ENGD NIEUWS. Miktarten dei' lei. len. Herken ylitie overvallen, toen hij zijn Hjj. gen aard toonde bij het mis handelen van een geit. De Hemelvaartsdag had aan drie kinderen te Leiden bijna het leven gekost. Met nog een ander persoon waren ze namelijk gezeten in een schuitje. Reeds in den singel bij de Boisot kade trok het de aan dacht, dat de roeier zijne taak op vreemde wijze vervulde. De spele- varenden gingen den Vliet in, doch nabij de spoorbrug ging de roeier zóó geweldig in het schuitje staan schommelen, dat eindelijk het bootje omkantelde en alle vier te water geraakten. De roeier werd nu een zwemmer en bereikte den wal, maar wendde niet het minste aan om de drie kinderen te redden. Hij bleef doodbedaard op den weg. Gelukkig dat over de brug tijdens de hache lijke positie, waarin de kleinen ver keerden, juist een machinist van de Rijnspoor kwam, die, het gevaar "bemerkende, onmiddellijk te hulp schóót en het genoegen mocht sma ken zijne pogingen na veel moeite met een gunstigen uitslag bekroond te zien. 'Het moet later gebleken zijn dat de roeier niet wel bij het hoofd was. De heer H. J. v. d. V., wo nende in het Westeinde te 's-Gra- venhage, hoorde Vrijdagnacht on raad m zijn huis. Hij nep de hulp in van de politie en kwam, ra met haar verschillende kamers te heb ben doorzocht, tot de ontdekking dat uit eene kast f 100 aan geld en eenige koperen munt gestolen was. De politie doet verder onderzoek. Vrijdag ochtend 7 ure, had er in de Oude Plantage, te Rot terdam eene godsdienstoefening plaats in de open lucht, uitgaande van het Leger des Heils. Ongeveer 40 mannen en vrouwen namen daar aan deel. Er werd ge/. amen lijk ge zongen en afwisselend werden door verschillende personen godsdienstige toespraken gehouden. Vele nieuws gierigen woonden deze vertooning bij. In de vorige week zou een jong paar te Parijs het gebouw binnengaan, waar zijn burgerlijk huwelijk zou worden gesloten, toen eensklaps eene vrouw, met een kind op den arm, op den aanstaanden echtgenoot toesnelde. „Ellendeling!" kreet zij. „Neem ten minste, vóór je gaat trouwen, je kind tot je, datje evenals de moeder, op lafhartige wijze hebt verlaten!" Vreeselijke ontsteltenis volgde, de bruid huilde tranen met tuiten, de aauBtaande schoonpapa vloekte en schoonmama scheen 't op haar ze nuwen te zullen krijgen. „Het is een valstrik, een schan dalige leugen, ik ken die vrouw ni»t!" riep de ongelukkige, die heelemaal m de war was. „Durf me dat eens in 't gezicht te zeggen," kreet de vrouw en ging voor hem staan. Eensklaps zette zij een heel lang gezicht, ,,'t Is waar," zeide zij, „ik heb den verkeerde voor. Mijnheer is het niet..." Moeder en kind werden naar een politie bureau gebracht en de brui loftsstoet ging, na van de ontstel tenis bekomen te zijn, het gebouw binnen. «De zon duldt geen wit,, schrijft eene Parijsche correspondente aan een buitenlandech blad. «Zij verdrijft de sneeuw, zij heeft ook al het wit van de winterstoffen ver dreven.» Daarentegen heeft de mode, evenals de zon, het lentegroen tot lievelingskleur gekozen. Vert prin- temps, vert jeune poussewordt als modekleur ge oemdmen ziet er hoeden mee garneereu en zoowel wandel- als soiree-toiletten van dra gen. De kleur staat meer menseden goed, dan men denken zouzij laat zich uitmuntend versieren met goud borduursel, met randen in gekleurde zijde genre moscovite, met satijnram den m lichtere nuance. Gebrocheerd en in de steeds meer opkomende foulardzijde is zij ook aan te be- velen. Behalve dit groen ziet men het grijs nog in tallooze variteiten. Rus sisch grijs, aschgrauw, zilvergrijs, blauwgrijs, alles met zilverdraad, zilveren kralen, of zilversoutache. Voorts Heu dragonnaar de uni form der Fransche dragonders, eene kleur die ook naar de grijze zweemt. Korte jacquetten van laken in die kleur, of ook lange mantels met zwarte passementwerk en zwarte brandebourgs, komen in gunst. Een andere modekleur, zeker ter eere der sportsmen ingevoerd, is geelachtig groen en heet dan ook crottin. Men zal costumes in die kleur wel het meest bij de wedren nen zien. Ondanks het ongunstige weder was Longchamps reeds druk bezocht: een ware uitstalling van voorjaars-toiletten. De e e n-e n-1 a c h t i g j arige geestelijke Hue, te Armeutières, in Frankrijk, wassedert 1834 de vriend van allen in zijn gemeente en een weldoener der armen. Dinsdag der vorige week waren eenige personen bij hem geweest en toen was ook gesproken over een som van driehonderd gulden, die de heer Hue voor de armen ontvangen en in bewaring had. Ten drie uur gingen de gasten heen en een uur later vond eene dienstbode, die een oogenblik uit was geweest, den geestelijke met uit gestrekte armen op den vloer van zijn slaapkamer liggen. Zij dacht dat de grijsaard een beroerte had gehad en riep om hulp. Toen men den ouden man opnam, was zijn gelaat met bloed bevlekt en hij had zware verwondingen aan het hooid. Alle meubels waren opengebroken en de driehonderd gulden gestolen. De misdadigers moeten van het oogenblik gebruik hebben gemaakt, dat de dienstbode uit was en men herinnerde zich thans twee vage bonden in den omtrek van de pas torie te hebben zien rondsluipen. Toen zij binnenkwamen hield de geestelijke hen waarschijnlijk voor bedelaars en wilde hen een aalmoes geven, want men vond een stuk geld in zijn linkerhand. Den volgenden dag vond men achter een haag twee blauwe kie len, geheel gelijk aan die, welke de vagebonden hadden aangehad. De kleedingstukken waren met bloed bevlekt. Vrijdag was de heer Hue nog in leven. Sedert den dag van den moordaanslag had hij de oogen niet meer opgeslagen en geen voedsel gebruikt. De toestand van den eer- biedwaardigen man is hopeloos. Te Grenoble is de vol gende tragisch-comische scène voor gevallen. Een kapper trouwde en sekreet opzijnüeur: «Ferméh cause de mariage», (wegens huwelijk ge sloten). Terwijl de bruidegom en zijn bruidje een huwelijksreisje van een dag in de omstreken maakten, meldde zich iemand aan van een barsch uiterlijk, die op hoogen toon van een meisje, dat het huis be waarde, eischte, dat hij moest ge holpen worden. Bevreesd liep zij in de buurt naar een confrater van den heer des huizes, die een paar zijner bedienden zond, om eene te gaan zien. Dezen, een paar vroolijke gas ten, kwamen beleefd binnen en in den man een hekenden «dronken lap» herkennende, die ook nu weer «boven zijn bier» was, besloten zij hem een poets te bakken. De dronk aard nam plaats, met den wensch het haar geknipt te worden. Een der guiten, die wel zagen, dat hij spoedig in den gemakkelijken leun stoel in slaap zou vallen, toog met zijn schaar langzaam aan den arbeid. Toen de man ingedommeld was, schoren zij hem het hoofd totaal kaal, knipten zijn grooten dragon- dersnor af en besmeerden zijn kalen knikker geheel met rouden boenwas, die zij in den winket vonden. Nu maakte ze een vreeselijk lawaai, zoodat de dronkaard uit zijn dut wakker schrikte. De kappersjongens, die buiten door de glazen gingen gluren, hadden dolle pret in het dwaze en ontstelde gezicht, dat de kerel zette, toen hij zijn conterfeit- sei in de vele spiegels zag, die in de «Salon de Coiffure" hingen.Doch de schrik sloeg hen om't hart, toen de kerel eensklaps, als waanzinnig geworden, bulderend en vloekend de boel rond hem begon kort en klem te slaan. De jongens zetten het op een loopen en kwamen bij hun pa troon aan zonder iets te zeggen, doch spoedig kwam deze het geval ter oore, daar de kerel met zijn ka len kop de straat was ingewaggeld, gevolgd door een troep volk, die hem hossende vergezelde. Het einde van Eet liedje was, dat toen bruidegom en bruidje denzelf den avond van de „huwelijksreis' terugkeerden, de bruidegom een actie tegen zijn confrater instelde voor de schade, die hij geleden had. Hoe het proces zal aiioopen? Niemand kan het zeggen, doch-r jb niet wei nig gelachen te Grenoble en de jeugd heelt reeds een versje op den „kaalkop" gemaakt en op den kapper, die ter wille van zijn hu welijk zijn zaak zoo onbeheerd in den steek liet. Voor een kerkgebouw der stad Warschau zag een heer eene arme vrouw staan, die de handen wrong en bitter weende. Hij sprak haar aan en vroeg wat haar deerde. „Och in'u lieve me neertje," zeide de vrouw, „ik beu zoo ongelukkig, ik wou mijn kindje laten doopen, maar de geestelijke vraagt daar twee roebels voor en ik ben geen cent rijk." „Is 't anders niet," antwoordde de vreemdeling, „dan zal ik je wel helpen; hier heb je een bankje van vijf roebels, laat je kind doopen en breng mij drie roebels terug." De vrouw ging erg in haar schik, de kerk binnen en de heer wachtte op haar terugkomst. Weldra bracht de gelukkige moeder drie roebels, zeide haar weldoener hartelijk dank en uitte haar verbazing dat iemand die haar niet kende, Haar zoo on middellijk met een vrij groote som had geholpen. „Je behoeft je daar niet over te verwonderen, vrouwtje," sprak de man, „ik kan niet goed zien dat iemand bedroefd is en moet altijd vroolijke gezichten om mij heen heb ben. Wij zijn nu allen tevreden: de geestelijke is betaald, je kind ie ge doopt en ik.... ik ben een valsch bankje van vijf roebels kwijt." Volgens berichten uit Tonkin heeft er in Hanoi een vree selijke brand gewoed, die aangewak kerd werd door een hevigen wind. De goeverneur-generaal Constaos en andere Europeesche autoriteiten, ci viele en militaire, waren ter plaatse aanwezig, en allen hebben volop hunnen plicht gedaan ter blussching van het vuur; maar een vijftigtal Annamieten, die te werk gesteld werden, hebben zoo goed als niets uitgevoerd, daar zij door vrees be- vaDgen waren. De toestand was zoo benard mogelijk; de halve stad scheen een prooi der vlammen te zullen wordenmaar op zeker oogen blik keerde de wind gelukkiglijk naar den kant der rivier, die nu als overdekt scheen door een gewelf van vuur. Op 100 meter afstands was de hitte zoo groot, dat men er niet kon blijven; op 30 mijlen af stands meende men Noorderlicht te zien. De schade wordt begroot op 1 millioen, waarvan de helft geleden wordt door de Fransche regeering wegens de vernieling van openbare gebouwen en materieel, en de andere helft door Europeanen en Anna mieten. "V" 3ES. X J0S«, Een heer zeide tot een dame, dat hij geen tijd kon vinden om zich bekend te maken met de nieuwe uitvindingen van den laatsteu tijd. «Ik weet b. v. niet eens», zeide hij, „hoe het electrisch licht dat hier in uw salon braudt, wordt gemaakt». «O, heel eenvoudig», antwoordde zij, «men draait maar aan een knopje en het is klaar!» Schooljuffrouw (nadat zij de kin deren de geschiedenis van de schoone slaapster in het bosch heeft ver teld.) Waarmee heeft de prins nu de prinses wakker gemaakt Wat gaf hij haar Algemeen zwijgen. Nu, hetzelfde, dat je moeder 's morgens je geeft als zij je wakker maakt. Een der kleinen. O, levertraan Een heer overreed een oude vrouw en toen de dokter kwam zeide deze verwijtend. «De arme ziel heeft geen 24 uur meer te leven». «Wel», zeide de heer grootmoe dig, «Ik zal haar een pensioen ge ven van f 10000 per jaar. Ik had vroeger een pracb tigen hond, die kon onderscheiden of hij een heer of een vagebond voor had. Jansen. Wel, waar is hij gebleven? Smit. Ik heb hem moeten weg doen, omdat hij mij beet. AjdSTKRDAM, 12 Mei. ''■o pressen der Aardappeleu warca als volgt; üald. Blauwe f 2,10 a 2,30, dito Kralen f 0. i 0,Zeouwache Flakkeesclie f 0,a 0,do. Blauwe f 2,80 a 2,35, do Poters f 0,70 a 0,90, Prui sische Hamburger f3,a 3,10, id. Zaaiers f 0, a 0,j Geld. Thomassen f 2,a 3,Frie- sche S'raueker Jammen t'1,60 1,70, do. Eu- .^elsehc f 1,20 a 1,30, dito Dokkumer Jammen 1,70 a 2,Zeeuwaehe Spuische Jammen f 1,50 2.90, IJpolder Jammen f 0,a 0,dito Blauwe f0,a 0,allen per Hl., nieuwe Malta 9 a 12 et. per Kg. Aangevoerd 5 versche ladingen. Handel flauw, Sniker: JJiot vast, Geraffineerd prijshoudend. Petroleum vaster en hooger. Loco f8,10 E.,, Juni/Aug. f8,10 E. Sept./Dec. 18,25 E. consum- tie f9,25. Nobel dito loco f7,10 E., Sept./Dec. f7.50 1. Cons, f8,Caspische f7,10 E Vr.:«e op levering hooger, Mei f206, Nov. f208. Aangezegd heden 75 last, totaal in deze maand 200 last. M-.Gearing van de Commissie voor i n Graan- .•Mj'ici, Kogge on voorjaar traag, najaar onveranderd, Mei f 107, 106, Oct. f108. Aangezegd heden 1300 last. Notering van Monaa Sc Thole. Koolzaad op 800 Kg. Olie vast. Lijnzaad prijshoudend. Raapolie traag, vliegend per 100 Kg, f 25X-LS lo. Sept./Dec. f233/.,. 23"/6. Lajnolie onveranderd, vast; vliegend per 100 Kg. f21, in de stad f 207a, lo. Juni/Aug. f21lL lo. Sept./Dec. f213/?, lo. Jan./Mei f213/s. Raapkoeken f75 a 85 per 1040 stuks. Lijnkooken f 7,50 a 11,por 104 stuks. Hoorn, 10 Mei. Kaas: Ter waag gewogen 222 stapels, wegende 61,820 kilo. Hoogste prijs: kleine Gras f 34,Hooi id. f 0,Commissie id. 28,middelbare f27, Leiden, 11 Mei. Aangevoerd 48 partijen. Gouds jhe Kaas f 18,a 24,Derby a Leidsche, de 150 kilo fa Edammer Kaas 2e kwal. f 18,a 0, Zwolle, 11 Mei. Boter, Prima Gras f20, a 22,afwijkende f18,a 19,2e soort 15,- a 17,50. üCHlEOABt, 12 Mei. Moutwijn f 7,25, Jenever -12,75, fu-uai. Proef f 14,Spoeling-Beura 1.40, dito Commissie f 1,40. TE HAARLEM. Op Zondag 13 Mei 1888. Groote Kerk Vroegpr. 7 ure, Hoog. Voorin. 10 ure, J. van Loenen Martinet, pred. te Santpoort. Nam. 2 ure, Brutel de la Rivière. 34e Zondag, 's Avonds 6 ure, Moeton. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 ure, Smeding. Jans-Kerk. Voorm. 10 ure, Snethlage. Woensdagavond 7 ure, Hoog. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Brutel de la Rivière. Waalsche Kerk. Voorm. 10 ure, S. Debry. Christelijke Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, Prof. Wielenga, van Kampen. Bediening des Avondmaal wordt uitgesteld. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Avonds 5 ure, W. Vermeel, van Vianen. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. Remonstrants Kerk. Voorm. 10 ure, S. de Waard, pred. te 's-Hage. Voormiddag 10 ure, Weiss. Donderdagavond 8 ure, Weiss. Voorbereiding. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Groot Heiligland 26. Voorm. 10 ure prediking. Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Lokaal «-Felix Favore«, Smedestraat 23. Voorm. 10 ure, 's Avonds 6 ure, H. A. de Ruijter, van Nieuw-Vennep. Nederd. Herv. Kerk. itennebroek. Voorm. 10 ure, G. van Herwaarden. EBe verwijk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Óloemendaal. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 27» ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm. 10 ure, F. E. Daubanton. Hillegoin. Voorm. 97a ure, M. Buehli Fest. Houtrijk en folaEaem. Voorm. 97a ure, P. J. Moeton, pred. te Haarlem, üanépoort. Voorm. 10 ure, H. J. Bergsma, pred. te Spaarndam. ipaarndam. Voorm. 10 ure, geen dienst. 's Avonds 6 ure, H. J. Bergsma. Welsen. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 27a ure, D. J. C» Heldring. Afscheidsrede. Xandvoort. Voorm. 10 ure, geen dienst. Nam. 2 ure, G. van Herwaarden, pred. te Ben nebroek. Doopshediening. met een magere, dunharige, blaawgebrilde oude dame naast en een livereiknecht achter haar wie stond daar, blo zend en frisck als een pas ontloken roosje, wie anders dan mejuffrouwPiefke, de dochter van den schatrijken houthan delaar en grondbezitter? Wilibald'e verlegenheid gaf mejuffrouwPiefke nog meer be wustzijn van haar eigenwaarde. Zij trok mond en neusje bij elkander op eene wijze, die hij 20 jaar later onhebbelijk gevonden zou hebben. «Is juffrouw Fiedler thuis?» «Pardon, zij is plotseling naar hare dochter te Potsdam gegaan». «Er is toch geen ongeluk?» «Ik geloof het niet» zeide Wilibald. «Is u een familielid van haar?» «O neen, ik ben haar huurder, mijn naam is Wilibald Schwan ik had reeds gisteren de eer «Pardon, ik herinnerde mij dat Diet meer; kan ik juffrouw Fiedler een regel schrijven?» «O ja, met het meeste genoegen!» riep hij vol geest drift, maar in hetzelfde oogenblik vloog hem een vreeselijke gedachte door het hoofd: het bord met worst stond nog op de tafel. Hij moest haar terughouden. «Als het.... als het geen geheim is.... De oude dame werd bij die woorden nog eenige duimen en doorboorde hem met haar blik. In weerwil daar- hield hij vol, dat hij de boodschap liever mondeling wilde overbrengen. «Ik heb met juffrouw Fiedler volstrekt geen geheimen,» antwoordde de jonge dame zeer ongenadig. «Ik kwam al leen om haar te zeggen, dat papa haar wil spreken. Adieu Wilibald wierp haar een smeekenden blik toe, maar zij trok onbarmhartig haar voile voor het gezicht en ruischte weg als eene beleedigde koningin. Hij ging achter haar aan, om haar uitgeleide te doen, maar juffrouw Piefke draaide het hoofd een kwartslag om en zeide zoo koud als de Mont-Blanc: «Geef u geen moeite, wij zullen alleen den weg wel vinden!» Niettemin viel Wilibald een steen van het hartde poëzie was gered, de worst was een geheim gebleven. Tien minuten later was hij weer aan het dichten. Het werd avond middernacht en hij dichtte nog en na een korten slaap, waarin hij van juffrouw Piefke als «Ariadne op een zeehond» droomde, dichtte hij ook op den tweeden dag tot aan den middag verder. Toen lag het stuk, vijftig dichtbeschreven bladzijden groot, kant en klaar voor hem. «Arion, de zingende zeehond. Melodramatisch gedicht in éen bedrijf, door Wilibald Schwan.» Wilibald had juist zijn werk nog eens overgelezen en verheugde zich koninklijk daarover en over zijn honorarium, toen de deur van zijn kamer wijd openging en Mr. Lent verscheen, stom en stijf als een tooneelspook. Heden droeg hij zijn hoed evenwel niet in den nek, maar diep in de oogen; hij zag er bovendien bleek en toornig uit. «Klaar!» riep Wilibald, terwijl hij triomfantelijk zijn werk heen en weer zwaaide. «Zeer goed,» zeide Mr. Lent, maar het klonk niet als lof en vreugd?, maar als grimmige hooD. «Het was eeu moeielijk werk, doch het is mij goed gelukt!" «Dan spijt het mij, dat gij u vergeefscbe moeite hebt gegeven,» antwoordde Mr. Lent met ijzige kalmte, «want ik kom u zeggen dat mijn artist vannacht gestorven is.» «Arion!? de zingende zeehond!?» «Dood, morsdood! Zijn huid heb ik al verkocht. Goeden dag, Mr. Schwan I» En met deze woorden verdween de Amerikaan, stijf en stom als een tooneelspook, zooals hij gekomen was. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 6