NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Woensdag 2 Mei 1888. No. 1481. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHEHEHTSP&IJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burera: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere rage! meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers «9. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Roof clag ent en voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. VAUBE éf Co., JOH. I. JONES, Suer., Parijs, 3 Ibis Faubourg Montmartre. S A 1) S N 1 E 11 W S. Haarlem, 1 Mei. De bevolking dezer gemeente be stond op 1 Januari jl. uit 23.52+ man nen en 26.189 vrouwen, totaal +9.713. Aan J. Eiehhorn alhier is ver gunning verleend tot oprichting van eene smederij in het perc. aan de Oude Groenmarkt get. no. 16. In de afgeloopen maaDd is het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis alhier, bezocht door 200 personen tegen en 337 zonder betaling. Op de aardappelen- en botermark ten alhier zijn in de afgeloopen maand aangev. verk. laagste hoogste pr. Aardapp. 2085 HL. 1189 HL. f 2.—. Appelen 307 «216 - 4.50. Peren 83 «52 - 4. p. K.G. Boter 1724 kil. 1724 kiL f0.90 p. stuk. Biggen 480 stuks 386 stuks f 4.50. f - 8.—. - 6.—. p. K.G. f 1.20. p stuk. 123.—. Een welbekend stadgenoot, jhr. G. P. C. van Breugel, is Maandag nacht, omstreeks één uur, in Imo gen ouderdom ontslapen. De over ledene was gedurende tal van jaren oütvanger der Rijks directe belas tingen alhier, welke betrekking hij in 1867 gepensioneerd verliet. Hij nam deel aan den veldtocht in 1830/31 en was alzoo gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Bij besluit des KoniDgs van 14 December 1828 benoemd tot tweeden luit. bij de schutterij, werd hij 1 December 1830 bevorderd tot eersteu luitenant en 8 Mei 183+ eervol ontslagen. Van den 3den October 1837 af bekleedde bij de betrekking van lid van den Raad dezer gemeente tot de invoering der gemeentewet in 1851. Ook op let terkundig gebied heeft jhr. Van Breugel zich doen kennen. Van zijne band verschenen: «Gedenk schrift van Spreekwoorden door Pieter Breughel Jr. 1623» f°, Haar lem, 1876; „De Kraamkloppertjes te Haarlem,' 12°, Haarlem, 1877, beiden met photographische afbeel ding, alsmede „Mémoire d'une toute petite tournée en Suisse h vol d'hirondelle, dédié h mon ami Sept- Croix", 8°, 1863. De Sociëteit „Trou moet blijeken" verliest in den over ledene haar oudste lid, zijnde bij in 182+ tot die Vereeniging toege treden. Jhr. Van Breugel was ge boren te Culemborgb 8 Januari 1798. A. van der Putten, concierge aan de rijkskweekschool alhier, herdenkt heden den dag waarop bij vóór 25 jaren als zoodanig in dien6t trad. Eenige bewoners der Boerensteeg alhier hebben een eerepoort opge richt als een blijk van belangstel ling in een daar woonachtig echt paar genaamd Johannes Stevenha gen, geb. 3 April 1820, en Anna van Hoogenhuizen, geb. 15 Dec. 1814, die de't 2n Mei e. k. hunne gouden bruiloft vieren. Een derge lijk feest vierden zondag bij hunne kinderen in de Korte Hofstraat de echtelieden Jau van Bommel, geb. 28 Juni 1808, en Corueha de Wilde, geb. 29 Januari 1812, verpleegden in Uul Doopsgezinde BesLedeLui», die deu 9Jeu Mei e. k. vijftij'jaren door het huwelijk zijn vereenigd. In gemelde straat woei voor die gelegenheid de vaderlandsche drie kleur. Maandagavond gaf de Vereeni ging «J. J. Cremer» eene uitvoering in den schouwburg. Deze was tot den nok toe bezet, bijna alle plaat sen waren vooruit besproken gewor den, zoodat het hen, die deze voor zorg niet hadden genomeD, zeer moeilijk was zich een zitplaats te verschaffen. Ditmaal stonden twee stukken op het programma, nl. «de Afwezige», drama in 2 tafereelen van Eugèue Manueleu «de Postiljon van Maria Thereeia», blijspel met zang in één bedrijf door H. vau Peene. De intrigue in het drama is hoogst eenvoudig. De zoon van het echt paar Jumelin, heeft in weerwil van (of misschien tengevolge vaD) de overdreven strengheid zijns vaders een misstap begaau, en wordt door dezen vervloekt. Hij ontvlucht het ouderlijk huis in gezelschap van een dame van verdacht allooi. Op zijn verjaardag vinden wij de oude heden bij elkander. Beiden zijn verouderd voor den tijd, beiden zijn treurig en somber geworden door het verlies van dien zoon, en verwijten elkander dat zij de oor zaak van zijn misstap zijn geweest, hij noemt als de oorzaak daarvan hare groote toegeeflijkheid, zij geeft de schuld aan zijn overdreven ge strengheid. Terwijl de moeder den schuldige zou willen vergeveD, blijft de vader bij zijn vloek volharden, en stuiten de vertoogen van zijn vrouw en van een jongen dokter op zijn koppig heid af. Daar komt de weduwe van den verloren zoon met haar kleinen jon gen uit Amerika terug, en met be hulp van den dokter wordt een complotje op touw gezet om de oude lieden te bewegen, vergiffenis te schenken aan de nagedachtenis van hun zoon. Bij de moeder gaat dit zeer gemakkelijk, maar de vader blijft koppig. Eerst als bij verneemt dat de jonge vrouw niet degene is, die hem indertijd heeft vergezeld, maar zijn wettige echtgenoote, wordt hij eenigszins zachter gestemd en de aaublik van den knaap, zijn klein zoon, leidt tot algeheele verzoening. Men ziet bet: de intrigue is een voudig, bet stukje is een psycholo gische schets. De hoofdpersonen, Jumelin zijn vrouw, dokter Pra- del en mevr. Douglas vertolkten hunne rollen uitnemend, vooral het samenspel van de beide eersten was in menig opzicht treffeua, hetgeen des te meer beteekent omdat het stukje, vooral in het eerste bedrijf, niet van gerektheid vrij te pleiten is. Wij veroorloven ons eene opmer king omtrent de regie. Het kwam ons voor, dat de kamer er (voor een tooneelkamer althans) sierlijker uitzag, dan overeen te brengen viel met de schamele financiën van het echtpaar Jumelin. Het tweede stuk was nog meer een kluchtspel dan een blijspel, de historie met de eieren eu de zwe vende pruik duidden het genoeg zaam aan. Het was inderdaad een levendige, vroolijke klucht, opge fleurd door tal van aardige cou pletten, waaronder vooral werden toegejuicht die over de Buiten-So ciëteit Domela Nieuwenhuisde politie, bet Heilsleger en Wilson. Het spel van Paqnita vooral was los en levendig. Ridder Salsburg beviel ons als Jumelin in het drama beter, wellicht was de oorzaak daar van dat de eerstgenoemde rol zeer ondankbaar is. Vitus gafdenquasi- onnoozeleu boer uitnemend weer, ook Robrecht bad zeer goede oogen- blikken; wat meer losheid zou hem niet misstaan hebben. De costumes waren frisch en aantrekkelijk. Eene bemerking meenen wij niet te mogen weerhouden. Men zegt «u» tegen personen met wie men niet intiem is, maar het woord «gij» gebruikt niemand in de spreektaal. Bij gesprekken tusschen personen die gemeenzaam met elkander zijn, kunnen deze deftige termen gij en gevoegelijk door je eu jij ver vangen worden, betgeen de natuur lijkheid der voorstelling niet weinig verhoogt. Door de politie alhier zijn in de afgeloopen maand 31 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand April van het vorig jaar was dit getal 50, dus 19 meer. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan bet bureau van Haarlem1 s Dagtlad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 letter zetter. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 jongen voor een wijn- pakhuis. Zondagavond is het stoffelijk over schot van jhr. Boreel uit 's-Hage per lijkwagen naar Velsen overge- gebracht en Maandag aldaar in het familiegraf bijgezet. ^--Het is gelukt den in de Buiten haven te IJmuiden liggenden bag germolen, die docr aanvaring is ge zonken, in weerwil van vele on gunstige omstandigheden te lichten. Het werktuig is niet noemenswaard beschadigd en zal na voorloopige reparatie van de averij naar Am sterdam worden gesleept. Deze bag germolen is een der grootste, welke thans in Nederland in gebruik zijn. Hij heeft eene lengte vau +2 meter, is 6 meter breed, terwijl zijn ge wicht circa 200000 K.G. bedraagt. De bergingmaatschappij kan met tevredenheid op dezen goed geslaag den arbeid terugzien. LETTEREN EN KUNST. Het 50-jarig bestaan van „Arti et Amicitiae" zat in December 1889 feeste lijk worden gevierd. Een voorloopige com missie voor de feestviering is benoemd; zij bestaat uit de heeren J. J. L. Ten Kate, G. L. van Kesteren, J. Ed. Taurel, E. Adama van Scheltema en Gerard Muller. Ingevolge de pensioneering van den der Kon. Mil. kapel is bij het reg. greu. en jagers tot die betrekking aangesteld de ouderkapelmeester Van der Lindenen tot onderkapelmeester de staf muzikant Kleine, terwijl tot stafmuzikant zijn bevorderd de muzikanten-titulair van der Houwen en Ogier. Te Kopenhagen werd de beroemde zangeres Albani door de koningin ont vangen en door den koning gedecoreerd. LEGER EN VLOOT. De kapitein A. Harrebomée is van het 4e reg. vesting-artillerie te IJmuiden over geplaatst bij het 3e reg. te Gorinchem. ONDERWIJS. Bij kon. besluit is de beer W. Valk hof?, hoofdonderw. te Edam, met ingang van 1 Juli a. s. benoemd tot tijdelijk leeraar aan de inrichting tot opleiding van machinist-leerl., bij de marine. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 30 April. Vier kor- ders brachten heden 18 mandjes kleine schol ten afslag, terwijl door trekkers booten 30 tal baring 30 gepen en 1 zalm werden aangevoerd; kl. schol gold fl.90 a 3 per mandje, haring 85 cent per tal, geep 18 cent per stuk en de zalm f23. De gebeole visschersvloot is thans in zee. Tessel, 29 April. De mosselvloot korde in de afgeloopen week zooveel mos selen, dat de gewone uitvoer naar Londen en Huil kon plaats hebben. Rog gold van 60 tot 85 c. per stuk; de vangst was echter niet ruim. Het palingvisschen le verde ook al weinig op. De paling gold 20 a 50 c. per 1/a kilo. Slechts eene kleine hoeveelheid alikruiken werd naar België afgeleverd. De alikruiken golden f 2.50 per heet. Door de Noordzeevisschers werd van f30 tot f60 per schuit besomd. Aan de garnalenkokerijen werdfen 509 manden garnalen geleverd door de vis- schers. De prijs was f 4 per mand. De verzending had plaats naar Londen, Huil, Parijs en Brussel. Lemmer, 29 April. De visscherij naar haring op de Zuiderzee leverde de drie laatste dagen der afgeloopen week gunstiger resultaten, maar bleef de vangst voor den tijd van het jaar onvoldoende, waardoor de prijs hoog was. De qualiteit FEiniLLEITOIKr. Naar het Katkarina Green. ■23) IX. EENE ONTDEKKING. Het was niet genoeg, dat mijn geliefde oom op zulk een vreeselijke wijze om het leven zou komen, ging zij voort, zij, mijn eigen nicht, moest.... Ik greep haastig haar arm. Zij bedacht zich oogenblik- kelijk en beet zich op de lip. Ik raad u ondanks alles aan, fluisterde ik, om het beste te hopen, miss Leavenworth. Bovendien geloof ik, dat gij u noodeloos zoozeer beangst maakt. Indien er verder niets bij komt, iB de verdachte schijn, dien uwe nicht door haar vreemd gedrag op zich heeft geladen, nog niet voldoende, om haar in de oogen der jury te veroordeelen. Ik zei dit laatste met opzet, ten einde uit te vorschen, of zij ook eenige reden had om vrees te koesteren voor de toekomst, en ik slaagde volkomen in mijn poging. Iets bijkomen? Hoe zou er iets kunnen bijkomen, daar zij volkomen onschuldig is Eensklaps scheen haar iets in te vallen. Mijnheer Raymond, zeide zij, zoo dicht nader schik kende, dat haar zijden kleed mijn knieën raakte, waarom heeft men mij niet nog eenige vragen gedaan? Ik zou heb ben kunnen bewijzen, dat Eleonore gisterenavond in 't ge heel haar kamer niet heeft verlaten. Waarlijk! Ik wist niet meer wat ik er van moest denken. Ja, mijn kamer is dichter bij de trap dan de hare; zij moest die dus voorbij, wanneer zij naar beneden ware gegaan. En dan had ik het immers moeten hooren? Dit antwoord stelde mij teleur. Dat behoeft nog niet, zeide ik eenigszins ontevre den. Hebt gij geen ander bewijs? Ik zou desnoods alles zeggen, wat noodig was, fluisterde zij. Ik week onwillekeurig verschrikt terug. Dit jonge meisje zou dus in staat zijn tot een leugen, om haar nicht te redden; zij had dan ook gelogen onder haar verhoor. Toen was ik haar dankbaar, maar thans was ik meer dan onthutst. Niets kan eene handeling rechtvaardigen, zeide ik, d.e in strijd is met ons geweten, ook al doen wij haar, ten einde iemand, die ons lief ie, te redden. Niet? zeide zij, en haar mond verried een zenuw achtige trekking, terwijl haar bekoorlijke boezem geweldig jaagde en zij het hoofd mistroostig terzijde wendde. Indien Eleonore's schoonheid slechts een weinig minder indruk op mij gemaakt had, of haar benarde toestand mijn geest ook maar eenigszins minder had bezig gehouden, zou ik van dat oogenblik af een verloren man zijn geweest. Ik bedoeld niet, dat ik iets kwaads wilde inrichten, ipte zij, u most niet zoo slecht van mij denken. O, integendeel, zeide ik, en geen man ter wereld zou in staat zijn geweest iets anders te antwoorden. Ik weet niet wat mij misschien nog meer te zamen zouden gesproken hebbeD, wanneer wij op dat onderwerp waren doorgegaan; maar juist toen zag ik iemand binnenkomen, dien ik herkende als den man, die Eleonore bij 't verlaten der kamer gevolgd was. Mijnheer Gryce, zeide hij, hij de deur blijvende staan, ik wenschte u gaarne eens te spreken. De rechercheur knikte, wenkte veelbeteekenend, maar ant woordde niet. Hij ging naar het einde van het vertrek, waar hij het deksel van een inktkoker, dien hij daar vond, oplichtte, en na er geheimzinnig eenige woorden in gefluis terd te hebben, onmiddellijk weer sloot. Voor een oogenblik kwam de dwaze gedachte bij mij op, om op te staan en te gaan vernemen, wat het zijn kou dat de heer Gryce aan den inktkoker had toevertrouwd; maar even spoedig verdween die gedachte weer en was ik geheel verdiept in de beschouwing van den diepen eerbied, waarmee de reusachtige politie-beambte de nadering van zijn meerdere stond af te wachten. Wel? vroeg deze laatste, toen hij dicht genoeg bij hem was om niet te luid te moeten spreken, wat hebt ge? De man haalde de schouders op en den rechercheur bij den arm nemende, geleidde hij hem naar den corridor. Daar zij met den rug naar mij toe gingen staan en ik bovendien

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1