griffiën van de arrondissements rechtbanken is door mijn ambtge noot opgedragen aan de procureurs generaal bij de gerechtshoven. Ik stel er prijs op de verlangde opgaven binnen een niet ver verwij derd tijdstip te mogen ontvangen. De vereeniging «Alge meen kies- en stemrecht» dringt per adres bij de Tweede Kamer aan op stemrecht voor alle meerderjarige Nederlanders in het volle genot hunner burgerlijke en burgerschaps rechten. De volgende veranderin gen bij het korps van 's .ijks wa terstaat zijn aanstaande: De nieuwe hoofdingenieur 2e kl. H. E. de Bruijn, te 'sGravenhage, wordt be last met den algemeenen dienst al daar, de hoofdingenieur 2e kl. Van Hooff, gaat van den algemeenen dienst over naar het le district tZeeland) met standplaats Middel burg; de ingenieur le kl. Yan Ma nen wordt geplaatst te Haarlem als tijdelijk hoofdingenieur; de in genieur Beijerman wordt verplaatst van Arnhem naar 's Hage en de nieuwe ingenieur 3e kl. Du Croik zal vermoedelijk staudplaats krijgen te Alkmaar. De Amsterdamsche dier gaarde heeft ter gelegenheid van haar vijftigjarig gedenkfeest een blijk van milde belangstelling ontvangen van baar ondervoorzitter, den heer E. Fuld, namelijk een paar prach tige zebra's, te Parijs aangekocht. Het CircusCarré te Am Êterdam heeft thans voor verschei dene maanden weder gesloten. Maan dagavond bij de laatste voorstelling wilde nog een zeer talrijk publiek afscheid nemen van de plaats, waar gedurende den afgeloopen winter zoo menige genotrijke avond werd doorgebracht en als een afscheids groet werden vele kransen en boe ketten aan verschillende dames en heeren van het kunsteDaarsperso neel aangeboden, terwijl aan het slot der voorstelling het orkest zijner zijds het «Wien Neêrlands bloed» tot afscheid aanhief. Onder trompetgeschal (de trom pettist van het orkest bracht dien laatsten groet aan Amsterdam) ver trok de lange extra trein, bestaan de uit 20 waggons, nagewuifd door verschillende vrienden van den heer Carré en anderen, die van dit eigen aardig oogenblik getuigen wilden zijn. De reis ging direct door tot Du.-seldorp, waar reeds de voorstel lingen zijn aangevangen. De iundeering der zes spanten aan de westzijde van het Centraal-Station te Amsterdam, wel ke ook verzakt ziju, na de uitbe steding op 28 Sept. 1887, zal in den loop der volgende week met dynamiet verbrijzeld worden, aan gezien deze arbeid met moker en houweel te langen tijd vereischt, zooals bij de vorige fuadeeringge bleken is. Het e inde der Wereld. Men schrijft ons uit Amsterdam: Er zullen wei nig menschen gevonden worden, die ho pen, eenmaal het einde der wereld te mogen bijwonen, 't Omgekeerde is waar, als men let, h ;e 't bijgeloof zich vaak angstig maakt voor de voorspellingen, dienaangaande ge daan. Nu moet ik bekennen, dat ik me ook heel weinig van een dergelijk schouw spel voorstel. Ik veracht het zelfs, om de eenvoudige redan, dat ik 't niemand zou kunnen vertellen, hoe dat einde ge weest was en een nieuwtje, dat men aan niemand kan vertellen, houdt op een nieuwtje te zijn. En toch heb ik heden het laatste be drijf van het einde der "Wereld/, zien af spelen. De "Wereld, die ik echter op het oog heb, is een van die in de hoofdstad uit den grond rijzende en als meteoren weder verdwijnende blaadjes. Voor een maand of drie vier was het blaadje, dat zich met den weidschen titel "De Wereld,, tooide, reeds gestorven, of schoon men, meermalen daarin in de ge bruikelijke termen kon lezen: "dat de le zers het niet ten kwade moesten duiden, als de courant wat laat bezorgd werd, want dat het voortdurend toenemen van het groot aantal abonnees daarvan de oor zaak was„ of "vele advertentiën moeten wegens plaatsgebrek tot morgen blij ven liggen", enz. enz. 't Bleek echter na een paar maanden, dat „De Wereld,, slechts schijndood was. Zij herrees, en nu middeu in de Jordaan, tusschen de le en 2e Egelantierstraat. In weerwil van de blijde verwachting van den ondernemer, dat iedereen zich voor de sehijndoode zou gaau interesseeren en het wonderkind in de journalistiek zou willen zien, kikte niemand er over en waren 't waarschijnlijk slechts de buren en de belanghebbenden, die naar de her leefde kwamen kijken. Toch schijnt ze een epidemische ziekte ouder de leden gehad te hebben, want hedenmiddag overleed zij onder zeer bij zondere omstandigheden, waarschijnlijk ge paard aan bloedarmoede. En, nu haar laatste oogenblik gekomen was, ontstond er een belaugstelling, zoo groot, zij als bij haar leven niet gekend had. De Egelantierstraat stond vol menschen. Voor het bureau was het een drukte, dat het een aard had. Alleen kenmerkte de begrafeuis zich door een bizondere opge wondenheid onder de naaste familie en lijkbezorgers. De laatsten waren de leveranciers van de drukraachine, de bokken en zetkasten, kortom, alles wat tot het in het leven houden van „De Wereld" had bijgedra gen. Met groote drukte werd alles het sterfhuis uitgesleept, op zolderschuiten ge laden en weder naar de Bloemgracht ge bracht, vanwaar het gekomen was. De zetters, meesterknecht en anderen, die haar in haar laatste dagen hadden op gepast, riepen om hun deel van de erfenis, die ver onder nul bleek te zijn. De naaste familie, op wie men zich wilde verhalen, was gelukkig afwezig, anders was ze er waarschijnlijk niet heelhuids afgekomen. De politie moest ter hulp komen, om te voorkomen, dat het lijk niet gehavend werd. Alle eer, aan een overledene verschul digd, werd met voeten getreden. Voorde lijkrede kwamen vloeken en verwenschiu- geu, aan de familie van de overledene ge richt, iu de plaats. De vader van het cadaver scheen de nalatenschap te kennen en hield zich wijselijk schuil. Den geheelen dag duurde de plechtigheid, tot het laatste stukje van den inventaris, tot zelfs de lijfkleederen, in beslag genomen was. (Avondpost.) Dinsdagmiddag werden te 's Hage twee kinderen van 6 en 9 jaar op «ene der stadsscholen plot seling ongesteld, zoodat de onder wijzer hen naar huis liet brengen. De ongesteldheid nam zoodanig toe dat het oudste reeds denzelfden dag overleed, terwijl het andere in be- denkelijken toestand verkeert. De justitie heeft het lijkje naar het ziekenhuis laten overbrengen en eene lijkschouwing doen plaats hebben. Men vermoedt dat het ge bruik van met vergiftigde stoffen gekleurd snoepgoed oorzaak van dit ongeluk is. Nader verneemt men echter, dat er nog een andere oorzaak in het spel kan zijn. Maandagmiddag nl. speelden de kinderen gelijk uit het door de politie onmiddellijk ingestelde voor- loopig onderzoek is gebleken in den winkel, waar eenige kisten ston den. Van die kisten maakten zij een soort trap en sprongen toen eerst van een, toen van meerdere treden. Bij dit spel zijn zij beiden geval len en wel op het hoofd, waardoor hèt vermoeden is ontstaan, dat zij hersenschudding hebben gekregen. Dezer dagen was bij iemand te Rotterdam de kraan der waterleiding verstopt. Bij onderzoek bleek er een aaltje voor te zitten. Dezer dagen zag een ander een hagedisje van een paar centimeter uit de kraan te voorschijn komen. De Rotterdamache waterleiding geeft dus in dit opzicht de Amsterdamsche niets toe. De groote voorjaars paardenmarkt te Rotterdam zal dit jaar plaats hebben op Vrijdag 18 Mei, aanvangende 's morgens ten zeven ure. Uit Nijmegen wordt gemeld: Wanneer het de verfraaiing onzer gemeente betreft, is het Stadsbestuur steeds bereid (liep in (len gemeentelijken geldbuidel te taston. Zoo ook nu. Van af de voormali ge Hertogsteegpoort tot aan de voorma lige Ziekenpoort strekte zich reeds langen tijd een terrein uit, dat door den minis ter van Oorlog voor het Rijk van de voormalige vestiuggronden was gereser veerd. Door den schandelijken toestand, waarin dit terrein verkeerde, bedierf het al het schoone wat hier reeds op het ge bied van plantsoenen en parken is tot stand gebracht, en onderbrak het tevens den groenen gordel, die in fraai aange legde wandelingen rondom de stad is ge legd. Langdurige onderhandelingen van het Gemeentebestuur met de Regeering deden dit terrein aan de gemeente in bruikleen afstaau. Men heeft zich nu gehaast daarop een fraai plantsoen aan te leggen, waardoor de onooglijke kazerne en andere militaire gebouwen daar ter plaatse, zoomede de bizondere Israëlietische begraafplaats, die men hier nog in de kom der gemeente moot dulden, althans in eene betere om geving zijn geraakt, of aan het oog ont trokken, terwijl de plantsoenketen zich nu om de geheele stad slingert. Aan eene andere zijde der stad, name lijk bij het Kronenburgerpark, is uu ook eene belangrijke verfraaiing tot stand ge komen. De gemeente is daar eigenares geworden van den beruckten Polmolen, in de wandeling meer bekend als molen van Sans-Souci, naar het proces, dat daar over door de gemeente en den eigenaar is gevoerd. De vestingtoren, waarop de molen stond, is nu ingericht tot Belvédère, en het daarom liggende terrein eveneens tot plantsoen aangelegd, hetgeen nu met het bekende Kronenburgerpark eeu goed ge heel uitmaakt. Al deze veranderingen zijn geschied naar de plannen van den heer Rosseels, tuin bouwkundige te Leuven, die tevens de leiding over het werk heeft gahad. Wanneer de Belvédère nu eens zal zijn gerestaureerd, komt ouze stad iu het be zit van eeu gordel plautsoenen en singels, die wel eenig in ons land kan gemoend worden. Door de politie te De- venter werden Maandag 100 kivits- eieren in beslag genomen, daar het uitstallen en verkoopen maar tot 5 Mei geoorloofd is. De politie te Vaals is waarschijnlijk den dief op het spoor, die Vrijdag jl. inbraak pleegde ten huize van den heer de Madet al daar. Men denkt dat het zekere K., huisschilder is, die vroeger ten huize van den heer M. gewerkt had en daardoor met de inrichting der wo ning bekend was, bovendien heeft deze persoon wegens diefstal reeds 6 jaren getucht. Toen hij door den 21jarigen zoon des huizes met een revolverschot werd verrast, was hij juist bezig een paneel uit de deur van een kamer te zagen, waarin vele kostbaarheden stonden. Men gelooft dat een kogel hem in den arm heeft getroffen. De dief vluchtte in den kelder, sloot de deur achter zich dicht en ontkwam door het keldergat. Jhr. Michiels van Kesse- nich te Roermond heeft de candida- tuur voor het lidmaatschap der Tweede Kamer, hem door de liberale kiesvereeniging te Maastricht aan geboden, afgewezen. Zekere Schumacher is onder vermoeden den moord te heb ben gepleegd op Bos te Haaksber gen, te Almeloo gevankelijk bin nengebracht. De te Heerenveen gesta- tioneerde infanterie is Woensdag morgen weder naar de garnizoens plaatsen teruggekeerd. Ofschoon de werkstaking geëindigd is, zullen voorloopig nog een klein getal troe pen te Gorredijk, Beets en Beetster- waag achterblijven. Een suprise. Zijn schip lag weer zeilree. Had hij nimmer tegen de geva ren eener zeereis opgezien, nu was het geheel anders, ofschoon de lange scheiding voor hem van meer ge wicht was dan de dreigende geva ren. Hij zou zijn Truitje moeten ver laten, met wie hij eerst onlangs ver- keering had aangeknoopt. Gaarne zou hij haar nog eenmaal willen zien en aan het hart drukken, al vorens heen te gaaD, zoo ver van hier. Trui diende bij een Heldersche familie, waar, helaas, de toegang voor verloofden van de dienstboden verboden was. Terwijl janmaat dezer dagen tegen den avond het huis van ziju liefje passeerde, zag hij haar in de voorkamer druk bezig met den schoonmaak. Hij tuurde door het raam en zag zijn liefste Truitje alleen. De straatdeur stond op een kier. Met kloppend hart waagde't jan maat binnen te sluipen. Verdiept in 't scheiden, en alleen oog en oor voor elkander hebbende, schrikte Truitje op door een wei bekenden sleependen tred in den gang. «Daar is mevrouw!» trilde'fc van haar lippen. Janmaat wilde retireeren, doch langs den weg dien hij gekomen was, ging dat niet meer. «Wat raad?» steunde Truitje. De zeeman tuurde onderzoekend rond en had een veilige schuilplaats ontdekt. Naast een hooge kast stond een groot vloerzeil opgerold, met een wijde kokervormige opening in het midden. Janmaat stapte op een stoel sloeg de handen aan den rand der kast, slingerde zich met de beenen boven den cylinder en verdween met de vaardigheid waarmede goochelaars iets verduisteren. Juist werd de ka merdeur geopend en trad de oude dam4 binnen. Trui bloosde vreeselijk, doch glim lachte toch en roemde in stilte haar gelant. «Zoo'n zeeman weet toch altijd raad,» dacht de schoone. Mevrouw bleef een geruime poos praten. Janmaat, die het in zijn engen kerker alles behalve prettig vond, merkte dat het vloerzeil langzamer hand achterwaarts uitweek. Hij spande zich flink in om den cilinder weer eeD verticale richtiog te geven. De ruk was echter te sterk en in plaats van achterover te zakken, stortte het vloerzeil met een smak voorover. Vlak voor de voeten van de he vig verschrikte dame lag een ma troos der Koninklijke Nederlandsche I Marine I FINANCIEELS MEDEDEELINQEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Hondors zijn in de week, eindigende 8 dezerverhandeld de volgende fondsen: Obl. Groot Mijdrecht Waterschap tot 82ljt Aand. in de helft van het "Algemeen Handelsbladitot111 Aand. Amstel Ilötel-Maatsch. tot. 100 Aand. Amst. Koffie-Cultuur-Mpij tot. ƒ680 Aand. Bouwondern. Willemspark tot. 570 incL div. Aand. Deli-Maatschappy860-870 Aand. Mijnb.-Mpij uTamhang* Lr. A. tot ƒ50. Aand. Bagelen Thee en Kina Mpij te Batavia tot70 Aand. Batjan Mpij 's-Hage tot 50 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1887 tot295-305 Scrip. Boitel-Wezel Spoorw. (van le Ilyp. Obl.) tot53/,-7Va" Aand. Ned. Westph. Spw.-Mpij tot 1617/8 Aand. Rijnl. Stoomtramweg-Mpij Op- richters-Aand 1otƒ85 Aand. Holl. Suikerraffinaderij tot80 Aand. Mpij voor Meel- en Broodfa brieken tot110 Aand. Bergbau-Gesellschaft "Holland" Serie A tot67 WETGEVENDE MACHT. Reglement van Orde. Het voorstel tot herziening van het reglement van orde der Tweede Kamer is door de heeren De Savornin Lohman en Schaepmau gedaan, omdat zij meenden, dat het benoemen van een commissie, evenals in 1848, ounoodig is, met het oog op het groote verschil in de omstandig heden, daar in 1848 geheel nieuwe be voegdheden aan de Tweede Kamer wer den gegeven. Behalve eenige wijzigingen van getallen, door de vermeerderiug van het aantal leden en het doen vervallen van enkele overbodig geworden artikelen, betreffen de voornaamste wijzigingen (le commia- s i n van onderzoek endetweede lezing. De commissiën van onderzoek ziju door de praktijk der Kamer reeds in het leven geroepen. Bij verschillende gewichtige wets ontwerpen heeft (1e Kamer aan commis siën van onderzoek door wijzigingen in het Reglement van Orde de taak der com missie van rapporteurs overgedragen. Het voorstel der heereu De Savornin Lohman en Schaepmau strekt om a. deze wijzigingen voor bizondere ge vallen overbodig te makeu b. aan de commissiën van rapporteurs een deel van hare taak te laten behouden. Daarom nemen zij eene bepaling op, die zonder wijziging in het Reglement van Orde de benoeming der commissiën van onderzoek voor gevallen, waarin zij noodig, nuttig of gewenscht mochten schijnen, altijd mogelijk maakt. Om evenwel niet te vervallen in het stolsel der zelfstandige rapporteurs, behouden zij, ook waar de commissie van onderzoek optreedt, de ver slagen der afdeelingen, zij het dan ook in eenigszius gewijzigde» vorm. Yoorts hebben zij getracht in de wijze van benoeming een waarborg te vinden, om de samenstelling der commissie van onderzoek zooveel doenlijk in overeenstem ming te doen zijn met de verschillende groepen of gevoelens der Kamer. De instelling der commissie voor (le staatsbegrooting moet, naar de meening der voorstellers, leiden tot een klaarder en gemakkelijker overzicht van den toestand des lands. De verschillende takken van het staatsbestuur behoevon dan niet als afzon derlijke en op zichzelven staande stammen te worden behandeld. Eindelijk wordt voorgesteld, behoudens urgentie, op Zaterdag en Maandag, geene vergadering, ook niet van de atdeelingen, te houden en een besluit der Kamer te eischen tot het voortzetten der vergadering des avonds of tot het houden eener avond- zitting. De voorstellers durven hopen, dat de Kamer hunne voorstellen zal willen be schouwen als eene poging om onder de nieuwe Grondwet aan de nieuwe Kamer de mogelijkheid om kort, goed en veel werk te doen, te verzekeren. Wordt hunne verwachting vervuld, dan zal het nieuwe reglement van orde, zij het dan ook in gewijzigde» vorm, spoedig in werking kun nen treden. Tot rapporteurs omtrent het ontwèrp al mijn krachten bij te staan in de opsporing van den moordenaar. Ik meende, dat 't voor ieder voldoende moest zijn, Eleo nore Leavenworth in de oogen te zien, om overtuigd te zijn van hare onschuld, antwoordde zij, het hoofd met fierheid ophef fende, terwijl zij mij lang en scherp aanzag. Ik voelde mij 't bloed naar 't aangezicht stijgen, maar vóórdat ik kon antwoorden, hernam zij op nog koeler toon dan te voren Het is hard voor een zwak meisje, dat van der jeugd omgeven was door weelde en teedere zorg en wie alles vreemd ie, wat haar niet met trouw en zachtheid tegentreedt, om openlijk haar onschuld te moeten bewijzen aan het bedrij ven eener zoo vreeselijke misdaad. Ik heb innig medelijden met Eleonore. En met een snelle beweging haar mantel over den schouder slaande, zag zij voor de eerste maal haar nicht aan. Eleonore trad haar onmiddellijk tegen, als om dat blijk van toenadering te beantwoorden en ik gevoelde dat dit oogen blik van onberekenbaar gewicht was voor beiden. Maar, boewei ik biervan geheel doordrongen was, kon ik mij toch geen voldoende rekenschap geven van de reden waarom. En waarlijk, bet was een oogenblik om niet licht te vergeten. Zelfs bet meest hardvocht:ge gemoed zou in beweging zijn geraakt, bij bet zien van die twee vrouwelijke wezens, ge lijk zij daar tegenover elkander stonden, elk harer bet toon beeld van schoonheid en lieftalligheid. Maar er lag in dit samentreffen nog iets meer opgesloten. Hier waren de krach ten der men8chelijke natuur in volle werking, twee stroo men, wier diepte slechts kon gegist worden naar de mate hunner sterkte van gang en golfslag, waren bier in bot sing. Eleonore was de eerste, die haar kalmte genoegzaam herkreeg, om met een voorname fierheid baar nicht toe te voegen Er is nog iets beters dan medelijden, en dat is recht vaardigheid. En terwijl zij zich omwendde om het vertrek te verlaten, hernam zij Ik wenscbte u even te spreken in de receptiekamer, mijnbeer Raymond. Maar Mary trad haastig naar voren en hield baar met vasten greep terug Neen, sprak zij vastbesloten, bet is met mij, dat ge spreken zult; ik heb u het een en ander te zeggen, Eleonore Leavenworth. En terugtredende tot in het mid den der zaal, nam zij een wachtende houding aan. Ik sloeg een blik op Eleonore en begreep, dat 't onbe hoorlijk zou zijn langer te blijven. Ik begaf mij met ontrust in 't gemoed naar de receptiezaal en bleef daar geruimen tijd met haastige stappen op en neer loopen, ten prooi aan dui zend vreezen en duizenderlei mogelijkheden bedenkende, om ze echter even snel weer te verwerpen. Wat was het geheim van deze familie? Wat was de oorzaak van zulk een bittere vijandschap tusschen twee wezens, die de natuur als geschapen had tot onderlinge liefde en vriendschap Het was mogelijk, dat de breuk niet eerst onlangs ontstaan wa3. Geen plotseling opflikkerende vlam kon aanleiding geven tot de uiting van zoo heftige gemoedsaandoeningen, als waar van ik een oogenblik te voren getuige was geweest. Men moest verder teruggaan in 't verleden, dan den dag van den moord, om den wortel te vinden van een tweespalt, die zich zoo krachtig deed gevoelen, dat ik er van ontdaan was, hoewel geen enkel geluid door de gesloten deuren kon dringen. Het gordijn in de gezelschapskamer werd nu met haastige hand op zij geschoven en ik hoorde Mary duidelijk ot scher pen toon zeggen: Hetzelfde dak kan ons beiden onmogelijk langer her bergen. Morgen moet gij of ik een ander tehuis zoeken. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2