Herv. gemeente te Oegstgeest. Door negen gaatjes in het slot te maken dacht men de kerkdeur te kunnen openen, hetgeen evenwel mislukte, daar de deur niet buiten-, maar binnenwaarts opengaat. Da politie tracht de inbrekers op het spoor te komen. LETTEREN EN KUNST. Van de Hollandsche schilderijen op de tentoonstelling te München zegt de Mün- chener Neueste Nachricliten"//Behalve twee uitmuntende schilderijen van I. H. L. Be Haas, vindt men een groot stuk van Jos. Israels, een oude vrouw voorstellend die de verkleumde handen warmt aan den haard, en twee vrouwenfiguren, zeer fijn uitgevoerd, meesterstukken der kleiusckil- j derkunst, van Bakker Korft'; een eveneens klein maar zeer goed stuk //Maneschijn" van G. W. Oldewelt; daarnaast een zeld zaam waar schilderij van H. W. Mesdag ^/Visscherspinken." M. Maris, die te Lon den woont, zendt verscheidene stukken van verschillend genre, een Vlaamsche keukeu, een haven, en een portret van twee kinderen, fijn van koloriet. Van den overleden Mauve zijn er ook twee uitste kende schilderijen //Schapen in het boscli" en //Koeien aan de beek." //In de restau ratie" van D. Oyens, de landschappen van Du Chattel, wEen laan in den winter" en z/Een avond aan een vaart," de koloris- tische schets van W. B. Tholen //Een ge zelschap in de vrije natuur," en A. Neuhuys' //Moeielijke oogenblikken recht vaardigen de nu reeds hooggespannen ver wachtingen." Inhoud van de Portefeuille, 26 Mei 1888: Wedrennen (met een plaat). Markt waarde van Artisten. Bekroningen in Belgie. Liszt en de Dame aux Camé- lias. Muzikale kroniek. Muzikale Nova van Nederlanders, IX. P. N. Van Kampen. Nieuwe Uitgaven. Overzicht Tijdschriften. De Nederl. Kunst in Duitschland. //Tot sluiting van het Seizoen". W. T. L. Honig-Van Beuth, De laatste der Manossa's III. LEBER m VLO0T. De minister van Marine brengt, krach tens machtiging des Konings, ter kennis van belanghebbenden, dat in dit jaar zes jongelieden kunnen geplaatst worden als adspirant-administrateur bij de K. N. zee macht. Tot het vergelijkend examen, dat in de maand Juli e.k. zal worden afgenomen, worden toegelaten jongelieden, Nederlanders zijnde, die op den len Sept. van het jaar, waarin het examen wordt afgelegd, den ouderdom van zestien jaren hebben be reikt, doch hun negentiende jaar nog niet zijn ingetreden. Men schrijft ons uit Halfweg: Ter vervanging van de kanonneerboot no. 2, is Maandag aan de terreinen der schietoefeneningen met torpedo's aan zij- kaDaal E aangekomen, de kanonneerboot //Lijna". Aangaande de schietoefeningen wordt ons nog medegedeeld, dat de ter reinen aan dit kanaal gedurende 9 maan den van het jaar als vaste oefeningsplaats zijn aangewezen, terwijl er nog een ma gazijn van schietkatoen zal worden ge bouwd aan de zijde van den Groote IJpolder. De schietoefeningen zullen worden voort gezet, met gebruikmaking der lanceerbuis in plaats van het torpedokanon. Ten einde de bataljons inf., die aan gewezen zijn als bezettingstroepen voor forten en vestingen, meer en meer voor hunne bestemming geschikt te maken, is door den minister van Oorlog bepaald, dat jaarlijks gedurende de maanden Oct. tot Februari van elk dier bat. een luit. zal worden gedetacheerd bij een der reg. vesting-art., welke officieren gedurende den zomer volgende op hunne detacheering, in de gelegenheid zullen worden gesteld eene serie schietoefeningen in de legerplaats bij Oldebroek bij te wonen. Bovendien zullen, zoo mogelijk, alle commandanten van for ten en vestingen, nog in den zomer van dit jaar aan de oefeningen der artillerie in genoemde legerplaats gedurende ten hoogste acht dagen deelnemen. VISSCHERIJ. T e 8 s e 1, 28 Mei. Aan het reeds meermalen besproken plan, om voor dit eiland eene afdeeling in het leven te roe pen der //Vereeniging ter bevordering der Nederlandsche visscherij", is gisteren ge- volg gegeven. Aanvankelijk lieten zich 30 personen als leden inschrijven. Een vijftal werd tot bestuursleden verkozen, terwijl het eerevoorzitterschap den burgemeester van Tessel, den heer D. O. Loman, thans buitenslands, zou worden aangeboden. De heer J. H. Moojen, die zich bizon der geïnteresseerd heeft voor de oprichting der afdeeling, werd bij acclamatie benoemd tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering die 30 Mei e.k. te Botterdam zal gehouden worden. Namens de afd. zou de Vereeniging worden uitgenoodigd le. Tot medewerking aan de dringend noodzakelijke vergrooting en verbetering der Tesselsche Haven; 2e. Tot het bekomen van vergunning, om in Zuiderzee in den nazomer oesters te mogen korren; 3e. Om de Begeering uit te noodigen verbodsbepalingen in het leven te roepen, tegen het opvangen van kleine tarbot, rog, enz., enz.; en 4e. Om eene betere regeling te vragen van den vischafslag te Nieuwediep. Nieuwediep, 28 Mei. Twaalf beugers brachten heden 35B roggen ten afslag, terwijl door trekkersbooten en ;van Wieringen 97 tal geep en 1 zalm werd aangevoerd, rog gold 50 a 45 cent per stuk, geep f 7.50 a f 12 per tal en de zalm f 15. De korders zijn nog niet uit zee terug gekeerd. BI N N K S L A N Bij kou. besluit iaaauJ. W. L. Mahue, stuurman, wonende te Dor drecht, verlof verleend tot het aannemen en dragen der versierselen van ridder van het Legioen van Eer van Erankrijk. Practisch ervaren, phy- siek geschikte en hij voorkeur on gehuwde jongelieden, die: óf het diploma hebben van civiel-ingenieur, bedoeld bij art. 61 der wet van 2 Mei 1873 (Stsil. No. 50), óf het diploma van architect of bouwkun dig ingenieur, bedoeld bij art. 62 der genoemde wet, óf met goed ge volg hebben afgelegd het examen voor opzichter bij den rijkswater staat in Nederland, kunnen ter be schikking worden gesteld van den goeverneur-gencraal van Nederl.- Indië, om te worden benoemd tot opzichter der 3e klasse bij den wa terstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande. Zij, die daarvoor in aanmerking wenschen te komen, behooren zich binnen ééne maand bij gezegeld adres te wenden tot bet departement van koloniën. Het comité der Neder landsche Bedevaarten heeft besloten dit jaar in September eene Bede vaart naar Lourdes te organiseeren. Eenige A m sterdamsche heeren zullen binnen kort hun za ken likwideeren en in vereeniging met anderen naar Transvaal ver trekken, teneinde aldaar tabaksaan- plauting te beginnen. AmstCl.) In de algemeene verga dering van de Stoombootreederij voor bet slepen van schepen aan het Nieuwediep en te IJmuiden van en naar zee, 11. Zaterdag te Amsterdam gehouden, is met algemeene stem men tot commissaris gekozen de heer jhr. mr. W. Hartsen in de plaats van den beer jhr. C. Hartsen, die wegens zijne benoeming tot mi nister van Buitenlaudsche Zakeu bedankt beeft. Maandagmorgen geraakte te Hilversum een hooiberg, achter de stoomgrutterij van den heer Plieger, in brand, waarschijnlijk door een vonk uit de machine. De nabij heid van verschillende perceelen en de langdurige droogte deden het ergste vreezen. Gelukkig wist de inmiddels toegeschoten brandweer bet vuur tot staan te brengen en is de aangerichte schade zeer gering. Wedstrijden. Het bestuur der Alkmaarsehe hardtlra- verijvereeniging heeft besloten de jnar- lijksche harddraverij te houden op Woens dag 29 Augustus a. s. in den Stadshout, prijzen f 2B0, f 100 en f 50. Voor den huishoudelijken schiet wedstrijd, die door deu Bond der rus tende schutterij in Zuid-Holland te Loos duinen zal worden gehouden van 1113 Juni a. s. op de schietbaan van het le bataljon rustende schutterij aldaar, heeft de gemeente Voorburg een prachtigen prijs toegestaan. Die prijs bestaat in een fraaien kristal len hoorn, rijk met zilver versierd en waarop is aangebracht het wapen der ge meente Voorburg en eenige inscriptie. Op bet erf «Tivoli» van den beer W. Koster te Leimuiden doet zich bet navolgende belang wekkende geval voor. In een niet al te ruim hok vau een grooten kettinghond beeft zich vertrouwelijk eeue kip te broeden gezet. Tusscben beide dieren schijnt eene goede ver standhouding te bestaan. Wanneer de ben bet nest verlaat om voeder te gebruiken, of wanneer zij door den eigenaar, om bet curieuse van bet geval, er afgejaagd wordt, dekt de bond de eiereu toe. Komt een oogenblik daarna de hen terug, dan stapt zij over den kop van deu bond heen naar bet nest. Wordt de bond uit bet bok geroepen, of zal bet dier er zich weer in neerleggen, dan neemt het de uiterste omzich tigheid in acht om zijne gezellin niet te storen. Een paar kleine hon den, die tot heden den grooten in bet hok gezelschap hielden, bijt bij nu af. Kwaadwillige soldaten hebben Maandagnacht te Leiden een ru6tigen lantaarnopsteker duchtig toegetakeld. De man werd gelukkig door eenige burgers ontzet. Hij was echter zoo gewond, dat men hem terstond verbinden moest. Het Panorama interna tionaal aan deu Boscbkant te's-Hage stelt deze week zijne bezoekers in de gelegenheid bet leven en de bedrij vigheid van de reuzenstad aParijsn te aanschouwen, doordien het eeue groote serie stratentableaux te zien geeft, o. a. de «rue Rivoli», de bou levards Sebastopol, des Capucines en Ornano, de Avenue de i'Opéra en de Champs Elysées, bet Bois de Boulogue enz., voorts de voornaam ste gebouwen, de Beurs, het Pan théon, de Notre Dame, de Madeleine en Augustinus-kerk, de Are de Triomphe, de Opéra, het Edentbeater enz. enz. Kaleidoscopisch trekt het woelige stratenleveu den beschou wer voorbijmen ziet een gedrang van voetgangers, ruiters en rijtu gen van allerlei soort en alle figuren zijn zoo scherp, dat elke persoon te herkennen is. Zondagmiddag omstreeks halfdrie is te Rotterdam weder een moord gepleegd en wel aan de West zeedijk, ter hoogte van Schoonderloo, tusscben Rotterdam en Delfshaven. Zekere Jan Kooiman, zich in de woning begevende van Cornelia van Leer, met wie bij sedert eenigen tijd leefde, vond daar den 23 jarigen Pieter Noordzij, die door Cornelia was uitgenoodigd haar te komen bezoeken. Na een woordenwisseling wierp Jan Kooiman Pieter Noordzij de deur uit, hem tegelijkertijd een paar steken in den ouderbuik ge vende, zoodat de dood weldra volgde. De dader is ter beschikking van de justitie naar de cellulaire gevange nis overgebracht, terwijl bet lijk van den verslagene naar bet zieken huis is gevoerd. In bet begin der vorige week werd uit een weide in den Prins Alexanderpolder te Hillegers- berg een paard gestolen. De eigenaar begaf zich Donderdag naar de Deut sche markt, om daar een onderzoek in te stellen en vernam, dat een paard als het door hem aangeduide, verkocht was aan een slager uit Rotterdam. Onmiddellijk vertrok hij naar het' abattoir aldaar en vond bij zijn komst zijn paard gereed staan om geslacht te worden. Op zijn aangifte werd bet paard in beslag genou.en en met den be zitter naar 's Hage vervoerd. Het beest was inmiddels reeds in de derde band overgegaan en eerst voor f 12, daarna voor f 35 verkocht. Thans is zekere v. B., een arbeider, als verdacht van dezen diefstal, in arrest genomen en uaar Rotterdam overgebracht. Tevens is gevankelijk naar Rot terdam getransporteerd W. v. S., arbeider, als verdacht van bet stich ten van den laatst te Hilligersberg plaats gehad hebbenden brand. Een zeer ernstig feit beeft zich, naar het „IJ. D." meldt, Vrijdag avond te Amersfoort voorgedaan. Eenige huzaren van de rijschool, die klaarblijke lijk wraak wilden nemen over eene licha melijke beleediging een kameraad in de kroeg van vrouw Morison aangedaan, gin gen aldaar, na het gebruik van eeue aan zienlijke hoeveelheid sterken drank, zooda nig te keer, dat de tusschenkomst van de politie noodzakelijk bleek, en de kroeg houdster en haar assistent de woning moesten verleten. Gewapend met stokken en voornemens den boel kort en klein te slaan, waarin zij door de komst van den hoofdagent van politie De Jager werden verhinderd, hadden zij de vrouw genood zaakt de wijk te nemen. Hierna begaven zij zich naar de kazerne, waar hen door een onderofficier, commandant van de wacht, Hummelmnn, de stokken wer den ontnomen, waarvan er enkele met bloed moeten zijn bevlekt geweest. Deze daad, van den wachtmeesteringevolge wiens vroeger gemaakt rapport van eene andere zaak, de belhamel, zekere huzaar B., die reeds drie malen voor den krijgs raad terechtstond, eene straf van vier da gen provoost onlangs had ondergaan, wekte zoodanig de ontevredenheid van de binnen tredende]!, dat B. naar de chambrée liep en aldaar zijne karabijn greep, waarmede hij voornemens bleek deu wachtmeester aan te vallen. Inmiddels waren door hem en anderen een groot aantal glasruiten in de kazerne stuk geslagen. Onmiddellijk werd er alarm geblazen en kwamen allen, in de meening dat er brand was ontstaan, gewapend voor den dag, en vielen B. aan, die met zijne karabijn als een wilde om zicli heen sloeg. Hij maakte van de ver warring gebruik, verwijderde zich uit de kazerne en begaf zich naar den stal, waar hij den stalwacht gelastte een paard voor hem te zadelen, aan welke lastgeving na tuurlijk geeu gevolg werd gegeveu. Na onderweg uog eenige voorwerpen langs de Beek staande te hebben beschadigd en de kolf van zijne karabijn te hebben stuk geslagen, begaf hij zich weder in de ka zerne, alwaar hij door den wachtmeester Koster werd gegrepen, op den grond ge worpen, ondanks zijn hevig verzet gekne veld, en met groote inspanning naar de provoostgebracht. Door woede buiten zich zeiven eu uitgeput door zijn wanhopig verzet, zakte hij daar bewusteloos ineen. Middelerwijl was van het voorgevalleno kennis gegeven aan den garnizoens-com- mandant, den iuitenant-kolonel Greve, dis zich onmiddellijk naar de kazerne begaf en door zijne onverschrokkenheid en kalm optreden de gemoedereu tot bedaren bracht. De hoofddader bevindt zich in voorarrest om voor den krijgsraad terecht te staan, terwijl de anderen, naar wij vernemen, disciplinair met 14 dagen provoost zijn gestraft. Eerst liep ook liet gerucht, dat werkelijk op wachtmeester Hummelman zon zijn geschoten, en de overste Grevo was aangevallen, maar zoowel het een als het ander schijnt niet waar te zijn. Tot in den nacht is men bezig geweeest om den woestaard en zijne makkers te arres- teereu, waarbij ook onschuhligen het moes ten ontgelden. Zoo kreeg een jong soldaat, die vau angst onder zijn krib gekropen was, toen de glasruiten werden vernield, en voor een der mededaders werd aange zien, een sabelslag op het hoofd. Zater dagavond bevond de advocaat-fiscaal zich reeds in die gemeente. De veearts F. Michielsen te Rijsbergen werd een'ge dagen geleden bij een koe geroepen. Bij onderzoek bevond hij, dat het beest ongeschikt was voor de consumtie. De arm, die hij in het lichaam der koe had moeten steken, zwol vree- selijk op, en dit nam zoo toe, dat hij, volgens het U. D., na verloop van twee dagen aan de gevolgen bezweek. Waarschijnlijk heeft men hier te doeu gehad met een geval van bloedvergiftiging. Iemand, die in een der Pinkstevnachten in de bosschen van Rozendaal bij Arnhem zich te sla pen had gelegd, gevoelde zich den volgenden ochtend ziek. Door bra king raakte hij eene slang van 25 centimeter kwijt, die, naar meent, 10 h 12 uur in zijn lichaam moet hebben doorgebracht. Arnhemche Courant). Zondag kregen te Arn- hem twee personen twist. De stief zoon van een hunner, een knaap van 13 jaar, trok daarbij partij voor zijnen vader, waarop diens tegenstander hem een schop tegen het onderlijf gaf, waardoor de jon gen bewusteloos ineenzakte. Zijn toestand is hopeloos. De dader is in hechtenis genomen. Te Opijnen bij Tiel heeft men in eenen boomgaard, toebe- hoorende aan den burgemeester al daar, 15 prachtige kersenboomen moedwillig vernield, door deu bast bovenaan den stam rondom af te schillen. Zondag werd te Zevenaar door de rijkspolitie aangehouden zekere Olderdisser, een Duitseh de serteur van het 15e regiment infan terie te Minden. Vermomd als schilder, was hij bijna aan het oog der politie ontsnapt. Hij werd nog denzelfdeu dag aan de Duitsche gendarmes uitgeleverd. Bij de manoeuvres, welke Maandag door de Arnhemsche ar tillerie op het exercitie-terrein ach ter Schaarshergen werden gehouden, had een artillerist het ongeluk hij een drogen greppel te vallen en met het hoold onder een der wielen van een stuk geschut te geraken, waar door dat lichaamsdeel verbrijzeld werd en hij op de plaats dood bleef. De ongelukkige was reeds langer dan een jaar als plaatsvervanger in dienst. De prachtige hofstede van den burgemeester van Aalst, bij Eindhoven, den heer G. van Vorstenbosch, ie Zondagnacht door brand vernield. Te Emmen werd eenar- beidershut door den bliksem getrof fen en brandde geheel af. Een drie jarig kind kwam in de vlammen zaak was; maar het ia weuschelijk, dat die geheimzinnig heid worde opgeheven, mijnheer Harwell; personen, die wij achten en liefhebben, moeten er onder zuchten en lijden. Miss Eleonore? vroeg de secretaris, terwijl hij mij scherp aanzag. En miss Mary, ging ik voort, en gij en ik, en vele anderen. Gij hebt u van den beginne zeer voor deze zaak in gespannen, zeide hij, zijn pen werktuigelijk in de inkt stippende. En gij, gaf ik ten antwoord, terwijl ik hem met verbazing aanstaarde, stelt gij geen belang in het lot eenar familie, onder wier dak gij zoo lang verkeerd hebt? Ik heb u verzocht, mijnheer Raymond, zeide hij, mij met koelen ernst aanziende, om over dat onderwerp tegenover mij verder te willen zwijgen. Ik wissel op dat punt niet gaarne van gedachte. En terwijl hij dit laatste zeide, stond hij op. Maar ik geloof, bleef ik aandringen, dat uwe persoonlijke gevoelens hiermede weinig te maken hebben. Wanneer gij bekend mocht zijn met eenige bizonder- heden betreffende deze zaak, die tot nu niet aan 't licht zijn gekomen, is 't dunkt mij uw plicht daarmede nu voor den dag te komen. De toestand, waarin miss Eleonore in de laatste weken verkeert, moet voor ieder rechtschapen man voldoende zijn, om te trachten haar recht te doen geschieden en wan neer gij.... Indien ik van iets had kennis gedragen, dat ten haren gunste kon getuigen, of haar van den schijn verlossen, zou ik het reeds lang gezegd hebben. Ik zweeg ditmaal en zag terneergeslagen vóór mij. Wann-er u mij niets meer hebt te zeggen, ging hij voort, en u ongeschikt gevoelt tot werken, zou ik gaarne zien, dat gij mij wildet verontschuldigenik heb ook nog een paar noodzakelijke boodschappen te doen. Doe zooals ge goedvindt, zeide ik stekelig. Ik wensch u niet te hinderen. Hij zag mij eenigszins verwonderd aan, alsof hij mijn misnoegen niet begreep, waarna hij met een kalmen hoofd knik de kamer verliet. Ik hoorde hem naar boven gaan en daarna zijn deur zachtjes sluiten, waarna ik opnieuw ging zitten, ten einde mijne gedachten den vrijen loop te laten. Maar het bleek mij weldra, dat alleen zijn in dat vertrek mij onmogelijk was, en toen ik Harwell weer naar beneden hoorde komeD, ging ik hem te gemoet en stelde hem voor, dat ik, wanneer hij er niets tegen had, hem zou vergezellen. Hij boog toestemmend het hoofd en ging mij haastig voor naar beneden. Toen ik de deur der bibliotheek had geslo ten, was hij reeds de heift van de trap opgegaan, maar plotseling, terwijl ik mij juist verdiepte over zijn, op een afstand gezien, eenigszins ineengedrongen figuur, bleef hij stilstaan, greep zich vast aan de leuning en bleef, met doodelijk verschrikte uitdrukking op zijn half omgewend gelaat, staan staren, zonder zich te verroeren. Wat is er? wat deert u? riep ik uit, terwijl ik haastig naar hem toeging en hem bij den arm vatte, na hem eerBt een poos in stomme verbazing te hebben aangestaard. Met een krachtigen greep trok hij mij echter verder met zich de trap op. Ga voort, ga voort, fluisterde hij met ge weldig trillende stem, terwijl hij mij als 't ware tot boven aan de trap meesleurde. Zoodra wij boven waren liet hij mij echter los en zag, zich diep over de leuning buigende, naar beneden. Wie is dat? - zeide hij over het geheele lichaam bevende. Wie is die man? Hoe heet hij. Op mijne beurt verschrikt, boog ik naast hem voorover en zag Henry Clavering, die juist de receptiezaal uitkwam en naar de voordeur ging. Dat is de heer Clavering, fluisterde ik zoo bedaard mogelijk, kent ge hem? (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2