partijen vaststond, oorspronkelijk Neder lander was, door eenvoudig in België te gaan wonen zijn Nederlanderschap niet had verloren en bovendien, nu er eenmaal in Nederland beslag was gelegd, toch geen andere dan de Nederlandsche rechter, en speciaal die van Haarlem, over de al of niet van waarde verklaring van dat beslag kan beslissen. Aisnu tot de behandeling der kwestie ten principale overgaande, werd door par tijen de beteekenis der clausule //sous réserve de retour a meilleure fortune" breedvoerig besproken, en van weerszijden werden de sustenueu, met een beroep op de Belgische jurisprudentie en usance, toegelicht. De eischer hield vol, dat de bedoelde clausule, ook volgens het Belgisch recht, in dien zin moest worden opgevat, dat de crediteur het recht had, het onbetaald gebleven gedeelte zijner vordering op te eischeu, zoodra het bleek dat de schulde naar in beteren financieelen toestand was gekomen en in staat tot betalen, zoodat ,/in casu", waar het verkrijgen van eene groote erfenis door den gedaagden vast staat, dat de voorwaarde ook is vervuld, te meer daar tusschen eischer en gedaagde een speciaal contract bestond en de eischer dus niet te onderzoeken had, of gedaagde wel alle zijne overige sehuldeischers zou kunnen betalen. De gedaagde voerde hiertegen aan, dat de bedoelde clausule slechts dan recht gaf tot vorderen, wanneer vaststond dat de debiteur zooveel had ontvangen, dat hij in staat was al zijne crediteuren ten volle te betalen, zoodat i,in casu" de eischer zou hebben aan te toonen, dat de ge daagde uit de hem te beurt gevallen erfe nis meer, of ten minste even zooveel, zou hebben verkregen, als al zijne schulden bij elkander bedragen. Voor den eischer trad als pleiter op mr. D. S. van Emden, advocaat te 's-Hage, voor den gedaagde mr. E. Willekes Mac Donald, advocaat alhier. liet Openbaar Ministerie zal 12 Juni a. s. in deze zaak conclusie nemen. heden 1B tot 100 groote-, 15 tot SO kl. tongen, 8 tarbotten, 2 tot 6 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar ter afslag, terwijl door trekkersbooten 300 tal haring en van Wieringen 15 tal geep werd aan- oerd; gr. tong gold 35 a 45 cent, kl. id. 15 cent, tarbot f5,50 a 8 per stuk, kl. schol f 2,30 a 3,20 per mandje, schar f 1,25 per mand en geep f20.50 a 23 per tal. De haring werd ondershands afgele verd. De kotter //Christine", sch. Smit, besomde voor 150 groote, 60 kl. tongen, 1 tarbot, 2 mandjes schol en een partijtje schar f80. Helder, 16 Mei. In eene heden te Helder gehouden vergadering van de aldaar gevestigde afdeeling der Vereeniging tot bevordering van de Nederlandsche vis- scherij is besloten, dat stappen zullen wor den gedaan om te bewerken dat, ter be strijding van bestaande kwade praktijken, het monsteren voor de ekwipages van kleine visschersvaartuigen verplichtend zal worden gesteld. Op voorstel der in de vorige vergadering benoemde commissie van onderzoek te dezer zake werd, op grond van verschillende moeilijkheden, die zich bij de handhaving van het plan zouden voordoen, besloten, het voornemen om eene plaatselijke maatschappij tot verzekering van visschersschepen te stichten, niet ten uitvoer te brengen, ook naar aanleiding van de pogingen, die hiertoe nu door het hoofdbestuur worden aangewend. Tot afgevaardigde der afdeeling naar de te houden alg. vergadering werd benoemd de heer S. W. Stooker. UI N N N l SI Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad,: 1 machinist, 1 bankwerker, 1 letter zetter, 1 knecht voor loop- of pak- huiswerk. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 loopjongen. Ook de burgemeesters van Bloe- mendaal en van Spaarndam hebben het bevel uitgevaardigd, dat los- loopende honden gedurende vier maanden gemuilkorfd moeten zijn. ONDERWIJS. Allen die het diploma van landbouw kundige wenschen te verkrijgen en zich daartoe willen onderwerpen aan het a. s. eindexamen der rijks-landbouwschool, worden uitgenoodigd zich uiterlijk vóór 15 Juni e. k., onder overlegging hunner geboorteakte en met nauwkeurige opgave van hun adres, aan te melden bij den Voorzitter der commissie, dr. W. B. J. van Eyk, inspecteur van het middelbaar onderwijs te 's Hage. (St. Ct.) VISSCHERIJ. Nieuwe cl iep, 16 Mei. Vijf-en-der tig korders brachten beden 1S en 70 groote en 10 tot 70 kl. tong, 1 tarbot, 3 tot 10 mandjes kl. schol, 1 tot 3 manden schar en 15 roggen ter afslag, terwijl van Wie- ringen 47 tal geep, door trekkers 1 zalm en door 2 schuiten 4500 stuks ansjovis werd aangevoerd; gr. tong gold 40 a 50 c., kl. id. 15 c. per stuk, de tarbot f7,50 kl. schol f 1,80 a 3,35 per mandje, schar t 1,25 per mand, rog 67 c. per stuk, geep f20 a 23 per tal, de zalm f 16 en ansjo vis f5,15 per duizend. De sloep „Har monie", Schouten, (gisteren als binnenge komen gemeld) besomde ter afslag voor baren vangst, 11 ton zoutevisch, f4,50 per ton. 17 Mei. Negentig korders brachten De Koninklijke familie s Donderdag te 11 u. 40 m. op het Loo aangekomen, en met het ge. reed staande rijtuig naar het paleis gereden. Met H. H. M. M. z ij n nog naar het Loo vertrokkende hof dames baronesse Van Ittersum en jonkvr. Van de Poll, de goevernau tes van H. K. H. prinses Wilhel- rnina, miss Saxton Winter en mile. Léotard en Zr. Ms. ondersecretaris, de heer J. .T. C. Nieuwenbuysen. De president van de Re publiek der Vereeuigde Staten ver eerde dezer dagen den heer Rovers, luitenant ter zee lekiasse,eenfraaien zilveren beker met toepasselijke inscriptie, uit erkentelijkheid voor het redden der bemanning van een verongelukt Amerikaansch bark schip. Het UIr. Vil. verneemt dat de Commissaris des Konings in de provincie Utrecht aan het voor nemen, om zijn ambt neer te leggen, vooralsnog geen gevolg zal geven aangezien Z. M. de Koning hem een verlof van drie maanden heeft ti egekend, ten einde zich onder neeskundige behandeling van dr, Mezger te kunnen stellen. Door den minister van Waterstaat enz., is aan 's Konings commissarissen eens aanschrijving gericht van den volgenden inhoud Met verwijzing naar de circulaire van den minister van Binnenland- sche Zaken van 1 November 1875 no. 72, heb ik de eer u mede te deelen, dat de minister van CLrlog heeft goedgevonden den hoofdoffi cier, h ofd der pyrotechnische werk plaatsen, en bij ontstentenis van dezen den kapitein, chef van het onderdeel pyrotechnische werkplaat sen van bovengenoemde inrichtin gen, aan te wijzen om toezicht te houden over de bij artikel 24 der wet van 2 Juni 1875 Staatsblad no. 95) (tot regeling van het toe zicht bij het oprichten van inrich tingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken) bedoelde inrichtingen. UHEG. gelieven van het boven staande mededeelicg te doen aan de gemeentebesturen in uw gewest. Aan de gelegitimeerde deelnemers aan den roeiwedstrijd, 27 dezer op het Spaarne te Haar lem te houden van wege den Ne- derlandschen Studentenroeibond is door de verschillende spoorwegon dernemingen vrachtreductie toege staan. Bij de wielrijders-wed- strijden te Leipzig gehouden, werd door onzen landgenoot, den heer W. H. van Leeuwen, lid der Arn- hemsche club, de Meisterfahrer von Deutschland, de heer Voigt, geala gen; tevens werden 2 eereprijzen door hem behaald. In de vorige week werd door hem ook te Berlijn een le prijs behaald. Een kruier, op den Haar- lemmerdijk te Amsterdam, had aan de politie kennis gegeven, dat hij twee bankbiljetten, een van f1000 en een van f 25, gevonden had. Als eigenaar van dit geld heeft zich aangemeld een notaris, wiens be diende het had verloren. De waarde is aan den eigenaar teruggegeven, die de eerlijkheid van den kruier met f 50 heeft beloond. Woensdagochtend vond de politie te Sloterdijk twee kinde ren, meisjes van 6 en 4 jaren, die blijkbaar verdwaald waren. Den geheelen dag deed de politie on derzoek en reed met de kleinen door de geheele gemeente en in de omstreken rond, doch zonder Ig. De kleinen wisten naam noch woonplaats. EerBt Donderdag nacht kwamen de reeds lang zoe kende ouders uit Amsterdam kinderen terughalen. Men schrijft ons uit Naarden Bij een makelaar hier ter stede, tevens houder van een huis van verkoop met recht van wederinkoop, zijn militaire kleedingstukken ge vonden, die gedeeltelijk van diefstal herkomstig zijn. Tegen den opkoo- per is proces-verbaal opgemaakt, terwijl de dader van den diefstal, de sergeant-schrijver der artillerie S-, zich voor den krijgsraad te Haar lem zal moeten verantwoorden Het misbruik maken van sterken drank schijnt ook hier weder de aanleiding te zijn van dit, voor een onderofficier dubbel schandelijk, mis drijf. Gedurende dezen zomer zullen door de gunstig bekende kapel van het 7e regiment infanterie onder directie van den heer Joh. 5 mans in den tuin van het hotel «Ni'euw-Bussumj zeven concerten worden gegeveD, die zeker zullen strekken om het verblijf in bet Gooi zeer te veraangenamen. Als een be wijs, hoezeer de verdiensten van die kapel op prijs worden gesteld, moge dieoen, dat zij voor de hier bedoelde concerten nog slechts een avond per week, en wel de Zaterdagavond beschikbaar had. Men schrijft ons: Ook te Heer-Hugo waard zijn evenals aan eenige andere stations van de lijnen der H. S. M. heklren geplaatst, die den toegang tot het perron afsluiten. Ieder reiziger heeft bij zijn vertrek nu slechts op ver toon eener plaatskaart toegang tot het perron en moet wanneer hij met den trein aankomt, zijn plaatsbewijs bij het verlaten van het perron af geven. Waartoe deze maatregelen an ders dan tot het onnoodig verzwa ren van den dienst van het stati- onspersoneel dient, begrijpt niemand der ingezetenen, daar er aan dit station nog nimmer over groote drukte of wanordelijkheid is ge klaagd of een ongeluk heeft plaats Donderdag steeg de broe der van den verongelukte L'Hoste met een ballon te 's-Hage op uit den tuin van het gebouw van K. en W. Bij de opstijging stootte de ballon, «le Dynamiteur des airs» genaamd, tegen den schoorsteen van een der huizen aan den Zwartenweg en bleef daar eenige oogenblikken aan han gen. Het gelukte den luchtreizigers, Erédéric L'Hoste en zijn assistent Wolff, het luchtvaartuig los te krij gen. Een gedeelte van den schoorsteen stortte in en kwam in den tuin der woning terecht. De ballon zweefde naar den kant van het Haagsche Bosch, en daalde toen pijlsnel neder, zoodat hij aan den Benoordenhout- schen weg bij de Diergaarde, aan landde. In den tuin was het vrij levendig daar er kermis werd gehouden. De bezoekers hadden het genoegen den onverschrokken aëronauten de hand te drukken. Te Loosdrecht werd dezer dagen een blinde geexplaiteerd. Met zijn geleider, ook geen afschaffer, werd door dien man een bezoek ge bracht aan eene herberg en aldra een gedeelte van het bedrag, dat medelijdende zielen hem hadden ge- geven, besteed aan een paar maatjes klare. Deze drank moest in een bierglas worden gedaan niet opdat de blinde er met beide zijn oogen in zou kunnen zien maar om het vermorsen van het kostelijke vocht tegen te gaan. Na in weinige oogenblikken de aanzienlijke hoeveelheid verorberd te hebben, deed de drank zich ver moedelijk gelden en den ongeluk kige uit zijne rol valleD, daar hij, bij het vertrek, een bezoeker der herberg, die hem zonder iets te zeg gen goeden dag knikte, heel vrien delijk teruggroette. Het medelijden voor den man is thans onbegrensd. De heer W. Franc ken. tned. doctor en arts, te Rotterdam, is benoemd tot bad-arts inspecteur van het zeebad Scheventngen, ai opvolger van dr. P. M. Mess, die op zijn verzoek om redenen van ge zondheid eervol ontslag heeft gekre gen, en voorloopig aan de badplaats als consuleerend badarts verbonden blijft. Te Kralingen viel Do n- derlagavond eeu knaapje in het wa ter. Bewusteloos werd bet kind door de oude vrouw Breemau, die den kleine nasprong, op het droge ge bracht. Door toepassing der dren kelingemethode slaagde men erin bet kind bij te brengen. Eender perceelen van de nieuw aangelegde straten te Kra iingen werd Donderdagochtend in de asch gelegd. Een werkman, die zich niet tijdig kon relden, werd onder het puin bedolven, maar ge lukkig nog levend en slechts met geringe kneuzingen te voorschijn gehaald. Behalve het zoontje van den arbeider K. te Hilligersberg. dat Woensdagmiddag door den blik sem werd getroffen, kreeg ook zijn speelmakkertje, een zoontje van den bouwman S. Muerman door diezelfde straal brandwonden. "Wedstrijden. Zaterdag 30 Juni en Zondag 1 Juli zal een nationale kegel-wedatrijd in de sociëteit „De Vereeniging", op de Maria- plaats te Utrecht, gehouden worden. Vol gens het voorloopig programma zal de wedstrijd voor de korpsprijzen Zondag I Juli te één uur aanvangen, die voor de personeele prijzen na afloop van den korps wedstrijd. De volgende prijzen worden uitgeloofd le korpsprijs: eene gouden medaille of één honderd gulden; 2e korpsprijseene verguld zilveren medaille of vijftig gulden; 3e korpsprijs; eene zilveren medaille of dertig gulden. Verder een aantal prijzen voor den personeelen wedstrijd. Des Zaterdags, 30 Juni, zal in den tuin der sociëteit des avonds oene soiree musicale en des Zondags, 1 Juli, te één uur eene matinee musicale en des avonds soiree musicale en vauxhall gegeven wor den. Op het landgoedzOranje- Nassau's-oord» werd voortdurend door de wandelaars het houtgewas beschadigd. Op borden welke thans op alle wegen van dit landgoed ge plaatst zijn, staat dat het wandelen daar alleen vergund is onder ge leide en aan hen die van een wau- delkaart voorzien zijn. Sedert geruimen tijd wer den te Rozendaal in verschillende winkels diefstallen gepleegd, zonder dat men de daders op het spoor kon komen. Dezer dagen is echter een groot gedeelte daarvan aau het licht gekomen. Eenige vrouwen verwe ten elkander de oplichterijen te heb ben gepleegd, zoodat de politie de vrouwen in verhoor en daarna in arrest nam. Het omvangrijke onder zoek duurt nog steeds voort. Gisteren middag zijn twee ver dachten onder geleide der maré- cbaussées naar Breda overgebracht, waarvan eene sedert vier dagen ge huwd is en de andere binnen kort in het huwelijksbootje zou stappen. Donderdagmiddag zijn op het station sein place ment te Ro zendaal twee der vier seinhuizen in gebruik gesteld. De inrichtingen zien er uitmuntend uit, en zijn ver vaardigd volgens de laatste vinding der heeren Siemens Halske te Berlijn. Deze toestellen verhinderen een aankomenden of vertrekkenden trein op een verkeerd spoor te loopen. Aan de beide andere seinhuizen, zoomede aan de overige werken, wordt met kracht gearbeid. Met het afbreken van de buiten dienst ge stelde gebouwen is men begonnen. Te Roosteren heeft ze kere M. J. eene vrouw van dertig die niet wel bij het hoofd ie, haren broeder, die eene aanmerking maak te over het vee, met een broodmes gevaarlijke wonden toegebracht in hals en aangezicht. Zij is aange houden en naar een krankzinnigen gesticht overgebracht, waar zij streng bewaakt wordt. Nabij Voorst, onder Hal le is Donderdagmiddag 4 H. A. denneuboscb afgebrand. Door ver eende krachten wist men de aan grenzende bosschen voor het vuur te bewaren. De oorzaak van het onheil is niet bekend. Te Budel is de 5 0-jarige F. de L., die in het klooster der liefdezusters aldaar verpleegd werd, bij ongeluk in eene sloot geraakt en verdronken. Eenjongmensch, zekere v. d. B. te Osch, schoot zich op de jacht bij ongeluk met zijn geweer in de pols. Zwaar gewond etierf hij des avonds, ondanks de spoedige ge- Dat zal geschied zijn met het doel om het geweten van den waren schuldige wakker te schudden, zeide hij. Ik vond dit een merkwaardig antwoord voor iemand, die deu pleger van den moord niet kende en ook geen grond had om den een of ander te verdenken. Ik deed daarom mijn best, om het geBprek in die richting voort te zetten, maar de secretaris, die nooit bizonder spraakzaam was, ont week mijn vragen en was niet te bewegen zich hieromtrent verder uit te laten. Dit versterkte mij in de overtuiging, dat ik de kennismaking met den heer Clavering of den ver- trouwelijken omgang met iemand anders te baat zou moeten nemen, wilde ik omtrent het verleden der beide nichten het ware te weten komen. Des avonds ontving ik het bericht, dat mijn compagnon van zijn reis was teruggekeerd, maar dat hij zich nog niet sterk genoeg gevoelde, om over zulk een pijnlijk onderwerp, als de dood van den heer Leavenworth, met mij te raadple gen. Ook ontving ik een briefje van Eleonore, waarin zij mij haar adres opgaf, maar mij tevens verzocht, haar niet te komen bezoeken, tenzij ik haar iets van bizonder gewicht had mede te deelen, daar haar gestel te zeer geschokt was, om buiten noodzakelijkheid bezoek te ontvangen. Ziek en alleen, en dat onder een vreemd dak, 't was meer dan treurig 1 Gevolg gevende aan het verlangen van Gryee, trad ik den volgenden middag het hotel Hoffman binnen en nam plaats aan de leestafel. Ik had daar nog niet lang gezeten, toen een heer in de zaal verscheen, dien ik dadelijk her kende als den man, met wien ik op den hoek van de Zeven- en-dertigste straat en de Zesde Avenue een paar woorden gewisseld had. Ongetwijfeld herkende hij mij van zijn kant ook, daar hij, zoodra hij mij gewaar werd, licht kleurde; maar zich terstond weer herstellende, nam hij een courant op en scheen weldra geheel verdiept in de lectuur. Ik merkte echter zeer goed, dat zijn groote zwarte oogen voort durend op mij gevestigd waren en dat hij mij opnam met een nauwkeurigheid en een belangstelling, die mij evenzeer verwonderden als ontstemden. Ik gevoelde dat 't niet raad zaam zou zijn, hem op mijn beurt uitvorscheud gade slaan, hoe verlangend ik ook was om er achter te komen wat iemand, die mij volkomen vreemd waB, kon nopen mij zoo voortdurend met zijne opmerkzaamheid te vereeren; ik stond dus van mijn zitplaats op en begaf mij naar een andere tafel, waar een mijner vrienden een tijdschrift zat door te bladeren. Met dezen begon ik een gesprek over allerlei on verschillige zaken, maar wist in den loop daarvan als bij toeval te vragen, wie toch die vreemdeling was met dat nette uiterlijk en die aangename manieren. Mijn vriend Dick Furbial, tot wien ik deze vraag richtte, was een ware kosmopoliet, zoodat er bijna niemand in de stad was, dien hij niet kende. Zijn naam is Clavering, zeide hij, en hij komt uit Londen. Dat is alles, wat ik u van hem weet te zeg gen, hoewel men hem overal ziet, behalve in onze familie kringen. Hij schijnt nog bijna nergens ontvangen te wor den wellicht wacht hij op brieven van aanbeveling en introductie. Is bij een gentleman Zonder twijfel. Hebt gij hem al eens aangesproken O ja, meer dan eens, maar hij zegt al zeer weinig terug. Mijn vriend liet deze opmerking van zulk een koddige mimiek vergezeld gaan, dat ik niet kon nalaten te glim lachen. En ik moet hieruit opmaken, vervolgde hij, dat hij er een is van het echte soort. Hij lachte en ik lachte ditmaal hartelijk met hem mee; tegelijker tijd namen wij afscheid en eenige oogenblikken daarna had ik het hotel verlaten. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2