rechtszaken. b Ut E n l A n f). gemengd nieuws. laatste nieuwstijdingen. stadsnieuws. telegrammen. neeBkundige hulp welke hem werd verleend. Bij den landbouwer M. Groenewege, te Oudlandpolder heeft een koe een levend kalt ter wereld gebracht, dat voorzien was van twee goed gevormde koppen en een rug had als van een kemel. Het kalf stierf echter niet lang na de ge boorte. De bliksem is te Enter gemeente Weerden, in den toren der protestanteche kerk geslagen. Het kruis en een gedeelte van het dak Izijn vernield. De kerk zelf leed ook schade. Een begin van brand werd bijtijds gebluscht. De Roomsch-katholieke kerk der buurtschap Harreveld. gem. Lich tenvoorde is mede door den blik sem getroffen. Toren en kerkge- i bouw waren binnen een uftr tijds verbrand, Aan blusschen viel niet te denken. Ook te Sieuwent ia de r. k. kerk door het hemelvuur in de aech gelegd. Een nevenstaand huis is zwaar beschadigd. Naar aanleiding vau het bericht uit Oldeberkoop wordt nog het volgende gemeld: De firma C. te Joure, van wie h=t bewuste meel afkomstig is, ont ving in den herfst van het vorige jaar van dit meel 200 balen, een deel eener partij, welke verzegeld uit Stettin was aangevoerd. Het ove rige was bestemd voor andere graan handelaars, zoowel in Friesland als daarbuiten. Genoemde firma zette binnen korten tijd al dat meel van de hand, waarvan ook eene baal (100 kilo aan bakker S. te Olde berkoop. Omstreeks einde Maart jl. was er van de geheele partij, zoowel in als buiten de provincie, zoo weinig meel meer voorhanden, dat de koopers er gaarne een gulden meer voor be steedden. Geen enkele andere klacht over het meel kwam bij de firma in. In verband met het bovenstaande, eischt het geval met het meel van bakker S. te O., nadere opheldering en onderzoek. Uit Almeloo werd Don derdag per telegraaf gemeld, dat de fabriek der gebroeders Palthe aldaar in volle vlam stond. Er zouden ee- j nige werklieden zijn omgekomen. Nadere bizonderheden ontbreken. Reeds nu worden de voor- waarden waarop onlangs de arbei ders te Oranjedorp het werk her vatten, niet alle meer nagekomen. De verveners Groothuis en Garming I hebben de gedwongen winkelnering weder ingevoerd. Seuert een paar dagen worden te Groningen in de cellu laire gevangenis proeven genomen met een nieuwe soort weeftoestel- i stellen, ten dienste van d.n arbeid der gevangenen. Deze toestellen zijn zoodanig ingericht, dat ze met ééne hand kunnen worden in beweging gebracht. Zij zijn de vinding van den inspecteur. Worden zij goedge keurd en ingevoerd, dan zal de ar beid eene aanzienlijke schrede voor uitgaan. De rechtbank te Roermond veroordeelde Woensdag C. R. V. uit Nijmegen, wegens diefstal van een valies met geld te station Horst, ten nadeele van een reiziger uit Yenloo, tot 18 maanden gevangenisstraf. Vrouw T. V., die in deze zaak betrokken was, werd vrijgesproken. Duitschland.DeDuitsch-nationale kunstindustrietentoonstallingteMün- chen is feestelijk geopend door den prins-regent, die vergezeld was van de gezamenlijke leden van het ko ninklijke huis, de opperste hofbe ambten, de ministers en de gene raliteit. alsmede de diplomatieke vertegenwoordigers, de staats- en stedelijke autoriteiten en tal van genooïigdeu. De president van het tentoonstellings - comité, professor Lange, richtte een toespraak tot de aanwezigen, welke door den prins- regent in waardeerende termen werd beantwoord. De burgemeester van Miinchen bracht vervolgens een hoch uit op den prins-regent en daarna begon de bezichtiging van de tentoonstellingszalen. Frankrijk. De heer Floquet heeft Woensdag de afgevaardigden der werkstakende arbeiders der glasfa brieken ontvangen, die hem de oor zaken der grève uitlegden en vroe gen of hij zijne goedkeuring wilde schenken aan de hulp hen door den Parijschen gemeenteraad toegezegd. De heer Floquet antwoordde dat dit in strijd met de wet zeu zijn; maar dat hij voor de werklieden alles zou doen wat kan strekken om het geschil tusschen hen en de patroons weg te nemen, en beproe ven de noodlijdenden door de werk staking te hulp te komen. Nog wordt van andere zijde ver zekerd, dat een aantal gemeente raadsleden opnieuw eene motie wil len voorstellen, om toch de 10.000 francs toe te kenneD, op voorwaarde waarmede het centrale bestuur zich zou kuDnen vereenigen. Het bedrag zou dan alléén ten goede komen aan de noodlijdende gezinnen, maar zoo, dat de gedachte aan de werkstaking werd buiten gesloten. De prefect der Seine zou met de uitdeeling der geldeu worden belast. Generaal Boulanger gaat zich te Parijs deftig installeeren, maar hij is het nog niet eens waar hij zijn zetel zal opslaan. Volgens ge ruchten zou hij in onderhandeling zijn met den eigenaar van het ho tel in de straat Dumont d'Urville. Heden zou Lucas, die op Louise Michel revolverschoten loste, waar door zij gewond werd, voor het Hof van Assises verschijnen. Louise Michel heeft weder een staaltje van haar dramatisch talent gegeven door het schrijven van een drama, getiteld «Coq rouge», op zijn Hollandsch: «de Roods Haan». Zaterdag gaat het reeds in het thé&tre des Batignolles. Louise heeft het eens voorgele zen in de Salie de la Ferme, te Lyon, na het anarchisten proces; de opbrengst kwam ten bate der anar chisten. De peunevrucht bleef in handen van Lis'oonne, eeu tooneel- directeur, die het niet liet opvoeren. Sedert achttien maanden berustte het vervolgens bij den directeur van de «Batignolles». Men verwacht veel publiek bij de opvoering. De Lesseps is benoemd tot lid der Geografische Vereeniging van St. Petersburg. Er zullen vier Boulangiatische bladen opgericht worden, alsla Revisionmet de afgevaardigden Tur- quet en de Peyramont; Ja Presse, met Laguerre en Laur; le Peuple, met, Michelin en Laisant, en le Com lat., met Paul Déroulède en Thié- baud. Het is genoeg bekend, met welke bedeelingen Boulanger door de monarchale partijen gesteund wordt in zijne rumoerige beweging tegen het openbaar gezag; maar niemand der monarchalen is er zoo rondweg voor uit gekomen als de heer Cornélv thans in den Gaulois. Ziehier wat deze kort en bondig schrijft: «Dat Boulanger zijn werk doe, en wij zullen het onze doen. «Wij hebben reden de hoop te koesteren dat Frankrijk, na door Boulanger van de tegenwoordige republiek verlost te zijn, zich door de monarchie van Boulanger zal verlossen.» -De Kamer heeft met 335 tegen 163 stemmen goedgekeurd een bui tengewoon krediet voor deelneming van de ministerieele departementen aan de tentoonstelling in 1889. Engeland. Het Lagerhuis heeft het gedeelte betreffende de Austra lische vloot der door Smith voorge dragen resolutie met 92 tegen 48 stemmen aangenomen en de beraad slaging over het tweede gedeelte der resolutie betreffende de verde diging der havens en kolenstations verdaagd. Bij de beraadslaging over de resolutie verklaarde Smith, dat de regeering van plan was, de ha vens in het Kanaal evenals Malta en Gibraltar in volkomen veiiigen toestand te brengen. De staatssecre taris van Oorlog, Stanhope kon digde aan, dat de regeering nevens de reeds bepaal Ie enquête door eene commissie, nog een andere afdoende enquête over de behoeften voor de verdediging des lands zou openen, wier beraadslagingen door Lord Salisbury zouden worden geleid; zoo noodig, zal een aanvuilingscrediet voor de aanschaffing van geschut gevraagd worden. De ontvangst van het tachtigtal Belgische magistraatspersonen door hun vroegeren landgenoot, den Lord Mayor van Londen, is een ware aaneenschakeling van feesten. Woensdag waren allen vereenigd in de //Egyptian Hall», waar 250 couverts ge reed stonden. Aan den maaltijd namen ook tal van leden der Belgische kolonie te Londen deel. Na een toost op de leden van het En- gelsche vorstelijk Huis, bracht de heer Polydore de Keijser een dronk uit op zijn landgenooten. //België", zeide hij, „was altijd de bakermat van het groot moderne beginsel van gemeentelijke vrijheid. En- gelschen en Belgen hebben dat beginsel altijd doen triomfeeren. Na langen strijd is bet ontstaan, maar het heeft de innige band van vriendschap tusschen beide natiën versterkt en dat vieren wij thans." De heer Buis beantwoordde den dronk. „Wij zijn trotsch», zeide hij, „een man uit ons midden zulk een hoogen rang als die van Lord-Mayor van Londen te zien bekleeden. De heer de Keijser heeft, om daartoe te komen, een zeldzaam initiatief, een zeldzame ontwikkeling moeten bezit ten. Wij danken hem, dat hij door deze ontvangst, de aandacht van het machtige Engeland op het nederige België heeft ge trokken. Dit feest zal de banden nauwer aanhalen tusschen beide landen en de sympathie en bewondering waarmede wij de materieele, wetenschappelijke en poli tieke ontwikkeling van Engeland gade slaan, zullen daardoor worden versterkt. De zaak der vrijheid en onafhankelijk heid, hun eerbied voor de gemeentelijke instellingen en hun werkzaamheid mogen de sympathie wekken van een vrije en werk zame natie als de Engelsehel Na vele toasten werden uitgebracht o. a. door de hh. de Mot, Lippens, burgemees ter van Gent, Mevers, burgemeester van Todgereu, de Bruvn en d'Andrimont. Engeland, dit weet men, wil g.en verbinding met Frankrijk onder de zee. Dit heeft er toe geleid om het denkbeeld eener verbinding boven de zee, door het leggen eener brug over het Kanaal, beter te be- studeeren, en het onderzoek naar de uitvoerbaarheid van het plan schijnt thans geëindigd te zijn ten genoegen van de Fransche inge nieurs. Door den vooruitgang in de metaalindustrie is het slaan eener brug, ter lengte 30 kilometer eu ter hoogte vau 50 meter boven de zee, prachtisch uitvoerbaar geacht. Die brug zou telkens op 500 meter af stand steunen op pilasters. Hare hoogte zou de grootste stoom- en zeilschepen in staat stellen er zonder strijken van den mast onder door te varen. Het plan zal, naar uit Parijs ge meld wordt, thans aan het onderzoek van eene internationale commissie van ingenieurs onderworpen worden. Italië. Uit Milaan wordt gemeld dat genezing van den keizer vau Brazilië, van nu af zoo goed als verzekerd is. Dr. Semona blijft voor alsnog in zijne omgeving. Uit Massowah wordt geseind dat de negers van plan schijnen den veldtocht tegen de derwischen te hervatten. Ras Alula en zijne meeste hoofden zijn te Adua bij den Negus. Bij de onthulling van Gari baldi's standbeeld op een marktplein te New-Yorkin Juni. zal Italië wor den vertegenwoordigd door zijn ge zant aldaar, baron Tova. België. De Kamer heeft met 73 tegen 4 stemmen en 4 onthoudin gen het wetsontwerp betrekkelijk de voorwaardelijke invrijheidstelling aangenomen. Nog behandeld zullen worden de credieten voor burger lijke diensten en de Maasverster kingen. Dit laatste zal een punt van ernstige beraadslaging uitmaken. Niet minder dan 23 sprekers zijn ingeschreven. Transvaal. De Volksraad heeft aangenomen eene overeenkomst strekkende tot vereeniging met de nieuwe republiek. Deze overeenkomst moet nog worden goedgekeurd door Engelauds regeering. Eene com missie, samengesteld uit vertegen woordigers van Engeland, Portugal, de Transvaal en Swaziland, is be noemd om de grenzen te bepalen, welke Swaziland scheiden van het Portugeesch grondgebied en de Transvaal. Te Londen stierf Hea ry Littleton, chef van de bekende mu- ziekfirma Novello en Ever. Hij was in 1841 bij de firma als loopknecht begonnen. Er is in Engeland een veldtocht tegen het rooken geopend. Hij gaat uit van de Manchester «Anti-Tobacco Society and Anti- Narcotic League», die dezer dagen ook in Londen eene propaganda- vergadering belegde. Daar werd o. m. medegedeeld, dat het rooken der Engelschen per jaar 16,000,000 pond sterling kost. Het b e k e n d e c i r c u s v a n Sanger, dat 10800 pd. st. heeft ge kost, is thans te Londen in veiling opgehouden voor 6000 pd. st. of nog 3000 pd. st. minder dan het laagste cijfer dat Sanger daarvoor nemen wilde. Te Larochelle had den 14den dezer een formeel gevecht plaats tusschen Fransche en Itali- aanschs werklieden aan de haven van Pallice. Een Franschman werd door drie Italianen met messen zwaar gewond. De daders zijn ge arresteerd. Te Eschen, in het vors- tendom Lichtenstein, zijn Woensdag 18 huizen en 33 schuren een prooi der vlammen geworden. Baron von Kegel had bij de wedrennen te Pesth 200,000 fl. verloren. Hij kon die niet betalen en schoot zich voor 't hoofd. Jwee zeelieden, de eenig overblij venden van de bemanning van den schoener Generaal Siegel, verhalen het volgende omtrent hunne avonturen op een verlaten eiland. De Generaal Siegel verliet den lsten September 1886 Honolulu, om jacht te maken op de haaien. De bemanning bestond uit kapitein Aber- dine, Adolph Jorgen, den stuurman, de twee bovengemelde zeelieden, Peter Larken, Peter Brown, Martin Neilson en Charles Clemens. Den 23<ten Sept. kwamen zij op de hoogte vau het Medway-Eiland. In deu avond van den 26sten "September lag het vaartu'g voor anker, dicht bij dit eiland; de bemanning was aan land gekampeerd. Tegen mid dernacht stak er een storm op. Het schip werd op strand geworpen en verging. Daar zat nu de bemanning op een eenzaam eiland midden in den Oceaan. Voedsel had zij niet; zij moest dus haren honger stillen met zeevogels, hunne eieren eu met visch. Tieu dagen later kreeg Peter Lasken een schromelijk ongeluk. Hij was bezig visch te dooden met bus kruit (giant powder), toen eene zij ner handen door de ontploffing ver brijzeld werd. Weinige dagen later stierf hij aan de bekomen wonden. Hierna schijnt er eene veete ont staan te zijn tusschen den stuurman Jorgen en de anderen. William Timpe, een der overblij- venden, verhaalt dat, toen hij alleen was in de hut, Jorgen achter hem sloop en hem met een stuk touw trachtte te worgen. De jongen riep om hulp en toen zag de stuurman van zijn voornemen af. Terwijl de kapitein en Brown eieren zochten, vermoordde Jorgen hen. Toen de overigen dit vernamen, beschuldigden zij Jorgen, maar hij verdedigde zich met te zeggen dat die beiden zelfmoord hadden ge pleegd. Nu besloten Olsen en Timpe het eiland te verlaten. Zij vernielden de sloep en staken den 28sten Juni in zee in eene praam en lieten den stuurman aan zijn lot over. Zij zet ten koers naar de Marshall eilanden, welke zij na eene reis van 21/» maand bereikten. Ondanks de zware straf fen, door de gerechtshoven op het maken en uitgeven van valsche munt toegepast, wordt er in Italië nog veel valsch geld in omloop ge bracht. Te Arcireale, bij Catania, zijn twee jongelieden aangehouden, die 40,000 valsche bankbiljetten in hun bezit hadden. Corsica is van een z ij n e r grootste bandieten verlost. Uit Ajac- cio komt het bericht, dat de beruchte Alessandri iu een trefïeu met de gendarmes is doodgeschoten. In eene Mormoonsche nederzetting van Luna Valley, in de provincie Socorro (Nieuw-Mexico) heeft een duel op de revolver plaats gehad tusschen twee jonge meisjes, de achttieujarige Mary Seemore en de zestienjarige Sarah Bolton. De beide meisjes waren steeds intieme vriendinnen geweest, totdat op zekeren dag de kleine Amor een spaak in het wiel kwam steken. De guit verscheen in de kolonie van Luna Valley in de ge daante van een jongen, schoonen ossendrijver, lames Whitman ge naamd, die de harten van de twee meisjes aanstonds in vuur en vlam zette. Van dit oogenblik af waren zij elkanders grootste vijandinnen, en kou het wel niet anders of vroeg of laat moest het tot eene botsing tusschen haar komen. Dezer dagen nu had dit plaatseen twist ont stond en het einde was een twee gevecht op de revolver, op twaalf passen afstands en zonder getuigen. Het duel heeft inderdaad plaats gehad, en wel met het treurig ge volg, dat miss Bolton's schouder door een der kogels verbrijzeld werd. Haar toestand is zeer ernstig, maar niet hopeloos. Het B ij belgenootschap van New-York ontving van een anonymus 200.000 dollars, met de bestemming daarvoor in de waggons van Amerikaausche treinen bijbel spreuken te doen aanplakken tot zedelijke verbetering der reizigers. Heden morgen omstreeks acht ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize vau den werkman Roozenkrans aan de Houtmarkt no. 51, ontstaan door een defect aan een brandend petrolsumCestel. De brand werd echter spoedig ontdekt en door deu bewoner gebluscht. Door de politie alhier is in beslag genomen een valsche gulden, voe rende de beeltenis van Koning Wil lem III eu het jaartal 1865, blijk baar bestaande uit lood. In den afgeloopen nacht is door de politie alhier aangehouden een werkman, dragende een zak waarin een aantal fazanteneieren, waarvan het vervoer verboden is bij de wet regelende de jacht en visscherij. Op Maandag 2en Pinksterdag zal op de Buitenplaats vau Mejuf frouw Koenen aan de Twijnders- laan alhier eene thee meeting worden gehouden voor aan de kinderen der leden van het Heilsleger. Bij de heden gehouden herstem ming voor een lid der Provinciale Staten, in het hoofdkiesdistrict Zaan dam is gekozen de heer K. de Boer Cz., met 804 stemmen, de heer A. Laan verkreeg 506 stemmen. Er waren 1310 geldige stemmen uit gebracht. Naar wij uit Hilversum ver nemen zijn al de aandeelen iu de Loosdrechteche Tramwegmaatschap pij geplaatst, zoodat men weldra met deu aanleg een aanvang zal maken. Heden bericht men uit Alme loo omtrent den brand, die een deel van de wasscherij van Gebr. Palthe vernield heelt het volgende: Omstreeks half zeven brak des avonds brand uit in het achterste gedeelte vau de fabriek. Dit gedeelte wordt gebezigd voor de chemische wasscherij. Vermoedelijk is het vuur ontstaan door ontbranding van naptha. Zeven personen werden hierdoor zwaar gewond. Een hunner is kort daarna overleden. De toestand van de overige ge wonden is tot nog toe niet levens gevaarlijk. Gelukkig is van de goederen, die in de wasscherij lagen, weinig ver brand. Hi ewel in de aflevering van enkele waschgoederen eenig vertra ging zal ontstaan, kan de fabriek overigens geregeld blijven doorwer- werken, daar de hoofdgebouwen ge spaard zijn gebleven. BERLIJN, 18 Mei. {Reuter.) In het hedenochtend uitgegeven bulle tin wordt medegedeeld, dat de kei zer gedurende de laatste dagen geheel vrij van koorts is geweest. De moei lijkheid bij bet slikken is bijna ge heel geweken. De algemeene toe stand is zoo bevredigend, dat de Keizer het grootste gedeelte van den da; in de buitenlucht door brengt. De krachten nemen merk baar toe. SOFIA, 18 Mei. {Reuter). Prins Ferdinand bracht een bezoek aan Bergod Aza en werd daar met groote geestdrift ontvangen. Bij den terugkeer van den prins te Sofia stonden de troepen tot het paleis op een rij en hadden moeite het volk tegen te houden, dat hun vorst met geestdrift begroette. BELGRADO, 18 Mei. {Reuter). Hadji Hazie, het hoofd der onrust stokers, i6 te Negotin in hechtenis genomen. Men beweert, dat hij ver dachte troepen Buigaarsche uitge wekenen vereenigt, ten einde een aanslag tegen Sofia te beproeven.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3