deren tegen kwaadwilligen kan wor den gerekend. Om aan het laatste kracht te kunnen bijzetten, zijn nog 70 infanteristen onder 2 officieren uit Leeuwarden gerequireerd. Inmid dels ie thans nog allee rustig. Tusschen deveenbazen en de arbeiders te Jubbega-Schu- rega was Vrijdag een vergelijk ge troffen, zoodat heden, Maandag, het werk in de venen hervat zou wor den. Te elfder ure echter is alles afgestuit op den laatsten eisch der werkstakers, die verlangden, dat hun voor den tijd dat het werk ge staakt was, een gulden per dag zou worden uitgekeerd. Zaterdagochtend trad in eene druk bezochte vergadering van werksta kers te Jubbega-Schurega, de socia list Timmer als spreker op. Na de arbeiders te hebben aangespoord in hun verzet te voiha deu, zette hij, in eene zeer verwarde rede, de be ginselen van het socialisme uiteen en trachtte propaganda te maken. Dat hij hierin slaagde gelooft onze berichtgever niet. (N. R. C.) Te Fochteloo (Fr.) heeft een varken een schaap in de weide de keel afgebeten en zoodoende ge dood. RECHTSZAKEN, De Hooge Raad heeft de rechterlijke beslissing gehandhaafd, in hooger beroep te Amsterdam gewezen, waarbij een juf frouw veroordeeld is omdat zij, door het naar buiten werpen vau brandende voor werpen, die gevaar dreigden te doen ont staan in de woning waar zij zich bevond, gevaar voor personen en goederen op de openbare straat zon hebben doen ontstan. De bewuste juffrouw had gelijk men zich herinneren zal een petroleumtoe- stel, 't welk in brand vloog, zonder lang beraad naar buiten geschopt. Een oud moedertje, dat ongelukkigerwijze juist voorbij kwam, had dientengevolge zeer ernstige brandwonden bekomen. ARMENZORG. De groot-herloging van Saksen Weimar, prinses Sopliia der Nederlanden, betoonde hare ingenomenheid met het nuttig stre ven van de Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zijne koloniën, onder bescherming van H. M. de Koningin, en van de Prins- Alexander-stiehting, inrichting voor jeug dige blinden van iedere geloofsbelijdenis, te Bennekom, door het schenken van eene gift naar aanleiding van het haar aange boden en welwillend aangenomen jaarver slag over beide Yereenigingen. KERKNIEUWS. Chr. Geref. Kerk. In de algemeene vergadering der //Na tionale Christen geheel-outhouders-vereeni- ging// werd een gunstig verslag uitgebracht over den toestand der Vereeniging. Uit het verslag van dan penningmeester bleek, dal de ontvangsten beliepen f 226,34 en de uitgaven fl72,12Va» zoodat een saldo in kas bleef van f 53,24Vi. Het orgaan, /.de Stem der Liefde, werd aan 1700 predikanten gezonden, om de beginselen der Vereeniging in ruimen kring bekend te maken. Eenige nieuwe leden traden toetevens werden twee nieuwe afdeelingen te Haar lem en Zutfeu opgericht. Als spreker op het zendingsfeest, 11 Juli, zal prof. Valetou optreden. Aangenomen het beroep naarKa- tendrecht en Charlois door ds. C. Kuijper, predikant bij de chr. ger. gemeente te Nieuw-Vennep (Haarlemmermeer). tl I;f T fc ft L A l>. Engeland. Te Dublin worden pogingen gedaan, om Koningin Victoria tot een bezoek aan Ierland te bewegen. Men berekent, dat de Koningin van de 18.700 dagen ba rer Regeering slechts 18 in Ierland doorbrachi' Duitscllland. De keizerin is op baren tocht naar de plaatsen langs de Elbe, die door de overstrooming veel hebben geleden, overal met geestdrift ontvangen. Dit Charlot- tenburg is zij per spoortrein naar Wittenberge, van daar per stoom boot over Hitzacker, Luneburg enz. gegaan en over Lauenberg en Lud- wigslust naar Wittenberge terug gevaren, om van daar per spoor naar Charlottenburg terug te reizen. De reeks ovatiën, haar door alle klassen der bevolking in de verschil lende gemeenten gebracht, werd te Wittenberge met een eigenaardig huldebewijs voor den Keizer geslo ten. Aldaar werd haar namelijk eene mand vol viooltjes gebracht, met verzoek, die naar Charlottenburg mede te nemen en ze zelf aan den keizer te brengen, als eene groete namens de gezamenlijke Wittenber- ger vrouwen. Zondag werd er geen bulle tin omtrent den toestand des keizers uitgegeven. Ten gevolge van krach tiger ettering heeft de keizer een minder goeden nacht gehad, daar hij door het opgeven herhaal delijk in den slaap werd gestoord. Hij is nu echter vrij van koorts. Zaterdag avond was de temperatuur 38.3. Op verlangen der geneeshee- ren bleef de keizer Zondag te bed liggen, omdat hij zich eenigszins mat gevoelde. Frankrijk. Nadat de gewezen on derofficier ChatelaiD, beschuldigd van aan Duitschland en Italië aanbie dingen te hebben gedaan tot het overleveren van een Lebel-geweer, voor den krijgsraad te Marseille een kort verhoor had ondergaan en de getuigen waren binnengeleid, heeft de commissaris der regeering voor gesteld de zaak, in het openbaar belang, verder met gesloten deuren te behandelen. De krijsraad heelt daarop na eene korte beraadslaging in dien zin beslist. La Lantern» meldt dat er in de patronenfabriek te Douai negen tien patronen voor het Lebel-geweer gestolen zijn. De werklieden en de onderofficieren zijn nu allen opge sloten en buiten toegang gesteld, en de chefs bij de verschillende af- deeliDgen zijn geroepen om onder vraagd te worden. Bij de proefnemingen met ko gels, gevuld met meliniet, in het kamp van Chalons, waarvan in ons vorig nummer reeds gewag is ge maakt, is het gebleken dat de beton beter aan de vereischten voldoet dan metaal. Maar tevens is het geble ken, dat de metalen koepels meer weerstandsvermogen bezitten dan men gedacht lieeft. De koepels, die bij de proeven op 2 dezer tot mik punt gediend hebben, waren wel is waar niet bestand tegen het nieuwe geschut de met meliniet gevulde kogels maar men dient te weten, dat op die metalen koepels reeds sedert vijf maanden aanhoudend ge schoten was, zelfs met mortieren van het zwaarste kaliber. De lading der nieuwe kogels be stond uit 90 kilo meliniet. Ondanks de beschading, die de metalen koe pels ondergaan hebben, zijn zij in staat bevonden om uit de beide ka nonnen, waarmede zij gewapend zijn, nog met dezelfde snelheid en juist heid te schieten als te voren, en de genie heeft dan ook voorgesteld eenige forten in de oostelijke ves tingen daarvan te voorzien en alleen in de constructie eenige verbeterin gen te brengen. Het democratisch banket te Parijs, dat ter eere van Boulanger zou plaats hebben, is uitgesteld tot Woensdag a. s. Italië. Na bet antwoord van den minister-president Crispi op de kwes tie van Abyssinië zijn twee der re geering vijandelijke motiën voorge steld «De kamer, hoogelijk de dapper heid van het leger en de marine prijzende, maar niet geloovende dat de op de kust der Roode zee gevolgde militaire staatkunde in het belang is van Italië, noodigt de regeering uit de troepen terug te roepen en gaat over tot de orde van den dag.» De tweede motie luidt als volgt: «De kamer betreurt bet, dat bet begin van de onderneming in Afrika aan hare kennisneming is onttrok ken; zij verklaart dat dit in strijd is met 's lands instellingen en dat de onderneming nadeelig is voor het aanzien des lands. Zij nooiigt de regeering uit de expeditie-troepen terug te ontbieden. De eerste motie werd door den Afgevaardigde Baccarini, de tweede door den Afgevaardigde Meuchi voorgesteld. Men verzekert te Rome, dat de heer Crispi Woensdag a. s. in de Italiaansche Kamer de kwestie van vertrouwen zal stellen. Rusland. Dezer dagen is eene ministerieel e verordening afgekon digd, waarbij de oprichting van vak scholen wordt bevolen. Er zullen drie soorten van deze scholen wor den geopend: middelbare en lagere technische scholen en gewone am bachtsscholen. Bevoegdheid tot het openen van deze soort scholen heb ben de districts- en gemeentebestu ren, de standen en particuliere per sonen. Marokko. Uit Tanger wordt ge meld dat het conflict, tusschen de Vereenigde Staten en Marokko op gekomen, eene nieuwe phase is in getreden. De Sultan zou het protocol, door den Amerikaanschen consul onder teekend, waarin de grondslagen ee- ner schikking opgenomen zijn, ver werpen. De Sultan zou der Amerikaan- sche Regeering onaannemelijke voor waarden stellen, waardoor elke vol doende overeenstemming onmogelijk gemaakt is. Daar de Amerikaansche consul aan zijne R=geeriDg instructies ge vraagd had, heeft hij order ontvan gen al zijne krachten in te spannen om tot eene schikking te komen zoo niet, dan zou de Regeering der Vereenigde Staten tot de uiterste middelen hare toevlucht nemen om volkomen voldoening te verkrijgen. Het Amerikaansche oorlogschip Quinnembag zal weldra in de wate ren van Tanger "erschijnen. HEOLAMES De lente-lnchtgesteldheld ver plicht de middelen voor de ge zondheid door eene ratioueele kuur te gebruiken. Yoor degenen, die de bad plaatsen niet kunnen bezoeken, komen zij tot een kuur aan de mineraal-pastillen van SSoden, voor al degenen die lijden aan een maagcatarrhe of van bet adem halingsorgaan, aan eene ontstoken ziekte ot onmatigheid, dat eene verzwakking van het organisme bijgebracht heeft. „Mijn- „heer uwe mineraal-pastillen van „Sodcn zijn mij deze laatste dagen bij tijds bekomen; door mijne buitengewone „uitputting, bad ik eene lichte ontstelte nis bekomen, ik heb de pastillen ge- „bruikt, zij hebben mij eenen uitnemen- „deu dienst bewezen, zoodat ik ze in het „toekomende altijd zal gebruiken. Wat mij „in bet bizonder behaagt in deze pastillen „is dat zij geene ouaangenamen invloed op „de maag hebbou hetgeen het geval is „van vele geneesmiddelen van dit soort". Karl Hullig, tooneelspeler van het herto gelijk hof van Saksen-Meiningen. De pas tillen zijn te bekomen bij alle apothekers tegen 60 cents de doos. ÜËMEMD NIEUWS. De datum voor de piech- tige opening der internationale ten toonstelling te Brussel is nog niet definitief vastgesteld. Waarschijn lijk zal deze in het laatst van de loopeade maand plaats hebben. Zaterdag heeft alleen de inwij ding der tuinen plaats gehad. Te Gent hebben zich drie doofstommen aangemeld voor het kiezersexamen. Alle drie kwa men er met glans door. Duizenden Londenaars zien met verlangen uit naar den uitslag der proefnemingen, die door sir Edward Watkin en een firma van electriache toestellen worden gedaan, met het doel om de loco motieven van den onderaarschen spoorweg voortaan door middel van electriciteit te drijven. Men zegt, dat de spoorwegmaatschappij be loofd heeft, dadelijk het nieuwe mid del van beweegkracht in toepassing te brengen, zoodra het blijkt, dat het niet meer geld zal kosten dan het oude. Indien het mocht gelukken stof en rook uit de tunnels te bannen, zou de populariteit van den zooge- naamden «Underground» ongetwij feld weder sterk toenemen. Een tandmeester te Brook- lyn is aangesproken om 10.000 dol lar schadevergoeding door een pre dikant, wien hij bij eene tandope- ratie het kakebeen blesseerde, ten gevolge waarvan de patient langen tijd lijdende is geweest en niet goed meer spreken kan. De werkstaking onder de werklieden der schoenfabrieken te Berlijn duurt nog steeds voort. In de vorige week bielden de werk stakers een groote bijeenkomst, waar uit de mededeelingen van het comité bleek, dat niet minder dan vijfdui zend werklieden geweigerd hebben den arbeid voort te zetten en dat de beweging zich nog steeds uit breidt. Een der grootste fabrikanten was tegenwoordig en werd door den president der bijeenkomst verzocht het woord te nemen en het g ezichts- punt der patroons te sehetsen. De fabrikant verklaarde, hieraan gaarne te voldoen en begon daarop een redevoering, die echter telkens door geschreeuw onderbroken werd. Toen een der werklieden opstond om zijn makkers tot stilte aan te manen, werd deze met vuist- en rottingslagen voor zijn tusschen- komst bedankt. Een verschrikkelijk rumoer ontstond en de politie moest eindelijk de zaal ontruimen, om ern stige daden te voorkomen. Op straat gekomen, trachtten de werklieden zich te verzamelen, maar werden door een charge uiteengedreven, zoodat spoedig de orde hersteld was. Over vergiftiging door vanille deelt een dokter in een Duitsch geneeskundig blad het vol gende mede: De uit zes personen bestaande familie van een voornaam ambte naar werd ziek ingevolge het ge bruik van flammri (een soort pud ding) met vanille saus. Metaal-ver giftiging kon bet niet zijn, omdat geen metalen potten of pannen wa ren gebezigd. Dus moest de vanille saus de oorzaak zijn, temeer daar reeds meer een dergelijk geval was voorgekomen. Het vergiftige element ligt in den bast en bestaat uit lange, witte, glinsterende kristalnaalden. Deze vormen bet vaniline, vanille- zuur of vanille-kamfer, welke zelf standigheden zeer vergiftig zijn. De schil, voor de saus gebezigd, toonde tal van die kristal-naalden en een goede hoeveelheid was ge bruikt. Door gebruik van chloral-hydraat werden de zieken weer op de been geholpen. Op den B o u 1 e v a r d d e 1 a Madeleine te Parijs stond onlangs op een avond een uit Oostersche stoffen vervaardigde tent, die de algemeene opmerkzaamheid der voor bijgangers trok. Een agent drong naar binnen en vond een man en twee vrouwen in Turkscbe kleeder dracht, die in lakens gewikkeld den slaap des rechtvaardigen sliepen. Sl-chts met moeite bracht de rust bewaarder de vreemdelingen naar het politiebureau, waar de man, een prachtige kerel, een brief van den maire van Havre overlegde, waaruit bleek dat Kamau Faisez met zijn moeder en zijne vrouw, een eerste schoonheid, die, naar men zegt, de «schoone Fatima» nog overtreft, van New-York op weg naar Jeruzalem is. Den zwervelingon werd een on derkomen voor den nacht verstrekt en den volgenden dag hebben zij Parijs verlaten. Er zijn proeven genomen met de telephoon tusschen Lyon en Marseille, die zeer goed aan de ver wachting hebben beantwoord. Wat er gesproken is kon men duidelijk onderscheiden. De telephonische verbinding tusschen Parijs, Lyon en Marseille zal nu waarschijnlijk in de maand Juli voor het publiek in gebruik worden gesteld. De Moskouscbe politie maakte dezer dagen jacht op lieden zonder paspoort, en pakte ook ze kere vrouw, Autropoff geheeten, die men reeds vóór twee iaren gestor ven waande. Haar man werd na melijk beschuldigd zijne vrouw ver moord te hebben, en is dientenge volge naar Siberië verbannen. Hij had op eenen avond, toen bet echt paar in een naburig dorp op bezoek ge weest was, ziine vrouw mishandeld, was op den weg naar huis inge slapen, en kwam in zijn dorp Wy- polsowo, in het goevernement Mos kou, terug zonder zijne vrouw. Aan gezien deze ook den volgenden dag niet te vinden was, ging men haar zoeken, en vond aan den oever van het water stukken van hare klee deren, en zag dat op diezelfde plaats de aarde doorwoeld was, alsof er eene worsteling had plaats gehad. De justitie achtte het bewijs vol doende geleverd dat Antropoff zijne vrouw in het water had geworpen, en hij werd veroordeeld. Thans is op toevallige wijze zijne onschuld aan het licht gekomen. Onlangs viel te Pitts- burg een bejaarde dame op straat blijkbaar in zwijmeen jongmensch, die zich als haar zoon voordeed, liet haar aan een flesehje ruiken maar zij bleef wezenloosde omstan ders snelden heen, om een brancard, een rijtuig, politie, een dokter te halen en de dame werd in een na- bijzijnd huis gedragen, waar al spoedig een geneesheer haar kwam helpen. Zij werd daarop naar het gasthuis vervoerd, terwijl de zoon en de dokter haar per rijtuig volg den. Aan het ziekenhuis gekomen, waren de heeren niet meer te vin den; de dame kwam spoedig tot bewustzijn en vertelde nu, dat de jonge man haar gevolgd en plot seling een vreeselijke stomp in den rug gegeven had, waardoor zij een flauwte kreeg; toen had hij haar chloroform laten opsnuiven en d» «dokter» had haar, bij zijn verple ging, van haar juweelen broche en oorbellen, gouden horloge en ketting en welgevulde portemonnaie beroofd. De voorgewende zoon en de zoo genaamde dokter waren een paar brutale straatroovers. Uit Algerië komen weder onrustbarende berichten omtrent het verschijnen van de sprinkhanen. Zij zijn zóo talrijk dat de treinen tus schen El Guerra en Telerma, op den spoorweg van Constantine naar Batna, door deze insekten hun weg niet konden vervolgen. De sprink hanen, waarvan hier sprake is, zijn de zoogenaamde criquets, welke ge woonlijk met de sauterelles verward worden; zij zijn even goede sprin gers als laatstgenoemde, maar vlie gen beter. Zij vereenigen zich tot alles ver woestende zwermen bij millioenen, die van verre op onweerswolken gelijken en een dikke schaduw wer pen op alle plaatsen, waarover zij heenvliegen. Niet alleen kunnen deze insecten hongersnood veroorzaken door de oogsten te vernielen, maar boven dien brengen zij, wanneer bun on metelijke legioenen, plotseling uit geput van de vermoeinissen van bet reizen, sterven, een verpestenden stank teweeg eD zijn zij zoodoende oorzaak van epidemieën. Woensdag 11. is, evenals andere jaren, weder de heilige ka ravaan door den sultan naar Mek ka gezonden. Met groote plechtig heid werden aan den geleider der karavaan de geschenken van den sultan, voor het graf van den pro feet bestemd, toevertrouwd. De bedevaart kost den sultan on geveer 60.000 gulden en moest wijl geen cent in de schatkist was, zoo lang uitgesteld worden. TÊliSRAMMEN. PARIJS, 7 Mei. (Reuter.) De uitslag der verkiezingen voor de ge meenteraden zijn nog niet bekend. Op enkele plaatsen kwam het tot ongeregeldheden. Te Belgarde in het dep. Creusa werden de stem bussen stukgeslagen. De gendarmes kwamen tusschen beiden en namen de belhamels in hechtenis. Hetzelf de gebeurde ook te Montagnac. Te Marseille zijn de candidaten, die door Felix Pyat waren aanbe volen, geslagen. Te Parijs werd in een der wijken een socialist gekozen met 11,027 stemmen, terwijl Bou langer 83 stemmen verkreeg. VARI -fik.. Herinnering aan Lincoln. Een Eogelschman van hooge positie bracht den president der Vereenig de Staten op zekeren dag een be zoek en vond hem juist bozig aan het poetsen van zijn kalfaleeren slopkousen. Te Londen zei de Brit, niet weinig verwonderd over den eenvoud van den president, te Londen poetst niemand zijn eigen schoenen. Wiens schoenen poetst hij dan? vroeg Lincoln. Het versje wals 't Lente wordt", voorkomende iu het nummer van 5 Mei j.l. werd door ons overgenomen uit de Prov. N.-B. en s-HCt., die het ontleend had aan het VI. Blad van Amst AANBESTEDINGEN. Helder, 6 Mei. Door den kapitein eerstaanwezend ingenieur der genie alhier, werd gisteren openbaar aanbesteed: het aanbrengen van eenige verbeteringen van ondergeschikt belang aan het fort Kijk duin. Raming f 17,750. Ingekomen 11 biljetten. Hoogste inschrijver was de heer P. Duinker te Amsterdam, voor f 19,700; laagste de heer P. Spruit alhier, ad f 15,796. qrqslbsspslïm in de Groote- of St. Bavokerk al hier, op Dinsdag 8 Mei 1888, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. Andante uit Volckmar's quartet. Schaap. 3. Toonstuk No. 1Niels W. Gade. 4. Fantaisie op 2 thema's van Beethoven's 9de Syraphonie. Volckmar. 5. Finale. STODMVAMTSEftiGHTE». Het stoomschip Utrecht, kapt. de Goede, ver trok 5 Mei van Batavia naar Rotterdam. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, passeerde Gibraltar den 4den Mei. Het stoomschip Schiedam van de N. A. S. M., van Amsterdam naar New-York, passeerde 6 Mei des morgens 7-15 uur Dover. ZW. wind. Het stoomschip Leerdamder N. A. S. M., van New-York, arriveerde 6 Mei te Rotterdam.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3