NIEUWS- EN AI) V E RT ENTIEULA D. 5e Jaargang. Woensdag 6 Juni 1888. No, 1509. ADVEETEETIEH: STADSNIEUWS. WIE IS DE SCHULDIGE? ABONNEMENTSPRIJS: HAARLEMS DAGBLAD van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents» Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, poetkantoren en courantier». en J.IB. AVIS. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. OA V BE Co., JOH. F. JONES, Suer., far ijl, 31bis Faubourg Montmartre. Haarlem, 5 Juni. In de bijeenkomst op het Museum van Kunstnijverheid op het Pavil joen, gehouden op 18 Mei 11., is door de heer F. W. van Eedeu me- dedeeling gedaan omtrent zijne po gingen om de oud-nationale Neder- landsche kunstvlijt als huisarbeid te doen herleven. Op zijne aansporing is o. a. te Zandvoort het voorva derlijk houtsnijwerk weder opgevat en is thans in den winkel van «Ar beid Adelt» in de Passage aldaar eene bescheiden verzameling werk stukken van J. Keur voor het eerst uitgestald. Ook op de Haagscbe tentoonstelling zal het Zandvoort- sche houtsnijwerk worden vertegen woordigd. Het welgelukken van deze eerste proef kan ook voor an dere streken onzes lands van groote gevolgen zijn. De firma E. H. Krelage Zoon ontving Maandag het vereerend bericht, dat het Z. M. den Koning behaagd heeft, haar de ve-gunning te verleenen tot het voeren van het koninklijk wapen als hofleverancier. Heden heeft door den bouwkun dige, B. Zuithof, namens de com missie van bestuur van het «Sr. Jo sephVGesticht» aan het Spaarne alhier, de aanbesteding plaats gebad van bet maken van een gebouw ten behoeve van gemeld gesticht in de Gravinnesteeg. Er waren 16 biljet ten ingeleverd. Hoogste inschrijver was J. de Wildt voor f 22,040; laagste inschrij vers T. J.Verzijlbergh en S. B. Peyra, elk voor f15,800. Wegens het niet op den bepaal den trd te Hanover aankomen der duiven van de postduiven-vereen, «de Snel vlieger» alhier, heeft de door die vereeniging uitgeschreven wedstrijd in plaats van op Zondag, Maandag d. a. v. plaats gehad. De duiven werden des morgens te 6 ure te Hanover losgelaten. De wind was west. De afstand Hanover Haarlem bedraagt 838 K. M. De uitslag was als volgt: De twee eerstaankomende duiven waren die van de hh. Joh. Jung en A. J. Bronkhorst Jr., en arriveerden te gelijk, ten 1 uur 15 min. De le en 2e prijzen, uitgeloofd door de ver- eenigiüg, vielen dus aan beide deze heerec ten deel, terwijl bij loting de zilveren medaille van den minis ter van Oorlog werd toegewezen aan den beer Jung. De 3e prijs werd behaald door de duif van den beer Ziggelaar, die te 2 uur 25 min. hier aankwam. De heer Bronkhorst behaalde nog een prijs, uitgeloofd door een lid der veree niging voor de twee eerst aanko mende duiveD, waarvan de laatste aankwam ten 1 uur 27s minuut. De duiven bleken bij aankomst wei nig vermoeid te zijn, ofschoon de tegenwind en de betrokken lucht eenigszins vertragend op de vlucht hadden gewerkt. Maandagavond is in «Frascati» te Amsterdam, in openbare veiling gebracht, de kapitale buitenplaats «Veldzicht» met grooten tuin, tuin manswoning enz., aan den Kleinen Houtweg alhier, ter grootte van 45 aren, 35 centiaren. Het perceel werd voor f36000 opgehouden. Verkocht werd voor f 14010 het in Eugelschen stijl gebouwde dubbele koetshuis, met balcon-, bovenwoning enz., aan de Baan No. 9, groot 9 aren, 28 centiaren. Kooper de heer A. A. van den Berg, alhier. De Omvalspoort alhier is versierd met twee aerebogeD, vlaggen enz., terwijl in de aaugrenzeude buurt de Nederlaudscke driekleur wappert. Een en ander getuigt van de belang stelling in de vijftigjarige echtver bintenis van Jobs. van der Pol en Josina Maria Beaumond, die den 13n Juni 1838 te dezer stede zijn gehuwd en dus binnenkort bun vijftigjarig huwelijksfeest hopen te vieren. Het eerwaardig ech'paar verheugt zich in eene goede ge zondheid. Dezer dagen is aan da politie beambten in gebruik gegeven een koperen trompetje, een sterk geluid gevende, en zulks ter vervanging van het tot nu toe gebezigd wor dende signaalfluitje. Ingekomen aanvragen van werk zoekenden bij de Arbeidsbeurs aan het bureau van Haarlem's Dagblad: 1 knecht voor loop- of pakhuiswerk. Ingekomen aanvragen van werk gevers: 1 schoeumakerejongeD, 1 loopjongen. LETTEREN EN ECÜNST. De minister van Binnenlandsche Zaken brengt ter algemeene kennis, dat de eind examens van de rijksschool voor kunst nijverheid eu van de rijksnormaalschool voor teekeuonderwijzer8 in het openbaar zullen plaats hebbeu in het rijksmuseum- gebouw te Amsterdam, op 25 Juni 1888 en volgende dagen. In 't voorjaar schreef de redactie van het weekblad „De Portefeuille" een prijs vraag uit, ten onderwerp hebbende een ontwerp-omslag voor haar Kerstnummer. Drie en dertig teekeuaars, waaronder 3 Duitschers, 3 Franschen en 2 Belgen, hebben aan die oproeping gegeven, terwijl de geleverde proefstukken (ook die welke blijkbaar niet ernstig bedoeld zijn, zooals bijvoorbeeld No. 26, dat ons te midden van een sneeuwjacht een hinkende dame te aanschouwen geeft met geen andere kleedingstukken aan dan een paar laarzen en een armband) van 39 Juni in de grooto zaal van «Arcliitectura et Amicitia" voor belangstellenden te bezichtigen zijn. Wanneer men, evenals de commissie van beoordeeliug, welke bestond uit de heeren J. C. Greive Jr., J. R. de KruyfF, Rud. Stang, G. Sturm en E. Rittuer Bos, een ontwerp als bedoeld wordt toetst aan de volgende voorwaardenlo. artistieke op- rutting eu uitvoering; 2o. betrekkelijke kostbaarheid der reproductie; 3o. over eenstemming der compositie met het sei zoen en den aard en strekking van het tijdschrift «De Portefeuille", eu 4o. prac- tische bruikbaarheid om als omslag te dienen van een winternummer, dan zal het geen verwondering baren, dat de eerste prijs is toegekend aan het ontwerp van de heeren E. S. Witkamp Jr. eu N. Van der Waay, voorstellende een gevleugelde vrou wenfiguur, de Genius der kunst, rustende op de kroonlijst van een boog, waaronder door zich een gezicht opent op de be sneeuwde daken van een Amsterdamsch stadsgedeelte, inderdaad een gelukkige ge dachte en zeer schoon uitgevoerd. Den tweeden prijs verwierf het ontwerp «Kunstcritiek", waarvan de heer A. F. Gips te Bergen-op-Zoom de vervaardiger is, en dat mede tot hoofdmotief een alle gorische vrouwenfiguur heeft, terwijl de verschillende rubrieken der «Portefeuille" (tooneel, muziek, beeldende kunst en letter kunde) zeer gelukkig iu beeld zijn ge bracht. Onder de overige 31 ontwerpen vond de commissie er geen, verdienstelijk genoeg om er een derden prijs aan toe ie kennen. De bekende zangeres Christine Nils- son, die, wegens hare verloving met den Spaanschen Graaf de Miranda, het tooneel zal vaarwel zeggen, gaf Donderdag j.l. het eerste harer twee afscheidsconcerten in de reusachtige Albert-Hall. LEGER EN VLOOT. De minister van Oorlog heeft bepaald dat jongelieden, die den vrijwilligen cur sus tot oefening in den wapenhandel ge durende den afgeloopen winter hebben bijgewoond, in de gelegenheid gesteld motten worden om dezen zomer bij de practische diensten der infanterie hunne keu nis te vermeerderen. QNSERWÜS. Voordracht van hoofd der school te Barsiugerhornlo. Koops van Amster dam, 2o. Sasburg van Velzeu, 3o. ten Have van 's-Hage en 4o. de Vries van Texel ViSSCMEHil. Enkhuizen, 2 Juni. Heden was de vangst van ansjovis vrij goed; in het ge heel ongeveer 174.000 stuks aangebracht, prijs f6.50 per 1000; met den kuil werd gemiddeld 8"00 stuks per span gevangen, prijs f6 per 1000. Aangevoerd 150 kg. kleine schol, prijs f5.50 per wichtje. Gedurende de afgeloopen week werd in het geheel aangebracht 873,000 stuks net jes ansjovis, prijs f6.50 per 1000; 250 kg. kleine schol, prijs f5 a f5.50 per wichtje. Nieuwe diep, 4 Juni. Twintig beugers brachten heden 975 roggen ter afslag, terwijl door 2 korders 65 tongen en 4 mandjes kl. schol, en door trekkers van Wieringen 30tal geep werden aange voerdrog gold 40 a 50 cent, tong 35 cent per stuk, kl. schol f2.50 per mandje eu geep f7.35 a 8 per tal. De sloep «Pernis", sch. Meijboom, kwam met 23 ton zoutevisch. T ess el, 2 Juni. Door degeepvis- schers van 'hier werden in de afgeloopen week 71 manden geep aan de zouterijen te Nieuwediep geleverd, tegen f10 a f8 per tal. Paling werd er niet veel gevan gen. De paling gold van 20 tot 50 cent per half kg. De garnalenvisschers leverden 94 manden garnalen af aan de kokerijen en ontvingen daarvo' r f 4 per mand. De verzending had plaats r.aar Londen, Huil, Brussel en Parijs. De Noordzee-visschers besomden van f50 tot f80 per schuit. Do rogvangst binnengaats is ook niet be vredigend. De verzending naar Brussel en Antwerpen bestond uit 86 manden rog. De rog gold hier 40 a 50 c. per stuk. Voor de rookerijen had alleen aanvoer van poonen plaats, tegen f 1.50 per mand. UINNËNLAN Het hoofdbestuur van het «Pensioenverbond» heeft ook bij deze regeering stappen gedaan, om eindelijk een wettelijke regeling te verkrijgen, waardoor het lot van weduwen en weezen van ambtenaren verzekerd zal worden en heeft de verzekering gekregen, dat binnen betrekkelijk korten tijd een wet tot regeliDg van deze aangelegenheid zal worden ingediend. Blijkens bericht van Zr. Me. gezant te Parijs is de termijn, gedurende welken in ^Frankrijk het verhoogde invoerrecht van 70 frcs. op alcohol blijft bestaan, tot nader verlengd. «The Holland Society]» ie New-York hield, blijkens het verslag, 22 Mei jl. in hotel Bruns- wijck aldaar haar jaarvergadering, die druk bezocht was. De vereeni- giDg telt thans 576 leden. Betloten werd tot een reis naar Holland, waarvoor, zooals reeds gemeld werd, de eerste kajuit van het stoomschip Amsterdam, der Ned. Am. Stoomv.- Mij., dat den 28n Juli vertrekt, werd afgehuurd. De nieuwe Ame- r.kaansche gezant te 's-Hage, de heer Robert B. Roosevelt, lid der vereeniging, zal met dezelfde boot de reis aanvaarden. De heer v. Weckerün, buiten gewoon gezant der Nederlanden bij de Ver. Stateu, werd uitgenoodigd de «Society» te vergezellen. Reeds zijn in ons land maatregelen geno men, om den afstammelingen van de Hollandsche Settlers het verblijf hier te veraangenamen. Tot president der vereeuiging werd gekozen de heer Hooper C. van Vorst, tot secretaris de heer George West van Sielen, en tot penningmeester de heer Abraham van Santvoord. Dezer dagen is naar men verneemt op meer dan één verzoek van Nederlandsche postduivenver- eenigingenom hare duiven in Duitschland te laten uitvliegen, weigereud geantwoord. De Duitsche regeering moet het oplaten van uit Nederland komende postduiven heb- FSÏJILLBTO iST. Naar hel Engelsch, van Anna Katharina Green. 50. XXI. EEN VOOEOOEDEEL. Ach, mijnheer, zeide hij met een droeven glimlach, niemand weet, hoeveel het mij gekost heeft om niet meer te zeggen, dan ik bepaald wist en kon verantwoorden; om niet te spreken van dezen droom, van den moord en van de wijze, waarop die gepleegd werd. Gij gelooft dus, zeide ik, dat gij in uw droom zoowel de uitvoering, als het feit van den moord aan schouwd hebt? Ja. Dan is het jammer, dat uw droomgezicht niet een weinig verder ging en u ook niet deed zien hoe hij ont snapte uit, benevens hoe hij in een huis kwam, 't welk zoo goed gesloten was als dat, waarin hij de misdaad van den secretaris zeer sterk Ik zag dat| het f| kleurde. Dat zou zeer geweuscht zijn geweest, ze:ae hij, zoowel als wanneer mij op die wijze bericht was, waar Hanna zich bevond en waarom een vreemdeling, en nog wel een gentleman, kon overgaan tot het bedrijven van zulk een misdaad. Ik merkte dat hij in verwarring geraakte en besloot op dit aambeeld te blijven slaan. Waarom spreekt gij van een vreemdeling? zeide ik, zijt gij dan zoo goed bekend met allen, die de familie gewoonlijk bezochteD, om uit te maken, wie haar al dan niet vreemd zijn? Ik ken al de vrienden en bekenden der familie zeer goed, mijnheer Raymond, en Henry Clavering is een van heD, maar.... Zijt gij ooit met mijnheer Leavenworth samen ge weest, wanneer hij van huis was, viel ik hem in de rede, op kleine uitstapjes bijvoorbeeld, of buitenslands? Neeu, antwoordde de secretaris kort af. Hij was echter gewoon zich van tijd tot tijd op reis te begeven? Zeker. Kunt ge mij ook zeggeD, waar hij en de beide joDge dames zich bevonden in de maand Juli jongstleden? Ja meneer; zij waren toen te R.... en brachten er geruimen tijd door. Dat bedoelt ge toch zeker? R.... is een groote badplaats, zooals u misschien zult weten. En een verandering bemerkende in mijn gelaat, ging hij voort: Zoudt ge denken dat hij hen daar kan ontmoet hebben Ik bleef hem eenige oogenblikken scherp aankijken, en tocü, evenals hij opstaande, zeide ik op vastberaden toon: Gij houdt iets voor mij verborgen, mijnheer Harwell; gij weet meer van dien man, dan gij tot nu hebt laten blijken: wat is dat? Hij scheen verbaasd over mijne scherpzichtigheid, maar antwoordde: Ik weet niets meer van dien man dan ik u reeds verteld heb, maar, en hier kleurde een hoog rood zijne wangeD, wanneer gij van plan zijt uw on derzoek in dat opzicht voort te zetten.... Ik ben vast besloten om alles omtrent Henry Clave ring te weten te komen, wat mij eenigszins mogelijk is, hernam ik. In dat geval, zeide hij, het hoofd met een snelle beweging omhoog heffende, kan ik u nog iets vertellen. Een paar dagen vóór den moord heeft Henry Clavering aan den heer Leavenworth een brief geschreven, die zeer zeker invloed heeft gehad op den gang der huishoudelijke zaken. Eu de armen ever de borst kruisende, bleef de secretaris bedaard mijn volgende vraag afwachten. Hoe weet ge dat? vroeg ik. Omdat ik hem bij vergissing geopend heb. Ik las ge woonlijk alle brieven aan den heer Leavenworth, die over zaken handelden, en daar deze van iemand kwam, dieniet gewoon was hem te schrijven, ontbrak er het teeken aan, dat den inhoud kenmerkte als van particulieren aard. En hebt gij den naam Clavering duidelijk gezien? Zeer duidelijk: Henry Ritchie Clavering. Hebt gij den brief gelezen? - vroeg ik, met moeite een trilling in de stem bedwingende. De secretaris gaf hierop geen antwoord. Voor Haarlem, per 3 maandenƒ1.20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 123. Directeuren-Uitgevers .1 C. PEËREBOOBl

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1