lil N S K l N 1). toegevoegd aan den inspecteur van dat wapen te 's Hage. I)e luit.-kolonel M. J. Soutendam, thans hoofd der pyrotechnische werkplaatsen, is in de plaats var. den kolonel J. W. Ber- gansius, (minister van Oorlog) benoemd tot directeur der artillerie-inrichtingen te Delft. ONDERWIJS. In een dezer dagen te Utrecht gehou den vergadering is een nieuwe vereeniging geconstitueerd, om uit de jaarlijksche con- tributiën een fonds te stichten, waaruit naar evenredigheid beurzen kunnen ver leend worden aan min gegoede jongelieden, zoowel aan zoons van particulieren als van predikanten, om tot het predik-ambt in de Nederlandsche Hervormde Kerk te worden opgeleid. zilr. en 1 zilv. med.mr. M. C. Philips» I verg. zilv. en 1 zilv. med. mr. R. Th. Bijleveld 1 verg. zilr. en 1 zilr. med.; E. L. graaf Van Limburg Stirum 1 verg. zilv. en zilv. med.; P. C. Huijser 1 zilv. med.; jhr. mr. M. J. Pauw van Wiel- drecht 1 zilv. med.; jhr. D. Roëll 1 zilv. med.; G. J. R. van der Gaag 1 zilv. med.; A. S. Moesveld 1 zilv. med.; J. H. L. de la Vieter, 1 bronzen med., allen te 's Hage. V1SSCHERIJ. Nieuwe diep, 5 Mei. Honderd-zes korders en beugers brachten heden 15 tot 90 gr., 10 tot 60 kl. tongen, 3 tot 20 roggen, 2 tot 12 m. kl. schol en 1 tot 3 m. schar ten afslag, terwijl door 2 Sche- veninger bommen 460 gr. 120 kl. tongen, 39 l)unschollen en 3 m. kl. schol werden aangevoerd; gr. tong gold 35 a 45 ceut, kl. id. lo c., rog 90 a 92 c. en bunschol 28 c. per stuk, kl. schol f 1.75 a f3.50 per eq. en schar f 1.25 per m. Enkhuizen, 4 en 5 Mei. Door 20 Urker schuiten werd aangebracht van 150 KG. tot 500 KG. kl. schol, prijs aan den afsl. f 4 a f 7 per wichtje of 50 KG. Gedurende de afgeloopen week werd in het geheel aangevoerd 11,300 KG. kl. schol, hoogste prijs f 12, laagste prijs f 4 per wichtje. 750 tal haring, hoogste prijs 50 c., laagste prijs 85 c. per tal. Lemmer, 4 Mei. De drie eerste dagen dezer week waren voor de visscherij naar bot op de Zuiderzee, weder zeer on gunstig. De geheele aanvoer alhier, op bedoelde dagon, bedroeg nog geen 400 kilo. Bovendien was de bot, door kleinheid van stuk enz., van geen uitstekende hoedanig heid, zoodat visschers geen hooge prijzen konden bedingen. Opkoopers namen af tot 14, kleinhandel tot 25 a 30 cent per kilo. Eenige stuks geep werden voor het eerst alhier aangebracht. VEETEELT, LAND- EN TUINBOUW. In Mei kan men nog enten, mits de entrijzen vroeg gesneden zijn. De jonge, te sterk in het hout groei ende en onvruchtbare boomen moet men in het begin dezer maand nog snoeien en de waterloten draaien, om ze tot vrucht- dragen te brengeu. Men moet 's morgens vroeg, bij zons opgang, alsook op het warme iuiddaguur, de meikevers van de bloeiende boomen schudden, zorgvuldig bij elkander zoeken en dooden en de nog overige rupsennesten vernietigen. Men zuivert den wijnstok van kleine zfjranken en „dieven", alsmede van zwakke en onvruchtbare ranken. Men verplant balseminen, stokrozen, muurbloemen, anjelieren enz. en zaait allerhande zaaibloemen. Vóór het einde dezer maand moeten al de oranje-, citroen- en andere groeublij- vende boomen en uitheemsche planten in de open lucht gebracht, de bladeren ge reinigd en met niet al te koud water be goten worden. De oranjeboomen moeten in de schaduwen worden geplaatst. Ingevolge contracten met Belgische kooplieden wordt in de Haarlemmermeer, veel jong vee aangehouden en gemest om later naar de Londensche markt gebracht te worden. Uit Aalsmeer wordt geschreven Van wege de alhier bestaande land- en tuinbouw-vereeniging zullen dezer dagen de verzendiugeu van versche groenten naar de hoofdstad beginnen. Dit jaar is de bloementeelt meer op den achtergrond geraakt en leggen vele tuiniers zich uit sluitend toe op den bouw van groenten voor de Amsterdamsche markt. Voor de van 1217 September te 's Hage te houden landbouw-tentoonstel- ling zijn nog uitgeloofd door: jhr. P. J. J. Repelaer te Dubbeldam, gouden me- dalje; dezelfde, 1 zilv. med.; S. Hingst 2 gouden med.; jhr. W. Roëll 1 verg. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog en die van den minister van Waterstaat enz. zullen op a. s. Donderdag 10 dezer niet plaats hebben. C Stct.) De Stct. (no. 108) bevat de statuten der volgende vereenigingen, erkend vol gens de wet van 22 April 1855 (Stbl. no. 32.)„De kerkelijke kas", te Wom- mels en Hijlaard, gevestigd te Wommels; „De kerkelijke kas", te Arnhem; „De ker kelijke kas", te Noord-Scharwoude; ,.De nieuwe Zwolsebe badinrichting", te Zwolle, en „Vereeniging van voorstanders eener Nederlandsche octroeiwet", te Amsterdam. Bij den algemeenen dienst vau den Waterstaat zijn tijdelijk benoemd de heeren Van Winkel en Coomans, civiel-ingenieura te Rot terdam. De Nederlandsche socia- iist J. A. Cohen, in Nederland tot 6 maanden gevangenisstraf veroordeeld voor politiek misdrijf en die tijde lijk te Gent verbleef, kreeg Woens dag het bevel, dat hij België moest veriaten. De heeren Tak van Poort vliet, lid der Tweede Kamer en pres.- comm. van de Mpij. Zeeland, en Hofstede, hoofd-direeteur der poste rijen, zijn, naar het Vaderland, ver neemt, naar Berlijn vertrokken, om bij de Duitsche regeering de bezwa ren der Nederlandsche regeering tegen de door Duitschland ge- wenschte verlegging van den mail dienst tusschen Berlijn en Londen van de lijn Bokstel—Wezel over de lijn VenlooKeulen nader te ver klaren. De tegenwoordige regeering toch blijft evenals de vorige zich nadruk kelijk verzetten tegen het Duitsche verlangen om den maildienst te ver leggen. Zij moet van oordeel zijn, dat er, zoowel op technische gron den als op gronden van billijkheid, bezwaar bestaat Duitechlands ver langen in te willigen. Met het stoomschip Schiedamder Nederl.-Amerikaan- sche Stoomvaartmaatschappij, zijn Zaterdag van Amsterdam naar New-York vertrokken 459 volwas sen personen, 111 kinderen van 1 tot 10 jaar en 31 zuigelingen. Er waren voorts 4 passagiers eerste en 50 passagiers tweede klasse aan boord. Wedstrijden. De uitslag van het „concours hippique" te Amsterdam was: Concours voor het mooiste tweespan. Yoor paarden van alle ras sen, gespannen voor twee- of vierwielige rijtuigen. Ie prijs eene vermeille medaille of f 40; 2e prijs een zilv. med. of f 25; 3de prijs eene bronzen med. of f 10; 4e prijs een diploma. (Alle prijzen afzonder lijk voor A. en b.) Ingeschreven: „A. Kaditja III" en „Graue," Ed. van Hoboken, Schevenin- gen; a. en b, J. H. van Marwijk Kooij, Amsterdam; „Mary en Vesta," N. N. Am sterdam; „Dona en Bella," jhr. C. de Pes ters, Amsterdam. b. „Max en Willem," J. H. Walker, Amsterdam; „X en Y," A. A. van den Berg, Haarlem; „Maria en Johanna", G. Heuff, Tiel; „Jantje en Dulcinaeus," Am- s erdamsche Rijtuig-maatschappij, Amster dam; „Omar en Oscar," G. M. van der Kuylen, 'i Hage; „Cesar en Flora", J. G. Schenkel, Amsterdam; „Quick en Quack," J. H. Walker, Amsterdam; „Carolua ,en Jonathan" G. Heuff, Tiel; „Cora en Mana, A. A. van den Berg, Haarlem; Flick en Flock, J. H. Walker, Amsterdam; „Edy en Nelly," W. Boerhout Bussum; „Anna en Clara," J. Druyf, Amsterdam. De 2e prijs voor a werd toegekend aan jhr. C. de Pesters van Amsterdam en de 4e aan den heer J. H. van Marwijk Kooy, mede van Amsterdam, terwijl de le en Se prijzen niet werden toegekend. Voor b werden de le en Se prijzen be haald door den heer A. A. v. d. Berg te Haarlem, de 2e prijs werd niet toege kend; de 4e prijs verkreeg J. G. Schenkel Jr. met twee ponneys, beide schimmels. Concours voor het mooiste r ij p a a r d. le prijs eene vermeille me daille of f 40; 2e prijs eene zilv. med. of f 25; 3e prijs eene bronzen med. of f 10; 4e prijs een diploma. Ingeschreven„Lucie", Aug. Diemont, Arnhem„Roman Boy", luit. K. D. Punt, Arnhem; „Darling", luit. W. C. Völcker, Amsterdam; „No Chance", M. W. Etty, Arnhem; „Black Queen", luit. E. Völcker, 's-Hage; „General", B. E. Onderwater, Zutfen„Ali", M. Willet, Amsterdam; „Alexander", Aug. Diemont, Arnhem; „Young Ronald", luit. K. D. Punt, Arn hem; „Brunhilde", F. Erkenbrecher, Am sterdam; „Baby", F. C. Muyskeil, Amster dam; „Taffy", H. van Wickevoort Crom- melin", Heemstede; „Horsa", J. Wurfbain, Amsterdam; „Bruno", J. van Eik Jr., Amsterdam. le prijs door luit. W. C. Völcker van Amsterdam; de 2e door H. van Wicke voort Crommelin te Heemstede; de 4e door M. Etty te Arnhem; de derde prijs werd niet toegekend. Optocht van vierspannen ter opluiste ring. Ieder eigonaar ontvangt eene her- innerings-diploma. Ingeschreven: 2 bruine en 2 schimmels, D. Siem, Amsterdam; 2 zwarte ruinen en 2 zwarte merriën, Amst. Rijtnigmpij., Amsterdam; 4 zwarte, J. Kost, Amster dam; 4 zwarte, E. A. Smid, Amsterdam. J. H. Walker, Amsterdam; 4 zwarte mer riën, G. v. d. Hoeven, Amsterdam; 4 br. merriën, N. N., Amsterdam. Concours voor springpas den van alle rassen. Eerste prijs eene vermeille medaille of f 40; tweede pr. eene zilv. med. of f25; derde pr. eene bronzen med. of f10; vierde prijs een diploma. Ingeschreven: „Roman Boy", luit. K. D. Punt, Arnhem; „Darling", luit. W. C. Yölcker, Amsterdam; „Vesuv", F. Erken brecher, Amsterdam; „Baby", F. C. Muvs- ken, Amsterdam; „Dolly Dasie Dimplë" Ph. Kok, Arnhem; „Thorn", luit. baron Van der Capelien, Leiden; „Nul", kapt. jhr. Vau den Bosch, 's-Hage. De eerste prijs werd behaald door Ph. Kok te Arnhem; de 2e door F. C. Muys- ken te Amsterdam; de 3e door F. Erken brecher te Amsterdam en de 4e door luit. baron Van der Capelien te Leiden. Optocht van alle bekroon- den. Men schrijft ons uitHil- versum Door eenige kinderen werd Zaterdag avond in het «Hof van Hollands een uitvoering van «As- schepoetsters gegeven. Zang, spel costumes, enz. deden de dames, die zich met de leiding belast hadden, alle eer aan, en het mooiste van van de zaak is, dat er een aardig duitje in de kas van de vereeni ging voor «kindervoeding! kan wor den gestort. Vrijdag kwamen per spoorboot Friesland ongeveer 90 landverhuizers te Enkhuizen aan. Onder hen bevond zich een gezin, afkomstig van Kollum, waarvan de vrouw zoo ontsteld was over het verlaten van den geboortegrond, dat haar echtgenoot het raadzaam oordeelde, den terugtocht te aan vaarden voor de afstand, die hen van hun dorpje scheidde, grooter werd. En terwijl hun reisgenooten den tocht naar de Nieuwe Wereld voortzetten, bleven zij achter, om met de eerste gelegenheid hun vroe gere woonplaats weder op te zoe ken. De man dieVrijdagmid- dag door onvoorzichtigheid het on geluk had, bij Schiedam onder de stoomtram te geraken, is Zaterdag nacht te 2 uren in het ziekenhuis te Schiedam overleden. Een Delfsch ingezeten heeft aan de Amsterdamsche poli tie kennis gegeven, dat hij op reis eene portefeuille had verloren waar in negen bankbiljetten, ieder van f 25 en één van f 40 geborgen wa ren. De portefeuille is zonder dien inhoud teiuggevonden in een spoor- wegwagon. Met het oog op de vele werken in vreemde landen en we- relddeelen, waarbij arbeiders uit Slie- drecht worden gebruikt, heeft de plaatselijke schoolcommissie de hoof den der scholen aldaar aangeschre ven, dat op hun scholen ook de vreemde munten moeten behandeld worden; ook de vreemde talen? Bij gelegenheid van de laatste Utrechtsche paardenmarkt, «tonden te Utrecht in de veestalling eenige paarden, behoorende aan een Belg. 's Middags kwam een der be dienden in den stal en zag een, ook in die stallen welbekend persoon, achter de paarden staan. Zonder nog iets aan de paarden te bemer ken, kwam het hem toch verdacht voor, dat achter een hunner een bos lange haren lag en weldra bleek hem bij nader onderzoek, dat een twaaftal der achttien paarden de staarten waren afgesneden, d. w. z. zóó afgesneden, dat alleen een bui tenste laag haren was behouden, door welke kunstgreep het gemis niet zoo dadelijk bemerkt werd. De dader werd natuurlijk dadelijk in gerekend en zai ongetwijfeld voor geruimen tijd buiten de gelegen heid worden gesteld om als «haar- kunstenaar» op te treden. Aan het station Ooster- beek is de wachter Peperkamp door een van Arnhem komenden goede rentrein aangereden. Hij werd zoo danig verwond, dat hij voorloopig geen dienst zai kunnen verrichten. Door het hoofd der poli- tie te Breda is, naar de N. B. meldt, een schrijven gericht tot de hoofden der scholen, waarin deze worden uitgenoodigd hunne leerlingen te waarschuwen tegen openbare straat schenderijen, waaraan de jeugd zich tegenwoordig op ergerlijke wijze overgeeft, zooals bijv. het stukwar pen van ruiten, het vernielen der plantsoenen, vooral in het Valken berg, het bespotten en bemoeilijken van oude en gebrekkige menschen enz. enz., onder mededeeling, dat voortaan de politie in last heeft, ten strengste daartegen te waken en, zoo noodig, daarvan proces-ver baal op te maken. In het bizonder geldt deze waar schuwing den kinderen, die langs den Ginnekenweg de school berei ken en tegenwoordig met allerhande projectielen naar de tram werpen, waardoor herhaaldelijk schade wordt veroorzaakt aan wagens en glai ruiten. Gevraagd: een schoen maker bekend met het Italiaansch (dubbel) boekhouden! Eenige dagen geleden deed het bericht de ronde, dat men aan de candilaten voor baas-schoenmaker in de cellulaire gevangenis te Breda de vraag had gedaan, of zij bekend waren met (dubbel) boekhouden. Uit de voorloopige aanstelling, die heeft plaats gehad, bleek dat het wel degelijk ernst was met het stellen dier vraag. Uit de 140 sol licitanten was een 9tal opgemaakt en uit dit een 3talonder deze drie personen, die op het schoenmaken, doch niet op het boekhouden zich hadden toegelegd, was er toch een en wel een Bredanaar, die behalve kennis van het cchoenvak ook be kend was met het gewoon (eenvou dig) boekhouden. Maar neen, dit was nog niet genoeg voor de ge vorderde administratieve bekwaam heid; slechts het dubbel boekhouden kon in aanmerking komen, zoodat ook dit drietal werd afgewezen en Toor drie maanden is aangesteld iemand werkzaam op een gemeente secretarie, die wel dubbel boekhou den, maar weinig van het echoenvak verstaat, reden waarom een tijdelijke benoeming beeft plaats gehad. Op de in Limburg gebrui kelijke wijze heeft de heer Ed. de Beaumont, geweerfabrikant te Maas tricht, zich bij de heeren kiezers voor het lidmaatschap der Tweede Ka mer aanbevolen. Hij zegt een te genstander van het staatsmonopolie op het gebied van onderwijs, en voorstander van volledige vrijheid van het bizonder onderwijs te zijn en zal, gekozen zijnde, in alles de gedragslijn van zijnen voorganger, den tegenwoordigen minister van Justitie, volgen. Te Schinveld (L.) ii Vrijdag de toren der kath. kerk ingestort. Persoonlijke ongelukken zijn niet te betreuren. Een 4-jarig knaapje te Venloo, dat acht dagen geleden in een ketel ziedende pekel viel, is aan de bekomen brandwonden overleden. De kapitein der Blok- zijier stoomboot Prins Maurits Weeshuis J. Visscher, is Vrijdag op zijn terugreis van Zwolle tusschen Hasselt en Zwartsluis zeer ongeluk kig te pas gekomen. Hij geraakte n.l. met zijn beide handen bekneld tusschen het ijzeren touw, waarmede de achteraansleepende zoogenaamde veebok aan de boot bevestigd was, met het treurig gevolg, dat hens alle vingers geheel of gedeeltelij! als het ware werden afgesneden; alleen de beide duimen en de voor ste vinger der rechterhand moeten ongedeerd zijn gebleven. De werkstaking te Beets, Terwispel en Hoornsterzwaag duurt voortte Hoornsterzwaag alleen nog wegens de leggelden, overigens we gens het loon. Hier en daar word! intusschen door enkelen turf gela den onder bescherming van politie en militaire macht. De commissaris des konings, de procureur-generaal, de officier van justitie, de burge meester enz. blijven ter plaatse en hebben eene langdurige conferentif met de commissie uit de arbeiden te Hoornsterzwaag gehouden. Dl commissaris heeft hen hoogst ern stig toegesproken en op de gevol gen gewezenhun voorgehoudei zijne overal aangeplakte en dooi den procureur-generaal gecontrasig neerde bekendmaking, dat door 1 openbaar gezag zal worden gezorgi dat ieder die den arbeid wil hervat ten, daarmede ongestoord moet kun nen voortgaan,elke poging om de vrij heid van arbeid te belemmeren za beslist worden tegengegaan en o] bescherming van personen en goe Wat mij minder aangenaam stemde, was het mij weldra bekende feit, dat de heer Gryce met zijne onderhoorigen de woning dadelijk na de uitspraak der jury verlaten had. Gryce was er niet de man naar om het onderzoek m een zaak als deze te laten varen, zoolang daarin nog het een of ander onopgehelderd bleef. Zou hij zich wellicht voorbereiden op een meer krachtdadigen maatregel? Hierover ongerust ge worden, maakte ik mij gereed onmiddellijk te gaan vernemen, wat hij in den zin had, toen een beweging aan het beneden venster der tegenoverliggende woning plotseling mijne aan dacht trok, en ik, scherper toekijkende, het gelaat van Eobbs gewaar werd, dat nauw merkbaar te voorschijn kwam tus schen de plooien van het neerhangende gordijn. Deze ont dekking gaf mij de overtuiging, dat ik mij omtrent de bedoelingen van Gryce geenszins had vergist, en vervuld met medelijden voor de arme verlaten wees, die nu alleen den last had te dragen van een lot, waarvan deze bespieding harer handelingen een maar al te zekere voorbode was, keerde ik terug naar een der benedenvertrekken en schreef haar haastig een paar regels, waarin ik haar, als vertegenwoor diger van den heer Veeley, mijue diensten bleef aanbieden, haar tevens verwittigende, dat ik, bij mogelijke dringende omstandigheden, altijd te spreken was op mijne kamers des avonds tusschen 6 en 8 uur. Na gezorgd te hebben dat eze regels haar in handen kwamen, begaf ik mij op weg naar de woning in de zeven en dertigste straat, bij welke ik den vorigen dag van Mary Leavenworth had afscheid genomen. Na te zijn toegelaten in een dier welingerichte gezelschaps kamers, welke in het hooggelegen gedeelte van New-York in den laatsten tijd zoo smaakvol zijn ingericht, had ik weldra het genoegen miss Leavenworth te zien binnentreden. Ah zijt gij daar zeide zij, mij met verheugd gelaat de hand reikende, ik begon waarlijk te denken, dat gij mij vergeten badt. Welk nieuws brengt ge uit onze woning Hot oordeel der jury over den gepleegden moord, me juffrouw. Haar oogen bleven hunne vragende uitdrukking bewaren. Begaan door een of meer onbekende personen, vulde ik aan. Het was haar duidelijk aan te zien, dat mijn laatste woor den haar aanmerkelijk verlichtten. En zij zijn allen heengegaan? vroeg zij op leven- digen aangenamen toon, die mij bewees, dat zij in vroeger dagen bizonder opgewekt van aard moest zijn geweest. Ik vond niemand in het huis, die er niet hoorde, gaf ik ten antwoord. O, dan hebben wij niets meer te vreezen, is 't wel? Ik zag behoedzaam de kamer rond. Niemand kan ons hooren, zeide zij. Ik bleef toch aarzelen. Eindelijk echter trad ik op tame lijk onbeholpen manier nader en zeide: Ik hoop u niet te beleedigen, noch te verontrusten, maar ik acht 't mijn plicht u te zeggen, dat uw terug keer naar uw huis dezen avond zeer gewenscht is. Hoe dat zoo? vroeg zij beschroomd. Zou daar eene of andere bizondere reden voor zijn? Gij weet mis schien niet, dat ik onmogelijk met Eleonora onder één dak kan zijn? Dat weet ik inderdaad niet en ik kan daarover ook niet oordeelen. Maar zij is uw nicht, en gij zijt samen all zusters groot gebracht; het is uwer onwaardig haar alleen te laten nu de nood zoo zeer dringt. Gij zult mij dit toe stemmen, wanneer gij u slechts de moeite wilt geven, dt zaken voor een oogenblik onbevooroordeeld te beschouwen Een onbevooroordeelde beschouwing der zaken is onder de gegeven omstandigheden nauwelijks mogelijk, zeide zij met een schijntje bittere ironie. Wordt

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2