NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Donderdag 17 Mei 1888. No. 1493. ADVERTENTIES: WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAl/ ABOHEMEHTSFRIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burepa: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'ETcJefoonnuBaianer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. PJËEREBOOM en J. B. AVÏS- Hoofdementen voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangere G. L. DAJJBE Co., JOH. F. JONES, Stier., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. S T A I) S N i E U S. Haarlem, 16 Mei. Met ingenomenheid vermelden wij dat de Burgemeester dezer ge meente, als hoofd der politie, naar aanleiding van een geval van honds dolheid te Velsen, bevolen heeft dat gedurende vier maanden, te rekenen van Dinsdag j. 1. alle honden, die zich buiten woningen of vaartirgen geene openbare middelen van vervoer zijn de) in deze gemeente bevinden en niet binnen een afgesloten erf aan een ketting liggeD, moeten voorzien zijn van een muilkorf, volgens het door den minister van Binnenland- sche Zaken vastgestelde model, dat ter Gemeente Secretarie ter bezich tiging ligt. Voor de Dinsdag gehouden ver kiezing van een Gemeenteraadslid (vacature C. J. Smits) hebben van de 2756. stemgerechtigden, slechis 715 hunne biljetten ingeleverd. Bij de opening der stembus bleek dat er 620 stemmen waren uitgebracht op den heer J. Sabeiis, die derhalve is verkozener waren 22 biljetten van onwaarde. (Reeds door ons te half elf per bulletin en telefonisch medegedeeM. Red Het onderzoek van het lichtgas in deze gemeente heeft in de afge- loopeu maand April het volgende resultaat opgeleverd: Het gemid deld lichtgevend vermogen voor eeue vlam, welke 170 liters gas per uur verbrandt, bedroeg 16,52 kaarsen. Hoogste lichtkrachi gel. 15.72 kaar sen. Kaarsen en brander sooals bij contract voorgeschreven. Het con tract verlangt voor dezelfde hoe veelheid gas ten minste 15 h 16 kaarsen. Zwavelgehalte gel. 0,1798 gram. AmmoniakgehaUe gel0,00431 liter. Koolzuurgebalte gei. 0,596 liter. Alles berekend op den Ms. Het contract verlangt van een en ander slechts sporen. Zwavelwater stof kwam, bet contract in aanmer king genomen, niet in het gas voor. Naar wij vernemen heeft Maan dagnamiddag in de Groote Hout straat een ernstige ongeluk plaats gehad. Een zesjarig knaapje, dat uit de school aan hut Proveniers huis kwam, geraakte onder een wagen bespannen met een paard, waardoor het eene zeer ernstige ver wonding aan de borst kreeg. Ia eene apotheek werd het de eerste hulp verleend en vervolgens door dr. F., ten diens huize, verder behandeld. Wanneer men tliaus, uitgelokt door het heerlijke zounige weder, eeu wandeling maakt naar het schoone vriendelijke Heem stede, het eerste iu de rij der schilder achtige dorpen tusschen Haarlem en Lei den, zal men wel doen zich eenlgen tijd rust te gunnen in het fraai gelegen café //Het Wapen van Heemstede", dat door zijne bekoorlijke omgeving een aan gename verpoozing aanbiedt. Ook zij, die per stoomtram Haarlem-Leiden, reizen vin den daar eeue welkome pleisterplaats. De nieuwe eigenaar heeft er thans voor ge zorgd, dat het aan alle eischen, die men een behoorlijk ingericht café kan stellen, beantwoordt. Het gebouw is voorzien van eene znal voor vergaderingen en bruilof ten, op doelmatige wijze ingericht, terwijl dit locaal zich ook eigent voor zang en tooneeluitvoeringen. Verder is er aan de inrichting eene stalhouderij verbonden, waar gelegenheid is tot stalling van paar den en rijtuigen; zoodat families, die een dagje in het fraaie dorp doorbrengen en per as komen, voor hunne voertuigen daarvan gebruik kunnen maken. In de net ingerichte gelagkamer, welke tevens dienst doet als wachtkamer der tram, vindt men zoowel des zomers als des winters alle comfort. Een zaaltje daarach ter is tot biljartkamer ingericht, met twee goed loopende biljarts. Wil men buiten gaan zitten, dan kan men van den fraai aangelegden tuin achter of van de koele, schaduwrijke veranda voor het gebouw gebruik maken. Beide bieden heerlijke ver gezichten. Hoor een frisschen kelder is de hotel lier steeds in staat, de dranken des zomers koel af te leveren, hetgeen vooral voor het bier zeer gewenscht is. Onder deze omstandigheden biedt //Het Wapen van Heemstede", dat als hotel garni is ingericht, eene aangename ver blijfplaats aan de liefhebbers van het bui tenleven, die //en familie" de zomermaanden in het rustige dorp,in eene gezonde,echt lan delijke omgeving willen doorbrengen; maar ook voor degenen, die daar slechts korten tijd in Holland's vriendelijke dreven ver wijlen, is het de gewenschte plek om eenige gezellige uren te slijten. Bij de publieke verpachting, te Hoofddorp, door dijkgraaf en heem raden van Haarlemmermeer op 15 Mei jl., heeft het grasgewas der polderwegen de kapitale som op gebracht van f 6718 tegen het vorige jaar, toen de opbrengst was f6061,39. Tot 1 Nov. dezes jaars heeft de pachter recht op het gewas. In de Kölnische Zeitung van 3 Mei 11. komt het volgende bericht voor Für die Wasserbeschadigten sind ferner bei uns eingegangeü: Gef. ▼on 88 Schulkinderu d. Dorfscbule zu Abbenes (Holl.) 27 M. De bouw van de school met den bijbel te Aalsmeer, zonder ameu blement is aanbesteed, in twee per- ceelen als volgt1 perceel metsel werk Jb. v. d. Boogaard f2700; id. id. Gebr. v. d. Zwaard f2264; 2 id. timmerwerk C. Eigenhuis f3900 id. id. Gebr. v. d. Laarse, te Aals meer f 3848id. d. V. Visser, te Haarlemmermeer f 3390. De inspectie over de verlofgan gers der militie uit de gemeente Haarlemmermeer, Aalsmeer en Slo ten, zal den 8en Juni e.k. plaats hebben te Hoofddorp. LETTEREN Itt KÜNST. Bij den heer W. A. Reynders op de Markt te Delft is thans een groot tegel tableau, bestaande uit 77 tegels, uit de fabriek van Joost Thooft en Laboucliere te zien, voorstellende een visschersvloot in zee, naar een schilderij van H. W. Mesdag. LEGER EN VOQT. De kapitein der artillerie J. J. Berk hout, werkzaam aan de K. M. Academie, zal met lo. September eervol uit zijne betrekking worden ontheven en overge plaatst bij het 3e reg. vesting-artillerie. Te zijner vervanging wordt de le luit. Houtman, van het korps torpedisten, bij de K. M. Academie overgeplaatst. De tot kapitein benoemde le luit. W. A. P. F. L. Rovers, van de artillerie, zal tot 1 September aan de K. M. Academie werkzaam blijven. De dezer dagen van zijne detachee ring bij de landmacht in West-Iudië te ruggekeerde lste luitenant der artillerie M. J. Perk is ingedeeld bij het 4e reg. vest.-art. te Helder. Aan de eind-examens aan de K. M. Academie, welke heden is aangevangen, wordt deelgenomen door 24 officieren van het leger hier te lande en 10 van het leger in O.-Indië, van dè le afd. der krijgsschool, en door 48 cadetten voor het leger hier te lande en 35 voor dat in ü.-Indië, van de K. M. Academie. Op advies van de commissie belast met de proeven omtrent de nieuwe be- pakkingswijze der infanterie, genomen in het begin van dit jaar bij het 4e reg. inf. te Leiden, zullen worden aangemaakt 120 stellen leergoed volgens een der twee mo dellen, door de commissie voorgesteld. Bij dit model, nagenoeg gelijk aan het Duit- sche, wordt de ransel gesteund door een nieuw model patroontasch, die achter aan den koppel is bevestigd. Het leergoed wordt hier te lande, de bedoelde patrooii- tasschen worden uit Duitschland verkre gen. Het wijzigen van één stel leergoed kost f 8 ongeveer. Zoodra de 120 stel gereed zijn, zullen er 40 aan iedere divisie infanterie gezon den worden, om beproefd te worden bij de compagnieën, die met het beproeven der repeteergeweren volgens de stelsels z/Vitali" en //Mannlicher" zijn belast ge weest. Eerst na nauwgezette proeven bij die compagnieën zal alsdan besloten kun nen worden, of tot eeue geheele transfor matie van 0113 gebrekkig bepakkingssy steem zal worden overgegaan. ONDERWIJS. Door de Commissaris des Konings in Noord-Holland is bepaald, dat de eind examens der hoogere burgerscholen met 5-jarigen cursus, zoowel als de vergade ringen der commissie voor het afnemen dier examens, voor 1888, in die provincie zullen worden gehouden te Haarlem; en zijn benoemd tot lid en voorzitter dier commissie de heer H. Brongersma, directeur der h. b. s. met 5 j. c. te Haarlem; tot leden de heerenR. W. Zuidema, leeraar aan de h. b. s. met 5 j. c. te Haarlem; dr. J. Campert, directeur van en dr. G. Doijer van Cleeff, C. W. Nolting en A. D. Hage- doorn, leeraren aan de h. b. s. met 5 j. c. te Amsterdamdr. H. W. Waalewijn en K. E. Scheld, leeraren aan de rijks h. b. s. met 5 j. c. te Alkmaar; dr. A. C. van Rijn van Alkemade en R. van Duinen, leeraren aan de h. b. s. met 5 j. c. te Hoorn, A. Gauthey, leer. a. d. h. b. s. met 4 j.c. te ZaandamE. A. H. Seipgens en C. van der Waals, leeraren aan de h. b. s. met 5 j. c. te Leiden; dr. D. van Lan- keren Matthes, oud-directeur der h. b. s. met 5 j. c. te Amsterdam. VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 15 Mei. Twee kor- ders brachten heden 14 mandjes kl. schol ter afslag, terwijl door 4 beugers 25 tot 80 roggen en door trekkers van Wierin- gen 31 tal geep werden aangevoerd; kl. schol gold fl.65 a 1.85 per mandje, rog 60 a 72 cent per stuk en geep f 19 a 22 't honderd. Alle schuiten zijn nog in zee. De sloep //Harmonie", sch, Schouten, bracht 11 ton zoutevisch aan. T e s s e 1, 14 Mei. In de afgeloopen week werden door de Noordzeevisschers van hier elders ter markt gebracht: ruim 2000 tongen, eenige tarbotten, 250 man den kleine schol, 200 idem poonen en 200 idem scharren. De prijzen van een en ander waren als volgt: kleine en middel soort tong 10 a 15 c., groote idem 40 a 50 c. en tarbot f7.50 a 9 per stuk; kleine schol f 1.30 a 2, poonen f 1.25 a 1.50 en scharren fl a 1.50 per mand. Lemmer, 14 Mei. Gedurende de laatste drie dagen der vorige week werd aan de bokkingrookerijen alhier nog een twintigtal haring aangebracht. De kwali teit was nog vrij voldoende; zij bracht dan ook f 0.30 per tal op. De haringvis- scherij is zoo goed als geëindigd; de meeste, zoo niet alle, visschers, kiezen zee ter ansjovis-visscherij. Heden was de vangst van ansjovis op de Zuiderzee voldoendeaan de zouterijen alhier werden aangebracht 40,000 stuks. Prijs nog onbekend. In de vorige week hebben op de stoom boot //President Herweg" voor de visscherij in vol zee, in de Noordzee, de eerste proe ven plaats gehad met den onderzeeschen electrischen verlichtiugstoestel van den ingenieur Pellenz. De technische bezwaren, die men te gemoet zag, deden zich niet voor. Integendeel, de toestel werkte bij een lichtverbreiding van 200 normaalkaar sen, een kabellengte van 200 meters en een snelheid van varen van ongeveer 4 mijlen, zonder de minste stoornis in het bedrijf. Uitgaande van de stelling dat vis- scheu evengoed als andere dieren zich naar het licht toe bewegen, moet deze toestel voor de visscherij in volzee van groote beteekenis zijn. LAND- EN TUINBOUW. Men schrijft ons uit Houtrijk en Po- lanen Daartoe uitgenoodigd door de alhier gevestigde afdeeling der //Hollaudsche Maatschappij van Landbouw" met mede werking van de afdeeling //Sloten" en //Haarlemmermeer" toonde de heer Boekei, van Schagen Dinsdag jl. alhier op prac- tische wijze zijne methode van kaasmaken aan. Deze methode is hoofdzakelijk van de veelal gebruikt wordende hierin verschil lend, dat men van de melk eerst de room verwijderd, terwijl de kaas dan niet drie bestanddeelen bevat, welke daarin noodig zijn. Spreker wees verder op de middelen welke aangewend kunnen worden om de kaas zoodanig te maken als die behoort te zijn. Van de gelegenheid tot debat werd ruim gebruik gemaakt, terwijl de talrijke aanwezigen voorzeker deze dag in 't kaas maken flink onderricht hebben ontvangen F B U I Xi Ij E T O 1ST. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 341 XIV. DB HEER 0RYCE IN ZIJN EIGEN 'WONING. Ik had verwacht, dat hij bij het vernemen van deze mee ning verwonderd op zou zien, maar geen zweem van ver rassing was bij hem merkbaar. Die overtuiging doet u eer aan, mijnheer Raymond, zeide hij vriendelijk, waarlijk, zij doet u eer aan. Ik ben hiervan zoo zeker, zeide ik, mijn teleurstel ling nauwelijks kunnende verbergen, maar vast besloten hem op de een ot andere manier aan 't spreken te krijgen, dat ik nu hier ben gekomen om u, in naam van al wat recht en menschelijk is. te verzoeken, uwe nasporingeu in die richting te laten varen, en met mij te beproeven, of wij niet een ander spoor kunnen vinden, dat ons nader tot de waar heid zal brengen. Weer ontwaarde ik dezelfde kalme onverschilligheid van zooeven. Ik liet mij echter niet ontmoedigen Bedenk, ging ik voort, dat de smet op den naam eener vrouw nooit weer geheel verdwijnt. Eleonore Leavenworth is van te edelen bloede, dau dat men in een hachelijke omstandig heid als deze, zich niet tot de uiterste omzichtigheid om trent haar verplicht zou rekenen. Wanneer ge zoo goed wilt zijn mij aan te hooren, beloof ik u, dat u dit niet zal berouwen. Welaan dan, zeide hij, terwijl zijn blik van de detir afdwaalde naar de leuning van zijn stoel, ik luister. Aanstonds nam ik de door mij gemaakte aanteekeningen uit mijn zakboekje en legde ze op de tafel. Wat is dat? Aanteekeningen! riep hij uit, on voorzichtig, zeer onvoorzichtig; men moet nooit zijn plannen toevertrouwen aan het papier. Ik liet deze opmerking voor hetgeen zij was en giDg verder. Ik ben u in zoover vooruit, mijnheer Gryce, dat ik her haalde malen in de gelegenheid was miss Eleonore meer van nabij gade te slaan en te bestudeeren. Ik heb baar een daad zien verrichten, die haar, indien zij schuldig was, be paald onmogelijk zou zijn geweest, en ik ben vast overtuigd, dat zij niets slechts in werkelijkheid, maar zelfs in gedachten van deze misdaad geheel zuiver is. Dat zij ons iets vau het geheimzinnige waas, waarin de moord tot dusver gehuld is, zou kunnen ophelderen, kan ik niet betwijfelen; de in haar bezit gevonden sleutel zou allen twijfel in dit opzicht genoegzaam weerspreken. Maar is er voldoende grond, om zulk een bekoorlijk wezen in een poel van schande te dom pelen, alleen omdat zij blijft weigeren eenige ophelderingen te geven, die zij 't blijkbaar haar plicht acht aan niemand mede te deeien, terwijl wij met een wemig geduld en scherp zinnigheid, waarschijnlijk ook zonder haar zullen vinden wat wij zoeken? Maar gesteld dat dit zoo is, hernam de beambte der geheime politie, dan rest nog de vraag, hoe wij ons doel zullen bereiken, zonder gebruik te makeu van de eenige aanwijzing, die wij tot dusver tot onze beschikking hebben. Gij zult nimmer het beoogde duel bereiken, als gij daarnaar slechts op die wijze tracht, want miss Eleonore is vast besloten geen verdere inlichtingen te verstrekken. Zijne wenkbrauwen trokken zich zichtbaar samen, maar hij gat hierop geen antwoord. Miss Eleonore staat onder den invloed van iemand, die misbruik maakt van haar vasten wil en haar edelmoedig heid, eu wellicht ook van hare liefde. Zoo het onB gelukt er achter te komen, wie het is, die haar dus krachtig weet te beheerschen, zijn wij niet ver van den man, dien wij zoeken. Hm 1 kwam er nauw hoorbaar over de vast gesloten lippen van Gryce. Ik wilde echter dat hij zou spreken, en bleef dus wachten op ziju antwoord. Hebt gij dan eenig vermoeden op iemand? vroeg hij eindelijk op vrij onverschilligen toon. Ik wensch geen namen te noemen, hernam ik, ik verlaDg niets dan een weinig tijd. Is het dan uw voornemen u deze zaak persoonlijk aan te trekken? Ja.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1