NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Dinsdag 8 Mei 1888. No. 1486. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEMS DAGBLAD ADVERTEHT1EN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVIS. Koof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. DATJBE J" Co., JOK. F. JONES, Suer., Parijt, 31bis Faubourg Montmartre. S T AD S N E U W S. Haarlem, 7 Mei. Wij maken erop attent dat het museum van «Teyler's Stichting» op Donderdag 10 Mei, Hemelvaarts dag, des middags van 1—4 uur voor het publiek geopend zal zijn. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren 260 paarden en 3 veulens aangevoerd, grooten- deels van inlacdsche en gekruiste rasf-en. De prijzen liepen van f400 tot f 35. De handel wa3 vrij levendig. Door een groot aantal ingezetenen van Haarlem, wonende ten noorden van de spoorrails, is een adres in gediend aan de Tweeae Kamer der Staten- Generaal, van den navolgen den inhoud: Aan de Tweede Kamer der Staten Generaal. Geven met verschuldigden eerbied te kennen, de ondergeteekenden, allen wo nende te Haarlem, bewoners van perceelen, gelegen ten noorden van de spoorrails, dat zij tot hun diep leedwezen zich genoodzaakt zien, zich te wen den tot Uw hoog College, in het vertrouwen dat alleen daardoor zal verkregen worden, wat niet alleen door requestr&nteD, maar door allen die de spoorrails bij het station te Haarlem moeten overgaan, wordt gemist, namelijk eene behoorlijke verzekering der veiligheid; dat de overgangen, in 't bijzonder die aan den Kruisweg, de meest gevolgde, sinds langen tijd in be denkelijke mate onveilig zijn; dat aanteekeningen, door de ge meentelijke politie jaren geleden reeds gehouden, hebben doen zien, dat die overgang slechts enkele uren per dag geopend is, doch dat toen reeds ongeveer 6000 personen dage lijks van dien overgang gebruik maakten; dat herhaalde malen, bij den Raad der gemeente Haarlem vertoogen zijn ingediend, die de strekking had den verbetering in den gevaarlijken toestand te verkrijgen doch te ver geefs; wel werd eene Raadscom missie benoemd om deze zaak te onderzoeken, doch het resultaat was negatief; dat eene petitie, in October 1886 aan 's Konings minister van Water staat, Handel en Nijverheid inge diend, evenmin het gewenscht ge volg heeft gehad; dat zij u het verhaal van de nood lottige gevolgen, die deze onveilige toestand reeds heeft gehad, kunnen besparen, doch zich slechts veroor loven aan te stippen, dat de over weg dagelijks ontelbare malen 10 h 15 minuten achtereenvolgens is gesloten dat velen der wachten den, bij ongunstig weder, en vooral zij, die met een retdsbinnenkomenden trein wenschen te vertrekken, le vensgevaarlijke pogingen doen, om voor of achter een rangeert: ein om, de overzijde te bereiken. Weshalve de requestranten om de hierboven aangevoerde redenen Uwe Kamer met den meesten eerbied ver zoeken, in dezen, nu de betrokken Regeering in gebreke blijft om voor de veiligheid te waken, hare tus- schenkomst te verleeneD, opdat ver betering kome in den inhoudbaren toestand die thans bestaat en die nog zal verergeren, wanneer straks de zomerdienstregeliDg zal zijn in getreden en tal van treinen naar en van Zandvoort zullen passeeren, terwijl die verbetering gemakkelijk is aan te brengen, hetzij door eene overbrugging, die eene uitgaaf van slechts enkele duizenden guldens vordert of door een tunnel, gelijk er thans hier lande zoovele aan sta tions bestaan. Haarlem, 't welk doende etc. Mei 1888. Met genoegen vermelden wij, dat Maria Johanna Buurman den 6n Mei j. 1. gedurende 25 achtereen volgende jaren in dienst was van de familie Joekes alhier, in welken tijd zij door ijver en toewijding zich de genegenheid der familie in hoo- ge mate wist te verwerven. Door eene heusche invitatie daar toe in staat gesteld, woonden wij in de bovenzaal der «Vereeniging» Zaterdagavond de uitvoering bij van eenige leerlingen van den heer Leo Keyzer, muziekonderwijzer al hier. De meeste leerlingen gaven blijken van goede vorderingen, voor al bij hetgeen zij op de piano ten gehoore brachten, terwijl ook de ensemble-nummers en viool-soli be wezen dat zij onder een flinke lei ding staan. Zaterdagavond gaven in den schouwburg «Les Tziganes» een concert. Hoewel achter op het programma eenige welsprekende aanbevelingen van bekende componisten te lezen waren, zagen wij met eenigen on rust de twaalf daarop vermelde num mers aan. Van het begin tot het einde toch was het uitsluitend polka, wals, potpourri, compositiën die walzeer aangenaam kunnen zijn, maar toch bij een twaalftal num mers, spoedig oververzadiging te weeg brengen. Bij een gewoon orkest zou dit ook zeker het geval zijn geweest, doch de «Tziganen» zijn geen ge woon orkest. Buitengewoon is de gloed, de levendigheid, de kracht, waarmede zij de kleurige composi tiën van Konti, Sullivan, Strauss en Liszt uitvoeren, buitengewoon het ensemble dat in hun 6pel heerscht, buitengewoon de merkwaardige eenheid, waarmede zij van forto over- gaau in piano en omgekeerd. Een bizondere vermelding verdient de eerste viool, tevens de kapelmees ter. Zijn spel is beurtelings woest hartstochtelijk en zacht klagend, en dikwijls weet hij heerlijke fla- geolettonen aan zijn instrument te ontlokken. Tot de eigenaardigheid dezer mu ziek draagt veel bij de «Czymba- lum», een Hongaarsch instrument, dat bestaat uit een soort van doos, waarop metalen snaren zijn ge spannen en dat bespeeld wordt met twee hamertjes, voorzien van zeer veerkrachtige stelen. Dit in strument brengt «en vol, klankrijk, metaalachtig geluid voort, dat een zeer bizonder effect maakte met de zes strijkinstrumenten. Wij vonden het echter meer geschikt als orkest- dan als solo instrument. Het krachtig, zeldzaam zwaar ge luid van de contra-bas geeft aan de forto's een zeldzame forschheid, zoo als o. a. in de echt Hongaarsche Rakoczij-mar^ch, het slotnummer, dat zoodanig den bijval van de hoor ders verwierf, dat het werd herhaald. Indien deze Hongaren nog meer concerten hier ter stede geven, dur ven wij iederen muziekliefhebber aanraden, hen te gaan hooren. In de maand Maart werden met de Haarl.-Zandvoort Spoorw.Mij. 4057 reizigers vervoerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg f767.16 dat van goederen -181.13 en aan diversen -230.16 Totaal f 1178.45 zijnde per dag-kilometer f 4,47. Te Hoofddorp in Haarlemmermeer is opgericht eene christelijke zang- vereenigiug, onder leiding van den hoofdonderwijzer Pos, waaraan zich tal van jongelieden aangesloten heb ben. De oefeningen in den zang zul len des Zondageavonds plaats heb- beD. Er loopt in de gemeente Haar lemmermeer een persoon rond, die den menschen wijs maakt, dat zijn vrouw bevallen is van een drieling (twee jongens en een meisje), dat de jongentjes misschien wel zullen sterven, maar dat het meisje een flinke dikke meid is. 't Spreekt dus als een boek, dat zijn geliefde echt- genoote nu veel versterkende mid delen noodig heeft en dan hoopt hij, dat hij niet te onbescheiden is, als hij vraagt hem iets van dien aard te geven. Bij de meesten kreeg hij dan ook iets: bij deze biefstuk bij gene brood, bij anderen geld, enz. Al deze vertelseltjes zijn echter slechts uit de lucht geprepen! LETTEREN EN KUNST. Fee3tregeling van den wedstrijd, uitge schreven door het hoofdbestuur van den Natioualen Bond in Noord-Holland van harmonie- en fanfaregezelschappen, uit sluitend bestaande uit dilettanten. Zondag 8 Juli 1888. a. Ten 1 ure 's namiddags. Feestelijke optocht, waaraan door alle vereeuigingen zal worden deelgenomen. b. Ten 3 ure 's nam. Wedstrijd. Volgorde der op te treden vereenigiDgen 1. Amstels Fanfarecorps Amsterdam. 2. Harmonie KapelSchagen. 8. Edams Fanfarecorps. Edam. 4. HarmonieZaandam. 5. Stedelijk Muziekcorps Purmerend. 6. CrescendoEnkhuizen. 7. Muziekc. d. dd.Schut. Hoorn. 8. Fanfarecorps Broek in Waterl. c. Uitspraak der jury. d. Uitreiking der prijzen aan de be kroonde vereeuigingen. e. 's Avonds Reünie in de „Doele". Maandag 9 Juli 1888. Des namiddags 2 uur. Groote matinee musicale, waaraan door verschillende ver eeuigingen zal worden deelgenomen. Des avonds 9 uur. Gondelvaart langs de Where en het Noordhollandsch Kanaal, opgeluisterd door het stedelijk muziekcorps te Purmerend, onder directie van den heer J. P. Groot. De jury zal bestaan uit: deheeren Joh. M. Coeuen, luitenant-kapelmeester der d.d. schutterij en directeur van het paleis-orkest. JF. Wedemeijer, directeur van de orkest vereniging, en Joh. M. Zaagmans, kapel meester van de Staf van het 7e regiment infanterie. Extra-treinen zullen later bekend ge maakt worden. Extra-booten op beide feestdagen, des avonds ten 12 uur van Purmerend, via Schouw naar Edam. Naar men verneemt zullen de heeren Ge'or. Van Lier een afdeeling van hun tooneelgezelschap ontbinden met 1 Sept. a. s. Daartoe behooren o. a. de heer en mevr. de la Mar, de heer en mevr. Pot- harst, de heer Malherbe, Lageman, Ruys, enz. De heer Vernet en mej. Dusault gaan, naar men ons meldt, naar het «Ned. Tooneel" over. (D. v. N.) Ter weerlegging van een te Dordrecht in omloop gebracht gerucht, als zou de heer J. M. Orelio, de bekende bariton zanger der Holl. Opera te Amsterdam, een engagement hebben gesloten met de directie van een opera-gezelschap te Bor deaux, kan de Dor d. C t. met zekerheid mededeelen, dat èn de heer Orelio èn diens echtgenoote, mevr. OrelioVan Zandt, hun contract met den heer De Groot, di recteur der Holl. Opera te Amsterdam, hebben verlengd. Meermalen deed reeds het bericht de ronde, dat Lamoureux van plan is, in den omtrek van Parijs een klein Bayreuth te stichten. Men verzekert dat Lamoureux daaraan niet denkt, maar dat bij sommige kunstvrienden te Amsterdam het denk beeld is gerezen iets dergelijks aldaar te ondernemen en Viotta in staat te stellen, nu en dan raodelopvoeringen van werken van Waguer te geven. Het is te hopen dat het denkbeeld verwezenlijkt zal worden. LEGER EH VLOOT. De bij het wapen der artillerie tot lui tenant-kolonel bevorderde majoor II. W. van Hasselt blijft toegevoegd aan den in specteur van het wapen te 'sHage; even zoo blijft de nieuw benoemde luit.-kolonel der inf. F. A. V. W. H. van Tuerenhout FE6UIIjLEITO JNT. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 271 XI. Een welkome bede om bijstand. De Times eindigde zijn artikel met deze zinsnede: «De rechercheurs meenen het spoor van het vermiste meisje gevonden te hebben.» En in de Herald las ik de volgende aankondiging: «De nagelaten betrekkingen van den overleden Horatio Leavenworth Esq., loven eene aanzienlijke belooning uit aan ieder, die eenig naricht kan geven omtrent het tegen woordig verblijf van Hanna Chester, die in den avond van den 4en Maart 11. verdwenen is uit de woning No.... in de Vijfde Avenue. Het vermiste meisje is van Iersche afkomst, ongeveer vijfentwintig jaren oud en te herkennen uit de volgende beschrijving: gestalte rijzig en slank, haar don kerbruin met roodachtige tint; gelaat welgevormd en fijn- besneden met frissche kleur, handen klein, maar de vingers dragen de kenteekenen van het veelvuldig gebruik der naald, Toeten groot en van lomper vorm dan de handen. Het laatst is zij gezien, gekleed in een bruin en witgestreepte japon, terwijl verondersteld wordt, dat zij bij baar vertrek een rood en groen geruite, zeer oude sjaal heeft omgesla gen. Behalve de hier aangegeven middelen tot herkenning heeft zij nog de volgende merkbare teekenenop de rech terhand het litteeken van een breede brandwonde en twee overblijfsels van kinderpokken bij den linkerslaap.» Deze aankondiging leidde mijne gedachten in een geheel nieuwe richting. Zonderling genoeg, had ik tot dusver over de verdwijning van het meisje al zeer weinig gedacht, en het was toch duidelijk, dat juist van haar getuigenis alles in deze zaak moest afhaDgen. Ik kon het niet eens zijn met hen, die haar persoonlijk schuldig hielden aan den moord. Iemand, met een dergelijk voornemen bezield, zou vooraf gezorgd hebben, dat zij ten minste al het in haar bezit zijnde gereede geld vooraf bij zich had gestoken, en uit het onderzoek in haar koffer was gebleken, dat dit niet het geval was geweest. Maar indien zij den moordenaar bij zijn bloedig werk verrast had, hoe was het dan mogelijk, dat men haar uit het huis kon hebben doen verdwijnen, zonder dat zij geraas genoeg had gemaakt, om althans een harer meesteressen te wekken, terwijl de deur van een dier twee nog wel open stondf Een meisje, dat zich van haar onschuld bewust was, zou in een dergelijk geval onmid dellijk om hulp hebben geroepen en toch was door niemand eenig' geschreeuw of hulpgeschrei vernomen; zij was een voudig spoorloos verdwenen. Wat moest men dus hiervan denken? Dat de persoon, die door haar verrast was, haar bekend en in haar ver trouwen was? Ik vond dit laatste noch waarschijnlijk, noch aannemelijk, en het vtl papier met aanteekeningen ter zijde leggende, nam ik mij voor niet verder over deze zaak te denken, voodat ik meer en beter gronden had, waarop ik veiliger zou kunnen voortbouwen bij mijne nasporingen. Maar wie kan zijne gedachten aan banden leggen, wan neer zijn geest zich geheel en al op een enkel punt gespitst heeft? Den geheelen morgen was ik, ondanks mijzelf, bezig het geval van alle kanten te wikken en te wegen en ik kwam daarbij telkens weer tot een van deze twee uitkom sten: óf Hanna Chester moest gevonden worden, óf Eleo- nore Leavenworth moest weten op te helderen, hoe en wan neer zij in het bezit was gekomen van den bij haar ge vonden sleutel der bibliotheek. Te twee uur des middags begaf ik mij op weg om bij het verdere verhoor tegenwoordig te zijn; daar ik echter onderweg werd opgehouden, kwam ik niet ter plaatse alvo rens de jury haar oordeel had uitgesproken. Dit was voor mij een niet geringe teleurstelling, vooral daar ik gehoopt had Eleonore aan te treffen en zij zich onmogelijk na het verdict der jury naar hare kamer had begeven. Ik trof echter Harwell aan, uit wiens medêdeelingen ik vernam, dat de jury als haar oordeel had uitgesproken Gestorven ten gevolge van een pistoolschot, afgevuurd door een onbekend persoon. Dit resultaat van het verhoor ontlastte mij van een groote bezorgdheid. Ik had veel erger uitslag tegemoet gezien, en het ontging mij niet, dat de fletswangige secretaris ondanks al zijn zelfbeheersching duidelijk blijk gaf in mijne blijdschap te deelen. ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureauKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOJI

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1