bracht genezen door er een spinne- web en tabakspapier op te leggen. De man overleed kort daarna ten gevolge van bloedvergiftiging. Door een onbekende oor zaak onstond brand in de behui zing van den landbouwer D. Smit, bij Dalen. Niets werd gered en een aantal koeien kwamen in de vlam men om. Een brutale diefstal heeft Dinsdagnacht plaats gehad ten huize van de wed Teunissen te Maasbommel. De dief of dieven wisten het huis binnen te dringen, na daartoe een goed gesloten valluik boven den koestal te hebben weg genomen. Zij hebben zich van 80 pond boter, het spek en vleesch van drie varkens, benevens eenige fles- schen drank meester gemaakt. De politie zoekt hen, maar totnogtoe te vergeefsch. Omtrent de werkstaking te Helmond wordt gemeld, dat de patroons hebben toegegeven en dat de werkzaamheden Dinsdagmorgen zijn hervat. De oorzaak van de thans geëindigde werkstaking in de bout weverij der heeren Bogaers en Zo nen te Helmond schijnt meer te hebben gelegen in een verschil aan zienswijze omtrent het loon, dan wel in eene vermindering ervan. Er zijn twee categorieën van loon, eene voor de zware en eene voor de lichte stukken. Daar nu een der artikelen uit de hoogste categorie zoo in het voordeel der wevers ge bracht was, dat het, ofschoon onder dezelfde benaming, met die der laag ste categorie gelijk stond, meenden de patroons hier ook het loon aan gelijk te kannen stellen. Toen zij echter zagen dat de wevers, door zich aan de benaming van het goed te houden, met hen in oppositie kwamen, hebben de patroons den eisch der wevers zeer verstandig toegegeven en is, na een dag op onthoud, door allen het werk weer hervat. E- hebben geen baldadigheden plaats gehad. Een 14-jarige jongen redde te Maastricht me; levensgevaar een meisje van 9 jaren, dat in de Zuid-Willemsvaart was geval len. De jeudige redder heet Antoon Teunissen. Hij sprong de drenke linge na en hield haar zoo lang hoven tot beiden door inmiddels toegeschoten personen werden gered. Uit Almeloo meldt men van Dinsdag aan de N. R. Ct.: De werkstakers zijn allen doorde heeren H. en B. Scholten ontslagen. Heden te 3 uren kunnen zij, die het werk willen hervatten, zich daar voor aanmelden. De fabriek van Gebr. Scholten werkt nog. Het detachement infanterie, dat Dinsdag te Deventer uit Almeloo werd teruggewacht, blijtt nog te Almeloo. Van andere zijde meldt men nog uit Almeloo van 16 dezerDe werk staking is helaas weder aan den gang. Hedenochtend beklaagden zich eenige werklieden bij de firma H. B. Scholten, dat zij oude touwen hadden gekregen om mede te wer ken, waardoor zij veel minder dan vroeger konden verdienen. Deze klacht was in zoover gegrond, dat werkelijk eenige verandering had plaats gehad. De wevers, die Dins dag reeds het werk hervatten, kre gen de beste touwen, terwijl de later aankomenden natuurlijk de overige bekwamen. De werklieden dreigden nu het werk weder te zullen staken, waar op d or de firma werd aangeplakt, dat wie de fabriek verliet, niet we der zou worden toegelaten. Daarop wenschten zij inzage van het zie kenfonds, en toen aan dat verlan gen voorloopig niet kon worden vol daan, werd het werk gestaakt. De werkstaking aan deze fabriek is nog algemeener dan vroeger, want zelfs de joDgens, die vroeger hebben door gewerkt, zijn nu met de anderen medegegaan. Bij Gebr. Scholten is alles nog rustig. Dezen hebben Dinsdag aan geplakt, dat in de regeling van het ziekenfonds verandering zou wor den gebracht, en dat, zoolang die regeling nog niet tot stand was ge komen, van de werklieden geen bijdrage zou worden gevorderd, ter wijl natuurlijk de gewone uitkee- ringen van ziekengelden zou plaats hebben, en ook de dokter door de fabrikanten zou worden betaald, het geen reeds gedurende de geheele werkstaking is geschied. De klacht der wevers over de slechte touwen is geheel ongegrond. Ieder heeft de vroegere touwen terug ontvangen, doch velen waren er naijverig op, dat twee jongens, die waren blijven doorwerken, hetere touwen ontvingen dan waarop zij in gewone tijden volgens ouderdom recht zouden gehad hebben. Dinsdag waren echter allen we der aan de fabriek om het werk te hervatten, wat geweigerd werd, omdat Maandag bij aanplakking gewaarschuwd was, dat ontslagen werd wie de fabriek verliet. De po sitie der werkstakers is nu aanmer kelijk verzwakt, aangezien de aan stokers thaus zeker geweerd worden. Zoowel bij de firma H. en B., als bij Gebroeders Scholten waren bij aanplakking gunstige schikkin gen aaugaande het ziekenfonds toe gezegd. Het buitenverblijf «Lin- denoord» te Wolvega, waar Onno Zwier van Haren eens zijn tGeuzen# dichtte, is wegens vertrek van den tegenwoordigen eigenaar geveild. De inzet is f 36.000. Te Smilde hebben de arbeiders, die bezig zijn aan de ver betering der Hoofdvaart, den arbeid gestaakt en verhooging van loon geëischt; na inwilkgi'g van dit verlangen werd het werk hervat. Ook onder de veenarbei ders te Nieuw Amsterdam (Drente) is een ernstige werkstaking Uitge broken. Er hebben vele baldaaig- heden plaats gehad. In bijna alle huizen van het dorp zijn de ruiten ingegooid. Luitenant Lefèvre is met een de tachement infanterie uit Assen der waarts vertrokken. Een hevige brandheeft Woensdagnacht gedurende drie uren gewoed in het Drentsche Wester- veld, waardoor naar schatting 500 are bosch en heide zijn in de asch gelegd. De schade is aanzienlijk. In een Zaterdag door de veenarbeiders te Appelscha gehou den vergadering werd besloten tot oprichting van eene werkliedenver- eenigingten doel hebbende onder- lingen steun te verleenen bij ziekte en ongevallen. De contributie be draagt voor ieder lid 10 cents per week gedurende 10 zomerweken, daarna 3 cents per week, Lrwiji des winters niet behoeft betaald te worden. Meer dan honderd huisva ders traden toe. Een bestuur werd benoemd, dat met de leiding van zaken is belast. Een dienstbode te Gro ningen, van diefstal beticht, heeft getracht zich in den regenbak te verdrinken, maar is tijdig gered. INGEZONDEN. (Foor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Mevrouw Daguélie en haar élève Henri van Breemen op het Concert der Haarlemsehe liedertafel //Zang en Vrieird- schap", dd. 10 April j 1. We schrijven geen bericht aangaande bovengenoemd Concert: dat is reeds door anderen vóór ons gedaan. We wensche* slechts op den jeugdigen Henri van Breemen te wijzen, die op genoemd Con cert ten gehoore bracht: le. Concert (G Mol) Op. 25, van Mendelssohn, bij welke voordracht hij werd begeleid door mevr. Daguélie, zijne onderwijzeres, te 's-Hage; 2e. Auf Plügeln des Gesanges, van Men- delssohn-Heller, en 3e. Yalse Brillante van Moszkowsky. Voor den bijval, dien de jonge pianist mocht oogsten, oogstte het talrijk auditorium op zijue beurt nog een extra-nummer. Uiterst beschei den trad de knaap opvan ingenomen heid met zichzelven, van overprikkeling door zooveel lofs, als hem reeds elders en vroeger was toegezwaaid, och neenvan dat alles geen enkel spoor. Eenvoudig, onbedorven, kinderlijk en vol vertrouwen op zijn uitmuntende leermeesteres Mevr. Dagnélie, van 'e-Hage, doch daar ter stede wellicht nog niet zoo bekend en daardoor niet zoo hoog gewaardeerd als zij inderdaad verdient gekend en gewaardeerd te worden zettelienri zich neer en speelde, speelde, //zooals hij dat thuis bij pa en ma altoos doet". Hoe zijn spel was vraagt ge? Volgaarne stemmen we in met den lof door onzen lienri behaaldmaar we haasten ons er bij te voegen, dat, ook naar onze meening, van al dien lof het leeuwenaandeel toekomt aan zijne zeer begaafde, maar misschien wel wat al te bescheiden leermeesteres, aan mevrouw Dagnélie. En in die opvatting staan we waarlijk niet alleen. Ziehier, wat de beroemde en ook bij ons te lande welbekende Eransche pianist J. Planté zeide, toen hij kennis had ge maakt met den jongen van Breemen en diens voortreffelijke onderwijzeres. „3e suis trés content d'avoir enteudu Henri van Breemen et je félicite siucèrement sou excellente Profs. Mud. Dagnélie, qui a transmis a. sou jeune élève ies précieuses traditions de mon ami Mr. August Du- pont, le parfait et éminent Professeur de Bruxelles. Je crois que le jeune Henri n'a qu'a continuer dans la voie ou il est, et ce sera un artiste de conscience et de valeur, destine lui même a devenir un Professeur tres autorisé." Bij die waardeerende woorden van den k ranschen maestro voegen wij gaarne den wensch, dat de verdienstelijke mevrouw Dagnélie weldra de V' ldoeniug zal mogen smaken hare groote talenten meer alge meen erkend en gewaardeerd te zien. Ge lukkig de leerlingen, die haar worden toevertrouwd! E. ALLAN. Haarlem, 13 April 1888. KERKNIEUWS. Ned. Herv. Kerk. Aangenomen het beroep naar Hoen- derloo (cl. Arnhem), door ds. D. J. C. Heldring, te Velzen (cl. Haarlem). BU1TBNLAN D. Engeland. Er zijn iD den laatsten tijd eenige brieven in Engeland en Schotland ontvangen van Emin- pacba, waarin deze de enorme moeilijkheden erkent, die Stanley op zijn reis langs de Congo onder vindt. De omstandigheid, dat tot dusver nog geen bericht is outvan gen van de vereenip-ing van den koenen Amerikaan met Emin, mag, naar de meening van den Airika- reiziger Sir F. de Winton, geen reden zijn om vrees te koesteren. Men moet Liet vergeten, dat majoor Barttelot, die in de legerplaats Yambuya het bevel voert, groote kano's van de inlanders aan den Aruwimi kan bekomen en het hem derhalve gemakkelijk zou vallen, zoo noodig met het station Bangala zich in gemeenschap te stellen. (Dat station behoort tot den vrijen Congostaatj. Kolonel Kitchener, die naar Souakim terugkeerde nadat zijn wonden genezen waren, zal het commando over Soudan en de kust der Roode Zee binnenkort neerleg gen. Een tweede arrestatie heeft in Ierland Dinsdag plaats gehad. John Dillon, de nationalistische af gevaardigde voor East Mayo, werd te Dublin gevangen genomen. Uit Kaapstad wordt gemeld dat ten gevolge van de dreigende houding der Damaras en Nama- quas, volksstammen dieonder Duitsch protectoraat staan, het goevernement van plan is troepen te zenden naar Walvischbaai ter bescherming van de Europeanen aan den komman- dant der marine is een kanonneer boot verzocht tot het vervoer der troepen. Duitsehland. De laatste be richten uit Berlijn nopens den toe stand des keizers luiden iets gun stiger. De hooge lijder kou Dinsdag middag het bed verlaten. De crisis der bronchitis schijnt hij goed te boven te zijn gekomen. De tem peratuur zijns lickaams was Dinsdag voormiddag tot 38.5 gedaald. Maan dag was zij 39.5. Te half vier verleende Z. M. gehoor aan den heer Albedyle. Tegen den middag verscheen hij ook weder aan het venster waar hij door een groote menigte welbe zich voor het slothek bevond, luide werd toegejuicht. Met zeldzame kalmte en een onverstoorbaar goed humeur doorstaat de patient zijn bitter lijden. De kroonprins en prins Heinrich, die te Charlottenburg den nacht hebben doorgebracht, keerden des avonds naar Berlijn terug. Te Berlijn liep een gerucht, dat, dank zij de tusschenkomst vau hooge en invloedrijke personen, het veelbesproken huwelijk tusschen prins Alexander van Battenberg en prinses Victoria van Pruisen toch nog zal plaats hebben. De prins zou voornemens zijn eerstdaags een open brief in het licht te geven, waarin hij verklaart, nim mer te zullen dingen naar den Bul- gaarschen troon. Frankrijk. Het wordt als zeker aangenomen dat het parlement, ten einde de houding van Boulauger te bestrijden, een votum van ver trouwen in het Kabinet zal aan nemen. De Kamér zou, na weder eene week bijeen te zijn geweest, opnieuw gescheiden worden. Som mige afgevaardigden kunnen zich vereenigen met het denkbeeld dat de senaat samengesteld worde door het rechtstreeksche algemeen stem recht. Zij willen aldus teu aanzien van dit vraagpunt toegeven, mee- nende hierin eeu geschikt terrein voor eene verzoening te zien. Te Parijs heeft men de ver kiezing van Boulanger zeer kalm opgenomen. De generaal zelf was in den och tend zeer druk bezig. Hij ontving tal van brieven, o. a. van personen, die hem verzochten om spoedig be richt over den uitslag, daar zij wed dingschappen hadden aangegaan ook geparfumeerde briefjes werden hem gezonden. Voor het diner maakte de gene raal een rijtoer en 's avonds was er algemeene reünie der vrienden in een der zalen van het café Du- rand. Daar waren de heeren Roche- fort, Laguerre, Granet, Vergoin en de overige leden van het comité, benevens de heer Déroulède, die allen met groote opgewondenheid de telegrammen uit het Noorden ontvingen. Natuurlijk werden ook Boulan- ger's plannen ter sprake gebracht. Nogmaals verklaarde Boulanger zich een tegenstander van den oor log, neen spel, waarbij men vaak nog verliest, als men vijf troeven in de hand heeft»; daarop hield hij een betoog over de hervorming van het leger. nHet actieve leger moet zoo sterk mogelijk worden gemaakt,, de officieren moeten goed zijn, maar vooral moet er één op perbevelhebber zijn in wien de sol daten onbepaald vertrouwen stellen. In dit geval is Frankrijk zeker van de overwinning». Toen 's avonds laat de einduit slag der verkiezing bekend was geworden, werd Boulanger, die be weerde, dat hij van den gunsrigen uitslag zeker was geweest, letter lijk met gelukwenschen overstelpt. Donderdag, den dag der herope ning, zal Boulauger, vergezeld van zijne vrienden, zijn intrede in de Kamer doen. Men gaat met eenige bezorgdheid dien dag te gemoet, te meer daar het tbans zoo goed als zeker is, dat dan te Parijs een groote manifestatie zal gehouden worden. Spanje. Het goevernement zal nog vóór het einde van deze maand de mogendheden officieel uitnoodi- gen tot het houden in het be ging van Mei van een confe rentie ter regeling van de Marok- kaatische aangelegenheden. Marokko zal zich doen vertegen woordigen door Sidi Mohammed Torres en een ander gevolmach tigde. Rumenië. Uit Bucharest wordt gemeld dat er een ernstige bewe ging onder de boeren is ontstaan, welke op verscheidene plaatsen met kracht van wapenen moest worden onderdrukt, waardoor er dooden en gewonden zijn. Vooral in het Noordoosten en zuiden des lands is de opstand be denkelijk. Ook in den omtrek van Bucharest is het zeer onrustig. Noord Amerika (V. S.) Plet vrouwencongres teWashiDgton heeft geleid tot de vorming van een per manente internationale vereeniging van vrouwen, onder voorzitterschap van mevr. Fawcett; de overige leden van het bestuur zijn Amerikaansche, Fransche en Deensche dames. Brieven uit Parijs. Pabus, 17 April. Er is voorzeker iu de laatste dagen ge persoon of zaak die zóó van zich doet spreken als de ex-generaal, thans afge vaardigde, Boulauger. Onze Parijsche bla den behelzen kolommen-lange verheerlij kingen van ol aanvallen op dezen Bar- num-vechtgeneraal, in de koffiehuizen vormt hij het onderwerp der gesprekken en op straat hoort men ieder oogenblik Vive om te beschrijven, hoe de waschtafel geplaatst was en op welken afstand zij stond van de schrijftafel. De schrijftafel is in de eene kamer en de waschtafel in de andere. Iemand die zich van de eene naar de andere wil begeven, is verplicht eerst de slaapkamer door te gaan in eene schuine richting, vervolgens zich door de korte gang te begeven, die de twee vertrekken met elkander verbindt, en.... Wacht een oogenblik; hoe is de tafel geplaatst in verhouding tot de deur, die van den corridor toegang geeft naar de slaapkamer? Men zou die kunnen binnen gaan, vervolgens langs het voeteinde van het ledekant de waschtafel bereiken, het pistool uit de lade nemen en voortgaan tot op de helft van den doorgang, zonder gezien te worden door iemand, die zich bevond in de bibliotheek, hetzij in staande of in zit tende houding. Heilige maagd 1 riep de keukenmeid verschrikt uit, haar voorschoot over het hoofd werpende, als om het gelaat voor een vreeselijke verschijning te bedekken. Daar zou Hannah nooit de couragie voor gehad hebben, neen, ze ker nooit. Maar de heer Gryce legde zijn breede hand over haar schouder en dwong haar opnieuw plaats te nemen, terwijl hij haar tevens met merkwaardige bedrevenheid tot kalmte bracht. Ik vraag excuus, zeide zij met verlegen gebaar, tot de aanwezigen, maar Hannah kan dat onmogelijk 6edaan hebben, onmogelijk. Den bediende van Bohn Co. werd nu gezegd, dat hij kon vertrekken en de meesten der in de kamer tegenwoor digen namen deze gelegenheid waar om wat te gaan ver zitten; vervolgens werd Harwell opnieuw voorgeroepen, die blijkbaar niet dan ongaarne daaraan voldeed. Het vorige getuigenis scheen namelijk eenigszins in strijd te zijn met het door hem afgelegde, of had altha-s voedsel gegeven aan een vermoeden, dat zijn persoon in een minder gunstig licht stelde. Mijnheer Harwell, begon de rechter, uit de zooeven afgelegde verklaring bleek ons het bestaan van een revolver, toebehoor*nde aan den heer Leavenworth, en een onderzoek heeft dit bevestigd. Was u bekend, dat de vermoorde zulk een wapen bezat? Ja meneer. Weet gij ook of de andere huisgenooten eveneens met 't bestaan er van bekend waren? Ik zou denken van ja. Hoezoo? Was hij dan gewoon het overal hij zich te dragen, zoodat ieder het kon zien? Dat zou ik niet met zekerheid weten te zeggen; ik kan u alleen vertellen op welke wijze ik zelf tot de we tenschap kwam, dat hij een revolver in zijn bezit had. Wees dan zoo goed, dat te doen. 't Gebeurde eens dat wij toevallig spraken over vuur wapenen. Ik gaf hem bij die gelegenheid te kennen, dat ik nog al kennis had van revolvers en reeds lang ge- wenscht had er een te bezitten. Hij is toen opgestaan, heeft de revolver uit de lade van de waech*afel genomen en aan mij laten zien. Hoe lang is dat geleden? Ongeveer twee maanden. Hij bezat dit wapen dus waarschijnlijk reeds sinds geruimen tijd? Ja meneer. Was dat de eenige gelegenheid waarbij gij het ge zien hebt? Neen, meneer, antwoordde de secretaris, terwij! een donkere blos zijn wangen kleurde, later heb ik '1 nog eens weer gezien. Wanneer was dat? Ongeveer drie weken geleden. Wordt vervolgd.']

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2