a. s. en tijdens den duur der inter nationale tentoonstelling te Brussel, zullen de retourkaarten door stations der staatsspoorwegen naar genoemde stad afgegeven, geldig zijn voor acht dagen. Retourkaarten uitgereikt des Za terdags, zullen daarentegen tien dagen geldig zijn. Met het stoomschip Zaan dam der Nederl. - Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij zijn Zater dag van Amsterdam naar New-York vertroken 532 volwassen personen, 109 kindereu van 1 tot 10 jaar en 28 zuigelingen. Er waren voorts 18 passagiers le en 48 passagiers 2e klasse aan boord. In de «h e i 1 s k a z e r n e», i n de Gerard Doustraat te Amsterdam, werd Vrijdag door eenige diamant slijpers rumoer gemaakt. Toen zij door de politie verwijderd werden gaf een der belhamels een politie agent met een mes een steek in de zijde, zooda'. de agent, ernstig ver wond, naar het gasthuis moest wor den gebracht. De dader is gearresteerd. De spoorwegarbeider K., die in Februari van dit jaar te Uit geest door eene locomotief deerlijk werd verwond, is thans nagenoeg hersteld tot zijn gezin teruggekeerd, na 11 weken in het gasthuis te Am sterdam te zijn verpleegd. Men schrijft ons uitHil- vemim Zaterdag 28 April vierde de heer Schook, burgemeester dezer gemeente zijn 12'/, jarig huwelijksfeest. Na mens de ingezetenen werd hem een bronzen groep aangeboden, benevens een album, dat ruim 1400 namen bevatte van hen, die tot dat ge schenk hadden bijgedragen. Het kader der schutterij, benevens de scherpschutters-Vereeniging Wil - lem III» brach'en den jubilaris een serenade. Uit tal van woningen wapoerde, ter eere van het hoofd der gemeente, de vaderlandsche drie kleur. Terwijl Zaterdagavond hon derden zich bij gelegenheid der serenade voor het huis van den burgemeester hadden verzameld, klonk eensklaps het geroep van «brand». De schrik sloeg menigeen om 't hart toen enkelen vertelden, dat de gasfabriek in lichte laaie stond. De brandweer trok terstond uit, doch keerde gelukkig weldra terug, aangezien de brand op veel grooteren afstand was dan men ver moedde. Later vernam men dat het afgebrande perceel was gelegen tusschen Eemnes en Baarn. Tengevolge van het heerschen der mazelen is de dorps school te Laren gesloten. Dat de ziekte in hooge mate besmettelijk is, blijkt hieruit, dat voor veertien dagen zich het eerste geval open baarde, terwijl thans ongeveer 100 kinderen zijn aangetast. Sterfgeval len kwamen tot heden niet voor. De Nederl. Rhijnspoor- weg-Maatschappij zal aan de deel nemers aan het nationaal kegelcon cours te Nijmegen,op 2 en 3 Juni a. s., retourbiljetten afgeven naar Arnhem tegen betaling der enkele reisvracht met eene geldigheid van één dag voor tot en met één dag na het concours. Sedert eenigen tijd heb ben er op Feijenoord verschillende diefstallen van allerlei aard plaats gehad, waarvan enkele op zeer bru tale wijze. Naar hetgeen van daar wordt gemeld, heeft men opgemerkt dat er 's avonds jongens langs de winkels loopen te slenteren, om alle» af te gluren wat er in omgaat. Na eenige vergeef»che pogingen is het Zaterdag aan eenige jagers gelukt, een der wilde zwij nen, die zich in de omstreken van Vledder ophouden, te dooden. Het dier is door een liefhebber gekocht voor f 94. Te Weerdingermond en te Valthermond is thans alles rus tig en de werkzaamheden vinden weder grregeld plaats. De loonen zijn zooveel verhoogd, dat een ge woon arbeider 40 a 50 cents meer kan verdienen dan voorheen voor het baggelen en turfgraven. Ook "te Oldeouwer is de werk staking geëindigd. Het loon is ver hoogd en gelijkgesteld met dat van 1887. In de stoomkatoen-weve- rij van de firma Terkuile en Crom- hoff te Enschede had Vrijdagmor gen eene ontploffing plaats, waar door aan het dak en een buiten muur belangrijke schade werd toe gebracht. De oorzaak der ontplof fing ligt nog in het duister. Het mag echter gelukkig heeten dat slechts één arbeider van de vele die in de nabijheid werkten, werd gewond, en nog slechts in zeer lichten graad. Men schrijft uit denOost- hoek van Drente: Van algemeene werkstaking is te Weerdingermond nog slechts een halven dag sprake geweest. Door het allerwege krachtig, doch beza digd optreden der gedetacheerde militaire macht wordt het ruwe ge weld bedwongen, en komt er inder daad meer gematigdheid in de ge moederen. Vrij algemeen hebben de werkgevers met de werklieden een accoord aangegaan. Voor gewoon baggelwerk wordt 90 c. h f 1 per roe, dat is f4.50 t5 per stobbe betaald. Zwaarder werk naar even redigheid tot fl.20 per roe of f6 per stobbe baggel. Het turfgraven wordt met f10 15 ct. per dag en per man (6 manswerk) verhoogd, met welke betaling de arbeiders over het geheel genoegen nemen. Intussehen zijn er altijd eenige opruiers, die veel kwaad kunnen stichten. Zoo is door die lieden aan hunne mede-werklieden te kennen gegeven, dat, bijaldien zij voor het gecontracteerde loon aan het werk gaan, zij met geweld daarin ver hinderd zullen worden. Van een en ander hebben de burgemeester van Emmen en de officiereu der huzaren en der infanterie kennis bekomen, die hunne maatregelen wel zullen nemen om ongelukken te voorko men. Immers het goedwilTge volk verlangt niets liever dan aan den arbeid te blijven, waarbij komt, dat het de meerderheid uitmaakt tegen over een klein getal onwilligen, en ook dat de eersten van hun recht om te arbeiden, als het er op aan komt, een krachtig gebruik zouden maken, zoodat er nog wel eens sla- •_en zouden kunnen vallen onder de arbeiders zeiven. Om een en ander te voorkomen loopen nl. in de Ter Apelsche ve nen de infanteristen patrouille en onder die bedekking werkt men ongehinderd door. In hetCompascuumveen is het veel onrustigeralle arbeid heeft onge veer opgehouden, en zulks in weer wil dat sommige verveners aan de eiscben der werklieden tegemoet kwamen. Anderen evenwel staan geen loonsverhooging toe en zeggen liever geen werk te laten uitvoeren, dan in de tegenwoordige omstandigheden meer loon te geven. Heden, Vrijdag, moet de opgewon denheid te Compascuumveen groot zijn mede tengevolge van den «terken drank die aldaar wegens de nabijheid der Duitsche grenzen in massa en goedkoop verorberd wordt. In die venen moeten reeds ernstige ongeregeldheden plaatsheb ben. Het is te verwachten dat de militaire hulp niet spoedig naar huis kan terugkeeren. Men schijnt dit jaar te hebben opgemerkt, dat bij de terug komst der ooievaars het mannetje het eerst naar de plaats toekomt, waar zijn wijfje het vorige jaar rustig heeft zitten broeden. Be merkt hij nu, dat het nest niet is opgeruimd, dan eerst zou hij zijn vrouwtje gaan halen om de oude woning wederom te gaau betrek ken. In het tegenovergestelde ge val, zou hij met zijn gezellin een auder oord opzoeken, waar de gast vrijheid hem zeker gegund zou zijn. Deze mededeeling behoeft nog door meer vogelminnaar» bevesti ging- RECHTSZAKEN. De korporaal van het reg. infanterie te Naarden, die, in verband met vroeger reeds vermelden, aldaar gepleegden patro- nendiefstal heeft terechtgestaan, is door den krijgsraad te Haarlem vrijgesproken. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Mijnheer de Redacteur! Sta mij voor onderstaande regelen een plaatsje toe in uw geacht blad. Met groote belangstelling heb ik de oprichting der nieuwe kiesvereenigiug „Vooruitgang" gade geslagen. Zonder retro spectieve beschouwingen te houden, geloof ik dat veler opinie zal zijn, dat de Ver- eenigiug „Volksbelang" wèl zal doen dat gedeelte van haar reglement, dat spreekt over verkiezingen, thans te royeeren en zich voortaan uitsluitend bezig te houden met de talrijke zaken, die er op sociaal gebied voor haar ter behandeling over blijven. „Vooruitgang" is uitsluitend eene kiesvereeniging, „Volksbelang" daarente gen beschouwt het stellen van candidaten voor Tweede Kamer, Gemeenteraad enz. als b ij z a a k. Blijven beide Vereenigingen zich met verkiezingen bezighouden, dan kan dit niet anders dan verdeeldheid en versnip pering van krachten ten gevolge hebben, terwijl juist in dezen tijd eenheid en sa menwerking zoo noodig zijn. Het is m. i. een verkeerde opvatting, dat „Volksbelang" e:i „Vooruitgang" te genover en niet naast elkander zou den staan. Voor de gevaren, die een tweespalt ten gevolge zou kunnen hebben, moet wederzijd- sche gevoeligheid over gepasseerde grieven rechtmatig of niet, wijken. Het programma van „Volksbelang" is, zonder de artike len betreffende de verkiezingen, waarlijk nog lijvig genoeg, en het zou m. i. een heldhaftige daad zijn, zoo zij, ter wille der goede zaak, zich voortaan van het stellen en bevorderen van candidaturen ten eenenmale onthield. Thans nog eene opmerking over het jl. Woensdag vastgesteld reglement der nieuwe Vereeniging „Vooruitgang." Het heeft mij verwonderd, dat ook hier zoo als elders, scheiding wordt gemaakt tus schen kiezers, en niet-kiezers, door het onderscheiden van „gewone" en „buiten gewone" leden. De laatsten missen het recht van stemming, zij zijn om het zoo te noemen adviseorende leden. Wat de reden is dezer scheiding van kiezers en niet-kiezers is niet moeilijk te raden. Men heeft gemeend, dat het pu bliek meer gewicht zou hechten aan eene candidatuur, zoo daartoe alleen zij die de kiesbevoegdheid bezitten hun stem had den uitgebracht. Men heeft willen voor komen dat het publiek zich afwendde van een candidaat, tot wiens proclameering niet-kiezer3 door hun stem hadden medegewerkt. Er is nog een andere reden voor de onderscheiding aangevoerd. De mogelijk heid bestaat, dat niet-kiezers een candi daat zouden kunnen proclameeren tegen den zin der leden-kiezers, door overwicht in getalsterkte. Maar men houde wel in het oog, dat uit den aard der zaak de kiezers meer dan de niet-kiezers het lid maatschap eener Kiesvereeniging wenschen, en, dit aangeuomen zijnde, acht ik het geoorloofd, de conclusie te trekken, dat, zoo ooit de niet-kiezers in de vergadering de kiezers -Lkonden overvleugelen, de Ver eeniging j b ij g eb r e k aan belang stelling maar spoedig moest worden begraven. Ik zou mij nog bij dit beginsel van scheiding kunnen neerleggen, zoo het con sequent ware doorgevoerd. Maar men geeft den niet-kiezers wel degelijk het recht,hunne meening te uiten over personen en zaken, een candidatuur aan te bevelen of te be strijden, om invloed uit te oefenen op de denkwijze der vergadering. Kan zich nu niet het geval voordoen, dat door het be zielend woord vsn een niet-kiezer een candidaat wordt geproclameerd? En zal in dit ge?al het publiek, waarvoor zoo iets natuurlijk niet verborgen blijven kan, niet evenveel wantrouwen koesteren tegen een candidaat, die door den indirecten als door den directeu invloed van niet-kiezers, daartoe is verheven? Ik betreur het, dat de nieuwe vereeni ging deze onderscheiding heeft gemaakt, daar ik geloof dat zij tengevolge zal heb ben dat weinige niet-kiezers zich bij haar zullen aansluiten, omdat deze (zooals een der leden in de vergadering van Woensdag het zeer juist uitdrukte) „vleugellam" zijn gemaakt. De niet-kiezers toch, die meu hoopt dat zich bij de vereeniging zullen aan sluiten, zijn niet degenen, die nooit het kiesrecht zullen verkrijgen (verondersteld dat de thans vigeereude wet in werking bleef) maar zij, die de kiesbevoegdheid, volgens die wet, nog niet bezitten, en ik acht het eene misvatting dezen voor het tijdstip waarop zij het kiesrecht heb ben verkregen, eeuigermate te weren. De uitdrukking in het reglement „ge wone" en „buitengewone" zou men m. i. gevoegelijk kunnen vervangen door „lieele" en „halve" leden, een terminologie, die het voorrecht heeft van zeer duidelijk te zijn. Nog eens: zoo men vreesde dat het publiek wantrouwen zou koesteren ten op zichte van candidaten, wier candidatuur gedeeltelijk door stemmen van niet-kiezers was bevorderd, had men consequent moe ten door redeneeren en eenvoudig in het reglemeut een artikel moeten opnemen van den navolgenden inhoud Alleen diegenen die de kiesbevoegd heid voor de Tweede Kamer bezitten, kun nen als lid der vereeniging worden aan genomen. Ik zeg u dank voor de plaatsruimte, M. de K. W. T. A. Mijnheer de Redacteur In antwoord op de laatste zinsneden van bovenstaand artikel, welks algemeene strekking ik natuurlijk zeer waardeer, wensch ik alleen in herinnering te brengen, dat in de verleden najaar ontbonden „Vrij zinnige Kiesvereeniging" alle leden, kie zers en niet-kiezers, gelijke rechten had den. Hoewel er toen vrijwat minder kiezers waren dan thans, vormden de leden-niet- kiezers in de „Vrijzinnige" toch eene maar kleine minderheid. Thans, nu het kies recht is uitgebreid, mag men verwachten dat hun aantal in „Vooruitgang" nog ge ringer zal zijn. Het komt mij dus voor, dat het van niet groot practisch belang is dat de nieuwe Kiesvereeniging „Voor uitgang" aan niet-kiezers geene gelijke rechten verleent als aan de leden-kiezers. Maar wèl van practisch belang is het, dat de nieuwe kiesvereeniging niet stuite op het wantrouwen dat de oude onder een deel van het publiek opwekte juist door de bepaling, dat ook niet-kiezers alle rechten als leden bezaten. Een deel van het publiek meendedat er zeer vele leden-niet-kiezers waren en vond het onge past dat niet-kiezers aan de kiezers tot op zekere hoogte de wet kwamen voorschrij ven. Met dien waan heeft het reglement van „Vooruitgang" rekening gehouden. Zijn er voortaan buitengewone leden, welker advies groot gewicht in de schaal werpt, welnu het publiek zal het ver nemen uit de verslagen der pers die vermelden, hoe en door wie over de can didaten gesproken is. Maar het pu bliek kan niet vernemen uit die verslagen, wie er voor of tegen dezen of genen can didaat gestemd hebben en nu zal het uit het Reglement der Kiesvereeniging althans deze zekerheid hebben, dat de uitgebrachte stemmen afkomstig zijn van mede-kiezers. Op die wijze wordt het pu bliek zoo veel mogelijk op de hoogte ge houden van hetgeen in de Kiesvereeniging geschiedt. Hoogachtend Uw dr. A. C. Walleb. iiliTl E N E A N IK België Door de Kamer zijn de artikelen 1 en 2 goedgekeurd van een wetsontwerp betreffende den kinderarbeid. Art. 1 bedreigt een ieder met straf als sujet bij hypnotische proef nemingen of voorstellingen gebruikt. Art. 2 verbiedt aan de ouders of voogdeD, hunne kinderen te dwin gen als acteur of als figurant in theaters op te treden, De Belgische ingenieur Casse heeft een nieuw plan ontworpen om Brussel door middel van een kanaal met de zee te verbinden. De uitvoering van dit werk zou 15 millioen, dus 45 millioen minder dau het vroegere plan kosten. Duitscliland. Het bulletin van Zondagochtend 9 uur meldt: De Keizer is hedenochtend zonder koorts, nadat reeds gisteren avond de koorts merkbaar verminderd was. De slaap en de algemeene toestand waren tamelijk bevredigend. Het is thans officieel bekend gemaakt dat graaf Herbert von Bismarck, staatssecretaris, benoemd is tot Pruisisch staatsminister pon der portefeuille). Vreemd is het echter dat deze benoemiDg kon plaats vinden onder de omstandig heid dat de vader vau den titularis president is van het college, waar in zijn zoon stem en zitting ver krijgt. Frankrijk. Op het feestmaal, den President der Republiek te Bor deaux aangeboden, heeft deze op een toost het volgende geantwoord Toen ik de uitnoodiging van den maire aannam om hier te komen, was het mijn wensch om den voor uitgang te dezer stede gade te slaan en deopenbare werken te bezichtigen, waarvan ik het door mij ontworpen programma zag goedkeuren, toen ik minister van openbare werken was. Het voorgestelde doel is be reikt maar de sympathieke ont vangst, die ik hier gevonden heb, geeft aan mijne reis eene bizondere beteekenis. De toejuichingen die mij ten deel zijn gevallen, gelden niet den persoon toegewijd aan zijn land. Zij gelden den trouwen en vastbe raden wachter der openbare vrij heden en der ferme regeering, die eerbied inboezemt voor hare instel lingen. Hierna beval de president eendracht aaD, waarvan het schouwspel moet gegeven worden aan het nationale leger, dat geheel vervuld is van zijne vaderlandslievende plichteu. De rede van den heer Carnot werd levendig toegejuicht. heel iets anders moest zijn gewijd. Die andere vrouw, ge- lijk gij het liefelijkst wezen van geheel New-York gelieft te betitelen, zit ginds in tranen te baden; ik zou liever heengaan en haar troosten. Ik zag hem met verbazing aan en twijfelde, of hij wel in ernst sprak, maar bemerkende dat dit werkelijk het geval was, begaf ik mij naar Mary Leavenworth en nam naast haar plaats. Zij zat niet zoozeer te weenen, als wel in stilte te snikken, alsof de angst bij haar de overhand had over de smart. Beiden uitten zich echter te heftig en natuurlijk, dan dat ik aan de oprechtheid er van een oogenblik zou getwijfeld hebben. Ik begrijp volkomen, miss Leavenworth, aldus sprak ik haar aan, dat elke poging van een vreemdeling om u te troosten, schipbreuk zou lijden; ik meen u er echter op te moeten wijzen, dat een verdacht getuigenis nog niet voldoende is tot bewijs van schuld. Zij schrikte op als iemand, die wordt gewaarschuwd voor de nabijheid van een afgrond, juist als een noodlottige val onvermijdelijk schijnt, en zag mij aan met oogen zoo vol liefelijke teederheid, dat 't mij goed deed er in te kijken. Neen, fluisterde zij, een verdacht getuigenis is nog geen bewijs van schuld, maar Eleonore weet dat niet. Zij is zoo argeloos; zij kan op hetzelfde oogenblik haar gedachte bij niet meer dan eene zaak bepalen. Zij is nu eenmaal in de val geloopen en wat.... Hier hield zij plotseling stil, vatte mij krampachtig bij den arm en vroeg Zoudt gij denken dat er eenig gevaar is? Zou men.... Het was haar onmogelijk verder te 6aan. -Wat bedoelt ge, miss Leavenworth? fluisterde ik, met een waarschuwenden blik op den rechercheur, «uw nicht mag argeloos zijn, ging ik voort, maar ik kan noch tans niet begrijpen wat ge bedoelt, wanneer ge zegt, dat zij in de val is geloopen. Ik bedoel, antwoordde zij met vaste stem, dat zij bewust of onbewust op zoodanige wijze de haar gestelde vragen heeft beantwoord, dat ieder die het hoorde, niet anders kon denken of zij wist van deze zaak meer dan zij wenschte dat men zou vermoeden. Zij doet juist fluis terde Mary, maar niet zoo zacht of men kon hare woor den in alle hoeken van het vertrek verstaan, alsof zij haar best deed iets te verbergen. Ik sta met Eleonore niet op al te vriendschappelijken voet, maar geen mensch ter wereld kan mij doen gelooven, dat zij van den moord iets meer weet dan ik-zelf. Zou dus niet iemand zoudt gij haar niet willen zeggen, dat zij verkeerd doet met zulk een vreemde houding aan te nemen, want dat zij daardoor de achterdocht zou opwekken en dat in werkelijkheid reeds gedaan heeft En zegt u haar dan ook uit mijn naam, ging zij voort, terwijl zij haar stem tot een bijna onhoor baar fluisteren deed dalen, dat een verdacht getuigenis niet bepaald kan geacht worden als een bewijs van schuld. Ik kon niet nalaten haar vol verbazing aan te staren. Welk een actrice school er in deze vrouw I U vraagt mij, om haar dat te zeggen, antwoordde ik, maar zou het niet beter zijn wanneer u haar dit persoonlijk meededeeldet? Eleonore en ik gaan weinig vertrouwelijk met elkaar om, hernam zij. Ik aarzelde niet aan deze woorden geloof te hechten, en toch vond ik ze vreemd Er was ten slotte iets onbe grijpelijks in haar geheele manier van doen. Niet wetende wat anders te zeggen, merkte ik aanDat is zeer jammer. Het zou goed zijn, als men haar zeide, dat 't het beste is, tegenover de jury rond en onbevangen te zijn. Ach! gaf zij schreiend ten antwoord, waarom heeft mij dit ongelukkig lot getroffen, mij, die vroeger altijd zoo gelukkig en tevreden wasl Misschien juist daarom, dat gij tot nu altijd zoo ge lukkig zijt geweest. Wordt xenolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2