NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Dinsdag 29 Mei 1888. No. 1502. WIE 18 DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHEMEHTSPRUS: Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. 'S^elefoonnuBixner 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEËREBOOIH en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publioite Etrangére G. L. DATJBE 3c Co., JOH. F. JONES, SttcrParijs, 31bis Faubourg Montmartre. gelegenheid van haar 5-jarig be staan gegeven, den tweeden prijs behaald op de sabel. Het gebouw der stichting van Nikolaas van Beresteijn, dat bestierd wordt door de broeders der orde van den Heiligen Johannes de Deo of Broeders van Barm hartigheid, gevestigd in de Jansstraat al hier en dat tot verpleging dient van R. K. mannelijke ouden van dagen heeft eene belangrijke uitbreiding ondergaan. Er is naast het oude, daarmede één geheel vor mend, een nieuw gebouw verrezen, waar van de wijding in tegenwoordigheid der regenten hedenmiddag heeft plaats gehad, terwijl morgen in de kapel dezer nieuwe stichting de eerste mis zal worden opge dragen. Het geheel is thans een inrichting geworden, welke aan alle te stellen eischen kan voldoen. Men behoeft slechts de keu rige, practische en ruime vertrekken ervan in oogenschouw te nemen om terstond de overtuiging te erlangen, dat de bekwame hand des bouwmeesters met het flinke ontwerp des architects hier op de ge- wenschte wijze samengingen, om zulk een degelijke instelling naar eisch te voltooien. In 't begin van September 1887 werd de bouw aangevangen, d^e thans gereed is. Het nieuwe gebouw bevat in de beueden- verdieping een ruime slaapzaal waar on bekrompen plaats is voor een elftal bed den, voorts een couversatiezaal, ruim en luchtig, terwijl breede ramen aan de straatzijde het licht een onbelemmerden toegang verleenen. Verder treft men er aan een ziekenzaal en een bewaakkamer voor den broeder. Een eenvoudige, vriendelijke kapel benevens sacristy maakt het achter gedeelte van de bovenverdieping uit. Het gothische altaar, naar het ontwerp van den lieer O. H. Robbers, mag inderdaad een meesterstuk van decoratief werk heeten. Het werd geschilderd door den heer P. Loots, alhier. Aan de straatzijde maakt de nieuwe gevel in gothische stijl, naast den ouden van het oorspronkelijke gebouw, een aan- genamen indruk. Den ontwerper van het geheel, den heer C. H. Robbers, architect, die deze gemeente reeds met enkele an dere fraaie gebouwen versierde, zoowel als den aannemer, den heer J. C. van Reijsen, zij een woord van bizondere hulde toegebracht voor hunnen zoo welgeslaagden arbeid. Bij bet vervoeren van een met zand beladen kar op het nieuw aan te leggen deel der begraafplaats alhier, had Zaterdag een jeugdig voerman, die naast het paard liep, het ongeluk te vallen, tengevolge waarvan een wiel over zijn been en lichaam ging, waardoor hij vrij S T A I) SIVIEI! tt S. Haarlem, 28 Mei. Gedurende de beide pinksterda gen is het Museum van Kunstnij verheid alhier door 1831 personen bezocht. Vergadering van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag den 30sten Mei 1888, des namiddags te een ure. Do volgende stukken en punten zallen aan de orde gesteld worden. Onderzoek geloofsbrief en verdere stukken nieuw inkomend lid; Eind stemming overeenkomst duinwater maatschappij te Amsterdam; Voor stel B. en W. opbouw nieuwe villa Kenaupark; ld. maken schotbalk- sluizen Am6terd. vaart en Fuikvaart; ld. gratificatiën heeren v. d. Spek en Tuijtel; Id. hervormiug H. B. school met driejarigen cursus, ter opleiding voor handel en nijverheid Ia. herziening verkoopsprijzen ge meentegronden, bestemd voor bouw terrein, met advies comm. v. fin ld. herziening verordening school- geldheffing aan de twee tusschen- scholen; ld. teruggaaf schoolgeld; Voorstel comm. van fabric, bijdrage particulieren m aan te leggen wer ken; Verslag gasopzickter over April. Dc 6e roeiwedstrijd van den Aantrekkelijker schouwspel dau Zondag middag leverde het Noorder-Buitenspaarne sedert den vorigen roeiwedstrijd zeker wel niet op. Men stelle zich voor een spiegel gladde watervlakte, welke de wind, die in den loop van den dag aanmerkelijk zach ter was gewordenternauwernood ver mocht te rimpelen. Aan den kant allerlei vaartuigen, stoombooten van alle afme tingen, waaronder zeer kleine, die slechts ruimte hadden voor drie a vier personen, groote booten met tal van dames en heeren aan boord, die door een tent tegen de zonnestralen werden beschut, voorts boeiers en pleiziervaartuigjes, gieken en paddlers van verschillende vereenigiugeu en statige vlaggenschepen, die aan het ge heel een bij uitstek feestelijk aanzien gaven. Aan den eenen oever van het Spaarne waren de toeschouwers niet te tellen nie mand scheen er blijkbaar tegen op te zien om zijn deel te krijgen van de wolken stof, die de wind van den dijk deed op stuiven, en in neus, mond en oogen min of meer onaangename gewaarwordingen teweegbracht. Ieder was vol spanning over de dingen die komen zouden; ieder be nieuwd naar den uitslag. De ruime tri bune herbergde tal van personen, die zich de luxe konden permitteeren een gulden te betalen om zich daar eene staanplaats te verschaften, waar men een onbelemmerd gezicht had op het toon eel van deu wed strijd. Ouder de opgewekte tonen van de staf- muziek van het 8e regiment huzaren had deze plaats. Het eerste nummer, de universiteitswed strijd, tusschen de vereetiigingen //Njord", „Triton", „Laga" en „Nereus", werd prach tig geroeid. „Laga" behaalde de overwin ning in 12 min. en 52 sec., „Njord" volgde in 13 min. 4 sec., de andere kwa men eenigszins later aan. De wedstrijd voor „Skiffs" werd gewonnen door den heer G. Vissering, die wegens averij aan zijn vaartuig een ander had geleend, waar mede hij de baan van 1700 M. in 6 min. en 25 sec. aflegde, zijnde 35 sec. minder dan de vastgestelde tijd: 7 min. Van de tweeriemsgieken (juniores) be haalde „Triton" den prijs in 14 min. 54 sec., daarna kwam „Nereus" in 15 min. 12 sec. „Laga" gaf het reeds gauw op. „Njord" kwam het laatst aan. Van de tweeriemsgieken (Seniores) viel „Nereus" af. De prijs werd behaald door „Laga", in 14 min. 35 sec. „Njord" ar riveerde na 14 min. 53 sec. Het laatste nummer bracht groote span ning onder de toeschouwers te weeg. De beide deelnemers „Triton" en „Nereus", zijnde de vierriemsgieken (Juniores), sche nen vrijwel tegen elkander opgewassen. Pijlsnel schoten de ranke vaartuigjes over het water. De bordeaux-roode roeiers kwamen een halve bootslengte vóór aan het einde van de baan, twee duchtige kort op elkander volgende schoten uit de „kattekoppen" verkondigden dat hun aankomst bijna ge lijk wasmaar „Nereus" had gewonnen met één seconde verschil. De baan was in resp. 13 min. 14 sec. en 13 min 15 sec. afgelegden hiermede was de 6e jaarlijk- sche wedstrijd afgeloopen. Langzaam begaven de toeschouwers zich nu weder stadwaarts, om nog wat van den napret in den Hout te genieten, waar des avonds in de buitensocieteit //Trouw moet blijken" een concert werd gegeven door bovengenoemd muziekkorps. De muzenzonen vereenigden zich daar aan een gezelligen disch, waar tevens de uitreiking der prijzen plaats had. Onze Btadgenoot de beer A. J. Meijerink heeft Zaterdag op het Nationaal Concours door de scherm- club «Concordia» te Amsterdam, ter ernstig werd verwond. Zijn toestand is bedenkelijk. LETTEREN EN KUNST. Zaterdag had te Leiden de XII Ie Algemeene Jaarsvergadering der Neder- landsche Toonkunstenaars-Vereeniging in „Zomerzorg" plaats. Nadat door den voor zitter, den heer W. F. G. Nicolaï, de leden waren verwelkomd, werden door den len secretaris, deu heer A. J. Ackermann, de notulen der vorige algemeene vergadering en daarna het verslag over het genoot schappelijke jaar 1887/88 gelezen en met applaus bezegeld. Uit het jaarverslag bleek, dat de toe stand der Vereeniging reden geeft tot te vredenheid. Het getal der gewone (kun- stenaars)-ledeu bedroeg 177, dat der be langstellende leden 522. Behalve het muziekfeest te 's-Hage op 4 en 5 Juni 1887 gehouden, en waarop zich verschillende jonge Nederlandselie Toonkunstenaars met bijval hebben doen hooren, hadden er uitvoeringen plaats te Amsterdam, Dordrecht (twee), Gorinchem, 's-Hage, Leeuwarden, Sliedrecht, Steen- wijk, Utrecht en Zwolle; de programma's bevatten, op enkele uitzonderingen na, hoofdzakelijk werken van Nederlanders. De exameus tot het verkrijgen van een diploma als bekwame muziekonderwijzers en muziekonderwijzeressen worden steeds meer gewaardeerd; in het afgeloopen jaar meldden zich 37 candidaten aan voor 38 diploma's, waarvan 14 slaagden voor lager onderwijs (piano) en twee voor middelbaar (één piano en één orgel). Dankbaar werd eene donatie van f 100, vermeld van mevrouw, de wed. R. te Amsterdamde bibliotheek ontving enkele geschenken. In de samenstelling van het bestuur kwam geeu verandering; wat de corres- pondeerende leden betreft werden alleen de heeren C. H. Coster te Arnhem, en Joh. A. Vrugtman te Zutfen, die als zoo danig bedankten, vervangen door de hee ren H. A. Meijroos en Aug. J. F. Winter. Uit het Ondersteuningsfonds, werden aan vijf gewone leden toelagen verleend tot een gezamenlijk bedrag van f250,00; dit fonds steeg van 5056,19 tot f 5642,19. Overgaande tot de bij de Statuten voor geschreven werkzaamhedenwerden als leden van het Bestuur herbenoemd de beide aftredende heeren Wm. Stumpff en A. J. Ackermann. Al de Provinciale en Plaatselijke Correspondeerende leden wer den op voorstel van het Bestuur herbe noemd. Nader zal worden bepaald de plaats waar de volgende Algemeene Vergadering zal worden gehouden. In de statuten werden eenige wijzigin gen gebracht, die de ondervinding als nood zakelijk of wen8chelijk had aangewezen. Besloten werd, voortaan bij elke Alge meene Vergadering aan een of meer com ponisten, gewone leden der Nederlandsche Toonkunstenaars-Vereeniging wier werken bij die gelegenheden worden uitgevoerd en die bij meerderheid van stemmen door hunne medeleden daartoe worden aange wezen een eerepenning toe te kennen, terwijl de gemaakte kosten voor het uit schrijven van de partituur en partijen voor rekening der N. T.-V. komt, die daardoor eigenares van het werk wordt. Een schrijven van den secreteris der Haagsche AfdeeJing van het Nederlandsch Tooneel-Verbond waarbij aan de Neder landsche Toonk.-Vereeniging het uitschrij ven van eene Prijsvraag voor eene Neder landsche Opera (tekst zoowel als muziek) werd aanbevolen, kon slechts gedeeltelijk de instemming der Vergadering verwer ven. Hoezeer ook ingenomen met het denkbeeld zelf, meende men dat bet aller eerst op den weg lag van het Nederlandsch Tooneel-Verbond om te zorgen dat er een goede tekst werd vervaardigd, daarna zou de Nederl. Tooneelkunstenaars-Vereeniging wellicht kunnen overgaan tot het uit schrijven van een prijsvraag om dien tekst te componeeren. ONDERWIJS. Voor de Vereeniging tot bevordering van het openbaar onderwijs en het school bezoek binnen de gemeente Sloten (N.-H.) moest een nieuw hoofdbestuur gekozen worden, daar, door het bedanken van den voorzitter, den heer C. W. A. M. Gros kamp, al de leden hun mandaat hadden nedergelegd. In de laatst gehouden alge meene vergadering zijn tot leden van het hoofdbestuur benoemd de heeren C. W. A. M. Groskamp, voorz.; dr. J. M. Assink Calkoen, voor de schoolwijk Sloterdijk, tweede voorz.; B. Bolleman Kijlstra, voor den IJpolder, secr.; P. de Boer, voorden Overtoom, penningm.; en verder de heeren II. J. Reijnder8, voor Sloterdijk, A. Bern- hard, voor deD OvertoomW. van Weer denburg, voor Sloten, J. van der Laarse, voor Osdorp, en K. de Vries, voor den IJpolder. De Nederlandsche oud-leerlingen van de Noelle'sche handelsschool te Osnabrück hebben 2500 mark bijeengebracht, om den grondslag te leggen voor een fonds, uit welk3 rente telkens een zoon van eene behoeftige weduwe uit Osnabrück zijne opleiding voor den handelsstand aan die school kan ontvaogen. Bij gelegenheid van het feest van het 40-jarig bestaan der school is deze som door den voorzitter van het Nederlandsch comité aangeboden en dankbaar door den directeur der school aanvaard. VISSCHERIJ. IJ muiden, 25 Mei. Heden kwamen van de kordvisscherij binnen 10 schok- FJBUlIiLBTO HST. Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 43) XVII. DE AANVANG VAN GBOOTE VERRASSINGEN. Dan, hernam ik, zult gij moeten erkennen, dat, •wanneer zij alle nlichtingen blijft weigeren omtrent pun ten, die in 't oog van iedereen opheldering behoeven, zij dit alleen doet uit genegenheid voor iemand, die niet zoo onschuldig is als zij. Hoe zegt ge? Neen, neen, dat zal ik nooit beweren. Hoe komt ge aan zulk een gevolgtrekking? Uit de feiten zelf. Eleonore's karakter in aanmerking nemende, kan men onmogelijk, kan men nooit tot een andere slotsom geraken. Of zij is krankzinnig, óf zij tracht een ander te redden met opoffering van zich zelve. Mary had mij met bevende lippen aangehoord, maar kreeg nu hare bedaardheid terug. En wie houdt gii voor den persoon, voor wie Eleo- nore zich zou opofferen? Dat is juist hetgeen ik tracht te weten te komen door uwe hulp. Met uwe nauwkeurige keunis vau haar verleden.... Hier viel Mary mij met gebiedend gebaar in de rede. Ik vraag u verschooning, zeide zij, maar gij vergist u zeer. Ik weet van Eleonore's persoonlijke gevoe lens zoo goed als niets. Het raadsel moet dus worden op gelost door een ander als ik. Ik achtte het nu noodig de bakens te verzetten. Heeft Eleonore, toen zij u bekende, dat de sleutel in haar bezit was gevonden, u eveneens medegedeeld, waar en hoe zij daaraan gekomen was en om welke reden zij hem verborgen hield? Neen. Ze heeft u dan slechts het feit medegedeeld zonder eenige verdere verklaring? Ja. Was dat niet een zonderling soort van vertrouwelijk heid tegenover iemand, die haar nog kort te voren zonder omwegen had beschuldigd, een zware misdaad begaan te hebben? Wat bedoelt gij vroeg zij met plotseling be vende stem. Gij zult toch niet ontkennen, dat gij eens niet slechts geneigd waart haar te verdenken, maar haar zelfs ronduit van deze misdaad beschuldigd hebt? Verklaar u nader, zeide zij met aandrang. Herinnert gij u niet, miss Leavenworth, wat er ge sproken is in het salon, waar gij met uw nicht alleen waart op den morgen van het verhoor, juist voordat Gryce en ik binnenkwamen. Hebt gij dau iets gehoord? fluisterde zij, terwijl in haar oogen de grootste schrik te lezen stond. Ja, ondanks mij zeiven. Ik stond juist bij de deur en.... Wat hebt gij gehoord? Ik vertelde haar welke woorden ik had opgevangen. En Gryce? Gryce stond naast mij. En toch hebt gij niets gezegd hij het binnenkomen? hernam zij, terwijl zij mij aanzag als wilden haar oogen mij verslinden. Neen. Gij schijnt het evenwel niet vergeten te hebben. Hoe zou dat ook mogelijk zijn, miss Leavenworth? Haar hoofd viel moedeloos op de borst; zij scheen voor een enkel angstvol oogenblik verzonken in een wereld van wee en duisternis. En dat is dus het doel, waarmede gij dezen avond hier zijt gekomen, zeide zij plotseling, terwijl zij zich met geweld aan haar neerslachtigheid onttrok en mij vol verontwaardiging aanzag. Met die afgeluisterde woorden in uw hoofd geprent, komt gij hier binnen, martelt mij met allerlei vragen, en.... «Vergeef mij,» viel ik haar in de rede, «maar zijn mijne vragen van dien aard dat uw billijke achting voor iemand waarmede gij gewoon waart dagelijks om te gaan, u zou verbieden ze te beantwoorden? Doe ik aan mijn waardig heid pis man te kort door u te vragen, wat u er toe dreef om zoo zwaar een beschuldiging uit te spreken op een oogenblik, toen al het gebeurde u nog versch voor den geest stond, terwijl gij later, toen uw aantijging meer

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1