NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Woensdag 18 April 1888. No. 1469. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: Schilderij in Olieverf NAAIMACHINE S 1 A i> S X'E LI S. B I N N K N L A N II. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Hu re; .1Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. t'elefoonnunimer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere rsgel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J C. PEEREBOOM en J. B. AVI». Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publieite Etrangere G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. De Directie van Haarlem's Dag blad heeft de eer, haren Greabon- neerden te berichteu, dat de verlo ting van de en van de plaats zal hebben op V r ij d a g 27 April e. k., des middags te 12 ure, in het Verkooplokaal van den Makelaar N. X). de LEUR, Bakenessergrackt No. 13, alhier. Beide voorwerpen zullen daarna onmiddellijk door degenen aau wie zij te beurt zijn gevallen, zonder eènige onkosten hoe ook ge naamd, kunnen worden in ont vangst genomen. Zij zijn van heden af alsnog aan ons Bureau te bezichtigen. Haarlem, 17 April. Gedurende eenigen tijd wordtin en buiten de stad eene extra-ver spreiding van Haarlem's Dagblad gehouden. In de vergaderiug van het departe- mentiHaarlem» van de Maatschappij tot bevordering van Nijverheid, te houden op Donderdag 19 April des avonds ten 8 ure, in het Nutsge- bouw alhier, zal als c.preker optre den de heer F. A. Hoeter, van Rot terdam, die een geschiedkundigover zicht zal geven van «de uurwerken en de electrische uurwerken volgens het systeem Hipp.» Zaterdagavond werd een werk man in de Groote Houtstraat vóór het café Löwenbrau plotseling zoo danig ongesteld, dat hij ineen zakte. Terstond in genoemd café binnen gedragen, werden hem door den eigenaar daarvau de noodige zorgen verleend, waarna hij per rijtuig naar zijne woning werd ver voerd. Naar men vernee r t heeft jhr. mr. 1 Boreel van Hogelanden te Velsen, tegen 1 Mei a. s. ontslag gevraagd als burgemeester van Castricum en Heemskerk. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers leerling, 1 boekbinders-aankomeling. Ingekomen aanvragen van werk gevers 2 kleermakersknechts1 kleermakersaankomeliüg voor fijn werk, 1 loopjongen. LETTEREN EN KUNST. De te 's-Hage verschijnende Avond post'' meldt Pour ses adieux trad Zaterdag mad. Albani op in //Faust", en het moet ge zegd worden, dat dit afscheid niet harte lijker had kunnen zijn. Het publiek, dat wederom geen plaats onbezet had gelaten, gaf ook thans op ondubbelzinnige wijze zijn sympathie voor de gevierde prima donna te kennen. En wederkeerig legde mad. Albani na den afloop der voorstel ling met handkussen aan het opgetogen publiek en een handdruk aan den chef d'orchestre, den heer Granier, een dank baar gevoel aan den dag, ongetwijfeld de beste indrukken en herinneringen van de residentie medenemende. Het orkest bracht door fanfares zijn aandeel tot die hulde bij. Toch nam de groote zangeres nog niet voor goed van ons afscheid, want na hare terugkomst uit Stokholm, waar mad. Albani acht concerten denkt te geven, hoopt zij in Mei bij het einde van het opera-seizoen nog eens op te treden als Violetta in «Traviata". In den loop van den avond werd de kunstenares vereerd met een prachtige lier van witte bloemen, twee corbeilles en twee bouquetten, waar van één uit Autwerpen was toegezonden. De juweelen-aria en w An ges pur" wer den na een overweldigend applaus gebis seerd. Behalve deze twe^ momenten be hoorden ook de scène aan het venster, haar gemoedsstrijd in de kerk, maar bo venal haar in snikken losbarstende droef heid bij het lijk van Valentin en haar waanzin in de prison tot de onvergete lijke oegenblikken, welke een talent als mad. Albani zoo idealistisch vermag weêr te geven. De heereu Villefranck als «Méphisto" en Barbe als //Faust" schenen door het verhe ven spel der beroemde diva te meer ge ïnspireerd eerstgenoemde overtrof zich dien avond, en de laatste ontving na de cavatine /,Salut 1 demeure", een krans. Op de ééue ster volgt de anderein het laatst dezer maand wordt Sigrid Ar- noklson hier verwacht om in /Mignon" op te treden. Na afloop van de voorstelling van Faust" door mevr. Albani, werd haar door den directeur en 't personeel der Fransche opera Zaterdagavond een serenade gebracht, waardoor een groote menschen- menigte van half twaalf tot half een op de been was. Albani vertrok Zondag naar Kopen hagen. Ernst van Dijck is voor 5 jaren aan de opera te Weeneu geëngageerdhij zal daar alleen werken van Glück, Weber en Wagner zingen. Mevr. Mielke is aau de Keulsche opera geëngageerd. Inhoud vati De Portefeuille, Zaterdag 14 April 1888: Industrieele kunst of niet? Bespreking van Ne- derlaudsche novellen. Willy, Schreiers toren. J. G., Overzicht tijdschriften. B. Van Heyniugen, Epigram. Darwin over Kunst en Letteren. Gaston Bastit, Sa Majesla Bébé. A. Reyding, Jan Luyken. Leonore. (Met eene plaat). De aquarellententoonstelling in Arti (Slot). D. F. Van Heyst, Nederlandsche Too- neelstukken van den laatsten tijd. Het nieuwe Concertgebouw ingewijd. Mu zikale Kroniek. W. L., De muzikale toestand te Rotterdam. R. Du Ponta- vice du Heussey, Mijn eerste roman, met teekeniugen van Alfaro. LEGER EN VLOOT. Aan dezelfde compagnieëu, die met de beproeving der getransformeerde geweren belast geweest zijn, zal nu weldra ook een nieuw model uitrusting voor onze infan terie in beproeving worden gegeven. Dit model is ontworpen door eene commissie van officieren van het 4e reg. inf. ONDERWIJS. Akte-examens voor onderwijzer. Maan dag zijn te Amsterdam geëxamineerd 7 candidatengeslaagd 4, nl. de heeren J. B. Buijs, van AmsterdamJ. Veuinga, J. de Roos en J. Postraa, allen van Haarlem. VISSCHERIJ. Tessel, 15 April. Door de mossel- vloot kon in de afgeloopen week niet de gewone hoeveelheid mosselen naar Lon den en Huil worden verscheept; de be- zendingen waren dus niet groot. De Noord- zeevisschers besomden van f 80 tot f 50 per schuit. Naar België werden weer mooie par tijtjes alikruiken afgeleverd, de alikruiken golden f2,50 per H.L. De prijs van pa ling liep van 20 tot 55 ct. per VïK.G. de vangst was echter zeer gering. Het hariugvisschen leverde zeer weinig op; de haring gold van f 1,35 tot f2,50 per tal. De vangst van bot was weder bevre digend. De bot gold van 2 tot 4 ct. per stuk en werd naar elders verzonden. Door de garnalenvisschers werden 325 manden garnalen aangevoerd voor de kokerijen, die deze hoeveelheid ter markt zonden naar Huil, Londen, Parijs en Brussel. De prijs der garnalen was hier f 4 per mand. 16 April. De Noordzeevloot van hier bracht in de afgeloopen week elders ter markt: 100 manden kleine schol, 30 man den scharren, eenige tongen en een par tijtje] rog. Bij alfslag waren de prijzen als volgt: kleine schol f2 a f 2.90, schar f 1.50 per mand, tong 60 a 70 ct. en rog 60 a 85 ct. per stuk. LAND- EN TUINBOUW. Wassenaar 13 April. Heden had alhier de eerste bloembollenveiling, namelijk van crocusseu plaats. De prijzen waren voor de gewone soorteu redelijk, voor de fijnere (witte) soorteu werden goede sommen be steed. Voor de eerste maal werd bij deze vei ling de voorwaarde toegepast, dat niet als kooper werd toegelaten hij, die niet onderteekend had de overeenkomst om geen handel te drijven in afgesneden bloe men, die te verkoopen of den verkoop daarvan te bevorderen. De toepassing dezer voorwaarde oefende niet den minsten druk op de prijzen uit, doch werd integendeel door alle solide koopers zeer gewaardeerd. Naar het Vaderland met zekerheid verneemt vertrekt de kon. familie eerst begin Mei naar het Loo. De berichten omtrent den gezondheidstoestand van Z. M. den Koning beginnen iets gunsti ger te luiden. Z. M. gnat merkbaar vooruit. Alleen kan hem nog niet worden toegestaan zich buiten zijne apartementen te begeven; eenigs- zins later op den dag dan vroeger verricht hij zijne gewone werkzaam heden. Het plan om naar het Loo te gaan is volstrekt nog niet ge wijzigd; er is zelfs sprake van om dezen zomer eenigen tijd in het buitenland te verblijven. De Russische Czaar schonk aan den heer T. J. van Kolkow, photograaf te Groningen, een massief gouden ring met prach- tigen brillant, als buiteugewoue be looning voor aan den Czaar gele verde photografieën. De minister van Water staat enz. brengt ter kennis van belau<?hebbendeo, dat in de tweede helft der maand Mei as. voor de vervulling der betrekking van ad- spirant-ingenieur van den water staat een vergelijkend onderzoek zal plaats hebben. Tot dit onder zoek worden toegelaten Nederlan ders, die een voldoend examen als civiel-icgenienr hebben afgelegd aan de Polytechnische school te Delft, mits zij op 1 Juni 1888 niet ouder zijn dan acht en twintig jaar. Zie verder de St. Ct. De minister van Justitie heeft lo. bepaald, dat het examen voor candidaat-notaris voor het jaar 1888 zal aanvangen op Maandag 2 Juli e. k., en dat het zal worden gehouden te 's Hage; 2o. benoemdtot lid en voorzitter der staatscommissie belast met het afnemen van gemeld examen mr. J. KalfF, raads heer iu den Hoogen Raad der Neder landen tot ledenmr. A. A. de Pinto, raads heer iu den Hoogen Raad der Neder- fandenmr. M. A. van den Acker, raads heer in den Hoogen Raad der Neder landen mr. II. J. Hamaker, hoogleeraar in de rechlsgeleerdheid aan de rijksuni versiteit te Utrecht; F. Meijer, notaris te 'sHage; H. H. Thooft, notaris te Rot terdam; J. B. Vroom, ontvanger der re gistratie en domeinen te Alkmaar; tot plaatsvervangende ledenmr. A. Tel- ders, advocaat-generaal bij het gerechts hof te 's Hage; mr. B. Hulshoff Gzb., substituut-officier van justitie bij de arron- dissements-rechtbank te 'sHage; P. C. L. Eikendal, notaris te 's Hagemr. M. W. F. Treub, candidaat-notaris en privaat docent aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdamjhr. Wichers, ontvanger der registratie g. a. en domeinen te Utrecht tot secretarisG. A. N. T. Jansen van Afferdencommies bij bet departement van Justitie. De voordracht voor de vorming van het nieuwe Ministerie is als volgt: Mr. JE. Baron Mackay, Binnen- landache Zaken; Jhr. mr. G. L. M. H. Ruys van Beeren broek, Justitie; Jhr. mr. K. A. Godin de Beaufort, Financiën Jhr. C. Hartsen, Buitenlandsche Zaken Mr. L. W. C. Keuchenius, Ko loniën Kolonel J. W. Bergansius, direct, der artillerie-inrichtingen te Delft, Oorlog Kolonel J. E. N. Schimmelpen- ninck van der Oye, oud-lid der FBUÏIiIIBTON. Naar liet Engelschvan Anna Katharina Green. uï IV. een aanwijzing. Vertel me dan nu eens, lioe en wanneer je voor 't eerst vernomen hebtdat mijnheer Leavenworth ver moord was. De keukenprinses begon dadelijk met zoo omstandig mo gelijk op deze laatste vraag te antwoorden, maar zij verwarde het een zoozeer met het ander en zeide ten slotte zoo wei nig belangrijks, dat de rechter op 't punt was haar te laten gaan, toen het kleine jury-lid, naar aanleiding van een deel harer inlichtingen, waar zij gezegd had, dat zij miss Eleonore eenige oogenblikken, nadat het lijk was wegge dragen, uit de bibliotheek had zien komen, haar vroeg of haar meesteres op dit oogenblik ook iets in de hand had. Ik weet het niet, meneer. Maar ja, wacht, ging zij voort, zich eensklaps bedenkende. Als ik mij niet vergis, had ze een stukje papier in de hand. Jawel, ik her inner me nu heel goed, dat ik't haar in den zak zag steken. De volgende was Molly, het kamermeisje. Molly O'Flanagan, zoo he-tte het meisje, was een acht tienjarige deerne, met rooskleurige wangen en donkerbruin haar, die onder gewone omstandigheden zeer wel zou heb ben weten te antwoorden op alle mogelijke vragen, die haar zouden kunnen gedaan worden. Het is echter bekend, dat vrees en angst den moedigsten harten dikwijls parten kunnen spelen; en zoo kwam het, dat Molly, toen ze door den rechter werd voorgeroepen, er alles behalve brutaal uitzag; haar roode wangen verbleekten op het eerste woord, dat tot haar gericht werd, en zij Het het hoofd op zoo treu rige manier op de borst zinken, dat niemand er aan twij felde of deze angstvalligheid en beschroomdheid waren wel degelijk echt en volstrekt niet gemaakt. Daar haar getuigenis hoofdzakelijk betrekking had op Hannah en hetgeen zij wiet omtrent hare merkwaardige verdwijning, zal ik mij bepalen tot een kort uittreksel er van. Voor zoover zij, Molly, wist, was Hannah datgene, waar voor zij zich had uitgegeven: een weinig beschaafd me'sje van Iersche afkomst, dat van buiten was gekomen om bij de jonge dames Leavenworth als kamenier en strijkster dienst te doen. Zij diende eenigen tijd langer bij de familie dan Molly, en hoewel zij van nature zeer afgetrokken was en weinig vertelde omtrent haar verleden, mocht nochtans ieder in huis haar gaarne lijden. Zij was echter niet slechts afgetrokken, maar ook droomerig en dweepend van aard; zij kon soms heele nachten zitten peinzen en naar de maan kijken, precies alsof het een jonge dame was, zeide Molly. Daar deze gewoonte nogal vreemd was voor een meisje uit Hannah's stand, werden pogiDgen aangewend om van de getuige hieromtrent iets meer te vernemen. Maar Molly hield vol, dat zij er niets meer van wist te vertellen. Hannah zat dikwijls 's avonds laat uit het venster te kijken en te peinzen; dat was alles wat zij er van wi6t. Vervolgens werden vragen gedaan in een andere rich ting, waarbij duidelijk bleek dat Molly in gewone omstan digheden niet op haar mondje was gevallen. Zij getuigde dat Hannah reeds gedurende eenige dagen had rondgekro pen met een dik gezicht en dat de kiespijn den vi.rigen avond zoo hevig was geworden, dat zij zich had aangekleed geheel aangekleed antwoordde Molly op een'ge vragen hieromtrent een kaars had opgestoken en gezegd had dat zij naar beneaen ging om den bijstand te vragen van miss Eleonore. Waarom van miss Eleonore? vroeg een der jury leden. Zij was het die altijd de medicijnen aan de dienst boden uitreikte. Gevraagd om hieromtrent nog iets meer te vertellen, ant woordde zij dat haar niets meer op dat puit bekend was. Hannah was niet terugkekeerd, en was den volgenden morgen, toen er ontbeten moest worden,ook nergens te vinden. Zij nam een kaars mede, zegt gij, vroeg de rechter, nam zij die los mee of in een kandelaar? Neen, meneer, zoo maar los in de hand. Waarom nam zij een kaars mee. Wordt er dan's avonds geen gas gebrand in de gangen? Ja, meneer, maar wij hadden het gas uitgedraaid

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1