nieufftle, toonde hij, in het financiewezen een helderen blik te bezitten. Bij de be handeling van zaken, daarop betrekking hebbend-., liet hij zich zelden onbetuigd. Hij is lid van den Utrechtschen gemeen teraad en van de Rijkslandbouwcommissie. He kolonel der artillerie J. W. Ber- g a n s i u 8, die als opvolger van generaal Weitzel voor Oorlog ia opgetreden, ver tegenwoordigt met den heer Ruya van Beerenbroek het katholieke element, of schoon men hem onder de voorstanders vau den persoonlijkeu dienstplicht rekent. Vroeger is hij als kapitein werkzaam ge weest aan het departement, aan welks hoofd hij thans staatdaarna fungeerde hij als directeur der artillerie-schietschool en laatstelijk als directeur der veree- nigde artillerie.inrichtingen te Helft. Kolo nel Bergausius staat bekend om zijn uit gebreide techuiscbe keunis en zijn groote werkkracht. Van den nieuwen minister van Water staat, Handel en Nijverheid, den heer J. P. H a v e 1 a a r, is weinig bekend. Voor zoover men weet, is hij nog nimmer in het openbare of politieke leven opgetreden. Hij bekleedde bet ambt van hoofdingenieur van den Provincialen Waterstaat in Brente. He portefeuille van Koloniën ten slotte is in banden van den heer mï. L. W. C. Keucbenins, een der meest karakte ristieke figuren in ous parlement, waar hij zich door zijn sterk geprononceerde beginselen in zake Indie beeft onderschei den. Hij wordt onder de corypheeën op koloniaal gebied geacht. Jaren geleden, voor zijn vertrak naar Iudië, fungeerde bij als secretaris-generaal aan bet departement van Koloniën. Geruimen tijd was bij lid van den Raad vnn Indie, later advokaat en redacteur van het ,/Bataviaasch Han delsblad". Wat koloniale aangelegenheden aangaat, is de heer Koucheuius in menigerlei op zicht geavanceerd liberaalbij toonde steeds een warm hart te bezitten voor Insulinde en de inlanders. In 1886 veroorzaakte bij de ontbinding van het eerste kabinet-Heemskerk, terwijl hij bij de behandeling der jongste grond wetsherziening zich steeds tegen elk voor stel kantte, op grond van de door hem beweerde onwottigheid der Kamer. De afdeeling «Landbouw» der Vereenigiug ter behartiging der Nederlandsc'ae belangen op de ten toonstelling te Parijs in 1889 beeft zich in eene op Zaterdag 14 April 1.1. gehouden vergadering gecon stitueerd. Het bestuur bestaat uit de navol gende beeren Herman F. Bultman, te Haarlemmermeer, lid van bet hoofdbestuur, voorzitter, W. J. Hof man te Holwierde, lid van het hoofdbestuur, 2e voorzitter, P. F. L. Waldeck, te Loosduinen, secretaris, jhr. Willem Roëli te 's-Hage, pen ningmeester, A. H. van Slooten te Rauwerd, R. Dojes, Ez. te Meeden, Jan Blom te Meppel, W. J. baron Van Dedem te Nieuwleusen, H. A. Pauwen te Westpannerden, jbr. G. J. Dommer van Polderveldt te Berg- en-Dal, Léon Magnée de Horn te Horn, V. Scholten van Aschat te Rozendaal, W. J. Doude van Troost wijk te Nieuwersluis, Jan Breebaart Kz. te Winkel, J. Zijp Kz. te Abbe- kerk, C. J. van der Oudermeulen te Wassenaar, P. A. Vernède te 's-Hage, en A. Hombach te Hulst. Aan den beer mr. C. J. Sickesz is het eere-lidmaatschap van het af- deelingsbestuur aangeboden. De leden van het bestuur zijn bereid inlichtingen te geven. De tentoonstelling in 1889 zal de vroegere internationale landbouw tentoonstellingen in omvang over treffen. Aangiften voor inzendingen van zuivel- en landbouwproducten, werktuigen,enz., dienen met eenigen spoed te geschieden het programma voor de paarden- en veetentoonstel ling wordt weldra verwacht. Frankrijk is een der grootste koo- pers van onze landbouwproducten en van onze paarden en runderen bij in Nederland gehouden tentoon stellingen besloeg de Fransche in zending steeds eene eerste plaats. De eischen der wellevendheid, maar niet minder die van ons eigenbelang, nopen Nederland om te Parijs een goed figuur te maken. Het is dus te wenscben dat de inzending zoo ruim mogelijk zij. Mot 1 Mei a. s. treedt in wer- king de nieuwe lijst voor gecombineerde rondreisbiljetten over verschillende spoor wegen. Vergeleken met het vorige jaar zijn tal van nieuwe coupons opgenomen, terwijl ook de bijbehoorendo kaarten verschillende wijzigingen hebben ondergaan. Ook in de Voorwaarden voor de afgifte dezer biljet ten zijn veranderingen gebracht; in hoofd zaak zijn het de volgende: Thans is bepaald, dat slechts dan ver- biudingscoupous mogen gebruikt worden, wanneer tevens in het betreffende biljet betaalde coupons zijn opgenomen voor de beide trajecten, welke aan het begin- eu eindpunt van de verbindingscoupon of van meer onmiddellijk op elkander volgende verbindingscoupons aansluiten. He rondreis wordt ook dan als aaneen gesloten beschouwd, wanneer coupons voor verbindingslijnen op plaatsen, waar zich verschillende van elkander gescheiden sta tions bevinden, niet worden opgenomen. He coupons, welke in een biljet ééne of meer aaneengesloten werkelijke rond reizen vormen, kunnen van bet punt, van waar deze rondreizen uitgaan, ook in om gekeerde volgorde gebruikt worden, mits de reiziger den stationschef te dier plaatse daarvan kennis geve en deze bet biljet behoorlijk heeft gecontrasigneerd. Iulasschen van nieuwe coupons in een reeds gedeeltelijk gebruikt biljet is verbo den, evenals het verwisselen van coupons van zulk een biljet. Voor reeds algehaalde, doch geheel on gebruikt gebleven biltjetten kan de prijs gerestitueerd worden, na aftrek van f 0.60 tot f 1.80 confectiekosten. Met het verschijnen van deze nieuwe lijst treedt de oude buiten werking, eo zullen derhalve de reizigers, die van ge combineerde rondreisbiljetten wenschen gebruik te maken, eu nog in het bezit zijn van bet oude boekje, wel doen, dit niet meer te raadplegen, maar zich een nieuw exemplaar aau te schaffeu, waarvan de prijs, evenals voorleden jaar, f 0.30 bedraagt en dat eerstdaags aan alle sta tions verkrijgbaar is. Voor bet zoogenaamde klein directeursexamen der Posterijen (radicaal voor eene directie van hoogstens t 1000) slaagdende adsistenten L. H. Zaaijer te Zierikzee, H. van Hrimmelen te Zeven bergen, W. Tas te Maassluis, W. J. de Grnaff te Arnhem, mej. M. R. Herwig te Elburg, H. M. I. de Chalmot te Olden- zaal, A. Kwak te Oosterbeek; de gea- greöerde klerken: mej. M. Balk te Win schoten, W. M. J. Achterbergh te Zie rikzee, R. van Gaalou te Bruten, mej. J. J. ten Cate te Wolvega, G. M. van Hul- teu te Veendam, M. Lintbout te Olst, Th. E. Kolk te Veendam, I. A. Rijser te Eindhoven, O. A. de Vaal te Lochem, L. Hanedoes te Loeneu, H. ten Heuvel te Steenwijk, mej. W. E. F. Hoveling te Wildervank, mej. A. C. Nanninga te Wildervank, P. Kater te Monnikendam, mej. M. M. Harger te Boksmeer, J. W. Kronenberg te O. Pekela, mej. 1. M. Kritz- ler te He Bilt, C. C. L. Schermer te 's Huge, A. Oldenburger te N. Pekela, mej. I. E. van der Putten te 's Hage, mej. C. F. Bory te Hoorn, Th. Terpstra te Franeker, en de klerk bij het hoofdbe stuur J. Stijkel te 's Hage. Het bestuur van de Ver- eeniging tot bestrijding van knoeie rijen in den boterhandel schreef het vorige jaar eene prijsvraag uit, waarbij eene som van duizend gul den werd uitgeloofd voor eene een voudige, nauwkeurige en zekere methode om de aanwezigheid van vreemde vetten in boter aan te toonen. Dit loffelijk streven der vereeni- ging is mislukt. Van de acht ant woorden, die zijn ingekomen, be antwoordt, volgens het oordeel der jury, niet éen aan de gestelde eischen. De uitgeloofde prijs is dus niet toe gekend. De inzenders kunnen hunne antwoorden terug ontvangen bij den secretaris der vereeniging, den heer J. Rinkes Borger te Leiden. BI ij kens de statistiek der geboorten en der sterfte naar den leeftijd en de oorzaken van den dood in Nederland over de maand Febr. jl., bedroeg het aantal over ledenen op 1000 inwoners per jaar: te 's-Hertogenbosch 37.9; Arnhem 28; Dordrecht 21.5; 's Gravenhage 27.5; Rotterdam 31.9; Amsterdam 31.3; Utrecht 37.7; Leeuwarden 30.5; Groningen 27.1; Maastricht 29.3; Haarlem 24.6; Leiden 31.7. Het vijftigjarig bestaan van «Natura Artis Magistral te Amsterdam op 1 Mei e. k. zal worden gevierd met het uitspreken eener feestrede door prof. Stokvis; het uitvoeren eener cantate, woor den van prof. Alb. Thijm, muziek van Dan. de Lange (waarschijnlijk twee malen, 1 en 3 Mei); een feest maaltijd aan genoodigden; versie ring van den ingang in de Kerk- laan; verlichting van een drijven- den tempel tusschen de beide brug gen; muziekuitvoeringen enz. Het programma is nog niet ge heel vastgesteld. Zaterdag wapperde van de met groen versierde heistellin gen van het Centraal-station te Am sterdam, de driekleur, ten teeken dat de laatste paal voor de fun deering der bekapping was in den grond geslagen. Hiermede is het werk eehter nog niet afgeloopen daar na de aanbesteding is geble ken dat bovendien nog een zestal spanten verzakt waren en ook deze met de penanten nog moesten wor den afgebroken en van nieuwe fun deeringen voorzien. In eene Vrijdaggehou- den gewone vergadering der socië teit «De Hereemging» te Amster dam werd een voorstel, om «de toetreding tot het lidmaatschap niet athankelijk te stellen van eenige ge loofsbelijdenis», met 62 tegen 31 stemmen verworpen. Een inwoner van Enk huizen, te Amsterdam vertoevende, zette zich aan den Oosterdoksdijk in eenigszings benevelden toestand te slapen neder. Bij zijn ontwaken ont dekte hij dat men hem f 65 aan rijksdaalders, 2 bankbiljetten van f 25 en een zilveren cylinder-horloge ontstolen bad. Vrijdag had te Amster- dax de opening plaats van het hoofddépöt en visch-restaurant van den heer A. P. Te Mijtelaar, han delaar in visch aldaar. Het is ge- vestig in het vroegere magazijn du Louvre, hoek Utrechtschestraat en Rembrandsplein. De nieuwe zaak is inwendig zeer practisch verbouwd. Als nouveauté vestigen wij de aan dacht op de aquariums, achter de groote spiegelglazen aangebracht en waarin men de verschillende soor ten van zee- en rivierviscb ziet zwem men. In keurig ingerichte salons zal men er steeds vischgerechten, zelfs volledige vischdiners kunnen ge bruiken. Men schrijftonsuithet Gooi Aan de waterleiding voor de ge meente Nieuweramstel wordt met kracht voortgegaan. Thans is men bezig met het leggen der pijpen, die per Gooische stoomtram op den Laarder straatweg worden aange voerd. Voor de bezoekers van het Gooi, die uitgelokt duor het schoone weder, zich langzamerhand begin nen te vertoonen, is het wensche- lijk, dat de werkzaamheden met eenigen spoed geschieden, want de in den zomer toch al stoffige wegen in deze streek worden, door het uit graven en verwerken van zand, er natuurlijk niet beter op. De heer J. Rietbergen, gemeente-architect van Hilversum, is door den raad eervol uit zijn be trekking ontslagen. Sollicitanten zul len worden, op geroepen tegen een jaarwedde van f800 plus f 500 voor 't geven van onderwijs in 't bouw kundig teekenen. De heer J. van Wijzenbeek, treinopzichter aldaar, wordt met 1 Mei benoemd tot stationschef te Hoogkarspel. Men schrijft ons uit Pur- merend Ook onze gemeenteraad verliest het groote belang van goed drink water niet uit het oog. Nadat ten vorigen jare een voorstel tot directe verbinding voor het verkrijgen van «duinwater» werd verworpen, uit hoofde der groote kosten (f15000), werd nu wederom de wijze bespro ken, waarop bij drooge zomers aan de burgers goed drinkwater zal verschaft worden. De vraag was hoe het doel zou bereikt worden, door gemetselde bakken, door wa terreservoirs of door filters. Omtrent filters werd bereids een deskundig verslag gelezen. Tot een definitief besluit kwam men evenwel niet, terwijl de deugdelijkheid van filters geen onzer stadspompen geeft goed drinkwater nader zal onder zocht worden, nadat aan de com missie van onderzoek in deze waren toegevoegd de hh. Raadsleden: Van Giffen (apotheker) en dr. Van der Lee (arts). Tot wethouder van Mon- nikendam (vacature M. C. Merens) is gekozen de heer P. Kater. Boven den Helder barst- te Vrijdagmiddag een hevig onwe- der los. De bliksem trof een hout zaagmolen, welke daardoor eenige schade bekwam maar niet in brand geraakte. Aan den Huiaduinerweg werd een gedeelte van de straat door bet hemelvuur opgebrokeu en de hoofdbuis van de waterleiding stukgeslagen, waardoor de aanvoer van duinwater tijdelijk is gestaakt. Een reiziger van denHel- der naar Amsterdam heeft Zaterdag eene portefeuille met I 950 in den trein verloren. Te vergeefs is er tot nog toe naar gezocht. Een groote menigte nieuwsgierigen bevond zich Zater dagmiddag voor het paleis des Ko- nings te 's Hage om de nieuwe ministers te zien, die zich naar den Koning begaven, ten einde den ambsteed in banden van Z. M. af te leggen. De beëediging welke ten over staan van den directeur van 'sKo- nings kabinet geschiedde, was reeds voor half elf uur geëindigd. De ministers waren niet in ambtsoos- tuum, uitgenomen de hoofden van de departementen Marine en Oorlog, die in groot tenue waren. Te twaalf uur ontvingen de nieuwe titularissen de portefeuilles uit han den hunner ambtsvoorgangers. E e n vij fj a r i g knaapje werd Zaterdagmorgen door de uit Schie dam komende stoomtram een arm verbrijzeld. Te Leiden werd se dert Vrijdagmiddag een vijfjarig jongentje verm:st. Het lijkje is Za terdag uit de Oude Vest aldaar op gehaald. Dezer dagen werd teDor- drecht, in navolging van Amster dam, de steen hou wer.-gezellen -ver eeniging onder de leus «Eendracht maakt Macht», opgericht. Zij telt thans reeds 30 leden en heeft ten doel langs ordelijken weg (art. 1 van het reglement) al datgene in het werk te stellen, wat den steen houwersstand zoowel in zedelijke waarde kan verheffen als in stoffe lijke welvaart kan doen toenemen; onderlinge verbroedering aan te kweeken; diegenen onder hen, mits leden der vereeniging zijnde, die door ziekte, ongelukken of werkloos heid buiten eigen schuld in behoef tige omstandigheden verkeeren, gel delijk te ondersteunen. Voor een paar dagen ge beurde het te Gorsel, dat de vrouw des huizes eene kachel wilde aan leggen, die sedert eenige dagen niet gebrand had. Terwijl ze het deurtje opent, komt uit de kachel eensklapo een vrij groote zwartachtige vogel tegen haar aanvliegen. Dat ze ge weldig schrok en op de vlucht sloeg, zal wel haast niet behoeven gezegd te worden. Spoedig echter kreeg ze hare kordaatheid terug en baande zelfs den vogel een uitweg, waar van de indringer tegen wil en dank oogenblikkelijk gebruik maakte. Met eenige krachtige wiekslagen zat hij in den top van een dennehoom, waar hij zich wel zoo vrij zal gevoeld hebben als iu zijnen donkeren, ijze ren kerker. Het dier moet bij oDge- luk in den schoorsteen en verder in de kachelpijp gevallen zijn en zich door deze tot in de kachel voortgewerkt hebben. Hoe lang het daarin gevangen geweest is, valt niet met zekerheid te zeggen. Vrijdag avond werdents Nijmegen twee gevaarlijke Duitsche landloopers, die reeds meermalen over de grenzen werden gezet, aan gehouden. Zaterdagochtend zijn zij gevankelijk naar 's-Bosch getrans porteerd, om aldaar aan de justitie te worden overgeleverd wegens fei ten, aldaar bedreven. Het tweejarig kind van den smid L. te Vortum geraakte al spelende in een ketel met kokend water. De kleine overleed aan de hevige brandwonden. Met algemeene stemmen heeft de gemeenteraad van Vlissin- gen besloten, de boekwerken, welke door opheffing van het Leesmuseum gemeenteëigendom zijn geworden, aan de volksbibliotheek van het departement der Maatsch. tot Nut van 't Algemeen ten geschenke te geven. In zake d e werkstaking te Almeloo meldt de Tm. Ct. het volgende: Zooals wij reeds mededeelen, wa ren er nog 10 werklieden, die zich Woensdag morgen bij de heeren H. B. Scholten kouden aanmel den om te vernemen, of zij bij die firma in het werk konden blijven. Negen van dezen zijn toen nog aan genomen: Sedert zijn de werkzaam heden aau de beide fabrieken gere geld voortgegaan, zoodat we thans mogen zeggen: De werkstaking is hiermede ten einde. het voornemen gekoesterd, daar het mijn eenig streven was, datgene te ontvluchten, wat voor mij zoo vreeselijk en hartverscheurend was. Eleonore echter is naar binnen gegaan, en zij zou u weten te zeggen.... Wij zullen miss Eionore zoo straks ondervragen, viel haar de rechter op een voor hem zeer vriendelijken toon in de rede. Het was duidelijk, dat de schitterende schoonheid van dit bekoorlijk wezen niet had nagelaten op hem eenigen indruk te maken. Wij wenschen thans alleen te weten wat u hebt gezien. U zegt dus, dat u ons niets kunt meedeelea omtrent hetgeen er in het vertrek gebeurd is, nadat men er den moord ontdekt had. N^en, meneer. Alleen omtrent hetgeen er voorviel in den corridor? In den corridor is niets voorgevallen, antwoordde zij naïef. Gingen de dienstboden niet naar binnen door de deur, d'e in den corridor uitkomt en kwam uw nicht niet daaruit, nadat zij was bijgekomen van de flauwte die haar overviel op het eerste gezicht van uw oom? Mary Leavenworth sloeg hare schoone oogen verwon derd op. Ja meneer; maar dat was niets buitengewoons, gaf zij ten antwoord. Gij herinnert u toch, dat zij er uitkwam? Ja meneer. Met een stuk papier in de hand? - Papier? herhaalde zij werktuigelijk, en zich ver volgens tot Eleonore wendende, vroeg zij dezeHadt ge een stuk papier in de hand, Eleonore? Het was een gewichtig oogenblik. Eleonore Leavenworth, die al dadelijk bij 't hooren van 't woord papier merkbaar ontsteld was, rees bij deze vraag half van haar zetel, en opende reeds de lippen ten antwoord, toen de rechter, met gebiedend gebaar en geleid door een overstoorbaar gevoel voor orde en striktheid, hernam; U behoeft uw nicht niet te ondervragen, mejuffrouw; wij wenschen alleen dat te weten, wat gij ons persoonlijk zoudt kunnen mededeelen. Terwijl Eleonore Leavenworth onmiddellijk haar vorige houding hernam, met een vluchtig rood op beide wangen, vernam men door de zaal een zacht gemompel, dat getuigde van de teleurstelling der aanwezigen, die er meer op gesteld waren hunne nieuwsgierigheid bevredigd dan de voorschriften de wet gehandhaafd te zien. Tevreden dat hij zijn plicht had vervuld en geduldig ge stemd jegens zulk een lieftallige getuige, gaf de rechter zich de moeite zijn laatste vraag te herhalen. Wees zoo goed ons te zeggen of gij ook gezien hebt, dat uw nicht iets in de hand had? Ik O neen, neen, ik heb niets gezien. Hare antwoorden op de nu volgende vragen omtrent de gebeurtenissen van den vorigen avond wierpen op de zaak weinig of geen licht. Zij erkende, dat haar oom wel eenigs- zins somber was gestemd geweest gedurende het middagmaal, maar dat dit niet van genoeg ernstigen aard was geweest om aan iets anders te worden toegeschreven dan aan een geringe storing in het gestel of een lichte gedruktheid van geest. Op de vraag of zij haar oom dien avond nog weer gezien had, antwoordde zij ontkennend. De laatste herinnering, die zij van hem had, was toen hij zat aan het hoofd van de tafel. In dit eenvoudig antwoord lag zoo iets oprechts en onge dwongens, terwijl het zoo duidelijk het kenteeken droeg der waarheid, dat zich van alle kanten een goedkeurend gemom pel hooren liet. Ik betrapte zelfs den heer Gryce op een goe- dige.n knik naar den inktkoker. Slechts Eleonore zat stil en onbeweeglijk. Stond uw oom met den een of ander op minder goeden voet klonk de volgende vraag. Had hij papieren van waarde of verborgen sommen geld in zijn bezit? Al deze vragen werden ontkennend beantwoord. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2