NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Dinsdag 1 Mei 1888. No. 1480 WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD ADVERTEIT1EÏT: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en eourantiera. en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Fublieite Etrangère G. L. li AU BE Sf Co., JOH. F. JONES, Slier., Parijt, 31lit Faubourg Montmartre. STADSNIEUW S. Haarlem, 29 April. Gedurende eenigen tijd wordtin en buiten de stad eene extra-verspreiding van Haarlem's Dagblad gehouden Te laat om nog in ons vorig nummer te vermelden, vernamen wij dat Z. K. H. de Groothertog van Saksen Zaterdagmiddag met twee heeren van zijn gevolg aan onze gemeente een bezoek heeft gebracht. Begeleid door de leden der commis 8ie en den directeur en conservator van het museum, werden doorZ K.H. met groote belangstelling de ver zamelingen bezichtigd en daarna ook de teekenschool van het mu seum met een bezoek vereerd, waar door de zorg van den directeur eenige werken der leerlingen waren tentoongesteld. Daarna bezocht de Groothertog de apartementen, vroeger door me vrouw de Prinses Frederika Sufia Wilhelmina van Brandenberg, dou airière van Prins Willem V", van 1814 tot aan baar overlijden in 1820, des zomers met hare dochter be woond. Teruggekeerd naar de teekenschool heeft Z. K. H. aldaar het dejeuner gebruikt, en uitte Z. K. H. daarbij zijne bizondere ingenomenheid met de uitmuntende inrichting en nut tige werking van de door hem be zichtigde instellingen en zijne hooge tevredenheid over de waardige wijze, waarop het schoone Paviljoen thans tot bevordering van het algemeen welzijn is dienstbaar gemaakt. Het denkbeeld van een cursus op het gebied der ornameutale houtsnij kunst ondervond zijne warme be langstelling en hij hoopte dat er gevolg aan zou worden gegeven. Zeer vereerend en van veel be lang mag het worden genoemd, dat Z. K. H. zijn besluit te kennen gaf om als Raadslid van het Museum toe te treden. Het bezoek aan Haarlem werd besloten met een rijtoer door Haar lem's omstreken, ter bezichtiging van de bloei, nde hyacinthen-velden, die thans, alhoewel niet zoo schoon als ten vorigen jare, in hun vollen dos prijken. De heer A. Beernink heeft we gens vele werkzaamheden besloten, zijne betrekking als president van de liedertafel «ZaDg en Vriendschap neder te leggen. In de laatste ver gadering werd door den vice-presi dent, namens het bestuur (de presi dent zelt was niet tegenwoordig,) van dit besluit mededeeling gedaan. De Typographische Vereeniging «Tot Nut en Gezellig Verkeer» heeft kort na elkander twee harer leden door den dood verloren, die onverzorgde weduwen met jeugdige kinderen achterlaten. Met net volle vertrouwen op aeu bekenden wel dadigheidszin harer stadgenooten, heeft genoemde vereeniging het voor nemen opgevat eene tooneelvoorstel- liDg te ge*eD, waarvan de opbrengst zal strekken tot leniging van den bestaanden nood m die vaderlooze gezinnen. Slechts eenige hulp voor het oo?enblik kan door haar aan de nagelaten weduwen worden ge boden en het is daarom dat wij het streven der vereeniging met warmte en aandrang aanbevelen bij onze weldenkende stadgenooten, te u eer daar de Typographische vereeni ging voor het eerst na tien jaren dezen steun behoeft. Heden herdenkt B. v. d. Burg, werkzaam bij den heer S. de Jager, wapenfabrikant, Barteljorisstraat al hier, den dag waarop hij voor 25 jaar bij deze firma in dienst trad. De jubilaris ontviDg van zijn pa troon een prachtig gouden remon toir-horlogemet toepasselijke inscrip tie en dito ketting, terwijl hem door zijne kameraden ook stoffelijke be wijzen van waardeering werden aan geboden. Zaterdagnamiddag omstreeks 4 uren is het driejarig' zoontje van den werkman Steeman, wonende in de Jacobstraat alhier, al spelende in den ZijlsiDgel gevallen en verdronken. Het stationsterrein te Halfweg zal eene aanmerkelijke uitbreiding on dergaan. Er zal namelijk, ten einde vertraging in den loop dor treinen tusscben Amsterdam en Haarlem te voorkomen, een derde spoor worden aargebracht, hoofdzakelijk bestemd voor de verwisseling der goederen treinen. De luet tot landverhuizing schijnt in de Haarlemmermeer niet te verflauwen. Weder maakt een vijftal gezinnen zich gereed, in de volgende maand de reis naar de Yereenigde Staten van N. A. te on dernemen, hiertoe hoofdzakelijk aan gespoord door gunstige berichten van reeds vroeger derwaarts ver trokken kennissen en bloedverwan ten. Op school no. 6 te Haarlemmer meer (Abenes) is bij eene gehouden collecte voor de noodlijdenden door de overstroomingen in Duitscbland van de leerlingen en het onderwij zers personeel ontvangen eene som van f 16,07 Vs. Moge dit voorbeeld ter navolging strekken. LETTERED EN KUNST. Mej. Lorjó blijft naii het„Nederlandsch Tooneel" verbonden. Ook mej. Sophie Bos blijft verbonden. Een talentvol violenmaker, Otto Scliünemann, te Hamburg, wiens streven jarenlang geweest is de samenstelling der muziekinstrumenten zoodanig in te rich ten, dat zij in deugd de producten der oude Italiaansche meesters evenaren, meent, na vele proefnemingen, er werkelijk in geslaagd te zijn violen te vervaardigen, die in volkomenheid en harinonischeu toon kunnen wedijveren met vele Italiaan sche meesterstukken, zonder zoo duur te zijn als deze. Thans is onder de leiding van O. Schünematin en onder de bizondere be scherming van groothertog Friedrich Frunz III van Mecklenbnrg-Schwerin, een Duit- sche vioolmakersschool te Schwerin opge richt. Deze instelling zal alleen prima kwaliteit vervaardigen, in tegenstelling van de fabrieken te Mittenwald, Markneukir- chen en Mirecourt, die elk jaar de wereld voorzien van vele duizenden stuks strijk instrumenten, van de kinder- en Zigeu- nerviool af tot goede soorten toe. Inhoud van De Nederland sche Spectator. No. 17. Berichten en mededeelingen (Burgersdijks Shakespeare; de Roever, Amsterd. JaarboekjeLeopold, Bloemlezing; Stevens en zijn historische bronnenstudie). Taalstudie aan den Kongo, door prof. H. Kern. Daeudels op Java, door Arnold Isiug. Een merkwaardige landgenoote, door dr. H. C. Muller. PlukselKlassieke studie; De taal in onze dagbladen Buitenlust; Beeld spraak. Verbetering. Plaat: De illusie van een eminent hoofd. V1SSCHERIJ. Nieuwediep, 29 April. Drie korders brachten heden 15 mandjes kl. schol ten afslag, terwijl door trekkers 10 tal haring werd aangevoerd; kleine schol gold f 1.55 a f 2.50 per mandje en haring 70 cent per tal. Lemmer, 26 April. In deze week tot heden, was de uitslag der visscherij naar bot op de Zuiderzee niet gunstig; bovendien was de vangst, door kleinte van stuk enz., niet uitstekend van kwali teit. Alhier werden aangebracht pl. m. 2000 kg., die door de opkoopers werden afgenomen voor 14 c. per kilo; in den kleinhandel werd tot 30 c. per kilo be taald. LAH0- m TüiètöOUW. De afdeeling Enkhuizen en omstreken van de Ned. Maatschappij voor tuinbouw en plantkuude heeft het voornemen opge vat, in Sept. e. k. een tentoonstelling te houden van: 1. planten, bloemen, enz.; 2. groenten; 3. peulvruchten; 4. aard vruchten, knol- en wortelgewassen; 5. boomvruchten, en 6. verscheidenheden van planten en vruchten. De teelt der aardappelen neemt in het noorden een ruime plaats in. Jaarlijks, zoo bericht men uit Veen dam, tegen het eindigen der aardappelcampagne, nemen tal van landbouwers zich voor, het vol gende jaar niet weer zooveel anrdappels uit te poten. Maar als de tijd daar is, wordt er meer gepoot dan men aanvan kelijk van plan was. Zoo heeft de landbouwer Berend Krans aldaar besloten en is reeds bezig 35 hec taren met die vrucht te bepoten. Is de oogst zooals 't verloopen jaar, toeu ge middeld 550 hectoliters geschud werd, dan is die man in het bezit van de klei nigheid van negentienduizend twee honderd vijftig hectoliters aardappelen. De Vereeniging tot ontwikkeling van den landbouw in Holland's Noorderkwar tier heeft besloten, op Vrijdag 22 Juni a. s. te Alkmaar eene tentoonstelling te houden vaa vee, kaas, enz. De gemeenteraad heeft besloten vooral met het oog op de rubriek „kaas" eene subsidie te verleenen groot f 250. IIINN 15 NI A N D. De gewone iiudientie van den minister van Oorlog zal op Donder dag den 3en Mei niet plaats hebben. se. ct.j Sinde een paar dagen liep het gerucht, dat Z. M. de Ko ning voornemens was, de vrije wan deling te verbieden in de hem toe behoorende bo-schen te Soestdijk en Baarn. Dit zou zeker eene b't- tere teleurstelling ziju geweest voor de honderden, die in Baarn het heer lijk zomerleven genieten, dat men inlichting heeft ingewonnen om trent de oorzaak van dit gerucht. Nu worden er werkelijk borden vervaardigd, die op vele plaatsen van het bosch den wandelaar zullen verbiedentusschen het hakhout te loopen. In de laatste jaren hebben sprokkelaars zich niet vergenoegd doode takken te verzamelen, maar veel schade toegebracht aan het jonge h:ut. Daarom moet men op het landgoed van Z. M. blijven, ge heel vrij als tot dusverre. Omtrent den nieuw opge- treden minister van Waterstaat, Han del en Nijverheid, den eereten ci- viel-ingenieur uit de school te Delft, die tot dit hooge ambt wordt ge roepen, deelt de Ingenieur het vol gende mede Aanvankelijk -voor den zeedienst bestemd en gedurende korten tijd als adelborst opgeleid aan het Ma rine-instituut, ging de heer J. P. Havelaar om bizondere redenen over naar de Delftsche academie, en pro moveerde in 1864 tot civiel inge- nienr. Hij was daarna eerst in het buitenland werkzaam cn bekleedde vervolgens gedurende vele jaren de betrekking van Kameraar van den Lekdijk Bovendams. Als zoodanig nam hij een werkzaam aandeel in de doeltreffende maatregelen, die in 1876 het versterken van den Lek dijk en daarmede het beveiligen legen overstrooming van een belang rijk deel van Holland en Utrecht beoogden. Toen bij de Wet van 5 Juni 1875 eene som van f8000 was be stemd voor het doen van horingen in het zuidelijk deel der Zuiderzee, werd de leiding dezer werkzaam heden opgedragen aan den heer Havelaar. De uitkomsten bevestig den, zooals men weet, volkomen de meening omtrent de vruchtbare gesteldheid van den bodem, gegrond op de vroeger vanwege de Maat schappij voor Grondcrediet gedane boringen. Bij de vorming van een provin cialen Waterstaat in Drente werd de heer Havelaar in 1879 tot inge nieur benoemd en was daar tot nu toe werkzaam, sedert 1884 met den titel van hoofdingenieur. Te beginnen met 1 Mei FHTJÏLLEITO INT. Naar liet Engelsch, van Anna Katharina Green. 221 VIII. EEN OMSTANDIG GETUIGENIS. En wanneer hebt gij den doek in de kamer van miss Eleonore gebrachtf De arme Kate bedekte haar gezicht met haar voorschoot. Gisterenmiddag, tegelijk met het andere strijkgoed, even voor 't eten. U neemt 't me, hoop ik, niet kwalijk, miss Eleonore, voegde zij er fluisterend bij, het is warempel de waarheid. Eleonore Leavenworth's gelaat werd doodsbleek. Dit laat ste getuigenis had haar geheel overstelpt, en toen een oogen- hlik later de rechter, nadat hij deze getuige had gezegd dat 't voldoende was, zich tot haar wendde eD haar vroeg, of zij met betrekking tot dit, ook nog iets te zeggen had, hij wijze van aanvulling of verklaring, vouwde zij de han den krampachtig samen, schudde bijna onmerkbaar het hoofd en zonk zonder een enkelen kreet te uiten, bewusteloos neer in haar stoel. Er volgde, gelijk te begrijpen is, onder de aanwezigen eenige stoornis en ik merkte op, dat Mary, in plaats van haar nicht tehulp te snellen, stil bleef zitten, en het aan de dienstboden overliet om haar meesteres hijstand te bieden. Deze laatsten slaagden hierin na een korte poos in zooverre, dat het haar mogelijk was, Eleonore buiten de kamer te brengen. Toen zij hiermede bezig waren, zag ik, hoe een man van hooge gestalte opstond an haar volgde. Er volgde nu een oogenblik stilte, die echter weldra werd afgebroken door htt kleine jury-lid, dat voorstelde om de zitting voor dien dag te eindigen. Daar dit scheen overeen te komen met het voornemen van den rechter, kondigde deze aan, dat het onderzoek zou verdaagd worden tot den volgenden middag te drie uur, wanneer hij vertrouwde, dat alle jury-leden tegenwoordig zouden zijn. Er volgde nu een algemeen geschuifel van voeten en ge gons van stemmen, en in weinige oogenblikken hadden allen de zaal verlaten, behalve miss Leavenworth, de heer Gryce en ik. IX. EENE ONTDEKKING. Miss Leavenworth, die zich weinig scheen te willen be moeien met alles wat niet dadelijk tot het huis en de huis houding behoorde, had zich, zoodra zij gewaar werd, dat wij ons nagenoeg alleen in de kamer bevonden, in een hoek teruggetrokken en gaf zich thans geheel over aan hare onrust. Ik richtte dus den blik naar den heer Gryce en vond dit gewichtig personaadje ijverig bezig met het tellen zijner vingers, met een trek van strengen ernst op het ge laat, die misschien, en misschien ook niet, het gevolg was van die ijverige bezigheid. Bij mijne nadering echter, waar schijnlijk tevreden dat hij er niet meer bezat dan het ge wone aantal, legde hij de armen op de knieën en zag mij aan met een glimlach, die onder de gegeven omstandig heden ver van aangenaam mocht heeten. Ik zal niet zeggen, dat gij verder gingt dan uw plicht, zeide ik, terwijl ik voor hem bleef stil staan, maar hoe hadt gij den moed om te handelen als gij hebt gedaan? Was zij niet reeds genoeg verbijsterd, ook al waart gij niet voor den dag gekomen met dien noodlottigen zakdoek, dien zij wellicht in de bewuste kamer heeft laten vallen, maar die toch zeker geen bewijs was dat de bezitster er van per soonlijk iets met den moord te maken had? Mijnheer Raymond, antwoordde hij, ik ben ge roepen om als beambte, en nog wel als geheime beambte der politie, in het onderzoek van deze zaak de behulpzame hand te bieden, en het is mijn voornemen die plicht zeer stipt te vervullen. Natuurlijk, hernam ik haastig, ik zal de laatste zijn om u af te houden van uw plicht; maar gij zult toch wel niet zoover willen gaan om te beweren, dat dit teere schepseltje ook maar in de verste verte in staat zou zijn geweest zulk een afschuwelijken moord te begaan. De uiting van het vermoeden eener andere vrouw kan op zichzelf toch niet voldoende zijn om.... Doch Gryce liet mij niet uitspreken: Gij staat hier te praten, zeide hij, terwijl uwe aandacht aan ge- ABONHEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door Let gekeele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burera: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. IMrcctcuren-lïitgevers J. C. FEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1