B l! IT E N L A N Het incident te Belfort. RECHTSZAKEN. Yoor de Amslerdamsche rechtbank ver scheen Dinsdag als beklaagde J. A. Lunt, werkman, wonende te Amsterdam. Op 6 Maart, den dag der verkiezingen, begaf bekl. zich naar het le stembureau in de Trouwkamer ten raadhuize, met het stem briefje van zijn patroon Johaunes Muit- jens gewapend. Als voorzitter van het stembureau fungeerde de burgemeester, mr. van Tienhoven. Deze vatte onmiddellijk argwaan op omtrent de identiteit van den kiezer; deze toch trad slechts aar zelend op. De burgemeester vroeg hem herhaalde lijk, of hij werkelijk Muitjens was. Het antwoord luidde bevestigend, maar ver mocht den vrager niet te overtuigen. Men sloeg daarop het boek der kiezers op en verzocht den pseudo-Muitjens, om zijn geboortedag en jaar eens op te geven. Dat ging niet: door de korte winterdagen her innerde hij zich deze data niet! De twij fel werd nu zekerheid een der leden van het stembureau hield de hand op de bus en belette bekl. te stemmen. De pseudo-kiezer erkende, hetgeen hem ten laste gelegd werd. Hij vond er niets in, want zei hij, als hij de belasting of de rekening voor zijneu heer betaalde, was hij ook altijd Muitjens. Welnu, waarom dan nu ook niet? Als getuige trad ook op de kiezer Muit jens, van beroep haarventer. Het kostte den man eenige moeite het eedsformulier na te zeggen. Hij moest op den verkie zingsdag een rottenval wegbrengen, en daarom had hij den bekl. voor hem laten stemmen. Maar wist hij dan niet, dat hij persoonlijk moest stemmen? Neen. Maar had hij dan de kennisgeving van den burgemeester niet gelezen, waarin stond •dat men zelf stemmen moest? Kijk, hier is zoo'n aanplakbiljet: hebt ge dat niet gelezen? //Neeu," zeide de kiezer, wiklees het //Handelsblad" nooit." Hij hield het voor genoeg, als men zijn stembiljet in de stembus liet stoppen, als een brief in een brievenbus. Het O. M. eischte 14 dagen gevange nisstraf, wegens poging tot misdrijf, voor zien in art. 128 Wetboek van Strafrecht. In dezelfde terechtzitting werd vijf dagen gevangenisstraf gevorderd tegen een man, die in een café-chantant in de Nes iemand een klap gaf. De bekl. was zoo geschokt door dat requisitoir, dat hij verklaarde die straf niet te zullen ondergaan, maar zich of naar Amerika te zullen begeven bf zich voor den kop te zullen schieten. België. De kamer heeft Woens dag de internationale regeling- van den 16n November 1887, betref fende de bestrijding van den han del in sterke dranken op de Noord zee, goedgekeurd. Nog is besloten dat de algemeene tentoonstelling te Brussel den 5n Mei geopend zal worden voor de exposanten, om hun de galerijen over te dragen, waar hunne inzendingen eene plaats vin den. De plechtige opening is krach tens de wet op 2 Juni bepaald. Engeland. Met 239 tegen 182 stemmen is, in het Lagerhuis de wet aangenomen waarbij het toege laten wordt, dat iemand met de zuster zijns overleden vrouw in het huwelijk treedt. Koningin Victoria, die aan vankelijk ook voornemens was een kort bezoek te Darmstadt te bren gen, heeft daarvan afgezien. Duitsellland. De berichten omtrent den keizer blijven treurig luiden: Zijn lijden is vreeselijk en nochtans gunt hij zich geen rust en wil hij zich niet uit de staatsaangelegeuhedou terugtrekken, doch zijn plicht ten einde toe vervullen.Woens dag ontving hij Bismarck en andere hcoge ambtenaren bij zich. Gelukkig hebbeu de geneesheeren geconstateerd dat de bron chitis niet voortwoekert, maar zij kwamen tot de ontmoedigende bevinding, dat het abces in de keel sterk toeneemt en er zich zelfs zwellingen op andere plaatsen, in de na bijheid van de borst voordoen. Dienten gevolge wordt de ademhaling meer en meer bemoeilijkt, daar de woekeringen het benedeneinde der canule en hare ope ning gedeeltelijk verstopt hadden. De thans ingezette dubbel gebogen canule reikt tot een der beide bronchiën. De keizer vredt zich met vleeschgelei en een mengsel van thee, bouillon en eieren. Liggende op de gewone wijze kan hij niet slapen en daar om is thans in zijn bed een toestel aan gebracht waardoor het hem mogelijk zal worden in half zittende houding te slapen. Des middags heeft hij zich eenige oogen- blikken aan het venster vertoond, waar eene belangstellende schare hem vol geest drift heeft toegejuicht. Ten gevolge van den grooten toeloop van belangstellenden is de toegang tot het plein slechts aan perso- 1 nen vergund, welke houders vau daartoe uitgereikte kaarteu zijn. Ieder die zonder toegangskaart het kasteel tracht binnen t te komen, moet zich bij den wachtpost aanmelden. Hij wordt dan of afgewezen, of door beambten naar den hofmaarschalk gebracht, wien hij zijn verlangen heeft kenbaar te maken. Velen zijn dr. Mackenzie ongunstig ge zind. Reeds werden hem naamloozo brie ven gesohreven, waarin hem van den toe stand des keizors een verwijt wordt gemaakt en hij bedreigd en gehoond wordt. Bij den keizer wordt 's nachts gewaakt door een ziekenoppasser en een beambte van het Hof terwijl de geneesheeren zich niet uit het slot mogeu verwijderen, maar zich in een openstaande zaal nevens het appartement des hoogen lijders ter ruste begeven. Woensdagavond zouden de geneesheeren weder een consult houden. Treurig is de aanblik van het kasteel en zijne omgeving, welke indruk nog wordt verhoogd door een zwijgende menschen- menigte, die in angstige spanning des avonds uaar de spaarzaam verlichte ven sters van het gebouw opziet, terwijl eenige zwijgende estafetten af- en aanrennen om geneesheeren en andere personen spoedig te ontbieden. Het laatste telegram meldt, dat de koorts des keizers in den loop van den middag en avond weder is toegenomen, zoodat de doctoren den toestand voor den nacht duister inzien. Frankrijk. De voorzitter der Kamer heeft het voornemen, de hoof den der verschillende groepen der rechter- en linkerzijde bijeen te roepen om hun voor te stellen de tegenwoordige zitting ten einde te brengen door het behandelen van de talrijke onderwerpen van zuiver zakeliiken aard, die aau de orde zijn. Daar er wanordelijkheden worden geducht op heden, den dag der weder-bij eenkomst der Kamer, zijn er groote militaire maatregelen van voorzorg genomen. De Keizerin van Oostenrijk is incognito te Parijszij gaat van daar naar Baden, maar zal daar slechts korten tijd blijven. Zooals wij bereids mededeelden, zijn on langs vier Duitsche studenten die de stad Belfort bezochten, daar uitgejouwd en mishandeld. Eeu hunner schrijft nu het volgende aan het //Frankfurter Journal" Op mijn vacantiereisje bezocht ik met drie mijner vrienden ook de Fransehe stad Belfort, die achttien jaar geleden ons leger zooveel weerstand heeft geboden. Reeds toen wij eenmaal de stad rondgewandeld hadden, bemerkten wij dat de menschen de hoofden bij elkaar staken en ons na wezen. Wij wareu zeer voorzichtig en spraken onder elkander zeer zacht Duitsch. Niettemin hebben ons eenige straatjongens zeker als Duitschers her kend, althans plotseling klonk achter ons de kreet: //Daar zijn de spionnen!" Nu stroomde het volk van alle kanten toe en verhief zich een gebrul vau//Weg met de Pruisen. Slaat ze dood, de schurken, de spionnen!" Wel was de politie tegen woordig, doch deze stak geen hand uit om ons uit deze moeilijkheid te verlossen. Toen het tumult gedurig grooter werd, verzocht ik eeu der agenten ons naar het grootste koffiehuis van Belfort te brengen. Maar inplaats van dit te doen bracht hij ons in eeu bierknijp die vol frausche sol daten was. Onder luid geschreeuw volgde de menigte ons en toen wij bemerkten in welk een hol wij geraakt waren, was het reeds te laat om terug te keeren. Onmid dellijk begonnen de soldaten een lied van Boulanger te zingen eu drong men op ons in. Gelukkig bleven wij zeer kalm, hadden wij ons verweerd, dan zou het met ons gedaan zijn geweest. Met groote moeite (want de soldaten hadden den uitgaDg versperd) gelukte het ons weer op straat te komen. Inmiddels waren hon- derde menschen voor de kroeg bijeenge- loopen, die ons nogmaals met kreten als z/Leve Boulanger!" uWeg met de Prui sen ontvingen. Het tumult werd voordurend heviger, vau alle kanten wierp men ons met stee- nen, waarvan enkele ons troffen. 11 dit gevaar meende ik een redder te zien in een franschen officier die voorbijkwam. Ik sprak hem in het franseh aan en ver zocht hem, ons te beschermen tegen het grauw en vooral tegeu (le soldaten. Maar deze man, niet begrijpende hoe lafhartig hij zich gedroeg, antwoordde: //Wat wilt gijGij zijt Pruisen, gaat naar uw land Toen de menigte dit hoorde, nam hare brooddronkenheid nog toe, er ging een gehuil op als van wilde dieren. Wij kre gen allen meer of minder zware wonden door steenworpen. Het was een geluk dat de politie die ons volgde eveneens door eenige steenen werd getroffen en daarom de menigte dwong, het werpen met stee nen te matigen. Zoo bereikten wij einde lijk, allen bloedend, het spoorwegstation. De chef liet dadelijk het station afsluiten en verzocht ons in zijne vertrekken te komen. Hier zagen wij, dat er nog ver standige menscbeu in Frankrijk zijn. De chef behandelde ons zeer beleefd, betuigde zijn leedwezeu over het gebeurde en vroeg onze namen om de zaak te kunnen aan geven. Daarop verzocht hij ons, met een juist gereedstaanden trein de stad te ver laten. Naar onze kaartjes werd volstrekt niet gevraagd, wij moesten maar gauw over de grenzen. In Altmunsterol, op Duitsch grondgebied, deden wij aangifte van het gebeurde en eischten een streng ouderzoek. Turkije. De Porte heeft Zater dag aan den Franschen gezant haar antwoord gezonden, betreffende de overeenkomst aangaande het Suez-kanaal. Het antwoord is ge steld in den reeds vroeger ver melden zin. RECLAMES Wc minerale wateren van §oden in (len Tauuus zijn zegevierend gekomen om juist de deugden te doeu schatten die zich in hunne bronnen bevinden. Duizen den mensehen vau alie landen der wereld, (loor heeschheid, hoest, aandoeningen des strotteuhoofds en catarrhale aandoeningen van alle soorten slijmstoffen aangetast, danken hunne genezing aan het gebruik der mineraal-pastillen van Soden. De bizondere machten der geneeskundige wereld hebben ze erkend als de beste en de krachtigste middelen tegen de ziek ten van dezen aard. Deze kostelijke pas tillen zijn te bekomen in alle apotheken voor den prijs van 60 cents de doos. GFjnoGB w.ims. Voor het gerechtshof te Luik zullen binnenkort 11 personen terechtstaau wegens medeplichtig heid en deelnemmg aau een op groote schaal gedreven smokkelhan del van alcohol ad 93 pCt., welke in ruim 400 ijzeren fusten, inhou dende ieder 80 liter lijnolie en 500 k 600 liter alcohol, vau Hamburg via het grensstation Welkenraedt (dicht bij de Limburgsche grenzen) naar Luik werden vervoerd eD, vol gens het geleibiljet, lijnolie bevatten. De in de maand Febr. heerschende vorst leidde tot de ontdekking der overtreding. Bij verificatie der amb tenaren was de olie bevroren; zij bemerkten echter, toen zij een vat schudden, dat er zich nog eene andere vloeistof in bevond, en, bij nader onderzoek bleek, dat ieder fust prie afdeelingen bevatte, waarvan de twee grootste met alcohol ge vuld waren. Het ministerie van Financiën heeft den volgenden eisch aanhangig ge maakt, loopeude van het tijdstip dat de eerste invoering heeft plaats ge had, zijnde Juli 1887, tot den dag der ontdekking in de maand Fe bruari 11.: lo. betaling der ontdoken invoer rechten (fr. 350,600); 2o. betaling van het dubbele der hierop gestelde boete (fr. 3,506,000); 3o. betaling der waarde van den alcohol (fr. 279,302). De hoofdschuldige, zekere Meijers, heeft zich nog intijds door de vlucht kunnen redden en bevindt zich te Maastricht. Zijne echïgenoote is evenwel, als verdacht van mede plichtigheid, in verzekerde bewaring genomen. Voor de slachtoffers der overstroomingen in Duitschland is tot hiertoe ruim 1.360.000 Mark ingekomen. Het slotte Charlotte n- burg ligt thans in diepe stilte. Des nachts straalt uit het anders zoo donkere slot van onder tot boveü licht, daar waar het door luiken gedempt wordt ligt de zieke keizer. Zacht bewegen zich de schildwach ten over deu gepleisterden voorhof en de kommando's worden op ge- dempten toon gegeven. De wacht wordt niet uitgeroepen, want elke hoofdofficier die aankomt, wenkt reeds van verre dat hij het hulde betoon niet wenscht. De equipages rijden het plein niet meer op, maar houden voor het hek stil. In de hel verlichte zalen ziet men gedurig de schaduwen der bedienden heen en weder gaan. Alleen wordt de stilte nu en dan verbroken door den dof fen slag van het toren-uurwerk op deu slotkoepel. Dat de weldadigheidszin die in Duitschland is opgewekt door de overstroomingen, zich wel eens op zonderlinge wijze uit, bewijst eeu schrijven van het centraal-co- mité, dat de giften in ontvangst neemt. «Wij ontvingen ontelbare pakketten met kleedingstukken, doch vonden in vele hiervan zaken die voor de overstroomden van weinig nut zijn, als glacé handschoenen, fijne nachtmutsen, gehaakte onder rokkeu, fijne jassen, maar weinig praktisch-nuttige dingen. Wij ver zoeken derhalve, onder dankbetui ging voor ue goede bedoeling, ons liever sokken, kousen en wollen ondergoed te zenden! Professer Kast in Frei- burg heeft een nieuw slaapmiddel ontdekt dat hij «Sulfonal» noemt. Dit heeft de eigenaardigheid, dat het bij gezonde en krachtige per sonen geen slaap teweeg brengt, maar alleen werkt bij zieken, vooral bij die welke aan zenuwziekten lij den, en ook bij lijders aan hart kwalen. De werkstaking der B er- lijnsche schoenmakers. De werklieden van vier groote fabrieken hebben den eersten stoot gegeven en Maan dag a. s. zullen een zeer groot aantal anderen volgen. De commissie die de werkstaking bestuurt zal nieuwe loontarieveu opmaken en die den patroons voorleggen. De namen der genen die daarin toestemmen zullen worden bekend gemaakt, terwijl te vens het publiek zal worden uitge- noodigd, daar te koopen. Met koortsacktigen ijver worden inmiddels overal in de stad gelden ingezameld. De rechtbank van Rou- aan heeft een voor de kunstwereld gewichtig vonnis uitgesproken. De heer Massenet, die onlangs naar Rouaan overgekomen was om de repetities van le Cid te leiden, achtte den fort téuor, den heerBu- cognani, niet in staat om de rol Rodrigues te creëeren. De heer Miral, directeur van het Théatre des Arts, was van dezelfde meening. De heer Bucognani, aan wien de rol ontnomen werd, stelde tegen den directeur een actie tot schade loosstelling van 25.000 frs, in, be werende, dat hij volgens zijn en gagement le Cid moest creëeren. De heer Miral eischte van zijn kaut recou ventioneel 1000 frs. scha de en interesten. De rechtbank heeft den fort-ténor zijn eisch ontzegd en hem in de kos ten veroordeeld Ook den heer Miral werd zijn eisch ontzegd. Dit vonnis bevestigt op onbetwist bare en duidelijke wijze het recht der Fransehe schrijvers en compo nisten om hun vertolker te kiezen, met het oog op eeu betere uitvoe ring vau hun werk. Twee zeer plotselinge sterf- gevallen, die eens te Parijs druk werden besproken doek spoedig weder vergeten, hebben nu kunne verklaring gevonden. Het betreft twee Frausche generaals, die indertijd bij de staatsgreep van Napoleon III tegen betaling de behulpzame hand hadden geleend en die sedert dien tijd het hof van Napoleon, toen hij keizer was geworden, meer bezochten dan hem lief was. Naast de werkkamer des keizers bevond zich een klein salon met twee vensters, waarin gewoonlijk diegenen wachtten die het voorrecht genoten door Napoleon in particuliere audiëntie te worden ontvangen. De keizer verliet eens zijn werkkamer en trof toen in dat salon de beide bedoelde generaals aan, die inmiddels na elkander waren binnengetreden. Een hunner noemt degene die de zaak mededeelt Chevillier, een gefingeerde naam, uit achting voor de nog levende betrekkingen. De keizer wis selde met (le beide bezoekers eenige woor den en wilde verder gaan, toen plotseling zijn gelaat betrok. z/Dat is vreemd", zeide hij, «zooeven heb ik in deze salon eeu pakket banknoten, honderd stuks elk van 1000 francs, neder- gelegd en nu is dat verdwenen Generaal Chevillier werd vuurrood, de andere officier riep verontwaardigd//Er was hier niemand buiten ons beiden. Een onzer moet derhalve het geld hebben weg genomen. Ik verzoek, ik eisch dat wij beiden zullen worden doorzocht!" Thans werd Chevillier doodsbleek. //Het is een Eranseh generaal onwaardig, zich te laten doorzoeken. Dit vermoeden is eene beleediging, waarvoor gij mij reken schap geven zult!" De keizer die niet zeer spraakzaam was, zweeg verder en verliet de kamer. Wat verder in het salon heeft plaats gevonden, weet niemand, maar toen eenige oogen- blikken later eeu nieuwe bezoeker er bin nentrad, lag een der generaals in zijn bloed badend op den grond, de ander, generaal Chevillier, was verdwenen. De honderdduizend francs hieven weg. De zaak werd gesmoord en de prikkelbare generaal werd met een zending naar Japan belast, waar hij eeu tiental jaren bleef, terwijl de verslagene met al de hem ver schuldigde eerbewijzen werd begraven. Weinige dagen naar de terugkeer van Chevillier uit Japan, verzocht een jong meisje van ongeveer 20 jaar hem te spre ken. Toen zij bij hem werd toegelaten, zag zij hem lang en ernstig aan tot groote verwondering van den generaal. z/Heb ik de eer, generaal Chevillier te zien?" vroeg zij daarop. Deze knikte toestemmend. «Gij hebt mijn vader lafhartig vermoord, hier is uw loon!" Zij haalde een revolver te voorschijn en schoot hem neer. Ook dit geval werd geheim gehouden, tot een het Weener journalist dezer dagen gelukte, achter de waarheid te komen. De Genees k. Cour. ves tigt de aandacht op de discussie, welke in de Fransehe «Académie de Médicine» heeft plaats gehad over het salicylzuur, waarbij is aan getoond en uitgemaakt, dat zoowel uit een physiologisch en medisch, als uit een hygiënisch opzicht, [als mede met het oog op de gezond- heidspolitie «de saiycilage der voe dingsmiddelen is veroordeeld en der halve volstrekt behoort verboden te worden.» Uit Amerika wordt de uitvinding medegedeeld van eene nieuwe springstof, die al de thans bestaande verbrijzelende middelen in kracht zou overtreffen en eene meer dan tweemaal grootere spring kracht zou ontwikkelen dan dyna miet. Het emmensiet ontleent zijn naam aan den uitvinder dr. J. Em- meus in New-Yorkhet is ramen- gesteld uit twee bestanddeelen, waarvan het een het nitraat is van een koolhydraat, het andere een mineraalzout. Yoor bizondere doel einden worden aan deze ontplofbare stof nog andere deelen toegevoegd, om de gewenschte eigenschappen in hoogere mate te bereiken. De vergelijkende kracht van ver schillende springmiddelen is, het buskruit als 1 aannemende, als vol gent: dynamiet (No. 1) 6, schiet katoen 8.5, springgelatine 11, nitro glycerine 11.5, emmeusiet 12.3. De Tribun a N acional te Buenos Ayres liet zich onlangs de proclamatie van den nieuwen Duit- schen Keizer aaü zijn volk en zijn brief aan Bismarck woordelijk per transatlantischen kabel seinen; het telegram kostte f 16.800. In de Tranhva a1sche Volksstem leest men: aDe misdaad treedt met het goud ons land in. «Auri sacra fames» de vervloekte gouddorst noemde de Romeinsche puikdichter Horati- us de onverzadelijke zucht naar geld. Op onze goudvelden vloeit het schuim der oude maatschappij te zamen, en brengt in ons voormaals zoo vreed zaam land schrik en ergernis. We der zijn op Johannesburg laatstle den Zaterdag twee moorden begaan; op gruwelijke wijze werden de slacht offers lafhartig van achteren aan gevallen en vielen voor de sluip moordenaars. Dat is nu sedert twee maanden vijf onschuidigeD geslacht. Wij hebben reeds eeu en andermaal op strenger politietoezicht aange drongen. Wij deden ook een voor stel tot oprichting van een zelfstan dig politiedepartement. Zonder nu op nieuw daarvoor gronden aan te voeren de gruwelijke feiten zei ven zijn, helaas, onze beste argu menten blijven wij aandringen op de aanstelling van een bekwaam superintendent van politie, werk zaam onder toezicht van den Staats- procureur. «Wij vertrouwen dat de Regee ring haar plicht zal doen.» TELEGRAMMEN^ BERLIJN, 19 April. {Reuier.) Onder dagteekening van 18 April des avonds te 9 uur deelen de doc toren Mackenzie, Krause, Howell en Leijden in een bulletin het na volgende mede: Bij den keizer is hedenavond weer de koorts toege nomen, terwijl ook de ademhaling weer aanmerkelijk is versneld. De keizer was vermoeid en ging reeds te 9 uur ter ruste. De kwaal heeft zich verder naar beneden tot de luchtpijp uitgebreid. Van 19 April (heden morgen) seint Reuter: De keizer heeft een vrij goeden nacht doorgebracht, maar haalt moeilijk adem, terwijl de koort en de zwakte voortduren. MADRID, 19 April. {R. O) De Kamer verwierp met 71 tegen 27 stemmen het voorstel betreffende het handelstractaat met Italië. De aanneming van het ontwerp, dat door de regeering is ingediend, is BUCHAREST, 19 April. {R. O.) De boeren blijven volharden bij bun eisch om grondbezit en wijzi ging der wet betreffende hun ver houding tot de pachters. De troe pen hebben 27 dorpen bezet. VARXA. Patient, (die een ongeluk heeft gehad). Is het een leelijke breuk, dokter? Geneesheer, (hartstochtelijk chi rurg). Leelijk? 't Is een prachtig geval, mijnheer, prachtig't Been is op niet minder dan dertien plaat sen gebroken.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3