INGEZONDEN. leeftijd en de oorzaken Tan den dood in ons land, gedurende het jaar 1887. Daaruit blijkt dat,bij een bevolkingscijfer op 1 Januari 1887 van 4,390.857, bet aan tal levend geborenen 149.157, bet aantal levenloos aangegevenen 7749, en het aan tal overledenen, met inbegrip der leven loos aangegevenen, 94.842 geweest is. Per 1000 inwoners is bet sterftecijfer voor 1887 dus 21,60. De Tweede Kamer zal Maandag 7 Mei, dee namiddags te 2 uren, eene vergadering houden. Door de regeering is in gediend het bij de vorige Kamer onafgedaan gebleven wetsontwerp tot verlenging van den diensttijd voor de miliciens te land, lichting 1884, met één jaar. De inhoud van dit stuk is gelijk aan den inhoud van dat vorige ontwerp. De regee ring kon zich voor de uiteenzetting van de gronden waarop het rust, gedragen naar de toelichtende me morie, die het wetsontwerp bij de vroegere koninklijke boodschap ver gezelde. De heer J. H. A. Hanckar, rijksopziener bij den spoorwegdienst, heeft een toestel uitgedacht, waar door de treinbeambten, in den ba gagewagen aanwezig, zichtbaar en tegelijk hoorbaar kunnen worden gewaarschuwd, zoodra de locomo tief door een onveilig sein zal zijn geredeD, terwijl tevens in treinen voorzien van Westinghouse-rem de geleiding bij het voorbijrijden door den toestel kan worden geopend. De heer m r. J. ,T. U ij t w e r f Sterling, directeur derNederlandsche Rhijnspoorweg-Maatschappij, hoopt den ln Augustus a. s. den dag te herdenken, waarop hij voor 25 ja ren in dienst dier maatschappij trad. Sedert 1 Mei isdoorde Hol!. Spoorweg Maats, aan een reeds dikwijls geuiten wensch vol daan. Op de locaalspoor Medemblik Hoorn zijn thans retourbiljetten verkrijgbaar. Voorzeker zal deze maatregel gunstig voor het vervoer werken, daar de spoor wel in eene groote behoefte voorzag, maar het tarief zonder retour te hoog was ge steld. Wij verzuimden nog te melden, in onze berichten over de feesten ter gelegenheid van het 50- jarig bestaan van «Artis,» dat aan doctor Westerman, niettegenstaande het zijn begeerte niet was, en hij dit meermalen had te kennen ge geven, om bij dit teest niet hem, maar het Genootschap te huid gen, aangezien zijn 40 jarig jubilé als di recteur, behalve zoo groot aan be langstelling, ook zoo rijk in ge schenken was geweest, dat den waardigen man toch nog enkele zeer kostbare cadeaux zijn aangeboden. Zoo ontving hij twee marmeren busten, van dezelfde grootte en in dezelfde houding genomen, en die nochtans belangrijk van elkander afwijken. Het Bestuur van «Artis» schonk hem een buste, vervaardigd door den bekenden beeldhouwer J. Teixeira de Mattos, terwijl de heer Frajois Merckelbach te Antwerpen, een beproefd vriend van Westerman, zijn feestvierenden vriend een buste zond, gebeiteld door den Belgischen kunstenaar Dupuis. Eenige leden, de heeren H. Th. Boelen c. s., brachten een niet on aanzienlijke som gelde bijeen, waar- voor een groot doek van Van Essen, waarop groot gevogelte, pelikanen enz. geschilderd zijn, werd aange kocht. De firma Buffa en Zonen bood het Bestuur de bekende schoone gravure, door den heer Van Wisse- lingh uitgegeven, «Orpheus spelende voor de wilde dieren», van John Swan. Van den heer A. Schoepff uit Dresden, ook een vriend van Westerman, ontving de jubilaris een teekening, die de hulde van de die ren aan den Tuin voorstelt. Voorts werden vele kransen en bouquet'en in velerlei vorm door onderscheidene personen aangeboden. Men schrijft ons uit Hil- versum Bij D. de G., handelaar in groen ten, die reeds verscheidene malen aardappelen uit zijn schuur ver miste, vond men hedennacht een zekeren F. de J., op de aardappelen slapende liggen. De J., een goed bekende van de politie, werd terstond in verzekerde bewaring gesteld, doch de stakker! verklaart ten stelligste niet te we ten, hoe hij in die schuur verzeild geraakt ie, aangezien hij, volgens zijn zeggen, een glaasje te veel gedronken had. Nu, dat kan de beste overkomen! Men schrijft uit den Haag aan het Ilott. Nil.: Wanneer wij de mededeeling niet van volkomen betrouwbare zijde hadden, zoo zou den wij niet gelooven, dat het ont slag van deu Kapelmeester der Gre nadiers en Jagers heeft plaats ge had op de wijze, waarop zich dit beeft toegedragen. Toen de heer Völlmar zich Maandagmorgen 10 uur aan de kazerne vervoegde, werd hem eenvoudig medegedeeld, dat hij op pensioen gesteld was. Wanneer in de burgermaatschappij iemand, na zoovele jaren en op zoo eervolle wijze zijn dienst verricht te hebben, plotseling uit zijne betrekking werd ontslagen om plaats te maken voor een ander, dan zou luide de veront waardiging gehoord worden van allen met den persoon bekend. Het billijk verzoek van den heer Völlmar om nog eenige maanden in dienst te mogen blijven is niet verhoord, de vruchten van de studie met het corps gedurende den geheelen win. ter zal een ander plukken, er moe ten wel sterke persoonlijke sympa thieën in het spel zijn, die de offi eieren van het keurcorps van Z. M. den Koning, alle redenen van recht en billijkheid doen vergeten. In den Haag heeft zich de volgende aardige vraag van wetstoepassing voorgedaan Ten ge volge van herstellingen aan het dak van het gebouw van de Eerste Ka mer der Staten-Generaal waren de vergaderingen der Kamer belegd in het lokaal «Diligentia» in het Voor hout. Dit lokaal heeft het recht van vergunning. De vraag is nu gere zen of men wel heeft bedacht, dat ingevolge de wet op den kleinhan del in sterken drank, Burgemeester en Wethouders de vergunning moe ten intrekken, wanneer de locali- teit door den openbaren dienst wordt gebruikt, tenzij hun blijke dat de Koning vrijstelling verleende. Het zou eene zaak van belang voor «Di ligentia» zijn, indien die localiteit het recht van vergunning verloor, want zeer veel wordt van «Diligen tia» gebruik gemaakt voor het hou den van feesten, vergaderingen en bijeenkomsten. Te Scheveningen kwam Dinsdag avond de S. C. H. 111 Sailors Home aan, van den reeder A. Mos Jr., met veriies van een der matrozen, die in den nacht van Dinsdag op Woensdag 1.1. over boord was geslagen. De verdronke ne, met name Tinus de Mos, had om 10 uur des avonds de wacht betrokken, en even later hoorde men eenen snijdenden gil weerklinken en was hij reeds niet meer te red den. Hij had aan het uitzetboompje van het voornet eenige steken wil len verleggen, waartoe hij met het bovenlichaam op dien boom was gaan liggen. De zee sloeg deze om hoog en slingerde den matroos er af, en niettegenstaande alle in het werk gestelde pogingen, was red den onmogelijk. De verongelukte laat eene vrouw met drie nog jeugdige kinderen na. Door de R o 11 e r d a m s c h e politie is opgepakt een oud bekende der justitie, die de vrouw, waar mede hij leefde, met een scheermes verwondde, waarschijnlijk bedoelen de haar te vermoorden. Door het schichtig wo r- den van het paard, geraakte Woens dagavond een boer met zijn wagen, waarop vrouw en dochter zich be vonden, te water aan de Konings haven te Feijenoord. De boer en zijne vrouw werden gered, maar de dochter verdronk. Het paard kwam ook om 't leven, terwijl de toestand der vrouw niet zonder gevaar is. Een paard voor een boe renwagen gespannen, ging Woens dag op de Weverssingel te Utrecht op hol. De beide boeren, die op den wagen gezeten waren, werden er afgeslingerd, met het gevolg, dat de vader een hersenschuding kreeg en de zoon drie ribben brak. OpDinsdag den 19nJuni e. k. ral te Steenbergen een hard draverij onder den man gehouden worden, bestaande uit een gemeen te-harddraverij met uitgeloofde prij zen van f60, f40, f20 en f 10; een Rijks-hardd; averij voor paarden uit het Rijk, die nooit een prijs gewon nen hebben, le prijs flOO, 2e prijs f50; en een harddraverij voor paar den uit het Rijk van zessen klaar, le prijs f200, 2e prijs f75. Door de maréchaussée van Boxmeer zijn twee lieden uit Nijmegen betrapt op het vangen van nachtegalen. Tegen hen is proces verbaal opgemaakt. Dertien reeds gevangen nachtegalen kregen hunne vrijheid weder. De spoorweg Deventer. Almeloo komt 1 Juli in exploitatie. Men meldt uit Gassel- ternijveenschemond, dat Dopke, die door den kleermaker Schreuder met een pistoolschol werd getroffen, den zelfden avond aan zijne wonden ;s bezweken. Tegen Schreuder was voor eene week of drie door den rijksveld wachter Braxhoofden proces-verbaal opgemaakt, omdat hij toen reeds de vrouw van Dopke uit huis had laten zetten, baar met haar kind op den grond had geworpen en de meube len uit huis op straat had doen brengen. Tegenwoordig zijn de kip-eieren zóo goedkoop, als zij se dert 30 jaar niet zijn geweest. Op Texel en Wieringen gelden ze niet meer dan fl,80 b f 1,90 per hon derd. Aan het station Roer mond is Donderdagochtend bij het rangeeren een wegwerker onder eene machine geraakt en kort daarna overleden. Woensdag zijn te Assen 4 personen uit Valthermond, twee aan twee geboeid, binnengebracht, die aan de ongeregeldheden aldaar een werkzaam aandeel schijnen te hebben genomen. FINANCIEELE MEDEDEELINGEN. In de op 30 April jl. te Amsterdam gehouden algemeens vergadering van de naamlooze vennootschap „Paardetram HoornEnkhuizeu" is door den direc teur verslag uitgebracht over het vorige jaar. Uit balaus en winst- eu verliesreke ning bleek dat er, hoewel de exploitatie slechts voor een klein gedeelte en over 5 maanden heeft plaats gehad, een batig saldo ad f 43.14:/, verkregen werd. Het onderhoud der paarden kostte per paard en per dag f 0.95. De exploitatiekosten hebbeu bedragen per kilometer 15fi7i00 cent. De volgens rooster afgetreden com missaris, de heer A. van deu Ham van Heijst, werd herkozen. RECHTSZAKEN. Donderdag heeft voor de arr.-recht- bank te 's Hag® terecht gestaan Francois Louis Budolpke de Th., dichter eu schrij ver, 37 jaar, die reeds herhaaldelijk in het //Algemeen Politieblad" gesignaleerd is. Hij wordt beschuldigd van landlooperij; zonder eenig middel van bestaan zwierf hij in de laatste tijden, na een paar maal in de gevangenis te hebben gezeten voor dieverijen te Haarlem, Leiden en Den Haag rond, in het eerste het beste koffie huis bestellende en verorberende wat hem goed dacht, zich nu eens uitgevende als commis-voyageur, of pikeur bij de rijschool te Arasterdam, dan weer als poëet, maar als het op betalen aankwam, dan bleek hij geregeld zouder geld te zijn. In Den Haag had hij een tafeltje welbereid laten aanrechten met«een halven cent op zak, merkte de president der rechtbank op. De subst.-off. van just., mr. baron De Vos van Steen wijk, was van oordeel dat de troubadours in lang vervlogen tijden met hun zang veel verdiend mogen heb ben, maar dat de 19e eeuwsche dichters niet op eene zoo ruime bezoldiging kunnen rekenen, die hun het recht geeft, het dich ten als een beroep aan te merken. Hij vorderde 5 dagen hechtenis en opzending naar eene rijks-werkinrichting voor ten hoogste 3 jaren. Aanstaanden Maandag zal 's rechters be slissing openbaar worden. In den aanvang der zitting veroordeelde de rechtbank den gewezeu vleeshouwers knecht, die valsheid in geschrifte pleegde en daardoor zijn meester benadeelde voor 4 a 500 gulden, tot 1 jaar gevangenis straf, en den gewezen loopknecht in een( apotheek, die diefstal pleegde van f 127 tot 4 maanden gevangenisstraf. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) In een der Haarlemsche bladen verscheen dezer dagen een uitvoerig en keurig gestyleerd ingezonden stuk van mr. Joan Bohl, ter ver dediging van het bekende adres van eenige bewoners van het Spaarne,betreffende den overlast dien de ingezetenen ondervinden van fluit, stoomlier en rook der stoombooten. Toen op mijn ingezonden stukje in Haarl. Dagil. van 14 April geen antwoord verscheen, meende ik dat de zaak was ingeslapen. Maar het bovenbedoeld stuk van den heer B. bewijst het tegendeel en dat doet mij genoegen want «du choc des opinions jaillit la lumière». De heer Bohl neme het mij niet kwalijk, zoo ik zijn stuk overdreven noem. Hij vergelijkt het geraas van de stoomlier met niets minder dan kanongebulder en beweert dat «oor verscheurende stoomlieren eiken nacht, bijna ieder uur talrijke bur- 'gers doen opschrikken». Nu, de ver gelijking van de stoomlier met kanongedonder laat ik voor zijne re kening, de uitdrukking «bijna ieder uur» kan ik echter niet laten pas- seeren, daar deze in hooge mate onjuist is. Ik schreef, en ik schrijf het nog, dat de stoomlier alleen in drukke tijden (4 èt 5 maanden van het jaar) na middernacht en nooit later dan 2 uur wordt gebruikt. Ik heb gezegd, dat niet van d e, maar slechts van enkele bewo ners van het Spaarne, het adres is uitgegaan. «Dat is onjuist,» zegt de heer Bohl, «wijd en zijd» verlangde men dat het kwaad met wortel en tak zou worden uitgeroeid, en het was alleen de vraag, wie het voor de mishandelde burgerij zou opne men. Daarom werd met vreugde de tijding begroet, dat iemand zich de moeite wilde getroosten om tot wel zijn der gekwelde stadgenooten op te treden!» Dat was het! Wij Haarlemmers, hebben de zaak niet aangedurfd, wij zaten wel «binnenshuis te klagen en te zuchten,» maar nie mand durfde «den stier bij de horens te vatten.» De heer Bohl is onze reddende engel geweest, hij stelde een adres op en bezocht persoon lijk eenige (ik zeg niet de) bewo ners van zijn stadswijk. Deze volzinnen stellen den heer Bohl in een zeer schitterend licht en werpen een gruwzaam duister over den moed van ons Haarlem mers. Maar het wordt nog erger. «Enkele personen, wier wetenschap pelijke opleiding iets beters zou doen verwachten, hebben niet geteekend, maar men bedenke dat geleerde heeren niet altijd praktische herse nen hebben en flauwhartigen ook in de ontwikkelde kringen te vinden zijn.» Dit is eene insinuatie, welker een zijdigheid onmiddellijk in het oog valt. De heer Bohl laat de meening, dat de last veroorzaakt door de stoomlier niet zoo groot is als h ij zegt, eenvoudig niet toe. Zijn rede- ueering komt hierop neerWie het adres heeft get-ekend is een ver standig man, wie het niet heeft willen doen is onpraktisch en flauw hartig en vormt een overschot uit den pruikentijd. De heer Bohl acht de uitgave van f 3000 voor de 2 geïncrimi neerde stoombooten een bezwaar dat niet ernstig wezen kau. Maar hij vergeet (wat ik reeds vroeger zeide) dat de onderneming niet in bloei- enden toestand verkeert en een uit gave van f 3000 derhalve zeer ern stig heeten mag. En de heer B. kan niet nalaten hier wederom eene in sinuatie tusschen te voegen: «Denkt eerst aan de ingezetenen en vervol gens aan de vrienden buiten de poort». Neen, mijnheer Bohl, dat is hier de zaak niet. Het is hier niet om «vrienden buiten de poort» te doen, maar het is hier de vraag, of de scheepvaart moet worden aan ban den gelegd of op groote kosten ge jaagd, omdat enkele bewoners gedurende enkele uren van den nacht somtijds wakker worden door de lier. Ik herhaal het, er zijn be woners van het Spaarne, aan wie de lijst niet ter teekening is aan geboden (geen Raadsleden), ik her haal het, dat er «signatures de com plaisance» op voorkomen, en ik ontzeg u het recht hun, die niet hebben willen teekenen, korten goed een brevet van flauwhartigheid en bekrompenheid uit te reiken. Wat is die uitkoop van haven-en hand naar het briefje uitstrekkende. Zij knikte echter van neen, en zonder te wachten dat ik haar hielp, opende zij het portier aan den kant waar zij gezeten was, en sprong vlug op de straat. Vóór zij het briefje in de bus deed, keek zij opnieuw behoedzaam rond, maar toen het gedaan was, zag zij er kalmer en meer wel gemoed uit, dan ik haar tot dusver gezien had. En toen zij eenige oogenblikken later voor het huis harer vriendin af scheid van mij nam, stak zij mij bijna opgetogen de hand toe, en verzocht mij haar den volgenden dag te komen ver tellen, hoe ver men met het onderzoek gevorderd was. De lezer zal het wellicht natuurlijk vinden, te vernemen, dat ik dien geheelen avond mij met niets anders bezig hield, dan met de verschillende hij het verhoor afgelegde getuige nissen, waarbij ik trachtte van eeD ander standpunt uit te gaan als van de waarschijnlijkheid, dat Eleonore werkelijk schuldig was. Ik nam papier en pen en schreef de voor naamste punten, die hadden aanleiding gegeven tot hare verdenking op, als volgt 1. De onaangenaamheden, die zij, volgens getuigenis van Harwell, nog onlangs gehad had met haar oom en de daarop gevolgde verwijdering tusschen hen béiden. 2. De geheimzinnige verdwijning van een der dienstboden. 3. De krasse beschuldiging door haar nicht, onwillekeurig afgeluisterd door Gryce en mij. 4. Haar verwarring bij het voor den dag brengen van haar zakdoek, die in zoo verdachten toestand gevonden was op de plaats van den moord. 5. Haar hardnekkige weigering om inlichtingen te geven omtrent het stuk papier, dat zij volgens enkele getuigen van de schrijftafel van haar overleden oom zou hebben wegge nomen, dadelijk nadat het lijk naar het aangrenzende ver trek was weggedragen. 6. Het vinden van den sleutel der bibliotheek in haar bezit. Een onheilspellende lijst, riep ik onwillekeurig uit, toen ik de opgeschreven punten overlas. Tegelijkertijd begon ik echter aan de andere zijde van het papier die punten uit te werken en toe te lichten 1. Oneenigheden en zelfs verwijdering tusschen bloed verwanten komen dagelijks voor. De gevallen, waarin zulke oneenigheden en verwijderingen geleid hebben tot misdaad, zijn uiterst zeldzaam. 2. De verdwijning van Hanna bewijst volstrekt niets tegen een bepaald persoon. 3. Indien al Mary's eigen besehuldiging van haar nicht overwegend en overtuigend was, zoo was hare openlijk afgelegde verklaring, dat zij noch wist, noch vermoedde wie de schuldige was, dit eveneens. Wel is waar was de eerste geheel vrijwillig en zonder drang van buiten, geuit, maar het was evenzeer niet te miskennen, dat de uiting had plaats gehad onder den indruk van het oogenblik, zon der vooraf behoorlijk overdacht te zijn en zonder een nadere beschouwing van de feiten. 4, 5. Een volkomen onschuldig persoon, hetzij man of vrouw, kan al heel licht ontsteltenis toonen bij het bloot leggen van omstandigheden, die hem of haar als de schul dige schijnen aan te wijzen. 6. Maar de sleutel! Wat kon ik met mogelijkheid ten opzichte daarvan zeggen? Niets. Zoolang het onomstootelijk feit, dat de sleutel in haar bezit was gevonden, niet voldoende was opgehelderd, bleef op Eleonore een schijn van schuld rusten, die zelfs ik, hoe gaarne ik ook aan haar onschuld geloofde, onmogelijk kon wegcijferen. Tot zoover met mijne narekening gekomen zijnde, stak ik het papier in den zak, en nam het avondnummer op van de Expressdie voor mij op tafel lag. {Wordt vervolgd.}

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2