NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Zaterdag 5 Mei 1888. No. 1484. S T A USA1! E II H S. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. '{Telefoonnummer 122. AD VERTEN TIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agentenen door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C- PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Pnblieite Etrangère G. L. DATJBE Co., JOH. F. JONESSuer., Parijs3Ibis Faubourg hlontmartre. Haarlem, 4 Mei. Aan het gemeentebestuur is ver gunning gevraagd tot oprichting van eene kleerenwasscherij door stoom gedreven, door J. Smolenaars in bet perceel aan de Amsterdam- sche Vaart No. 28. Naar wij vernemen kunnen ter ge meente-secretarie in ontvaügit wor den genomen de brieven van ontslag der verlofgangers van de militie te land, lichting 1882 en van die ter zee, lichting 1883, die een jaar laüger dan gewoonlijk hebben gediend. Het Koloniaal Museum op het Pa viljoen alhier is met eenige kost bare voorwerpen verrijkt. Door wij len mr. W. R. baron vanTuyllvan Serooskerken te 7s Hage zijn aan genoemd museum nagelaten een ronde tafel van Indisch hout van 2 meter middellijn, uit één stuk, twee Boeddha-beelden waarvan het eene verguld, het andere van witten steen, en twee uit speksteen gesne den ornamenten met Javaansclie ka rakters, aan sierlijk bewerkte hou ten standaards gehangen, een en an der indertijd door den Goeverneur- Generaal baron van der Cappellen uitNederlandschlndiemedegebracht. A rromBSssements-Rechlbank TE HAARLEM zitting van 3 Mei li 888. (S1 o t.) J. van S. en C. J. van S. te Haarlem mermeer, mishandeling, requisitoir f 15 boete, subs. 10 d. hechtenis voor ieder; H. v. W., Haarlemmermeer, diefstal, req. 1 jaar gevang.; C. B., Heemstede, zaak beschadiging, req. 8 d. gevang. De Rechtbank deed uitspraak in de na volgende zaken, vermeld iu ons blad van 27 en 28 April jl. C. D., bakkersknecht Haarlem, 7 d. gevangenisstraf; B. S., tuinder te N.- Amstel, diefstal, 1 dag gevang.; J. van D., werkman Edam, bedelarij, vrijgespro ken; P. L. v. d. V., arbeider te Zaandam, zaakbeschadiging, f10 boete, subs. 5 d. hechtenis; H. H., J. G. en C. van der W., pelders te Zaandam, openb. dronken schap en weerspannigheid, ieder 2 dagen gevang, en 2 maal f 5 boete, subs. 2 d. hechtenis; J. G. H., turfventer te Haar lemmermeer, diefstal, 3 maanden gevang. G. K., C. K. en J. K. te Zandroort, mishandeling, de eerste f10 boete, subs. 2 d. hechtenis, de tweede 2 d. gevang., de derde vrij; J. Z., arbeider Zaandam, mishandeling, 5 d. gevang.; J. de H.. Heemstede, weerspannigheid, 7 d. gevang, en Th. van D., diefstal, 7 d. gevang. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aau het bureau van Haarleriïs Dagblad: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 letter zetter. Ingekomen aanvragen van werk gevers 1 jongen voor een wijn pakhuis, 1 knecht voor de bier bottelarij. De nog zeer jeugdige afdeeling Santpoort» van de «Algemeene Ver- eeniging voor Bloembollen-cultuur», geeft reeds blijken van krachtige ontwikkeling en leven. Door haar is thans iu het stations-koffiehuis van den heer J. H. Klauwers een eigenaardige tentoonstelling geopend van hyacinten, die zeer zeker aan trekkelijk en doeltreffend mag wor den genoemd. Er bevindt zich daar eene étalage van ongeveer 2 en een halven meter breedte tii hoogte, waarop ruim 500 hyacinten zijn ten toongesteld, onder welke eenige zeer fraaie conquesten. Vóór de étalage is een allerkeurigste versiering aan gebracht, bestaande uit het gemeente wapen, tot welks samenstelling na gels van verschillend gekleurde hya cinten hebben gediend. Fraai steekt deze versiering af hij het donker groene mos, dat tot omlijsting dient. Boven het geheel prijkt een schild, met de woorden: «mei 1888 tentoonstelling afdeeling santpoort.» terwijl links en rechts draperieën afhangen en een haag van frisch groen de tafel, waarop de bloemen staan, aan het gezicht onttrekt. Met eere mag de commissie worden ge noemd, die zich zoo flink van haar taak kweet om deze tentoonstelling tot stand te brengen; het zijn de heeren Lonbar Petri, Stoffels en Verburg, die daartoe uit het vijf tiental der afdeeling werden geko zen. Dat het streven der afdeeling belangstelling ondervindt, zagen wij Woensdagmiddag, toen reeds een aantal ingezetenen en personen van elders de tentoonstelling kwamen bezichtigen en voorzeker kunnen wij ieder, die het bloembollenvak ter harte gaat, een bezoek aanraden. Blijkens aankondiging in de bladen is de toegang kosteloos. Het streven der afdeelingen om tentoonstellin gen te houden verdient ten volle toejuiching, daar het niet alleen den lust in de bloembollen-cultuur aan wakkert, maar ook tot veredeliüg van het vak leidt, want velen zul len zich des te meer inspannen iets schoons te leveren, hetzij door het telen van coDquesten of op andere wijze. Dit zal alweder den hand.l bevorderen en dus den bloei doen toenemen van deze hoogst belang rijke bron van inkomst voor velen uit Haarlem en omstieken. LETTERE*! EN KUNST. Ter herinnering aan het gouden feest ran //Artis" te Amsterdam, is bij den uit gever Van Holkema een feestnummer ver schenen. Het is getiteld: //Bijdragen tot de dierkunde" en begint met prof. Stok vis' keurige feestrede; dan volgt een ver handeling van den heer R. T. Maitland over den bloei en het ontstaan vau z/Artis", met een fraaien platten grond; dr. Kerbert geeft een opstel over aquariën in het algemeen en dat van //Artis" in liet bizonder, met twee platen, terwijl -de heeren Swierstra, H. Koller, prof. Max Weber en dr. J'. T. Oudemans naamlijsten gaven, of mededeelingen deden omtrent de dieren in Artis" aanwezig. Het lijvige boekdeel is fraai gedrukt en zal zeker velen welkom zijn. LEGER EN VLOOT. Bij kou. besluit van den 3eu dezer zijn benoemdbij den plaatselijken staf, tot kapitein, de eerste-luitenaut H. D„ J. van Wiusheym, plaatselijke-adjudant te Utrecht; bij het wapen der infanterie, tot majoor, de kapitein W. Hingman, van het in structie-bataljon, gedetacheerd bij het leger in Nederlandsch-Iudiëtot kapitein, de eerste-luitenaut W. J. L. Wijmans, van het wapen, gedetacheerd bij de landmacht in West-Indië; bij den staf van het wapen, tot luitenant-kolonel, de majoor F. A. V. W. H. van Tuerenhout, van dien staf, toegevoegd aan den inspecteur van het wapentot kapitein, de eerste-luitenaut M. H. A. J. van Meurs, mede van dien staf, werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie; bij het regiment grenadiers en jagers, tot kapitein, de eerste-luitenants- adjudanten G. W. de Ronde en G. Blan ken, beiden van het korps; bij het 1ste regiment tot le-luit., de 2e-luit. H. B. Pothoff, van het korpsbij het 2e reg., tot majoor, de kapitein E. B. H. Frac- kers, van net 5e reg.tot kapitein de le luit. J. C. Morren, van het 8e reg.; tot le luit., de 2e luiis. H. C. A. de Block en J. C. Gilquin, beiden van het korps; bij het 3e reg., tot kapitein, do le luit. L. Laurensen, van het 8e reg.; tot lo luit. de 2e luit. C. II. Tieleuius Kruytlioff, van het 5e reg.; bij het 4e reg., tot ma joor, de kapiteins N. W. Hofstede, van het korps, en F. J. Meijer, van den staf van het wapen, adjudant van den com mandant der Nieuwe Hollandsche Water linie; bij het 5e reg., tot luit.-kolonel, de majoor F. C. C. Bloem, van het 4e reg.; tot kapitein, de le luits. A. P. Vaillant, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Koninklijke Militaire Academie, en O. W. Westerouen van Meeleren, van het reg. grenadiers en jagers; tot le luit., de 2e luit. F. L. J. van de Pol, van het korps; bij het 6e reg., tot kapitein, de le luits. C. C. H. Smits, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Kon. Mil. Acad., en G. P. van der Garden, van het 4e reg.; bij het 7e reg., tot le luit., de 2e luits. J. J. van Pellecom, van het korps, W. Swart, van het 3e reg., gedetacheerd bij het koloniaal-werfdepot, alsmede K. de Hartogh, van het korpsbij het 8e reg., tot luit.-kolonel, de majoor S. A. Lutz, van het 4e reg.; tot kapitein, de le luit. W. C. Staring, en tot le luit., de 2e luit. P. C. Hompe, beiden van het korps. De betrekking van adjudant van den minister van Marine, kapitein ter zee Dyserinck, zal worden opgedragen aau den luit. ter zee le klasse Hordijk, comman dant van de stoomkanonneerboot «Brak", laatstelijk werkzaam bij de bydrographi- sche afdeeling van het departement. Op zijn verzoek zal deze zeeofficier even wel eerst na deelneming aan de zoraer- oefeningen der Marine den tegenwoordigen adjudant-luit. ter zee le kl. Ledeboer, vervangen. Ten einde te voorkomen dat man schappen die tot militaire gevangenis straf zijn veroordeeld, met vervallen-ver- klaring van den militairen stand, na uit de gevangenis ontslagen te zijn, zich als gewoon militair gekleed op straat kunnen vertoonen, is door den min. van Justitie aan besturen der strafgevangenissen ver zocht, de directeuren of cipiers te gelas ten, de militaire kleedingstukken, welke deze veroordeelden droegen, toen zij ic de gevangenis werden opgenomen en die aan hen moeten worden teruggegeven, voort aan vóór hun vertrek uit de gevangenis te laten ontdoeu van het wapennummer en van alle militaire versierselen, als, de biezen, blinkende knoopen enz. ONDERWIJS. Donderdag zijn te Amsterdam i bij het examen voor onderwijzeres de da mes A. A. Brink, van Hoorn, A. M. C. Hinse, A. M. v. d. Eist, E. C. A. Lo coen en G. J. Stapert, allen van Amster dam. De examens zijn hiermede gëeindigd. VISSCHERIJ. IJ mui den, 2 Mei. Heden kwamen alhier binnen van de kordvisscherij4 bomschuiten, 100 schokkers, 12 Engel- sche kotters, 1 Belgische kotter; besom mingen resp. f 60 a f 150, f 12 a f 40, f 180 a f 350 en f 60; en 1 logger. Prijzen: tarbot f 8 a f 13, gesorteerde tong 40 a 65 cent, kl. tongen 10 a 15 cent per stuk, Eugelsche tongen f70 a 80 per kist, schol f 4 a f 12 per 50 kilo. Enkhuizen, 2 Mei. Door Ur- ker visschers werd alhier aangevoerd 2500 KG. kl. schol, welke aan den afslag werd verkocht voor f 4.50 a f 5.50 per 50 KG. Door Duitsche visschers werd aan gebracht 1600 KG. lev. kl. schol, prijs f 11.50 a f 12 per wichtje; 400 KG. doode kl. schol, prijs f 4 per wichtje; 14 last of 700 tal Zuiderzeeharing, prijs aan den afslag f 0.35 a f 0.50 per tal. Nieuwediep, 3 Mei. Een Sche- veninger en 6 Egmonder bommen brachten heden 40 tot 190 gr., 15 tot 20 kl. ton gen, 3 tot 8 m. kl. schol, 2 tot 9 m. kraat en 1 tot 2 m. schar ter afslag, ter wijl door 4 korders 20 tongen en 4 tot 8 m. kl. schol werden aangevoerdgr. tong gold 40 a 50 c. kl. id. 15 a 20 c. p. st.; kl. schol f 2.15 a f 3 p. m. kraat f 1.65 f a 1.75 en schar f 125 per m. De kotter //Christine," sch. Smit, be- sorade voor 80 tongen, 3 tarbotten en een partijtje schol en schelv. f 70. LAND- EN TUINBOUW. Op 10, 11 en 12 Aug. a. s. zal te Nijmegen door de afd. Nijmegen en om streken van de Nederl. Maatschappij voor tuinbouw en plantkunde een nationale ten toonstelling van bloem- en siergewassen, bouquetten, zaden, tuinsieraden, tuinge reedschappen en tuinbeuoodigdheden wor den gehouden. De regelings-commissie be staat uit de heerenJ. C. Van Driest, Th. II. A. J. Abeleven, A. baron Hac- fort tot ter Horst, J. J. Sormani, V. W. De VilleneuveJ. J. Denier van der Gon, le secretaris, C. A. Hiebendaal, 2o secre taris. Door een belangstellend ingezetene zijn daarvoor reeds 2 gouden en 2 zilveren medailles beschikbaar gesteld. IS I s: I. A D e «S t.-C t." bevat een statis tiek der geboorten en der sterfte naar den fsjuiXjLESTO JXT. Naar hel Engelsch, van Anna Kalharina Green. 251 de heer gryce zet de schroeven vaster aan. Gij moet al uw best doen, ging zij voort, om het verblijf op te sporen van Hanna, die sedert gisteren avond verdwenen is. Zij zal ongetwijfeld met de waarheid omtrent deze treurige zaak bekend zijn. Spaar dus moeite noch kosten om baar te vinden, al moest gij de geheele wereld 't onderst boven keeren, mijn geheele fortuin is daarvoor tot uwe beschikking. Ik wil een groote som gelds uitloven ter belooning van hem, die den bedrijver dezer misdaad weet aan te wijzen. Gryce stond langzaam op en het was hem aan te zien, dat hij met de aandoeningen van zijn gemoed te kam pen had. Miss Leavenworth, zeide hij getroffen, ik had voorzeker uw zeer aandoenlijke smeekbede niet noodig, om in deze zaak mijn plicht te vervollen tot het uitersteeer bied voor en lust in mijn vak waren daartoe reeds volko men voldoende. Maar, nu u mij uwe wenschen hebt willen bekend makeD, kan ik niet anders dan er voor uitkomen, dat ik vaD af dat oogenblik mij dubbel zal voelen aange spoord, om deze zaak met alle krachten aan te vatten. Ik beloof u, dat ik alles zal doen wat in mijn vermogen is, en wanneer ik niet binnen eeu maad tot u som, om de door u beschikbaar gestelde belooning te ontvangen, dan is Henry Gryce niet de man, waarvoor ik hem altijd ge houden heb. En Eleonoref Laten wij geen namen noemen, zeide hij op be- leeften toon, met de band wuivende als ter geruststelling. Een kwartier later verliet ik met Mary Leavenworth de in rouw gedompelde woning. Zij had namelijk haar ver langen te kennen gegeven, dat ik haar zou vergezellen naar mevrouw Gilbert, een harer vriendinnen, bij wie zij besloten had voorloopig te gaan logeeren. Toen wij weg reden in het rijtuig, dat Gryce zoo vriendelijk was geweest voor ons te bestellen, merkte ik op, hoe miss Mary weemoedig terug zag naar het huis, als gevoelde zij eenig zelfverwijt dat zij haar nicht onder deze omstandigheden zoo geheel alleen liet. Maar deze uitdrukking op haar gelaat maakte bijna onmiddellijk plaats voor eeu angstig rondzien, als van iemand die in vrees verkeert, het volgend oogenblik een zekere gestalte van den een of anderen kant plotseling te zien op dagen. Met een soort van gejaagdheid telkens voor en achter zich kijkende en voortdurend schrikachtig opziende naar de huizen die wij voorbijreden, alsof daar telkens een spookbeeld baar dreigde aan te gapen, was zij in voort durende opwinding, totdat wij de straat aebter den rug hadden en den hoek omsloegen naar de zeven-en-dertigste straat. Eensklaps keerde nu baar gewone gelaatskleur terug, en, met eeu vriendelijken glimlach naar mij overbuigende, vroeg zij mij, of ik ook een stuk papier en een potlood bij mij had. Daar ik gelukkigerwijs iu het bezit was vau beide reikte ik haar de beide voorwerpen over en sloeg haar vervolgens met een soort van belangstellende nieuwsgie righeid gade, terwijl zij met haastige hand een paar regels neerschreef. Het moest mij uit den aard der zaak bevreem den, dat zij hiertoe dit oogenblik en deze plaats koos. Ik wenschte dat briefje gaarne onmiddellijk verzonden te zien, zeide zij, met weifelenden blik het bijna on leesbaar gekrabbel nog eens overziende. Wil u zoo goed zijn het rijtuig even te laten stilhouden, terwijl ik het adres er op schrijf? Ik voldeed aan haar verlangen, en een oogenblik daarna was het blaadje, dat ik uit mijn notitie-boek had gescheurd, toegevouwen, voorzien van een adres en tevens van een postzegel, die zij zelf bij de hand had. Een alles behalve keurig briefje, zeide zij, terwijl zij het epistel met het adres naar onderen op haar schoot legde. Waarom wacht ge dan niet liever, hernam ik, tot gij op de plaats uwer bestemming zijt aangekomen daar kunt gij het behoorlijk dicht lakken en op uw gemak van een adres voorzien Omdat ik er haast mee heb. Ik wilde het nu dadelijk verzenden. Zie, daar op den hoek is een busoch wees u zoo goed en zeg den koetsier, dat hij even stil houdt. Wil ik het er niet voor u inwerpen vroeg ik. de

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1