NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD Vrijdag 18 Mei 1888. No 1494. ADVERTENTIES: Bit Nummer bestaat uit twee Mailen. WIE 18 DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: 5e Jaargang. HAARLEM'S DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. ©nu <J. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangére G. L. JJAÜBE 8p Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. EERSTE BLAD. STADSN1EIJ W S. Haarlem, 17 Mei. Den 22en Mei a. s. is bet veer tig jaar geleden, dat onze stadge noot de beer A. van Huizen in ad ministratieven dienst trad aan de werkplaatsen der Holl. IJz. Spoorw. Maatschappij alhier. Gedurende die lange reeks van jaren met nauw- gezetten ijver en toewijding werk zaam, wist de heer van Huizen zich de genegenheid zijner superieuren en de hoogachting zijner onderge schikten te verwerven, terwijl hij door minzamen omgang met zijne collega'.-, op hun aller vriendschap aanspraak kan maken. GEMEENTERAAD. Vergadering van Woensdag 16 Mei 1888, des namiddags te 2 uur. Afwezig de heeren Retiiaan Macaré en Cnoop Koopmans, met kennisgeving, en de heer Th. Figée. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken. Comm. kon. ontslag als buitengewoon gem.-veld wachter. Voorstel B. en W. tot verhuring van grond aan de Barrovoetesteeg, in handen gesteld van de comm. v. fin. Idem verleening van vergunning om in e Amsterdamsche vaart sluizen te maken voor de inundatie voor de Amsterdamsche stelling. Id. om een geldsom voor riolen in het Florapark beschikbaar te stellen. Id. een krediet van f1700 te verleenen tot het bouwen van een loods op de mest- bergplaats. Voor kennisgeving aange ïomen. Missive van Ged. Staten, goedkeurende het raadsbesluit van 25 April, om gron den te verhuren aan het gemeentebestuur van Noordwijkerhoutaan Ruigrok en v. d. Meij. Id. raadsbesluit tot het afstaan in huur van grond aan de Munnik. Id. goedkeuring tot het verhuren van kelders. Id. van het besluit om te procedeeren tegen Schwartz, Voor kennisgeving aangenomen. Punt 1, 2 en 8 der agenda hebben wij reeds in ons nummer van gisteren vermeld. Puut 4 is voortzetting der behandeling van het concept-contract met de D. W. M. De Voorzitter deelt mede, dat in gekomen is een brief van den heer Ma caré, houdende bericht, dat hij de verga dering niet kan bijwonen en waarbij hij inlichtingen geeft over de door hem voor- gestelde-j amendementeneen brief van den heer Saltet, inspecteur van het ge- neesk. staatstoezicht, houdende advies, in gewonnen op verzoek van den heer Ma caré; en een amendement van de heeren Waller, de Knnter, van der Steur, 't Hooft, Sneltjes en Macaré, op art. 4 van de over eenkomst. Voorzitter. Wij hebben gekregen een voorstel van den beer Waller, er voorkoming van de nadeelige gevolgen, die volgens hem uit het gewijzigde hoofd- besluit zouden kunnen voortvloeien. Ik stel voor dat eerst te willen behandelen. Ik zou wel in overweging willen geven voorzichtig te zijn met het brengen van wijziging in voorstellen die ge laan zijn, daar het moeilijk is voor een vergadering van 25 personen, zoo plotseling een greep te doen in artikelen, die in verband kun nen staan met andere artikelen die volgen. Ik geloof echter, dat het wel weuschelijk is een wijziging in de hoofdbepaling te bren gen, zooals do heer Waller die voorstelt. Daardoor kunnen wij vermijden het ge vaar waar wij nu aan blootstaan, dat de maatschappij zegtwe kunnen de overeen komst zoo niet aannemen. Daar het amendement voldoende wordt ondersteund wordt het in behandeling gebracht. De lieer W aller stelt voor, liet slot van dien considerans aldus te lezen: "met ingang „van den dag, waarop deze overeenkomst wordt, „gesloten, voor een tijdvak van vijftig achter- -/eenvolgende jaren vergunning verleend tot het ihebben en tot het zoo no' dig vernieuwen van abuizen tot doorvoer van water van het potnp- station der Maatschappij te Leiduin naar Amsterdamin de gronden en wateren der ge- «meente Haarlem, ter plaatse waar zij thans -aanwezig zijn, zoowel binnen als buiten de „grenzen der gemeente, en zulks op de navol' gende voorwaarden Volgt art. 1. gelijk het geamendeerd, in de vergadering van 9 Mei is vastgesteld; daarna het vast te stellen art. 4 der ontwerp overeenkomst, als art. 2; vervolgens het vastgestelde art. 3; daarna het geamendeerde vastgestelde art. 2, als art. 4. Waller. Ik wil hierover slechts een enkel woord zeggen. In de vorige week is de considerans gewijzigd op een amen dement van den heer Macaré. Dit is ge schied met de bedoeling om te voorko men, dat men later moeilijkbeden in rech ten zou krijgen, en als de heer Macaré daarop wijst is er zeker een gevaar. Het kwam mij echter voor, dat we gestrand zijn op een anderen klip. We zijn wel ontzeild, dat van den kant der andere contractan ten moeilijkbeden gemaakt worden maar het kon nu zijn dat de maatschappij zeinu bestaat er mogelijkheid voor moeilijkheden van u w kant. Er werden twee ongelijk soortige dingen in een artikel behandeld, de hoofdbuizen naar Amsterdam eu die voor Haarlem. Het is mij beter voorgekomen, alleen te spreken in den considerans van de 50 jaar voor de hoofdhuizen naar Amsterdam. Wat voor Amsterdam hoofdzaak is, is de zekerheid dat zij die 50 jaar behouden kan in onzen grond. Voorzitter. B. en W. meenen zich met het voorstel wel te kunnen vereeni gen, en meenen hierdoor werkelijk een klip te kunnen vermijden. (Vervolg in het Tweede Blad.) &rroii<iis$enients Sicchtbank TE HAARLEM zitting van 17 Mei 1888. Drie Duitschc eteendiukkers kwamen op Zondagavond, 15 April, in café Montague. Het had reeds 12 uur geslagen, zoodat hun niet meer werd getapt. Een viertal bezoekers, die daar zaten, lachten daarom. Of de Daitschers hier over nu boos waren geworden of dat het kwam uit teleurstelling omdat zij geen bier konden krijgen, men mag er naar rad:», maar toen het viertal buiten kwam, ontstond er een vecht partijtje. Een hunner kreeg een duw van bekl. M. W., geboren tc Berlijn, en gaf eeu duw terufc, maar toen bekl. hierop weer met eeu stomp ant woordde, greep eeu ander der Hollanders hem vast eu ontstond er eeu geregeld vechtpartijtje, waarbij weldra de Duitschcr onderlag. Plotseling echter gevoelde de ander, dat de Duitscher hem met ecu mes of ander suijdend werktuig stak, zoodat hij aan de polsen gewond werd. Onmid dellijk liet hij bekl. los en ging zich iu ecu na bijgelegen stal verhinden. De heide andere Duitschers waren werkelooze toeschouwers gebleven en bold, was verdwenen. Niettemiu koesterde men eenige vrees, dat hij den gewonde, die naar Heemstede moest, weer zou aanvallen en bracht hem daarom een eind den Hout in, toen op eens bekl. bij de Baan te voorschijn sprong cn ccn tweede veiwondde, ditmaal door een messteek iu het hoofd. Zoo vertellen het (le vier getuigen (Hollan ders). Maar de bekl. beweert juist het tegen overgestelde. Volgens hem zijn de vier Hollan ders het eerst uit het café gegaan en wachtten zij hem buiten op, terwijl hij, bekl., twee slagen heeft gekregen vóór hij zich te weer stelde. Een mes heeft hij niet gebruikt, hij had er zelfs geen bij zich. De beide andere Duitschers verklaren, dat get. Munthass door een der Hollanders op den rug gesprongen en achterover getrokken is. Niettemin acht de subs. otf. v. just, de feiten aan bekl. ten laste gelegd, wettig en overtuigend bewezen en requireert zijne veroordeeling tot een gev. van éen maand. Uitspraak over 8 dagen. Pas hebben we uit Zaudvoort een jeugdige mis dadigster voor de rechtbank gehad, of een jeugdige misdadiger, Klaas v. d. Putte, verschijnt er."Het was een jongen van veertien jaar die aan een koopvrouw garen en naalden had ontstolen en die geruild tegen een sigarenpijpje, terwijl hij verder uit een lessenaar in de apotheek van Dr. Gerke fl en uit de lade in den winkel van G. Nottrot ook fl had weggenomen. Zonder oordeel des onders^heids heeft hij ge handeld, zeide de subs. off. Dit bleek dan ook wel daaruit, dat hij het geld aan zijn moeder gaf. Evenwel is de knaap allerongunstigst be kend, zóo zelfs dat zijne ouders zeiven hem graag weg willen hebben (o, die pacdagogick!). De ambt. van het O. M. requireert derhalve: ontslag van rechtsvervolging en opzending naar een op voedingsgesticht tot 1892. Wegens het Pinkster feest zal Haar- avond niet verschijnen. Inzenders van advertentiën gelieven hiervan nota te nemen Reeds Zaterdag jl. is door ons vermeld, dat iu Veleeo een geval van hondsdolheid is geconstateerd. Naar aanleiding daarvan is ook door den burgemeester van Amsterdam, van waar het door dolheid aange taste dier afkomstig was, het bevel uitgevaardigd, en evenzoo door de burgemeesters der gemeenten Sloten, Haarlemmerliede eu Spaarnwoude, Haarlem, Schooten, Beverwijk, Wijk aan Zee en Duin, waar het dier kan rondgezworven hebben, dat alle los- loopende honden gedurende vier maaudeu van een muilkorf voorzien moeten worden, overeenkomstig het bekende mode). Vele honaeulief- hebbers zuilen misschien door dit besiuit minder aangenaam gestemd wordenmaar zij zullen bedenken, dat ter voorkoming vau eene uit breiding dezer vreeselijke ziekte en de noodlottige gevolgen er aan ver bonden, deze bepaling in 't publiek belang noodzakelijk eu heilzaam is. Zaterdag zal de 76-jarige burge meester vau Oegstgeest, de heer Ter wee, zijii 35-jarig burgemeester schap herdenken. LETTEREN EN KUNST. De stad Antwerpen richt, van den ln Juli tot den 15u September a. s., haar 4e bestendig Festival in, aangeboden aan al de maatschappijen voor zang, fanfaren, harmonie en symfonie van het land en den vreemde. Het cijfer der premiën be draagt meer dan 4000 fr. De eerste pre mie is 1000 fr. Een groote wereldten toonstelling voor schoone kunsten wordt te Antwerpen gehouden van den 15n Juli tot den 15n October, ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van «de Koninkl. Maatschappij tot aanmoediging der schoone kunsten." De handel van Antwerpen richt een schitterend Venetiaansch feest in, tot het vieren van de 25e verjaring van den afkoop van den Scheldentol. De maat schappijen, die het prospectus nog wen tellen te ontvangen, kunnen zich daartoe wenden tot den burgemeester der stad Antwerpen. LEÜER EN VQOT. De 9e jaarlijksche algemeeue vergade ring van de Vereeniging van gepensio neerde ouderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger zal gehouden wor den te Leiden, op 22 Mei a. s., des voor middags te 11 uur. Hoogstwaarschijnlijk zullen de onlangs opgetreden eere-voorzitter dezer vereeniging de oud-minister van Oorlog, generaal Weitzel, eu andere autoriteiten deze ver gadering met hunne tegenwoordigheid ver eeren. Naar het «L. D." verneemt gaat deze vereeniging, welke ondersteuning verleent aan hulpbehoevende oud-gediendeu van de landmacht en hunne weduwen, van jaar tot jaar vooruit, zoodat dan ook in het afgeloopen boekjaar ongeveer f 15,000 aan onderstand kon uitgereikt worden. VISSCHERIJ. Enkhuizeu, 15 Mei. De vangst van ansjovis was nog niet bizon der groot; per span werd van 50 tot 16000 stuks gevangen. Aangevoerd ongeveer 850 KG. kleine schol; prijs aan den afslag f4.50 a f5 per wichtje. Door Enkhuizer visschers aangebracht van 1000 tot 500 stuks netjes ansjovis, qualiteit uitmuntend. Lemmer, 15 Mei. Gedurende de drie laatste dagen was de vangst van bot op de Zuiderzee niet meer dan middelma tig de bot was echter grooter en dikker. De aanvoer bedroeg pl. m. 2000 kilogram, die bij opkoopers 14 en in kleinhandel tot 30 cent per kilo bedongen. Op heden was de vangst van ansjovis niet gunstig; aan de zouterijen alhier wer den aangebracht pl. m. 10,000 stuks, die tot onbekenden prijs werden opgelost. VEETEELT. Op de tentoonstelling van rundvee te Mcchelen zijn de eerste prijzen van kalf- dragende schotten behaald door de schot van den heer Johs. Kruithof te Rhoon, en door de koe van den heer H. G. Ba- rendregt te Barendrecht. De bekende tweejarige stier «Apollo" van mej. de wed. Van Driel is voor Italië aangekocht voor f 500. Deze stier is op verschillende nationale tentoonstellingen bekroond. li I E N li IVI). Als hoofdambtenaar van het Kabinet des Kouings is de re ferendaris jhr. mr. P. Gevers Deij- noot, aan Z. M. op het Loo toe gevoegd. In het h o o f d k i e s d i s t ri et FJS3ÜIZ.LBTO ONT. Naar hel Engelsch, van Anna Katharina Green. 351 XIV. DE HEER GRYCE IN ZIJN EIGEN WONING. Terwijl hij dit laatste zeide, lag er in zijn blik zooveel teleurstelling, dat ik, ondanks den ernst van het oogenblik, moeite had om niet te glimlachen. Ik heb het zelfs beproefd door een Franschen knecht in mijn dienst te nemen, die een piekfijn snorretje had en uitmuntend kon dansen, maar het hielp niets. De eerste de beste gentleman, dien ik ontmoette een echte name lijk, geen fat of modegek zag mij scherp in de oogen, en 't was gedaan met de geheele vertooning. Hoewel deze wijze van spreken mij niet weinig vermaakte, was ik toch niet geheel en al ingenomen met den loop van het gesprek, en bleef ik Gryce met vragenden blik aanzien. Bij u is dat natuurlijk geheel anders, zeide Gryce, gij waart wellicht reeds gentleman in de wieg. Het is u zeker geen cent waard om een dame ten dans te vragen zonder te blozen, wel? Nu.... begou ik. - Ja juist, gaf hij snel ten antwoord, maar ik kan 't niet. Ik kan wel op een nette manier ergens binnen ko men en beleefd buigen voor de vrouw des huizes, al is zij ook nog zoo'n groote dame, zoolang ik namelijk een bevel tot inhechtenisneming bij mij heb, of tot eenige andere zaak in mijn vak geroepen ben. Maar wanneer het te doen is om een gewone visite te maken of met een glas cham pagne in de hand een toast te slaan, of iets dergelijks, ben ik terstond een verloren man. Hier liet hij het hoofd mismoedig rusten op de beide breede handen, en staarde bedroefd naar den knop van mijn wandelstok. Maar ik ben niet de eenige, ging hij voort, zij zijn allen zoo, zonder uitzondering. Wanneer wij tot de uitvoering onzer plannen een gentleman noodig hebben, zijn wij genoodzaakt dien te zoeken buiten onzen kriDg. Ik begon in de verte te vermoeden waar hij heen wilde, maar ik hield mij of ik niets merkte, daar ik allengs begon in te zien, dat ik hem ten elottte een onontbeerlijke hulp zou blijken. Mijnheer Raymond, zeide hij plotseling, kent gij wellicht een zekeren heer ClaveriDg, die logeert in hotel Hoffman? Voor zoo ver ik mij herinner, niet. Hij is zeer beschaafd in zijn manierenzoudt gij met hem in kennis willen komen? Ik volgde het voorbeeld van Gryce en bleef een poos on afgebroken naar den schoorsteen staren. Ik kan u daarop niet antwoorden voor ik een weiDig meer ben ingelicht, zeide ik eindelijk. Die inlichting is spoedig gegeven, was zijn antwoord- Henry Clavering, een gentleman en een man van stand, logeert in het Hoffmau-hotel. Hij is een vreemdeling in de stad, zonder er vreemd te zijnhij rijdt, rookt en wandelt, maar legt nooit een bezoek afhij heeft veel op met de dames, maar men heeft hem er nooit een zien groeten, ln 't kort, hij is iemand, met wien het wenschelijk is ken nis te makeE, maar dien ik om zijn trots en zijne Europee- sche vooroordeelen tegen den vrijheidszin en de haastigheid der Yankees, evenmin nader kan komen als den Keizer van Oostenrijk. Eu gij verlangt dus.... Ik zou denken, dat hij een zeer aangenaam gezelschap moet zijn voor een jong advocaat van goede familie en wel- klinkeuden naam. Ik twijfel niet, dat als gij de moeite zoudt willen nemen om kennis met hem te maken, gij daarvan geen spijt zoudt hebben. Maar.... Dat gij zelfs lust zoudt gevoelen, tot hem in nadere be trekking te geraken, zoo langzamerhand vertrouwelijk met hem om te gaan en eindelijk.... Ik zal er mij nimmer toe leenen om iemands vriendschap te winnen, ten einde hem over te leveren aan de politie, ter wille van wien dan ook, mijnheer Gryce, viel ik hem kortaf in de rede. Het strookt geheel met uw plannen, om met den heer Clavering kennis te maken, antwoordde hij bedaard. Ah zoo, hernam ik, terwijl mij eensklaps een licht op ging, hij staat dus in betrekking tot de zaak, die wij te onderzoeken hebben? Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Buroea: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. rfclefoonnumuter 122. Illreeteuren-Ultgevcrs -I C. PEEREBOOM

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1