NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD 5e Jaargang. Vrijdag 27 April 1888. No. 1477. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. Vergadering van Woensdag 25 April 1888, WIE IS DE SCHULDIGE? Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, rera: Kieine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 132. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C- PEEREBOOM en .1 B AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Eirangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmarire. 'Zij, die zich voor 1 Mei ft.s. abonneer en, ontvangen het blad tot dien datum gratis, DE DIRECTIE. Haarlem, 26 April. Gedurende eenigen tijd wordtin en buiten de stad eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden Woensdagavond werd hier ter stede eene liberale kiesvereeüiging opgericht onder den naam «Voor uitgang». Bereids traden 65 leden toe. Die genen die eene uitnoodigiDg ont vingen om de vergadering van Woensdag 25 April bij te wonen, kunnen in de eerstvolgende verga dering alsnog zonder ballotage wor den aangenomen. Anderen kunnen zich alsdan aan de ballotage onder werpen. De jaarlijksche contributie be draagt 50 cents. Mr. D. P. D. Fabius, hoogleeraar in de rechtsgeleerdheid aan de vrije universiteit te Amsterdam, hield Woensdagavond in de bovenzaal der sociëteit Vereeniging» alhier, in eene openbare vergadering der «Ver eeniging van Hooger Onderwijs op gereformeerden grondslag» eene voordracht over «de vrije universi teit in have beteekenis voor het le ven van ons volk». GEMEENTERAAD. Afwezig de heeren Krol, Cuoop Koop- mans, Figee en Heshuijseu. De notulen der vorige zitting worden gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken Voorstel van B. en VV. tot hervorming van de Burgeravondschool. Wordt uitge steld tot eene volgende vergadering. Idem van de comm. van Fabricage be treffende de overdracht van straten aan de gemeente, ter behandeling in de vol gende vergadering. Verzoek van D. de Clercq en 183 an deren, om een terrein voor een openbaren speeltuin; wordt gesteld in handen van B. en W. om advies. Rapport van de comm. van Financiën betrekkelijk den verkoop van grond aan de Zomervanrtwordt uitgesteld tot de volgende vergadering. Verzoek van de bewoners der Korte Houtstraat om verbetering der straat; wordt ter afdoening in handen gesteld van B. en W. Verzoek van de gymnastiek-vereeuiging ,/Ripperda", die een lokaal voor f40 heeft gehuurd, maar reeds schoolgeld heeft be taald over het le kwartaal. Ter afdoening aan B. en W., die de f 8 zullen terug geven als vervallen. Proces-verbaal over een stuk vee van den keurmeester van Ooy. Voorz. stelt voor dit met een ander desbetreffend proces-ver baal voor keuuisg. aan te nemen. Verslag 1887 van de huiszittende armen, stads-armen en ziekenhuizen, van het Burg. Armbestuur, voor kennisg. aange nomen. Verslag Kamer van Kooph. 1887 voor kennisg. aangenomen. Brief M. J. M. Ruychaver Rotterdam, met verzoek de juiste spelwijze bij de nieuwe straat aan te brengen. Het moet zijn Ruychaver, volgens de archieve voor kennisg. aangenomen en besloten deze spelling aan te nemen. B. en W. hebben een brugwachter ont- slag gegeven en verzoeken machtiging een nieuwen te benoemen; wordt goedgevonden. Van het gemeentebestuur van Deli'i is ont vangen de catalogus van de ethnologische verzameling dier gemeente. Wordt besloten dit onder dankbetuiging aan hen in de Stads Bibliotheek te plaat sen. Aan de orde is Punt I van de agenda. Voorstel van B. en W. om aan de H. B. S. met 3jarigen cursus ter oplei ding voor baudel en uijverheid, het school geld van f 60 te brengen op f 40. Op te heffen het ouderwijs in de staats inrichting en voor de 2 hoogste klassen uit te breiden het onderwijs in de stel en meetkunde, voor ieder leervak met een uur per week en daarentegen het on derwijs in de natuurwetenschappen met eén uur te verminderen en evenzoo alleeu in de tweede klasse een uur onderwijs in de engslsche taal minder te doen geren. H u e t. Ik kan mij wel vereenigen met het voorstel, maar toch acht ik het wen- schelijk met het oog op de bedoeling het schoolgeld nog f 10 lager te stellen. Bij de meeste H. B. S. van gelijke soort wordt niet meer dan f 30 gevraagd. Wat is de bedoeling? Men begint met te wijzen op de mindere leerlingen dan men verwacht had en wil een poging doen, om de school beter te bevolken en vestigt daartoe het oog op eeue andere klasse dan vroeger, op de kleine burgerij. Als men meent daardoor een grooter aantal leerlingen te trekken, dan moet men ook het school geld tot het langste peil doen dalen. Niet het schoolgeld alleen is het eenige bezwaar dat ouders hebben. Op de lagere scholen ontvangt men de meeste leermid delen ten geschenke, dat is bij middelbare niet liet geval, waar men ook zorgen moet voor alle leermiddelen die noedig zijn. Daar moet wel op gedrukt worden. Men moet die kosten niet te hoog opdrijven, maar zij kunnen niet geheel vervallen. Het is altijd kostbaar voor de ouders die wij thans op het oog hebben. Ik stel daarom voor een degelijke verandering te maken en bet schoolgeld tot de laagste norma brongen en dus op f 30. B ij v o e t. Ook ik heb het voorstel ge lezen en hot heeft mij gespeten dat er al weer reorganisatie werd voorgesteld. Wat is de reden daarvan Men kan niet zeggen dat de school of de leeraren niet geschikt zijn, maar de werkelijke reden waarom de school niet voldoet is datj ze niet voldoet aan de eischen der ouders. Men wilde hebben een school ter oplei ding voor handel en nijverheid. Het ge leerde is volgens mijn opinie echter te hoog voor vele leerlingen en er wordt te wei nig werk van talen gemaakt. Ik acht het beter, daarop de aanducht te vestigen dan het schoolgeld te verminderen. Hu et. Ik wil nog iets zeggen op de missive van B. en W. in het stuk. Daar geven B. en W. te kennen dat zij voed den 2 weuschen le maatregelen te nemen ten opzichte van den Sjarigen cursus, dat te haren be hoeve werd ontlast de Bjarige cursus, die in 10 jaar verdubbeld is. Daardoor rijzen daar bezwaren voor de toekomst. Men wil een afleiding geven aan het te greote aan tal dat toestroomt naar den 5jarigen cur sus en dat ook op den 3jarigen zijn kon. 2e is de wenscbelijkheid uitgedrukt, zeer categorisch, dat men meent dat het karak ter der school niet gewijzigd moet worden. Zij moet niet een exameuschool worden, maar de onmiddellijke opleidingsplaats tot het practische leven. Als men die 2 wenscheu beschouwt, komt men tot de conclusie dat het moei lijk is in beide gevallen te voorzien, om dat deze gevallen in strijd met elkander zijn. De wijziging in het programma is zeer luttel en niet van dien aard, dat men zeker kan zijn dat vele van de Sjarigen cursusleerlingen zullen doen wat men wenscht en den 3jarigen cursusbezoeken. Daarvoor is er niet genoeg gewijzigd. Wil meu dat karakter bewaren dan is daaraan niets te doen, dan een geringe wijziging in het programma te brengen. De opraer- kiug van den heer van Dieren Bijvoet zou brengen tot iets anders. Het is veel te moeilijk thans daarop in te gaan, omdat daarnaar nog niet is om gezien. Alleen de wijzigingen die aangebracht zijn er. vooral de vermiiuleriug van schoolgeld zullen de school meer brengen in het bereik van hen, die in Haarlem eene dergelijke school kunnen betalen, kleine handelaars en winkeliers. Deze willen hunne jongens wel naar een H. B. school zenden, maar zien tegen de kosten op. Thans is het school geld f60, daar komt nog f25 a f30 bij en dat is een te groot financieel bezwaar voor die soort van meuscheii. Brengt het schoolgeld op f 30, niet hooger. Dit is de opinie van de Comm. van Toezicht, dat het verlagen van het school geld de school tot meerderen bloei zal brengen. Wel is waar, meent zij dat met deze wijziging niet gepaard zal gaan een ontlasting van de H.B. school met B-jarigen cursus. Als er vermeerdering op den 3-jarigen cursus komt uit de klasse van de minder vermogende burgerij zal dit niet helpen voor deu B-jarigeu cursus. Van Dieren Bijvoet. Ik geloof ook niet, dat deze veranderiug strekken zou om het doel te bereiken dat men met de op richting beeft bedoeld. Deze school zou ziju om kinderen op te leiden tot handel en nijverheid. Toen de school werd opgericht ben ik in de Commissie geweest. Ik ben er over gestruikeld, dat de school onder middel baar onderwijs gebracht is. Men heeft er van willen maken eene goede fransche school en heeft iets gansch anders ge kregen. Ik zou weuschen, dat men nu de zaak uitstelde en er nog eens ernstig over dacht om er een school van te maken, waar de talen goed onderwezen worden. Ik geloof dat het wenschelijk is B. en W. te vragen, dat idee rijpelijk te overdenken en er misschien van te maken een school voor U. L. O. De H. B. school is niet voor alle kinderen die in den handel moe ten, geschikt. D e r x. Ik ondersteun het idee van den heer van Dieren Bijvoet. In dezen tijd van overgang weet men niet hoe het met de middelbare scholen gaan zal en daarom ben ik ook voor uitstel. V oorzitter. Toen deze school werd opgericht was het voorstel aanhangig parallel klassen te maken in den 3-jnrigen cursus. Men kom niet volhouden met het systeem dat gehuldigd werd door den heer Van der Ven, om talrijke klassen te heb ben. Toen werd een Commissie benoemd deze kwam met een nieuw plan, met een H. B. school met 3-jarigen cursus. Ik heb mijn best gedaan, dit tegen te houden, maar het heeft niet geholpen. Een lid van den Raad stelde toen ▼oor f 60 schoolgeld te heffen en dat werd aan genomen. l)e ondervinding heeft geleerd dat, als het schoolgeld gelijk is, de bur gers zeggen: ik stuur mijn jongens liever naar de eerste inrichting. Ik geloof, dat de Raad almachtig verstandig doen zal door terug te komen op het indertijd genomen besluit. Hoe laag we moeten gaan is de vraag. De heer Prui m zei z/het gaat niet aan het schoolgeld lager t 6tellen dan op de lagere school," daaror hebben wij bet op f40 willen brenger Ik zou niet met 's heeren Huet opini willen meegaan, dat hierdoor geen ontlas ting voor den overvloed van den 5-jsrige cursus zal worden verkregen. Laat on voorloopig houden wat wij hebben, maa ook daarbij de school zoo praktisch in richten dat ze meer bezoek krijgt. Ik zo het op dit oogenblik niet goed vinde als men nu reeds de school afschafte e dadelijk er voor in de plaats een schoc voor M. U. L. O. iuvoerde. We kunue toch eerst zien of ons vermoeden juist is B ij v o e t. Ik moet zeggen, dat ik nie graag zou meegaan om een toestand t bestendigen dien het publiek zelf niet wi Beter nog dan voor 40 kinderen die kos tea te maken, zou het wezen ze te subsi dieeren om den B-jarigeu cursus te be zoeken. Vroeger was het schoolgeld f3 en toen bloeide de school ook niet omda zij niet goed ingericht is. Macaré. Ik heb vroeger gezegd da een reden waarom de school niet trok was, dat de burgerij dacht dat het ee school was voor jongens van minder geest vermogens. V o n R e e k e n. Ik zou wenscheu o- te merken dat de omstandigheden toe anders waren dan nu.Toen was het bijna nie mogelijk een akte te krijgen voor middel baar onderwijs, omdat akte a en b toei bij elkander waren gevoegd. Sedert i dat veranderd en kan men wel de akt krijgen. Het komt voor jongelieden, di in den handel willen, meer op de tale: dan op de natuurwetenschap aan. Maa toch, die in de industrie gaat dient e ook wat van te weten en die, welke geei lust hebben den B-jarigen cursus te bezoe ken. Zou er onder deze omstandigheden s?een middel zijn om de school daaraai dienstbaar te maken door haar meer ij te richten voor handel en industrie? Da: zouden wij B. en W. moeten opdragei met een nieuw plan te komen. B ij v o e t. Ik zou weuschen dat op he oogenblik de zaak niet tot een beslissinj gebracht werd. Ik geloof, dat, als wij da doen, de zaak eenigszins van de baan is Ik zou wenschen dat B. en W. haar noj eens ernstig in overweging namen, i; overleg met de schoolcommissie. M a c a r Het komt mij voor, dat me; uitgaat van verkeerde praemissen. Mei moet niet uitgaan van het punt: me: moet de leerlingen vermeerderen. Als z niet genoeg leerlingen trekt is de vraag heeft de school zelf reden van bestaan Als de zaak weer behandeld wordt en wi beter ingelicht worden over de bestaand' behoeften, dan kunnen wij beter beoor deelen hoe te doen. Ik zou willen dat wi de volgende keer uitgingen van de vraag FEUÏLLSTO 3ST., Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 191 VIII. EEN OMSTANDIG GETUIGENIS. Thans toonde zij geen plotselingen schrikeen waas van hulpelooze wanhoop toog langzaam over haar gelaat en ieder scheen te vreezen voor het volgend oogenblik. Ik hoorde een bangen zucht aan mijne zijde, en omziende, zag ik, hoe Mary Leavenworth met hoogroode waDgen haar nicht '.at aan te staren, als was zij tot de ontdekking gekomen, (at 't ook anderen, en niet slechts haarzelf, duidelijk werd, d«; er in het gedrag en de houding van haar nicht iets "'dromen raadselachtigs was. Uidelijk werd de rechter zijne gewaarwordingen weer gehq meester en ging voort: Tij vraagt mij, na het laatste gedeelte van uw ge tuigen; waj m;es Leavenworth? Uw vraag noopt mij, u te ^woorden, dat geen inbreker of gehuurde moorde naar, qat Hij met deze revolver zijn bloedig werk had volbrach moejte zcm genomen hebben om het wapen schoon te maken niet alleen, maar zelfs het opnieuw te laden en weer in de lade te sluiten, waar hij het tot dit doel had uitgenomen. Op deze opmerking gaf zij geen antwoord, maar ik zag hoe de heer Gryce er op zijn eigenaardige manier met een veelzeggenden hoofdknik nota van nam. Ook zou hel, g'ng hij steeds ernstiger voort, voor ieder, die niet gewoon was op alle tijden van den dag mijnheer Leavenworth's vertrekken in en uit te gaan, on mogelijk zijn geweest, om zijn kamer zoo laat binnen te treden, deze revolver uit haar bewaarplaats voor len dag te halen, en vervolgens door de kamer te gaan tot op zoo geringen afstand van zijn slachtoffer als de feiten hebben bewezen, dat noodzakelijk moet zijn geweest dit alles zou hem onmogelijk geweest zijn, zeg ik, zonder dat uw oom ten minste even terzijde zou hebben gekeken, het geen volgens de verklaring van den dokter niet kan zijn geschied. Dit was een uiterst kras gezegde, en ieder zag naar Eleonore, in de verwachting dat zij verschrikt terug zou deinzen. Het was echter Mary, die nu gereed stond om aan haar diep gevoel lucht te geven. Verontwaardigd van haar stoel oprijzende, zag zij met een snellen blik de geheele vergadering rond en wilde toen het woord nemen; maar Eleonore keerde zich langzaam om, wenkte haar om zich bedaard te houden en antwoordde op kalmen, bereken den toon Hetgeen u zegt is nog volstrekt niet zeker. Wanneer mijn oom de revolver tot het een of ander doel gisteren b. v. heeft afgevuurd iets wat mogelijk, zoo niet waar- I schijnlijk is dan zouden daaruit dezelfde gevolgen voort spruiten en dezelfde waarnemingen te maken zijn. Miss Leavenworth, hernam de rechter, de koge is uit het hoofd van uw oom te voorschijn gehaald. Ah! De kogel is in vorm en grootte gelijk aan die, welkf gevonden zijn in het doosje en draagt het Hommer, dat bi deze revolver gebruikt wordt. Eleonore boog het hoofd op de borst, terwijl haar ooger strak op den grond gevestigd bleven en haar geheele voor komen groote ontsteltenis aanduidde. Toen de rechter di zag, werd hij nog gestrenger in zijn onderzoek dan te voren Ik heb u nu nog eenige vragen te doen met betrek king tot den avond van gisteren. Waar hebt gij dien door gebracht Alleen in mijn kamer. Gij zijt echter gedurende dien tijd toch wel langer o korter met uw oom of uw nicht samen geweest? Neen, mijnheer; na het diner heb ik niemand meer ge zien.... behalve Thomas, Het zij er eenigszins aarzelend o] volgen. Hebt ge ook met hem gesproken Hij kwam mij het kaartje brengen van een heer, die mi wensebte te spreken. Mag ik den naam vragen van dien heer? De naam die op het kaartje stond was mr. Le Roj Robbins. Deze mededeeling scheen van weinig gewicht, maar eeE ernstige beweging van miss Mary deed mij er bizondei op letten.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1