GEMENGD NIEUWS. De Parkschouwburg te Amsterdam, zal dit jaar door een Engelsch gezelschap geëxploiteerd worden in den geest van het Royal Aquarium en Folies Bergères, alles afgescheiden van de gewone Park concerten. In plaats van wijlen den heer J. D. K. Apken, president der vereeniging«Floralia», te Purmerend, is als bestuurslid gekozen de heer P. H. van den Aardweg aldaar. Bij den raad der gemeente Purmerende is een verzoek ingeko men van het hoofdbestuur der Schip- persvereeniging «Schuttevaêr», om het reglement ten aanzien van het openen en sluiten der gemeente- bruggen te wijzigen. Thans bestaat er voor stoombooten een groot pri vilege, en moeten particuliere schip pers eenvoudig blijven liggen. Het hoofdbestuur wenscht het zoodanig geregeld te zien, dat stoombooten en particuliere schippers, zoowel op gewone als marktdagen, te allen tijde doorgelaten kunnen worden. Naar wij vernemen, zoo wordt uit 's Hage aan de N. R. C. gemeld, zijn thans de plan nen tot rijpheid gekomen, die bin nen weinige jaren eene zeer be langrijke uitbreiding aan de resi dentie waarborgen. De groote uit gestrektheid grond aan de overzijde van de Koninginnegracht, langs den stoomtramweg, iusschen den Raamweg en den Waalsdorperweg, toebehoorende aan den heer mr. C. J. E. graaf van Bylandt, is tot eene zeer aanzienlijke oppervlakte door dezen bestemd geworden tot bouwterrein. Er zal een villapark verrijzen, met ruim 300 huizen, breede straten en boulevards, ter wijl mede in het plan is begrepen een gedeelte grond achter den Zoölogischen Tuin. Door eene ge projecteerde brug over het Kanaal, tegenover de Laan Copes van Cat- ten burch, zou deze nieuwe wijk verbonden worden met de noorde lijke stadsgedeelten, en aan de an dere zijde een toegang vormen tot het Haagsche Bosch, van groot belang voor de bewoners van de westelijke en noordelijke wijken, vooral als later de boulevards door trams zullen worden doorsneden. De uitvoering van deze plannen is opgedragen aan den architect, den heer C. J. van Roode Jr., die reeds zooveel verfraaiingsplannen mocht tot stand brsngen, o. a. in de Surinamestraat en het Nassau- plein, dal een der schoonste pleinen der gemeente is geworden. Men mag dus ook van dit nieuwe villa park schoone verwachtingen koes teren, terwijl de ligging bij het Bosch en in de nabijheid van de gemakkelijkste vervoermiddelen naar Scheveniugen, velen er toe zal brengen aldaar hun verblijf te kie zen. Met de uitbakening der terrei nen zal spoedig een aanvang wor den gemaakt. Men schrijft ons uit Rot terdam Tijdens de schoonmaak werd ten huize van een onzer ingezetenen een zilveren lepel vermist; waar men ook zocht, de lepel was niet te vinden. De heer des huizes kwam op een inval; de deur uitgaande, zeide hij zoo luid, dat iedereen in het huis het kon hooren: «als ik over een uur terugkom en de lepel is niet gevonden, ga ik eene kaart legster spreken.» Toen hij thuis kwam, was de lepel gevonden en wei op eene plaats waar men reeds gezocht had. De dief was blijkbaar bang voor de uitspraak der kaart legster. In de branderij van de heeren Blankenheim en Nolet aan de Zalmkade, te Rotterdam, had Donderdagmiddag een treurig voor val plaats. Twee knechts waren be zig met bottelen. De een plaagde den ander door hem met zand te gooien, waarop de laatste in drift ontstak en zijn kameraad een mes, dat hij bij zijn arbeid gebruikte, in den borst stiet. De getroffene, een 23jarig jonkman, gaf onmiddellijk de:, geest. De dader is 18 jaar oud, hij droeg zijn slachtoffer geen haat toe, maar bedreef de bloedige daad in een plotselinge opwelling van drift. Te Nijmegen bracht ze kere Ferrari, verver van beroep, Donderdag voormiddag zijne huis vrouw door middel van revolver schoten levensgevaarlijke wonden toe, en schoot zich zelf daarna op de plaau dood. Huiselijke onaangenaamheden gevolg van het misbruik dat de man van sterken drank maakte, moeten als oorzaak dezer droevige gebeurtenis beschouwd worden. Nader meldt men: Het is gebleken, dat vrouw Fer rari door twee revolverschoten is getroffen, waarvan een de linker hand heeft doorboord en een door de slaapstreek in het hoofd is ge drongen, zoodat haar toestand hope loos maó- genoemd worden. De ko gels, die uit eene revolver van groot kaliber zijn geschoten, zijn nog niet uit de wonden verwijderd kunnen worden. Als eenebijdragetotde kennis der zeden en gebruiken op het platteland verdient het volgende vermelding Eene rijke boerin-weduwe te Oot- marsum hertrouwde Donderdag 11. met een jonkman uit Hesinge. De trouwdag werd gevierd ten huize van den bruidegom, waar een warme maaltijd de familie en buren wachtte. Om de feestvreugde te verhoogen, noodigde de jonkman Vrijdagna middag op het zoogenaamde Ves- permaal zijne geheele boerschap. Men verwachtte een goed gezelschap en bereidde zich dan ook op groote schaal daarop voor. Een bakker le verde 750 boereustoeten en voor f 28 tafelbeschuit. Daarbij werden 75 kilo boter gebruikt, en ten slotte 2 hectoliter jenever. Er verschenen aan dit maal 450 h 500 personen. O, die slechte tijden De bekeerde socialisten Belderok en Jacob de Zwart heb ben in Friesland een verkennings tocht ondernomen als éclaireurs van het Leger des Heils. Terwijl de werkstaking onder de arbeiders aan den Tjonger voortduurt, hebben thans ook de arbeiders in de venen ouder Ooster hout den arbeid gestaakt. Ongere geldheden zijn tot dusverre niet voorgevallen. Eene vrij sterke po litiemacht patrouilleert langs den Tjonger, terwijl Woensdag ook de burgemeester van Sehuterland en de officier vau justitie te Heerenveen op het terrein aanwezig waren. DE WERKSTAKING der Veenarbeiders in Drente. Uit Nieuw-Amsterdam schrijft men aan de //Asser Ct." van Maandag: Hedenavond omstreeks 7 uur is de hier gestationeerde infanterie en cavalerie, die dezen morgen naar Kollingsveen was ver trokken, teruggekeerd. Naar men verneemt, heeft te Kollings veen, waar eene vergadering van verveners werd gehouden, eene botsing tussehen de militaire macht en de werkstakers plaats gehad. Aan het verbod, eene brug te pas- 8eeren, werd niet gehoorzaamd, waarop het volk door de troepen torug werd ge dreven. Eenige personen zijn gekwetst, terwijl een schot, op een weerspannige ge lost, tot zijn geluk miste. Tegen den avond was er alles rustig. De arbeiders liepen, bij gebrek aan iets anders, met een rooden zakdoek en een stuk van eene blauwe onderbroek aan een stok. Gisterenochtend kwamen te Assen ver ontrustende berichten van Schoonoord, zooals reeds is geseind. Een nader onder zoek, ter plaatse ingsteld, deed blijken, dat 300 a 400 arbeiders van daar en van Odoornerveen met de roode vlag, later in eene nationale veranderd, naar het midden van de streek trokken. Den verveners werden eischen gesteld, die gedeeltelijk werden ingewilligd. De eisch om f 1 te ontvangen voor den dag verzuim werd o. a. niet iugewilligd. Het volk was over het algemeen vrij rustig. Sterke drank was bij ouderling overleg, verboden te gebruiken. Die zich daaraan niet hield werd bedreigd met een bacLin het kanaal. Aan (üe arbeiders werd, op hun verlan gen, brood, spek en tabak door een paar winkeliers verstrekt. Heden wordt te Asseu eene vergade ring van verveners gehouden. Op eene te Dederasvaart gehouden ver gadering van verveners, waarbij de com missaris des konings en de betrokken bur gemeesters tegenwoordig waren, is een tarief voor arbeidsloonen vastgesteld. Die daarvoor niet wil werken, konde heengaan. Met 17 afgevaardigden der arbeiders werd het tarief daarop besproken. Het debat was druk en soms heftig. Het algemeen gevoelen is daar echter, dat het volk zal doorweken. Maandagavond was het te Yaltherraond en omstreken volkomen rustig. De com missaris des konings is dan ook des nachts te 1 uur te Assen teruggekeerd. Uit Emmen wordt aan de //N.Dr.Ot." van 23 dezer geschreven: Met het oog op de dreigende onlusten te Oranjedorp en Weerdingermond arri veerden alhier gistereuavond ongeveer 40 infanteristen, ouder bevel van den lsten luitenant Groustra, terwijl heden in den laten avond nog een peloton huzaren aankwam. Heden vergaderden de verveners te Oran jedorp, om de grieven van de veenarbei ders, die hooger loon verlangen, te be spreken. Vroeg in den ochtend was de geheele veen streek reeds in rep en roer. Vele arbeiders, die niet aan de werksta king wilden deelnemen, werden daartoe gedwongen, enkelen wisten door te vluch ten, uit hunne benarde positie te geraken. Met vlaggen voorop, harmonica's en blaas instrumenten in hot midden, trok de bende, onder het zingen vau oproerige liederen, naar het logement van H. Garming, al waar de verveners vergaderdenom bij deze laatste te komen, moesten ze over eene brug of een daarnevens liggend draai- vonder. Op dit oogenblik was de troep werkstakers wel 500 man sterk. De woes- teliugen wilden de brug over om ter plaatse der vergadering te kunnen komen. Gelukkig werd hun dit belet door een inderhaast aangekomen peloton huzaren en een dertigtal infanteristen. Men draaide de brug eu het vonder af, waarvoor door de infanteristen post gevat w.^rd, die on der aanvoering van hunueu luitenant Le- fèvre, de woestelingen aan de andere zijde van het kanaal wisten te houden. Wel probeerden de werkstakers enkele malen de brug over te draaien, doch telkens werd hun dit door de heldhaftige hou ding der militairen belet. Met een schuitje werden zoo nu en dan enkele hoofden der werkstakers overgehaald, die in overleg met de bazen konden treden. Ofschoon meest alle werkloonen verhoogd zijn, weet men op dit oogenblik nog niet of de werklieden er genoegen in nemenna on geveer vijf uren voor de brug gestaan te hebben, trokken ze langzaam af, waarom men denkt, dat de arbeiders wel genoegen zullen nemen in het door de bazen ge stelde tarief. Van den Weerdingermond weet men op dit oogenblik nog niets af. Hedenmorgen vertrokken ongeveer 40 infanteristen, eenige politieagenten en de burgemeester dezer gemeeute er heen. Volgens de geruchten komen in deze gemeente hedenavond nog een groot ge tal militairen aan. Verder schrijft men aan laatstgenoemd blad uit Schoonoord, dd. 23 April: Hedenmorgen kwam hier de tijding, dat de veenarbeiders in het naburige Odoor nerveen het work hadden gestaakt en in optocht naar deze plaats trokken, ten eii.de meer loon voor hun werk te eischen, na op alle veenplaatsen het volk te heb ben gedwongen het werk te staken en genoodzaakt in den optocht zich aan te sluiten. Zelfs werd nog iemand van onder zijn bed, waar hij zich verscholen had, weggehaald en genoodzaakt mede te gaan. Te ongeveer twee uren in den namiddag- arriveerde hier de stoet bij de brug, in goede orde. Met twee vnderlandsche vlag gen eu onder het geroep van //Oranje boven kwamen ongeveer drie honderd mannen hier aan, die uit hun midden een zestal benoemd hadden om met de veen bazen te accordeereu over het loon. Deze waren de hoofdleiders van den troep en hadden goede orde onder het volk, daar zij eerst met elkander waren overeenge komen, dat niemand drank mocht drin ken, waarom aan de kasteleins werd aan gezegd geen drank te tappen, hetgeen tot de goede orde veel bijdroeg. Nadat de veenbazen hunne op schrift gestelde ei schen hadden ontvangen, belegden dezen eene vergadering en werd gedeeltelijk aan den eisch der arbeiders voldaan, wat na eenig beraad door hen is aangenomen. Hierop keerde ieder weder huiswaarts onder liet zingen van vaderlandsche lie deren. Dank zij het kalme optreden èn van werkgevers èn van arbeiders is alles in de beste orde afgeloopen, en ofschoon de toestand zich zeer ernstig liet aanzien, is er geen wanklank gehoord. Omstreeks zeven uur hedenavond was alles weder tot de gewone rust teruggekeerd. BUITENLAND. België. Omtrent de Brusselsche tentoonstelling wordt thans nader gemeld, dat het Park met de daarin geplaatste talrijke paviljoenen reeds den 5n Mei voor het publiek zullen worden openg steld, maar de ge bouwen voor de industrie eerst den 19u Me^ dea vooravond van het Pinksterfeest. Op dien dag zal ook de plechtige inwijding met groo- ten luister en in tegenwoordigheid van koning Leopold plaats hebben. Door al de tegenspoeden, vooral door 't ongunstig weder, is een kort uitstel van de opening der expositie onvermijdelijk geworden; doch thans worden alle zeilen bijgezet, om op 19 Mei werkelijk gereed te komen. De Dnitsche, Engelsche en Oosten- rij ksche aideelingen zuilen zelfs op 5 Mei reeds voltooid zijn. Engeland. Als een staaltje van heftigheid van delersche nationalis ten wordt gemeld, dat de dochter van een onlangs door «moonlighters» vermoorden man, die tegen de moor denaars van haar vader voor den rechter getuigd had, door twintig politieagenten moest begeleid wer den, toen zij voor het eerst daarna weder naar de kerk ging. Toen zij piaats had genomen, verlieten de meeste aanwezigen het kerkgebouw. Uit den half onafhankelijken Staat Hyderabad in Britsch-Indië zijn in den laatsten tijd herhaaldelijk berichten, niet altijd door duidelijkheid uitmuntende, ge komen omtrent financieele knoeierijen op groote schaal, gepleegd door de eerste waardigheidsbekleders van het Rijk. Zoo als men weet, liet de Nizam van Hyde rabad zich bij de jubileumfeesten der Ko ningin vertegenwoordigen door Sirdar Diler Jung, die door zijn kolossale verteringen en de luxueuse wijze, waarop hij gedu rende zijn verblijf te Londen leefde, zeer de aandacht trok. Kort daarna kwnm het bericht uit Cal cutta dat de Nizam aan den Onderkoning de som van 600,000 pst. ten geschenke had aangeboden voor de verdedigiug der grenzen. Daar het bekend was dat de Nizam zelf geen rijk man was, en zijn eerste minister Sirdar Diler Jung, die vóór zijn verheffing in den adelstaud Abdul Huk heette, dikwijls groote moeite had om het evenwicht in de staatsfinanciën te bewaren, rees het vermoeden dat deze schijnbaar gulle offerte samenhing met de een of andere speculatie. Dit vermoeden is ge bleken op waarheid gegrond te zijn ge weest. Sirdar Diler Jung is sedert gerui- men tijd in allerlei speculaties met Euro peanen gewikkeld. Zoo beheerde hij onder anderen met een zekeren Watson geheel willekeurig de staatsspoorwegen van den Nizam. Onlangs gaf de Nizam aan de heeren Stewart en Watson eene concessie tot het exploiteeren van mijnen in Deccan, Eene maatschappij met een kapitaal van 100,000 p.st. werd gevestigd, en nu beweert meu dat de oprichters daarvan niet minder dan 850,000 voor zich hebben gehouden. Of uit die som de aangeboden 600,000 p.sl. zijn voortgekomen en of de sinds ont slagen Sirdar Diler Jung door deze aan bieding de Regeering lieeft willen omkoo- peu om de oogen te sluiten voor eene speculatiedie zoowel voor den Staat Hyderabad als voor het publiek hoogst nadeelig moest zijn, is een vraag, naar het sntwoord waarvan men nog slechts kau gissen. Het is evenwel te hoopen dat de Engelsche Regeering een streng on derzoek in deze zaak zal doen instellen. Duitschland. Koningin Victoria, vergezeld van prinses Beatrice en prins Battenberg, is Donderdag avond te 7 uur 25 naar Vlissingen vertrokken. Het afscheid van de le den van het Keizerlijk Huis aan het station was zeer hartelijk. Door de menigte werd de Koningin luid toegejuicht. De verbetering in den toestand des Keizers houdt aan, de koorts is gering, en ook de krachten nemen toe. De Keizer heeft Donderdag bij na 4 uren buiten bed doorgebracht, en ook de eetlust is steeds zeer be vredigend. Frankrijk. De senaat heeft ach tereenvolgens van de legerwet aan genomen art. 1, hetwelk den per soonlijken militaire dienst voor alle Franschen voorschrijftart. 2, waar bij de duur der militairen verplich tingen op 25 jaren gesteld wordt, en de artt. 3 en 4. De Kamer heeft met 316 tegen 130 stemmen de geloofsbrieven van den oud-minister Flourens goedge keurd. De Kamer heeft het voorstel omtrent de obligaties, uit te geven ten behoeve van de Panama-kanaal- maatschappij, in behandeling geno men en het urgent verklaard. De discussie daarover werd heden voord gezet. Deaaaste aanleiding tot de schandalen bij' bet voltrekken van het huwelijk tussehen prin ses Aremberg en den prins van Croy te Brussel schijnt te zijn ge weest, dat het bij het voltrekken van het burgerlijk huwelijk zeer ongegeneerd toeging; een der naaste familieleden van den bruidegom was niet eens gerokt eu op het stad huis wierp geen der heeren iets op de schaal voor de oudemannenhui zen; kortom het burgerliik huwe lijk werd beschouwd als een verve lende formaliteit, meer niet. Dit gaf ln sommige kringen nogal aanstoot. De jonggehuwden zijn naar Hol land vertrokkeD. Een 80-jarig echtpaar te Schwansen (Sleeswijk), dat bij den hotelhouder Below, hun zoon, inwoonde, maar onder de gebreken van den ouden dag gebukt ging, (de man was lam en de vrouw bijna blind), heeft te zamen den dood gezocht. Men vond de oudjes, die 's nachts hun woning hadden verlaten, met een omslagdoek aan elkander verbonden, verdronken n een beek. In sommige bladen deed dezer dagen het gerucht de ronde dat een aantal Indiaansche inboor lingen van Brazilië op last der over heid zouden zijn vergiftigd. De Ti mes ontvangt thans van den secre taris der Braziliaansche legatie te Locden een schrijven, waarin o. a. voorkomtHet is werkelijk te ver wonderen, dat gij aan zulk een ge rucht zeifs het geringste geloof slaat. Ten eerste zijn er in het ge noemde district, Parana, geen Indi anen, en het is overtollig erbij te voegen, dat zulk een afschuwelijke daad, indien zij werkelijk was ge schied, ongetwijfeld wel ter oore der regeering zou zijn gekomen, LAATSTE NIEUWSTIJDINGEN. STADSNIEUWS. Ten Raadhuize der gemeente zijn hedenmiddag door Burgemeester en Wethouders vau Haarlem uitgeloot de volgende aandeeleu ad f 1000 in verschillende geldleeningen Van die van f 1.000.000 4 pCt., aangegaau in 1880/1881. Serie I No. 63 en 83 n 5 18 ii III 4 ïi 67 ii IV 78 e 90 ii V 33 11 57 >7 VI 6 ii 33 11 VII 45 87 11 VIII,, 14 ii 88 11 IX 10 29 11 X 22 o 83 Van die van f 400.000 4 pCt., aan gegaan in 1883. Serie I No. 4 eu 87 II 5 35 III 7 10 IV 9 66 Van die van f300.000 4 pCt., aan gegaan in 1884. Serie I No. 83 en 99 H 2 81 III 27 63 Van die van f200.000 31/, pCt., aaDgegaan in 1887. No. 2, 81, 163, 195. De aflossing geschiedt 1 Juli. e. k. Koningin Victoria is Donderdag avond 7 uur uit Charlottenburg ver trokken en kwam hedenmorgen per extratrein op den bepaalden tijd, even na 8 uur, te Viissingen aan de buitenhaven aan. In streng in cognito reisde de vorstin, vergezeld van hare dochter prinses Beatrice en haar gemaal, den prins van Bat tenberg. Onder de hal doorgaande, was een afgesloten gang gemaakt tot over de ponton, waardoor de ko ningin zich begaf aan boord van het stoomschip, dat aan den zuider ponton lag gemeerd. De inscheping had onmiddellijk na aankomst van den tre'.n plaats en nadat de ontelbare koffers enz. aan boord waren, vertrok om ruim 9 uur het koninklijk yacht Victoria and Albertcommandant Fu'.lerton, naar zee. De boot zal aankomen te Port Victoria aan de Theems, van waar de reis verder per trein naar Windsor zal worden voortgezet. Verder vond niets bijzonders bij aankomst of vertrek van de koning in plaats. TELEGRAMMEN. NANCY, 27 April. RO.) Gis teren werd hier eene betooging ten gunste van Boulanger gehouden. Ongeveer 4000 zijner aanhangers liepen door de straten, vernielden de lantarens eu verbrijzelden de ruiten in eenige winkels. Een af- deeling politie-agenten dreef de ma nifestanten uiteen. AGEN, 27 April. (R. O.) Presi dent Carnot wordt op zijne reis overal met gro te geestdrift ont vangen. Nergens is een manifesta tie der Boulaugisten beproefd. Al te voorbarig. Een jeugdig echtgenoot moest voor zaken uit de stad. Zijn vrouwtje bracht hem naar het station. Op het punt van te ver trekken, zei hij teeder: Nu, adieu lieve, dank je wel voor je geleide. Als ik verhinderd word, vóór het diner thuis te zijn, stuur ik je een telegram. O, antwoordde het vrouwtje op den vriandelijksten toon ter we reld, dat behoeft ge niet meer te zenden: ik heb het van morgen al in den zak vau je overjas gevonden.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3