bracht over den toestand der Vereeniging gedurende het laatst verloopen jaar, en de penningmeester rekening en verantwoor ding had afgelegd omtrent zijn geldelijk beheer, werd overgegaan tot de benoeming van eenige bestuursleden, tengevolge waar van het bestuur thans is samengesteld uit de lieeren P. C. Adrian te Amsterdam, voorz.J. A. v. d. Boom te id., vice-voorz.; W. N. Erancken, te Koog aan de Zaan, le secretaris; A.Boekhout,teWormerveer, Se secretaris en J. Havinga, te Zaandam, penningmeester. Na eenige beraadslaging werd besloten de vaststelling der plaats van samenkomst voor de volgende vergadering aan het be stuur over te laten. Door den heer J. A. v. d. Boom van Amsterdam werd de volgende vraag inge leid «Wat moet bij meisjes-gymnastiek op den voorgrond staan: hygiëne of aesthe- tica Helder en op boeiende wijze werd dit vraagstuk uiteengezet. De spreker wees er op, dat vele lessen in de gymnastiek voor meisjes zich kenmerkten door stramme en snelle bewegingen, trippelpasjes, dans figuren enz. Dit leidt niet tot het doel der gymnastiek en zou andermaal strekken tot de meening der turnvaders, nl. dat het turnen voor meisjes moet worden geacht als een noodzakelijk kwaad. Er was eer tijds gebrek aan leerstof, en daaraan was het voor een groot deel toe te schrijven dat de gymnastiek voor meisjes geen in gang kon vinden, totdat Adolf Spies daarin voorzag; althans als grondslag om er op voort te bouwen hebben de werken van Spies groote waarde. Dat bet nut van de gym nastiek voor meisjes meer en meer wordt erkend, is ook vooral te danken aan man nen als Clos, De Jong en dr. Allebé. Voor vrouwen is de gymnastiek even noodzake lijk als voor mannen, en waar vooral bij de gegoede standen het geestesleven voor zit, is de gymnastiek onontbeerlijk. Hy giëne en aesthetica moeten samengaan bij de gymnastiek, en nimmer mag het eerste om het laatste worden verdrongen. Om dit duidelijk in het licht te stellen, waren met den spreker tien meisjes uit de volksscho len van Amsterdam naar Wormerveer ge komen. Met deze leerlingen werd nu door hem eene les gegeven, en dus aangetoond dat hygiëne bij de gymnastiek vóór alles moet worden in het oog gehouden. Aller liefst, bevallig, maar krachtig en voor beeldig gelijkmatig werden alle bewegin gen uitgevoerd. Terwijl na afloop dezer les de kinderen onder geleide van een paar dames door Wormerveer eene wandeling deden, stelde de inleider de navolgende punten ter vast stelling voor: lo. dat bij meisjes, zoowel als bij jongens, de correcte en krachtige uitvoering der vrije oefeningen op den voorgrond moet staan en niet de aesthe- tische uitvoering alleen; 2o. dat de vrije oefeningen, vooral die van de plaats, voor meisjes nog grooter waarde bezitten dan voor jongens en sierlijk, maar bovenal krachtig moeten worden uitgevoerd; 3o. dat de reien en andere fantastische oefe ningen nooit als hoofdrol bij de meisjes- gymnastiek mogen gelden, doch zeer spaar zaam en voornamelijk als belooning voor ijverig turnen mogen beoefend worden; 4o. dat alle opschik, zooals boogjes, hoepeltjes, guirlandes enz., als in strijd met eenvoud en goeden smaak, niet in de gymnastiek zaal thuis behooren; 5o. dat wij ten slotte moeten trachten het hygiënische met het aesthetische te verbinden, maar nooit het eerste om het laatste mogen veronacht zamen. Na uitvoerige duscussie, vooral aan gaande punt 3, werden al deze stellingen met algemeene stemmen aangenomen. Vervolgens kwam aan de orde «De leer stof aan de Brug (barren)", in te leiden door den heer P. C. Adrian, van Amster dam, Van alle middelen, zei spreker, die bij het onderwijs in de gymnastiek wor den gebezigd, is er geen waarvan het nut meer is betwist en op den voorgrond ge steld dan de brug. Om haar nut en onmis baarheid te toonen, zal hij straks voor stellen eenige bewegingen aan de brag te doen. Terwijl als handtoestel het rek werd aangenomen, werd de brug als dubbel rek ingevoerd, hoewel zij thans van de staats scholen in België wordt geweerd. Deze voordracht werd algemeen toege juicht. Nadat nog de wenschelijkheid was be sproken om gedurende het onderwijs in de scholen de kinderen, om het scheefgroeien te beletten, nu en dan uit de bank te ver wijderen en b. v. in looppaden van het schoollokaal eenige vrije oefeningen te doen uitvoeren, als het draaien met hoofd en romp, het staan op één been, het buigen voor en achterwaarts enz., werd besloten het blad «Olympia" voortaan als officieel orgaan der Vereeniging te beschouwen, waarna deze algemeene vergadering, die door 15 mannelijke en 2 vrouwelijke, be halve door veel belangstellenden, zoowel heeren als dames, werd bijgewoond door den voorzitter werd gesloten. De practische oefeningen aan de brug namen daarop eenen aanvang. Benoemd tot onderwijzers te Hilver sum A. Slagman te Gorsel, H. Heslinga te Weesp, W. Koudijs te Benschop, J. A. Walraven te Balgoij en E. L. Stumpf te Wageningen. VlSSOHERil. N i e u w e d i e p, 29 Mei. Honderd vijf-en-veertig korders brachten heden 20 tot 115 groote-, 10 tot 50 kl. tongen, 6 tarbotten, 1 tot 3 mandjes kl. schol en 1 tot 2 manden schar ter afslag, terwijl door beugers 290 roggen en van Wieringen 58 tal geep werden aangevoerd; gr. tong gold 30 a 35 cent, kl. idem 15 cent, tarbot f 6.50 a 8, rog 50 cent per stuk, kl. schol f2 a 2.50 per mandje, schar f 2 per mand, en geep f7.50 a 8 per tal. Te ss el, 28 Mei. De Noordzee- visschers van hier brachten in de afgeloo- pen week elders ter markt 10.000 tongen, 200 a 300 schelvisschen, 15 a 20 tar botten, 200 manden kleine schol, 75 man den scharren en 100 manden poonen. De prijzen waren als volgttarbot f4 a 6 per stuk, groote tongen 25 a 40 et., kl. eu middel 10 a 15 ct. per stuk, schel- visch f10 a 12 per 100 stuks, kl. schol f 2 a 3, scharren f 1.50 a f2, poonen fl a 1,50 per mand. Lemmer, 27 Mei. De vangst van ansjovis op de Zuiderzee was voldoende; aan de zouterijen op heden aangevoerd 250.000 stuks, die werden opgelost voor f 6.60 per 1000 stuks. LAND EN TUINBOUW. Maandagnacht zijn in Utrecht, Gelder land en Overijsel de velden met aardap pelen bijna geheel afgevroren. Ook de vruchtboomen, vooral de late appelen, leden veel. BI N N II N IX N I). Bij Kon. besluit is, met in gang Tan 8 Juni, tot burgemeester van Beemster benoemd de beer H. Suheringa Az. BI ij kens bij de regeering ontvangen bericht zal dit jaar, bij gelegenheid van de internationale tentoonstelling te Melbourne, een wedstrijd op onderwijsgebied plaats hebben. De behartiging van de be langen der Nederlandsche en Neder- landsch-Indische inzenders op die tentoonstelling is opgedragen aan den waarnemeuden consul-generaal der Nederlanden in Australië, den heer Alexander Gray te Sidney, met medemerking van den vice consul te Melbourne, den heer J. Zevenboom. Den 28sten Mei heeft te Madrid de uitwisseling plaats gehad der akten van bekrachtiging van het op 8 Juni 1887 tusschen Nederland en Spanje gesloten han dels- en scheepvaartverdrag, dat derhalve, ingevolge het bepaalde bij artikel 5, op eerstgenoemden datum in werking is getreden. De woonplaats van den officieelen deskundige voor de uit voering der druifluis-conventie, den heer L. A. Springer is thans te Hilversum. Dinsdag werd te Alkmaar van de werf <t't Hondsbosch» der heeren D. Bosman en Zoon met goed gevolg van stapel gelaten eene nieuwe goederenboot, bestemd voor den dienst tusschen Alkmaar en Rotterdam, van den heer G. Swerver. Te Hoorn zal in het daar voor gehuurde lokaal in het koffie huis «de Zon» Vrijdag 1 Juni het «Leger des Heils» zijn campagne in die gemeente openen. Het Centrum deelt de volgende niet onaardige historie mede: Een polderwerker ging Zaterdag naar zijn werk aan het Merwede- kanaal, nabij den Leidschen weg, buiten Utrecht en zag aan eene sloot een ooievaar zich krampachtig heen en weer bewegen. Hij wist het dier te bemachtigen en bemerkte dat het een kogeltje in het lijf nabij den staart had gekregen. De werkman Dam den vogel mede, besluiteloos wat hij er mede doen zou, toen hij een boer ontmoette, die den ooievaar terstond herkende voor het mannetje van het paar, dat op zijn hofstêe aan den Vleuten- schen weg genesteld heeft. De boer nam den ooievaar over ei bracht hem naar de Rijks-veeartsenijschool, alwaar men hem door eene operatie hoopt te behouden. Maar wat is er nu van het wijfje geworden, dat verlaten op het nest zit? Ook daarmede weet de boer raad. Met eeu touw, dat over een katrol loopt, wordt van tijd tot tijd een mandje opgeheschen, waarin kikkertjes of vischjes worden gelegd. De wijfjes-ooievaar ledigt terstond het mandje, en weet zich, dank zij die voortreffelijke verzorging, in haar droevig lot te schikken. Dinsdagmorgen brandde te Zijpe de bouwplaats af van den in staat van kennelijk onvermogen verklaarden landman J. H. Smit, aan den Belkmerweg in die gemeente. Slechts een paar bedden en het meeste goud en zilver zijn van den inboedel gered. De openbare verkoop van de losse goederen en het vee was juist op den dag van den brand bepaald. Er bleef dus niets te ver- koopen over dan het vee. De politie vond een pot met bo ter en een jachtgeweer in den tuin verstopt. Een zesjarig kind t e L e i- den speelde Zaterdag met een brei naald. Het had het ongeluk met 't hoofdje voorover in den naald te vallen, die even boven 't oog in ging en tot in de hersenen door drong. Geneeskundige hulp mocht niet meer batenhet kind stierf Zondag. De gemeenteraad van 's-Hage besloot Dinsdag, met alge meene stemmen, op voorstel van den heer De Vries, de concessie aanvraag voor een speelbank te Scheveningen, zonder praeadvies van B. en W. af te wachten, dadelijk af te wijzen. Met zekerheid kan wor den gemeld dat 6 Juni a.s. des morgens het nieuwe stationsgebouw der Holl. IJzeren spoorw. Mpij. te 's-Hage in gebruik zal worden ge nomen. De inrichting van het sta fion wordt ten zeerste geroemd. Maandagnamiddag w e r- den de overwinnaars bij den Uni- versiteit-roeiwedstrijd te Haarlem bij hun aankomst te Delft verwelkomd en in optocht naar de met vlaggen versierde sociëteit Phoenix geleid. De stoet werd geopend door de mu ziek van het bataljon jagers, onder directie van den heer S. Calff, daarop volgde de Studenten-carousselsver- eeniging met de banier, een rijtuig waarin vertegenwoordigers van den Senaat van het D. S. C., de giek van «Laga», gedragen door eenige leden der Vereeniging en daarna een tweetal rijtuigen, waarin de helden van het fesst, te midden van de hun vereerde bloemkransen ge zeten waren. Vele rijtuigen waarin leden van het korps, voor het mee rendeel met de kleuren van het korps getooid, besloten den stoet, die zich onder de tonen van een op- wekkendeu marsch naar de sociëteit Phoenix begaf, alwaar de officiëele begroeting plaats had. Na afloop dezer plechtigheid trokken de over winnaars door eenige straten, alier- wege door een talrijke menigte toe gejuicht, terwijl de vaderlandsche driekleur aan verschillende gevels was uitgestoken. Marie H., 34 jaren, heeft op den 14u Mei jl. hare betrekking van huishoudster te Rotterdam hei melijk verlaten. Eenige dagen na haar vertrek is uit een trommel, die vermoedelijk door middel van een valschen sleutel geopend is, ver mist een bedrag van f 7000 aan bankbiljetten van f 100. Zij wordt van diefstal dier biljetten verdacht. Zij spreekt Hollandsch en Duitsch. Vermoedelijk reist zij in gezelschap van August W., naar men zegt Limburger van geboorte, 24 h 25 jaren. Hij spreekt zeer goed Fransch. De commissaris van politie der 3e afdeeling te Rotterdam verzoekt opsporing en indien de verdachte in bezit van veel geld wordt bevon den, aanhouding en opzending. Eene oude vrouw, «onen ig in een der huisjes aan de stal- leukazerne te Breda, was aan het ziekbed, dat op den vloer lag, ge kluisterd. De arme had eenigen tijd geen huishuur kunneu betalen en nu besloot de huisbaas ramen en deuren der schamele woning weg te nemeu, hetgeen met behulp vau eenige knechts geschiedde. Gelukkig bemoeide de maréchaussée zicb met de zaak, met het gevolg dat het huisje weder in den vorigen toestand teruggebracht en tegen den eigenaar proces-verbaal werd opgemaakt. Terwijl in de Maandag middag te Steenwijk gehouden vergadering der veenbazen geble ken is, dat allen eenstemmig wei geren het loon der arbeiders te verhoogen, hebben reeds velen van de werkstakers dien dag den ar beid hervat, en zou dit voorbeeld Dinsdag door veie anderen ge volgd worden. De vergadering der werkstakende arbeiders heeft ook weiuig succes gehad. Had men ver wacht, dat het getal bezoekers in die bijeenkomst op den Lakeweg een duizendtal zou bedragen, er waren er slechts 100 h 200 opgekomen. De heer Fortuin sprak er ongeveer een kwartier op kalme wijze, en ried eene billijke schikking aan. De burgemeester der gemeente Steen- wijkerwold, alsmede eene flinke mi litaire macht huzaren en infan terie waren present. De verga dering ging kalm uiteen. Ook in Steenwijk bleef het rustig en behoefden de daar aanwezige cavaleristen zich niet te vertoonen. Aan de arbeiders is bekend gemaakt, dat ieder, die Dinsdag den arbeid hervatte, op bescherming zou kun nen rekenen. De tegenwoordigheid der militaire macht heeft dus in Steenwijkerwold zeer kalmeerend gewerkt. Het is niet onwaarschijn lijk, dat sommige veenbazen enkele der opstokers voorgoed uit hun dienst zullen ontslaan. Te Heerenveen, aan de Nieuwe Brug, wilden eenige balda dige veenarbeiders de metselaars, werkzaam aan de aldaar in aan bouw zijnde brugwachterswoning, dwingen den arbeid te staken. De politie verhinderde hen in dit opzet. RECHTSZAKEN. De 13-jarige Maurits Pardo te Amster dam belooft niet veel goeds. Sen heel eerlijk karakter schijnt er niet in te zitten. Zijn vader, die komiek in eeu café-chan- tant is, sluit dikwijls de deur van de kamer als hij uitgaat; dan is de jongen zonder dak en zwerft hij rond. In hetzelfde huis woont eeu schilder met zijne echtgenoote, eene heel goedhartige vrouw, die den zwer venden knaap wel opnam en van eten voorzag. Op den 4eu Mei jl. was zij uit, had hare kamer opengelaten en tevens den sleutel op een kastje. De knaap sloop het vertrek binnen en ontvreemdde uit het kastje twee rijksdaalders. Daarvoor stond hij terecht. De vader, (lie ter toelichting gehoord werd, twijfelde, of de jongen wel ge heel bij het hoofd was; hij had hem wel eens daden zien verrichten die heel vreemd waren. Het O. M. meende dat de jongen met oordeel des onderscheids heeft gehandeld en requireerde 3 maanden gevangenisstraf. De toegevoegde verdediger, mr. A. Lind, meende bet tegendeel en vroeg ontslag van rechtsvervolging met plaatsing in eene rijkswerkinrichting. KOiLCiiËÜ BATAVIA, 35 April. Het volgende werd den 7eu April uit Atjeh aan de „Locomotief" geschreven: De bevolking vau Kwala Gigin heeft zich weder verrijkt (laor zeeroof. Eene Chinee- sche jonk (wangkang), op die hoogte zei lende, werd uitgeplunderd, eenige der op varenden vermoord en over boord gewor pen. Een der opvarenden werd door haar medegenomen en na hem gruwelijk ver minkt te hebben, losgelaten met de aan zegging, dat hij bij de eerstzijnde post (ICota Poharaa) zijn beklag bij de blanda's moest doen. De gewonde kwam dan ook, uitgeput door bloedverlies, te Kota Pohama aan en werd door den te Kota Pohama opgeroe pen officier van gezondheid van Lampong verbonden. Den volgenden dag werd bij per stoom tram naar het hospitaal te Panteh Perak vervoerd, To Poeloe Bras is het wederom niet rustig. Panglima Amat, onderbevelhebber van Tengkoe di Tiroe, is thans in de kampong Lampoejang en doet van daar strooptochten met 50 gewapende volgelin gen in de buurt van de benting. De pas- sar is weder verlaten. Van Bauka wordt aan de „Locomo tief" geschreven, dat te Merawang een op loop van Chineezeu heeft plaats gehad, omdat zij hun loon niet op zijn tijd uit betaald kregen, daar (1e administrateur de mandaten nog niet had ontvangen. In de woning van (lezen sloegen zij veel kort en klein, een Chinees werd doodgeschoten, en verscheidene gewond. Soldaten kwamen er ook bij te pas. De brief eiudigt aldus Banka ligt zoo afgelegen, dat hier vele dingen gebeuren, waarvan de buitenwereld nooit iets hoort. Het is te verwachten dat nieuwe ongeregeldheden zullen ontstaan. Onlangs werd de uitbetaling van werk geld geweigerd, doch daarentegen te veel Chineesclr werkvolk gezonden, waarvan het meorendeel te zwak en ongeschikt was om te werken. De mijnen zitten nu vol met werklieden boven het vastgestelde aantal, waarvoor geld noch rijst wordt te goed gedaan. Ontslaan kan men ze niet, wegsturen ook niet, en werken kunnen zij niet. Het mijnwezen heeft nu gelast, alle werklieden bij de boor te ontslaan, als ook alle Maleiers, behalve één of twee bij eiken opziener, eu het werk te staken. De oorzaak van al die strubbelingen is de slechte harmonie, die hier op Banka tusschen het bestuur en het mijnwezen wilt opsporen. Is't iets wat ge gezien hebt, of alleen een vermoeden? Het is iets, wat ik zelf gezien heb, meneer, en ik hoop, dat u 'tme niet kwalijk zult nemen, als ik u vraag om't u te mogen vertellen, want Molly laat me geen rust, vóórdat ik 't aan u of aan meneer Gryce heb meegedeeltMolly is erg in de war over Hanna, weet u, want we zijn allen ze ker, dat zij onschuldig is, hoewel de menschen er over pra ten, alsof zij er meer van zou weten dan rechttoe, alleen omdat ze er niet was, toen wij haar zochten. Maar wat hebt ge gezien? drong ik aan. O ja, dat is.... ziet u, hernam hij, onbewust van mijn brandend ongeduld, ik zou't wel aan meneer Gryce verteld hebben, maar ik ben altijd een beetje schrikachtig voor de heeren van de politie, weet u; zij doen altijd zulke lastige vragen en schijnen te denken, dat een mensch alles tegelijk kan weten. Jawel, maar wat wil je mij vertellen? drong ik nogmaals aan. O ja, meneer, ik wilde u vertellen, dat ik op dien avond, den avond van den moord, ziet u, dien meneer Cla- vering of Robbins, of hoe hij heeten mag, het huis heb zien binnenkomen, maar er hem, evenmin als iemand an ders, weer heb zien uitgaan, eu zoover ik weet is hij er niet uitgegaan ook. Wat bedoelt ge daarmee? Zie, meneer, dat zal ik u zeggen. Toen ik van miss Eleonore terug kwam en aan meneer Robbins, zooals hij zich toen noemde, zeide, dat mijn meester ongesteld was en hem niet kon ontvangen, stapte hij, in plaats van te buigen en heen te gaan zooals andere heeren doen, naar binnen, liep naar de receptie-zaal en ging daar zonder veel complimenten op een stoel zitten. Misschien was hij wel ziek, hij zag er ten minste erg naar uitmaar hoe dat wezen mag, hij vroeg mij dadelijk om een glas water, en daar ik toen nog geen reden had om iemand in iets te ver denken, ging ik dadelijk naar beneden om het te halen, waarbij ik hem in de zaal alleen liet. Nog voor ik evenwel het glas had gevuld, hoorde ik duidelijk dat de voordeur zacht werd dichtgetrokken. Wat is dat? vroeg Molly, want die stond juist bij mij. Ik weet niet, zei ik, mis schien is 't wel die meneer, dat die niet langer wil wachten en is heengegaan. Als hij is weggegaan, heeft ie 't water niet meer noodig, zei ze. Ik zette dus de karaf neer en liep de trap op, en toen ik de kamer binnenkwam en rond keek, was hij weg dat dacht ik tenmiete op dat oogen- biik, maar wie weet, meneer, of ie misschien niet in de kamer was, of in de gezelschapskamer waar dien avond geen licht aan was, en heeft ie zich verborgen gehouden, terwijl ik bezig was met sluiten. Ik gal geen antwoord; ik was meer ontroerd dan ik wilde laten blijken. Ik zou er niet over gesproken hebben, ging hij voort, vooral niet, omdat 't Iemand was die een van de jonge dames kwam bezoeken, maar we weten allemaal heel goed, dat er dien nacht iemand in huis moet zijn geweest, die mijn meester vermoord heeft, en daar het onmogelijk Hanna kan wezen Je zegt dat miss Eleonore hem niet wilde ontvangen, viel ik hem in de rede, hopende dat die vraag hem mis schien andere bizonderheden omtrent het voorval in 't ge heugen zou roepen. Ja, meneer, Toen zij eerst op het kaartje keek, scheen ze een oogenbiik te weifelen, maar toen kreeg ze op eens een erge kleur en gelastte mij om hem te zeggen, wat ik u verteld heb. Ik zou er niet meer aan gedacht hebben, wan neer ik hem van avond niet in Makenden welstand voor mij had gezien, en dat wel onder een anderen naam. Niet dat ik er juist iets slechts van wil denken, ziet u, maar Molly drong er op aan, dat ik 't u zou vertelleD, om mijn hart te ontlasten, en dat is 't eigenlijk, weet u. Toen ik dien avond thuis kwam, schreef ik in mijn zak boekje een nieuwe reeks van verdachte omstandigheden, doch nu plaatste ik geen E er boven, maar een C. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2