NIEUW'S- EN ADVERTENTIEBLAD. No. 1505. 5e Jaargang» Vrijdag 1 Juni 1888. HAARLEMS DAGBLAD ABOÏÏHEHEtTTSPRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden ƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groene opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-l'itgevers J C. PEEREBOOJ1 en .1 B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicitc Etrangère G. L. DAUBE Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 3Ibis Faubourg Montmartre. STADSNIEUW S. Haarlem, 31 Mei. De Hollandscbe IJzeren spoor wegmaatschappij maakt bekend dat gedurende den zomerdienst eenige locale treinen tusschen Haarlem en Velsen ook aan de KleverlaaD, den Kruidbergerweg en te Driebuizen zullen stilhouden. GEMEENTERAAD. Vergadering van V/oensdag 30 Mei 1388, des namiddags te één ure. Afwezig de leden Kist, v. Weel en Koopmans. De notulen der vorige vergadering wor den gelezen en goedgekeurd. Ingekomen zijn de navolgende stukken Rekest van J. C. Boller, alhier, die ver gunning heeft bekomen tot herbouw van zijn perceel, neemt de vrijheid te verzoe ken de keuken en het privaat van de be paling te mogen uitzonderen en maken tot II cM. In handen van B. en W., om praeadvies. Proces-verbaal van den keurmeester v. Ooijenafkeurende een paard voor de consumtie, voor kennisgeving aangenomen. Rekest van de wed. Schulpzand, ver zoekende eene gratificatie. Rekest J. van Roode, grond aan den Zijlweg. Rekest van J. Graaff, tot huren van grond aan de Ged. Beek. Een en ander gesteld in handen van B. en W. Missive van mej. Schreuder, houdende dankbetuiging voor hare benoeming tot onderwijzeres. Rekest van de dames Sluijterman van Loo, betreffende de afsluiting van gronden aan den Dreef. Voorstel B. en W. omtrent grond bij de werf van H. T. Pelienburg, ter behan deling in de volgende vergaderiug. Vastgesteld is het percentage-cijfer van de plaatselijke belasting voor 1888 op 34/io percent. Voor kennisgeving aangeno men. Een schrijven van B. en W. omtrent af- en overschrijving, in handen van de comm. van fin. Voor kennisgeving aange- Punt 1 van de nL Onderzoek van den geloofsbrief en de ver dere stukken van het nieuw inkomend lid, den heer J. Sabelis. Er wordt een commissie benoemd, be staande uit drie leden, de heereu Derx, Waller en Sneltjes. Deze comm. adviseert tot toelating. Dien overeenkomstig wordt besloten. Aan de orde is thans punt 2. Eindstem ming over de overeenkomst met de Duin water-Maatschappij te Amsterdam. Hierop worden door B. en W. eenige redactie-wijzigingen voorgesteld. M a c a r Over een persoonlijk feit heb ik een opmerking te maken. Het ,zal n niet ontgaan zijn, dat bij de discussie over art. 18 van de overeenkomst met de D. W. M. zich geopenbaard heeft een groot verschil van meening tusschen den heer Stolp en mij. Ik meende dat zijn opvatting niet juist was, hij meende het tegenovergestelde. Het heeft mij leed gedaan, dat ik aanlei ding schijn gegeven te hebben, om te deuken zooals in een Raadsverslag is te kennen gege ven, dat ik scherp was geweest en alsof de honorabiliteit van den heer Stolp door mij aangetast was. Dat is een misverstand. Geen oogeublik heeft het in mijn bedoe ling gelegen iets personeels te zeggen. Ik wilde dit zeggen omdat het door mij be doelde verkeerd geïuterpreteerd is. Stolp. Ik dank den heer Macaré voor zijne woorden. Ik heb dat ook gelezen en mij over zulk eene onjuiste mededeeling zeer verwonderd. De overeenkomst met de D. W. M. wordt aangenomen met 1 stem tegen, die van den heer Gallandat Hnet. Komt aan de orde een voorstel van B. en W. om aan den heer G. P. J. Beccari, als gemachtigde van den heer H. J. Jan- zen Sz., te Nieuwediep, vergunning te verleenen in het Kenaupark een villa tc bouweneenigszins meer naar achteren geplaatst dan de op dien grond staande villa, die afgebroken zal worden. Wordt eenparig goedgekeurd zouder hoofdelijke stemming. Voorstel van B. en W. om aan het Departement van Oorlog toestemming te verleenen tot het maken van schotbalk- sluizen iu de Euikvaarfc en in de trekvaart HaarlemHalfweg, ten behoeve van de militaire inundatiën in de stelling Am sterdam, mits de sluis in de Arasterdam- sche vaart een doorvaartwijdte hebbe van 6 en die in de Fuik vaart van 5 M. Wordt eenparig goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. Voorstel van B. en W. om aan den heer A. van der Spek, voor zijn onderwijs in rechtlijnig teekenen aan de Burger-Avond school toe te kennen eene gratificatie van f 4B0 en aan den heer J. G. Tuytel een idem van f100, voor gegeven onderricht in staatsinrichting aan de H. B. S. met 3-jarigen cursus. Wordt eenparig goedgekeurd zonder hoofdelijke stemming. Voorstel tot reorganisatie van de H. B. S. met 3-jarigen cursus, ter opleiding voor handel en nijverheid. B. en W. stellen diensvolgens voor: lo. Het schoolgeld met ingang van den cursus 1888 89 te bepalen op f 40's jaars. 2o. Op te heffen het onderwijs in de Staats-in richting. 3o. Voor de twee hoogste klassen uit te breiden het onderwijs in de stel- en meetkunde, voor ieder leervak met éen nur per week, en daarentegen het onder wijs in de natuurwetenschappen met éen uur per week te verminderen en evenzoo, alleen iu de tweede klasse, éen uur on derwijs in de engelsche taal minder te doen geven. Voorts B. en W. uit te noodigen, aan den di recteur op te dragen, bij de samenstelling der boekenlijst zooveel mogelijk zuinigheid te betrachten. Voorzitter. De heer Bijvoet heeft B. en W. onlangs gevraagd deze zaak nog eens te bespreken. Aan dien wensch is voldaan, maar de heoren zijn van oordeel dat zij geen wijziging in hun voorstel moesten brengen. B ij v o e t. Ik dank u voor wat u ge zegd hebt. Het doet mij leedik geloof dat men van de school toch niet krijgt wat men wenscht, al gaat het schoolgeld lager. Nu kost iedere leerling reeds veel. Ik geloof niet, dat de school op den duur aan een behoefte zal voldoen en zou liever zien dat zij opgeheven werd, tenzij zij werd teruggebracht tot een school voor M. U. L. O. Daarvan zal men veel meer réussite hebben dan nu. Krol. Ik heb niet het genoegen gehad in een vorige zitting de discussie hierover bij te wonen. Toch lieb ik gelezen water over gesproken is. Ik ben liet daarmede in veel opzichten eens. Het treft ons dat alle openbare scholen hier bloeien wat het aantai leerliugen aangaat, alleen deze maakt eene uitzondering. Hieruit blijkt dat er geen behoefte aan is, zooals zij nu is ingericht. De directeur heeft dat inge zien en een tweeledig voorstel gedaan om het leerplan te wijzigen, en het schoolgeld te verlagen. Dat voorstel hebben B. en W. overge nomen in zooverre, dat zij het advies heb ben gevraagd van de comm. van toezicht. Daarin wordt door hen op den voorgrond gesteld de verlaging van het schoolgeld, niet de wijziging van het leerplan. De verlaging van het schoolgeld zal m. i. weinig invloed uitoefenen. Misschien zou het nog wel gaan, maar in het stuk van den directeur wordt er op gewezen dat de 5-jarige cursus moet worden ontlast. Als het leerplan niet gewijzigd wordt, zal dat niet gaan. De 5-jarige cursus is zoo overvuld, dat het bijna niet mogelijk is aan de bestaande behoefte te voldoen, met het bestaande personeelop den 3-jari gen cursus kunnen echter nog vele leer lingen geplaatst worden, zonder dat een uitbreiding van het personeel aldaar zou noodig zijn. Het komt mij daarom voor, dat men die school zoodanig hervormen moet, dat zij voldoet aan de behoefte. Elders wor den dergelijke inrichtingen druk bezocht. Het komt mij voor, dat men, met behoud van haar karakter, namelijk te zijn een school voor handel en industrie, ook er aan verbinden moet gelegenheid tot op leiding voor Willemsoord, Breda enz. Ik geloof dat die school dan tal van leerlin gen trekken zou. Op den 5-jarigen cursus zijn er velen, die examen doen voor Breda en Willemsoord. Iu de 3e klasse is een deel afgezonderd voor die jongelui, maar doordat die klasse zoo groot is geworden zal dat spoedig moeilijk gaan. Hij wenschte dat het leerplan zoo wordt gewijzigd dat de jongelui, die den 3-jarigen cursus door- loopeu hebben en geen plaats op die in richtingen kunnen vinden, hoewel zij het examen konden doen, dan op de 4e klasse van de H. B. S. met 5-jarige cursus kunnen komen. De heer Teding van Berk hout heeft voorgesteld de zaak te stellen in handen van een commissie. Mijn voor stel zou zijn, den directeur uit te noodi gen een leerplan samen te stellen, in den door mij bedoelden zin, dan kan dat be oordeeld worden door de commissie vau toezicht. Daarom wenschte ik voor te stellenden directeur der H. B. S. voor Handel en Nijverheid op te dragen, een ontwerp in te dienen van een gewijzigd leerplan, waarvolgens leerlingen, die den geheelen cursus hebben doorloopen, exa men kuunen afleggen voor de militaire inrichtingen te Breda en Willemsoord, de Veeartsenij-school te Utrecht, de Land bouwschool te Wageuingen enz. enz., met dieu verstande, dat door splitsing der hoogste klasse rekening wordt gehouden met de eischen van leerlingen, die voor handel of nijverheid moeten worden op geleid. Het komt mij voor praktisch uitvoerbaar te zijn door de 3e klasse op den 3-jarigen cursus in tweeën te splitsen. Voorzitter. Dit is een geheel nieuw voorstel, niet een amendement op het voorstel van B. en W. U wenscht nu de school te brengen in een toestand, zoodat zij concurreert met de H. B. S. met 5- jarigen cursus. Men heeft de school echter in het leven geroepen om haar te maken tot een school zonder examens, om de burgers, die hun kindereu een goede opvoeding wilden geven, zonder geleerdheid en exa mens, daartoe (le gelegenheid te geven. Maar met uw voorstel komen wij iu het plan van den heer Pruim. B. en W. begrepen dat dit volstrekt niet goed zou zijn. Zij wilden een inrich ting hebben voor jongens, die eene goede opvoeding moesten hebben voor zij in zaken kwamen. Krol. Ik heb niet het minste bezwaar dat u het beschouwt als een nieuw voor stel. Ik geloof dat vermindering van het schoolgeld een palliatief is dat tot niets leidt; ik heb wat beters willen geven. De J) Deze lezing is, naar wij meenen, bijm woordelijk juist. (Ricd.) ontlasting van den 5-jarigen* cursus is een gewichtig punt. U zegt, dat de school als het leerplan wordt uitgebreid, verjagen zal die jongelieden die later hanuel en industrie beoefenen willen. Dat wil ik niet, ik wil de twee eerste klassen zoo behou den en alleen de 3e klasse veranderen, omdat er altijd zekere puntjes moeten wor den geslepen voor examens. Voorzitter. U vergeet misschien ook, dat de Raad den heer Van Raaij heeft aangesteld om de jongelieden voor Breda enz. klaar te maken. Het lijkt mij niet goed toe, dit ook hier te gaan doen. Ik kon beter komen in het idee van den heer Bijvoet om er een school voor M. U. L. O. van te maken. Dan krijgen wij ook 30 van het Sijk. Toen de school werd opge richt dacht ik al dat zij niet deugde, maar de heeren wilde het zoo. Nu hebben we een reeks van ambtenaren en die kunnen toch niet aan den dijk gezet worden. Overigens lachte het plan van den heer Bijvoet mij wel toe. Krol. Hier is de bedoeling de school in bloei te brengen. Ik heb nagegaan hoe het elders met de H. B. S, met 3-jarigen cursus is gesteld. Iu Amsterdam ziju er 2 met 211 en 250 leerlingen, in Den Haag een met 88 leer lingen, in Rotterdam een met 126,in Utrecht met 125 leerlingen. Het komt mij dus voor dat die 3jarige H. B. S. in andere groote stedeu wel aan een behoefte voldoen. B ij v o e t. Ik wensch alleen dit te zeg gen, M. de V., U heeft gezegd dat u een bezwaar had met mijn voorstel mee te gaan en wel, hoe te handelen met het corps leeraren. Kan men die leeraren niet ook voor het lager onderwijs houden P V oorzitter. Dat weet ik niet, de wet voorziet er niet in. Macaré. Den vorigen keer heb ik reeds opgemerkt, dat men van een verkeerd stand punt uitgegaan was, door voorop te zetten dat men de school moest bevolken. Dit acht ik niet den juisten weg. Men moet zich afvragen: wat is de behoefte. Wij weten dat de gemeente behoefte heeft cm iets te doen, ten einde den grooten toevloed naar den 5-jarigen cursus te keereu. Ook weten we dat de leerlingen van den 5-jari gen cursus dezen dikwijls na 3 jaar ver laten. Hoe komt het dan dat de school met 3-jarigen cursus zoo weinig réussite heeft? Omdat men bij de oprichting der school is uitgegaan van een praeraisse, die niet volkomen juist is. Men heeft gedacht aan personen, die hunne jongens aan geen examens wilden onderwerpen, en een vast plan hadden om hun jongens in zaken te brengen. Doch slechts zelden weten de ouders van een 12-jarigen jongen welken weg te volgen, en dan is de school met 3-jarigen cursus voor hen niet geschikt. Het programma daarvan sluit niet aan bij een andere school. Da talrijke klasse van ingezetenen, die FBUILLETO N. WIE IS DE SCHULDIGE? Naar het Engelsch, van Anna Katharina Green. 461 XIX. OP MIJN BUREAU. Toen ik den volgenden dag opgewonden en met kloppend hoofd mijn bureau binnentrad, was het eerste, wat mijn bediende mij zeide Er wacht een heer in de spreekkamer, meneer, hij schijnt groote haast te hebben. Ongeduldig en in geen stemming om aan wien dan ook consult te geven, ging ik met een alles behalve aangenaam gevoel naar het spreekvertrek. Ik opende korzelig de deur en.... zag niemand anders voor mij staan dan Ciavering. Te zeer verbaasd om dadelijk te spreken, gaf ik hem een zwijgenden hoofdknik, waarna hij met de houding van een echten gentleman op mij toetrad en mij zijn kaartje over handigde; ik zag daarop, in fraaie, vlugge letters, zijn naam voluit gedrukt: Henry Ritchie Ciavering. Na zich op die wijze aan mij te hebben voorgesteld, verontschuldigde hij zich wegens zijn onverwacht bezoek, met de mededeeling, dat hij in de stad geheel vreemd was; dat hetgren hij kwam doen niet het minste uitstel kon lijdendat hij toevallig mijn naam had hooren noemen, als dien van een knap en achtenswaardig rechtsgeleerde en daarom bij mij was ge komen, ten einde mijn raad in te winnen ten behoeve van een zijner kennissen, die noodlottigerwijze in het geval verkeerde van rechtsgeleerd advies te behoeven in eene om standigheid, welke niet slechts het gevolg was van een buiteDgewonen staat van zaken, maar hem ook ten zeerste in de verlegenheid bracht, wegens zijne onbekendheid met de Amerikaansche wetten en hun toepassing op het onder havige geval. Na aldus mijne opmerkzaamheid getrokken en mijne nieuwsgierigheid opgewekt te hebben, vroeg hij, of ik hem wilde veroorloven met zijne zaak voor den dag te komen. Ik herstelde mij zoo goed mogelijk van mijne verbazing, onderdrukte met geweld het gevoel van afkeer dat zijne aanwezigheid bij mij opwekte en gaf hem een toestemmend antwoord. Hij haalde nu een notitieboek uit den zak, waaruit hij mij in hoofdzaak het volgende voorlas - - Een Engelschman, die op reis is door de nieuwe we reld, ontmoet in een der badplaatsen een Amerikaansche jonge dame, op wie hij smoorlijk verliefd wordt, en met wie hij na eenigen tijd wenscht te trouwen. Overtuigd dat zijn stand hem met haar gelijk stelt en zijn fortuin geen beletsel is, terwijl zijne bedoelingen edel zijn en oprecht, vraagt hij hare wederliefde en wordt niet afgewezen. Daar zich echter in de familie een onoverkomelijke hin derpaal voordoet tegen eene openlijke verloving, is hij ge noodzaakt zijne liefde te bedekken met het kleed der on verschilligheid, hoewel de verbintenis in het geheim blijft voortduren. Terwijl de zaken zoo staaö, ontvangt hij uit Engeland een tijding, die hem noopt oogenblikkelijk huis waarts te keeren, en door deze onverwachte omstandigheid zeer terneer geslagen, schrijft hij aan zijne geliefde een brief, waarin hij haar het geval mededeelt en haar het voor stel doet tot het sluiten van een geheim huwelijk. Zij stemt hierin toe onder zekere voorwaarden, waarvan de eerste is, dat hij haar na de voltrekking van het huwelijk onmiddel lijk zal verlaten, en de tweede, dat de trouw-akte in haar bezit zou blijven. Dat kwam niet geheel en al met zijn wenschen overeen; maar daar hij alles liever wilde dan uit stel, nam hij met die voorwaarden genoegen. Het paar komt samen in een klein dorp, niet ver van de hadplaats, waar de schoone verblijf hield, en het huwelijk wordt vol trokken door een Methodist prediker, die aldaar woonachtig was. Bij de plechtigheid waren twee getuigen tegenwoor dig, een door den predikant voor het doel gehuurd persoon en een vriendin der bruid, die daartoe met haar was geko men; maar de vergunning ontbrak en de bruid had haar een-en-twintigste jaar nog niet bereikt. Nu is de vraag: was dat huwelijk wettig, ja, dan neen? Indien de jonge dame, welke op dien dag geheel met haar toestemming aan mijn vriend verbonden werd, zou willen ontkennen dat zij zijn vrouw is, kan hij haar dan dwingen zich toch als zoodanig te gedragen? In 't kort, mijnheer Raymond, is mijn vriend de wetttige echtgenoot dier jonge dame, ja, dan neen? Onder het aanhooren van dit verhaal werd ik allengs te genover Ciavering, die het mij mededeelde, met geheel andere

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1