it IN N E N L A N1). Bij kon. besluit z ij n benoemd tot subst.-officiar van justitie bij de arr.- rechtbank te 's-Hage, mc. B. Ort, thans subst.-off. van just, bij de arr.-rechtbank te Amsterdamtot kantonrechter-plaats- vervanger: in het kanton Utrecht, mr.-L. van Lier, adv. en proc. te Utrecht; in het kanton Hilversum, mr. P. A. Tiche laar, te Hilversum; en in het kanton Zalt- bommel, G. P. P. C. van der Schroeit, ontvanger der reg. en dom. te Zaltbommel; tot notaris binnen het arrond. Zutfen ter standpl. de gem. Lochem, L. Schiethart, cand.-not. te Amsterdam. De minister van Koloniën brengt ter kennis van belanghebbenden, dat voor v ij f t i e n studenten in de me dicijnen aan eene der Nederlandsche uni versiteiten de gelegenheid bestaat, tusschen 1 Aug. 1888 en ulto Juli 1889 iu opleiding te worden opgenomen voor de betrekking van officier van gezondheid der 2de klasse bij het leger in Nederlansch-Indië, onder ge not van een subsidie vau f 7000, overeen komstig bet reglement, vastgesteld bij ko ninklijk besluit van 6 Mei 1886 No. 41. Gegadigden zullen zich, onder overleg ging van de bij dat reglement gevorderde bescheiden, bij gezegeld rekest, behooren te wenden tot het Departement van Ko loniën. (Stct.) Het vertrek van H H. MM. de Koniög en de Koningin van 'e Hage naar het Loo, blijft op 17 Mei e. k. vastgesteld. Dien dag be geven zij zich te 9 uren 40 m. met gevolg per Rhijnspoor naar genoemd buitenverblijf. De photograaf ICameke in 's Gravenhage, heeft een nieuw portret van ons prinsesje in den handel gebracht. Het vorstelijk kind is daarop grooter, dan op andere bekende portretten en staat ferm en kloek, met. de rijzweep in de hand, vertrouwelijk naast haar poney. Door den minister van Marine is bepaald, dat de rader stoomboot voor den hydrographi- schen dienst, die Zaterdag van de werf der koninklijke fabriek «De Schelde» te Vlissingen is afgeloo- pen, den naam zal ontvangen van Buijs/tes. Deze naatn is gegeven ter herinnering aan den voormali- gen chef vau voornoemden dienst. Totnogtoe zijnerinNe- derland niet veel liefhebbers voor de in Augustus a. s. te Melbourne te houden internationale tentoon stelling. De consul-generaal van ons land in Australië bericht dat er zich slechts vier Nederlandsche in- dustrieelen hebben aangemeld en tracht door circulaires de aandacht te vestigen op deze goede gelegen heid om onze producten daar te lande populair te maken. In Duitsch- land en Frankrijk is de deelneming aan deze tentoonstelling reeds zeer groot. Waarschijnlijk door la ge concurrentie-zucht daartoe ge dreven, heeft men in Amsterdam het gerucht verspreid dat het kleeding- magazijn van de heeren L. A. F. L. Kattenburg Co., hoek Nieu- wendijkDam aldaar, zou worden overgenomen door de firma Hirsch Co., wegens de niet zeer gun stige omstandigheden waarin deze zaak zou verkeeren. Dit gerucht is ten eenenmale een laaghartig verzinsel. Er is hoe genaamd geen sprake van eene der gelijke transactie, daar genoemde zaak bloeiende is. De firmanten hebben thans bij de justitie een klacht ingediend tegen den versprei der van dit voor hen zeer nadeelig gerucht, in easu een der Amster- damsehe bladen, dat het onbegrij pelijker wijze het bewuste blad zou toch bij een onderzoek de on waarheid ervan gebleken zijn heeft medegedeeld. Door de voor naamste bladen wordt het geïncri mineerde bericht thans gelogen straft. Te Amsterdam is eene electriache verlichting van bizonder belangwekkenden aard in een der perceelen van de Heerengracht, door de firma Mijnssen en Co., ingenieurs en electro-technicitot stand ge bracht. Een accumulator-batterij, welke tegenwoordig slechts éénmaal per week behoeft te worden gela den, ontwikkelt den electrischen stroom voor de op ruime schaal aan gebrachte Edison-gloeilampjes. Het door de accumulatoren verkregen licht is veel constanter dan het di rect voortgebrachte, en het groote voordeel voor particuliere woningen bestaat daarin, dat 's avonds geen machinist noodig is en dat ook ge durende den nacht het licht, evenals gas, beschikbaar blijft. De dynamo, welke nu en dan de batterij moet laden, wordt gedreven door een 2 cylinder gasmotor en de geheele installatie is in een kleine ruimte geplaatst; een betrekkelijk ongeoe fend persoon is in staat de machine bij het laden te bedienen. Zondagnamiddag viel een vierjarig meisje in de Nieuwe Vaart bij den Katteuburgerbrug te Amsterdam. Menschen genoeg met den wil om te helpen, doch de daad volgde niet spoedig. Een twaalfja rige knaap echter komt aangeloo- pan, springt te water, weet de kleine meid te grijpen en brengt haar be houden aan wal. De wakkere jongen is de zoon van den vice admiraal, jhr. M. W. Van Rensselaer Bowier, afgetreden directeur en commandant der Landswerf. Men herinnert zichnog wel de beschrijving der twee Am- sterdamsche straatfiguren, in de wan deling «de Japaueesjes» genaamd, Christiaau Britting en zijn zuster Catheriua, inuertijd door den gees- tigen causeur van Rennes gegeven. Beiden zijn thans opgenomen In het R. K. Liefdehuis,te Amersfoort. Maandagavond verga derde de Kiesvereeniging «Kies recht is Kiesplicht», te Zaandam, waartoe slechts 14 leden waren op gekomen. In deze vergadering werd voor de herstemming op Donderdag a. s. tot candidaat voor het lidmaat schap der Prov. Staten geprocla meerd de heer A. Laan. Daar werd de candidatuur bespro ken van een lid voor den Gemeen teraad in de plaats van den heer C. Kamphuijs. Genoemd werden de hh. P. F. Dekker, H. J. Versteeg, N. Francken Az., J. H. Eilmann en W. J. Bonte. Uit deze personen zal in de eerstvolgende vergadering eene keuze worden gedaan. Dinsdagmorgen ontstond er brand in twee groote graanschel- ven op de bouwerij van den heer Verbeek in den Zaandammerpolder aan de overzijde van het Kanaal. De brandweer van Zaandam is er met groote inspanning in geslaagd het vuur te bedwingen en de 6 daar naast staande schelven te behouden. Uit Nieuwe Niedorp word', gemeld: Onze afdeeling van «Volksonderwijs» zal wederom, naar jaarlijksche gewoonte, in de maand Juni een schoolfeest geven aan de leerlingen onzer scholen, die gedu rende een jaar niet meer dan twee maal willekeurig hebben verzuimd. Hun aantal, jaarlijks klimmende, is thans tot ongeveer 140 gestegen. Een rijtoer is bepaald naar Alkmaar, waar men de kinderen in den speel tuin wil vermaken, en naar Heiloo, waar men ze in de bosschen en schoone natuur aangenaam bezig wenscht te houden. De gemeente raad steunt daarbij onze afdeeling met eene belangrijke geldelijke bijdrage. Was de opkomst bij de verkiezing van een lid voor den Haarlemschen gemeenteraad slecht, te Kralingen was dit Dinsdag nog erger. Daar kwamen van de 638 stemgerechtigden slechts 73 hun biljet inleveren. De opvarenden van het tjalkschip de Vriendschapschipper Vleeschhouwer,zijn Maandagmiddag in de Zuiderzee, beoosten Urk, aan aan groot levensgevaar ontsnapt. Door het lekworden was het vaar tuig, dat vau de Lemmer naar Am sterdam was bestemd, gezonken. Met een visschuit, waaru't men in de verte het ODgeval en later ook de noodvlag ontdekte, zeilde men er terstond op af en kon men nog jnist bijtijds de opvarenden redden, die naar Urk zijn overbracht. Als een zeldzaamheid ver meldt men, dat te Maeseyck een kwikstaart zijn nest gemaakt heeft op den zijkant van een der spoor wagens aan het Btation en dat ai het geraas en gefluit der voorbijstoo- mende treinen het diertje niet be letten kan op zijne vier eieren te broeden. Te Herwijnen is, ten huize van den schipper Joh. Zoetekouw van den inwonenden rentenier Ph. Blom, uit een koffer een som van f 1500 aan verschillende muntspe ciën en geldswaardig papier ont vreemd. De politie tracht ijverig den dader te ontdekken. Terwijl twee mannen Za terdag te Amersfoort bezig waren de palen voor eene afrastering te plaatsen in een weiland aandeKruis- kamp, had er een ongeluk plaats. De kop van den hamer, waarmede de esn de palen in den grond dreef, schoot van den steel en kwam met zooveel kracht op het hoofd van den ander terecht, dat hij bewusteloos nederstortte, en Maandagnacht is overleden. Twee kleine jongens vie- len al spelende in de Friesche gracht te Harderwijk. Beiden kwamen met den schrik en een nat pak vrij. hoewel men eerst met veel moeite en inspanning de levensgeesten bij den kleinste kon opwekken. Het plan der kleinen moet volgens hun zeg gen geweest zijn over die gracht te springen, en wel tegelijk, omdat de een niet voor den ander wilde on derdoen. Eenige Belgen, die met vervalschte papieren voor het Ne- derl.-Indische leger hadden dienst genomen zijn door de justitie over de grenzen geleid en werden aan de j ustitie uit Antwerpen, aan het greni station Esschen, in ontvanst en in verhoor genomen. Onder de gear resteerden bevonden zich vier Bel gische ronselaars. Met kracht treedt de Belgische politie op om derge- gelijke kwade praktijken den kop iu te drukken. Te Oldeberkoop heersch te in het gezin van den heer B. en ook bij andere inwoners dier ge meente eene ernstige ziekte, welker verschijnselen algemeen met die van vergiftiging overeenkwamen. Na een door dokter E. ingesteld onder zoek is gebleken dat de oorzaak dier ongesteldheid moet worden toege schreven aan het gebruik van brood van den bakker S. aldaar. Het meel dat deze verhakte, bevatte eene aan zienlijke hoeveelheid loodglit, eene zeer vergiftige loodoxyde. Alle bij dien bakker nog aanwezige koek en meel is thans vernietigd. Aan den heer E. is het te danken, dat verdere onheilen zijn voorkomen. Het meel is afkomstig van den hande laar C., teJoure. Hoe het loodglit erin kwam is tot dusverre nog een raadsel, doch een onderzoek zal daarin misschien licht breDgen. De Zwolsche Courant verhaalt op welke wijze een kerk dief te Zwolle werd gearresteerd. Het had reeds geruimen tijd de aandacht van het R. K. armbestuur te Zwolle getrokken, dat de arm- bnssen in de R. K. kerk in de Nieuwstraat veel minder inhielden dan gewoonlijk. Men waarschuwde den koster, en deze kreeg zeer spoedig vermoeden op zekeren A. H., die bijna dagelijks in de mid daguren ter kerke kwam. Om zekerheid te verkrijgen ver school" hij zich Zaterdag middag achter het groote altaar, en had de voldoening den dief op heeterdaad te betrappen. Hij waarschuwde deu pastoor, die de hulp inriep van een politia :ent. Deze posteerde zich Zondag op dezelfde plaats waar de koster ge staan had, maar de dief was dit maal voorzichtiger en keek achter het altaar. De agent arresteerde hem daar en bracht hem op het bureau van politie. Hij werd nog in het bezit gevon den van eenige kleverige centen, die hij, naar de koster verzekert, door middel vau een lijmstokja uit de bus gehaald moet hebben. De beschuldigde is Maandag voor den rechter-commissarisgehoord, die, niettegenstaande hij ontkende, ter men vond tot voorloopige aanhou ding. maatschappij werd erkend, doch het Opent, Min. achtte de vorderÏDg, om het zander te doen staken, bij dit (voorloopig) vonni: niet toewijsbaar. FIMÖIEELE B/IEDEDEELINGiN, De opbrengst der Noord-Zuid-Holl. Stoomtramweg-Maatschappij Haarlem-Lei den bedroeg in April 1888 f6571.Bé1/» en in April 1887 f 5926.79. Sedert 1 Jan. 1888 f22,566.561/* tegen f 20,695.061/s over hetzelfde tijdvak van 1887. Ter jaarvergadering Djoeleg exploi tatie-maatschappij zoo wordt uit Am sterdam gemeld bleek de kofïieoogst 1887 zeer gering, slechts 738 picols, tegen 1616 en 1886. Ook de tabak mislukte gedeeltelijk door ongunstig weder. Toch kan 6 pCt. dividend worden uitgekeerd en is raming der koffie voor 1888 ver moedelijk 2000 picols. Na beantwoording van eenige vragen van den heer Yos van Steen wijk werden balans, rekening en dividend goedgekeurd en mr. J. Everts benoemd tot commis saris. Na afschrijving van f48,483 keert de Maatschappij 7 pCt. dividend uit. De netto verdiensten waren in 1887 f20,000 hooger dan in 1886. KERKN1EÖWS. Ned. Herv. Kerk. Bij de Hervormde gemeente te Axel (Zeeland) is beroepen ds. C. Ruisch van Dugtereu, predikant te Nieuw-Vennep, RECHTSZAKEN. In het geding tusschen de vergadering van Stad en Lande van Gooiland en de Hollandsche Spoorwegm., nam het Openb. Ministerie conclusie. Daarbij werd het beweren van gedaagde, als zou de dagvaarding nietig wezen, even min beaamd als zijn beweren, dat de ver gadering geen rechtspersoonlijkheid zou bezitten; het onrecht van de Spoorweg BUITENLAND. Engeland. Lord R. Churchill hield Terleden Zaterdag eene tref fende rede over Londensche hospi talen. Deze ontleenen hunne inkom sten 't zij aan legaten, 't zij aan vaste bijdragen van particulieren, welke laatste jaarlijks een som var. bijna 7 millioen gulden uitmaken, Toch heeft de ontwikkeling der hos pitalen geen gelijken tred gehouden met de uitbreiding en met de be hoeften der stad. Vooreerst ontbreekt er de genoegzame ruimte, verdei liggen de gebouwen te veel in hel centrum der metropolis bijeen, ten laatste schijnt in de jongste jaret de belangstelling van het publiek in deze zoo weldadige inrichtingen wel eenigermate te verflauwen. De hooggeplaatste spreker wekte zijne hoorders op tot grooter ijver in deze voor de zieken zoowel als voor de wetenschap zoo gewichtige zaak. Gedurende de redevoering werd voor meer dan f55.000 ingeteekeud ten behoeve eener uitbreiding van St. Mary's Hospital. In Engeland's hoofdstad zijn redevoeringen gehouden door de voornaamste personen der City, wel ke de inzichten van Wolseley vol komen deelen en van de regeering eischen, krachtiger maatregelen te nemen ter beveiliging van Engeland dan tot dusverre; uitdrukkelijk wordt gezegd, dat tot dit doel geen belas ting te hoog kan ziju. Duitscllland.Tal vaa personen,die zich in dienst van het leger of de ma rine aan vergrijpenschuldigmaaktea en des wegen tot gevangenisstraf werden veroordeeld, zullen eene be langrijke v-rmindering van straf krijgen. De ievenslangveroordeelden zul len na verloop van tien, anderen die meer dan drie jaren gevange nisstraf ondergaan, zullen na drie jaren straftijd ontslageu worden, mits zij zich goed gedragen. Deze bepalingen gelden alleen voor hen, die door de militaire autoriteiten zullen worden voorgedragen. Er wordt veel gesproken over de omstandigheid, dat prins Wilhelm professor Bargmann te di- neeren heeft gevraagd en zelfs groote gunstbewijzen aan dezen, den te genstander van Mackenzie, heeft toegestaan. De keizerin trekt steeds partij voor den Engelschen genees heer hij de vijandelijke aanvallen die op hem gericht zijn. Weer doen een aantal val- sche geruchten omtrent de bedoe lingen van Rusland de ronde.Volgens telegrammen uit Weenen zou de toestand in de Balkanstatvn tenge volge der Russische intriges onhoud baar zijn. Hst zou volgens bedoelde dépêches niet onwaarschijnlijk zijn, dat de mogendheden, die h tout prix den vrede wenschen te handhaven, dit huiten Rusland om doen. Berichten uit Sofia maken even eens melding van agitaties van Russische zijde. Russische leveran ciers zou de levering van 30.000 geweren aan de Bulgaren zijn op gedragen. Tallooze circulaires ten gunste van den Russischen invloed zouden verspreid zijn. Frankrijk. De 'Kamer heeft in hare zitting van Dinsdag het wets ontwerp betreffende de invoerrech ten op alcohol in zijn geheel met 282 tegen 242 stemmen verworpen. Mag ik vrageD, zeide hij, na een geruime poos in gedachten te zijn verzonken geweest, of het uw plan is geheel op uzelven te werk te gaan, dan wel of gij, wan neer zich een geschikte helper bij u aanbood, geneigd zoudt zijn hem toe te staan, u met raad en daad te steunen? Ik verlang niets liever dan u tot mijn bondgenoot te hebben. Gij moet dan wel zeker zijn van uw zaak, zeide hij niet zonder eenige ironi». Ik ben geheel en al zeker van miss Leavenworth, zeide ik. Dit antwoord scheen hem te bevallen. Wat wilt gij dan voorstellen om te doen, her nam hij. Ik had op deze vraag niet aanstonds een antwoord gereed, daar ik eigenlijk nog geen bepaald plan gevormd had. Het komt mij voor, ging Gryce voort, dat gij meer op uw schouders gaat nemen, dan voor iemand, die niet met ons vak bekend is wenschelijk mag heeten. Zou het niet beter zijn, als gij het geheel aan mij overliet? Mij dunkt, hernam ik, dat het in elk geval toch geen kwaad kon, wanneer.... Versta mij wel, viel hij mij in de rede, een kleine aanwijzing nu en dan van uwe zijde zal mij altijd zeer welkom zijn. Ik behoor niet tot hen, die meenen de wijsheid in pacht te hebbenik stel daarentegen het oor deel en de inzichten van een ander op hoogen prijs. Op het oogenblik bijv. zoudt gij mij een grooten dienst bewijzen, wanneer gij mij wilt mededeelen, al wat gij in betrekking tot deze zaak hebt gezien en gehoord? Hoewei het mij aangenaam aandeed, hem zoo bereidwil lig te vinden, begon ik nu toch mijzelven af te vragen, wat ik eigenlijk kon mededeelen, en ik kwam tot de slot som, dat het, voor 't oogenblik althans, van zeer weinig be lang was. Ik begreep echter evenzeer, dat 't nu zaak was, mede te deelen wat ik wist. De bizonderheden, die ik aan uw oordeel wilde on derwerpen, bestaan niet zoozeer in feiten, dan wel in over tuigingen omtrent zekere punten, zeide ik. Het staat bij mij vast, dat Eleonore Leavenworth van de eigenlijke misdaad evenmin iets weet, als zij die zelve heeft gepleegd. Evenzeer ben ik overtuigd, dat zij den waren schuldige kent; en uit deze beide feiten moet dus noodzakelijk volgen, dat zij het zich ten plicht rekent, den moordenaar te redden, ten koste van haar goeden naam en veiligheid. Met deze gegevens ter onzer beschikking, kan het voor geen van ons heiden moeilijk geacht worden, bijna met zekerheid vast te 3tellen wie de ware schuldige moet zijn. Slechts een weinig meer bekendheid met de familie-omstandig heden.... Is er dan van de meer intieme geschiedenis der familie niets bekend? Zoo goed als niets. Weet gij ook niet of een van de jonge dames verloofd is, of haar het hof wordt gemaakt? Neen, dat weet ik niet, zeide ik, verbaasd over de wijze, waarop hij mijn innigste gedachten in woorden bracht. Mijnheer Raymond, zeide hij, na een lange poos van stilzwijgen, kunt gij n wel een denkbeeld vormen van de moeilijkheden, waarmede wij in ons vak te wor stelen hebben? Gij veronderstelt misschien, om maar iets te noemen, dat ik in staat hen mij in alle kringen der maatschappij, zonder uitzondering, behoorlijk te bewegen, maar dit is geenszins het geval. Hoe vreemd het moge schijnen, ik heb met één soort van menschen nooit op goe den voet kunnen komen: het is mij nooit mogen gelukken mijzelven te doen doorgaan voor een gentleman. Welke moeite kleermaker en kapper zich ook gaven, men wist altijd mijn ware hoedanigheid te raden. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2