BINNENLAND. Verscheiden Duitsche bladen houden zich bezig met de kwestie der erfopvolging in Luxem burg, op grond van een artikel, hetwelk de Heidelberger leeraar in het staatsrecht prof. Hermann Schulze in de Munchener Allgemeine Zeitung heeft openbaar gemaakt. Schulze, die als een groote auto riteit beschouwd wordt, acht het eene uitgemaakte zaak dat hertog Adolf van Nassau de rechtmatige troonopvolger is. De National Ztg. meent, dat dit erfrecht nauwelijks zal betwist worden. De Post is van dezelfde meening en voegt er bij, dat de Nederlandsche endeLuxem burgsche troonkwestie twee geheel afgescheiden zaken zijn. De troon opvolging in Nederland gaat Duitsch- land in het geheel niet aan. Overi gens zal ook onder Adolf van Nassau, Luxemburg een geheel zelfstandig en volstrekt neutrale staat als België moeten blijven. De Nederlandsche R h ij n- spoorweg verstrekt, met 1 Juni a.s. te beginnen, retourkaarten, geldig voor heen en terug op den dag van afg'fie, aaE de stations Amsterdam, Scheveniningen, Den Haag, Leideu en Rotterdam naar Arnhem en Wa geningen en omgekeerd, tegen iets meer dan de enkele reisvracht. Ook bij de Ned. Centraal- spoorwegmpij. zou het voornemen bestaan om, te beginnen met 1 Juni a.s., ééndaagscbe retourkaarten van Kampen en Zwolle naar Amsterdam en omgekeerd, tegen verminderde vracht te verstrekken. Dit zou ge schieden als proef. Maandag herdacht dr. E. Laurillard te Amsterdam, onder vele blijken van belangstelling den dag, waarop hij 25 jareu geleden totbd van het hoofdbestuur van "net Ne derland ch Genootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen werd benoemd. (Sedert 28 Sept. 1871 is hij tevens als secretaris van het hoofdbestuur werkzaam.) Men e c h r ij f t ons uit H i 1- versum: Het liefelijke Noorden zond ons gisteren weer ééu zijner kwel lende plagen, in dr,u vorm van een benauwenden veendamp; een damp, die de heerlijke meizon bloedrood doet schijnen, die bosch en beemd met een treurig waas overtrekt, die uw oogen pijnlijk aandoet, die uw keel toeknijpt, die uw horst doet hijgen, die den wandelaar terug drijft op zijn schreden en die u zelfs vervolgt tot in het diepste van uw kluis, om u ook déhr nog te plagen en te kwellen. «"Wie laadt die ramp ons op't onschuldig hoofd? Ik zie 't! de Hebzucht is 't, die ons van licht herooft En lentezegen, 'tls Boerenwerk." Zoo schreef Staring in 't begin dezer eeuw. Wie zal ons eens ein delijk vau die ramp, van dat «Boe ren werk» verlossen? Het 3-jarig zoontje van den boekdrukker K. V. te Edam had in een verborgen hoekje een groote flesch ontdekt. Met veel moeite wist het die meester te worden, en waarschijnlijk denkende dat het een lekkernij bevatte, schonk het kiud er eeu kopje van vol en dronk dat uit. De flesch bevatte carbol en het beklagenswaardige kind stierf na een ondragelijk lijden. In de plaats van mr. M i- chiels van Verduynen is tot wet houder van 's-Hage benoemd mr. F. A. P. Wittert van Hoogland. Uit den Hssg wordt ge meld: Het was Maandag, 2en Pinkster dag, recht gezellig in den tuin van het Gebouw van Kunsten en We- tensch. alhier. Honderden waren er er saamgekomen om de opstijging te zien vau Frédéric l'Hoste met zijn ballon «l'Arago», denzelfden waarmede zijn oudere en blijkbaar in het opstijgen meer ervaren broe der het leven verloor. De kermis vermakelijkheden hadden veel voor deel bij die drukte, wellicht ook opgewekt door de aankondiging dat tijdeus de vulling van den ballon harmonie-muziek zou wordeu uit gevoerd doch de muzikanten schenen eveneens aan het ieestvie- ren, want men kreeg niets te hooren dan het orgel uit deu draaimolen, dat vrij ouharmouisch klonk. De vulling, die om 1 uur aan ving en afgewisseld werd door het oplaten van miuiatuurballons en kari katuren, duurde niet tot 5, maar tot 6 uur. Toen eerst klonk het «alles los» uit den mond van deu luchtreiziger, en stuurde de wind, die juist noord was, het mandje met een hevigen schok tegen de kroonlijst van het gebouw aau. L'Hoste en ziju adsistent Wolff hiel den zich stevig vast, doch voor laatstgenoemde, die met den rug tegen den rand der schuit zat, juist aau de zijde waar deze den stoot kreeg, had het slecht kunnen af- :Oopen. Een zandregen daalde neder op de bezoekers in den tuin, en de ballon steeg boven het gebouw, waar L'Hoste, op den rani van het schuitje staande, de menigte scheen te willen looaen dat hij ongedeerd was. Later loste hij ook een pistool schot. Ongeveer 10 miuuteu later daalde de ballon nabij Rijswijk neder. Duizenden hadden zich in de slra- leu rondom het Gebouw opgesteld, om dit oDgewone schouwspel te geuieten. Men deelt ons mede, dat het nieuwe Station vau de Hol- iandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij te 's-Hage in een der laatste dagen van deze maand voor den dienst in gebruik zal worden ge nomen. Dag en nacht wordt doorgewerkt om het gebouw gereed te krijgen. {Dgbl. v. Z.-H. en V Gr.) Zondag is in het Arm huis te Rotterdam een der verpleeg den van de trappen gevallen en terstond doodgebleven. Aan het station te Utrecht (Rhijnspoorweg) werden Dinsdag morgen, in het bijzijn vau de on langs door deu Koning benoemde commissie tot onderzoek naar eene betere regeling van hulp bij spoor wegongelukken, proeven genomen met het plaatsen van de bij het leger in gebruik zijude brancards in bagagewagens. De proeven werden geleid onder toezicht van den offi cier van gezondheid le klasse Gies- berts. Te Roon is een brutale kippeudiefstal geple gd. Vijftig- kip pen worden vermist. Bij een boschbrand te Apeldoorn zijn ruim 150 hectaren dennen- en akkermaalshout door het vuur verwoest. Alles was verzekerd. Het g e m e e u t e b e s t u u r van Haaften heeft er het volgende op gevonden, om zich te onttrekken aan de naleving van de wet tot regeling van het armbestuur van 12 Aug. 1854. Dezer dagen kwam een arme vragen om een briefje voor den geneesheer, dien zijne vrouw spoedig noodig zou hebben. Men gaf hem de vergunning om eene collecte te houden «ter voor ziening in de beboetten van hem en zijn gezin, waartoe gerekend wordt te Khooren de aanstaande beval ling zijner vrouw, waarvoor hij de noodige kosten niet kan betalen.» De toestand van de boe rendochter te Breda, die door een schiik een speld, welke zij in den mond had, inslikte, laat zich zeer ernstig aanzien. Zij is thans onder behandeling van den heer Dr. Bos en wanneer de speld niet langs na tuurlijken weg kan verwijderd wor den, zal men tot een operatie der maag overgaan. Uit Rosendaal schrijlt men. Zaterdag zijn door de douanen aau het station alhier van verschil lende kooplieden een vracht Bei gische centen in beslag genomen, die, als zij er door gekomen waren, weder voor goede munt in onze ge meente dienst hadden moeten doen. Deze lieden, die geregeld eeu paar keer per week boter eu kaas naar Antwerpen brengen, koopen aldaar die centen met 6 pet. winst op en geven die later iu onze gemeente even als Holiauasch geld in betaling Gelukkig dat er thans aan dit grove misbruik een einde zal komen, daar men alhier anders geen raad meer weet, wat met die vreemde centen aan te vangen. Hollancische ceuten ziet men hier niet, doch Belgische treft men aan bij duizenden. Bij het opbreken vaneen vloer onder het varkenshok op eeu hofstede onder Borssele werden de vorige week niet minder dan 190 stuka ratten gevonden en gedood. Te Smilde is Zaterdag avond de bliksem geslagen in da woning vau den heer K. Douws- ma. Gelukkig werd niemand ge troffen, eu slaagde men er in den ontstanen brand te blusschen. zal een kistje bevatten met tie namen van hen, die aau dit monument hebben bij- POSTERIJEN EN TELEGRAPHIE, De controle op de vervaardiging in Engeland van den telegraafkapel, die de eilanden Java, Bali en Celebes met elkaar moet verbinden, is opgedragen aan den heer Aug. Col-lette, civiel eu electrotech- nisch ingeneur, werkzaam bij het hoofd bestuur der posterijen te 'sHage. Dezelfde ambtenaar heeft toe te zien, dat de kabel te zijner tijd naar den eisch wordt inge scheept, zoodat later bij het uitvieren en zinken ter plaatse geen moeilijkheden wor den ondervonden. De kabel zal ongeveer 1000 kilometer laug moeten zijn, eu men schat de waarde er van op een millioen guldens. munt en zoo ik hoor, zal hij dien dans niet ontloopen. In navolging van ons, hebben de At- jehers in de nabijheid der Z. O. linie ook hinderlagen gelegd en wel ter sterkte van 150 ge wapenden. Als wij niet uitrukken, dan zijn wij binnen eene maand geheel ingesloten door 's vijands versterkingen. Uit Atjeh wordt aan de //Soer. Ct." Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bathmen ds. E. H.Germs, te Akkerswoude. Bedankt voor De Bilt door ds. W.de Lange, te Bruchem c. a.; voor Zuilen door ds. P. Deetman, te Amsterdam; voor Wouterswoude door ds. H. C. Lam- bers, te Longerhouw (cl. Eraneker); voor Nijehaske en Haskerdijke door ds. Jaarsma, te Balk; voor Houtrijk en Polaneu door ds. P. H. Versteeg, te St. Pan eras. WEEZEN EN ARMENZORG. Het vijf-en-twintigjarig bestaan der Weesinrichting' te Neerbosch zal in de volgende maand op plechtige wijze wor den herdacht. Reeds worden toebereidse len gemaakt om alle feestgangers te kun nen ontvangen. Van de meer dan 1000 weezen, die de inrichting verlaten hebben, hebben er een aantal bericht gezonden dat zij tegenwoordig zullen zijn. Thans is ook door het personeel dezer inrich ting, benevens door de meer dan 850 weezen, die daar verblijf houden, besloten, op dien dag een gedenkteeken te onthul len in den vorm van eene pyramide, dat men midden op de speelplaats der in richting wenscht op te richten. De eene zijde zal het opschrift dragen: //God alleen de eer.» Ard de achterzijde: «1 Juni 1863 18 Juni 1888.// Aan de zuidzijde: "God is een Vader der weezm" en aan de te genovergestelde zijde: //Degenen die geloofd hebben, zullen deze teekenen volgen. Mark. 16: 17." Boven op dit stuk zal eeu mo nument worden gepjaatst. Het inwendige KOLONIËN. BATAVIA, 21 April. Uit Atjeh schrijft de correspondent van //Do Locomotief" dd. 1 Aprü o. a.Te Melahoe of Analaboe heeft de vijand van zijn opgerichte versterking in kampong Ronding de vlag geheschen. Van daar deed hij strooptochten naar de omliggende kampongs en liet niet na, aanhoudend op den passar en hevig op de benting te schieten. Om den vijand eene goede les te geven, rukte de militaire commandant aldaar uit, met 31 bajonetten en een paar Coehoorn- mortieren, tegen 's vijands benting. Bij de verschijning onzer troepen werden zij on geregeld uit die versterking beschoten en na eenige worpen met het geschut en eenige wel gerichte salvo's van onzen kant, gingen onze troepen tot den aanval over. De versterking werd toen stormenderhand genomen, zoo ook de door den vijand ver dedigde loopgraven. In de linie liet hij een doode met wapenen en eenigen mond voorraad achter, terwijl in de hoofdver sterking vele bloedsporen aanwezig wa ren. Hij moet zeer aanzienlijke verliezen hebben gehad bij deze gelegenheid, nl. wanneer men de ingekomen spionnenbe- richten als vertrouwbaar mag aannemen. Eenige dagen hierna beschoot de vij and de kampong van Toekoe Hitam en deed ook weder invallen op de passar. De passarbewoners rukten toen tegen hem op en kregen bij die gelegenheid twee ge wonden. De vijand is met groot verlies terug getrokken. De benting werd weder aanhoudend beschoten en zoo juist, dat verschei dene projectielen in de benting terecht kwamen. De vijand schijnt het in de laatste da gen op Siroen gemunt te hebben. Op den 22en Maart jl. kwam weder een lillakogel op korten afstand geschoten, in de ben ting terecht eu beschadigde het soldaten- logies; ook een aantal geweerkogels (Beau mont) kwamen dagelijks in die verster king, echter zonder gewonden te maken. Buiten, doch in de nabijheid onzer pos- tenlinie, is Tengkoe di Tiroe klaar met zijn bentings. Hij heeft een groot feest gegeven en daarna de bentings voorzien van geschut. Ook staan er 3 groote lilla's op rol paarden in batterij vóór den Atjeh-passar op den weg tusschen Lamdjamoe en Boe- kit Seboen. Een dier versterkingen bij Lamhassan werd dezer dagen gedemaskeerd en ver toonde eene groote Atjehsche vlag: de andere versterkingen zijn nog niet zicht baar. Na deze werkzaamheden is Tengkoe di Tiroe naar de XXVII Moekims gegaan en heeft te Lambada eene versterking op gericht en bewapend. Met de gevechten van Toekoe Oemar schijnt het niet gunstig te zijn, want we derom heeft hij aan Tengkoe di Tiroe hulp verzocht om hem met volk en wa penen te helpen. Ook Toekoe Oemar's echtgenoote, genaamd Tjot Dien, heeft in de IV en VI Moekims een 60tal gewa- penden verzameld om haar man te onder steunen, terwijl Habib Wahab uit Lagen, met 200 volgelingen naar de Westkust is getogen, ook om Oomar bij te staan. De i Tenommers hebben het op zijn leven ge Apropos van de berri-berri moet mij een woord van het hart, een ik durf wel zeggen ernstig maar vooral waar woord. Het is dit. De berri-berri is een bedroe vend iets, zij doet zeer velen hevige pijn lijden en smart, zij dwingt menigeen tot een overhaast, niet altijd ge wenscht, vertrek. Ook echter om eene andere rede kan het denken aan de berri-berri droevig stemmen. Het schreit ten hemel, hoe velen onder de mindere militairen schandelijk den spot drijven met de vreeselijke ziekte. Iemand heeft (plat uitgedrukt) het land een straf staat hem te wachten. Een nieuwe commandant heeft eene nieuwe regeling op de benting ingevoerd, die niet iu den smaak valt van sommige heeren, of wel: iemand wenscht eenvoudig eens te verhui zen. Welnu: men verklaart berri-berri te hebben, men gaat hem (eigenaardige spreekwijze van den soldaat) smeeren. Want: hij heeft werkelijk verschijnselen van de ziekte (slechts een enkele die volstrekt niet heeft). De doctoren ziju zich bewust van het verraderlijke der vijandin, die ze hebben te bestrijden, ze zijn er van overtuigdzij zouden van daag in gemoede na ernstig onderzoek kunnen verklaren, //deze of gene heeft wel berri-berri, maar hij kan gerust blijven en dienst doen", en zie, werd er gehandeld overeenkomstig die overtuiging, wie weet of de lijder morgen geen lijk is. Vandaar dan ook, dat een enkele wordt geëvacueerd tegen zijn zin, die getuigt uiets te merken van berri-berri, maar toch door deskundigen als berri-berri-lijder wordt De uitvoering der werken aan de Po-rong-rivier is voorloopig toegewezen aan den minsten inschrijver, den heer Scheffer te Magelang, voor f 900,000. De //Deli-Courant" schrijft: Gepas- seereien Zaterdag liep te Laboean binnen de Chiiieesche jonk //Bang Ing Lie", mede brengende 65 koelies uit het district Loetsioe, proviucie Kanton tegenover het eiland Hailam. De koelies waren bestemd voor de onderneming //Rotterdam". Dit is het eerste geval van koelie-emigratie per directe scheepsgelegenheid van China naar Deli. De reis duurde 1 maand. Noch onder de bemanning, 20 man, noch onder de koelies hebben gedurende de reis sterfge vallen plaats gehad. Dezer dagen heeft de regeering een bewijs gegeven, dat zij bare souvereini- teitsreebten op Nieuw-Guinea wil doen gelden, door namelijk den invoer van al coholische dranken, anders dan voor g neeskundig gebruik, te verbieden. Waar schijnlijk zal deze zonderlinge en niet in het kader van het //Indische Staatsblad" passende maatregel te danken zijn aan den invloed der aldaar gevestigde zendelingen, of aan afspraken met onze Duitsche en Engelsche naburen op het genoemde eiland. Overtreding van het verbod zal bij schier geheele afwezigheid van ambtenaren niet te constateeren zijn, en wordt dan ook slechts met boete gestraft, zonder dat de verboden waar wordt verbeurd ver klaard. (J. B.) B li 1T E N L A N België. De Kamer van Afge vaardigden heeft de buitengewone credieten voor militaire uitgaven, die voor de fortificatiën aan de Maas inbegrepen, aangenomen. Frankrijk. Door den afgevaar digde Basly is bij de Kamer eene met redenen omkleede aanvrage om eeu crediet van 100,000 francs in gediend ten behoeve der glasblazers iu de departementen der Seine en Seiue-et-Oise. De afgevaardigde der Ssiue doet uitkomen, dat de oorzaken der werk- in de rede. Ja.... begon ik. Dan zult gij mij wel willen verontschuldigen, zeide hij beleefd, maar vast besloten. lk vind dat onderwerp te onaangenaam, om er meer dan volstrekt noodig 13 over te denken of te spreken. Ontmoedigd, en zelfs ten volle overtuigd, dat het onmo gelijk zou zijn van dezen man slechts de minste inlich tingen te verkrijgen, liet ik terstond mijn pogingen varen, nam het manuscript nogmaals ter hand en zette mij aan het werk, om een algemeen overzicht te verkrijgen van den inhoud. Nadat ik boven verwachting hierin geslaagd was, vroeg ik hem nog eenige bizonderheden, en daar ik mij nu over tuigd hield, dat ik zou kunnen volbrengen, wat miss Lea venworth van mij verlangde, nam ik afscheid van hem en begaf mij opnieuw naar de receptiezaal. Toen ik een uurtje later het huis verliet, was ik ten minste op één punt gerustgesteldzoo ik niet slaagde in de uitvoering mijner plannen, zou het ten minste niet zijn, om dat mij de gelegenheid had ontbroken, de bewoners van het huis van nabij te bestudeeren. XVI. Het testament van een millionnair. Den volgenden morgen bevatte de Tribune een kort over zicht van het testament vau den heer Leavenworth. Het bevatte iets, dat mij niet weinig verwonderde; hoewel, naar de algemeene verwachting, het leeuwen-aandeel van het ont- zachlijk vermogen aan Mary was te beurt gevallen, zoo bleek toch uit een voor ongeveer vijfjaren bij het testament gevoegd stuk, dat Eleonore niet geheel vergeten was, maar ook haar een aardig legaat was vermaakt. Na met mijn compagnon over een en ander nog eens gesproken te hebben, begaf ik mij naar de woning van Gryce, ten einde te vol doen aan zijn verzoek, om na de opening van het testament hem zoo spoedig mogelijk te bezoeken. Goedeu morgen, zeide hij, toen ik hij hem bin nentrad, en ik vermoedde, dat hij het tegen mij moest heb ben, hoewel hij met alle aandacht zat te kijken naar een der hoeken van zijn schrijftafel. Neem plaats, voegde hij er bij, mij met een eigenaardige beweging van het hoofd een stoel wijzeude. Ik ben zeer nieuwsgierig te weten, zeide ik, ter wijl ik dicht bij hem ging staan, wat uw oordeel is over het testament en den invloed, dien het kan hebben op den gang onzer zaken. Wat zoudt gij er van denken? Ik zou denken, dat de inhoud er van de publieke opinie slechts zeer weinig gewijzigd heeft. Zij, die vóór dien tijd Eleonore voor schuldig hielden, zuilen zich nu in dat geloof aanmerkelijk versterkt vinden, en zij, die tot dusver aarzel den om haar te verdenken, zullen van oordeel zijn, dat de zucht naar 't bezit van het betrekkelijk kleine bedrag, dat zij te erven had, haar zou hebben kunnen aanzetten tot het bedrijven van een zoo afschuwelijke daad. Wat zeggen de menschen, met wie gij gewoonlijk omgaat? Dat de sleutel tot deze geheimzinnige misdaad niet gezocht moet worden in de grove willekeur van het testa ment, maar hoe en op welke wijze dit verklaren zij ook niet te weten. Gryce begon plotseling zeer veel belangstelling te toonen in de kleine kasten aan den waud. En heeft dit alles u nog niet tot nadenken gebracht? zeide hij. {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2