BUITENLAND. GEMENGD NIEUWS. fkmummsmu Burgerlijke §tauü. tot verlenging van het Bankoctrooi zijn door de afdeelirgen der Tweede Kamer gekozen de heeren Farncombe Sander3, Huber, HafFmans, Verniers van der Loeff en De Beaufort. KERKNIEUWS. Chr. Geref. Kerk. Beroepen bij de Chr. ger. gemeente te Hoofddorp (Haarlemmermeer) ds. J. Schotel, pred. te Haarlem. België. De Kamer heeft, op voor stel van den minister Beernaert, een crediet van 600,000 francs toege staan ten behoeve van de Belgische industrieelen, die aan de aanstaande wereldtentoonstelling te Parijs zullen delnemen. Engeland. Stanhope's legerwet stelt vóór, de Regeering het recht te geven, om in tijd van nood niet alleen de reserve en de militie, maar ook de vrijwilligers en de «yeoman ry» (gelijkstaande met de nationale garde) te mobiliseeren. De Regee ring zou daardoor aanstonds over 600 000 man te beschikken hebben. Duitsohland. De laatste dagen verliepen voor den keizer zonder merkbare verbetering zijner kwaal. De koorts komt van tijd tot tijd terug met lange tusschenpoozen. De ettering vermindert. De lichaams krachten nemen toe waaruoor het mogelijk wordt met toestemming der geneeskundigen dagelijks eeni- gen tijd het bed te verlaten en op een sopha te zitten. De Duitsch-nationale tentoon stelling van kunst toegepast op nij verheid, te Munchen, zal den 15eu dezer onvoorwaardelijk geopend worden. Da ligging van het tentoon stellingsgebouw, dat zich langs den lieflijken oever van de Isar uit strekt, is verrukkelijk schoon. Tegelijkertijd wordt de vierjaar- lijksche internationale tentoonstel ling van kunsten in het zoogenaamde Glazen Paleis geopend; ook deze expositie belooft, althans naar de vele aanmeldingen te oordeelen, prachtig te zullen worden. Volgens de onlangs verschenen opgaven van het comité, zullen Ne derland, België, Zwitserland, Zwe den en Noorwegen, Denemarken, Italië, Engeland,Amerika en Oosten- rijk-Hongarije op het gebied der schilderkunst uitstekend vertegen woordigd zijn. Frankrijk neemt officieel aan deze tentoonstelling deel, maar, evenals vier jaren geleden het geval was, zullen waarschijnlijk na de sluiting van den Parijschen «Salon», de schoonste werken van de Fran- sche schilderkunst naar Beieren's hoofdstad gezonden worden. Frankrijk. Van 361 hoofdplaat sen van departementen en arrondis sementen is de uitslag der verkie zingen voor de gemeenteraden be kend. In 103 is die raad geheel republikeinsch, in 11 geheel conser vatief, in 7 is de meerderheid repu- blikeisch, in één is zij conservatief; in 95 is de republikeinsche meer derheid thans reeds verzekerd, in 4 de conservatieve. In 67 is de uit slag nog twijfelachtigin 17 is bij de eerste stemming geen beslissing verkregenvan 56 is geen bericht ontvangen. De Parijsche gemeenteraad heeft met 38 tegen 26 stemmen een voorstel van Lavy aangenomen, om 10,000 frs. beschikbaar te stellen voor de glasblazers van de depar tementen Seine en Seine-et-Oise, «die tot werkstaking gedwongen zijn door hun patroons», aldus luidde het voorstel. In een brief bezweert Cha telain, die, zooals men weet, door den krijgsraad veroordeeld werd. dat hij onschuldig is. Het zegt, de hoop te koesteren, dat nog eenmaal de dag mag aanbreken, dat hij zijn leven voor Frankrijk zal kunnen wagen en toonen, dat hij geen laffe verrader is. Oostenrijk. Zondag wordt te Wee- nen een gedenkteeken voor Maria Theresia onthuld, in tegenwoor digheid vande geheele keizerlijke familie. Italië. De keizer van Brazilië die verschillende staten van Europa, bezoekt, is te Milaan door pleuritis in lichten graad aangetast. De laatste berichten melden dat zijn toestand vooruitgaande is en de ziekte weldra als geweken zal kunnen Worden beschouwd. Ruxnenië. Dépêches uit Bucha rest melden, dat Fontanar, die op het paleis van koning Karei ge schoten heeft, officieel krankzinnig is verklaard. Bulgarije. Prins Ferdinand is naar Routschouk en Tirnova ver trokken. Hij heeft de godsdienstoefe ning in de «Kerk der martelaren» bijgewoond. Stambouloff heeft hem gezegd, dat dit de eerste maal is sedert eeuwen, dat een Bulgaarsch souve- rein de godsdienstoefening in de kerk onzer czaren bijwoont. De prins heeft hierop geantwoordHeden herhaal ik de verbintenis, die ik jegens het Bulgaarsche volk op mij genomen heb en die ik vast besloten ben ge stand te doen. Ik heb van alles af stand gedaan en ben een Bulgaar. Bulgarije's onafhankelijkheid is eene heilige zaak, voor welke ik mijn leven wil laten. De feesten volgen den prins op zijne reis. Turkije. Het leger moet tenge volge van geldgebrek zich in een zeer treurigen toestand bevinden. De mindere soldaten hebben sedert Juli van het vorige jaar geen penning ontvangenzij voorzien in hunne behoeften door plundering en roove- rij. De kleederen hangen hun let terlijk in flarden aan het lijf en sinds langen tijd kennen zij de weelde niet meer van schoeisel, waarvan de zolen zonder gaten en lappen zijn. Het spreekt wel van zelf, dat ten gevolge van dit alles de ontevre denheid onder de troepen zeer toe neemt. De sultan verkeert dan ook eiken dag in grooten angsthij vreest een militair oproer en laat met het oog daarop zijn paleis voort durend bewaken door een sterke krijamacht, bestaande uit zijn trouw ste Muzelmansche dapperen. Noord-Amerika (V. S.) Men verwacht dat de Democratische Con ventie, die den 5n Juni bijeenkomt, met algemeene stemmen Cleveland candidaat zal stellen voor het Pre sidentschap der Yereenigde Staten, een eer, die sedert Grant in 1872, aan geen candidaat te beurt viel. De Republikeinsche Conventie ver gadert 19 Juni; de vrienden van Blaine doen hun best hem tot can didaat te doen benoemen, hoewel Blaine indertijd verklaarde geen can- didatuur te zullen aanvaarden. Blaine kan op den steun der Iersche partij rekenen. Ter onderscheiding van natuur- en kunstboter worut de vol gende methode aanbevolen, die ge vonden is door den heer C. J. Van Lookeren Campagne, scheikundige te Delft, onder medewerking van den heer H. Gerlings, te 's Hage. Men kookt zuiver, liefst gedis tilleerd water in een zuiver beker glas of kolfje. Terwijl het water kookt smelt men een beetje (iets meer dan noodig is om één druppel te vormen) van de te onderzoekeu boter in een theelepeltje boven eene vrije vlam. Men vult nu een hor logeglas van pl. m. 13 cM. middel lijn (die in laboratoriën gebruikt worden en ook bij horlogemakers te krijgen zijn), liefst op een stuk zwart papier geplaatst, gedeeltelijk met het kokende water en laat dan onmid- delijk één druppel van het heete vet voorzichtig op het water vallen. Bij natuurboter of bij natuurbo ter met weinig kunstboter vormt de druppel eene dunne vetlaag, waaruit plotseling honderden kleine druppeltjes ontstaau, die zich snel naar den omtrek van het water be geven. Bij enkele kunstboter, of bij kunst boter met evenveel of minder na tuurboter vermengd, vormt zich op de beschreven wijze eene vetlaag, die zich in enkele groote en kleine druppels splitst, die over de geheele vloeistof verspreid blijven. Men moet echter zorgen, dat het water volkomen zuiver is en het juist zoo heet wordt gemaakt, dat zich onder geruisch dampbellen vor men. Met slechts een weinig oefening gelukt de proef altijd. De bekende electricus Siemens van de firma Siemens en Halske te Berlijn is in den adel stand verheven. Te G r en o b 1 e stierf iemand in het hospitaal. Bij ongeluk was de lijkkist een beetje te klein; om nu de kist niet ongebruikt te laten, zaagde men de voeten van het lijk af! Uit Triest wordt bericht, dat, toen dezer dagen aldaar de beul van Weenen aangekomen was om zijn treurige hulp bij de vol trekking van een doodvonnis te ver leunen, hij door de menigte gedwon gen werd op de vlucht te gaan en een schuilplaats in het politiebureau te zoeken. Een kapper, in wiens winkel nie mand meer kwam, omdat hij ervan verdacht werd den beul geschoren te hebben, zag zich gedrongen in de dagbladeu mede te deelen, dat hij den beul zelfs nooit gezien had. Dank zij de tusschen- komst van den prefect van politie, die een toenadering heeft weten te bewerken tusschen de patroons en de werklieden, zullen de werksta kingen der glasblazers te Pantin waarschijnlijk spoedig tot het ver leden behooren. Reeds hebben eenige fabrikanten weder de deuren hunner fabrieken geopend en is door ver scheiden glasblazers het werk hervat. Het blijkt thans, dat het bericht, als zou te Madrid de cho lera zijn üitgebroken, onwaar is. Bij de ongeregeldheden, welke te Saint André de Calano, op Corsica, tijdens de gemeente raadsverkiezingen plaats hadden, is een vrouw door een geweerschot gedood en zijn de vrouw van den maire en een jonge man zwaar gewond. Te Bonifacio werd, onder gelijke omstandigheden, een gendarme ern stig aan het hoofd gekwetst. Aan het station teGenève werd der schoondochter van den Russischen journalist Katkow haar tooisel ter waarde van 70,000 fran ken, ontstolen. Te ICimberley werdinde Beersmijn de grootste diamant der wereld gevondeneen steen van 4281/, karaat. De diamant is geheel zuiver zonder de minste fout, en heeft den regelmatigen vorm vau het achtvlak of dubbele pyramide (octaëdron). De kleur is licht geel achtig. Ware de steen volkomen wit, dan zou hij de schoonste van de tot heden bekende diamanten ge weest zijn. Thans wordt hij op 3000 pd. st. (f 36,000) in zijn tegenwoor- digen ruwen staat geschat. De grootte in ruwen staat evenaart volkomen die van een kippenei. Na de slijping, die vermoedelijk te Am sterdam zal geschieden, zal het ge wicht nog altijd op zijn minst 200 karaat bedragen. Te Newark is dezer a a- gen een drama afgespeeld, dat wel der vermelding waard is. Kapitein Thompson, van het Leger des Heils, had eenige maanden ge leden de schoone Mary Lenhart, van Boomfleld, bekeerd en sedert zijn geestelijke overwinning bekroond met een huwelijk met die dame. De wittebroodsweken intusschen schij nen van zeer korten duur geweest te zijn, want reeds vijf weken na de trouwplechtigheid deed de oolijke kapitein zijne vrouw, bij behoorlijk contract, voor het matig bedrag van 5 dollar aan een reusachtigen neger over, zekeren R file. De schoone van Bloomfield stemde bereidwillig in die transactie toe en kant. Thomp son wreef zich met zelfvoldoening de handen, dat hij op zoo voordee- lige wijze weder vrij was geworden en tegelijk den neger een poets ge speeld had. Op zekeren dag echter kwam R ffie, hevig bloedende uit een ga pende wond in den rechterarm, het bureau van den politiecommissaris te Newark binnenstormen en ver klaarde in heftige bewoordingen, dat de blanke vrouw, welke hij van kapitein Thompson gekocht had, getracht had, hem met een scheer mes te vermoorden. Hij eischte de gevangenneming van Mary Lenhart en vernietiging van den koop. Dientengevolge is thans de lief hebbende gade ingerekend en is ka pitein Thompson, beangst dat hij de 5 dollar terug zal moeten geven en, vooral, dat hij zijne vrouw we der mede naar huis zal moeten ne men, met de noorderzon vertrokken. Voor de honden is thans een muilkorf uitgedacht, waarvan htt onderste gedeelte beweegbaar is. waardoor zij kunnen gapen enz., zon der evenwel te kunnen bijten. De constructie is eenvoudig en goedkoop. TELEGRAMMEN. PARIJS, 11 Mei, {Reuter). Gene raai Boulanger is hedenochtend naar Rijssel vertrokken, waar hij om half twee zal aankomen. De toegang tot het station was afgesloten en niemand werd zonder machtiging toegelaten. Twee afdeelingen politie agenten handhaafden de orde. Toen de generaal vertrok, werd hier en daar geroepen: Vive Bou langer!» De heeren Laguerre, Dillon en een groot aan tal journalisten ver gezellen Boulanger. BERLIJN, 11 Mei. {Reuter.) Het heden om 9 uur uitgegeven bulle tin over den toestand des Keizers luidt«De toestand van den Keizer is gedurende de laatste dagen be trekkelijk gunstig. De koorts is zeer gering en de slaap, ofschoon dik wijls gestoord, doet den patient goed, zoodat zijn krachten toenemen". LONDEN, 11 Mei. {Reuter.) Zoo dra het ontwerp tot versterking van 's lands weerbaarheid in behande ling komt, zal de minister van fi nanciën hiervoor een crediet van 3,500,000 pd. st. aanvragen. Deze som zal gevonden worden door het sluiten van een leening. MILAAN, 11 Mei (Reuter.) Bij de ziekte van den keizer van Brazilië doen zich verschijnselen voor, wel ke voor een aandoening der herse nen doen vreezen. Doctor Semona beschouwt den toestand als zeer ernstig. MADRID, 11 Mei {Reuter.) De Ko ningin-regentes heeft gisterochtend eene flauwte gehad. Tegen den na middag was zij weer wel genoeg om den minister-president Sagasta te kunnen ontvangen. BELGRADO, 11 Mei {Reuter.) De Staatscourant deelt de konink lijke besluiten mede, waarbij de ge neraals Gruitch (de vorige minister president) en Lechanine op pensioen worden gesteld. Het onslag van Gruitch is het gevolg van een schrijven, door hem tot den Koning gericht, waarin hij verklaart, dat koning Milan heeft gezegd, dat de laatste crisis door Oostenrijk was uitgelokt. WASHINGTON, 11 Mei (Reuter). Volgens het verslag der landbouw- commissie heeft de maïs en de tarwe een weinig geleden in de kuststre ken langs den Atlantischen Oceaan en de Zuiderzee, waardoor het al gemeene gemiddelde cijfer van 82 tot 73 is gedaald. Het cijfer van de goede rogge is nu 92,09 in plaats van 93,05 in April. De gerst staat 88,03 en belooft een gemiddelden oogst. Het planten der katoenboo men is vertraagd door de buiten gewone vochtigheid en de koude in Maart. Vooral in Texas en Louisiana is deze vertraging aanzienlijk. JSl. H. IA*. Lieve mama zeide een jong getrouwd vrouwtje zou u mij ook het pleizier willen doen om van middag het eten voor mii te koken Hoe dat zoo, kind? Ja, ziet u, ik heb eene meid, die er niet mee terecht kan en Eduard maakt alle dagen een standje als het eten op tafel komt. En jij dan? Waarom maak jij dan het eten niet klaar? Och, mama, ik ben bang, dat het niet goed uitvalt. U kan zoo lekker koken. Och doe het maar voor dezen keer, mamaatje. Nu, komaan, je zult je zin hebben. En mama kookte en bleef bij haar dochter middagmalen. Nauwelijks had de meid de scho tels op tafel gezet en had mevrouw haar echtgenoot bediend, of deze stampvoette en knorde: Foei! die ellendige meid heeft alweer het eten bedorven. Waarom jaag je zoo'n mormel dan niet weg? Moeder en dochter keken elkaar aan. De moeder met een blik, die voorspelde«Ik zet geen voet meer hier in huis.» «Straf moet er zijn zei een lange slungel, die in een school op de kleintjes moest passen, toen hij een boterham, die een hunner tot mid dagmaal moest dienen, opat. Een dame kwam bij een andere dame, om inlichtingen aangaande een dienstmeid te vragen. En is zij niet bang voor werk? vroeg de eerste mevrouw. O volstrekt niet, was het antwoord zij gaat er dikwijls naast liggen en valt dan gerust in slaap. uit de VOORNAAMSTE DAGRLADEN. GEBOORTEN: 8 Mei. C. Mock-Polak d. Am9t. - M. M. G. Elders-Wilson z. Amst. - A. A. van Ee-Deines z. Baarn. - M. G. Rolandus Hagcdoom-Schutte z. Berg en-Dal. - C. Lokkcr-Hokke z. Rott. - J. M. Vogelcnzang-Bramer d. Zaandam. - 9. R. Klatzer-Dc Boers d. Amst. - J. Keijzer-Tom d. IJselstein. - G. E. Kloot-Otto d. Oudshoorn. - E. J. Repelius-Oudsboorn, Utrecht, - J. A, Si rag-Voor brood z. Leiden. GEHUWD: 14 April. A. F. A. F. Geselschap en C. do Groot, Orange-City. - 8 Mei. R. B-odie en E. M. Bossevain, Baarn. - M. van Rijn en P. J. M. Sterzenbach, Vlissingen. - 9. L. C. van der Meijlen en A. W. van der Meulen, Hilversum. - C. Lokkcrbol en W. Goekoop, Rott. - L. H. v. Gurk en J. G. Suijderhoud, Kralingen. - J. E. de Jong cn L. A. de Jong, Rott. - C. Reinke en M. Baum, Leiden. - J. S. M. de Brnijn en J. E. van Roggen, Nijmegen. - A. I. H. van Ravosteijn Szn. en J. A. Mocns, Rott. OVERLEDEN: 7 Mei. Wed. E. Talhuizon-Moff 73 j. Amst. - J. C. Schiiller 32 j. Gouda. - 8. P. Barendrecht 78 j. Arnhem. H. A. J. van Goch 18 m. z. 's-Hage. - A. E. Bnkers-Mucllcr 43 j, Meer-en- Berg. - Wed. A. Neeff-Van Muijen 73 j. Rott. Wed. E. M. Thier-Prost 68 j. Rott. - 9. C. Hnijser 73 j. Rott. GEBOORTEN: 8 Mei. M. C. C. v. Abs-Ter Horst z. - G. A. Hozee-Begcer d. (levenloos.) - 9. E. J. C. Leijh-'t Hart d. - 10. C. E. Verkerk-Dernrson d. »»VfcRl.KDKN: 8 Mei. G. Linckers 81 j. KI. Houtweg. - 9. C. van Staveren-Feiju 57 KI. Houtstraat. - 10. T. van Schooien 25 j. Kenaustraat. - H. Roeper 40 j. De Witstraat. - G. A. v. Willigen-van Voorthuijsen 69 j. Parklaan. Commissariaat van Politie te Haarlem. De voorworpen zijn dagelijks, uitgezonderd des Zondags, van 's middags 12 tot 2 ure, voor de eigenaars terug te bekomen: Een boek, get. «de Emigrant te Hoboken". Een geruit bont boezclaur. Een ie'eren pet. Een 12-sports ladder. Een koperen horlogeketting. Drie verschillende armbanden. Een Prot. gezang boekje Een handschoen De pees een er naai machine. Een borstrok. Een flacon. Een pater noster. Een koperen ring, waaraan eenige sleutels. Eeu sleutel aan een plankje. Eenige sleutels. Alles op straat gevonden. In de tramwagens achtergelaten: Een paar handschoenen. Een notitiehoekje. Terug te bekomen bij A. Koele veld, Schachel- straat 35, eeu It. K. kerkboek; bij J. W. J. Huijboom, Witstraat 31, een rijtuiglantaarn; bij Stapel, br:g.-maj. tit. der rijksveldwacht, gerechts gebouw in de Zijlstraat, een mand met eieren; bij Scholteu. Haarlemmerhout ouder Heemstede, een geelharigen, zg. m< pshond; bij I. de Jong, Cornelissteeg 1, een zwartgeschilderden handwa gen; hij J. J. vb Roon, Klein Heiligland, de brander eener petroleumlamp; bij J. Roest,Boe ren steeg 15, twee O.-I. medailles aan een lint. Sedert eenigen tijd voorhandenEen rond mandje van stroo gevlochten, waarin een naal denboekje, estramien, twee kaartjes met rood garen enz. STS0MVAASTBEHISHTEN, Het stoomschip Soerabaya, van Java naar Rotterdam, vertrok 8 Mei van Aden. Het stoomschip Bromo, kapt. Boon, van Rot terdam naar Java, vertrok 9 Mei van South ampton. liet stoomschip Noord-Holland, van Rotter dam naar Java, arriveerde 9 Mei te Port-Said. Het stoomschip Zaid-Holland, kapt. Otto, van Java naar Rotterdam, arriveerde 8 Mei te .Mar seille en zette 9 Mei de reis voort. MARKTBERICHTEN. aiésïerdam, 11 Mei. Do prezen der Aardappelen waren als volgt: Sold. Blauwe f 2,15 a 2,25, dito Kralen f 0.— 0,Zeenwache Flakkeesche f0,a 0,do. Blauwe 2,20 a 2.30, do Poters f 0,80 a 1.20, Prui- iische Hamburger f 3,a 3,10, id. Zaaiers f 0, 0,Geld. Thomassen f 2,50 a 3,Frie- iche Fraaeker Jammon fl,60 a 1,70, do. En- ^•jlseho f 1,20 a 1,35, dito Dokkumer Jammen 1.70 a 2,Zecuwache SpuiBche Jammen f 1,50 2.90, IJpolder Jammen f 0,a 0,dito Blauwe f0,a 0,allen per Hl., nieuwe Malta 9 h 12 ct. per Kg. Aangevoerd .6 versche ladingen. Handel 6aaw. Suiker: Biet en Geraffineerd kalm. Tarwe op levering Mei lager, Nov. onveran derd, Mei f205, Nov. f207. Noteering van de Commissie voor d-" Grasn- landel. Rogge op levering traag, Mei f 105, Oct. f108. Noteering van. Menne 3c Tholo. Koolzvad op 800 Kg. Olie zonder noteering. Lijnzaad stil. Raapolie traag, vliegeud por 100 Kg. f 253/4, lo. Mei f25, lo. Sept./Dec. f24. Lijnolie iets flauwer; vliegend per 100 Kg. f21, lo. Juni/Aug. f 21 xjA, lo. Sept./Dec. f211/<, 213/s. Raapkoeken f 75 a 85 per 1040 stuks Lijnkoeken f7,50 a 11,per 104 stuks. Op de Woensdag gehouden Veemarkt waren aangevoerd 162 vette Kalveren le kwal. fl, 2o kwal. 0,80 p. Kg., 101 nuchtere dito f 5,a 9,1 Schapen en Lammeren f 0,a 0, 226 vette Varkens 36 a 42 ets. per Kg.. 0 Gras kalveren fva 4 Runderen.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3