hm, zeide de rechter, met een enkelen blik de geheele kamer rondziende, terwijl elk om zich heen keek, alsof hij plotseliDg een deur had ontdekt in een blinden muur. Waar sliep dat meisje? Op deze vraag zag de keukenmeid, die druk bezig was haar voorschoot te verfrommelen, omhoog. Wij slapen allemaal met mekaar op zolder, meneer. In één kamer? Ja, meneer, klonk 't bedeesd. Is zij gisterenavond naar boven gekomen om te gaan slapen? Ja, meneer. Hoe laat? Het was tien uur, toen we allemaal samen naar boven giDgen; ik heb de klok nog hooren slaan. Hebt ge iets bizonders aan haar gemerkt? Ze had erge kiespijn, meneer. Zoo, kiespijn. Hoe kwam dat zoo. Zeg mij eens precies alles wat zij gedaan heeft. Op deze vraag brak de keukenmeid in een luid snikken en klagen uit. Ze het niks gedaan, meneer. Gelooft u me, ze het niks gedaan. Hannah is een braaf meissie, meneer, en eerlijk als goud. Ik wil zweren bij mijn zaligheid, dat zij nooit den knop van zijn deur heeft aangeraakt. Waarvoor zou zij het ook gedaan hebben? Ze ging alleen naar beneden om aan miss Eleonore droppels te vragen voor de kiespijn, omdat ze 't zoo erg te kwaad had; en o meneer.... Al genoeg, viel de rechter haar in de rede, ik heb Hannah immers van niets beschuldigd. Ik heb je alleen gevraagd wat zij gedaan heeft nadat ze de kamer verlaten had. Ze ging naar beneden, zegt ge, hoe lang daarna kwam ze weer boven? Dat kan ik niet met zekerheid zeggen, meneer; maar Molly zeit.... Wat Molly zegt, kan me op het oogenbiik niet sche len. Heb jij haar niet de trap zien afgaan? Neen, meneer. Heb je haar ook niet zien terug komen? Neen, meneer. Heb je haar vanmorgen ook niet gezien? Neen meneer, dat kon immers niet, want ze was er niet meer. Maar je hebt gezien, dat ze gisterenavond lijdende was aan kiespijn? Ja meneer. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2