NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Zaterdag 12 Mei 1888. No. 1489 ADVERTENTIES: XVIIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. en J. B. AVfi§. Roof dagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. DAOBE Co., JOH. 7. JONESSucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. S r ft S N 1 E 11IV s. Haarlem, 11 Mei. Ter nagedachtenis van wijlen den heer A. de Waal Malefijt, inleven practiseerend heelmeester en verlos kundige alhierwerd gisteren middag op de algemeene begraaf plaats dezer gemeente een gedenk- teeken onthuld, dat eenige vrienden en vereerders van den overledene op zijn graf hadden opgericht. Met een toepasselijk wGord werd het monu ment door Jkr. C. F. van de Poll namens de gevers aan de familie betrekkingen overgedragen, waarna het namens hen door den schoonzoon van den overledene, den heer L. Schiegel, werd aanvaard. Het monu ment bestaat uit een voetstuk met urn en zuil en is van wit marmer, vervaardigd door de firma L. Sabelis Jr, naar een model van den heer J. A. G. van der Steur, student aau de Polytechnische school te Delft. Ruim 100 personen woonden de jlechtig beid bij. De Katholieke Kiesvereem'girg al hier, stelt voor de a. s. verkiezing voor een lid van den gemeenteraad geen candidaat. Op den Amsterdamschen straat- weg, ongeveer tien minuten vau de stad, geraakte Donderdagavond een paard, bespannen voor een tentwa gen, vermoedelijk door de onhandig heid van den bestuurder op hol. Een der personen wist uit het rij - tuió te springen en kwam er zonder kwetsuren af, doch de tweede werd een eind verder, toen het rijtuig met een der mijl - of telephoonpaleii iu aanraking kwam, vrij onzacht van zijn zitplaats op de straat geworpen, waartoe ;ijn minder gewonen toe stand veel bijdroeg. Hij bekwam eenige kwetsuren aan hand en ach terhoofd. Het paard werd eindelijk gegrepen en tot staan gebracht, ter- ijl het rijtuig zoodar-ig was ge havend, dat het niet mogelijk was de reis hiermede voort te zetten. Heden zijn de lotelingen bij de verschillende militaire korpsen inge deeld. Aan eeue woning in de Ko ningstraat waardoor de meesten dier jocgel'iiD^n heentrokken was een socialistisch pamflet geplakt zon der naam vau schrijver of drukker. Tegen een herbergier hier ter stede, die in zijne tapperij, zonder vergunning eene verloting hield, is proces-verbaal opgemaakt. Al was de vergunning der verloting aaoge vraagd, dan was de houder in dit geval nog strafbaar, daar iu drank lokalen nooit loterijen worden toe gelaten. Het ontwerp van den zomerdienst der Haarlem-Zand voort-Spoorweg maatschappij, ingaande 1 Juni, is vertchonen en aan de stations ver krijgbaar gesteld. ^rrondlssemcnts Bechtbanli TE HAARLEM zitting van II Mei 1888. Heden stond terecht H. M., turfventer, beschuldigd vau bedriegelijke oplichting. Wat had hij gedaan! Hij had, met zijn knecht H. F. gedurig partijtjes turf gehaald bij een turfhandelaar alhier. Daar hij vroeger kleine partijtjes betaald had, kreeg hij voor de eerste order dadelijk krediet en zeide, toen hij voor de tweede maal een partijtje kwam halen, dat dezelfde heer als die de eerste bezending had besteld, ook deze noodig had. Daarop kreeg hij ook de tweede bezending en zeide M. tot deu handelaar, dat hij Vrijdags om zijn geld komen kou. Maar toen deze kwam had M. geen geld, doch liet getuige een briefkaart zien, onderteekend door zekeren lieer Beute, waarop stond dat hij M. met de kwitantie komen kou als hij nog 2000 turven geleverd had. Weer leverde de koopman ze, weer kwam hij om geld en toen liet de knecht van bekl., H. J., hem weer een briefkaart vau dien heer Beute zien, waarin deze om nog 5000 turven vroeg. Goed van vertrouwen leverde de han delaar ook deze af. Donderdag zou hij nu om zijn geld komen, maar toen zeide H. J. de knecht weer, dat men nog meer turf hebben moest en vroeg, ot de koetsier van den onbekenden heer Beute er niet was geweest. Eindelijk gingen dan den handelaar (nadat hij 12500 turven had geleverd,zonder er een cent voor te ontvangen) de oogen open en verklaarde hij.geen turf meer te willen geven zonder betaling. Op Zaterdagmorgen vond hij een briefkaart van Beute, geadresseerd aan M., in zijn pakhuis liggen en liet die later aau M. lezen. Deze stak de kaart in den zak en verkoos ze niet terug te geven, waarop de handelaar deed wat hij reeds vroeger had moeten doen, lil. beklaagde in hechtenis laten nemen. De briefkaart had hij inmiddels verscheurd, maar daar de stukjes waren opgeplakt, deed ze als bewijsstuk nog dienst. Bij onderzoek was deu turfhandelaar nl. gebleken, dat de heer Beute (die volgens H. J. op den Wagen weg woonde) eon gefingeerd persoon was. Bekl. ontkende. Hij wist maar van één briefkaart af, terwijl get. sprak van drie en die eene had H. J., zijn knecht, ge schreven. Nooit had hij gesproken van Beute op den Wagenweg. Wel bekende hij, de turf tegen f5,25 gekocht en voor alle prijzen weer verkocht te hebben. H. J., zijn knecht was de hoofdgetuige. Niettegenstaande de president der recht bank hem waarschuwde in ieder geval de waarheid te zeggen, ook al was hij aan het feit medeplichtig, zoo stond zijn ge- tuigeuis lijnrecht tegenover die vau den turfhandelaar en diens vrouw. Hij ontkende, dat hij dezen een briefkaart van Beute heeft laten zien en ook, dat hij van een koetsier heeft gesproken. De briefkaart heeft hij uit de aardigheid geschreven, om bekl. M. voor den gek te houden. De rechtbank liet hem den tijd, over zijn verklaring nog eens na te denken. Maar hij volhardde. Daarop requireerde de subs. off. v. just, tegen dezen getuige rechtsingang te verleenen als verdenkende hij hem van meineed. Na lange delibera tie en herhaalde vruchtelooze aanmanin gen om de waarheid te zeggen, werd ten slotte van het door H. J. gezegde proces-ver- baal opgemaakt, dat door hemzelf en de leden der rechtbank werd onderteekend en ver leende de rechtbank rechtsingang. Met deze zeer ingewikkelde zaak verliep do voormiddag geheel. Het vervolg dezer zitting vinden onze lezers derha've in het volgende nummer. Ingekomen aauvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 machinist, 1 baukwerker, 1 letter zetter, 1 knecht voor loop- of pak- huiswerk. Ingekomen aauvrag-en van werk gevers: 1 bankwerker en 1 draaier beiden gehuwd, 1 kleermakersaan- komeling. In den Haarlemmermeerpolder zal vanwege het Rijk spoedig worden overgegaan tot onteigening van d'e gronden, welke benoodigd zijn voor deu aanleg van een inundatie-dijk van de L:ede tot Aalsmeer. De betrokken grondeigenaars hebben reeds eene aauschrijving ontvangen. LETTERED EK KUKST. De sergeant B. C. M. A. Visser, van het 5e reg. infanterie te Nijmege i, heeft van de groothertogin van Saksen een schrijven ontvangen, waarin hem dank wordt betuigd voor de toezending van een door hem gccomponeerden marsch, geti telda Aan de boorden van den Hm." Een schilderstuk, //Het voorbijgaan van Sandy Hook, bij maanlicht'', door den heer M. F. De Haas, van New-York, een Nederlander, werd dezer dagen verkocht voor 6300 gd. VSSSGHERIJ. Z a n d v o o r t, 9 Mei. Hedenochtend brachten 6 bomschuiten versche viscli aan, die iu afslag duur verkocht werd. De be sommingen waren als volgt: Z. V. 5, stuurm. H. Koniugsbruggen, f 14; Z. V. 15, stuurm. E. Paap, f 25; Z. V. 2, stuurm. Jb. Koper, f22; Z. V. 12, stuurm. F. Zwemmer, f23; Z. V. 9, stuurm. C. Ko per, f 22 en Z. V. 8, stuurm. M. Kees man, f 20. De schuiten waren 2 dagen in zee geweest. E n k h u i z e n, 8 Mei. Gisteren werd alhier de eerste ansjovis, 7600 stuks, aangevoerd; kwaliteit best. Heden aangevoerd: 15,375 stuks ansjo vis, prijs nog niet bekend; ruim 125 tal haring, prijs aan den afslag 35 c. per tal. Nieuwe diep, 9 Mei. Twee en dertig korders brachten heden 10 tot 50 groote, 10 tot 20 kleine tongen, 4 tot 80 roggen, 18 kabelj. en 3 tot 10 mandjes kl. schol ter afslag, terwijl door schuiten van Wieringen 18 tal geep en doortrek kers 100 tal haring werd aangevoerd; gr. tong gold 35 a 40 cent, kl. id. 15 cent, rog 76 a 81 cent, kabelj. f2.10 per stuk, kl. schol f 1.75 a f2.15 per mandje en geep f22 per tal. De haring werd on dershands afgeleverd.De kotter //Christine", sell. Smit, besomde voor 180 tongen en een partijtje schar, schol en ponen f 68. Lemmer, 8 Mei. De vangst van bot op de Zuiderzee bleef ook in de laatste drie dagen der afgeloopen week zeer slecht. De hoedanigheid der bot wordt beter; de prijzen zijn in een doen. De aanvoer alhier bedroeg op bedoelde dagen pl. m. 400 kilo, waarvoor de opkoopers f'0.14 per kilogram betaalden. LAND- Eü TUINBOUW. De te Uitgeest den 9en Mei gehouden publieke verkooping van verscheidene par tijen bloeiende bloembollen was zeer druk bezocht. Er was veel kooplust voor tulpen en sommige narcissensoorten. Van de laat ste is ééne partij van ruim 500 regels of ongeveer 4000 bollen, verkocht voor circa f 1400, dat is 35 cent per hol. Ill N N E N I, A N II. Bij kon. besluit zijn verleend de vol gende pensioenen, als aan: L. van Hel den Tucker, comm. Ie kl. bij 's rijks be- las'ingen, f 429; jhr. J. vau Beresteyn, ontv. der dir. bel., f2518; jhr. N. J. Martini van Geifen, ontv. voor de ace. op wijn, gedistilleerd, zout, zeep, bier eu azijn, f3249; mr. J. J, Beaujou, secr. van den Raad van State, f 2423. (St. Ct.) Het koninklijk gezin denkt tot Let einde dezes jaars on afgebroken op het Loo verblijf te houden. Z. M. de Koning beeft Woensdag middag in bijzonder ge- boor ontvangen deu voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Ge- neraai, den heer jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland. Het II and, el si l ad ver- neemt, dat de heer O. Van Rees zijn onts'ag beeft gevraagd als goe- verneur-generaal vau Nederlandsch- Indië. Op van officiëele zijde ingewon nen iuformaties ontvingen wij de ve:zekering, dat «de officiëele aan vraag om ontslag niet is ingekomen». Naar hetgeen wij van andere zij den hebben vernomen, is er grond te vermoedeD, dat onmiddellijk na bet optreden van bet nieuwe Kabi net een telegram van den Goev.- Generaal is ontvangen, waaruit het voornemen van Z. E. om ontslag te vragen viel al te leiden, doch dat de Regeering Z. E. daarop heeft verzocht, aau dat voornemen voor alsnog geen gevolg te geven. Er kau natuurlijk nog niet anders dan telegrafische gedachtenwisseling hebben plaats gehad. Vad Deminister van Binnen- lausche Zaken heeft aau de Com missarissen des Konings de volgende aanschrijving gericht: Mijn ambtgenoot van Justitie weuscht maatregelen te nemen ten einde te voorzien in het gemis van de registers van den burgerlijken stand, die in de gemeentearchieven mochten ontbreken. Naar aanleiding daarvan heb ik de eer uuitteuoo- digen, in de archieven van de ge meenten in uw gewest te doen on derzoeken of, eu zoo ja, welke re gisters van den burgerlijken .tand daarin mochten ontbreken. Gelijk onderzoek ten aanzien der :kt. Haar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 30. XII. Eleonobe. Daar was een tijd, ging zij voort, waarin men geloofde, dat het lichaam eens dooden begon te bloeden, wanneer hij, die 't ontzielde, het durfde aanraken. Wat zou nu dan wel moeten geschieden, wanneer ik, zijn dochter, zijn geliefd kind, die hij overstelpte met zijne weldaden en tooide met zijne juweelen, die nog de kussen zijner va derlijke liefde voel branden op mijn gelaat, werkelijk het monster ware, waarvoor men zich niet ontziet mij te hou den? Zou uiet de doode zelf gaan leven en mij afweren in dit betoon mijner onschuld? Ik was niet bij machte een enkel woord uit te brengen; daar zijn oogenblikken in het leven, waarin de tong vergeet dat zij spreken kan. O! ging zij voort, zoo er een God in den hemel is, die het goede zegent en het kwade haat, dat Hij mij thans hoore. En indien ik in gedachte of met de daad, met of zonder mijn wil, de oorzaak hen geweest, dat dit dier baar hoofd zich stervend heeft gebogen; indien zelfs een schijn of schaduw van schuld mijn hart bezwaard en ru6t op mijn zwakke handen, zoo moge de stem des dooden mij luide aanklagen eu dit schuldig hoofd neerzinken on zijn lijk, om zich nimmer weer op te heffen. Er volgde een lange poos van akelige stille, gedurende welke het mij toescheen, dat de aarde haar kringloop schorste om te luisteren. Een lange zucht van verlichting rees trillend uit mijn borst, en al de gevoelens, die ik tot nu toe in mijn gemoed had onderdrukt, de angstige smart, de ernstige deel - nemiug, het onuitsprekelijk medelijden, de hoop en het teeder verlangen, d e ik, ondanks al mijn waakzaamheid, in mijn binnenste gekoesterd had, lieten nu hun volle kracht geldeu, eu niet langer weerstrevende, maar aan mijne aandoeningen deu vrijen loop latende, nam ik haar beide handen en drukte die met innig medegevoel in de mijne. Neen, gij kunt mij nu niet meer schuldig houden aan zulk een misdaad, niet waar sprak zij fluisterend, terwijl zich op geheel haar wezen het licht vertoonde van dien zaligen glimlach, die niet ontstaat door de vriendelijke plooi der lippen, maar zachtkens breekt door de nevelen van het be traande gelaat, gelijk de zachte en stille vrede neerdaalt na het woeden der stormen. Misdaad, stamelde ik bijna onbewust, en misdaad, herhaalde ik, mij over den klank zeiven van het woord ver wonderende. Neen, zeide zij, geen sterfelijk wezen zal 't wagen mij schuldig te verklaren op deze plaats. Tot eenig antwoord nam ik haar hand, die nog rustte in de mijne en legde die op de kille borst van den doode. Van innigen en blijden dank schreiende, boog zij al zacht kens eu langzaam het hoofd. Laat nu deu strijd komen, zeide zij hoopvol fluisterend. Daar is er ten minste nu ééD, die in mij zal gelooven, in hoe donkere schauwen de schijn mij ook hullen moge. XIII. Het vraagstuk. Toen wij de kamer opnieuw binnentraden, werden wij verrast door de aanwezigheid van Mary, die in een langen mantel gehuld, in het midden van 't vertrek stond. Zij was gekomen, terwijl wij boven waren, en stond ons nu te wach ten met opgeheven hoofd en een uitdrukking van koelen trots op het gelaat. Die gelaatsuitdrukking ziende, steldj ik mij levendig voor wat het in de gegeven omstandigheden voor de beide nichten moest zijn om elkander te ontmoeten, en ik stond op het punt om terug te keeren, toen een zeker iets in de houding van Mary mij scheen te verhinderen om aau dit voornemen gevolg te geven. Te gelijkertijd kwam de gedachte bij mij op, dat ik deze gelegenheid om te trach ten eene verzoening tol stand te brengen niet moe6t laten voorbijgaan, en plotseling in dien geest een besluit nemende, trad ik met een buiging op Mary toe. Uw nicht heeft juist zooeven gedaan, wat gij zoo gaarne van haar wilt hebben, zeide ik, zij heeft mij overtuigd van hare onschuld. Ik ben nu bereid, den heer Gryce met ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. Birecteuren-Uitgevers J. C. PJBEKEBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1