NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Vrijdag 25 Mei 1888. No. 1499. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABOHÏTEltEHTSFEIJS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BureruKleine Houtstraat No. 9, Haarlem, Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 een Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. BA V BE Sp Co., JOH. F. JONESSncr., Parijs3 Ibis Faubourg Montmartre. S T I) S N I G IV S. Haarlem, 24 Mei. Na eene kortstondige ongesteld heid ontsliep Woensdag alhier de heer mr. J. C. du Pui, griffier bij het kantongerecht te dezer stede, in het arrondissement Haarlem. Van 1870 tot 1880 bekleedde hij gelij ke betrekking te Gouda. De over ledene stond bij de rechterlijke macht hoog aaDg-eschraven. Hij was 21 Augustus 1832 te Leiden ge boren. GEMEENTERAAD. Vergadering tan Vloeasdag 23 Mei 1828, des namiddags te 2 uur. Afwezig de leden Cnoop Koopmans. Th. Figee, de Haan en Kist. De notulen der vorige vergadering worden ge lezen en goedgekeurd. Ingekomen: de geloofsbrieven van den heer J. Sabclis. De Voorzitter stelt voor deze in de volgende vergadering te behandelen. Proces-verbaal van den keurmeester vau Ooyen over eeu afgekeurd paard, voor kennisgeving aangenomen. Rekest van J. A. Ockbuijsen c, s., om den naam Breesteeg te veranderen ia Breestraat. Te behandelen in de volgende vergadering. Voorstel van den lieer 't Hooft tot wijziging van art. 20 der duinwater-overeenkomst. Rekest van de wed. Jocbems-Kappellïpff, om als vroedvrouw te worden herbenoemd, zal be handeld worden in de volgende vergadering. Aan B. en W. is vergunning van teruggave van schoolgeld voor eene leerlinge op de meis- jeschool gevraagd, wordt toegestaan. Rekening schutterij over 1887. In handen ge steld van de comm. van iin. Aan B. en W. is goedkeuring gevraagd om eeu villa in het Kenaujjark af te breken en op een andere plaats weder te zetten. Te behande len in de volgende vergadering. Van de Israëlitische gemeente is een verzoek ingekomen de Burgeravondschool tot 1 Juni te mogen gebruiken. Wordt goedgekeurd. Benoemd W. Vrenegoor en P. Heesman tot buitengewoon rijksveldwachter. Ontvangen van mevrouw wed. Dyscrinck- Wijuands een aarden kruikje uit de 16e eeuw, met handschrift van wijlen den heer A. L. Dy- serinck. Wordt besloten de geefster dank te be tuigen. (applaus.) Thans is het le punt van de agenda aan de orde. Voorstel B. en JV. tot aanleg van een riool in het Florapark. Dit wordt zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Voorstel B. en JV. tot opbouw eener loods op de mestbergplaats. De Kan ter. Zou het misschien overweging verdienen om in plaats van een nieuwen wagen- loods een nieuwen paardenstal te houwen? Dat zal later toch noodzakelijk worden. De paarden stal is gebouwd in '81 en ingericht voor 14 paarden. Thans zijn er 20 in gebruik. Die 6 staan in den wagenloods. Als er nu elk jaar nog een paar bijkomen, weet men er gauw geen weg meer mee. Zou het dan geen overweging ver dienen, den stal te vergrooten of een nieuwen stal te houwen Heshuijsen, Het denkbeeld is nieuw. Wij meenden dat het niet noodig was, en zijn er altijd op uit om zoo goedkoop mogelijk in be staande behoeften te voorzien. Wij hebben ons altijd voldoende gered. De Kan ter. Ik zeide dit minder uit roya liteit dan uit zuinigheid. Als de stal vergroot kan worden zal dit m. i. minder kosten dan een loods te houwen. Als de paarden uit de loods gaan komt er ruimte voor de werktuigen. Voorzitter. Ik dank u voor de opmerking maar ik geloof toch dat het beter is dit voorstel aan te nemen. Als wij een behoorlijken weg hadden kunnen maken, zouden wij voorgesteld hebben de bergplaats te verplaatsen. Ik zou daarom niet graag willen, dat de heeren een kostbare inrich ting maakten op de mestbergplaat?. Het voorstel wordt thans zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Thans komt aan de orde Artikel 19 der over eenkomst met de Duinwater-Maatschappij. Voortzetting der behandeling van de voor dracht van B. en JV. ontwerp-overeenkomst Duinwater-Maatschappij, met de daarbij voor gestelde wijzigingen. Het water wordt tot een prijs geleverdwelke nimmer hooger is, dan die waarvoor de levering te Amsterdam thans plaats vindt, d. i. krach tens h t reglement, behoorende bij de ingevolge besluiten van den raad van Amsterdam van 22 Octobea 1884 en 1 April 1885 aan de Duin water-Maatschappij verleende concessie. Voor de levering van water op meter hier ter stede, zullen gelden de bij dat reglement ge maakte bepalingen. Mocht de prijs te Amsterdam verlaagd worden, dan zal die verlaging ook te Haarlem moeten worden toegepast. B. en JV. stellen voor in art. 18, alinea 1. Achter het woord uconcessie», te laten volgen-, ulaatstelijk gewijzigd bij Raadsbesluit Vun 22 a Februari 1888." Ari. 18, alinea 2, te lezen als volgt uVoor de levering van water op meter hier ut er stedeen voor de voorwaarden welke in de udoor de Maatschappij voor de levering van a wat er te sluiten overeenkomsten bedongen kun- unen worden, zullen mede gelden de bij dat iireglement gemaakte bepalingen Art. 18, alinea 3, te lezen a's volgt wMochten een of meer der verschillende in "dat reglement bepaalde prijzen verlaagd wor- »den, dan zal die verlaging ook te Haarlem moeten worden toegepast.u De Kanter. Is het niet heter de woorden "Op meter» te laten vervallen? De meeste con tracten worden hij abonnement gesloten. Voorzitter. Wij moeten een afzonderlijke bepaling hebben voor water dat op meter ge leverd wordt. Sn eitjes. Als dit artikel is aangenomen, zijn wij op dezelfde leest geschoeid als Amsterdam. Men meent dat meu overal waar hoofdbuizen liggen aansluiting kan krijgen; dat is het geval niet. Een van de burgers vroeg aansluiting maar omdat zijn huis ligt op den hoek van een poort •n die poort een uitgang heeft, kan hij geen water krijgen. Voorzitter. Dat is Gunst, de banketbakker. Ik heb gezegd, dat wij daar niets aan doen kon den maar als de leiding ligt moet de maat schappij leveren. Ik heb hem aangeraden het te beproeven bij den agent-directeur. Als de Maat schappij later blijft weigeren, zullen wij later de vrijheid nemen te wijzen op bet contract. Ik geloof mijnheer de Kanter, dat u de woorden «op meter* er in moet laten. Ter sprake komt alinea 3. t Hooft. Blijkt de bedoeling wel duidelijk genoeg? Men zou dit verwarren kunnen met Vechtwater. In het amendement van den heer Macaré staat het in. i. beter uitgedrukt. Stolp. Ik vind de primitieve redactie van B. en W. correcter. Op het artikel is ver "er een amendement in gediend van den heer Macaré van den volgen den inhoud: Art. 18 te lezen als volgt a Voor de levering van water op meter hier "ter stede zullen gelden de bij dat reglement ugemaakte bepalingen. "Mocht de prijs van het Duin- of van het a Jrecht wat er te Amsterdam verlaagd worden, dan »zal die verlaging ook worden toegepast op het water dat te Haarlem geleverd wordtzelfs al moordt daar uitsluitend Duinwater verstrekt. ullet zal der Maatschappij echter vrijstaan Hook te Haarlem, voor industrièele doeleinden tonder dezelfde voorwaarden als te Amsterdam •gelden, Vechtwater of een daarmede in hoe- adanigheid geheel gelijkstaand water te leveren. Zoo de Maatschappij daartoe mocht besluiten, hworden de voorwaarden waaronder de aanleg ••en de levering kunnen plaats hebbenbij een a nader met den Raad der gemeente Haarlem te sluiten overeenkomst, geregeld. Macaré. Na dc wijziging van B. en W., is het verschil uiterst gering en betreft het enkel een kwestie van redac'ie. Voorzitter. Dat is zeer juist. Hu et. Ik wensch een opmerking te maken over den hoofdinhoud van het artikel. Dat in Haarlem tegen denzelfden prijs water wordt ge leverd als te Amster'am, schijnt goed, maar men moet nagaan of de omstandigheden in Amster dam en Haarlem overeenkomen. Er komt echter door gelijkheid van prijs ongelijkheid van toe stand, en wel ten opzichte van de groote meer derheid der bevolking. De ambachtsman te Am sterdam is anders gehuisvest dan die in Haarlem, de eerste wonen in groote gehouwen. Zoo'n ge bouw is aangesloten hij de waterleiding en kan daar water krijgen op de oude wijze, naar schat ting of op meter. Op de eerste wijze wordt het cijfer veel gunstiger voor den werkman dan hier, want boven de zes kamers is de opklimming zeer luttel. Hier is de toestand anders. De ambachtslieden wonen niet tezamen in groote gebouwen, elk huis wordt als een afzonderlijk perceel beschouwd en betaalt alzoo het water veel hooger. Voorde groote massa van de Haarlemsche ingezetenen zal het duinwater hier veel duurder zijn dan het in Amsterdam voor den ambachtsman is. Het gezin van een werkman die een kamer en een keukentje heeft, gebruikt 500 liter. De toestand is hier aldus: dat de man betaalt f9.90 dos per kubieke meter 38 cents. Als hij het krijgt op meter betaalt hij f3.90, maar dan komt er bij meterluiur. Die bedraagt 50 cents per maand, du9 f 6 per jaar, hij heeft dus dan ook f9.90 te betalen. In groote arbeidersgebouwen te Amsterdam behoeft men niet meer dan 15 ets. te betalen. Let men niet op het verschil van toestand, dan zal de kleine mail hier het water veel te duur moeten betalen. Ik meen, dat de vraag gewettigd is of men wel voorzichtig doet met in alles Amsterdam te volgen. Voorzitter. Volgens het reglement te Amsterdam moet de prijs berekend worden per kamer, alleen in fabrieken enz. wordt het bere kend per meter. Huet. Wat ik meedeel steunt op feiten. Ik heb een onderzoek ingesteld en gezien, dat men hier veel meer betalen moet dan daar. Zoo'n huis in Amsterdam met 30 a 40 kamers wordt als een perceel beschouwd. Stoel. Worden die arbeiders iu Amsterdam, die in een eigen huisje wonen, dan ook als be woners van zulk een kazerne behandeld? Macaré. Het bezwaar van den heer Huet treft de heele zaak. Bij eeu overeenkomst heb ben wij natuurlijk het nadeel dat wij nooit beter kunnen worden. De inspecteur heeft er al op gewezen, dat Haarlem en Amsterdam niet op hetzelfde standpunt staan. Ik geloof dat dit be zwaar niet is te ondervangen dan door een eigen leiding aan te leggen. Voorzitter. Wij kunnen tusschenvoegen of de in de vorige alinea bedoelde voorwaarden gunstiger voor de verbruikers gesteld worden. Ik heb bezwaar tegen de 4e en 5e alinea van den heer Macaré. Van Weel. Wanneer de redactie van den heer Macaré wordt a ogenomen, vervalt dan alinea 3 van het gewijzigd voorstel van B. en W.? Stolp. Ik kan er mij niet mee vereenigen, omdat er staat in het contract van Amsterdam, dat er geen voordeeliger voorwaarden aan derden kunnen worden gesteld. Nu zal hier duinwater moeten worden geleverd tegen den prijs van Vechtwater. Wij kunnen niet verder gaan dan verlangen dat, als het duinwater verlaagd wordt te Amsterdam, dit ook hij ons geschiedt. Voorzitter. Het bezwaar van den heer Ma caré is, dat te Amsterdam de industrie in heter conditie is met het Vechtwater, dan onze indus trie met duinwater. Macaré. Ik verhaas mij zeer dat de heer Stolp dergelijke argumenten aanvoert. Men zal geen raad schaffen als wij gebrek aan water voor de industrie krijgen. Wij zijn aan handen en voeten gebonden. In de toekomst ligt, dat men van water onder hooge drukking gebruik zal maken voor drijfkracht. Wanneer wij niet een bepaling maken als deze, zullen wij kans loopen dat de Haarlemsche industrie, die water als drijfkracht noodig heeft, niets anders krijgt dan duinwater. Dan zal de Maatschappij u laten wachten en de industrie in zeer slechten toestand komen. Stolp. Wij hebban geen contract voor 50 jaar,- het kan opgezegd worden met 5 jaar. Ik meen dat het verkeerd is, de voorwaarden noodeloos te verzwaren. Macaré. Wegens de groote ongeriefelijkheden die daarvan het gevolg zijn, zal men het contract niet opzeggen, zelib niet voor zes industrieelen, die klagen. Waller. Ik heb bezwaar tegen de woorden: zelfs al wordt daar uitsluitend duinwater ver strekt. Wie dat leest zal vragen; zijn zc niet wijs in Haarlem, dat zc duinwater willen heb ben voor den prij9 van Vechtwater? Macaré. Ik zie dit voor als nog niet in Het bezwaar van den heer Waller wordt voor komen door het tarief. Vechtwater wordt niet geleverd voor huiselijk gebruik. Het amendement van den heer Macaré wordt verworpen met 12 tegen 8 stemmen. Stolp, Ik zou dc primitieve redactie wen- schen te behouden. Macaré. Ik moet zeggen dat de uitslag der stemming mij zeer teleurgesteld heeft. Ik geloof dat hier een misverstand hecrscht: ik acht de zaak van overwegend belang voor den Haarlem- schen industrieel. Maar ik ben geslagen en zal niet napleiteu en zal de 4e en 5e alinea maar wegnemen. Van Weel. Ik wenschte nog aan het artikel toe te voegenmede voor water, voor industri- eelë doeleinden geleverd, al ware het dat alleen duinwater werd geleverd. Von Ree ken. Het komt mij voor, dat het met billijk is, dat wij hier duinwater zouden ge bruiken tegen denzelfden prijs als Vechtwater in Amsterdam. Waarom kunnen we niet het water voor de industrie uitsluiten en ons voor behouden daarvoor een afzonderlijke leiding te maken Bijvoet. Ik ben voor het amendemeut van den heer Macaré geweest. Het bezwaar van den heer von Reeken schijnt niet zoo groot voor de maatschappij te zijn. Overal wordt water tot zeer lagen prijs geleverd voor industrie. Als de maatschappij oordeelt, dat Haarlem te veel ge bruik maakt van duinwater voor de industrie, dan zal de maatschappij daarvoor maatregelen nemen. Macaré. Vroeger zeide men: waarvoor heb ben wij de spoor noodig? Ik ben geen profeet en kan den heer von Reeken niet zeggen, hoeveel gebruik later het water als drijfkracht zal vin den. Als wij nog een waterleiding gingen maken, zou de maatschappij het contract onaannemelijk gevonden hebben. Von Reeken. Het is geheel iets anders, water voor drijfkracht of voor de industrie te bezigen. Huet. Ik hen het met den heer Macaré vol komen eens, dat dit een van de hoofdkwestiën is, nu de kleine nijverheid vooral zich hier uit breidt, die het meest water als drijfkracht zal bezigen. Wij mogen hier geen toestand scheppen die de industrie doet verloren gaan. Stolp. Ik trek een omgekeerde gevolgtrek king. Ik acht het van groot belang het amende ment van den heer van Weel niet aan te nemen. Het amendement wordt aangenomen met 14 tegen 6 stemmen. Art. 19 wordt nu aangenomen met 14 tegen 6 stemmen. Art. 20 wordt goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming, Art. 21. JVanneer de staking het gevolg is van nood zakelijke herstelling, zijn de bepalingen van het vorige artikel niet van toepassing, mits de voor schriften der beide volgende alinea's worden in Indien de herstelling eene staking van niet meer dan 24 achtereenvolgende uren vordert, is de Maatschappij verplicht, daarvan vooraf ken nis te geven aan B. en JV. en zorg te dragen dat aan het publiek, zooveel mogelijk ten minste tweemaal 24 uren te voren, op de wijze door B. en JV. voorgesckreven, van de tijdelijke sta king kennis wordt gegeven. Herstellingen, die eene staking van meer dan 24 uren vorderenmogen niet aangevangen wor den, dan met toestemming van B. en JV., en moeten volbracht worden binnen den tijd, door deze bij het verleenen dier toestemming bepaald' Hierop is een amendement van den heer 't Hooft als volgt: De eerste alinea van art. 20 worde gelezen als volgt: n JVanneer de staking het gevolg is van nood- zakelijke herstelling, zijn de bepalingen aan het ••vorige artikel niet van toepassingdoch moeten nop straffe bij het volgende artikel sub c be- npaald, de voorschriften der beide volgende ali- iitiea's worden in acht genomen Ter toelichting diene, dat het woordje ntmtsu in het ontwerp voorkomende, aanleiding geeft tot de opvatting, dat de bepalingen van het vorige artikel wel van toepassing zijn, indien de voorschriften der beide volgende alinea's niet worden in acht genomen. JJit art. 21 sub c b'ijkt echter, dat dit ook dan niet het geval is daar, bij jiiet-inachtneming der bedoelde voor schriften geen boete van tweemaal honderddui zend guldenmaar slechts eene boete van min stens f 50.en van hoogstens ƒ250.per dag verbeurd is. Wordt goedgekeurd. Art. 22. De Kanter. Ik wenschte wel water leve ring te zetten inplaats van waterleiding. Enschedé. Ik ben het volkomen met den heer de Kanter eens en wil cr wel een amen- FHI OIIsXiBTO 3XT. Naar het Engelsch, van Anna Katharina 40Ï XVI. Het testament van een millionnais. Tot nadenken, gaf ik tenantwoord, wat bedoelt ge daarmee? Ik heb waarlijk gedurende de laatste drie dagen niets anders gedaan dan nadenken en.... Natuurlijk, natuurlijk, hernam bij. Het was niet mijne bedoeling u iets onaangenaams te zeggen. Gij bebt Clavering nu te zien gekregen Ik heb hem gezien ja, maar meer ook niet. En hebt ge er in toegestemd om Harwell te helpen bij 'tvoltooien van bet boek van den heer Leavenworth? Weet ge daar dan iets van Hij glimlachte even, zonder te antwoorden. Ja, zei ik. Miss Leavenworth heeft mij verzocht haar dezen kleinen dienst mat te willen weigeren. Zij is een goddelijk wezen riep hij in een vlaag van opgewondenheid uit. Maar oogenblikkelijk zijn gewonen droo- gen toon weder aannemende, hervatte hij Ge zult nu ge legenheid te over hebben, mijnheer Raymond, om twee dingen te weten te komen vooreerst, welke verhouding er bestaat tusschen de beide nichten en den heer Clavering.... Bestaat er dan zulk eene verhouding? Ongetwijfeld. En ten tweede, wat de oorzaak van den minder vriendechappelijkeu omgang tusschen de nichten onderling betreft. Ik bleef eenige oogenblikken nadenken over hetgeen mij daar werd voorgesteld. Een spion te zijn in het huis eener lieftallige scboone Hoe zou ik dat overeen kunnen brengen met mijn eergevoel Zoudt ge niet iemand kunnen vindeD, die voor deze taak beter berekend is, zeide ik eindelijk. Ik moet u zeggen dat de rol van verspieder mij alles behalve aangenaam is. Ik zag Gryce de wenkbrauwen ontevreden samentrekken. Ik wil Harwell helpen bij zijne pogingen om het ma nuscript vaD den heer Leavenworth gereed te maken voor de pers, hernam ikik wil den heer Clavering de gele genheid geven om met mij kennis te maken, en ik wil ook aandachtig luistereD, wanneer het miss Leavenworth zal be hagen mij op de een of andere wijze haar vertrouwen te schenken. Maar den luistervink te spelen of andere, mijner onwaardige, praktijken te beginnen, dat moet ik bij dezen bepaald en voor goed weigeren. Het is mijn taak zooveel mogelijk te weten te komen langs den openlijken weg, ter wijl het aan u is ten opzichte van deze treurige zaak in allerlei hoeken en gaten te snuffelen en te speuren. Dat wil met andere woorden zeggen, dat gij de hond zult zijn en ik de molja ja, ik begrijp het, een gentleman blijft altijd een gentleman. En nu, hernam ik, welk nieuws hebt ge om trent Ilanna? Niet het miDst I riep hij uit, de handen wanhopig iu de hoogte stekende, en hiermeê was ons gesprek voor dien dag ten einde. Ik kan niet zeggen, dat ik bizonder verwonderd was, toen ik dien avond, na ongeveer een uur met Harwell aan 't werk te zijn geweest, bij het opgaan van de trap miss Leaven worth in het partaal op mij vond wachten. Er was in haar gedrag van den vorigen avond iets geweest, dat mij op een tweede onderhoud had voorbereidde wijze, waarop zij dat onderhoud begon was voor mij echter eene verrassing. Mijn heer Raymond, zeide zij, verlegen op den grond ziende, ik zou u gaarne iets willen vragen. Ik weet dat gij een goed hart hebt en mij oprecht zult antwoorden.... zooals een broeder het zou doen, lispte zij, haar oogen een se conde Daar mij opslaande. Ik weet, dat gij het erg vreemd zult vinden, maar gij wilt wel bedenken, niet waar, dat ik niemand heb om raad te vragen als u en ik moet mijn hart toch voor iemand uitstorten. Zoudt gij denken, mijn heer Raymond, dat iemand iets slechts kan d.en, en toch later een goed mensch worden Zeker kan hij dat, was mijn antwoord, wanneer hij maar oprecht berouw toont over hetgeen hij gedaan heeft. Veronderstel echter, dat het niet alleen iets verkeerds is, maar bepaald een zeer siechte daad, zou dan de herinnering aan dat misdadig oogenblik de ziel zoo zeer en zoo blijvend verontrusten, dat zij nimmer aan die wroeging kan ont komen Dat hangt af van den aard dier slechte daad, zeide ik.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1