NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Vrijdag 4 Mei 1888. No. 1483, ADVERTENTIES: STADSNIEUWS. IS I X X li X I. A X II. WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. J. B AVIS Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE 4" Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 3 Mei. Den heer P. H. van der Ley, di recteur der Nutskweekschool voor onderwijzeressen en onlangs benoemd tot directeur der Rijkskweekschool voor onderwijzers alhier,is toegestaan om voorloopig ook in eerstgenoem de betrekking werkzaam te blijven. In de Woen?dagavond gehouden vergadering van de kiesvereeniging «Vooruitgang» werden geballoteerd en aangenomen 13 leden. De voor zitter deelde mede, dat van degenen, die eene uitnoodigiDg tot bijwoning der vorige vergadering hadden ont vangen, thans nog 38 personen zich als lid hadden opgegeven, zoodst het ledental thans 115 bedraagt. Tot candidaat voor den gemeen teraad werd door de Vereeniging met 49 van de 52 stemmen gekozen de heer J. Sabelisnadat diens candidatuur was voorgesteld door den heer A. v. d. Steur Jr. endoor eenige leden met warmte was aan bevolen. Als 3e punt stond op het convo catiebiljet de verkiezing van een definitief bestuur. Op voorstel van een der leden werd besloten hiertoe nog niet over te gaan en middeler wijl het voorloopig bestuur te ver zoeken, zich met de leiding tot na der besluit te willen belasten. Het voorloopig bestuur nam bij monde van den voorzitter deze taak op zich. Hierop werd de vergadering gesloten. Arrondissements-I&echtfoank TE HAARLEM zitting van 3 Mei 1888. P. H., te Haarlem stoiul lieden terecht, aangeklaagd van het misdrijf dat hij den smid de L. een slag in het gezicht had gegeven. De bekl. ontkende en zeide dat integendeel de L. hem met een tienpon der had willen slaan. De knecht van den smid en een juffrouw die aan de overzijde woont, bevestigden de getuigenis van de L., terwijl bekl. meende dat de laatste getuige, door den afstand waarop zij zich bevond, onmogelijk de juiste toedracht had kunnen zien. Het O. M. achtte echter het feit bewe zen en requireerde f 5 boete subs. 3 d. hechtenis. Een 18jarige dienstbode A. K. ver scheen daarna voor de rechtbank. Zij had hare meesteres 2 rijksdaalders ontstolen en bekend dat zij sucsessievelijk f 20 a f 30 had ontvreemd. Dit geld had zij weg genomen uit een kast die, wel is waar gesloten was, maar die een niet gesloten lade bevatte, welke zoo men die uitschoof, toegang tot het geld verleende. Het meisje bekende onder tranen; het waren niet de gewone drijfveeren geweest, snoeplust of pronkzucht, welke haar daar toe dreven, maar de omstandigheid dat zij in een anderen dienst wilde gaan en daartoe nieuwe onderkleederen noodig had. De subs. off. van just, verzoekt hare veroordeeling tot 3 m. gev. De ambtshalve toegevoegde verdediger, Mr. L. C. Kronenberg, doet opmerken dat bekl. hier niet zou staan, zoo haar meesteres het geld beter afgesloten had. Met het oog daarop en op het oprechte berouw van het meisje, roept pleiter ue clementie der rechtbank in en verzoekt, den tijd dien zij in preventieve hechtenis heeft doorgebracht, bij het vonnis in aan merking te nemen. J. K. te Haarlem heeft goederen waar op door den deurwaarder der belastingen beslag was gelegd, daaraan onttrokken, terwijl een der getuigen de W. M. daarop geld heeft gegeven. Toen dus de verkoop zou plaats hebben ontbraken tal van voor werpen, die bekl. op zijde had gezet voor zijn zwager de W. M. Deze wist van het onwettige in dezen handel niet af. //Armoede", zeide beklaagde, //had hem hiertoe gedreven". Een dag nadat het proces-verbaal was opgemaakt, heeft hij de schade vergoed. Niettemin was het strafbare feit gepleegd en requireert het O. M. zijne veroordeeling tot 3 weken gevangenisstraf en in de kosten, invorder baar desnoods bij lijfsdwang. Een jongen uit Edam wiens vader dood was en wiens moeder hem verwaarloosde, had bij verschillende personen geld uit de toonbanklade gestolen. De jeugdige leeftijd van den beklaagde toonde genoegzaam aan, dat hij zonder oordeel des onder scheids had gehandeld en dat daarom de Rechtbank wel zou doen, hem aan zijn moeder te ontnemen en te doen opvoeden door het Rijk. Dienovereenkomstig luidde het requisi toir plaatsing in een Rijks-opvcedingsge- sticht tot 31 Oct. 1893. C. H. te Westzaan vischte met schakels op den morgen van 30 Maart. Ik riep hein aan, om zijn akte te vertoonen maar hij lette daar niet op en roeide weg. Toen ik hem later ontmoette waren de schakels door hem verborgen geworden." Aldus de veldwachter van Assendelft, //'t Waren geen schakels", zei de visscher, z/'t waren fuiken en ik heb zijn roepen niet gehoord." De subs. off. v. just, oordeelde echter, dat hij het had kunnen hooren en vroeg zijne veroordeeling tot 2 geldboeten van f 5,subs. 6 dagen gev. Het was uit concurrentie dat W. V. te Zaandam P. V. voor afzetter uitschold. De ambtenaar van het O. M. achtte dit echter een niet-geoorloofde uiting van con currentie en wenschte den //scherpen" con current daarom tot f5 boete of 3 dagen hechtenis veroordeeld te zien. Achttien weken was G. Z. te Beverwijk, die een huishouding van 10 personen moest onderhouden, zonder werk geweest. Uit broodsgebrek nam hij een zak aard appelen weg van de kar van Nicolaas van der Zon uit Heemskerk. Een meisje dat hem ontmoette met den zak op zijn schou der begreep dat dit niet in orde was. De dader bekende volmondig. //Edelachtbare heeren van Haarlem", zeide hij, //ik verzoek u om mij zacht te behandelen, als ik ooit weerkom mag u mij dubbel slaan Acht dagen gevangenisstraf was de eisch. Bij gelegenheid van de voorjaar&- veemarkt te Purmerend zullen op Maandag 7 Mei drie stoombooten als volgt naar gemeld plaats varen Door de Ringvaart van Haarlem mermeer, van de Venneperweg 's morgen» 12 uur 30 min., van Bennebroek 'a morg. 12 uur 50 m., van de Cruquius 's morg. 1 u. 10 m., van Haarlem 2 uur. Door de Ringvaart van Aalsmeer 's morgens 1 uur 45 min. Terug van Purmerend 's namiddags 1 uur. Dien dag zal er geen dienBt zijn langs de Oostzijde van Haarlemmermeer. De bloembollenhandel, welke in de laatste jaren taande, schijnt zich een weinig te herstellen. Op de te Hillegom en te Lisse gehouden veilingen besteedde men hooger prijzen dan in het voor gaande jaar. Op eene te Hillegom gehouden groene veiling golden hyacinten f 16 per Rijnlandsche roede. Van de hyacinten waren de blauwe meer gezocht en vooral de licht blauwe het meest in prijs gestegen. LETTEREN EN KUNST. Inhoud vau De Portefeuille: A. Reyding, Bolsward's Kunst en Kunst geschiedenis. Nieuwe uitgaven. Drie oorspronkelijke Romans. K. J. li. W. Rnmondt, De Nederlandsche Muze. Duitsche Romans. J. G., Folklore. W. T. L. Honigh-Van Reuth, De Spinsters, met een plaat. - Eugene Ma nuel, Le dernier délai. Vertaald of oorspronkelijk. Een beginnend auteur over auteurs. Beethoven's Missa Solem- nis in Toonkunst. Muzikale krouiek. LEGER EN VLOOT. Bij de korpsen infanterie zullen eerlang proeven worden genomen of hot mogelijk is, om de opleiding der miliciens voort aan, ook wat de oefeningen in de recruten- school betreft, onder de leiding van de kapiteins compagniescommandanten te doen plaats hebben, zooals in het Duitsche leger reeds geruimen tijd geschiedt. Tot dusverre was dit de taak der luitenants bataljons-adjudanten en ofschoon dit aan de gelijkheid in de exercitiën zeer bevor derlijk is, heeft dat systeem het groote nadeel, dat de officieren der compagniën gedurende dien tijd hunne manschappen bijna njet leeren kennen en deze slechts wat den iuwendigen dienst betreft met hunne superieuren van dien rang in aan raking komen. Door het korps torpedisten zullen in de nabijheid van Den Helder oefeningen worden gehouden in hot leggen van ver sperringen. ONDERWIJS. Woensdag zijn te Amsterdam geslaagd bij het examen voor onderwijzeres de da mes: H. P. Kluit, van Velsen, E. Visser, van Tessel, P. J. Boeken en A. W. Kui pers, van Haarlem. Al de candidnten van de Normaalschool te Velsen zijn alzoo De Raad der gemeente Hillegom heeft besloten tot opheffing der school voor uitgebreid lager onderwijs. Benoemd tot godsdienstonderwijzer bij de Hervormde Gemeente te De-Cocks- dorp op Tessel de heer Niessink te Abbenes. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 2 Mei. Zes-en-zeven tig korders brachten heden 10 tot 100 tongen, 4 tarbotten, 2 tot 10 kabelj., en kele roggen, 1 tot 11 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar ten afslahtong gold 40 a 50 cent, tarbot f 6 a f 9, kabelj. f 1.90 a f 2.35, rog 82 cent per stuk, kl. schol f 4.25 a f 1.50 per m. en schar f 1 a f 1.25 per mand. Haring werd niet aangevoerd. Helder, 1 Mei. Heden werd door den ontvanger van registratie en domeinen te Helder de openbare verpachting ge houden, voor den tijd van vier achter eenvolgende jaren, van: lo. 43 perceelen vischplaatsen in de Zuiderzee, langs de zuidkust van Wierin- gen, den Anna-Paulownapolder, beoosten de van Ewijcksluis, en in het Amsteldiep, voor de vangst en teelt van schelpdieren. Het totaal der pachtsommen per jaar be draagt f2160. Bij de verpachting in 1884 waren er perceelen, die alléén veel meer opbrachten, en bedroeg de opbrengst der bovengemelde perceelen te zamen f 39,548. 2o. 6 perceelen wierwaarden, gelegen in en bij de genoemde vischplaatsen in de Zuiderzee. Opbrengst f 143 per jaar. Tessel, 1 Mei. Aan de garnalen- kokerijen werden gedurende de maand April 1758 manden aangebracht. De ver zending der gekookte garnalen had plaats naar Londen, Huil, Parijs en Berlijn. De vloot telde gemiddeld 70 schuiten. De visschers ontvingen ook in April f 4 per mand. De minister van BiuneDlandsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand JuDi of Juli gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrijging van een getuigschrift als apothekers-bediende. Zij zullen worden afgenomen te Utrecht en te Groningenalsmede dat in den loop der maand Juni of Juli gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen der exa mens, ter verkrijging van een getuigschrift ais vroedvrouw. Zij zullen worden afgenomen te Rot terdam. Zij, die tot die examens wenschen te worden toegelaten, worden uitgenoodigd daarvan voor 1 Juni e. k. schriftelijk op gave te doen aan den adjunct-inspecteur voor het geneeskundig staatstoezicht voor de provincie Zuid-Holland, dr. B. Carsten te 's-Gravenhage. Omtrent de voorwaarden zie men verder de „Staatscourant# van 3 Mei. De minister van Binnen- landsche Zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat in den loop der maand Juni of Juli gele genheid zal worden gegeven tot het afleggen der examens, ter verkrij ging van een getuigschrift als apo thekers-bedienden. Zij zullen wor den afgenomen te Utrecht en te Groningen. Bij dienst order van den directeur-generaal der Staatsspoor wegen is den ambtenaren in herin nering gebracht, dat het hun ver boden is sterken drank aan de sta tionsbuffetten te koopen of in de restauraties te gebruiken, ook al wordt deze hen door derden aan geboden. Woensdag is in den ou derdom van 73 jaar te 'sHage overle den de heer G. H. Uhlenbeck, oud minister van Koloniën, laatstelijk lid van den Raad van toezicht op de spoorwegdiensten. FEUILLBTO IV. Naar het Engelschran Anna Katharina Green. 241 DE HEER G-RYCE ZET DE SCHROEVEN VASTER AAN. Hierop verwijderde ik mij, om mij opnieuw naar den heer Gryce te begeven, terwijl Mary zich in angstige op gewondenheid steeds dichter tegen de satijnen kussens der sofa drukte. Wij hadden nauwelijks de deur de receptie zaal achter ons gesloten, toen Eleonore van de tegenover gestelde zijde binnentrad. Gedweeër dan een uur te voren, maar nog altijd met deftige waardigheid, trad zij langzaam nader, terwijl zij, mij gewaar wordende, een lichte buiging maakte. Men heeft mij verzocht hier te komen, zeide zij, zich meer bizonder tot Gryce wendende, en ik vermoed dat de man, die mij het verzoek overbracht, iemand is, dien gij in uw dienst hebt. Indien ik mij hierin niet vergis, zou het mij genoegen doen, dadelijk te mogen vernemen, wat gij van mij verlangt, want ik ben zeer vermoeid en afge mat en heb behoefte aan rust. Het spijt mij zeer, miss Leavenworth, dat ik u moet lastig valleD, zeide Gryce, zich bedaard de handen wrij vende en een blik van teedere gemoedelijkheid op den knop van de deur slaande, de zaak is ech.er, dat ik gaarne iets zou wenschen te weten. Iets betreffende den sleutel, dien deze man, gelijk hij u zonder twijfel zal geboodschapt hebben, mij in het vuur heeft zien werpen? zeide zij, hem plotseling in de rede vallende. Ja miss. Dan moet ik u mededeelen, dat ik volstandig weiger u iets daaromtrent te zeggen, hernam zij. Gij zult mij door niets hoegenaamd van dit besluit kannen af bren gen, en het zou daarom slechts ijdel pogen zijn, dit te be proeven. Na dit gezegd te hebben, sloeg zij op mij een veelbe- teekenenden blik, waarin duidelijk eenig verwijt lag opge sloten, en verliet toen met langzame schreden het vertrek. Gedurende eenige oogenblikken bleef Gryce haar met groote aandacht nastaren, en na een diepe buiging te hebben ge maakt, volgde hij haar haastig buiten de kamer. Nauwelijks was ik bekomen van de verrassing, die deze onverwachte beweging bij mij had veroorzaakt, toen zich in de gang een gejaagde tred liet hooren en Mary met hoogroode wangen en zwoegenden boezem naar mij toe kwam. Wat is5het? zeide zij. Wat heeft Eleonore u gezegd Helaas I antwoordde ik, zij heeft niets gezegd. Dat is juist het treurigst, miss Leavenworth. Uw nicht geeft voortdurend blijken van eene achterhoudendheid, die hen, welke er getuige van zijn, zeer pijnlijk aandoet. Zij moest begrijpen, dat wanneer zij op die wijze doorgaat, hiervan het onvermijdelijk gevolg zal zijn, dat.... Dat wat? klonk hare angstvolle vraag, waarbij zij nauwelijks durfde ademhalen. Dat zij de treurige gevolgen die dit na zich zal slee pen, dan niet meer zal kunnen keeren. Gedurende eenige oogenblikken bleef Mary mij met oogen vol iLnerlijken angst en twijfel aanstaren; daarna zonk zij achterover in een der armstoelen, bedekte het gelaat met haar blanke handen en riep uit: Ach, waarom zijn wij ook geboren! Waren wij maar gestorven tegelijk met hen, die ons het leven gaven Bij zulk een hartroerende smart, scheen 't mij plicht te spreken. Maar beste miss Leavenworth, zeide ik bemoedi gend, er is toch waarlijk geen reden om u zoo geheel aan de wanhoop over te geven. Uw nicht zal ongetwijfeld naar rede willen luisteren; zij zal opheldering willen geven omtrent haar gedrag en.... Doch Mary scheen voor mijn troostredenen niet meer vat baar, en van den stoel oprijzende, stond zij opnieuw voor mij als het beeld der ontwakende wanhoop. Een ander zou in mijn plaats reeds lang het verstand hebben verloren, sprak zij snel fluisterend, zij zon krankzinnig worden, zeg ik u; ja, krankzinnig. Ik sloeg haar met klimmende aandacht gade. Ik geloofde dat ik nu begreep wat zij bedoelde. Zij begon in te zien dat zij tot verdenking van hare nicht den eersten stoot had Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. Vlrectenren-Vitgevers .1 C. PEEREBOOM en

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1