NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Bericht! 5e Jaargang. Maandag 23 April 1888. No. 1473. ADVERTENTIE!!: Dit Immer Maat uit twee Maden, Schilderij in Olieverf NAAIMACHINE. S 1 A I) S N I E li S. WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEMS DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. G-roote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publioite Etrangèrt G. L. ÜAUBE éf Co., JOR. F. JONESSttcr., Parijs, 31bis Faubourg Montviartre. EERSTE BLAD. Bij het nummer dat a.s. Maan dagavond, 23 April, verschijnt, ontvangen alle geabonneerden een genummerd bewijs van aan deel in de aangekondigde verloting van de en de Op Vrijdag 27 April e.k., des middags ten 12 ure, zal in het Verkooplokaal van den heer N. D. de LEUR, BaAenessergracht No. 13, bij lotiDg worden uitgemaakt aan wie der houders van genoemde be wijzen, de geschenken ten deel zul len vallen. DE DIRECTIE. Haarlem, 21 April. Gedurende eenigen tijd wordt, in en buiten de stad, eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden. Omtrent den nieuwen minister van Marine kan nog worden gemeld dat hij 11 Maart 1838 te Haarlem is geboren en alzoo even vijftig ja ren oud is. Op achttienjarigen leef tijd was hij reeds luitenant ter zee 2e klasse, dienende op Zr. M». schroefkorvet Prinses Amalia. Den 16n Febr. 1883 werd hem de rang van kapitein ter zee verleend. Hij is gedecoreerd met de orde van rid der van den Ned. Leeuw en van de orde van het Legioen van Eer. De plaatwerken, betrekking heb bende op de Grieksche polychromie, zullen Zondag 22 dezer en volgende dagen op het Museum van Kunst nijverheid nog tentoongesteld blijven. Te dezer stede is in den hoogen ouderdom van bijna 89 jaren over leden de heer D. Klinkert, gerech tigd tot het dragen van het Meta len ICruis, voor den veldtocht van 1830/31 tijdens welken hij heeft ge diend als fourier bij het le bat. 2e afd. mobile Noord-Hollandsche schutterij. Aan het café «Münchener Spa- tenbrau», in de Lange Veerstraat alhier, is thans een bierkelder toe gevoegd. Deze doelmatige, frissche inrichting zal vooral in het warme seizoen een heerlijke verpoozing aanbieden. Bediening en consumptie zijn uitstekend. Vrijdagavond trad in de vergadering van liet departement Haarlem van "Nijverheid" voor een klein getal toehoorders als spreker op de heer F. A. Hoefer, van Rotterdam, met het onderwerp: <rGeschiedkundig overzicht der uurwerken en de electrische uurwerken volgens het systeem Hipp». Achtereenvolgens behandelde spreker de ver schillende tijdmeters, die van de vroegste tijden tot op heden in gebruik zijn geweest. De ver schillende bizonderheden, welke daaromtrent be kend zijn, danken wij hoofdzakelijk aan de oude schrijvers. De allervroegste wyze van tijdrekening bestond in het waarnemen van den stand der zon door middel van de schaduw, daarvan is o. a. het gezegde afkomstig, voorkomende in het hoek Job van het O. T., «Job hijgt als een dienaar naar zyn schaduw,» hetgeen beteekent, dat als de schaduw een zekere lengte had bereikt, de werk tijd verstreken was en de tijd der ruste was aangebroken. Eene groote verbetering in de tijd- berekening was de zonnewijzer, waarschijnlijk uitgevonden door Aclias. tloe deze persoon dit instrument heeft ingericht is onbekend, maar het moet hetzelfde zijn geweest als de "Palos «der Grieken, van de JBabyloniërs overgenomen en waarvan Herodotus gewaagt. De zonnewijzer zoonis die nog heden ten dage op oude ge- bouwcu wordt aangetroffen, zou in 540 v. Chr. zijn uitgevonden. In 293 v. Chr. brachten de Romeinen cr een mede uit Catanië en werd deze op het Forum geplaatst. In ons land heeft de zonnewijzer een groote rol gespeeld; aan de kloosters was er steeds een aangebracht. Zelfs in 1626 was hij nog gebruik, getuige dat de Utrechtsche vroedschap in dat jaar eene bestelling deed van vijf koperen zonnewijzers, eveneens had dit plaats in 1650. N#g treft men zeer schoone zonnewijzers aan, waaronder die van de Nieuwe Kerk te Amster dam, van de Hervormde kerk te Lisse (in 1629 aangebracht) en die welken men te Giesendam aantreft, ware pronkstukken zijn. Daar men bij een bewolkte lucht van het gebruik der zonnewij zers verstoken was, hetgeen in ons land nog al dikwijls het geval is, bewees dit instrument over 't algemeen s'ecbts een gehrekkigen dienst. Een ander middel tot tijdsbepaling was de van ouds bekende zandlooper, die eenmaal in hoog aanzien stond, thans echter nog slechts bij het eieren- koken gebruikt wordt. Naar men beweert is dit instrument in de 17e eeuw uitgevonden, maar reeds Columbus en de Spaansche schrijver Pedro, te Sevilln, maken er melding van, zoodat men ook van den zandlooper kan zeggen, dat zijn oorsprong in duisternis is gehuld. Wel heeft men het bewijs, dat de zandlooper reeds in 't begin der 14e eeuw bekend was, gevonden in de om standigheid dat het wapen vanSchiedara.oorsprou- kelijk dat van Nieuwcndam, (in 1301 vond de naamsverwisseling plaats), drie zandloopers voert. Uit de geschiedenis blijkt welk een groote rol de zandlooper zoowel te water "Is te land heeft gespeeld. Men noemde hem toen eenvoudig «het glas», getuige nog de uitdrukking aan boord der schepen »6 glazen, 12 glazen» enz., waarmede een zeker aantal uren wordt bedoeld De meest volkomen tijdmeters waren in den ouden tijd de wateruurwerkenwaarmede de Chaldeers zelfs zeer nauwkeurige sterrekundige waarnemingen verrichtten. Te Rome gebruikie men zulke werktuigen om den tijd te bepalen, dio bestemd vras voor de pleidooien bij de ge rechtshoven. In het werk van Billfinger worden de wateruurwerken uitvoerig behandeld. Water uurwerken, die eene historische vermaardheid hebben verkregen, zijn die welke l'nus Paulns 1 aan Pepijn de Korte ten geschenke gaf en het uurwerk dat Harun al Raschid aan Karei den Greote zond. Alfred de Groote en Lode- wijk de Elfde bezaten kaarsuurwerken; het af branden van een zeker gedeelte van een kaars werd daarbij als tijdsbepaling in toepassing gebracht. Roemer Visser geeft in de Kakelaar" de uit drukking «Wij zullen er een speldje hij steken», welke afkomstig is van de gewoonte om dezen of geiten babbelaar zoolang te laten praten tot dat een zeker gedeelte van een kaars, door in gestoken spelden bepaald, was verbrand en de speld er uitviel, dus ook eene soort van tijd meting. De zooveel verbeterde wyze van tijdmeting door middel van gewichtsuurweiken werd toe gepast door de bisschoppen van Verona en Maag denburg. In ens land hadden de makers van dergelijke uurwerken in de 14e eeuw reeds zulk een goe den naam, dat eenigen hunner in 1368 naar Engeland werden ontboden om ook daar te lande hunne kunstwerken te leveren. Als typen van prachtige uurwerken uit die eeuw kunnen gel den het uurwerk door Ficq, te Parijs geleverd iu 1871, waaraan <lc dichter Froissard, geïnspi reerd door deszelfs schoonheid, 78 verzen wydde, en verder de uurwerken te Utrecht en te Straatsburg. Spreker haalde eenige histori sche eigenaardigheden aan, waaruit bleek welke zotternijen en misbruiken bij het maken van uurwerken allengs plaats vonden. Hoe de toren wachters in kominige steden door het verzetten van het uurwerk ecu vijandelijke!» overval som tijds wisten te verijdelen, is bekend uit de ge schiedenis van het stadje Sluis (1606). De carillons van enkele steden bezaten eene groote vermaardheid. Egmond, Groningen e. a. besteedden veel geld voor hun klokkenspel; Alk maar gaf in de 16e eeuw 30,000 gulden uit voor haar «nrillon. Spreker kwam thans tot het meer technische gedeelte zijner voordracht. De wijze waarop Huy- gens zijnen slinger mot en zonder cycloïden toe paste, werd terloops door hem aangeduid. De tegenwoordige tijd is op 't gebied van uur werken rijk aan allerlei uitvindingen en onder deze nemen naar sprekers meening, op onder vinding gegrond, de electrische uurwerken een eerste plaats in. Reeds in vele steden zijn deze uurwerken in gebruik. Uit de beschrijving, toegelicht door teekenin- gen en modellen, mocht het hem gelukken, de aanwezigen tot de overtuiging te brengen, dat het stelsel Hipp, dat ook in Rotterdam zoo uitstekend voldoet, de eenvoudigste en minst kostbare wijze van tijdaangeving is. Na eenige ophelderingen, op daartoe gedane vragen, aan zijne toehoorders te hebben gege ven, dankte de voorzitter der afdeeiing den heer Hoefer voor zijne leerzame en aangename voord racht. Vrijdagavond voerde de Nieuwe Rot- terdamsche Schouwburg-Maatschappij, ou der directie van den heer Alex. Faassen, het drama „De Wandelende Jood/, op, bewerkt naar den roman van Eugene Sue. Wij zagen, om het maar ineens te zeg gen, zelden een stuk dat zoo wonderlijk in elkander zit als dit. Het moet voor diegenen onder de toesehouwers die den roman niet hebben gelezen, eene zonder linge onbegrijpelijke chaos zijn geweest. Van twee der voornaamste figuren uit dien roman, Djalma en Adrienne, vernemen wij zoo goed als niets, de twee weezen Rose en Blanche zijn niet veel meer dan figu ranten, die nu en dan eens te zuchten hebben en wij zijn er van overtuigd, dat bij het einde van het stuk niemand be greep, dat Rodiu sterft. Hij zegt alleen, dat hij ik weet niet meer hoeveel geeft voor een droppel water. Hieruit moet het publiek maar opmaken, dat hij vergiftigd is, zooals de roman vermeldt. Om de redenen te motiveeren waarom de erfge namen (voor de tweede maal) niet tegen woordig zijn, zegt Rodin eenvoudig dat ze „dood of den dood nabij zijn,,. Over bet algemeen wordt in dit drama zeer veel aan de fantaisie van den toeschouwer overgelaten, hetgeen per slot een onbe- vredigendeu indruk achterlaat. Bewoners van Indië heeten Indiërs, niet Indianen. Wat de acteurs betreft, gaarne willen wij de getuigenis afleggen, dat zij van dit stuk hebbeu gemaakt wat er van te maken was. Eaassen als Dagobert was zeer goed, ook Rodin (de heer Wagemans) vervulde ziju rol met toewijding en had zeer goede oogenblikken. De heer Smith als Agricol voldeed ons meer dan vroeger in andere stukken wel eens het geval was, terwijl de heer Van Nieuwlaiul van zijn rol als knecht van Morok, veel te veel een charge maakte, een soort van duitsck- blijspel-knecht. Mevr. Van Korlaar als Le Mayeux speelde zeer goed, eveneens mevr. Kley als Céphise. Mej. v. d. Lugt- Meltsereen der beide weezen, lachte onophoudelijk, hetgeen iu haar rol gansch niet te pas kwam. Het vijfde tafereel vooral werd los en vlug gespeeld. De kostumes waren voor het grootste deel frisch en aantrekkelijk. Het speet ons voor het gezelschnp, dat de zaal niet best bezet was, (vooral het balkon was verlaten), maar de afwezigen hebben, ten opzichte van het stuk althans, weinig gemist. Het geestige blijspel «Durand et Durand» zal blijkens achterstaande adverteutie, door bet Fransche ge selschap ook bier ter stede worden gegeven. Het ontelbaar aantal ver wikkelingen, ontstaan door de ver warring der gelijkluidende namen van een eenvoudigen koekenbakker en van een talentvol advocaat tot- men een reeks van lachwekkende tooneelen, waarbij hoegenaa~ d niets is dat onze Hollandscbe ooren kan kwetsen. Eenieder, die het Fransche blijspel bemint, kan dus een bezoek aan den schouwburg worden aan bevolen. Arrondlssements-Rechtbank te haarlem zitting van 19 April 1888. C. L., Haarlem, diefstal 1 jaar; C. B., werkman Haarlem, diefstal 3 maanden H. V., slachter Oosthuizen, mishandeling f25 boete subs. 10 d. hecht.; Gr. J. Cz. te Wormer en D. V. te Beemster, mish. ieder 1 maand gevang.J. D. en P. E. te Wormer, diefstal, 1 maand gevang, voor ieder; A. B. Az., Heemskerk, stroo- perij, 3 d. gevang.; Joh. K. en M. K. te IJmuiden, mish., f25 boete, subs. 10 d. hecht, voor ieder. De bovengenoemde zijn de door den ambtenaar van het O. M. gerequireerde straffen. Uitspraak over 8 dagen. Uttspraak werd gedaan in de navol gende zaken, vermeld in „Haarlem's Dag blad" van 13 en 14 dezer. A. L., te Zandvoort, ontslagen van rechtsvervolging, veroordeeld tot 4 jaar plaatsing in een opvoedingsgesticht; P. A. de H., metselaarsknecht te Alkmaar, diefstal, 14 d. gev.P. M., werkman te Amsterdam, bedelarij, vrijgesprokenJ. Z., te Ilpendam, bedelarij, vrijgesproken; J. de B. le Westzaan, bedelarij, 7 dagen hech tenis; A. S., sjouwerman te Koog aan de Zaan, openbare dronkenschap en weer spannigheid, 14 dagen gev., 3 maal 21 dagen hechtenis en opzending naar een Rijks-werkinrichting voor 1 jaar; T. W., zonder beroep, te Koog aan de Zaan, diefstal, 3 maanden gev.T. W. en K. S., te Zaandam, diefstal, de eerste 1 jaar en de 2e 2 jaar gev. K. O., werkman Zaandam, vischdelict, 2 maal f 8 boete, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete; O. J., werkman te Zaandam, diefstal, f 10 buete subs. 5 dagen hecht.AG., W. de J. en W. W., arbeiders te Amsterdam, verduistering, de eerste en tweede ieder 3 maanden en de derde 2 maanden gev. S. M. P., dienstbode te Haarlem, 4 maan den gev. Wegens plaatsgebrek zijn wij ge noodzaakt vele berichten en eenige advertentiën tot een volgend nummer te laten liggen. LETTEREN EN KUNST. Nessuno, de auteur van de interes sante en veelbesproken karakterstudie F S 1 li li $3 T O JST. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 151 VI. Lichtspranken. Maar Eleonore, leunende op den arm van den politiebe ambte, had weldra al mijne aandacht tot zich getrokken. Zij had nu tamelijk wel hare tegenwoordigheid van geest teruggekregen, maar nog niet zoo volkomen als haar nicht. Zij trad wankelend voort naast haar geleider, en den arm, waarmee ze op hem leunde, zag ik beven als een riet. Gave God, dat ik dit huis nimmer ware binnengetre den, dacht ik met een zucht. En toch, nog voordat die zucht geheel geuit was, gevoelde ik een andere gewaar wording, die tegen de eerste lijnrecht overstond, een gevoel namelijk als van dankbaarheid, dat juist ik en geen ander de onwillekeurige getuige was geweest van dit veelbetee- kenend gezegde en ook, ja ook, dat ik Gryce mocht vol gen, terwijl ik hem de wankelende, bevende gestalte van Eleonore naar beneden zag geleiden. Niet dat ik ook maar het minste medelijden zou hebben gevoeld met den schul dige. Nog nooit had de misdaad zich verschrikkelijker voor gedaan, nog nooit hadden eigenbaat, haat en hebzucht, lager spel gespeeld dan hier, eu toch.... maar laat ik niet trachten weer te geven, wat ik in die oogenblikken dacht en gevoelde; het zou van weinig belaDg zijn. En boven dien, wie zal de diepte meten van ziju eigen ziel, of ande ren duidelijk maken, door welke geheime koorden hij ge trokken en gebonden wordt, waar dit hem zeiven een on oplosbaar raadsel is. Genoeg zij het, dat ik met een halfbezwijmend vrouwelijk wezen aan mijn zijde, maar het oog onophoudelijk gericht op de andere, die voor haar ging, de trappen van het prachtige huis afdaalde en mij eindelijk opnieuw in tegen woordigheid bevond van de dienaars der wet, die onze komst met ongeduld hadden afgewacht. Toen ik opnieuw dien drempel overschreed en het oog sloeg op de verlangende blikken van hen, die ik slechts even te voren had verlaten, was 't mij als waren eeuwen in die tusschenpoos voorbijgegaan. Zoo veel en zoo diep kan een menschenziel gevoelen en ervaren in de korte spanne van enkele gewichtige oogenblikken. VII. Mart Leavenworth. Wanneer u ooit het schouwspel heeft geboeid van een wilde wolkendrift, die plotseling werd overstraald door den prachtigen glans van het doorbrekend zonlicht, dan kunt gij u eenigszins voorstellen, welke indruk werd teweegge bracht door de verschijning dier twee lieftallige wezens in de kamer, waar zij gewacht werden. Vooral Mary, die 't in fraaiheid van gelaat, schoon niet in belangwekkendheid van voorkomen won, van hare nicht, kon verzekerd zijn, waar zij ook binnentrad, aller aandacht aanstonds op zich gevestigd te zien. En thans, nu het vreeselijk voorval haar als met een droevig waas van geheimzinnigheid omgaf, welke uitwerking kon thans haar aanblik teweegbrengen, op een vergadering van mannen, gelijk ik ze reeds be schreven heb, dan die van de meest gulle opgetogenheid en innige bewondering? En toch, toen die bewondering zich in een luid gemompel lucht gaf, beving mij een gevoel van sterkeu weerzin. Nadat ik mij gehaast had, de dame, die ik geleidde te doen plaats nemen in den meest verwijderden hoek van het vertrek dien ik kun vinden, zag ik bezorgd rond naar hare nicht. Doch hoe zwak en onthutst zich Eleonore Leaven worth had getoond bij de eerste ontmoeting in het smaak vol salon, nu was er niet de minste verlegenheid noch aandoening bij haar waar te nemen. Voortgetreden aan den arm van den politie-beambte, wiens plotseling streng geworden uiterlijk niets goeds scheen te voorspellen, bleef zij een oogenblik stilstaan in kalme aanschouwing van het tafereel dat zich aan haar voordeed. Wordt vervolgd A Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buresa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. Directeuren-Uitgevers J C. FEKKEKOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1