gen; ook kinderen van onwettige geboorte, mits de moeder overleden zij. Vier der meisjes zijn reeds dienstbaar, 2 jongens kozen liet timmervak, 2 bet rietdekken, 1 het houtdraaien, 2 het boe renvak en een is als eerste bediende in eene kruidenierszaak werkzaam. De onkosten van verpleging worden ge vonden uit bijdragen, hetzij jaarlijks of voor eens, terwijl de benoodigde kleederen door dames onder den naam van Vrou wenvereniging" worden verstrekt. A.an contributiën en giften werd in 1887 /8 ontvangen p. m. f2700, terwijl uitgegeven werd aan verpleeg- en andere kosten f2600. Van wijlen den heer J. van den Els- aker, alhier overleden 8 December 1887, ontving de Vereeniging een legaat groot vijfhonderd gulden met vruchtgebruik belast. /Mirjam" strekt hare zorg nog verder uit dan tot in de termen vallende kinde ren die, door welken toestand dan ook, zouden verwaarloozen mits voor hen, zonder bezwaar der kas worde betaald. Het bestuur is thans saamgesteld uit de heeren dr. G. J. Vos Azn., predikant; A. Terstall Jr., secretaris; J. H. F. Scher- witz Jr., penningmeester; prof. J. H. Gunning, mr. A. R. Falck te Utrecht, J. J. Verbrugh de Velp, dr. H. Pierson te Zetten, dr. L. Heldring te Middelburg, D. v. d. Most van Spijk te Haarlem. INGEZONDEN. Voorden inhoud dezer rubriek stelt de liedactie zich niet aansprakelijk.) Bliksemgevaar bij Telefoongeleidingen. Nadat ook door mij gedurende de laatste vijf jaren te Haarlem twee gevallen wer den geconstateerd, die duidelijk het niet geringe gevaar aantoonden, dat tele foongeleidingen aan of op, zelfs over een perceel voor het inslaan van den bliksem opleveren, welke beide .gevallen, waarvan het eene deerniswaar dige gevolgen na zich had kunnen slepen, vermeld werden door den heer dr. Mau- rits Snellen, directeur van het K. N. M. Instituut te Utrecht in zijne //waarnemin gen der onweders in Nederland," gaf laatst genoemde dezer dagen bij den heer H. G. Bom te Amsterdam een werkje uit, ge titeld: //de bliksemafleider," waarin nog maals op het verhoogde gevaar, aan telefoon geleidingen verbonden, wordt gewezen, doch tevens de middelen worden aangegeven, om tegen luttele onkosten dat gevaar te voorkomen. In het belang van het Haarlemsche publiek vond ik het gewenscht de volgende regelen uit bovengemeld voor een ieder hoogst inte ressant geschrift, hier even aan te halen. Na vooraf de opmerking te hebben ge maakt, dat //telegraaf- of telefoondraden zeer dikwijls beschermend werken ten op zichte van een gebouw in welks nabijheid zij gespannen of waaraan zij bevestigd zijn," vervolgt de geachte schrijver aldus: //Dikwijls zal echter de draad gevaar- //aanbrengend wordenhij zal aarae* //lijk de overbrenger kunnen worden van //eene ontlading, die op aanmerkelijken //afstand van het gebouw heeft plaats ge- //had en dit dus anders niet zou hebben //getroffen, maar nu, wanneer de grond- //verbinding van den draad niet «voldoende is, door het gebouw plaats //heeft en daar schade aanricht. Het sterkst //sprekende voorbeeld van zoodanige uit- werking van telefoondraden wordt, voor //ons land, wel gevonden in het voorval, //dat den 4deu Juli 1884 te Gent in de //Betuwe plaats greep in een huis, dat //telefonisch met Eist verbonden was. De //bewoner zat des namiddags ongeveer te //vijf uren voor het open raam te lezen //en hoorde in de verte het rommelen van «rden donder, maar was niet in het minst //verdacht op een nabijzijnd onweder, toen //hij eensklaps vlak boven het hoofd een //hevigen slag hoorde, hij sprong op en //zag de vlam door het raam langs //den telefoondraad gaan over eene //lengte van ongeveer 50 c.M. De slag //was zoo hevig, dat de huisgenooten ver- //schrikt toesnelden evenals eenige buren, //die beweerden gezien te hebben dat de //bliksem loodrecht op het huis sloeg. //Daarop volgde een t w e e de slag en nu //zagen wederom de aanwezigen de vlam //langs den draad in de kamer komen, //doen weder niet verder, dan de eerste //maal, dit is tot 50 c.M. van de plaats, //waar de draad binnenkomt; daar is e n .«/ijzeren kram in de muur geslagen, die //den draad vasthoudt. Onmiddellijk daarop //volgde een derde slag, waarop de draad waf brak, opkrulde en het omkleedsel daar- //van even als de zolder in brand vloog. //Terwijl men binnenshuis de vlam met //natte doeken bluschte, werd daar buiten //de draad bij den ingang bij het raam n og tweemaal getroffen en daarna //was het onweder voorbij. Om nu deze //ii a d e e 1 i g e werking van telegraaf- of //telefoonlijnen te ontgaan en dus alleen //de beschermende over te houden, //moeten maatregelen genomen worden, die //verhinderen dat eene ontlading van uit //de verte naar een gebouw wordt heen- //geleid of haar een weg langs en niet //door het gebouw doen volgen" enz. Mocht iemand omtrent de beide in den aanvang dezer regelen vermelde, door mij waargenomen gevallen of omtrent het plaatsen van het bovenbedoeld bevei ligingstoestel eenige nadere inlich tingen verlangen, hij vervoege zich alsdan bij den ondergeteekende, die zich gaarne daartoe bereid verklaart. Onder dankzegging voor de afgestane plaatsruimte, Uw dw. dr. H. OVERHOEF, Waarnemer der onweders voor Haarlem, Sophiastraat No. 6. Haarlem, 26 Mei 1888. BUITENLAND Duitsehland. Volgens nadere be richten omtrent het voorgevallene in het park van het keizerlijk kasteel te Charlottenburg is het nu gebleken, dat de parkwachter eene valsche aangifte heeft gedaan. Na eerst te hebben volgehouden, dat hij door een geweerschot van een der mili tairen in den arm was gewond, is hij bij het nader verhoor door zijn eigen tegenstrijdige verklaringen zoodanig in de klem gebracht, dat hij eindelijk heeft bekend, zich zelf in de zoogenaamde houtkamer eene wond te hebben toegebracht, en de valsche aangifte te hebben gedaan om zijne superieuren uit mede lijden te doen besluiten, hem een beteren post te geven. Frankrijk. De minister van Ma rine heeft de volgende nota mede gedeeld Een telegram van het alge meen goevernement van Indo-China meldt van 19 dezer, dat de kolonne van graaf Bose, die tegen Doney Banh opereerde, te Maszif, gelegen tusechen den Rooden vloed en de zwarte rivier, een post Muong ver overde, na een levendig gevecht, waarbij wij 9 dooden hadden .waar onder een kapitein) en 6 gekwetsten. Oostenrijk. Aan de Times wordt gemeld dat het publiek met span ning naar de economische maatre gelen uitziet welke de Duitsche re geering tegen Rusland wenscht te nemen. Naar aanleiding van het verbond tusschen de beide germaansche rij ken, zon Oosten: ijk dan wel eens gelijke maatregelen kunnen nemen. De Duitsche correspondent van de Daily News verneemt, dat on derhandelingen worden gevoerd tus schen Duitsehland en Frankrijk om gemeenschappelijke maatregelen te nemen tegen den invoer van Rus sische producten. De Russische regeering overweegt van hare zijde om de rechten op kolen, katoen en champagne uit Duitsehland, te verhoogen. De Italiaansche afgevaardig den voor de Fransch-Italiaansehe democratische volksvergadering zijn aangekomen. Daarbij heerschte zeer veel geestdrift. Albani zegt dat het verbond tusschen Italië en Duitseh land eene anti-Italiaansche zaak is. GEMENGD NIEUWS. De Huisvrouw deelt een kunststukje mede, even verrassend als eenvoudig: Eenige afgesneden grasmadelief jes worden op een bord gelegd, met de stelen dicht bij elkander in het midden van het bord, en de bloe men naar de buitenzijde gekeerd. Na vervolgens het bord met water te hebben gevuld legt men op de uiteinden der stelen een vrij zwaren steen. Na eenige uren richten de madeliefjes zich rondom den steen op en vormen een fraai bouquet. Een waaghals, Samuel Osborne, is in een klein éénpersoons roeibootje het EngelseheKanaal over gestoken; hij legde 40 h 50 Eng. mijlen in dertien uren af, bij een sterken wind. Een paar jaar gele den deed Osborne reeds van zich spreken, toen hij vijttig mijlen in twaaif uren roeide. Het plan bestaat om ver schillende voorsteden van Berlijn door een kabelspoorweg met de hoofdstad te verbinden en de ma chines voor dien spoorweg noodig, tevens dienstbaar te maken aan de electrische verlichting der groote wegen tusschen de voorsteden en Berlijn. Dezer dagen kwam bijde Fransche Kamer een verzoekschrift in, geteekend docr een groot aan tal fabrikanten van gruyèrekaas. Onder voorwendeel dat de handel kwijnt, vragen die heeren, dat men in het leger, eens in de week, het rantsoen vleesch door 200 gram men kaas vervange. Daar Frank rijk 400,000 soldaten onder de wa pens heeft, zou dat een verbruik van 80,000 kilo kaas 's weeks ver oorzaken en in een jaar zouden die fabrikanten aldus 4,160,000 kilo kaas meer verkoopen. Wat zullen de slagers zeggen? Te Triest zal den 9den Juni de tentoonstelling worden ge opend van wijnen en de werktui gen, welke voor den wijnbouw noo dig zijn. De tentoonstelling zal ge paard gaan met een groote wijn markt, terwijl den 16den en 19den Juni de tentoonstellingen voor bloe mencultuur en tuinbouw zullen worden geopend. Het bestuur van de ver eeniging «Het roode Kruis» in Italië heeft een trein doen samenstellen, met al die soorten van wagens, die in een Lazareth-trein benoodigd zijn, ten einde daarmede proeven te ne men op het traject RomeBologna Genua. De trein bestaat uit zes rijtuigen van welke er een tot voorraads- wagen dient. De eerste wagen heeft vier afdeelingen, welke bestemd zijn voor den geneesheer, den militairen bevelhebber en de geestelijken; iedere afdeeliug is voorzien van een bed met springveeren matras, een tafel en eenige meubelen. De tweede wa gen heeft twee afdeelingende eer ste bestaat uit een volledige apo theek, benevens eene verzameling chirurgische instrumenten en ver- baudstoffen en de tweede afdeeling wordt gebruikt tot voorraadkamer voor de apotheek. Ook de derde wagen heeft eveneens twee afdee lingen; in de eerste zijn voorhanden vier bedden voor gewonde officieren, in de tweede afdeeling houdt de administrateur bureau. De vierde wagen is voor gewone soldaten en heeft twaalf bedden. Vervolgens is de vijfde wagen bestemd voor keu ken. Deze is zoo groot, dat er ge legenheid bestaat om voor twee honderd personen spijzen gereed te maken. In het geheel zullen er twaalf Lazareth treinen vervaardigd en op verschillende hoofdstations van het koninkrijk gestationeerd worden. Te Caserta heeft onder de volgende omstandigheden een moord plaats gehad. Een jongman uit Melito had de dochter van een aanzienlijk beer geschaakt. Na lang zoeken vond men de gelieven in een herberg in de bergen. De vader van 't meisje werd ontboden, nam zijn dochter mee en weigerde elke verzoening met den jongen man, die niets liever begeerde dan 't meisje te huwen. Hij werd echter gearresteerd en eerst na 10 dagen in vrijheid gesteld. Nauwelijks uit de gevangenis op straat gekomen, snelt hem een rijtuig voorbij, waar uit een schot wordt gelost, dat hem in de borst treft; de jongeling stort ontzield neer, het rijtuig was ter stond uit het gezicht, de moorde naars verdwenen. Uit Zurich meldt men, dat mevrouw Kempin, die aldaar in da rechten gestudeerd en den doctors titel verworven heeft, zich als pri vaatdocent in 't Romeinsch recht heeft gevestigd en reeds een cursus houdt, in afwachting eener gevraag de aanstelling aan de universiteit. De aanleiding tot haar optreden in deze richting is, dat haar geweigerd werd voor haar man als procureur in een proces te ageeren. De rech ter besliste dat 't Zwitsersch recht dat niet toelaat. Een part ij spiegels voor een koopman in de fabriekstad Lodz in Polen, bestemd, kwam dezer da gen uit het buitenland te Granzia aan. Aan het grenskantoor liet een van de douanen bij ongeluk een van die spiegels vallen, waardoor het glas verbrijzeld werd. Tot groote verbazing der aanwezigen bleek toen dat de kleine opening tusschen het glas en het houtwerk van de ach terzijde met echte Brusselsche kan ten was aangevuld. Natuurlijk on derzocht men thans ook de overige spiegels die allen kaDt bleken te bevatten. De slimme smokkelaars hadden dus door een, voor hen noodlottig toeval, geen wil van hun mooi uitgedacht plannetje. Omtrent den tragischen dood van den Corsicaanschen ban diet Alessandri worden uit Ajaccio de volgende bizonderheden bericht: Alessandri had een schuilplaats gevonden in een grot op een hoogte van 1400 meter. Toen de gendar mes, in grooten getale, hem kwa men zoeken, verschanste hij zich daar, en maakte zich gereed een beleg uit te houden. Maar door een rookend vuur aan den ingang van de grot, evenals men wel aanlegt bij de holen van wilde dieren, dwon- de gendarmes hem, te voorschijn te komen. Alessandri trad toen naar buiten en schoot op zijn vervolgers. Deze schoten terug en, door vijf kegels getroffen, viel de beruchte roover dood neder. Men vond in het hol krijgsbe hoeften en levensmiddelen van al lerlei aard. In Ohio (A m.) woont een Franschman, die jaren geleden naar Amerika is vertrokken metde duitjes eener weduwe, wier fortuintje hij administreerde. Hij heeft er een enorm fortuin mee gemaakt. Dezer dagen ontving de dochter der we duwe, die bij een ongehuwd notaris, een veertiger, in de omstreken van Lyon diende, en zich nog maar flauw de droefheid harer moeder over het verlies weet te herinneren, een schrij ven van den rijkaard, waarin hij zijn schuld bekende, om vergiffems vroeg en haar een chèque zond van 500,000 fr. op een bankier te Parijs. Haar meester, die zij alles mee deelde, heeft haar niet alleen zijn diensten aangeboden het geld te doen innen, maar op den koop toe... zijn hand en zijn hart. De gelukkige dienstmaagd heeft toegestemd en zoo zal het eenvou dige kind spoedig «mevrouw van den notaris» zijn. LAATSTE NIEUWSTIJDINGEN. STADSNIEUWS. Bij de firma P. van Cittert Zonen al hier is tentoongesteld een plan tot over brugging van den overweg aan den Kruisweg. Ontwerper is de heer J. J. Thooleu, te 's-Hage. De toegangen tot de brug, die slechts één steunpunt heeft, zijn geheel overdekt, om te voorkomen dat de treden, aan weers zijden, bij regen, ijzel of sneeuw onbruik baar en gevaarlijk zouden worden gemaakt. De trap is M. 5.20 hoog, de brug zelf ongeveer 28 M. lang. Boven de ingangen aan de brugzijde zijn luifels aangebracht, om de lengte van de gebouwtjes (over dekkingen van de trap) anderhalven meter te bekorten, en toch den invallenden hoek, waaronder regen of sneeuw de eerste trede van den trap kan bereiken, niet grooter te maken dan 45 graden. Op deze wijze behoeft het gebouwtje aan de Stations zijde niet langer te worden dan het ge bouw van de H. IJ. S. M. aldaar. De ruimte onder den trap aan de brug zijde is minstens zoo groot als die van het houten hulpbureau van politie, dat thans op 't Stationsplein staat en zou uit nemend als zoodanig dienst kunnen doen. Het doel der aan de lage gedeelten van de gebouwtjes aangebrachte bordruimten is om daarop ad verten tiën te plaatsen, ter wijl ook binnen in de gebouwtjes 50 Ms daarvoor beschikbaar is, daar het overbodig is aan beide zijden in de bovengedeelten der gebouwtjes aan de brugzijde ramen aan te brengen, daar de trap door de ra men aan de eene zijde licht genoeg ontvangt. In twee der drie raamkozijnen zijn in het onderste gedeelte, luiken aangebracht in plaats van glas omdat de onderdorpel van het kozijn aan de brugzijde slechts weinig boven het brugdek, dat nog on geveer een meter in het gebouw door loopt, verheven is en glasruiten op die plaats dus allicht spoedig zouden worden stuk gestooten. Op de bordessen der trappen kunnen aan weerszijden tegen de muren rustban ken worden aangebracht. De globale berekening van kosten is f13.500. Wil men niets meer dan eene brug voor voetgangers, dan schijnt ons dit plan niet onaardig toe. De bezwaren tegen een over brugging zijn echter ook hier aanwezig. Ten eerste zal men zich nog wel eens bedenken, voor men van weerszijden tot een hoogte van M. 5.20 klimt, ten tweede is de overgang voor kinderen gevaarlijk, daar deze licht van de trappen zouden kunnen vallen. Deze bezwaren zijn evenwel bij eene overbrugging niet uit deu weg te ruimen. Het plan komt ons overigens voor, met veel zorg te zijn uitgewerkt, terwijl de kosten niet hoog zijn. Yoor hen, die derhalve een brug voor voetgangers zouden verlangen zonder meer, is dit ontwerp de bezichtiging o. i. ten volle waard. Het komt ons echter voor, dat het be ter zou zijn eene overbrugging te maken aan den Jansweg, dan aan den Kruisweg. Wel is het personen-verkeer aan laatst genoemden weg het drukst, doch de bar rière aan den Jansweg is langer tijd achter elkander gesloten omdat daar [het rangeer terrein zich bevindt. Wij betwijfelen evenwel, of de voor advertentiën beschikbare ruimte wel pro ductief zou zijn. Men doet in Haarlem nog niet veel aan deze wijze van reclame. In ons volgend nunvmer zal het 2e gedeelte van het artikel „JEen hoogstbelangrijke zaak" worden opgenomen. TELEGRAMMEN. BERLIJN, 28 Mei {Reuter.) Een vreesdij k voorval heeft hier plaats gehad: Van het koninklijk theater, waarin men bezig is eeuige veran deringen aan te breDgen, is heden ochtend een deel van den dakstoel ingestort. Van de veertig werklieden die op het oogenbhk in het gebouw aan het werk waren, zijn tot dus ver 26 voor den dag gebracht. Van dezen waren 6 dood. De brandweer zet het reddingswerk voort. -eA. Je bent taai vandaag, manl zei een vischvrouw dezer dagen op de markt tegen iemand, met wien zij 't over den prijs van eenige ton gen niet eens kon worden. Geen wonder, was het ant woord, «als mijn vrouw visch wil hebben, dan speelt ze aap wat heb je mooie jongen, en als ik er te duur voor betaal, speelt ze op haar poot. Wat zou jij nu doen, als je in mijn plaats was!" De vischvrouw. Meespelen en schoppen troef maken!» ÖRQHLBKSPEilNG in de Groote- of St. Bavokerk al hier, op Dinsdag 29 Mei 1888, des namiddags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. Adagio G. Merkel. 3. Fantaisie SonateA. Hesse. a. Adagio. b. Andantino. c. Allegro moderato 4. Première Meditation. A. Guilmant. 5. Finale. STGBMÏAASTÏERISNTÊN. Het stoomschip Gelderlandvan Rotterdam naar Java, passeerde 22 Mei Sagres. Het stoomschip Burgemeester den Tex, ver trok 26 Mei van Amsterdam naar Ned.-Indië. Het stoomschip Prinses Marievan Batavia arriveerde 26 Mei te Amsterdam. Het stoomschip Noord-Holland, van Rotter dam naar Java, vertrok 16 Mei van Colombo. Het stoomschip Bromo, leapt. Boon, van Rot terdam naar Java, arriveerde 26 Mei te Port- Said. Het stoomschip Prins Frederik Hendrikvan W.-Indië, arriveerde 27 Mei te Amsterdam. Het stoomschip Prinses Amalia, kapt. Harten, vertrok 26 Mei van Batavia naar Amsterlam. Het stoomschip Amsterdamder N. A. S. M. van Rotterdam naar New-York, passeerde 27 Mei des ochtends 3,50 uur Dover. O. wind. Burger li,; b.e gtaitd. GEBOORTEN 26 Mei. T. van den Berg-de Groot z. - H. J. Blom-van "Walwijk d. - 1.'7. C. A, J. Bakker- Goteling Vinnis z. - M. van Wort-de Droog z. - 28. J. C. M. Wassenaar-Stcffens z. OVJCUIJfiPbjN 26 Mei. J. B. de Bruin 18 j. De Haastraafc. - J. II. Bosman 14 j. z. Kerk hofstraat. - 27. -M. E. Houhen-Gulilcer 65 j. Oranjestraat. - J. A. Steenkist 19 j. Lange Annastraat. MA3SKTSERI8MTia. Haarlem, 28 Mei. Graan- en Zaadmarkt. Roode Tarwe f 0,a 0,Witte Tarwe 7,50 a 7.25, Rogge f 0,a 0,Haver f 0,a 0,Garst 0,a 0,üuivenhoonen f 0, a 0,Paardenhoonen f 0,a 0,Bruine boonen f 0,a f 0.Groene errwten f 0.it 0,Capucijners f 0,a 0 Bruin mosterd zaad f 0,a 0,per Heet. Karweizaad f 0, per 50 K.G. AMarsnOAX, 28 Mei. .'Ge prezen der Aardappolen waren a!a volgt: Paid, Blauwe f2,20 a 2,30, dito Kralen f0. i Zceuwsclie KJakkeesche f 0,a 0,do. Blauwe f 2,40 a 2,50, do Poters f 0,40 a 0.50, Prui sische Hamburger f 3,a 8,20, id. Zaaiers f 0, i 0,Geld. Thomassen f 0,a 0,Fri©- 4cbe Francker Jammen fl,40 a 1,60, do. En- gelsche f 1,a 1,20, dito Dokkumer Jammen 11.60 a 1,80, Zaenweche Spniache Jammen f 1,30 2.80, IJpolder Jammen f 0,a 0,dito Blauwe f 0,a 0,allen per H!., nieuwe Malta 7 a 11 ct. per Kg. Aangevoerd 12 versche ladingen. Handel flauw. Suiker: Biet iets vaster, Geraflinserd onveran derd. Tarwe op levering onveranderd, Nov. f 206. Noteering van de Commissie voor Ami Graan handel. Rogge op levering hooger. Mei f107» 108, Oct. f110, 111, 112. Noteering van Menne Thola. Koolzaad stil. Raapolie onveranderd. Lijnolie prijshoudend, lo. Juni i' 211/s, 21l/< Edam, 26 Mei. Kaas; Aangevoerd 102 stapels, wegende 20494 Kg. Hoogste prijs der Gras- f80,Handel vlug. Alkmaar, 25 Mei. Ter Kaasmarkt aangevoerd 428 stapels, wegende 112,841 Kg. Prijzenkleine Gras Kaas f 0,dito llooi f 82,50, Commissie Gras f 0,dito Hooi f28,middelbare Gras j 0,dito Hooi f 28,50. Leiden, 26 Mei. Aan de Gemeente-Waag ge wogen 525 V, en 73 l/i6 deelen Boter, te zamen 11230 stukken. Prijs Ie kwal. f46,i 52, 2e kwal. f86,a 44, Schiedam, 28 Mei. Moutwijn f 7,75, Jenever 13,25, Amst. Proef f14 50 Spooling-Bcnra 1,dito Commissie f 0,80.

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 3