BUITENLAND. GEMENGD NI EL US. «SABKTBeftieiiïE#. Predikbeurten der tied. Herv. F,erken zij due in den zomer genoeg over- verdienen, om de geborgde sommen af te betalen. Neemt men nu een en ander iu aanmerking, dan moet erkend worden, dat hunne eiedien niet zoo buiteusporig hoog zijn en men verwacht dan ook, dat daar aan wtl heel of gedeeltelijk zal worden tegemoet gekomen. Andere is het gesteld met de tweede categorie, de gewone dag- looners, die uit de streek zelve afkomstig het lichtere werk doen. Zij verdienden tot dusverre ,f 0.90 per dag. Veel is dit zeker niet, maar men moet bij de beoordeeling hiervan met de omstandigheden reke ning houden. Het gewone dagloon van een arbeider bedraagt in Oost stellingwerf gemiddeld f0.75. Daar staat tegenover, dat zij voor een veertig gulden per jaar eene wo ning huren met zooveel grond, dat zij niet alleen voor hel geheels jaar aardappelen, maar ook nog w at rogge verbouwen. De le'eusstau daard dier menscben is dus zeer laag en bet spreekt van zelve, dat de aannemers, bij het opmaken hunner begrooting, daarmede reke ning hielden. Zij nu verlangen thans een daggeld van f 1.50, een eiecli, die over bet algemeen overdreven wordt geacht en vrij zeker niet zal worden ingewilligd. Of dat hier het geval is, weten wij niet, maar overigens is bet zeker dat overdreven concurrentie bij de aanneming van publieke werken dik wijls hoogst nadeelig werkt. Zoo bv. bij de kortstondige werkstaking der arbeiders, werkzaam aan de verdieping van bet vaarwater te Heerenvten. Hun dagloon bedroeg f0.85 h 0.90. Thans, nu bet met f 0.20 is verhoogd, beweert men, dat de aannemer er geld op toe moet leggen. Maar waarom dan zoo laag ingeschreven? Wellicht zou het over weging verdienen, bij de toewijzing van openbare werker, de bepaling te maken, dat de inschrijvingen be neden een zeker minimum niet in aanmerking komen. Te Nuuspeetschijnt het Leger des Heils onder bet volk niet veel vrienden te hebben. Wel had het daar reeds eenige bekeerden, doch de groote hoop is van dat nieuwe niet gediend. Dit bleek dui delijk Zondag 11. tijdens eene der godsdienstoefeningen. Een woeste hoop boeren kwam met stokken en steenan gewapend een aanslag doen op het gebouw, eu in een oogenblik waren de meeste glasruiten ver brijzeld Te Leeuwarden zal een kinderspeeltuin worden opgerich'. Te Ni e u w - A m s t e r d a m hebben bijna alle veenarbeiders het door de verveners vastgestelde loon tarief goedgekeurd. Ook de arbei ders, voor den heer Van Echten aan de kanaallinie werkzaam, heb ben dat aangenomen, hoewel voor hei soort van werk dat zij verrich ten geen verhoogmg is toegestaan. De werkstakers aan het Tjonger-kanaal hebben der. arbeid hervat. Bij het sloopen vaneen schip is te Delfzijl een werkman van een dekbalk in het ruim geval len eu onmiddellijk overleden. Uit Roswinkel wordt van 25 April aan de N. Pr. ür. Ct. gemeld Muusterscheveid en. Compascuum zijn in opstand. Een troep arbeiders van Nieuw Amsterdam eu Koihngs veen zijn overgekomen. Yau hier zijn militairen ontboden. Verdere bizonderheden ontbreken nog. De militairen, die Dinsdag 17 dezer onder luitenant Le Fivre van hier naar Nieuw-Amsterdam ver trokken en aldaar en te Oranjedorp dienst deden, zijn heden ochtend te half elf hier teruggekeerd. Een be wijs dus, dat daar ter plaatse de rust is hersteld. Eergistereuochtend is te Oranjedorp het werk opnieuw begonnen, oogenschijnlijk alsof er niets gebeurd was. Te Valthermona is alles nog rus tig en bemerkt men geen spoor van oproer. Gisteren middag kwamen aldaar twintig huzaren aan, om te worden ingekwartierd. België. De wanordelijkheden bij het huwelijk van prinses Aremberg met den prins van Croy te Brussel gaven aanleiding tot een interpel latie in de Belgische Kamers. Surmont iu den Senaat, Simon in de Kamer richtten vragen tot de Regeering. Deze antwoordde, dat zij nog niet iu het bezit was van de oflicieele gegevens en betreurde het gebeurde, maar klaagde dat men de zaak sterk had overdreven. Buis drong op een enquête aan eu zeide dat de bevoi- kiug van Brussel niet aansprakelijk kon wordeu gesteld voor de kwa jongensstreken van eenige jeugdige nieuwsgierigen, in een staat van op gewondenheid verkeerende. De koningin vertrekt in het begin der volgende maand naar Weenen. Engeland. De lord-mayor van Londen heeft in Mau6on-House een diner gegeven ter eere van het con sulaire corps in de Engelsche hoofd stad. Er waren 250 gasten. Frankrijk. Het hof van appèl heeft uitspraak gedaan in het hoo- ger beroep van generaal Caffarel eu la Limouziu. Het heeft een paar punten der beschuldiging, die de rechtbank in hare veroordeeling bad opgenomen, te niet gedaan, maar omtrent de andere punten de uit spraak der rechtbank bevestigd, eu alzoo bet voDnis bekrachtigd, waar bij Caffarel veroordeeld is lot eene boete van 2000 fr., en la Limouzin tot eene gevangenisstraf van zes maauden. Naar de Ganlois verhaalt, is iu een koffiehuis op deu boulevard Saint Germain te Parijs, nadat ee nige personen vau verdacht uiter lijk het verlaten hadden, een tele gram van deu volgenden inhoud gevonden: «Michel te Limoges. Zijt gij gereed voor de zaak vau mor gen? Lanüa». Volgens het genoemde blad had dat telegram ongetwijfeld betrekking op de reis vao den president der Republiek. De bouUugistische afgevaar digden der Seine te Parijs, Laisant eu Micbelin, hebbeu aan al hunne mede afgevaardigden van bet Seine departement, voor zoover die geen deel uitmaken van het boulaugis- tisch comité, voorgesteld, gezamen lijk hou ontslag te nemen, opdat het (bij de dan uoodzakelijk gewor den nieuwe verkiezingen in de Fran- sche hoofdstad) zal blijken, of het volk te Parijs al dan niet vóór het boulangisme is. De Lanterne verwedt er 100,000 francs onder (san de armen van Parijs uit te keeren), dat de afge vaardigden der Seine, aan wie het voorstel gedaan is, zullen weigeren. Italië De Negus van Abyssi- nië heeft aan verscheidenen zijner officieren last gegeveD, de vredes onderhandelingen voort te zetten. Rusland. De regeering heeft aan een Frausche maatschappij concessie verleend tot het aanleggen, van een kanaal door de landengte van Perékop. De regeering verleent geenerlei waarborg. Het kanaal zal 14 voet diep en 111 werst lang zijn; het wordt binnen vier jaren voltooid onder de leiding van eenen ingenieur van het Suez-kanaal. De Russische Groothertog YVladimir is van Parijs naar Berlijn vertrokken, om uameus ziju broeder, den Czaar vau Rusland, keizer Fre- derik een bezoek te brengeD. Diuedag werd eeu school jongen door de rechtbank te Berlijn tot twee dagen gevangenisstraf ver oordeeld. Hij had getracht zich op naam van zekere juffr. Pohle win kelwaren te laten afgeven, met het volgende door hem geschreven brietje, onderteekend met haar naam: «Verzoeke eeu jongen een pond sui ker eu eeu half pond koffie mee te geven. Ik heb op het oogenblik slechts een bankbiljet van 300 M., dat ik den jongen niet wil meege ven.» De omstaudigheid, dat er toe vallig geen 300 Mark-bankpapier bestaat, wekte achterdocht bij den winkelier, die deu kiemen oplichter vasthield eu 't bedrog aan het licht deed komen. Een jeugdig handelsbe diende te Kassei, in Duitschland, was met een herbergier bekend ge worden, hield nu en dan dieus boeken bij en kwam veel bij hem aan huis. Met Kerstmis wilde de vr< 11W van den herbergier haren echtgenoot een geschenk geven, maar zij wi6t niet waaruit het moest bestaan. De jonge man gaf haar daarop den raad eeu stevigen geldtrommel te koopen. Het voorstel werd aangenomen eu onze vriend kreeg opdracht een trommel te gaan koopen. Hij ont ving bij het koopen twee sleutels, maar gaf er slechts een aan do vrouw. Deu anderen sleutel behield hij zelf eu opeude daarmede bijna iederen dag, als de gelegenheid maar gunstig war, het geldtrom- meltje, eu nam er zooveel uit als hij noodig had. De brave herbergier geloofde dat hij met tooverij te doen had; de trommel heette legen inbraak be stand en toch miste hij telkens geldsommen zonder dat eenig spoor van geweld te vindeu was. Ten slotte kwam hij op de snuggere gedachte om de geldstukken te merkeu en keek heel gek op toen hij dis van ziju huisvriend in be taling kreeg. De slimmert werd be hoorlijk ingerekend. Een afschuwelijk mis- drijf werd dezer dagen gepleegd te Mahmitz, in Duitschland. Iu den winkel van zekere juffrouw Ka- disch, wier man steeds 's morgeus in de vroegte naar ziju werk gaat, kwam de 25jarige arbeider Reimaun en vroeg een dubbeltje vet. Toen hij het geweuschte kreeg, betaalde hij met een groot geldstukde vrouw bukte zich over de toonbank lade om klein geld terug te geven en van dit oogenblik maakte Rei- mann gebruik om haar met eene bijl op 't hoofd te slaan. Hoewel half bedwelmd, was de ongelukkige nog in staat de winkeldeur open te gooien en om hulp te roepen, maar thans kreeg zij zooveel bijlslagen, dat zij bewusteloos neerzonk. De schandelijke moordenaar nam met de toonbanklade de vlucht, en ging naar ziju huis, waar hij zijne klee deren en de bijl schoonmaakte. Daarop ging hij, als ware er niets gebeurd, naar zijn werd. Toen de ODgelukkige echter werd gevonden, haalde zij nog adem en stamelde den naam van haren moordenaar, die dadelijk werd gearresteerd. Twee voorname dames te Rome maakten onlangs des avonds eene wandeling, toen zij door een politie-beambte werden aangespro ken, die niet genoeg over zijn eigen veiligheid had gewaakt en daardoo. lang niet vast op de beenen stond. Hij maakte de verschrikte vrouwen eene vurige liefdesverklaring. Het tweetal poogde de vlucht te nemen, maar de onbeschofte kerel achtervolgde haar voortdurend en verkocht allerlei onbeschofte praat- jee. De dame; vroegen een voorbij gaand heer, om haar in bescherming te nemen en deze verzocht den po litieman zeer krachtig om de vrou wen met rust te laten. De dronkaard werd woedend, pakte den heer beet en zeide dat hij hem arresteerde; de vreemdeling liet alles kalm toe en ging mede naar het politiebureau, waar hij het gebeurde verhaalde, dat op alle punten door den ruziemaker werd tegengesproken. „Hoe heet ge mijnheer?" riep de commissaris ten slotte. «Ik ben Felix Visconti», luidde het ant woord, «hoofd der openbare veilig heid bij het ministerie van binnen- landsche zaken». Wat verder gebeurde wordt niet verteld, maar is gemakkelijk te raden. De Zweedschc. Tweede Kamer heeft besloten, aan óe rrgee- riug te verzoeken om eene wet, waarbij de vervaardiging en de in voer van margarine wordt verboden. •V-rSL nas. I .A. Niet huiselijk. Van hoeveel cluiijes zei je ook weer, dat je man lid is? vroeg ze plotseling. Van dertien. Lieve hemel 1 een man die dertien avondeu in de week niet thuis is! Neen maar, dan ben ik nog maar liever weduweI «Mot je geen groote tong bebben meneertje vroeg dezer dagen eene Zaudvoortsche vischvrouw aan een bezoeker van de visckmarkt. Dankje, die heb ik thuis. Ik ben getrouwd I» was het antwoord. Eerste Vader. Mijn zoon wil met je dochter trouwen. Vertel me nu eens eerlijk: is ze werkelijk nog zoo jong als ze er uitziet Tweede Vader. Zeker. Een veer tien dagen geleden is ze nog door de rechtbank met het oog op haar jeugdigen leeftijd van vervolging onlslageu. K iMTesDAM, 28 April. IV. d«r Aardappelen waren ala volgt, deid. Blauwe f2,20 a 2,30, dito Kralen f0. •i 0,Zceuweclie Fiakkeesche f 0,a 0,do. Blauwe f 2,30 a 2,40, do Poters f 1,10 a 1,20, Prni- oiaehe Hamburger f 3,a 3,20, id. Zaaiers f 0, 0,Geld. Thomassen f 3,40 a 3,60, Friö- «êlie Franeker Jammen f 1,40 a 1,60, do. Eu- ^•ilrtts f 1 21 1,30, dito Dokkumer Jar/imn, C 1.60 a 1,90, Zoo uw ache Spuische Juüimen f 1,60 2.80, IJpolder Jammen f 0,a 0,dito Blauwe f0,a 0,allen per HL, nieuwe Malta 15 a 18 ct. per Kg. Aangevoerd 0 versche ladingen. Handel flauw Suiker: Biet flauw. Gerattineerd onveranderd. Petroleum. Loeo f7,75 E., April f7,75 E Sept./Dec. f7,75 E. consumptie f 9,25. Nohel dito loeo f 7,10 E., Sept./Dec. f 7,50 E. consum- tie f8,25. Tarwe op levering onveranderd. Mei f 202, Nov. f205. Noteering van de Commissie voo- d n Graan- tan<LL Rogge op leterint; ruim prijshoudend, Mei f106, Oct. f108, 109. Noteering van Menae Taole. Koolzaad op 800 Kg. Olie stil. Lijnzaad onveranderd. Raapolie flauw, vliegend per 100 Kg. f26!/<» 26, lo. Mei f25 241/;, lo. Sept./Dec. f247a. Lijnolie in eendoenvliegend per 100 Kg. f2lV<, lo. Mei f21, 21 V<, 21, lo. Juni/Aug. f21»/3, lo. Sept./Dec. f21»/2. Raapkoeken f 70 a 82 per 1040 stuks Lijnkoeken f 7,50 a 11,per 104 stuks. Hoorn, 26 April. Kaas: Ter waag gewogen 254 stapels, wegende 68,752 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 34,50, Hooi id. f 0,Commissie id. 29,middelbare f Leiden, 27 April. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt8 Stieren f48 a 110, 70 vette Ossen en Koeien f114 a 248 of f0,54 a 0,66 per Kg., 420 Vare id. f 92 b 200, 35 Graskalveren f14 a 46, 44 vette id. f 30 a 67 of f 0,60 a 0,80 per Kg., 147 nuchtere id. f 2,25 a 6,vette Schapen f a of f0,a 0,per Kg., 728 weide do. 10, a 22,92 Lammeren f4,25 a 7,148 magere Varkens f 13 a 30, 254 Biggen f4,a 8,50, 4 Paarden f 26 a 38, 1125 Kalf- en Melkkoeien f105 a 246. Leiden, 27 April. Aangevoerd 33 partijen. Goudsihe Kaas f18,a 23,Derby a Lcidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. fa 0,— Scii.KDAM, 28 April. Moutwijn £7.25, Jenever f 12,75, Aiüst. Proof f 14,Spoeling-Beur» f 1 80. dito Commissie f 2, Zwolle, 27 April. Boter, Prima Gras f 17,50 a 19,afwijkende f16,a 17,2e soort f14,a 15, TE HAARLEM. Op Zondag 29 April 1888. Groote Kerk. Voorin. 10 ure, Moulijn, pred. te Nijmegen. (Voor Escher). Nam. 2 ure, Smeding. 32e Zondag. 's Avonds 6 ure, P. Peaui, pred. te Wtfk aan Zee. Nieuwe Kerk. Voorin. 10 ure, Brutel de la Rivière. JattS'Kerk. Voorm. 10 ure, Hoog. Woensdagavond 7 ure, Moeton. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Hilbrandcr, Godsdienst-onderwijzer. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, Lacheret, past. h la Haye. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 nrc, Lezen, Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, Schotel, Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorin. 10 ure, Craandjjk. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, A. P. G. Jorissen, pred. te Rotterdam. Broedergemeente. Voormiddag 10 ure, Weiss. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Ds. Moeton verwacht deze week weder al zijne catechisanten, behalve die van Woensdagavond 6'/s uur, die nog eene week worden uitgesteld. Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Lokaal Felix Fa vore Smedestraat 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, H. H. Hofstra, van Vreeland. Nederd. Herv. Kerk. Bennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. Beverwijk. Voorm. 10 ure, A. C. Duker, rustend pred. te Haarlem. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, K. de Lanov, pred. hij de Doopsgez. gem. to Haarlem. Nam. 2 ure, geen dienst. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. Hfllegom. Voorm. 10 ure, M. Buclili Fest. Houtrijk en Polanen. Voorm. 91/;, ure, D. Dekking, pred. te Hoofddorp. SanCpoore. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. §I»aarn<Sam. Voorm. 10 ure, H. J. Bcrgsma. Felsen. Voorm. 97a ure, D. J. C. Heldring. 's Avonds 67a ure, geen dienst. Zandvoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 27a ure, F. E. Daubanton, pred. te Heemstede. naden in de pan gebraden aten, en Miss Mooney lachte daarover. Dat was te veel. Wij scheidden I Een tweekoppige ezel, dien ik voor een vaatje brande wijn in een Indiaanscb dorp kocht, verdreef mijn droefheid over bet verlies van Miss Mooney. Wij hadden te zamen drie hoofden, twee magen en één hart. Ik reisde met hem gansch Californië door. totdat een Engelsche Lord, die zijn bruid een uniek geschenk wilde vereeren, mijn wakkeren vriend voor een fabelachtige som van mij kocht. Met dat geld stichtte ik den eersten drijvenden circus op de Mis- siaippi. Het was een drijvende stad met restauraties, zomer verblijven, scheerwinkels, stallen en de beroemste twee-en vierbeenige artisten van gansch Europa. Ik verdiende schat ten. Daar brak de groote Amerikaansche oorlog uit. Da delijk verdeelden mijn personeel en mijn publiek zich in twie partijen, en er hadden eiken avond bloedige gevech ten plaats, zoodat ik mij ten slotte genoodzaakt zag, aan een der partijen mijn circus te verkoopen, die hem daarop tot vesting inrichtte. Uit wraak hierover werd ik door de andere partij gevangen genomen en ter dood veroordeeld. Jefferson Davis, die een vriend van mijn jeugd was, bege nadigde mij, doch verklaarde mijn gansche vermogen ver beurd. Arm als Job ontvluchtte ik die rampzalige streken en maakte spoedig kennis met de Siameesche tweelingen.» «Dat alles is zeer belangwekkend», zeide Wilibald, toen hij de gelegenheid zag den verhaler in de rede te vallen, «maar ik weet nog altijd niet wat nu het onderwerp voor mijn drama wezen moetl» «Dat zult gij dadelijk hooren», antwoordde Mr. Leut. «Excuseer mij vijf minuten!» Daarop stond hij op en wrong zich als een kat door de deur, die in zijn zitkamer uitkwam, terwijl Wilibald hem uiterst verbaasd nakeek. Hij boorde nu een geweldig ge plas en geplons eu toen hij Münch vragend aanzag haalde deze lachend de schouders op. «Nog een oogenblik geduld, mijn waardel» zeide bij luchtig. Spoedig kwam Mr. Lent weer in het vertrek terug. Jas en vest had hij uitgetrokken en vervangen door een matrozenhemd, terwijl de onmisbare cylinderhoed nog altijd op zijn hoofd prijkte. Met hetzelfde steenen gezicht als altijd nam hij aan de de tafel plaats. «Het tooneel moet voorstellen de haven van Kopenha gen», begon hij. «Aha», viel Wilibald hem in de rede, «dan moet het stuk zeker handelen over een held Harald of Kan ut «O neen, het moet handelen over mijn tegenwoordigen artist. Ik ontmoette hem aan boord van een Deenschen koopvaarder, herkende met mijn scherpen, praktischen blik dadelijk zijne begaafdheid en was het over de conditiën met de pleegouders eens. «Gij hebt dus den acteur voor de hoofdrol reeds?» Wilibald. «Zeker!» «Misschien ook de titel van het stuk?» «Natuurlijk!» «Welke dan?» «Ariori, of de zingende Zeehond I» riep Ve HOOFDSTUK. Akion. Al is hij een jaar ouder en eenige ponden zwaarder ge worden en al is hij van beroep artist, voorzien van eeu trotschen naam, toch valt het ons niet moeielijk in dei zeehond, die zich in Mr. Lent's zitkamer bevindt, de armi verweesde rob uit Groenland te herkennen Met het halvi lijf over den rand eener groote badkuip baDgend, staarde het dier met denzelfden nieuwsgierigen maar tevens schuch teren blik, de bezoekers aan. {Wordt vervolgd.),

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6