Onbekenden prijs werden opgelost.' jé vangst 13,000 stuks per span of yéhuiten. III N li N LA N S». Vóór den aanvang van het diner dat de oud-mini6ter, de heer Bastert, Zaterdagmiddag in «het Hotel den Ouden Doelen» gai aan zijne vroegere ambtgenooten, "wachtte Mr. J. Heemskerk Azn. een eigenaardige verrassing. Hem werd ten geschenke aangeboden de her ziene Grondwet in prachtband, een eenig exemplaar, dat daarvoor bi zonder was gedrukt. Daarbij waren gevoegd de portretten, in één lijst, van zijne ambtgenooten uit het vorige Kabinet, met hun handteekeningen. De oud-minister was met dit sou venir zeer ingenomen. Vad.) Heden zou het voorstel LohmanSchaepman tot wijziging van het Reglement van Orde in de afdeelingen der Tweede Kamer in behandeling komen. In eene vergadering van «Linea Recta», verleden week te Osch gehouden, werd besloten: 1. Stappen te doen tot het ver krijgen van een verminderd tariel op de staatsspoorwegen voor de ver zending van duiven en 2. te pogen in Nederland een al- gemeenen bond op te richten van Postduiven-Societeiten. De Amsterdamsche üni- versiteit zal op het eeuwfeest der hoogeschool van Bologna waar schijnlijk vertegenwoordigd worden door den hoogleeraar Asser. Wedstrijden. Inschrijvingen voor de nationale hard draverijen en wedrennen te Amsterdam op 21 Mei. I. Harddraverij. Handicap f250. //Kam pioen", Rocle te Buiksloot. //Mirza", Matze te Boskoop. //Jumbo", Eller- broek te Utrecht. //Roquefort", Van Veeren van Veen te Amsterdam. //Jes sie", Van Wickevoort Crommelin te Heem stede, //Caprice", Korthals Jr. te Am sterdam. II. Match. Harddraverij (ingespannen) tusschen eenige heeren liefhebbers. III. Elatrace. f 500. //Jarl", luit. Metelerkamp te Amersfoort. //Zady", luit. Metelerkamp te Amersfoort. «De- mi-Dieu", luit. jhr. Rutgers van Rozen burg te Breda. //Valeda", idem. /,Erontignan", B. J. A. Van Veeren van Veen te Amsterdam. //Herne te Hun- ter", kapt. jhr. Van den Bosch.te 's Hage. z/Poplin", Leon Patte te Amsterdam. -//Mad. Elise", luit. Van der Mersch te 's Hage. IV. Hindernisrace. f 500. Jarl". luit. Metelerkamp te Amersfoort. //Va leda", luit. jhr. Rutgers van Rozenburg, te Breda. //Froutignan", B. J. A. Van Veereu van Veen te Amsterdam. //Mad. Elise", Init. Van der Mersch te 's Hage. //Nul", kapt. jhr. Van den Bosch te 's Hage. //Jasmine", luit. baron Van Heeckeren te 's Hage. //Poplin", Leon Patte te Amsterdam. //Kiugma", luit. Van Hoogstraten te Amersfoort. //Ban- derolle", luit. Erzey te Breda. V. Snipperjacht. f 150. //Zady". luit. Metelerkamp te Amersfoort. nBan- derolle", luit. Erzy te Breda. ffNul", kapt. jhr. Van den Bosch' te Js Hage, z/Erontignan", B. J. A. Vau Veeren van Veen te Amsterdam. //Demi-Dieu" luit. jhr. Rutgers van Rozenburg te Breda, //Valeda", idem. //No Name" luit. Van der Mersch te 's Hage. //Mad. Elise", idem. //Poplin", Leon Patte te Amsterdam. //Elma", C. E. Ter Meu- len te Amsterdam. //Alto", J. J. Korthals Jr. te Amsterdam. - //Orizaba", N. N. te Amsterdam. „Tambourine", idem, Men schrijft ons uit Hi 1- versum Voor de betrekking van gemeente architect alhier, op een jaarwedde van f1300, hebben zich niet minder dan 116 sollicitanten aangegeven. Den Hen Mei overleed alhier in den ouderdom van 86 jaren de weled. gestr. heer L. J. Engert, gep. officier en ridder van het Me talen Kruis. Als een bewijs, dat tot het einde zijna levens nog het echte soldatenbloed door zijn aderen stroom de, kan dienen, dat de heer E. bij de laatste Europeesche verwikke lingen, toen het gevaar van een al- gemeenen oorlog groot was, vol vuur te kennen gaf, dat hij bij het ont vlammen van den strijd terstond als vrijwillige zou dienst nemen. De overledene zal heden door de d.d. schutterij met militaire eere ter aarde worden besteld. In de volgende week zal bij gunstig weder het duiken op de Lutine weder aanvangen. Eene der booten ligt reeds geheel gereed voor het werk. Daar verschillende om standigheden de opening van de na tionale tentoonstelling van oude en nieuwe kunstnijverheid te 's-Hage op den eerst vastgestelden tijd on mogelijk maken, is zij thans door het uitvoerend comité onherroepelijk vastgesteld op Zaterdag, 2 Juni, te 12 uren. Alle leden van het comité en de plaatselijke comités, de aandeelhou ders elk met eene dame, en verder donateurs en inzenders zullen daarbij tegenwoordig kunnen zijn, terwijl oovendien verscheidene genoodigden worden verwacht. Na de opening, die, gelijk reeds bekend is, met gezang en muziek zal worden opgeluisterd, zullen te half twee ure het gebouw en de terreinen voor het publiek worden opengesteld, terwijl de kon. militaire kapel het eerste concert zal geven. Des middags zal er een gemeen schappelijke maaltijd zijn in het aHdtel den Ouden Doelen, waaraan leden van het comité, leden der plaatselijke comité's, commissarissen, ceremoniemeesters en andere heeren kunnen deelnemen. Een werkman aan de ij ze r- gieterij van de firma Enthoven Cie. te 's-Hage, geraakte Maandag ochtend met een been tusschen een stoommachine bekneld, waardoor dit lichaamsdeel verbrijzeld werd en afgezet moest worden. Nadat de ongelukkige aan de fabriek de eerste heelkundige hulp had ontvangen is hij naar het ziekenhuis overge bracht, waar de amputatie terstond geschiedde. Des middags ge raakte een 8 jarige jongen, die bij de Loosduinsche brug op de stoom tram wilde springen, onder de wa gens en bleef op de plaats dood. Vergeefsch wordt tot dusverre gezocht naar een meisje van ODge- veer twintig jaar, dat sedert Zater dagavond uit de ouderlijke woning verdwenen is. Men vermoedt dat haar een ongeluk is overkomen. Zondag is even voorbij Schiedam trein 22 gederailleerd ten gevolge van de zandophoopingen op de rails. (Men werkte er aan den weg, waardoor daar groote hoe veelheden zand lagen.) Persoonlijke ongevallen hadden niet plaats, al leen ondervond de treinenloop eeni ge vertraging. Een vierjarig meisje te Utrecht maakte Zaterdagavond, toen baar moeder een oogenblik uit was, van die gelegenheid gebruik, om uit een kan met koffie welke op tafel stond, een teug te nemen. Het vocht was gloeiend heet, zoodat de arme kleine inwendig ernstige brandwon den bekwam en zondagochtend on der afgrijselijke pijnen overleed. Het detachement huza ren, dat onder aanvoering van den ritmeester P. van Tienhoven in de venen verblijf hield, is Maandag te Deventer in garnizoen teruggekeerd. Te Roon heeft een geval van vergiftiging plaats gehad. Ongeveer 10 weken geleden werd dr. Donkersloot geroepen ten huize van den heer P. Louter, die zich ongesteld gevoelde. Niet denkende aan vergiftiging, kon hij niet gissen wat L. mankeerde, en ofschoon vele geneesmiddelen werden aangewend, mocht niets baten, de zieke werd steeds erger. Dr. D. dacht toen aan kanker in de ingewanden. Het toeval wilde nu, dat dr. Klin- kert uit Rotterdam te Roon moest zijn, en dadelijk werd deze door dr. Donkersloot bij den zieke gehaald. Dr. K. bestreed de zienswijze om trent kanker, maar verzocht, wan neer Louter aan eene natuurlijke behoefte had voldaan, hem de uit werpselen onmiddellijk toe te zenden. Bij scheikundig onderzoek bleek nu terstond, dat er vergiftiging had plaats gehad met loodwit, waarvan natuurlijk de justitie in kennis werd gesteld. De vrouw van Louter is herhaalde malen met het slachtoffer geconfronteer J, maar blijft hardnek kig alle schuld ontkennen. Inmid dels is het lijk geopend en daarna in eene verzegelde kist voorloopig ter aarde besteld. Dezer dagen ontmoette te Tilburg zekere W. S. eeuen ka meraad, W. v. d. L., die twist met hem zocht en hem eenen slag in het aangezicht gaf. Toen S. zich wilde verzetten, beet v. d. L. hem zoo hevig in den voorsten vinger van de linkerhand, dat het bloed er uit spatte. S. trok den vinger met een paar tanden van v. d. L. uit den mond, waardoor deze zoo woedend werd, dat hij S. met een mes eene diepe snede over de lin kerwang en do^r het oor toegebracht. Op het hulpgeroep van den gewonde snelde de politie toe en arresteerde beiden. De 17-jarige zoon van J. Damhuis, te Tiliigte, gem. Dene kamp, werd, terwijl hij alleen thuis was, door een toeval getroffen, met het gevolg dat hij in het vuur ge raakte en eenigen tijd later aan de bekomen brandwonden overleed. Het Tijdschrift voor Ge neeshunde deelt mede, dat in de vo - rige maand hier te lande een kind is overleden tengevolge van dolle hondsbeet. Het geval is voorgeko men te Standdaarbuiten en het kind is niet ter behandeling naar het in stituut-Pasteur te Parijs gezonden. WETGEVENDE MACHT. In de zitting der Tweede Kamer van Maandag legde de nieuwbenoemde griffier de eeden af en aanvaardde hij zijne be trekking, onder een toespraak van den Voorzitter, waarin deze de hoop uitdrukte, dat hij de voetstappen zijns voorgangers zou drukken en zijne betrekking waarne men met trouw, toewijding en volstrekte onpartijdigheid. De heeren Reekers en Land nemen zitting. Aan de orde is de interpellatie van den heer Domela Nieuwenhuis over de werk staking in de veenkoloniën. Deze spreker begon met de hoop te kennen te geven, dat de in de openings rede uitgedrukte behoefte tot regeling der maatschappelijke vraagstukken mocht wor den bevredigd en kwam vervolgens op de werkstakingen en hare oorzaken. Hij schilderde in donkere kleuren den toestand in de veenkoloniën. De turfma- kers en hunne vrouwen verrichten daar een zwaren arbeid, evenals de kinderen, die beneden de 12 jaar voor een gering loon in dienst zijn. Dezen arbeiders wordt haast geen rust gegund en zij wonen in hutten en krotten, waarin zij zich nauwe lijks kunnen bewegen en rust genieten in de onzindelijke bedden. Voor hunnen on- menschelijken arbeid krijgen zij, blijkens een leerrijk artikel in het „Nieuws van den Dag", met hun zeven of achten f 2,50 a f 3,50, en met behulp van kinderen die mannenwerk verrichten. Zoo had een onderbaas f 6 per week. Hoe zal het nu wel met de mindere arbeiders zijn, men- schen zóó arm, dat zij geen geneesheer kunnen betalen en dus de armenpraktijk genieten Ziedaar hun lot in enkele trek ken medegedeeld. Nu hunne wenschen niet zijn ingewilligd, hebben zij het werk ge staakt. Gelijk gewoonlijk: de werkgever kon niet meer geven; maar de arbeiders zijn gaan narekenen over de inkomsten der veenbazen. Hij stelt hunne inkomsten tegenover die der arbeiders. De verveners ontvangen f2,70 voor het produceeren van 1000 turven en de veenbaas ontvangt daarvoor f3,50, dus verdient hij op elke 1600 turven 80 cent. Er worden 4 roe den per dag verwerkt, dus verdient de veenbaas 4 maal 80 eents voor elk vier tal. Stel er zijn 60 man, dan krijgt de veenbaas f98,40 daags. Vragen de werk stakers 10 cent meer, dan is het niet on mogelijk die toe te staan met het oog op de verdiensten van den veenbaas. Die be scheiden loonsverhooging zou de veenbazen dus niet beuadeelen. Het leven dat die veenarbeiders leiden, doet zich vooral ge voelen op het onderwijsmen bedenke dit wel. Het schoolverzuim in die streek is enorm. Hij ontleent verschillende cijfers omtrent het schoolverzuim aan het „Nieuws". Die cijfers spreken. Het is dus verklaarbaar, dat men iu die streek tot werkstaking de toevlucht neemt. De orde verstoorders zijn niet de veenbazen, zegt men neen, de veenarbeiders. De eersten worden beschermd ten koste van het zweet en bloed hunner arbeiders. Men zendt zelfs militairen uit, zelfs zonder aanvraag van de plaatselijke overheid. In Heerenveeu, waar niets te doen was, zag men met verbazing de patrouilles. De bevolking heeft de kosten intusschen te betalen en het komt de gemeente du3 duur uit. Be zorgdheid voor het district Schoterland was dat zeker niet. Dikwijls geven mili tairen, vooral in streken waar zij nooit komen, zelf aanleiding tot rustverstoring. De soldaten eu veldwachters zijn ook dik wijls niet drankvrij. Toch moest hun drank gebruik worden verboden. Dikwijls komen er botsingen als de ordebewaarders, door drankgebruik verhit, eenige heldendaden willen vertoonen. Maar het volk is ge woonlijk gedwee. Zien wij die toestanden dan zou het woord van koning Lodewijk wel eens van toepassing kunnen worden: als ik onderdaan was, dan zou ik zelf iu opstand komen. Die gedweeheid onder het volk is het gevolg van uitputting, die alle energie doodt. En welk is nu het geneesmiddel? Spr. meent, dat dit ligt in verandering van het bestaande eigendomsrecht, dat niet langer is te handhaven. St. Simon is ook vau die leer. Spr. weidt daarna uit over het geen de groote pers al verzwijgt. Na eene aanmaning van den President, om zich uitsluitend tot het onderwerp zijner interpellatie te bepalen, ging de heer Domela Nieuwenhuis voort met beschou wingen over het drijven van winkelnerin gen door de veenbazen, zeer lucratief voor dezen, maar nadeelig voor de arbeiders, die er sterk over klagen. Die misbruiken moeten wordeu uitgeroeid. De regeering voorzie dus daarin, althans poge het te doeu. De prijzen zijn veel drukkender in die gedwongen neringen dan in de gewone winkels; de prijzen vooral voor brood en spek verschillen zeer veel, soms 25 pCt. Als de arbeider voor f 2.02 in de win kelnering koopt, krijgt hij dezelfde waarde voor f 1.50 bij een gewonen winkelier. Op manufacturen wordt wel 100 pCfc. gewon nen. Daarin moet verandering komen. Men zal zeggen: er is geen vorm voor te vin den dit neemt niet weg dat men probee- ren kan, eene wet te maken tegen de ge schetste misbruiken. De uitkomsten der enquête behoeven niet te worden afge- wacht, evenmin als veranderingen in het I; B. W. Bij „periculum in mora" is eene! noodwet op hare plaats. Is, vraagt hij, de minister van Justitie bereid, ter dade lijke voorziening in de schromelijke mis- bruiken, binnen korten tijd in te dienen I een wetsontwerp, bepalende dat de loonea moeten worden betaald in algemeen gang bare munt en dat het den arbeidgevers verboden is, de arbeiders te verplichten waren te koopen in winkels, hetzij direct I hetzij indirect door arbeidgevers ged ven? De minister van Justitie be antwoordt mterpellant op uitvoerige wijze. Wat de heer Nieuwenhuis heeft mede gedeeld zijn deels bekende toestanden. Hij zal ze niet schetsen, evenals dein- terpellant, die ze te donker kleurde. Al zijn de toestanden hier en daar niet gun stig, zóó zwart zijn de toestanden niet. De dagbladen hebben het voor en tegen omtrent de toestanden doen hooren, daarbij er op wijzende dat ook veel aan de schuld der arbeiders te wijten is. Op grond der bij de regeeriDg ingel men rapporten geeft de miuister een over zicht van de oorzaken der werkstakingen en haren meerderen omvang in dit jaar. De lagere looueu zijn daaraan niet vreemd en het gevolg der algemeene malaise, die, zich overal doot gevoelen. De turf is daar door goedkooperde vroegere voorraad is nog groot, eu de concurrentie, door petro leum en steenkolen aangedaan, is niet ge ring. Yandaar dat de bazen geen loons verhooging kunnen geven; vroeger waren die werkstakingen, meer bekend onder den naam van //bollenjagen", niet ongewoon. Dit jaar echter hebben de turfmakers zich bij de vroegere bollejagers gevoegd. Be halve de lagere loonen deden zich nog andere invloeden gelden, waarvan hij thans nog niet zal gewagen. De werkstaking was dit jaar uitgebreider, omdat de aanleggers systematisch en ernstig de goedgezinde be« volkiiig bedreigden, indien zij niet mee deed. Dank zij het krachtig optreden der autoriteiten eu hare maatregelen, heeft de werkstaking geen groote afmeting geno men, hebben er slechts niet noemenswaar dige ongeregeldheden plaats gehad en kan de werkstaking zoo goed als geëindigd worden beschouwd. De regeering keurt al de handelingen der autoriteiten goed eu neemt die geheel voor hare verantwoor ding eu brengt hulde, zoowel aau burgers als militairen, voor hun beleidvol optreden en hunne voorzorgsmaatregelen. Vooral roemt de minister de tactvolle wijze van handelen van rijks- en gemeente-po- litie. De goedgezinde bevolking moet kunnen rekenen op den steun der autori- teifceu, en de regeering zal het steeds daar toe leiden, eu zulks ter handhaving van recht en orde, tot bescherming van de arbeiders. (Applaus op alle banken.) De regeering erkent, dat de gedwongen win kelnering reden geeft tot grieven, omdat er misbruiken aan kleven. Daaromtrent resumeert de minister, wat hem uit eeu rapport bekend is. Daarop wordt er op gewezen, dat het zeer moeilijk zal zijn aan die misbruiken een einde te maken. Alleen als de arbeiders al het noodige met contant geld betalen, zou aan die misbruiken een einde te maken zijn. Een crediet- of voorschotbank zou veel nut stichten, maar geen bestaan hebben in eene streek met vlottende bevolking als die dei veenarbeiders. Wegens de moeilijkheid van het vraagstuk beveelt het rapport eene enquête in de streek als noodzakelijk ver- eischte aan. De miii. vraagtis tusschen- komst van den wetgever gewettigd? En dan zegt hij, dat in het algemeen partijen vrij moeten zijn over de betaling van schukleischer door schuldenaar. Eerst als partijen niet vrij zijn, moet de wetgever tusschenbeide komen. Hij wijst op art. 1637 B. W., dat iemand slechts tijdelijk zijne diensten kan verhureu. Reeds in de vorige eeuw werd het truc-3ysteem ge wraakt. Iu andere landen is deze materie geregeld. Zoo is in Duitschland bij de z/Gewerbeordnung" van 1869, later gewij zigd, bepaald dat de fabrikanten den ar beiders het loon in rijksmunt moeten uitbetalen, wat de interpellant wil blijkens zijne eerste vraag. Verder is verboden dat fabrikanten de arbeiders op krediet leveren, maar is tevens bepaald dat tot hun ge. smet te zuiveren. De beschuldiging van een gewoon secre taris zou daarentegen veel minder opzien verwekken. Een en ander deed mij eindelijk besluiten, den volgenden dag, zoo vroeg mogelijk, een bezoek af te leggen bij den heer Gryce. Niet zonder een zwaar hoofd over den afloop van dit be zoek, begaf ik mij den volgenden morgen reeds vroeg op weg, bezield met het vaste voornemen, dat ik mij door te leurstellingen niet ontmoedigen, noch door tegenwerpingen zou laten afschrikken. Mijn taak was, Eleonore Leaven worth te redden, en om hierin te slagen, was bet niet al leen noodig, dat ik onder alles goedsmoeds bleef, maar ook vooral volkomen meester van mijzelven. Het ergste dat ik vreesde was, dat de zaken reeds tot een crisis zouden zijn gekomen, voordat ik recht kou verkrijgen, of in de gele genheid was gesteld om voor haar tusschenbeide te tre den. De omstandigheid, dat de begrafenis van den heer Leavenworth juist op dien dag was vastgesteld, gaf mij echter in dit opzicht eenigen moed voor de toekomst; ik meende toch Gryce genoegzaam te kennen, om te mogen veronderstellen, dat hij tot den afloop van die plechtig heid zou wachten, alvorens tot de uiterste maatregelen over te gaan. Ik geloof niet, dat ik mij toen nog een bepaalde voor stelling had gevormd omtrent de woning van een beambte der geheime politie, maar toen ik voor het nette, uit drie verdiepingen bestaande huis stond, dat mij als de woon plaats van den heer Gryce was aangewezen, kon ik mij niet ontveinzen, dat er in het uiterlijk van de slechts half geopende blinden en de zich daarachter bevindende helder witte gordijntjes, een waas van overeenstemming lag met hem, die daarachter zijn tenten had opgeslagen. Een bleek jongmensch, met sluik rood haar, dat hem als geplakte franje over de ooren hing, opende op mijn haastig bellen langzaam de deur, en beantwoordde daarna mijn vraag of de heer Gryce thuis was, met een soort van gebrom, dat evengoed ja als neen kon beduiden. Mijn naam is Raymond; ik zou mijnheer gaarne da delijk willen spreken, zeide ik. Na mijn persoon met een enkelen blik van het hoofd tot de voeten te hebben gemeten, liet hij mij binnen en wees mij een deur, die zich aan het einde der gang, boven aan een kleine trap bevond. Zonder verdere aanwijziogen af te wachten, liep ik door en bevond mij weldra in een schaars gemeubeld vertrek, waar ik Gryce aan een grooten lessenaar vond zitten van buitengewoon ouderwetsch model. Wel, wel! dat doet me genoegen, riep hij uit, terwijl hij keek naar de reusachtige kachel, die midden in 't vertrek stond. 't Is tamelijk koud buiten, niet waar? Ja, 't is guur weer en mistig, antwoordde ik, hem oplettend gade slaande, om uit te vorschen, of hij in een gemoedelijke en mededeelzame bui was. Maar om u de waarheid te zeggen, heb ik mij geen tijd gegund om den stand van het weer nauwkeurig op te nemen; het treurige geval van den moord hield mijne gedachten zoozeer be zig, dat.... Natuurlijk, viel hij mij kortaf in de rede, die zaak zit mij dwars in de maag. Maar misschien ziet gij er eenig licht in. Als ik 't wel heb, zijt gij hier gekomen om mij eene mededeeling te doen. Dat ben ik, was mijn antwoord, maar ik be twijfel of die mededeeling van zoodanigen aard zal zijn, als gij misschien verwacht. De zaak is, vervolgde ik, een paar stappen nader tredende, dat sinds wij elkaar het laatst zagen, mijne gissingen op een zeker punt zijn ver anderd in eene vaste overtuiging. Zij, die door u verdacht wordt, is volkomen onschuldig. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2