DeHuzaren in het öorp UITVOERING HAARLEMMER HALLETJES. BUITENLAND. Burgerlijke St&mi. Schouwburg, Haarlem. Buitengewone Voorstelling Hollandsch Operagezelschap, door eenigs Leerlingen van den Heer LEO KEIJ2ER, Groote Houtstraat lo. 84. vormden de kunstavonden tijdens een bar winterseizoen; de aanbre kende lente bracht ons een wel komstgroet, harer waardig, met bet concert WilhelmjNiemann. Hedennamiddag ten l1/a ure is een 3jarig dochtertje van den tapper van Geija, woonachtig aan de Ged. Raamgracht alhier, overreden door een bierwagen bespannen met een paard. Een der wielen is daarbij over het hoofdje gegaan. Het kind verkeert in zorgwek- kenden toestand. De rijksontvanger van Haarlem mermeer zal gedurende de maand Mei a. s. wegens de beschrijving van 't personeel en patent, slechts twee dagen in de week kantoor houden, en wel des Dinsdags en Donderdags op de gewone uren. De aanbesteding van het bcu- wen van een school met den Bijbel, die in de kom der gemeente Aals meer zal gesticht worden, zal plaats hebben op Woensdag 9 Mei a. s. Men schrijft ons uit Halfweg: Evenals de stoomtramdienst Am sterdam—Haarlem, zal ook bet ma ken van een schutsluis voor de scheepvaart alhier ter verbinding van de ringvaart der Haarlemmer meer met de Haarlemmertrekvaart bij plannen blijven en dus niet tot stand komen. Bij het onderzoeken der plannen moeten zoodanige be zwaren zijn gerezen, dat aan de uitvoering niet meer valt te denken. Dat de stoomtram er niet komt, is minder; de treinen, die (voor deze plaats wel wat ougeregeld) loop-n, stellen ons hiervoor schadeloos, maar de bovenbedoelde verbinding was zeer gewenscht, zoowel voor de wel vaart dezer streken in 't bizonder, als voor de scheepvaart in 't alge meen. De betrokken gemeentebesturen mochten zich nu deze zaak, die bij het bestuur der hoofdstad onuit voerbaar schijnt, wel eens aantrek ken, en zien wat er met vereende pogingen kan tot stand komen. Den 19n Mei zal de heer H. D. Terwee 25 jaren burgemeester van Oeg-(geest zijn. LEGER EN VLOOT. Bij het reg. grenadiers en jagers mor den ruim 250 miliciens der lichting van het vorige jaar in het genot van onbe paald verlof gesteld. OKRWIJS. Aan de universiteit te Leiden is met goed gevolg afgelegd het candidaats-era- men in de rechtswetenschap door den heer F. B. S. Van Leeuwen en dat in de godgeleerdheid (2de ged.) door den heer F. C. A. Pantekoek. Vrijdag zijn te Amsterdam geslaagd bij het examen voor onderwijzeres de dames M. Vreeken, F. van Egmond, E. Loreij en G. R. Gree*e, allen van Haarlem. Benoemd tot onderwijzer te West- Grafdijk de heer J. Jomau te Oudkarspel (no. 3 van de voordracht). Met den be noemde stonden op de voordracht de heeren P. Wiedijk te Noordeind van Graftdijk en J. Schram te Grootschermer. VISSCHERiJ. Nieuwe diep, 27 April. Tieu kor- ders brachteu lieden 20 tongen. 3 tot 10 mandjes kl. schol en 6 mailden sclinr ter afslag, terwijl door trekkersbooten 2 zal men werden aangevoerd; tong gold 50 ct. per stuk, kl. schol f 2.50 a f 175 per mandje, schar f 150 per mand en de zal men f 16 en f 18 per stuk. ran zijne overplaatsing naar den Haag, een stoffelijk bewijs van waardeering aangeboden. Men meldt ons uit Hil- versum. Het bouwen van een kerk met pastorie aan het Melkpad, voor re kening der oud-roomsche gemeente alhier, is gegund aan de laagste inschrijvers, de heeren de Bondten Struiking te Nijmegen. Het werk zal worden uitgevoerd volgens plan en onder toezicht van den architect ran Wildenburg, te Rotterdam. Kenmerkte zich het ge drag der werkstakers aan den Tjon- ger over het algemeen door orde lijkheid en kalmte, sommigen hun ner maakten zich aan eene balda digheid schuldig, waardoor ze nog e.oige dagen zonder werk zullen blijven. Door het doorsteken van een dijk hebben ze een dee! van het kanaal onder la'en loopen. Het zal minstens zes of zeven dagen duren, alvorens dit water verwijderd is, en eerst dan kan het werk aan dit deel van het kanaal hervat worden. VEETEELT. Bij den veehouder S. aan (leu Spaam- ilammerdijk onder Slooten, (N.H.) zijn twee koeien, als gestorven aan miltvuur, op last van het ltijkstoezicht verbrand. LETTEREN EN XUMST. Inhoud Sempervirens No. 17 De Gentsche Tentoonstelling. Engel- sclie grootvruchtige Kruisbes, met een af beelding. Alsine verna flore plenissimo. Nog eens Melianthus major. Tu- lipa Billietiana. Een monstrueuse An- thurium Scherzerianum. Begonia Cle- mentinae, „Bruant"Oud of Nieuw Boekaankondiging. 's Gravenhaagsche Tuinbouw-Yereeniging. Verschillende mededeelingen. Ontvangen Prijs-Cou- ranten. Correspondentie. Adverten- tiën. LAND- EN TUINBOUW. Te Beemster worden pogingen aauge- weud tot oprichting eener vereeniging van groenten ver voer. De heeren T. Wortel, J. Kleisiug en P. Ott zullen de voorloopige plaunen ontwerpen. Ruim 80 leden zijn aanvankelijk toegetreden. Esn Zaterdagavondpraatje. XXXI. Verleden week ben ik ziek geachte lezer. Nu is dat geen wonder, want het verschijnsel doet zich geregeld elk jaar tussclien Paschen en Pinksteren voor, dank zij de volmaakte onverschillig heid van mijn vrouw en dochters, wat be treft het open of dicht zijn van ramen en deuren. Ik heb dus den apotheker mijn jaarlijksche bestelling van honderd quinine- pillen gedaan en hoop dat zijn rekening bij dat postje opgeteld zal kunnen worden. Ik herinner mij, dat ik u nog eene kleine opheldering schuldig ben aangaande dat dagboek, waarover ik u veertien dagen geleden heb gesproken. Nadat ik de fraaie notitiën had gelezen, ben ik hot koffiehuis uit en naar huis gegaan, alwaar mijn vrouw en mijn schuldige dochter in ocli- lendgewaad (het was acht uur 's avonds, lezer!) nog altijd Chineesche-schim speel den op de boven-voorkamer. /Sophie, ik moet je eens even spreken", zei ik met zooveel vaderlijk gezag in mijn toon dat beiden verschrikt opkeken, //kom eens mee!" Sophie legde haar boender al neer en wilde meegaan, maar mijn vrouw, die zich van hare verbazing had hersteld, zeide: «Eerst moet ze de planken van de kast nog schoonmaken!" z/Wat planken van de kast!" riep ik uit. //Eerst het verlangen van haarvader, dan de planken van de kast. Kom mee, zeg ik, Sophie!" Ze ging mee, en zette een heel verbaasd gezicht, dat ik het ditmaal van haar moe der gewonnen. Ik bracht haar naar een klein kamertje, waarin we anders ontbij ten, maar dat nu tot berging van meu belen diende. Het kostte eenige moeite, er binnen te komen, want er stonden twee grooto kachels achter de deur en daar er geen enkele stoel voorhanden was, zette ^.k mij neer op een opgerold vloerkleed, li I N N 15 N L A N 1). Dinsdag voormiddag zal Z. M. de Koning den voorzitter der Eerste Kamer en den tijdelijken voorzitter der Tweede Kamer beëe digen en hen tot de eedsafneming van de leden machtigen. De Eerste Kamer zal den len Mei, des namiddags ten half vier ure, eene vergadering houden, niet in haar gewoon vergaderlokaal, maar in de zaal «Diligentia». Het bestuur der Zuider- zee-vereeniging noodigt de boek handelaren in Nederland naar aan leiding van de hun gezonden pro spectussen en inschrijvingsbiljetteD betrekkelijk de geldleening uit, op de voorwaarden in zijn rondschrij ven gesteld, nogmaals hun invloed bij huu clientèle te beproeven en de ingevulde inschrijvingsbiljetten vóór of op 5 Mei e. k. te willen toezenden aan het tijdelijk Ceutraal- Bureau Amstelstraat 30, Amsterdam. Door het personeel van het station Zaandam werd Vrijdag aan J. B. H. Tueijmans, stations opzichter aldaar, bij gelegenheid terwijl Sophie bleef staan. In tegenstelling met Jupiter, die zijne bliksemschichten van uit de hoogte op de schuldigen richtte, zou ik dus mijn bliksemstralen naar boven moeten zenden. z/Sophie," zeide ik, //slordigheid is een zeer leelijk gebrek. Wat zou je wel van mij zeggen als ik mijn grootboek op straat meenam en midden de markt verloor?" Deze bliksemstraal sloeg duchtig in. Ze werd rood eu bleek en wist niet waar zij kijken moest. ,vWie is dat jongmensch, Sophie?" ging ik voort, ziende dat zij getroffen was. z/Welk jongmensch?" zei ze verwonderd. //Wel, die van de schoenzei ik, met wat minder kracht dan zooeven, omdat ik zelf van mijn stuk stuk raakte door haar verwondering. Maar de bliksemschicht sloeg nu ter dege iu en zette haar wangen tot aan haar hals toe in vuur. wJa.... ziet u...." zei ze en bleef steken. z/Sophie," zei ik, //geen achterhoudend heid. Wie is het? Voor den dag er mee Is het iemand, die later zorgen kan dat je altijd gave schoenen draagt, benevens wat er nog bijkomt, de tournure niet te vergeteu en zonder nog van eten, huishuur, licht, vuur en belasting te spre ken?" Hier vond ik het gewenscht een eenig8zins teeder-vaderlijken toon aan te nemen//Dit moet ik natuurlijk weten, mijn kind, vóór ik je, hoe gaarne ik dat overigens doe, aan een man wil afstaan." z/Zool wil u me zoo graag kwijt?" ant woordde Sophie snibbig. z/Wie is die jongen?" z/Ja.... het is.... het is...." //Hoe is het? komt er wat?" z/Och, ziet u, pa, hij bestaat eigenlijk niet Zonderling, ik gevoelde wel verlichting toen ik dat hoorde, maar ook eeniger- mate teleurstelling. Ik geloof dat ik //au fond" trotsch was geweest op mijn aan staanden titel van //aanstaanden schoon vader." wik heb maar wat geschreven, pa, 't was alles fantasie!" Frankrijk. De Kamer heeft Vrij dag de discussie over de Pauama- leening hervat. De heer Leguay steunde het voorstel, de heer Goi- raud bestreed het. De heer Reytral, minister van Financiën, verklaarde dat de onderneming van het Pana makanaal eene particuliere zaak was, welke de regeeriDg volstrekt niet gezind was met hare verant woordelijkheid te dekken. De algemeene beraad-laging werd daarop gesloten. Voor de stemming over de vraag of men zou overgaan tot de behandeling der artikelen was het vereischte getal leden niet tegenwoordig. Hedeu zou over die zaak worden beslist. De Senaat heeft de 27 eerste artikelen der militaire wet aange nomen. Aan het Vrijdag doorBoulanger gegeven gastmaal beantwoordde de generaal eenen troost van Naquet en protesteerde vooral tegen de be schuldiging dat hij naar de dicta tuur zou streven, maar verklaarde zich bereid om te stemmen voorde opheffing van het presidentschap der republiek, zoo een dergelijk voorstel bij de Kamers mocht wor den ingediend. Gedurende den geheelen duur van het diner stond er eene nieuws gierige volksmenigte voor het koffie huis, maar er had geen enkele ern stige manifestatie plaats. gisteren is er geen verandering ge komen in den toestand des Keizers. De lijder was in de ochtenduren nagenoeg zander koorts." PARIJS, 28 April {Reuter.) De President der Republiek kwam na een waren triomftocht aan alle sta tions toch, waar hij passeerde wer den hem ovaties gebracht gisteren avond om vijf uur te Bordeaux aan. Aan het station werd de beer Car - not door de burgerlijke en militaire autoriteiten ontvangen. Eene ont zaglijke menigte was op de been en juichte den president metgroote geestdrift toe. TELEGRAMMEN. BERLIJN, 28 April. {Reuter). He den morgen werd het volgende bul letin openbaar gemaakt: „Södert Daar zat ik nu als een verslagen Jnpi- ter op het opgerolde vloerkleed, 't Was maar een verhaaltje geweest! Ik borg schielijk mijn bliksem weg en zei met een kuchje: //Ja, dat dacht ik wel, dat dacht ik wel. z/Hoor eens, als je weer'reis wat schrijft, let dan meer op de objectiviteit. Hier is je dagboek en strooi het niet weer?" Ik zei «strooi" inplaats van //verlies", omdat ik oorspronkelijk van de Zaan kom en het dialect van mijn jonkheid in ge wichtige oogenblikken altijd weer boven drijft. Het woord /.objectiviteit" snoerde haar, zooals ik wel verwacht had, den mond omdat ze het niet begreep! Toch voelde ik een zekeren trots. Mijn dochter fantaseerde derhalve ook met pen en papier. De appel valt uiet ver van den stam. Wie weet, misschien zou zij ook later van die keurige bundels novellen uitgeven, die zoo aandoenlijk zijn en zoo'n breede rand wit hebben en zooveel teedere liefde bevatten en zoo peperduur zijn! Midden in die schoon e droomen ging de bel met een ruk over Ik ging zelf maar opendoen, daar onze gedienstige in schoonmaaktijden alleen mijn vrouw's ge dienstige is. Als ik het spook in Hamlet had gezien, zou ik niet meer geschrikt zijn dan ik nu deed op het aanschouwen van mijn neef Wouter. Mijn neef Wouter is, moet ge weten, een afstammeling in rechte lijn van den Nurks uit de //Camera Obscura." Hij is lid van de sociëteit, maar hoe hij door de ballo tage gekomen is weet niemandwel weet iedereen, dat als er een middel be stond om hem er weer uit te krijgen, dat middel zeker zou worden aangewend. Het kop koffie, dat het medelid, met wien hij spreekt, zit te genieten, wordt hem bitter als gal, thee verandert in slootwater en hoeveelj bittertjes hij hunne bestemming, van de maag zacht voor het diner te prepareereu, al heeft doen missen, zou ik zelfs bij benadering niet durven opgeven. //Zoo! maak je schoon?" zeide hij, toen hij pas binnen was. //Ja, die grap wilden ze bij mij ook uithalen. Ik heb KOLONIËN. Tromo-, Geboorte- en Doodberichten. Vit de Lid. bladen van 9 tot 24 Maart.) Gbhuwü: C. vail Heel en A. M. v. d. Schalk, Djokja. - C. Jackson en E. Leijder, Magelang. - M. A. Nahap'et en C. L. A. Perret. Geboorten: B. M. Scipio-Reeb d., Samarang. - L. W. v. Erpecura-Townsend z., Padang. Overleden: E. J. Bom 3 j., Rembang. - L. Pison 50 j., Malang. - S. C. Lahaizc 38 j., Si- toeboudo. GEBOORTEN 27 April. M. E. Steffers-Brakenhof z. - F. Delmonte-Paardebek d. - 28. M. van Kampen- v. Veen z. OVERLEDEN 26 April. M. J. Graat 62 j. Gr. Heiligland. - G. H. H. Keve 67 j. Koningstraat. - 27. L. D. v. Groningen-Buter 41 j. Gr. Heiligland. FANHtreBÊ/iiesTS» uit l)k VOORNAAMSTE DAGBLADEN. GEBOORTEN 26 April. W. C. F. barones Mulert tot de Leemcule-van Bommel d., 's-Boscb. - C. J. M. Binnouveld-Uijlenberg z., Rott. - A. Reyst—Paters d., Leiden. - 27. A. Loeffen-Hofman z., 's-Hage. - A. I. v. Hattem-Contze zRott. - G. F. Pas- Feitsma z., Bolnes. GEHUWD: 26 April. M. J. v. Dara en V. Mesritz, Amst. - S. In de Meij en S. v. Dam, Amst. - D. C. Pa ters en E. W. v. Donselaar, Amst. - J. D. Uit- terliuden en E. G. v. Gilsfc, IJselmondc. - H. J. Huigun en L. Leeuwenburg, Rhoon. - J. F. Ba- vendregt en E. r. d. Lelij, Maasland. - L. Eve- kink en J. Evekink, Zutpken. - 27- Mr. N. van Hasselt en A. J. v. Outeren, wed. Th. A. Gay mans, Groningen. OVERLEDEN: 24 April. M. v. Prooijen 3 j. d., Den Bommel.- 25. C. Smittenaar-Hoogkamer 64 j., Leiden. - 26. M. de Bruiju Czn. 82 j. Amst. - A. C. Struick 25 j., W'oudrïchem. - Van Brederode-van Nes 65 j., Zoeterwoude. - P. D. A. Schouten 76 j., Rott. - C. J. v. Mervennée 51 j., Zierikzee. - Wed. M. E. de Roon-Smits, Waspik. -27. Wed. I. I. Gussenhoven-Gaberol 51 j., Delft. - J. J. Hanegrecf 72 j., Rott. - F. v. d. Kamp-Poelioe 63 j., Leiden. AJvertentiën. VRIJDAG 4 MEI 1888. Eene enkele door het Directie: S. J. H. DE LA FÜENTE en B. CULP KIEHL. Commissariaat nu Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 'b middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen: Een mes met uitgesneden heft en bo venop een leeuwtje in hout gesneden. S?3BM¥Mf?ÏBEBI6HÏEN. Het stoomschip Batavia, kapt. de Gruiter, van Java naar Rotterdam, vertrok 27 April van Marseille. Het stoomschip Schiedam van de N. A. S. M., van New-York naar Amsterdam, passeerde Vrij dag 27 April des namiddags ten 5 ure Lezard; N.W. wind. dat kun je 's avonds wel doen als ik naar mijn sociëteit ga. Net een razernij Ik wenschte vurig, dat hij ook dezen avond maar in zijn sociëteit had doorge bracht, en was juist van plan hem te vragen of hij er dan niet had kunnen heengaan, toen hij uitriep: /,l)at is daar een vervele-'de boel, zie je! Ze praten over niets anders dan over de Buiten-Societeit eu het nieuwe plan, over de duinwaterhistorie en over de nieuwe kiesvereeniging!" //Zoo," zei ik, gelaten en vast besloten de marteling geduldig te ondergaan. wZeg rfls," ging hij voort, //ben jij die Fidelio misschien, die in Haarlem's Dag blad" van die //halletjes" schrijft?" Ik zette een zoo ounoozel gezicht als mij mogelijk was. //Hoe kom je op de gedachte?" zei ik, daar ik mijn geweten niet met een outkenning wou bezwaren en het de gemakkelijkste manier vond een vraag door een wedervraag te beant woorden. //Zoo, nu daar ben ik blij om, want ik vind ze almachtig flauw. Die vent heeft ook wat geschreven over die quaestie-Pi- nédo, maar hij heeft daar nog wat bij vergeten te zeggen!" //Welzoo!" zei ik, niet bizonder vriend schappelijk, zooals de lezer zich, na deze kritiek over mijn werk, wel zal kunnen voorstellen. z/Ja, in zijn adres vraagt hij aan de gemeente Haarlem toezegging van het ver gunningsrecht en dat moest hij aan Heem stede vragen, omdat de sociëteit in de gemeente Heemstede staat." Ik antwoordde niet, eensdeels omdat ik kookte van woede om zijn oordeel over mijn gebak, anderdeels omdat ik hoopte, hem op die manier gauw weg te krijgeti. z/Het geheime stuk over de Duinwater leiding, dat een concept bevat van een overeenkomst met de Maatschappij, is nu publiek geworden, hé? De verslaggevers van de verschillende dagbladen hebben liet staande de zitting gekregen. Eerst was *men bang dat het duinwater verschalen zou, als het niet in een zwarte flesch werd (Les dragous de Villars). Opera in 3 bedrijven. Muziek van Aimé Maillart. Aanvang 77s uur. Balcon ƒ2,le Loge ƒ1,75; Parterre 1,50; 2e Loge ƒ1,25; Gaanderij ƒ0,60. PS^Plaatsbespreking van af Woens dag1 a.s. op Zaterdag 5 Mei a. s., des avonds te half acht, in de Bovenzaal der Sociëteit „VEREENIGING" Muziekmeester, alhier. Belangstellenden kunnen bewijzen van toegang- met programma beko men h f 0.49 bij den Boekhandelaar E BINNENDIJK, Zijlstraat 71 en bij den ondergetekende. LEO KEIJZER, 14. Oodergeteekende brengt ter kennis dat hij zich geassocieerd heeft rret zijn brcêr, den Heer L. J. CORDES, een uitstekend bekwaam Photograaf en Teekenaar, die, than? mede-eigenaar zijnde, de zaak zelf zal be heeren, zoodat in het vervolg niet meer het geheele be stuur aan een bediende behoeft te worden toevertrouwd. Chder beleefde aanbeveling, C. F. CORDES, voortaanGEBRs. CORDES. P.S. De zaak wordt verplaatst en geheel naar de laatste eiscben ingericht met nieuwe Etalage in bet opzettelijk daarvoor aangekochte perceel De Utrechtse be Hypotheekbank (Agent te Haarlem: de Heer J. M. A. HOOGVLIET, Barteljoris- straat 21), geeft gelden ter leen, onder verband van Huizen of Land, tegen lage rente en ook zonder geborgen, weet je 1" Daar kwam (le echte Nurks weer voor den dag. Ik kreeg het benauwd bij de gedachte dat ik, wie weet hoe lang, alleen met hem blijven zou. Kwam mijn vrouw maar! Dan kon hij met haar onze vrien den eu kennissen bespreken, speciaal van de schaduwzijde. z/Je weet, men is altijd erg geheimzin nig met die stukken! De verslaggevers van de bladen krijgen ze pas Dinsdags en mogen alleen de agenda van te behande len onderwerpen in hunne couran'en op nemen en niet den inhoud van de stuk ken vermelden. Het publiek krijgt ook niets daarvan onder de oogen. Onlangs had een vriend van mij per request aan den Raad iets gevraagd en was natuurlijk erg nieuwsgierig naar het praeadvies van B. en W. Dat stond in de stukken, maar hij kon ze niet te zien krijgen, zoodat zijn verzoek van de hand werd gewezen door den Raad, omdat B. en YY. ongunstig adviseerden en hij natuurlijk geen geleg heid had gehad, met een van de Raads leden er over te spreken, daar eerst op de Raadszitting dit advies hem bekend werd 1" Ik draaide op mijn stoel, terwijl ik er over dacht wat erger zou wezen: vijfjaar celstraf te ondergaan of vijf dagen naar zulk een ontevreden meusch te moeten luisteren, en tot de conclusie kwam dat ik het eerste de voorkeur geven zou. //Aanmerkingen maken is heel gemakke lijk", zeide ik, //maar de beste stuurlui staan aan wal en van gemeente-adminis tratie heb jij geen verstand!" z/Watl" riep hij, //durf jij volhouden, dat Hier kwam gelukkig mijn vrouw bin nen en dat wentelde een heele Egyptische pyramide van mijn hart af. In een oogen- blik was neef Wouter met mijn ega in een geanimeerd gesprek gewikkeld ovei de ondeugden van A. de gebreken van B. en de eigenaardigheden van C. Fidelio.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2