NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. de Jaargang. Woensdag 9 Mei 1888. No. 1487. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENT1EN: 151 N N li NI IV' I». WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Bit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Ruresa: Kleine Houtstraat Ho. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandeluren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers JF. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland.- Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DATJBE if Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. S T A I) S I E (j IV S. Haarlem, 8 Mei. Door den Commissaris des Ko- nings in Noord-Holland is bepaald dat het onderzoek der verlofgangers van de militie te land zal worden gehouden voor Haarlem, Heemstede, Beunebroek, Zandpoort, Spaarndam, Schoten, Haarlemmerliede en Spaarn- woude alsmede Bloemendaal, voor Haarlem op Dinsdag 5 Juni e. k. des voormiddags ten 9 ure, de ver lofgangers die behooren tot de lich ting vau 1883 des voormiddags ten half 11, zij die behooren tot de lichting 1884; des namiddags ten een ure, zij die behooren tot de lichting 1885 en des namiddags ten half drie ure, zij die behooren tot de lichtingen 1886 en 1887. Voor de overige bovengenoemde gemeenten Woensdag 6 Juni e. k., te begin nen te 10 ure. In de Maandagavond gehouden ver gadering van a Volksbelang» deelde de Voorzitter, de heer D. de Ciercq, mede dat het bestuur zich ia ver binding had gesteld met het voor- loopig bestuur van de kiesvereeni- ging «Vooruitgang», om tot eene oplossing der bestaande moeilijk heden te geraken. Het resultaat hiervan was, dat het Bestuur den leden van «Volks belang» voorstelt, op de navolgende voorwaarden toe te treden lo. dat de scheiding tusschen kie zers en niet-kiezers zal vervallen; het aantal dezer laatste zal echter niet meer dan 20 mogen bedragen. 2o. Al de leden vau «Volksbelang» die zich bereid verklaren lid van Vooruitgang» te worden zullen, zoo zij zich binnen 14 dagen aan geven, zonder ballotage worden toe gelaten. 3o. De vereeniging «Volksbelang» verklaart zich bereid, de artikelen in haar reglement, betrekking heb bende op verkiezingen, te schrappen. Na eenige discussie wordt dit voor stel aangenomen i. et 52 tegen 29 stemmen. (Het spreekt vauzelf dat thans de vereen. «Vooruitgang» hare sanctie nog geven moet aan deze overeenkomst aangegaan door haar voorloopig bestuur.) Thans is aan de orde het stellen van een candidaat voor den ge meenteraad. Na eenige discussie over de mogelijkheid van onder de gegeven omstandigheden een candi daat te stellen, wordt, daar de ver eeniging niet talrijk genoeg is om een candidaat te stellen, besloten dat de vereen. «Volksbelang» haar zede lijken steun zal schenken aan den heer J. Sabelis, den candidaat der vereen. «Vooruitgang». Ten slotte deelt de voorzitter mede, dat zich hebben bereid verklaard als sprekers voor de vereeniging op te tredenprof. Cort van der Linden, mr. S. van Houten, prof. Overbeek de Meijer fop 17 Mei e. k. over ontsmettingsmiddelen) en C. V. Gerritsen (over belastingstelsels en de Haarl. belasting). Nader vernemen wij, dat dr. R. H. Saltet twee voordrachten zal komen houden over volks-hygiène. De vereeniging «Volksbelang» zal a. s. Zaterdag 12 Mei eene alge- meene vergadering beleggen in «Weten en Werken» des avonds te 8 uur, waarin als spreker zal optre den de heer D. Jos. Jitta, met het onderwerp «Speeltuinen.» Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aau het bureau van Haarlem?s Dagblad1 machinist, 1 bankwerker, 1 letter zetter. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 bankwerker en 1 draaier beiden gehuwd, 1 kleermakersaan- komeling. LETTEREN EN KUNST. De afgetreden directeur van de Kon. Militaire Kapel, de heer J. H. Völlmar, mocht Zaterdag de genoegdoening smaken te ondervinden, dat zijn talenten en de wijze, waarop hij die kapel heeft geleid, op lioogen prijs worden gesteld. Een com missie uit het bestuur vau de sociëteit de Harmonie te Rotterdam, bestaande uit de heeren Veder, Hasselinghuis en Van Marle, maakte den bekwamen musicus haar op wachting om hem als blijk van sympathie en waardeering voor hetgeen de heer Völlmar jarenlang te Rotterdam presteerde bij de bekende Doelen-concerten het fraai bewerkte diploma te overhandigen van het honoraire lidmaatschap der sociëteit. Dat lidmaatschap werd hem aangeboden door den heer Veder, die in hartelijke bewoor dingen den kunstenaar toesprak en hem verzekerde van de erkentelijkheid en op- prijsstelling der Rotterdamsche kunstbe- minnaren. Vooral in de tegenwoordige omstandig heden werd dit blijk van sympathie met bizondere dankbaarheid door den heer Völlmar aanvaard. Het proces te Brugge, waarbij aan den dag kwam dat Jau van Beers eene fabriek van schilderijen er op nahield, is voor hem ook te Parijs noodlottig gewor den. Hij wilde daar zooals reeds be richt is eene tentoonstelling van zijne werken houden, die twee maanden duren zou, en waarvoor hij het salon van den meest bekenden kunsthandelaar Sedelmayer had gehuurd. Om het proces te Brugge weigerde Sedelmayer evenwel zijn salon aan hem af te staan. Van Beers dienende nu eene aanklacht tegen den kunsthande laar in bij de handelsrechtbank, maar deze stelde hem, na keu nis te hebben ge nomen van het proces te Brugge, in het ongelijk. Daarop huurde Van Beers het salon van den kunsthandelaar Durand- Ruel en nu stelt hij daar zijne werken tentoon. Het zijn 416 schilderijen en schil derijtjes, de landschapschetsen inbegrepen. Enkele stukken bewijzen dat hij een bekwaam kunstenaar, een fijn voelend colorist en vooral een goed technicus is, maar hij heeft daarbij zooveel schetsen, zooveel onbeduidends en zelfs afgrijselijks gevoegd, dat de goede werkea er door lijden, en zijn naam als kunstenaar een gevoelig#» knak krijgt. Inhoud van De Portefeuille. Taco H. De Beer, De historische Roman. Overzicht Tijdschriften. Hyenas, met een plaat naar Ludwig Bechmaun. Boekbeschouwingen. De Parijsche Sa lon. Contrasten (La Marchaude de Sourires en Germinal). Dorpsweg te Gieten. Autotypie naar een fusain van J. W. Bilders. De Wagner uitvoering. Jack T. Grein, Theodore Werner. Een brillaut avontuur. VISSCHERIi. Zandvoort, 7 Mei. Heden ochtend kwamen alhier van de schrobnetvisscherij aan 7 Zandvoortsche schuiten, namelijk; Zv. 16 //Cornelia Catharina," stuurman Engel Paap, besomming f 66 Zv. II Ora et Lobora," stuurra. Jb. Keesman, be- somm. f70, Zv. 2 //Volharding en Ver trouwen," stuurm. Jb. Raap, besomm. f 45Zv. 16 //Ebenbaeser," stuurm. W. Paap, besomm. f50; Zv. 14 «De Vrouw Margaretha," stuurm. S. Raap, besomm. f 50Zv. 8, //Zandvoort's Welvaren," stuurm. M. Keesman, besomm. f 50, en Zv. 9, //De Man Cornells," stuurm. C. Koper, besomm. f55. Bovendien brachten twee Scheveningsche schuiten versche visch aan, die f42 a f88 besomden. Nieuwediep, 7 Mei. Tien kor- ders brachten heden 10 tot 18 tongenen 1 tot 16 mandjes kl. schol ter afslag, ter wijl door 1 Scheveninger bom 190 groote-, 60 kl. tongen en 1 mand groote schol, en door trekkersbooten 40-tal haring en 1 zalm werd aangevoerd; gr. tong gold 85 a 50 cent, kleine id. 15 cent per stuk, kl. schol fl.85 a f 2 per mandje, gr. schol f6 per mand, en de zalm f 18.50. De haring weru ondershands afgeleverd. T e s s e 1, 6 Mei.De mosselvloot kon in de afgeloopen week weer de gewone be zending mosselen naar Huil en Londen doeu plaats vinden. De Noordzeevisschers besomden van f 10 tot f 25 per schuit. De geepvangst leverde nagenoeg nog niets op. Ook de palingvangst was zuinig. Pa ling gold 20 a 55 c. per Vi kilo. Het rogvisschen binnengaats is in vollen gang, doch geeft ook nog weinig. Naar België werden in de afgeloopen week 11 man den rog ter markt gezonden. De rog gold hier 60 a 70 e. per stnk. Door de gar- ualenvisschers werden 373 manden garna len aangeroerd voor de kokerijen. De prijs was f 4 per mand. De gekookte garnalen werden ter markt gezonden naar Londen, Huil, Parijs en Brussel. ARMENZORG. Onder de blijken vau vorstelijke mild heid, waarmede H. K. H. mevrouw de Groothertogin van Saksen, geboren Prin ses Sophia der Nederlanden, gedurende haar verblijf in de residentie instellingen van nut en liefdadigheid begiftigt, behoort ook vermeld te worden eene geldelijke bij drage aan de Diaconessen-inrichting (Bronovo-gesticht). Prinses Wilhelminabe- zocht Maandag-morgen den Dieren tuin te 's Hage en bracht ruim een uur door met stukjes brood te eten te geven aan de veri-chillende dieren. De heeren G. van Diesen, nieuw benoemd inspecteur van den Waterstaat en du Celliée Muller gepensioneerd hoofdingenieur van den Waterstaat, zijn benoemd tot commandeur der orde van de Eiken kroon. De Ned. Sport ve rneemt dat op de vergadering van den «Ne derlandsehen Studenten Roeibond» dezer dagen gehouden, gebleken is, dat de verschillende studentenploe- gen nog niet als samengesteld kun nen worden beschouwd. Het is alleen bekend, dat de di verse vereenigiDgen in de volgende nummers zullen uitkomen: «Laga», Delft. Oude vier; oude twee; jonge vier; single sculling «Njordi, Leiden. Oude vier; oude twee; jonge vier; jonge twee. «Triton», Utrecht. Oude vier; jonge vier; jonge twee. «Nereus», Amsterdam. Oude vier; (oude twee?) jonge vier; jonge twee. De heer E. Kiderlen, de welbekende kampioen-wielrijder,lijdt sedert eenigen tijd aan ledewa ter in het been, veroorzaakt door het overrijden met een rijtuig. Ten gevolge daarvan is hij verhinderd voorloopig aan wedstrijden deel te nemen. Ook wordt gemeld, dat de heer K. het rijden op den tweewieler voorgoed heeft opgegeven. Volgens de Sport heeft de heer Ramburechampion de France, zich laten inschrijven voor het nummerAmateursSciffeurs» van den grooten internationalen roeiwed- strijd te Deventer. Tegen de helft dezer maand zijn de verschillende spoor wegondernemingen door de onlangs door den Koning benoemde «Com missie tot onderzoek naar eone betere regeling der verleening van hulp bij spoorwegongelukken» uitgenoo- digd tot het houden eener confe rentie, om omtrent de behoefte aan geneeskundig personeel en hulp-per soneel tot het verleenen van de eerste hulp en het vervoer van gewonden bij spoorwegongelukken, maatrege len te nemen. De op 16 April naarRome vertrokken Ned. pelgrims keerden Zaterdag hier te lande terug. Tegen Cohen, den voort- vluchtigen socialist, die dezer dagen last gekregen heeft België te ver laten, is door de Nederlandsohe ju stitie een bevel van gevangenne ming verleend wegens opruiing, in een artikel, vóór eenige weken in Recht voor Allen opgenomen en lui dende «ontboezemingen.» Zondagnacht brakerte Hoorn brand uit in de werkplaats der steenhouwerij van Peereboom. De werkplaats is geheel afgebrand. De oorzaak is onbeke id. Het perceel was verzekerd. Als eene bizonderheid vermelden wij dat de heer L.Kingma, veehandelaar te Birdaard (Friesland), Maandag voor de vijltigste keer de jaarlijksche voorjaarsveemarkt te Purmerend bezocht. In triumf werd FEtriLLBTO rsr. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. XI. Een welkome bede om bijstand. Alvorens ik echter kon antwoorden, vroeg zij op aanmer kelijk zachten toon, of ik het bepaald noodig vond, dat zij naar huis zou gaan en toen ik antwoordde, dat ik er ten sterkste op moest blijven aandringen, begon zij zeer ontsteld te worden en scheen aanvankelijk geneigd aan mijn ver langen te voldoen; plotseling echter brak zij in tranen uit en bezwoer mij, dat het onmogelijk was en ik al zeer on barmhartig moest zijn om er zoo op aan te dringen. Ik vraag u verschooning, zeide ik, beschaamd het hoofd buigende, ik ben inderdaad te ver gegaan, maar ik beloof u, dat ik mij voor eene herhaling er van zal wachten. Gij hebt ongetwijfeld vele vrienden, 't zal dunkt mij 't best zijn, dat gij hen om raad vraagt. Mijne vrienden zouden mij slechts naar den mond spreken en mij aanraden mijn eigen zin te doen, zeide zij niet zonder heftigheid. Gij alleen hebt den moed ronduit van mij te verlangen, dat ik zal doen, wat mijn plicht is. Ik noodig u daartoe slechts beleefd uit, hernam ik. Zij gaf hierop geen antwoord, maar liep met starenden blik en saamgewrongen handen, met haastige stappen de kamer op en neer. Gij vermoedt weinig wat gij van mij vraagt, zeide zij. Ik heb een gevoel, alsof zelfs de lucht, die ik in dat huis inadem, mij den dood zou doen. Maar, viel zij zichzelve eensklaps in de rede, waarom kan Eleonore niet hier komen? Ik weet zeker, dat mevrouw Gilbert daar niets tegen zal hebben, en als ik steeds op mijn kamer blijf, kunnen wij elk onzen eigen weg gaan. Gij vergeet, dat er nog iets anders is, wat u nopen moet naar huis te keereD, behalve dat, waarover wij spre ken het is morgen de dag, waarop uw oom zal begraven worden. Ach ja, dat is waar. Die arme oom! Gij staat aan het hoofd der huishouding, drong ik aan, en gij zijt dus de aangewezen persoon, om toe te zien, dat in alles op behoorlijke wijze de laatste eer worde bewezen aan iemand, die zoo innig aan u gehecht was. Gij hebt gelijk, zeide zij, met een zonderlinge uit drukking in haar oogen. Ik wensch de goede gedachten, die gij van mij koestert, niet te beschamen; morgen ga ik terug naar mijn nicht, mijnheer Raymond. Ik voelde mij aanmerkelijk verlicht, vatte haar hand en zeide ernstig: Moge het uw nicht niet ontbreken aan den steun en troost, die ik mij nn overtuigd houd, dat gij haar in geval van nood goedwillig verschaffen zult. Ik zal doen wat mijn plicht is, zeide zij, haar hand langzaam terugtrekkende. Toen ik na afscheid te hebben genomen, de stoep afging, ontmoette ik een netgekleed jongmensch met mager uiterlijk, die mij in 't voorbijgaan zeer scherp aaDkeek. Daar zijn kleederdracht te opvallend was om in hem bepaald een heer te zien, en ik mij meende te herinneren, dat ik hem bij het verhoor gezien had, hield ik hem voor een der speurders van den heer Gryce en sloeg niet verder acht op hem. Toen ik echter genaderd was tot den hoek der straat, en deze juist wilde omslaan, was ik niet weinig verwonderd daar een ander persoon te vindeD, die, onder den schijn van uit te kijken naar een huurrijtuig, mij met steelschen blik vau het hoofd tot de voeten opnam. Daar deze laatste wel degelijk een man van stand bleek, deed zijne handelwijze mij minder prettig aanik trad dus bedaard op hem toe en vroeg hem of mijn gelaat hem bekend voorkwam, dat hij het met zoo veel aandacht beschouwde. Ik beschouw het omdat ik het aangenaam vind, gaf hij ten antwoord, terwijl hij met een bizonder sier lijke buiging groette en doorging naar het andere einde der straat. Door deze handelwijze geërgerd en ook een weinig schaamte gevoelende, bleef ik hem eenige oogenblikken nakijken, ten einde uit te maken met wie ik toch wel kon hebben te doen gehad. Want hij had niet alleen een voornaam voorkomen, maar scheen bepaald tot den hoogeren stand te behooren; zij gelaat was zeer fraai en fijn besneden en zeer even redig in al zijn lijnen. Hoewel hij naar het mij voorkwam

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1