NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Donderdag 31 Mei 1888. No. 1504. ADVERTENTIES: WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABOÏTITEHEHTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BuresnKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Adverteutiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. llrectenren-Cltgevers J C. PEEREBOOJI en J (B AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publioite Etrangè.re G. L. DAVBE Sp Co., JOH. F. JONES, Suer., Farijt, 31bie Faubourg Montoiartre. TADSNIEU WS. Haarlem, 30 Mei. In de Maandag gehouden verga dering van aandeelhouders der Haarl. Tramweg-Maatechappij is het tien jarig bestaan herdacht (de dienst werd den 27en Mei 1878 geopend). Na ruime afschrijvingen, is hei di vidend op 2 pCt. vastgesteld. In de plaats van den overleden heer A. Wijnanas is tot commissaris geko zen de heer W. de Clercq, alhier. Dinsdagavond te 8 l/o uur hield in de bovenzaal der sociëteit,/Vereeniging" de ver- eeniging Volksbelang'' eene openbare ver gadering. Als spreker trad op de heer C. V. Gerritsen, uit Amsterdam, met het onderwerp: //Noodzakelijkheid vau Belas tinghervorming". De steeds toenemende staats- en ge meente-bemoeiingen, zeide spreker, eischen ieder jaar grooter uitgaven, die door ons moeten worden opgebracht. Op de vraag of bij de invordering daarvan wel vol daan wordt aan de eischen van recht vaardigheid eu billijkheid, meent spr. ont kennend te moeten antwoorden. Wanneer wij een blik slaan op de uit- van het Kijk, dan zien wij dat die i voor posterij, telegraphie, spoor wegen, rechtspraak, bestrating, rioleeriug, onderwijs enz. enz. Die alle geschieden in het algemeen belang, doch komen meer ten goede aan den een dan aan den nnder. Het is billijk, dat van ieder een bijdrage in de kosten wordt gevorderd, naarmate hij van die uitgaven voordeel geniet. Voor datgene wat niet direct kan worden be taald, zooals rente van schuld, adminis tratie, politie enz., mag van den een geen grooter offer worden gevraagd dan van den ander, dit deel der uitgaven (het grootste) moet dus door de burgers wor den opgebracht, naar de mate van hun draagkracht. Nu is het voor den wetgever onmoge lijk, met juistheid de draagkracht te be palen; hij kau eu moet daar evenwel naar streven. Zij hangt af van de verhouding tusschen vermogen, inkomen en vertering, maar de keuteekeuen dier drie factoren zijn hoogst moeielijk waar te nemen. Wan neer b. v. eene belasting werd geheven alleen naar het inkomen, dan zou er ongetwijfeld groote onbillijkheid plaats hebben. A. b. v. die van wisselvallige win sten in zaken leeft en vier kinderen heeft, zou evenveel moeten betalen als B., die een lijfrente heeft eu geen kindereu, wan neer beiden hetzelfde inkomen hebben. Achtereenvolgens behandelt spreker thans de verschillende wijze van invordering der belastingen. De Grondbelasting drukt op den grond. Zij wordt door de eigenaars be taald, maar niet gedragen, want deze re kenen er op bij eventueelen verkoop. Bo vendien is de belastbare waarde der onge bouwde eigendommen in een halve eeuw niet herzien. De Personeele belasting heeft ten doei, om de ingezetenen te doen bijdragen naar de mate van hunne vertering. Deze belasting is hiertoe uituemend geschikt, mits zij beruste op zuivere grondslagen. De tegenwoordige grondslagen ziju zes in getal: de huurwaarde der woningen, deuren en vensters, meubilair, schoorstee- nen, dienstboden en paarden. Do huurwaarde als grondslag is slecht geregeld. De fractie die aan woniughuur wordt betaald, is bij een klein inkomen veel hooger dan bij een groot. De wet gever had den belastingvoet moeten doen stijgen naarmate de woninghuur grooter was. Dit is verzuimd en dat verzuim wordt nog verergerd door de hierop geheven opcenten. Ook met locale om standigheden is geen rekening gehouden, evenmin let de wet hierbij op de grootte van het gezin, terwijl het onbillijk is dat winkeliers, die voor hun bedrijf een groot huis moeten hebben, daarvoor ook moe ten betalen. De bezitters van groote tui nen evenwel zijn bizonaer begunstigd, daar hiervan slechts een deel in aanmerking wordt genomen. De grondslag //deuren en vensters" is nadeelig voor de volksgezondheid, daar men bij het bouwen van woningen vooral in groote steden, zeer zuinig is met ramen eu ingangen. Ook worden de vensters, die den winkelier tot uitstalling dienen, be last. De progressie hierin is onbeteekeneud. Evenzeer is dit het geval met haard steden, terwijl deze grondslag zeer veel aanleiding geeft tot ontduiking, omdat het onderzoek in Mei plaats heeft, wan neer alle kachels zijn weggenomen. Het meubilair zou een goede grondslag zijn, zoo rekening werd gehouden met de grootte van het gezin, de plaatselijke om standigheden en de draagkracht. Men kan zijn meubilair laten schatten of dit over laten aan het Rijk, dat het alsdan taxeert naar de huurwaarde. Een fout in dezen grondslag is, dat de schatters een zekere percentage ontvangen en dus niet spoedig het officieele tarief te boven gaan. Dia manten enz. worden niet mede getaxeerd, evenmin schilderijen en piano's, hoewel dit juist van groote draagkracht blijk geeft. De grondslag: //dienst- eu werkboden" is uitstekend. Maar men had ééue dienst bode moeten vrijstellen. Voor inwonende bedienden moet worden betaald, voor uit wonende niet. Zonderling steekt hierbij af de vrijstelling voor jagers en huisbe waarders. Ook bij den basis //paarden" had men met plaatselijke toestanden rekening moe ten houden en niet een rijpaard in Haar lem evenhoog aanslaan ali een dat gehou den wordt in een afgelegen dorp. Ook hier zijn de bedrijven belast; spreker noemt de paarden, die stalhouders en paardenkoopers tot uitoefening van hun vak behoeven. De Patentbelasting is volgens spr. het grootste prul dat er bestaat en eene belasting op het bedrijf. Zij veroor zaakt, dat men eerder zijn geld in bui- teulandsche effecten, dan in biuneuland- sche ondernemiugen belegt. Van controle is daarbij ook geen sprake. Ook deze belasting drukt het meest op een klein inkomen, terwijl enkele personen, als predikanten, advokaten, van patent zijn vrijgesteld. De invoerrechten en accijn- s e n zijn uitstekend, zoo ze worden gehe ven van weelde-artikelen, maar af te keu reu voor eerste levensbehoeften. Dezeheett ieder noodig eu ongeveer in gelijke mate, zoodat ook hier niet belast wordt naar de draagkracht. De ingevoerde manufacturen zijn hoofdzakelijk goedkoope stoffeu, die dus door de lagere klassen worden ge kocht ook petroleum wordt meest door diezelfde klassen gebruikt, ook de accijns op suiker is verwerpelijk, sedert aange toond is dat suiker voedende stoffen bevat. Niet beter is het met jenever, bier, zout, zeep, geslacht. De accijn8on leiden tot belasting van bedrijf, tot vervalsching van levensmidde len, tot onreinheid, smokkelarij enz. Komen thans de indirecte belastingen. Onrechtmatig drukken, zegt spreker, re gistratie- en hypotheekrechten op kleine bezittingen, aangezien die vaker verpand of verkocht worden dan groote eigendom men. Dit is dus eene belasting op het ongeluk. Wij hebben nu gezien, zegt spreker, hoe de grootste last drukt op de kleiue inko mens. Bijna nergens is rekening gehouden met de draagkracht, overal missen wij een beginsel, een leidende gedachte. De gemeenten hebben allerlei moeilijk heden ondervonden bij het heffen eener inkomstenbelasting. Hun ontbreken goede gegevens, terwijl soms de vree3 voor het verjagen van gefortuneerde personen hen weerhoudt deze behoorlijk aan te slaan. Men ging er daarom vrij algemeen toe over om, naast de opcenten, te heffen eene hoofdelijken omslag, met de huur waarde tot grondslag. Daardoor wordt de vertering nog hooger belast en de ongelijke druk verergerd. Het gemeentebestuur van Haarlem zegt spr., heeft zich niet veel moeite gegeven om evenwicht te brengen in de totale lasten der ingezetenen. De vertering b. v. wordt berekend voor niet minder dan 70 pet., terwijl het vanzelf spreekt dat een klein inkomen wel, een groot inkomen niet geheel verteerd wordt. Of meu verder f 1000 of f 10.000 inkomen heeft, het evenredig draagvermogen wordt gelijkgesteld. Bovendien is de verordening op de invordering der belasting alhier in strijd met de gemeentewet, die zegt, dat de belasting moet worden geheven naar grondslagen die voor een redelijken maat staf van het inkomen te houden ziju. De heffing geschiedt echter percentsgewijze van de vertering, waardoor groote inko mens vrijloopen. Bij de hier vigeerende verterings-belas- ting acht spreker de gelegenheid tot ont duiking grooter dan bij een belasting naar het inkomen. Spreker trekt ten slotte de navolgende conclusie De belasting moet worden geregeld naar de plaatselijke omstandigheden en toestan- don en geheven door de gemeente. De belasting op het inkomen moet worden geheven door het Rijk. Afgeschaft moeten worden de patent belasting en de accijnsen op eerste levens behoeften. Registratie- en hypotheekrechten moeten worden vervangen door een vast recht. Bij de regeling vau alle heffingen moet rekening worden gehouden met de draag kracht van den belastingschuldige. Spreker eindigt met een citaat van dr. Treub. „Om de onbillijke eischen der so cialisten af te wenden beginne men met aan hunne billijke weuschen, o. a. billijke ver deeling van lasten, te gemoet te komen. Een luid applaus was de tolk van de stemming der vergadering. Van de gelegenheid tot debat werd geen gebruik gemaakt. Met een woord van dank aan den spreker sloot de Voorzitter, de heer D. de Clercq, de vergadering. Dinsdag namiddag is een 16 jarige knaap aan de Nieuwe Gracht van een steiger gevallen en heeft daar bij kneuzingen en verwondingen be komen. Na 15 Juni a.s. zal schouw wor den gedreven in den Haarlemmer- meerpolder op het kroozen en zui veren der vaarten en slooten. De zomerdienst der stoombooten langs Haarlemmermeer gaat in Maandag 4 Juni a.s. LETTEREN EN KUNST. De bouwkundige vereeniging te Da- venter heeft ter gelegenheid van haar 40- jarig bestaan prijsvragen uitgeschreven, waarvan zij thans in haar gebouw een tentoonstelling houdt. Bekroond werd voor het vervaardigen vau een gedeelte vesti- bulewand op de ware grootte, met den prijs de heer H. J. Borkink en met de premie de heer M. Kredde; voor het maken van een lezenaar van blank eiken hout kreeg de premie de heer J. Brink man en voor het vervaardigen van een cartouche vau marmer of hardsteen kreeg de prijs de heer A. Jansen Ez. en de premie de heer D. B. Kruissinga. De jury van den Parijschen //Salon" heeft voor schilderkunst de medaille eerste klasse toegekend aan de heeren Delance en Forsberg. De eere-medaille voor deze afdeeling der tentoonstelling zal later wor den toegewezen. De eere-medaille voor bouwkunde is ten deel gevallen aan den heer Deglane; de medaille eerste klasse aan den heer Girault. Voor graveerkunst is geen eerste medaille gegeven. LEGER EK VLOOT. De commissieonder voorzitterschap van den secretaris-generaal van het De partement van oorlog, belast geweest met het onderzoek naar de militaire correspon denten van de verschillende dagbladen, heeft hare taak neergelegd. Het eenige resultaat van het onderzoek is geweest, dat men versterkt is in de overtuiging, dat de correspondenten in den regel zeer goed ingelicht en zeer diligent zijn. Zr. Ma. instructievaartuig „Urania," onder bevel van den luit.ter zee der le klasse M. C. van Doorn, op een oefeuingstocht in de Zuiderzee met de adelborsten van het oudste studiejaar, wordt in het laatst dezer week ter reede van Tessel verwacht, om aldaar eenige dagen te vertoeven tot het verwisselen dier adelborsten met die der 2e afdeeling. De le luit. ing. van het O. I. L. G. B. H. F. Alpherts wordt met 15 Juli eervol ontheven van zijne betrekking als leeraar aan de K. M. Academie. De le luit. D. G. v. d. Voort Maar schalk, van het 2e reg. vesting-art., wordt met lo. Sept. a. s. werkzaam gesteld aan de K. M. A. De le luit. F. R. van Royen, van het wapen der genie, thans gedetacheerd aan de K. M. A., wordt definitief bij die inrichting overgeplaatst met 15 Juli a. s. Het bericht in het „Haagsche Dag blad" nopens de benoeming van den kolo nel Joost, comm. van het 5e reg. inf., tot goeverneur der Kon. Mil. Academie te Breda, is onjuist. De batterijen van het 2e reg. veld-art. zullen van 16 Juli tot 1 Augustus, en die van het le reg. veld-art. van 118 Au gustus a. s. de legerplaats op de Olde- broeksche heide betrekken. Op 27 OftQERWIJS. dezer werd te Wormerveer de vergadering der gymnastiek- onderwijzerBvereeuiging //Noord-Hol land" gehouden. De voorzitter, de heer P. C. Adrian, heette de aanwezigen welkom. Nadat de secretaris verslag had uitge - 3F* X~J "O" I L S T O DNT. Naar Tiet Engelschvan Anna Katharina Green. 451 XVIII. OP DB HAP. Claveririg, Clavering, mompelde Harwell met be vende lippen, terwijl hij zich met den rug tegen den muur liet zinken. Maar daarna plotseling vooruitstuivende greep hij met de eene hand krampachtig de leuning, terwijl hij met de andere naar beneden wees en mij met heesche stem in 't oor fluisterde: Wilt gij weten, wie de moordenaar is van den heer Leavenworth? Zie dan ginds, daar gaat hij; Clavering. Hierop trad hij met een vaart terug, en waggelde als een dronken man door 't portaal en de trap op. Ik besloot dadelijk hem te volgen. Haastig heklom ik de trap naar zijn kamer en klopte aan de deur; maar ik kreeg geen aut woord. Toen riep ik hem luid hij den naam, maar met even weinig gevolghij scheen zich blijkbaar niet te willen vertoonen. Nochtans vast besloten om hieromtrent meer te weten te komen, keerde ik terug naar de biblio theek en schreef hem een kort briefje, waarin ik hem ver zocht mij zijn vreemd gedrag te willen ophelderen; ik zou hem daartoe den volgenden avond te zes uur op mijn bureau wachten. Hierna begaf ik mij naar beneden, ten einde mijn onderhoud met Mary voort te zetten. Ik scheen dien avond echter weinig geluk te hebben. Mary had zich, terwijl ik mij in de bibliotheek bevond, naar haar kamer begeven en daarom was ik wel genood zaakt, mijn plan tot een ander onderhoud op te geven. - Zij i6 te grijpen als een schaduw, zeide ik bij mij zeiven, de gan^ met ongeduld op en neer loopende. Terwijl zij zich hult in geheimzinnige nevelen, verlangt zij van mij, dat ik haar karakter zal eerbiedigen als open en rond. Juist toen ik het huis wilde verlaten, zag ik Thomas met een briel in de hand naar beneden komen. De complimenten van miss Leavenworth, meneer, zeide hij, mij den brief overreikende, en of ik u wou zeggen, dat zij te vermoeid is om van avond beneden te blijven. Ik trad ter zijde, om het memorandum te lezen, en ont raadselde uit de haastig neergekrabbelde regels de volgende woorden Gij vraagt mij meer dan ik u kan verschaffen. De moet worden aangepakt zonder te rekenen op een nadere verklaring van mijne zijde. God zij ons allen ge nadig en behoede ons voor wanhoop. M.» En daaronder: Daar eene ontmoeting tusschen ons nu minder aan genaam zou zijn, is 't beter dat wij ieder onzen last dra gen, afzonderlijk en alleen. Harwell zal u komen bezoe ken. Vaarwel. Toen ik een oogenblik later mij huiswaarts spoedde, hoorde ik in de Twee-en-dertigste straat een snellen tred achter mij, en werd, toen ik omzag, Thomas gewaar, die mij toeriep: Neem u 't niet kwalijk, meneer, maar ik heb uiets afzonderlijk te zeggen. Toen u mij den vorigen keer hebt gevraagd, wat voor een heer het was geweest, die op den avond van den moord kwam om miss Eleonore te spreken, heb ik u niet behoorlijk geantwoord. Maar dat komt, ziet u, omdat de rechercheurs mij juist hetzelfde hadden ge vraagd en daarom was ik wat bang. Nu ik echter weet dat u een vriend is van de familie, kom ik u achterna, om u te vertellen, dat diezelfde heer Robbins, of hoe hij heeten mag er van avond weer geweest is en mij nu gevraagd heeft, om aan miss Mary te zeggen, dat meneer Clavering er was. Ja, meneer, ging hij voort, ziende dat ik verwonderd was, en, zooals ik al tegen Molly zei, doet hij erg wonderlijk voor een vreemdeling. Toen hij den vorigen keer kwam, bleef hij een heele poos dralen, voor dat hij naar miss Eleonore vroeg, en toen ik zijn naam wilde weten, nam hij een kaartje en schreef daarop den naam, dien ik u gezegd heb, ziet u, en hij zette daarbij een heel bizonder gezicht, en daarbij komt nog.... Wat? Daar is iets, mijnheer, ging de huisknecht op eenigszins angstigen toon voort, dat ik nog aan niemand heb gezegd, behalve aan Molly, en ik geloof wel, dat het u van dienst kan zijn, als u hem, die den moord beging,

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1