NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Maandag 4 Juni 1888. No. 1507. Dit Inner bestaat uit twee Men. STADSNIEUWS. WIE IS DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD ABOHHEMENTSFRIJS: Voor Haarlem, per 3 maanden/1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. - 1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIES: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiera. Directeuren-Uitgevers J. C. PJËEKEBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Puilieite Etrangère G. L. DAUBE Ar Co., JOH. F. JONES, Suer., Parijs, 31bis Faubourg Montuiartre. EERSTE BLAD. Haarlem, 2 Juni. Zondag den 3n Juni en volgende dagen zuilen de plaatwerken, be trekking hebbende op de moderne Duiteche beeldhouwkunst, op het Museum van Kunstnijverheid nog tentoongesteld blijven. Zondags is de toegang vrij. Tengevolge van verkeerde inlich ting deelden wij in ons eerste be richt betreffende het overlijden van den beer P. C. A. Hauschild rrede, dat bij zijn loopbaan hier te lacde begonnen was als handwerksman. Dit is onjuist. De heer Hauschild was steeds in den handel werkzaam. Hij begon zijne carrière als han delsbediende te Amsterdam. In de maand April werden met de Haarl.-Zandvoort Spoorw.Mij. 5540 reizigers vervoerd. De opbrengst van dit vervoer bedroeg f1163.57 dat van goederen - 146.29 en aan diversen - 97.91 Totaal f 1407.77 zijnde per dag-kilometer f 5,52. De minister van Oorlog heeft aan de Postduivenvereeniging «de Snel vlieger» alhier een prachtige zil veren medaille geschonken bestemd tot prijs voor de wedvlucht, welke morgen door genoemde vereeniging zal worden gehouden met oude duiven, van Hannover. De vereeniging is voornemens nog de volgende wedvluchten te houden 17 Juni van Luxemburg, 1 Juli van Groningen, met oude, en 8 Augustus van Oldenzaal, met jonge duiven, terwijl later nog eenige an dere wedvluchten, o. a. een van Rozendaal (N. B.), zal worden ge houden. De liefdadigheidsvoorstelling, ge geven door de Typographische Ver eeniging «Tot Nut en Gezellig Verkeer», ten voordeele van twee weduwen met kinderen, nagelaten door twee afgestorven leden van genoemde vereeniging, heeft bruto opgebracht pi. m. f350; na aftrek der onkosten blijft dus zeker een ontoereikende som voor het beoogde doel over. Vrijdag namiddag is in een in aanbouw zijnd perceel in de Bar- revoetesteeg, een binnenmuur in gestort, waarbij gelukkig geene on gelukken hebben plaats gehad. Vrijdag namiddag, ten ruim 4 ure, is een 7 jarig dochtertje van de weduwe B. dat aan de Zijlvest baar hoed naliep, die was afgewaaid, in den Singel gevallen. De beer de Haan, boekhandelaar, wonende in de groote Houtstraat, die juist in de nabijheid was, sprong dadelijk te water en heeft het kind, dat reeds zinkende was, gered. Door den rijksontvanger van Haar lemmermeer is ten zijnen kantore in beslag genomen een verdacht goud tientje. Vrijdagmorgen is uit de Haar lemmertrekvaart tusschen Halfweg eu Sloterdijk het reeds in staat va:, ontbinding verkeerende lijk opge haald van een omtrtreeks 60 jarigen man, zeer net gekleed. Behalve velerlei kleinigheden, vond men bij het lijk eenige brie ven, waaruit bleek dat de man uit Amsterdam afkomstig was, bene vens een beursje met c.rca f52. Het lijk is naar Sloterdijk overge bracht. Te Sassenheim is aangehouden en ter beschikking van de militaire autoriteit daar ter plaatse gesteld een marinier, te Amsterdam in gar nizoen, die zich zonder verlof van zijn corps had verwijderd. De bouw van de school met den Bijbel te Aalsmeer is, na aanbe steding gegund aan de laagste inschrijvers, als volgt: Het metsel werk aan gebr. v. d. Zwaard, te Aalsmeer, voor f2815; het timmer werk aan C. Eigenhuis, te Aalsmeer, voor f 4744. Inhoud Serapervireus No. 22 Opstandelingen. De Narcissen ver- kooping te Overveen. Ingezonden. Plectranthus fruticosus l'Her. Tentoon stelling te Maastricht. De Internatio nale Tuinbouw-Tentooustelliug te Keulen. Verschillende mededeel in gen. Cor respondentie. Inhoud van de Nieuwe Gids, van Juni: I. Stoffel, De noodlottige dwalingen der hedendaagsche staathuishoudkunde. L. van Deyssel, De Goncourt. Boekbe- oordeelingen. F. vau der Goe3, Mevr. Lina Schneider. Nederlandsche poli- tiek-indrukken van den dag door P. L. Tak. Over schilderijen-zien door Fre- derik van Eeden. Kunsttentoonstelling van Wisselingh in Arti. A. Aletrino, Een avondwandeling. Varia door J. van Santen Kolff od dr. Ch. M. v. Deventer. LETTEREN EN KUNST. Sarah Bernhardt doet thans een rond reis door Frankrijk. Zij trad reeds met groot succes op te Lyon, Besancon, Nancy, Beims en andere voorname steden. ViSSCHERIJ. Enk huizen, 81 Mei. Is de vangst van ansjovis niet meer zoo ruim als zij geweest is, in vergelijking met andere plaatsen is de aanvoer alhier nog vrij be langrijk. Door 40 booten werden gisteren met netjes gemiddeld 3000 per boot gevangen, kwaliteit best, prijs f 6.50 per l000. Heden werden alhier aangebracht 75,000 stuks ansjovis, prijs f 6.50 per 1000; met netjes werd van 400 tot 3000 stuks per boot gevangen. De aanvoer van kuilansjovis was niet groot, prijs f 6 per 1000. Lemmer, 31 Mei. Aan de zou- terijen alhier werden op heden aangevoerd 25,000 stuks ansjovis, die tot//marktprijs" werden opgelost. Nieuwediep, 1 Jum. Vier-en-vijf tig korders brachten heden lö tot 95 groote, 20 tot 40 kleine tongen, 1 tot 4 mandjes kleine schol eu 1 tot 3 manden schar ten afslag, terwijl 1 beuger 80 roggen aan bracht, en door trekkersbooten 12 tal geep werd aangevoerd gr. tong gold 30 a 35 c., kleine id. 15 c., rog 47 c. per stuk, kl. schol f3 a f 1,80 per mandje, schar f3.25 per mand. en geep f6.35 a 7.50 per tal. Tessel, 1 J uni. Door de garnalen- vloot werden in de afgeloopen maand 1262 manden aangebracht voor de kokerijen, tegen f4 per mand. De verzending ge schiedde naar Londen, Huil, Parijs en Brussel. De vloot, welke in het begin van Mei nog uit ongeveer 60 schuiten bestond telt er thans nog slechts twaalf, aangezien de garnalenvisscberij weer spoedig gestaakt wordt. It 11\ N K \l\\ I). Met belangstelling en genoegen vernemen wij, dat de Noord Hollandscbe Vereen'ging«Het Witte Kruis» in staat wordt gesteld om, in veel ruimer mate dan vroe ger, aan haar doel te beantwoorden, doordien zij met de Anglo-Oester- reichische Bank te Weenen, onder medewerking van eenige voorname Amsterdam-iche firma's een over eenkomst heeft aangegaan wegens de uitgifte eener Premieleeuing, waardoor zij een aanzienlijk kapi taal verwerft ten einde op een on bekrompen wijze en duurzaam hare oogmerken te kunnen bereiken, te weten: het voorkomen van besmet telijke ziekteD, het bestrijden van epidemiên, door het nemen van sani taire maatregelen, het verleenen van hulp bij ziekten, onder anderen door de opleiding van beschaafde ziekenverplegers en verpleegsters. Eerlang zal «Het Witte Kruis» dus bij machte zijn haar hulpcorps te versterken en aan het dringend verzoek om door haar gekweekte en geëxamineerde verplegers en ver pleegsters, dat uit zoovele plaatsen des lands gestadig aan haar wordt gericht, veel gereeder dan tot dus verre te voldoen. Voor kleine gemeenten, waar de gelegenheid tot zorgvuldige verple ging, door nette eu bekwame per sonen, in den regel veel schaarecber is dan in groote steden en zelden middelen genoeg voorhanden zijn om de vereischte voorzorgsmaatre gelen tot wering van besmettelijke ziekten en ter bevordering der volks gezondheid te bekostigen, kan de krachtige bijstand eener humanitair- wetenschappelijke VereenigiDg als «Het Witte Kruis» van buitenge woon groote beteekeuis worden. Overvalt ons een epidemie, dan zal «Het Witte Kruis» voortaan krachtdadig kunnen medewerken en de Hooge RegeeriDg helpen, om de uitbreiding daarvan te stuiten en voor een goede verpleging der lijders te zorgen. Het besluit van «Het Witte Kruis» om zich te dien einde van de on misbare stoffelijke middelen te ver zekeren, moet derhalve door allen, uie beseffen, dat de bevordering der gezondheid van het algemeen een eerste voorwaarde der volkswelvaart is, grootelijks worden toegejuicht en gewaardeerd. (Vad.) In hetNoordhollaudsche kanaal, onder de gemeente War- menhuizeD, werd jl. Donderdag eene schuit met lammeren door eene sleepboot aangevaren, met het ge volg, dat een 32jarig persoon, van Tessel afkomstig, over boord sloeg en verdronk. Vrijdag ochtend is in het wisselkantoor der Nederland sche bank te Amsterdam een bru tale diefstal gepleegd. Toen de con cierge der Handelschool, naar maan- delijksche gewoonte, het mandaat voor de tractementementen der leer aren ad f 2874.93 bij den kassier had ontvangen, deed hij de ont vangen bankbiljetten in eeDe bruine enveloppe en bergde dien in den zijzak van zijne overjas, terwijl hij een bankbiljet van f 60, en een van f 40 in een zakje in zijne hand hield, met het doel om deze op het daar naast gelegen wisselkantoor tegen geld te verwisselen. De dieven, want, zooals later uit de mededeeÜDg van een jongen bleek, schijnen zij met hun tweeën te zijn geweest hebben vermoed lijk, terwijl de concierge aan het loket het specie- briefje invulde, hem de enveloppe met de f 2800 aan bankpapier uit zijne jas ontstolen; althans toen hij na ontvangst van het gewisselde het papier in den linnen zak bij het geld wilde voegen, was de en veloppe verdwenen. Op zijnen uit roep: «ik ben bestolen», werd on middellijk de Bank gesloteD, de po litie getelephoneerd en een ernstig onderzoek ingesteld, dat echter voor he* oogenblik tot niets leidde. Volgens het zeggen van den be doelden jongen waren twee kerels haastig het wisselkantoor uitgeko men, die hem met een «vooruit» zoo hardhandig op zij tegen den muur hadden geduwd, dat hij daar bij zijnen arm bezeerd had. Wedstrijden. Op 30 dezer zullen te Amsterdam door de „Wielerwedstrijd-Vereeniging,, op de baau achter het Rijksmuseum wedstrijden worden gehouden. Sedert Dinsdag j. 1. is bij het parket van de kantongerechten te Amsterdam door 97 personen de maximum boete van f 10 betaald, ge steld op de overtreding van de rijkswet betreffende h=t muilkorven en vasthouden van honden 11 a FE3t!JïX.X.E!TO 1ST. Naar het Engelsch, Anna Katharina Green. 481 XX. TRUEMAN TRUEMAN I TRUEMAN Zijn vingers omklemden krampachtig den stoel waarach ter hij was blijven staan, maar hij gaf geen antwoord. Ga zitten, herhaalde ik, nu met iets gebiedends in mijn stem. De zaak die wij bespreken is van hoogst ernstigen aard, en het is mijn voornemen haar met de noodige zorg te behandelen. Ge hebt vroeger eens gezegd, dat wanneer u iets bekend mocht zijn, dat Eleonore Lea venworth zou kunnen ontlasten van de op haar rustende Verdenking, ge bereid waart het mij mede te deelen. Ik heb gezegd, hernam hij op koelen toon, dat wanneer ik iets geweten had, dat zou kunnen strekken om haar uit haar benarden toestand te verlossen, ik reeds lang gesproken zou hebben. Dat zijn uitvluchten, zeide ik. Gij weet wel degelijk iets," mijnheer Harwell, en in naam der gerechtig heid vraag ik u, zeg mij wat het is. Gij vergist u, antwoordde hij onverstoorbaar kalm, ik weet volstrekt niet6. Ik heb wellicht mijne redenen om zekere dingen te deDken, maar mijn geweten verbiedt mij om in koelen bloede vermoedens mee te deelen, die niet alleen den goeden naam van een fatsoenlijk man zou den in de waagschaal stellen, maar ook mijzelf in den on- aangenamen toestand zouden brengen van iemand, die een ander beschuldigt zonder voor zijne beschuldiging voldoende gronden te kunnen aanvoeren. In dien toestand verkeert ge alreeds, hernam ik met gelijke kalmte. Niets zou in staat zijn mij te doen vergeten, dat ge in mijne tegenwoordigheid Henry Clave- ring hebt aangewezen als den moordenaar van den heer Leavenworth. Ik zou dus denkeD, dat ge beter deedt u na der te verklaren, mijnheer Harwell. Hij bleef mij een oogenblik strak aanzien, maar deed vervolgens eenige schreden vooruit en ging zitten. Het zou mij niet baten, hetgeen ge daar zegt te ont kennen, zeide hij op luchtigen toon. Zoo gij van den stand der zaken gebruik wilt maken en mij dwingen om het weinige dat ik weet, te openbaren, kan ik niet anders dan zwichten voor de noodzakelijkheid en spreken. Zijt ge dan daarrau tot nu alleen teruggehouden door den draDg van uw geweten? Ja en door de omstandigheid, dat ik voor de waar schijnlijkheid van 't geen ik zou zeggen al zeer weinig feiten kan bijbrengen. Ik kan over die feiten eerst oordeelen wanneer ik ze vernomen heb. Hij hief het gelaat naar mij op en tot mijn verwonde ring las ik in zijne oogen slechts een sterken drang tot sprekende overtuiging was bij hem blijkbaar sterker dan de bezwaren waren. Gij zijt een rechtsgeleerde en ongetwijfeld een zeer praktisch man, begon hij, maar wellicht weet ge toch ook wat het is, een gevaar te gevoelen voor gij het ziet, u bewust te zijn dat er iets om en boven u in de lucht zweeft, dat sterk op u werkt, zonder u evenwel te kunnen verklaren wat het is, dat u dus machtig aandoet, totdat gij bij toeval gewaar wordt, dat op het oogenblik dier zon derlinge gewaarwording u een vijand dicht nabij was of een vriend uwe woning voorbij ging, of wel de schaduw des doods langs de bladzijden gleed van het boek, waarin gij zat te lezen, of zich mengde in uw ademtocht, terwijl gij laagt te slapen? Werktuigelijk en als door zijn dringenden blik tot ant woorden gedrongen, maakte ik een ontkennende beweging met het hoofd. Dan kunt ge mij ook niet hegrijpen, of verstaan wa ik in de drie laatste weken geleden heb. Dit zeggende leunde hij achterover met een koude onverschilligheid, die mij voor de bevrediging mijner opgewekte nieuwsgierigheid al zeer weinig deed hopen. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1