NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Bericht! oe Jaargang. Zaterdag 21 April 1888. No. 1472 ADVERTENTIES: Schilderij in Olieverf NAAIMACHINE. SIA I) SHI IIIV S. It I N N E N L A N I). WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. lt AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Strengere G. L. DJVBE Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijt, 31bis Faubourg Montmartre. Bij het nummer dat a.s. Maan dagavond, 23 April, verschijnt, ontvangen alle geabonneerdec een genummerd bewijs van aan deel in de aangekondigde verloting van de en de Op Vrijdag 27 April e. k., des middags ten 12 ure, zal in het Verkooplokaal van den heer N. D. de LEUR, Bakenesscrgracht No. 13, bij loting worden uitgemaakt aan wie der bouders van genoemde be wijzen, de geschenken ten deel zul len vallen. DE DIRECTIE. Haarlem, 20 April. Gedurende eenigen tfjd wordtin en buiten de stad eene extra-verspreiding van Haarlem9s Dagblad gehouden. Bij de door B. en W. gehouden verpachting bij enkele inschrijving van 2 kiosken in den Hout is in geschreven door W. Warmerdam voor de kiosk no. 1 voor f 82,50 en door H. Poppen voor f 60. Laatst genoemde schreef mede in voor de kiosk no. 3, voor f20. Beslissing Donderdag a. s. Do r Ged. Staten is eervol ont slag verleend aan C. van Burkom als bode der Prov. Griffie en als concierge van het prov. goeverne- mentsgebouw alhier. In zijne plaats is tot concierge benoemd de bode J. Moolenaar, met bepaling dat hij als bode in dienst zal blij ven. Het ont slag van den ouden en het in dienst treden van den nieuwen titularis is vastgesteld op 1 Juli e. k. Hedenmorgen is door het bestuur van het departement tHaarlem» der Maatschappij tot Nut van 't Alge meen aanbesteed het bouwen van een lokaal met vergaderzaal, naast het bestaande gebouw, geLgen aan de Zijlstraat alhier (architect D. E. L. v. d. Arerd). Ingekomen zijn 18 biljetten; een biljet wa« van onwaarde. De laagste inschrijving waf die van S. B. Peyra voor f4765. De gunning is voorloopig uitgesteld. Tot adsistent-geneesheer in het. Buitengasthuis te Amsterdam, is be noemd de heer A. van der Willigen, arts alhier. Het is een feit (niemand zal het ont kennen), dat in Haarlem op liet gebied van muziek, vocaal zoowel als instru mentaal, het geheele jaar door veel te ge nieten valt en wij gelooven dat niemand bezwaar zal hebben, de uitvoeringen rau de Maatschappij tot bevordering der Toon kunst, nfd. Haarlem, een eerste plaats daar onder toe te kennen. De muziekzaal van de sociëteit //Ver- eeniging," waar Donderdag het derde con cert dezer Maatschappij plaats had, was reeds te half acht vol, stampvol. Al de plaatsen beneden waren besproken en men zag vele bezoekers, die dezen voorzorg niet hadden genomen, met vorschende blikken door de zaal dwalen, zonder een plaats te kunnen ontdekken, zoodat zij zich ten slofte met een staanplaatsje moesten ver genoegen. Ook boven op de gaanderij be vonden zich eenige tientallen van hoor ders, in weerwil van de geweldige hitte die daar heerschte. Het koor bevond zich op de opzettelijk daarvoor gemaakte tribune, die amphithea- tersgewijze was opgericht. In het midden het orkest van de afd., voor deze gelegen heid versterkt met leden van de Amster- damsche Orkestvereeniging, en op den voorgrond de vier solisten, Fraulein Fil- lunger, van Frankfort (sopraan); mevrouw V. B., van Haarlem (alt); de heer Rog mans (tenor) en Paul Haase, van Rotter dam (bas). Ieder die de concerten der afdeeling eenmaal beeft bijgewoond, weet van te voren dat hij, met zulke solisten, rekenen mag op een avond vol waarachtig kunst genot, vooral nu een werk als Mendels sohn's ,/Elias" op het programma stond. Het is moeilijk voor den verslaggever, van een concert als dit een verslag te ge ven, dat eenigszins teruggeeft den indruk, dien het op hem heeft gemaakt. Hij zou zoo gaarne willen, dat zijne woorden nog maals in het hart van diegenen, die het met hem hebben genoten, de snaren de den trillen, die de heerlijke muziek gis teren heeft bewogen. Gelijk een schoon natuurtooneel zieh zoo diep grift in ons gemoed, dat wij het langen tijd met ons omdragen, zoo ook triller, de snaren in onze ziel langen tijd na, door de verruk kelijke tonen, die tot haar zijn gekomen. Breed en forsch is de //Elias" opgezet door den genialen componist. Wij herin neren slechts aan een koor als No. 22 //fürchte dich nicht," dat een rgkdom van klankeffect heeft, zooals men dien enkel in Mendelssohu-oratoria terugvindt. Hier had het koor de gelegenheid, zijne kracht te toouen en het luid applaus tooude genoeg zaam aan dat de zware taak van zulk een werk uit te voeren, voor zyne schouders niet te zwaar was. Een der groote bezwaren, die men bij het werken met een zoo groot koor heeft te overwinnen, is het gelijk inzetten. Dit bezwaar komt voor een zeer groot deel ten laste van den dirigent en alleen de bezielende leiding van een directeur als de heer W. Robert kon het zoo uitnemend te boven komen als gisterenavond is ge schied. Mej. Fillunger, die de sopraanpartij vervulde, heeft ons niet in alle opzichten voldaan. Zij heeft over het algemeen een fraaie stem en een aangename voordracht, maar nu en dan was het geluid wat zwak. De altpartij zong mevr. V. B. uit Haarlem, eene dilettante, maar die zich onbeschroomd als soliste mag doen hoo- ren. Mevr. V. B. heeft oen zacht, sym pathiek altgeluid en een sobere voordracht, twee eigenschappen die dn in solo's éu in trio's of kwartetten een zeer aangenameu indruk maken. Haar optreden werd tel kens, terecht, zeer toegejuicht. Over de hoeren solisten mogen wij kort zijn. Haase en Rogmans, wij kennen hen beiden als zangers van groot talent. Paul Haase scheen zeer goed gedisponeerd, hij zong zijn zeer uitgebreide partij met groote zelfbeheerschiug en geacheveerdheid, ter wijl Rogmans gaf, wat hij altijd geeft: een onvergelijkelijk kunstgenot. Waut het is genieten, te luisteren naar een stem als deze, zoo vol, zoo rijk in omvang en aan klank. Geen spoor van inspanning zooals men zoo dikwijls bij tenoren ziet; deze zanger heeft zijn partij in alle deelen volkomen in zijn macht. Menigeen zal met mij geweuscht hebben, dat zijne partij grooter ware geweest. Ten slotte zij hier een woord van wel verdienden lof gebracht aan den leider van dit schooue concert, aan dengeue, wiens talent het der afdeeling mogelijk heeft gemaakt, haren leden een toonwerk als Mendelssohn's Elias op zulk eeu wijze ten gehoore te brengen. Moge het den heer Robert nog langen tijd gegeven zijn, aan het hoofd van de afdeeling den dirigeerstok te voeren De pneumatische toestellen voor het ledigen der faecaliëüputten wer den dezer dagen door de gemeente- reinigiog in gebruik genomen. Zij zijn afkomstig uit de fabriek vau Eugène Klotz te Stuttgart en ge leverd door de firma Ch. R. Kou veld te Amsterdam en voldoen uit stekend. Het ledigen der putten als mede het overstorten in de schuiten geschiedt uiterst vlug. Hoe deze toestellen worden toegepast, is door ons eenigen tijd geleden medegedeeld. Onze stadgenoot de heer L. Jan sen, werkend lid der vereeniging «J. J. «Cremer» alhier, behaalde Donderdag bij het reciteerconcours te Schiedam den 2en prijs (groote zilveren med.) met de voordracht: «Back te Dresdenvan A. J. de Buil. Algemeen was men van oor deel, dat ware er ook een 3e prijs uitgereikt, deze aan onzen stadge noot, den heer C. C. P. Koppeschaar, die mede optrad, ten deel zou zijn gevallen. Door gebrek aan plaatsruimte zijn wij genoodzaakt het vervolg van de zitting der Arrondissements Rechtbank op Donderdag 19 April te laten liggen tot ons nummer van morgen. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 magazijn knecht, 1 bakkersknecht, 1 bakkers- leerling, 1 boekbinders-aankomeÜDg. Ingekomen aanvragen van werk gevers 2 schildersknechts, 1 schoen makersleerling, 1 loopjonger. De heer Schuyt van Castricum, burgemeester van Lisse, heeft als lid van den Raad dier gemeente bedankt en tevens zijn ontslag als burgemeester ingediend. LETTEREN EN KUNST. Te 's-llage is een huldeblijk aan mevr. Frenkel - Bouwmeester aangeboden. Haar werd door den heer De Leur na het laatste bedrijf van //Tosca," met een warme toe spraak een armband met juweelen vereerd, benevens kostbare bloemen en een door den heer Grevenstuk gecalligrafeerde lijst der deelnemers, terwijl bovendien een aan tal kleine bouquetjes uit den hooge voor de voeten der artiste vielen en het orkest fanfares deed hooren. Van Schoonhoven kreeg een lauwerkrans. Ook te Amsterdam werd Donderdag avond aan mevr. Frenkel voor haar ver dienstelijk spel als Flora Tosca hulde ge bracht. Behalve een aantal bouquetten ontving zij een gouden kunstvoorwerp van vereerders. Roland, de sehilderijenkoopman te Antwerpen, die door Jan Van Beers was vervolgd wegens namaak en die door het hof van Brugge was vrijgesproken, eischt thans van Van Beers 20.000 frs. schade vergoeding. ONDERWIJS. Donderdag zijn te Arasterdam voor de akte van onderwijzer geëxamineerd 7 can- didnten geslaagd 1, nl. de heer W. A. Kwantes, van Haarlem. Door den gemeenteraad van Leiden werd Donderdag tot leeraar in de wis kunde aan het gymnasium aldaar benoemd dr. J. S. G. Gleuns, leeraar aan bet pro gymnasium eu aan de rijks H. B. school te Gouda. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 19 April. Zeven korders brachten heden 1 tot 12 mandjes kl. schol ter afslag, terwijl door trekkers booten 130 tal haring werd aangevoerd; kl. schol gold f 2 a 8.20 per mandje, en haring f 1.10 a 85 c. per tal. Lemmer, 18 April. De uitslag der haringvisscherij op do Zuiderzee, ge durende deze week, was niet zeer gunstig. De kwaliteit der haring bleef voldoende. Van Maandag tot en met heden werden aan de bokkingrookerijen alhier aange bracht 30,000 stuks of 3 ladingen, dat is 150-tal, die werden afgezet tot f 0,60 per 200 stuks of tal. Men begint thans te spre- ken Tan den ln Mei als openings dag van de nieuwe Kamers. Vad.) Uit den Haag wordt ge meld dat de heer Mackay, na eenige dagen afwezig te zijn geweest, Don derdag is teruggekeerd met het kennelijke oogmerk daar vooreerst te blijven. Uit deze omstandigheid maakt men op, dat de definitieve benoeming van een ministerie te wacbten is. De zekerheid bestaat nog niet dat Z. M. reeds een voor dracht heeft ontvangen. A. s. Za terdag zal het tegenwoordige mi nisterie vijf achtereenvolgende jaren aan het bewind zijn. Bi ij kens de te 's-Hage ontvangen Kaapsche mailberichten, loopende tot 27 Maart, was de Pre sident van den Oranje Vrijstaat, de heer Brand, ernstig ziek, lijdende aan een hartkwaal. PEUIIiLHTOHr. Naar let Katlarina Green. 141 VI. Lichtspranken. Als door den bliksem getroffen, trad ik eeu paar schreden terug. Gerechte hemel! welke diepte van ellende en bederf zou ik voor mij zien openen! Wankelend en bevend bleef ik staan, de beide banden vast tegen de ooren gedrukt, toen ik eensklaps een lichten tik op mijn schouder voelde, en mij omkeerende den heer Gryce vlak achter mij zag staan, met den vinger op den mond en de laatste schaduw eener vluchtig verdwenen aandoening op zijn rustig, bijna onverschillig gelaat. Komaan, zei hij voorzichtig fluisterend, ik merk dat gij u nog nauwelijks kunt voorstellen, welke wereld gij zijt binnengetreden. Houd u flink; vergeet niet dat men u beneden wacht. Maar wie was dat? Wie heeft daar gesproken? Dat zullen we spoedig zien, zeide hij kortaf. En zonder eenige verdere vraag van mijn kant af te wachten, gaf hii eeu fermen tik tegen de deur, die hij bijna tege lijkertijd wagenwijd openstootte. Als een plotselinge glans van hemeisch licht in de droeve duisternis eener sombere gevangenis, straalde ons 't zelfde oogenblik een liefelijke mengeling van lichten kleuren tegen, waarin het blauw aau alle zijdeu den hoofdtoon voerde. De wanden toch zoowel als het tapijt en de venstergordijnen waren allen van dezelfde zachte donkerblauwe kleur. Als betooTerd door den glans rondom mij en overweldigd door het onverwachte van den aanblik, trad ik werktuigelijk voorwaarts, maar bleef dadelijk daarop ten tweede male staan, tegelijk verrast en opgetogen over bet tafereel, dat ik thans te aanschouwen kreeg. Gezeten in een gemakkelijken armstoel van geborduurd satijn, zag ik, in half opgerichte houding eene vrouw van buitengewone schoonheid, die blijkbaar plotseÜDg was ge stoord in de uiting eener heftige gemoedsaandoening. Blond en bleek, trotsch en teeder, gaf baar het roomkleurige och tendgewaad, dat langs haar vollen boezem en slanke leden golfde, bet aanzien vau een blanke lelie in den eersten bloei. Zoo, met haar prachtig Griekscb profiel, gekroond door heerlijk blonde lokken vol zachten zilverglans, de eene hand bevend gekiemd aan den arm van haar stoei, terwijl de andere zich uitstrekte naar een of ander voorwerp aan de tegenovergestelde zijde der kamer, kwam haar geheele ver schijning mij zoo grootsch en tevens zoo liefelijk voor, dat ik een oogenblik ademloos bleef stilstaan, bijna niet wetende of zij, die ik daar aanschouwde, een vrouwelijk wezen was van vleesch en bloed, of wel de uit het stof der oudheid opgerezen verschijning eener toovenares, die met een enkel machtig gebaar de volle uitdrukking weergaf van vrou- lijke verontwaardiging. Mies Mary Leavenworth, fluisterde de alomtegen woordige over mijn schouder. Mary LeavenworthBij 't vernemen van dien naam ge voelde ik mij plotseling gerustgesteld. Dit lieflijke wezen was dus niet de Eleonore, die een revolver kon laden, aan leggen en afschieten. Het hoofd ter zijde wendend, volgde ik de richting, die werd aangegeven door de uitgestrekte hand, welke nu onbeweeglijk scheen, gestoord als ze was bij de begeleiding van een even heerlijke als geheimzin nige gevoelsuiting, en ik zag.... Doch neen, 't ware ijdel pogen, hier de pen te baat te nemende trekken van Eleo nore Leavenworth kunnen slechts worden weergegeven door 't penseel eene kunstenaars van zeer groot talent. Ik zou mij uren achtereen kunnen verlustigen in de beschrijving van de sierlijke slankheid, de schitterende blankheid, de volkomenheid van gelaat eu leden, die Mary Leavenworth deden bewonderen door wie haar te aanschouwen kreeg; maar Eleonore.... ik zou even goed kunnen pogen een be schrijving te geven van de geheimste aandoeningen mijns gemoeds. Innemend en toch angstig, verheven maar wonder lie felijk was dat gelaat onvergetelijk geprent in mijn ziel, terwijl het zachtblonde schoon van Mary mij onbewust uit het geheugen gleed als schuchtere maanlichtglans, en ik toen en voor altijd slechts het beeld zag van Eleonore, van Eleonore alleen. Toen mijn oogen voor de eerste maal op haar rustten, stODd zij ter zijde van een kleine tafel, het gelaat naar Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleiue Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J C rEKREBOOH

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1