kers, met besommiog van f 10 tot f 25, en 4 Engelsche kotters met besomming van f 80 tot f150. Prijzen: tarbot f 10 lot f 12, gesorteerde tong 35 tot 45 c. per stuk, en schol f 6 tot f 14 per 50 kilo. Tessel, 25 Mei. Onder de vis- schers gaan gedurig meer stemmen op tegen het verdelgen van tarbot, tong enz., door hen die met netten, van nauwe ma zen voorzien, visschen, en nagenoeg alles opvangen. De voortteling van tong, tarbot en an dere dure vi&chsoorteu, zou door dat euvel niet weinig worden tegengewerkt. Zij, die hunne belangen ook in de toekomst juist inzien, zouden gaarne willen dat de regee- riug tusschenbeide kon treden, om deze zaak in het belang van alle visschers op afdoende wijze te regelen. Wellicht wordt de ,/Vereeniging tot be vordering van de Nederlandsche visscherij", die spoedig hare jaarlijksche algemeene vergadering houdt, bereid gevonden, deze zaak tot een punt van onderzoek en be spreking te maken. Lemmer, 25 Mei. Gedurende deze week, tot heden, werden aan tie aaszoute- rijen voor de Noordzee-visscherij te dezer plaatse aangebracht 16.000 stuks of 80 tal geep. De vaugst is ongunstig, waardoor de prijzen hoog zijn. De zouters namen af tot f20 per 200 stuks of tal. LAND EN TUINBOUW. Uit het programma van het onderwijs aan de Tuinbouwschool „Amsterdam" te Watergraafsmeer blijkt dat het onderwijs aan die school in een driejarigen cursus wordt gegeven aan jongelingen, die don leeftijd van 15 jaren hebben bereikt en die tot degelijke, ontwikkelde en practi- sche tuinbouwers wenschen opgeleid te worden. Het spreekt van zelf dat jongelieden, die den driejarigen cursus hebben door- loopen en met goed gevolg het eindexa men hebbeu afgelegd, daarom nog geen tuinbouwkundigen in den volsten zin van het woord zijn. Zij moeten, na de school verlaten te hebben, in goed ingerichte binnen- of buitenlaudsche kweekerijen ver der worden bekwaam gemaakt voor het vak, dat zij in den tuinbouw wenschen uit te oefenen. Het schoolgeld bedraagt f125 per jaar, terwijl uitstekende gelegenheid bestaat tot huisvesting. BS N N E N 1, A N I». De heer Th. D e lp rat geeft in Eigen Haard verslag van een bezoek aan den Merapi, op Suma tra's Westkust. Er zijn eenige af beeldingen van den vulcaantop en krater bijgevoegd, aan de beschrij ving van den mijningenieur Verbeek ontleend, of naar photografieën van den ingenieur Delprat en zijn koe lies op den kraterrand genomen. Eigen Haard bevat een uitvoerig artikel over prof. E. C. Donders, wiens zeventigste verjaar dag heden wordt gevierd. Zijne be- teekenis als leeraar, zijne verdiensten voor de wetenschap, op het gebied der oogheelkunde en vooral op dat der physiologie, worden er kort en duidelijk in uiteengezet. Bij dit opstel is gevoegd eene groote houtsnede naar het portret van Donders, door mej. Bramine Hubrecht. De Utrechtsche hoog- leeraar dr. G. van Overbeek de Meijer is benoemd tot eerelid van de Epidemiologische Vereeniging te Londen. Het hoofdbestuur van den Provincialen bond der vereeni ging «Het metalen kruis» in Noord- Brabant heeft aau de leden een uitvoerig verslag gezonden van de feestviering ter herdenking van den 55en gedenkdag van den Tiendaag- sehen veldtocht, op 2 Augustus 1886 te 's Hertogenbosch gehouden. Een daarbij gevoegde lijst ver meldt de namen der ridders van het Metalen Kruis, ten getale van 80, die aan de viering van den gedenk dag hebben deelgenomen en van de ridders, die daarin door bizondere omstandigheden waren verhinderd. De afdeeling 's-G raven- hage van de Vereeniging ter be vordering van fabriek- en hand werknijverheid in Nederland, zal Donderdag 31 dezer eene vergade ring houden ter behandeling vaa de wettelijke maatregelen, door de re geering te nemen naar aanleiding der gehouden enquête. Als secreta ris der afdeeling is opgetreden de heer J. B. van Berckel, in de plaats van den heer P. E. W. Mouton, die na jaren lang die functie met groote toewijding te hebben vervuld, zijn ontslag heeft genomen. In het Academisch Zie kenhuis te Groningen is aangesteld tot huismeesteres D. W. Keur, thans als zoodanig werkzaam in het Rijks- krankzinnigen gesticht te Medemblix. Zuiderzee-Vereeniging. In de Zaterdagmiddag te Amsterdam gehouden alg. verg. der Zuiderzee-vereeni- ging werd een voordracht gehouden door den heer C. T.eij, ingenieur, chef van het lechnisch onderzoek der Vereeniging, die daarbij weuschte te beantwoorden te vra gen: 1. Waarom is een nieuw onderzoek noodig? en i. Wat is te onderzoeken? Na de geschiedenis der verschillende ontwerpen van indijking enz. medegedeeld te hebben, verklaarde spreker, dat de hoofd gedachte steeds was geweest: landaanwin ning op de meest voordeelige wijze, ter wijl in een land als het onze, waar voort durende strijd tegen het water te voeren is, z. i. tevens de vraag gesteld had moe ten wordenhoe kan zulk een groot werk dienstbaar gemaakt worden aau blijvende verbeteriug van den waterstaatkundigen toestand van het land. En daarop dien grondslag nimmer een ontwerp is opgemaakt, is een nieuw onderzoek noodig. Trou wens, ook met het oog op de aanwinning van land is het de vraag, of de ondiepe Wadden daarvoor niet veeleer in aanmer king komen dan het zuidelijk gedeelte der Zuiderzee. Op de vraag«wat is er te onderzoe ken?" moet het antwoord in de eerste plaats luidende bodem van dat gedeelte der Zuiderzee en der Wadden, waar nog geen bodemonderzoek heeft plaats gehad. Voorts zijn er nog technische vraagpunten te onderzoeken, waaronder echter een der voornaamste is de vraaghoe bij iusluiting van den IJsel de waterloozing zal zijn? Spreker beschouwde ten slotte de ver schillende lijnen van afsluiting. Aau de gestelde eischen kuunen z. i. alleen de noordelijke afsluitingen in meer of minder mate voldoen, waarvan om ver schillende redenen de lijn over Wieringen de voorkeur verdient. Voor zoover de kennis van den bodem strekt, zullen vermoedelijk vier indijkingen binnen die afsluiting uitgevoerd kunnen worden, namelijk lo. een indijking van het zuidwestelijk gedeelte. 2o. eeu indijking van het zuidoostelijk gedeelte, met behoud van een open stroom baan tussehen deze en de vorige indijking, ter breedte van bijv. 1500 M. ten dienste der scheepvaart. 3o. een indijking van het Wieriuger- meer. 4o. een indijking van den hoek ten noordoosten van Urk, wanneer daar name lijk, zooals ondersteld wordt, vruchtbare gronden zijn. Het in te stellen onderzoek, zegt spr. ten slotte, zal volledig moeten zijn. De volledigheid eiseht, dat het niet tot eeu enkel ontwerp beperkt blijve, maar dat worde onderzocht welke gedeelten van de geheele Zuiderzee, de Wadden en de Lauwerzee voor afsluiting en droogmaking geschikt zijn. Onpartijdig hoopt spreker bij zijn on derzoek te zijn, dooh naast die onpartij digheid heett hij den ernstigen wil, om een zooveel mogelijk bevredigende oplos sing te vinden van het bij uitstek groot- sche en nationale vraagstuk, als de afslui ting en droogmaking van de Zuiderzee en Wadden zijn zal. Den afgeloopen nacht heeft het in de omstreken van Hil versum bizonder sterk gevroren. Ge heele akkers met aardappelen, boo- nen, enz. zijn door den vorst ver nietigd. Zaterdagmiddag werd in het familiegraf op de begraaf plaats aan de Groenesteeg te Lei den ter aarde besteld het stoffelijk overschot van wijlen mr. J. C. Du Pui, iu leven griffier bij het kanton gerecht te Haarlem. Bij aankomst te Leiden sloten aan de woniDg van den schoonvader des overledenen, den heer P. I. De Ere- mery, de overige betrekkingen zich bij den stoet aan. Behalve vele belangstellenden van Leiden hadden zich bovendien op den doodenakker vereenigd eenige rechterlijke ambtenaren uit Haarlem en Den Haag, om den doode de laatste eer te bewijzen. Toen de kist in de groeve was neergelaten, wijdde de predikant der Waalsche gemeente te Haarlem, ds. Debry, eenige gevoelvolle woorden van waardeering aan het leven van den man,dien hij herdacht als broeder ea vriend, als echtgenoot, vader en lid der maatschappij, dia zich door tal van bemiunelijke eigenschappen keumerkte, veel goeds voorzijn evenmensch dead en door wiens heengaan zeer veel zal worden ver loren. Na tot de om het graf treu rende weduwe en kinderen woorden van troost en opwekking te hebben gericht, sloot hij zijne rede met ge bed, waarna de familiebetrekkingen bloemen strooiden op de kist, welke het hun dierbaar overschot bevatte, en verlieten zij slechtB noode deze plaats, waar zij zooveel dierbaars moesten achterlaten. De heer S. A. Klaassen, particulier te 's Gravenhage, en an deren hebben aan den gemeenteraad aldaar concessie aangevraagd tot het oprichten van een Casino met operagebouw, lees- en speelzalen in de nabijheid van het dorp Seheve- ningen, o. a. onder de volgende voorwaarden lo. Tot het oprichten van een Casino in de nabijheid van het dorp Scheveningen, met recht een zaal te bestemmen tot roulette en trente- et-quarantaspel met een minimum van f 2,50 en een maximum van 6000 gulden. 2o. Aan dit Casino zal verbonden zijn een operagebouw, lees- of 3o. Aan de gemeente jaarlijks te betalen voor iedere speeltafel een bedrag van f 25.000. 4o. Niemand tot de speelzaal toe te laten dan de leden der eerste sociëteiten van 's-Gravenhage en vreemdelingen naar goedvinden van de directie. 5o. Bij opening van het Casino eene storting van f 50,000. 6o. Aan de gemeente 's-Graven hage jaarlijks te betalen voor de algemeene armen een bedrag van f200,000. 7o. Afkoop van den tol op den Scheveningschen weg. 8o. De concessie te verleenen voor den tijd van 99 jaren. 9o. De concessionarissen verbin den zich om bij de verleening der concessie te deponeeren aan de Ned. Bank, onder het beheer van het bestuur van 's-Gravenhage, een som van een millioen Ned. guldens, waar van de rente zal strekken tot waar borg der voorwaarden. Naar wij vernemen, heeft de bierhuishouder, die in de Boter- straat te 's-Hage het te vondeling gelegde kindje vond, dat tot zich genomen en het den naam gegeven van Cornelia Boterstraatje. (Vad.) Donderdagavond werd in de pakhuizen van den likeur stoker Florijn, aan het Haagsche veer te Rotterdam, door twee kerels, oude kennissen der politie, ingebro ken, Daar zij op heeterdaad werden betrapt, zaten zij heel spoedig ach ter slot en grendel. T e s-H age loopt een man rond, ongeveer 50 jaren oud, die, in het werkpak van stukadoor, zich bijna huis aan huis bij de bewoners aanmeldt en beweert, dat hij het vorig jaar daar ten huize gewit heeft. Ziet de man, dat men zich niet laat foppen of zijn diensten niet noodig zijn, dan komt de aap uit den mouw en vraagt hij een kwartje voor het koopen van witkalk. Het is gebleken dat deze persoon zich onder verschillende namen laat aandienen en het geld, dat hij van sommigen weet te verkrijgen, aan sterken drank uitgeeft. Te Dordrecht loopt een verhaal van eene daad, die den be drijver, zoo het verhaal juist is, aanspraak geeft op den eerenaam van held, en wel in de beste be- teekenis van het woord. Bij de ontploffing in de gasfabriek te Gorinchem begreep Christiaan Diederik de Haan, daar werkzaam, dat zoo de hoofdkranen niet spoedig afgesloten werden, het leven van duizenden zijner medeburgers gevaar zoude loopen. Maar om die kranen af te sluiten, moest hij eene in vlam staande ruimte door, waarin hij mis schien zeif zou omkomen. Dit schrik te hem echter niet af; hij deed wat hij zijnen plicht achtte. Half' verbrand werd hij na de volvoering van die heldendaad op genomen, en bezweek een paar da gen later aan zijne bekomen wonden. Eenige werklieden te Zaamslag waren Zaterdag bezig met het afbreken eener oude boeren schuur. Ofschoon men meende, dat er voor vallen nog geen gevaar be stond, stortte naar men vermoedt door wind, de schuur eensklaps in. De werkman J. Bavekoo werd door in verkeerde richting te loopen, on der het vallende hout bedolven. Met gebroken schedel en heenen werd hij er stervende van onder uit ge haaid. De anderen kwamen met den schrik vrij. Door het schrikken v an het paard is Vrijdag namiddag op den weg naar Jutphaas een vigi lant, waarin twee heeren uit Utrecht gezeten waren, in den Rijn geloo- pen. De koetsier, die bijtijds van den bok was gesprongen, had het geluk de heeren uit hun netelige positie te redden, door zich in het wate.r te begeven en het portier te openen. Paard en rijtuig werden met veel moeite, door ter hulp gesnelde land bouwers, op den weg gebracht. Vr ij dagavond vertrok het detachement huzaren onderlui tenant Tilanus, uit de venen naar Deventer in garnizoen terug. Het tegenovergestelde van werkstakea gebeurde dezer dagen te Weerdin- germond; 40 baggeraars kwamen daar bij de verveners werk zoeken. Slechts enkelen hunner gelukte dit, daar er reeds overvloedig werk volk is. Naar de heer W". O. Kerk- hoven te Lochem, administra teur van het thans verbrande Or derbosch te Apeldoorn aan de redactie der Apeldoornsche Courant mededeelt, moet de brand veroorzaakt zijn door het uitvliegen van sintels van eene locomotief, niet aan den zandkant, doch op de heide, over een beekje heen, waar duidelijk het begin is aan te wijzen, een en ander gestaafd door getuigen. De heer K. is voornemens de Holl. IJzeren Spoorwegmaatschappij tot vergoeding aan te spreken, daar er voor f 60 h 70,000 vernield is. Het bosch was gedeeltelijk verze kerd. Te Dreumel zijn door een hevigen brand acht huizeD, waar onder twee boerenhofsteden, in de asch gelegd. Boschhrand. Onder Wa teren, gem. Diever heeft een hevige boschhrand gewoed. Eerst nadat ongeveer 80 H. A. een prooi der vlammen geworden waren, slaagde men er in, het vuur te stuiten. Met deze droogte kan in boeehrijke stre ken haast niet voorzichtig genoeg met vuur worden omgegaan; want één vonkje is, bij niet tijdige ont dekking, voldoende, om alles in lichte Taaie te zetten. Door de g e m e e nte-politie te Tilburg is proces-verbaal opge maakt, wegens het zonder verlof van den burgemeester verspreiden van socialistische drukwerken op de openbare straat, tegen A. B., win kelbediende uit 's-Bosch, en M., apothekersbediende te Rotterdam, beiden zonder werk. Een der bij den brand in de fabriek van de heeren Gebrs. Palthe te Almeloo gewonden, zekere Prinsen, is aan de gevolgen van de bekomen verwondingen overleden. Hij was een oppassend jongeling van 21 jaren. RECHTSZAKEN, De rechtbank te Amsterdam deed in de zaak der erfgooiers uitspraak. Het bestuur der erfgooiers werd in zijn vordering (tegen de gemeente Hilversum en de Hol- landscbe IJzeren spoorvvegmaatschappij)niet ontvankelijk verklaard. De arrondissements-rechtbank te Rot terdam behandelde heden de zaak tegen de beruchte inbrekers Jesaja Hangjas en Willem Kraaybeek, beschuldigd van ver schillende diefstallen. 32 getuigen werden in deze zaak gehoord. De eisch luidt 6 jaar voor ieder. WEEZEN- EN ARMENZORG» Uit het 9e jaarverslag van de vereeni ging „Mirjam", gevestigd te Amsterdam, blijkt, dat zij tot heden 38 kinderen in verpleging nam. Haar doel is: kinderen op te nemen die in geen kerkelijk of bur gerlijk gesticht opgenomen kunnen wor den o. a. kinderen, wier ouders verzuim den zich als leden bij eeu der kerkgenoot schappen aan te sluiten; kinderen, wier ouders verzuimden de bewijzen van hun lidmaatschap bij hun kerkgenootschap op te vragen, wanneer zij zich elders vesti- waarheid bleek te bevatten dan gij zelf wellicht hebt ver moed, met evenveel overtuiging de onschuld van uw nicht in bescherming naamt?» Het was als had zij niets verslaan van hetgeen ik zeide. «O welk een vreeselijk lotl» riep zij klagend. «Welk een vreeselijk lotl» «Miss Leavenworth,» zeide ik oprijzend en haar ernstig in de oogen ziende, het is onmogelijk, dat gij, ondanks de tijdelijke vervreemding tussehen u en uw nicht, haar vijandelijke gevoelens zoudt kunnen toedragen. Volhard dus niet langer in uwe ontkenning en noem mij ten minste den naam van hem, voor wien zij haar goeden naam op het spel zet. Een enkele wenk Wanneer gij het zelf niet weet, ik kan het u niet zeggen. Vraag mij niet meer, mijnheer Raymond,» viel zij mij in de rede, terwijl zij opstond en mij scherp verwijtend in de oogen zag. En tegelijker tijd zag zij voor de tweede maal naar de pendule. Ik besloot toch het langs een anderen weg nog eens te beproeven. Gij hebt mij zoo straks gevraagd,» hernam ik, of, wanneer iemand iets kwaads heeft bedreven, hij gehouden is dit te bekennen, en ik heb geantwoord, dat dit niet noodzakelijk was tenzij hij daarmee gedaan onrecht her stellen kon. Herinnert gij u dat? Haar lippen bewogen zich, maar de woorden bleven ach terwege. Ik kom tot de overtuiging,» ging ik plechtig voort, haar opgewekt gevoel willende levendig houden, dat bekentenis de eenige weg is om deze moeilijkheid te boven te komen en dat alleen door de woorden, die gij kunt spre ken zoo gij wilt, Eleonore kan verlost worden van het lot, dat haar anders wacht. Kunt gij 't dan niet van u-zelf verkrijgen om u een echte vrouw te toonen door mij op mijn dringende bede onbewimpeld te antwoorden? Ik scheen nu de rechte snaar te hebben aangeraakt; zij beefde zichtbaar en in haar oogen lag het verlaDgen om te spreken. O, indien ik kon! zeide zij nauwlijks hoorbaar. Waarom zoudt ge niet kunnen? Indien gij het niet doet, is uw geluk voor goed verloren. Dat Eleonore vol hardt bij haar stilzwijgen, is nog geen reden, dat gij dit ook zoudt doen; gij maakt daardoor haar toestand hache lijker. Ik weet het, en toch weet ik geen ander middel dan te zwijgen. Het noodlot drukt zoo zwaar op mij, dat ik geen uitweg voor mij zie. Ik neem de vrijheid dit te betwijfelen. Er is altijd ontkoming mogelijk aan banden, die als de uwe denkbeel dig zijn. Neen, neen, riep zij uit, gij begrijpt mij niet. Ik begrijp dit, dat de rechte weg de beste is, en dat hij, die zich roekeloos waagt op zijpaden, onherstelbaar afdwaalt. Een licht, dat mij met hoop vervulde, flikkerde eensklaps in haar oogen; haar boezem zocht lucht in een luiden snik, en reeds had zij de lippen tot spreken geopendtoen wij heiden opschrikten door een krachtisren ruk aan de huisbel! Oriep zij uit, zich snel omwendende, zeg, dat ik hem nu niet kan spreken, zeg hem Laat u door niets verontrusten, drong ik aan, haar beide handen in de mijne drukkende, denk aan niets, dan aan hetgeen wij nu bespreken. Ik heb u een vraag gedaan, en van de beantwoording zal het afhangen, of de sluier, die deze noodlottige zaak omhult, al dau niet zal worden opgeheven; ik bezweer u dan bij 't heil uwer ziel mij te zeggen, door welke noodlottige omstandigheden gij gedwongen wordt om Houd op, om Godswil, riep zij uit, haar handen losrukkend, strak3 zal de deur geopend worden, en {Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2