BDITENLAN D. hen verboden. Vrij verklaarbaar, dunkt ons. W ij vorderen in b e s ch li ving 1 De practiscbe oefeningen ge schieden aan de rijks-veeartsenij school in 't vervolg niet meer op levende dieren, maar op doode. Deze maatregel is voornamelijk te dan ken aan den directeur dier inrich ting, tegenstander der vivisectie. Het bestuur van den G e- neeskundigen Kring te Amsterdam heeft de volgende circulaire aan de levensverzekering - maatschappijen gezonden. «Het bestuur van den Geneeskun digen Kring heeft de eer u te be- richteu, dat in de vergadering van 10 April 1888 de Kring opnieuw als zijne meening heeft uitgespro ken, dat de huisdokter zich moet onthouden van bet invullen der vragen, welke door sommige Maat schappijen van levensverzekering of uitkeering van gelden bij overlijden hem plegen voorgelegd te worden, betreffende den gezondheidstoestand zijner patiënten. Volgens het geno men besluit achten wij ons verplicht hiervan ook uwe Maatschappij in het bijzonder te verwittigen. Een diamantsnijder te Amsterdam, die gaarne spoedig rijk wilde worden, heeft f 8000 aan dia manten verduisterd. De politie zal hem vooreerst nog wat kort houden en heeft hem in zijn vorige positie teruggebracht. Wedstrijden. Onder begunstiging van prachtig weder is de tweede schietwedstrijd van den Noord- hollandschen Scherpschuttersbond te Hoorn aangevangen. Er was Zondag (den eersten dag der feestelijkheden) vrij wat wind en felle zonneschijn. Voor de liefhebbers van het vogelschieten was dat niet bizonder voordeelig. Toch was de lust om een kansje te wagen vrij groot. Een vijftig deelnemers beproefden hunne krachten. De 5 prijzen werden alle door Hoomsche schutters gewonnen, de heeren H. Kroon Dz., K. Mastenbroek; B, D. Penning, D. Pool en W. E. Kaag. Zondag en Maandag waren de 4 banen waar personeele- en vrije wedstrijd gehou den wordt voortdurend bezet. De leden der verschillende Hoomsche schietvereni gingen hadden alle welwillend op zich ge nomen daarbij om beurten baanwacht te houden. Van het gaaischieten dat Maan dagmiddag plaats vond is de uitslag als volgt: le prijs L. A. A. Perrin uit Alk maar; 2e prijs R. Bossert uit Hoorn; 3e prijs A. G. Valck uit Hoorn. Aan den korpswedstrijd op heden wordt o. a. deelgenomen door de Haarlemsche schietverenigingen „Willem III" en „Vicit vim Virtus." Aan de werfderKon. Ned. Grofsmederij te Leiden, is Maandag nacht een werkman, die reparatiëa aan een stoomboot verrichttete water geraakt en jammerlijk ver dronken. Eeoe weduwe eu vijf kin deren blijven onverzorgd achter. Aan den gemeenscha p- pelijken maaltijd, Zaterdagmiddag ter gelegenheid van de opening der Kunstnij verheids-tentoonstelling te 's Hage, in bet «hotel den Ouden Doelen» aldaar gehouden, werd door een vijftigtal ledeu van het hoofd comité, subcomités, inzenders en me dewerkers deelgenomen. De eerste toost werd door den voorzitter, dr. L. Mulder, uitgebracht op Z. M. den Koning en het Vorstelijk Huis. Denzelfden avond ontving ge noemde heer bet volgende telegra fische antwooid: «Zijne Majesteit draagt mij op, Hoogstdeszelfs bizonderen dank over te brengen voor den heildronk, door u namens uitvoerders en medewer kers der tentoonstelling aangeboden, benevens des Konings goede wen- scbeu voor het welslagen en de nut tige uitkomsten der tentoonstelling. De adjudant van dienst Röell.» Door een der discbgenooten werd de heugelijke mededeeliDg gedaan, dat juist den avond voor de opening der tentoonstelling besloten is, een kunstnij verheids-museum iu de resi dentie te stichten. De tentoonstelling in den Koekamp te 's Hage bad Zon dag, den tweeden dag van hare opening, een druk bezoek, dat nog levendiger zou zijn geweest, wan neer de commissie niet teleurgesteld ware geworden met hare plannen voor de muziek, die om die reden niet vooraf in de bladen kon aan gekondigd worden. In plaats van het corps, dat men voor de matinée op bet oog had, moest op het laatste oogenblik een andere kapel worden ontboden. De matinée slaagde in- tusschen bij uitnemendheid. Zij werd gegeven door het muziekkorps der schutterij te Schiedam, onder direc tie van den heer Julius Egener. Het fraaie programma, nog tijdig ver krijgbaar op het terrein, werd op een wijze ten gehoore gebracht, die een gelukkige aanbeveling was voor de Schiedamsche kapel. Behalve door houders van doorloopende kaarten werd de matinée in het lom merrijke park door een 400 tal be talende bezoekers bijgewoond. Onbekende liefhebbers van schilderen, die echter aan de sombere rouwkleur de voorkeur ga ven, hebben de aardigheid gehad, onder bescherming van de duister nis, de deuren, posten, ramen, ruiten, zelts de muren van 8 a 9 huizen op het Oranjeplein te 's-Hage, die in de grondverf stonden, met zwarte verf te bestrijken, terwijl ook de portieken aldus beknoeid zija. Deze lafhartige daad, waarschijnlijk aao wraakzucht toe te schrijven, was geen aangename ontdekking voor de eigenaars dier perceelen, welke de politie met het gebeurde in kennis hebben gesteld. Wanneer de takken der boomen langs tramwegen dicht over de rijtuigen heenstrijken, kan dit somtijds groot gevaar voor de op de imperiaal zittenden opleveren. Aan den Ouden Scbeveningschen weg te 's Hage is Zoudagarond een heer van den tramwagen gevallen, doordien hii met een wat lagen tak in botsing kwam. Hij viel op den weg en brak een arm. Dat het loffelijk maar gevaarlijk is, in 't water ie springen om een drenkeling te redden, wan neer men met zwemmen kan bleek Maandag in de Achterhaven te Oud- Delfsbaven. F. A. Snoek sproDg daar een meisje na, dat te water was geraakt, doch daar hij de zwem kunst niet machtig was, moest men te hulp komen om hun beider leven te redden. De politie te Rotterdam beeft een persoon aangehouden, die e n der ingezetenen heeft opgelicht voor eene som gelds, nadat deze hem voor vroeger verleende hulp een mandje aardappelen ten geschenke had aangeboden. De beer J. Madry te Kra- lingen schonk zijn knecht Jacobus Goudriaan als bewijs van erkente lijkheid voor 50 jarigen trouwen dienst, met eene hartelijken geluk- wensch, een keurig gouden horloge. De heer K., aan de Kalk- haven te Dordrecht kwam Maan dagmorgen tot de minder aange name ontdekking dat men hem in den voorafgaanden nacht uit een der lessenaars van zijn kantoor eene som van f 150 had ontstolen. De politie zoekt den dader. M a a n d a g n a m i d d a g te half zes zijn de heeren L'hoste en Wolff met hunnen luchtballon «l'Hi- rondelle» uit deu tuin van «Musis Sacrum» te Dordrecht, ten aau- schouwe eener groote menigte op gestegen. Het was een schoon schouwspel; de ballon die in ooste lijke richting dreef, was gedurende drie kwartier met het bloote oog te volgen. Het boerenmeisje teBre- da, dat onlangs bij ongeluk een speld inslikte, gaat vooruit. Zij ge voelt sedert eenige dagen de spelde- prikken niet meer in baar maag en heeft er ook verder geen last van, zoodat men mag hopen, dat de speld misschien langs natuurlijken weg zal afgevoerd worden. De Zui d-A merikaansche vogelspin in ons land. Hoe onwaar schijnlijk dit ook klinke, heeft meu te Maastricht andermaal zulk een insect, dat de respectabele afmeting heeft van 10 b. 12 centimeter, ge vangen. Het schijnt met een lading verfhout uit zijn vaderland te zijn aangebracht. 't Is te hopen, dat dit lieve diertje in ons land niet meer iu 't wild voorhanden isl Voor eenige dagen wer- den op den Hemelschen Berg te Oosterbeek alle visscben uit een der vijvers vergiftigd. Thans is een veld wachter aldaar plotseling ontslagen. Men brengt beide feiten met elkaar iu verband. Eeu waarschuwend voor beeld voor knapen. Een jongen die Zondagnamiduag te Oud-Zevenaar aan het uithalen vau vogelnesten was, viel uit den top van een 40 voet hoogen boom te pletter. De 2e luitenant baron Van Hardenbroek is met het deta chement huzaren dat te Nieuw- Amsterdam dienst deed, te Deventer in garnizoen teruggekeerd. Het schijut dat sommige verveners in Overijsel aan de ar beiders hoogerloon hebben geboden. De arbeiders wilden het niet aan nemen, na de vergadering van de verveners, die zich onderlmg heb ben verbonden, van welke verga dering echter niets zekers bekend is, terwijl op verzoek om informa ties ten antwoord is verkregen, dat men bad besloten totgebeimhouding. Misschien zal er een mouw wor den aangepast, door na afloop van het werk een douceur te geven. Of de arbeid zal worden hervat is nog moeilijk te zeggen, doch zeker is het dat veel ongedaan blijft. Heden zou er openbare bijeenkomst der arbeiders zijn. Een gevaarlijk baantje, dat van stoker op een locomotief. Zekere Broekers, in dienst als sto ker van den Grand Central Beige, geraakte Zondag, bij het uitrijden der macbineloods tusscben de los plaats en de machine beklemd. Hij werd zwaar gekneusd en verminkt. België. Koning Leopold heeft Maandag den hydraulisehen ascen- senr voor het kanaal van Charleroi naar Houdeag bezocht. Dat gedeel te van het land is een centrum van socialistische bevolking. Le Peuple maakt een telegram omtrent dit be zoek van den Koning bekend, waarin gezegd wordt dat men op 's Konings tocht geroepen heeft „Leve de republiekLeve het al gemeen Btemrecht 1en dat men ook de Marseillaise heeft gezon gen. Engeland. In het park te Corkbeeft een groote publieke bijeenkomst plaats gehad, waarin de besluiten der ka tholieke Ierscbe afgevaardigden be treffende bet pauselijk rescript wer den goedgekeurd. De burgemeester presideerde. Twee regeeringsstena- grafen werkten onder bescherming der politie. Eene motie werd aan genomen waarin op eerbiedige wijze verklaard werd, dat men de tus- achenkomst van den Paus in de politieke aangelegenheden van Ier land niet kon erkennen en krachtige strijd werd gewenscht van de pach ters tegen ue landlords, die van hen zulke overdreven hooge pachtsom men eischen. De parnellistische afgevaar digde Joseph Mac Kenna, heeft geprotesteerd tegen de veroordee ling vau de pauselijke brève door Parneli en de andere leden der partij. Hij zelf verklaart het rescript van Leo XIII aan te nemen omdat het volstrekt de home rule niet bestrijdt. Men gelooft dat deze manifestatie geheel geïsoleerd zal blijven. Deu 29sten Mei beeft er bij Guatorig een gevecht plaats gehad tusschen de Thibetaneu eu bet En- gelsche leger. Twee duizend Thibe- tbanen vielen het legertje aan eu werden eerst na een verwoed ge vecht van drie uur teruggeslagen. In Londen heeft dit een pijnlijken indruk gemaakt: men bemerkt nu, dat de Thibetauen niet door het machtsvertoon van Eugeland zijn afgeschrikt. Majoor Graham, de kommaudant der Engelsche troepen, heeft dan ook reeds bevel ontvan gen aanvallend op te treden en voor uit te dringen naar Lassa, de resi dentie van den Dalai Lama. Dit zal een zeer moeilijke tocht zijn, daar de Eogelscben met hunne kanon nen en bagage een hoogland moe ten overtrekken dat ongeveer zoo hoog ligt als de Montblanc. Boven dien kennen de Engelscben de sterkte van het vijandelijke leger niet en is het zeer goed mogelijk, dat dit door Cbineesche hulptroepen zal worden gesteund, daar het een feit is dat Chineesche afgezanten uit Peking zich naar Lassa hebben begeven. China toch is zeer verbitterd over de maatregelen, die Eügeland in Australië tegen den stroom van Chineesche landverhuizers heeft ge nomen en zal dus allicht deze ge legenheid tot représaille niet lateD voorbijgaan. Bovendien is de aanleiding tot den oorlog (de kwestie over het bezit van Sikkim) zóo ingewikkeld, dat het moeilijk uit te maken is wie der beide partijen het recht op hare zijde heeft. Het was Zondag, den 27en Mei jongstleden, dat de bevolking van Samarkand, de oude Midden- Aziatische staddie binnen hare muren bet graf van Tamerlan, den grooteu Tartaarschen Khan, be waakt, getu'ge was van eeu zeld zaam schouwspel de opening van den Centraal Aziatischen spoorweg. Op een korten afstand van het eindstation werd de feesttrein, welke, behalve den generaal-ingenieur An- nenkoff, aanlegger der lijn, een groot aantal Europeesehe genoodigden telde, verwelkomd door eene afdee- ling ruiters, welke eene eerewacht vormdeu. Toen de trein Samarkand binnenstoomde, weerklonk, te mid den van het eindeloos en luid ge- luich der menigte, het nationale ussische volkslied. Aanstonds vereenigden zich de aanwezige autoriteiten met hunne gasten ter bijwoning eener gods dienstige plechtigheid. Talrijke ten ten waren opgeslagen om de in- landsche gezanten uit Bokhara te herbergen, wier weelderige, oogver blindende kleederdracht de alge- meene aandacht trok. In de nabij heid was het spoorweg-bataljon der Turkestan-kozakken met hunne ar tillerie opgesteld. In tegenwoordig heid eener uitgelezen schaar werd de spoorweg voor geopend verklaard. Op 't zelfde oogenblik bulderden 21 kanonnen over de uitgestrekte vlakte en werd de lucht vervuld met juich kreten uit duizenden kelen. 's Avonds waren de stad, de grijze vestingruinen en het graf van Tamerlan schitterend verlicht en vertoonden iniaodsche dansers en danseressen en in grillige, middel- eeuwsche kostuums gestoken gooche laars voor de oogen der ais onder den invloed eener bekoring staande Europeanen hunne betooverende toeren en passen. Want het kostte dezen laatsten werkelijk moeite zich in te denkeu in het feit, dat ze zich iu 't hart van Azië bevonden, hoe wel ze eerst eenige dagen geleden hunne haardsteden hadden verlaten! De spoorweglijn, welke Samar kand met St.-Petersburg en met de beschaafde wereld verbindt, is een waar meesterstuk van politiek be leid eu technische vaardigheid. De aanleg daarvan is eeu tastbaar blijk van het doorzettingsvermogen, van de wilskracht van het Russische volk en strekt der Regeering van den Czaar tot hooge eer. Men kan heden van St. Peters burg uit langs twee wegen Samar kand bereiken, Laags Saratow tot Astrakan aan de Kaspische Zee per spoor, verder per stoomboot totOs- soun Ada in Azië en dan weer per spoor laDgs Mervsr en Bokhara. Ten tweede en deze reis is verreweg de belangwekkendste langs Ros- tow tot Vladikavkas aan den noord kant van den Kaukasus. Van hier voert een uitstekende 150 mijlen lange postweg den reiziger in acht- tieu uren door het Kaukasische ge bergte, door lachende dalen, langs duizelingwekkende afgronden, over hemelhooge rotgevaarten naar Tiflis. De natuurtooneelen in den Kauka sus stellen het schoonste, wat de Zwitsersche Alpen opleveren, verre in de schaduw. Van Tiflis uit ligt alweer een spoorlijn naar Baku aan de Kaspische Zee, welke stad op haar beurt door stoombooten in ver binding staat met het zooevenge- noemde Aziatische Ossoun Ada. De lijn van Samarkand dankt haar bestaan aan strategische doel einden. Niettemin is ze thans reeds bijDa onmisbaar voor het handels verkeer. Ia 1886 bedroeg de waarde der over het toen tot Merw in ex ploitatie zijnde gedeelte eene som van 36 millioen gulden. Thans reeds dekken de ontvangsten de gemaakte onkosten. De aanleg geschiedde zon der groote technische moeilijkheden; een bijna vlak terrein, goedkoope arbeidskrachten soldaten en in- heemsche wegwerkers begunstig den de uitvoeringzee? weinig tun- Mijnheer Harwell, hernam ik op dringenden toon, het is nu geen oogenblik voor het betoonen van valsche schaamte. Hebt gij dien brief gelezen? Ja, maar zeer haastig en met een beangst geweten. Kunt ge u nog den inhoud herinneren. Het was een soort van beklag over de behandeling, hem aangedaan door een der nichten van den heer Leavenworth. Meer weet ik mij niet te herinneren? Welke nicht? Er werden geen namen genoemd. Gij hebt toch uitgeyorscht NeeD, mijnheer, dat deed ik juist niet. Ik heb integen deel mijn best gedaan, om het geheele voorval te vergeten. En niettemin heeft het volgens uw zeggen invloed gehad op de familie Wel beschouwd, ja. Sinds dien tijd toch was de onder linge verstandhouding der familieleden niet meer zooals vroeger. Mijnheer Harwell, zeide ik nu, toen u bij het ver hoor gevraagd werd, of gij ook wist van een door den heer Leavenworth ontvangen brief, die eenigszins in verhand kon worden gebracht met deze treurige geschiedenis, hebt gij daarop ontkennend geandwoord. Wat was hiervan de reden? Mijnheer, zeide hij, gij zijt een gentleman en koes tert een ridderlijke achting voor de dames; zoudt gij denken, dat 'i u mogelijk ware geweest op eeu oogenblik als dat, te spreken van de ontvangst van een brief, waarin geklaagd werd over de behandeling, ondervonden van een der jonge dames Leavenworth, en dat wel als een verdachte omstan digheid, waardig om door eene jury iu overweging te worden genomen. Ik schudde ontkennend het hoofd. Het was mij niet mo gelijk dit als waarschijnlijk aan te nemen. Welke reden had ik om te vermoeden, dat die brief van eenig gewicht kon zijn Ik kende niemand, die Henry Ritchie Clavering heette. En toch schijnt gij er toen eenig gewicht aan gehecht te hebben, zeide ik, want ik heb opgemerkt dat gij hebt getalmd met uw antwoord. Dat is waar, maar dat dralen was niet van zoo ernstigen aard, als het nu zou ziju, wanneer de vraag mij opnieuw werd voorgelegd. Op deze woorden volgde een geruime poos van stilte, ge durende welke ik herhaalde malen nadenkend het vertrek op en neer liep. Het is alles zeer wonderlijk, zeide ik, te vergeefs trachtende door een lach de bijgeloovige vrees te verdrij ven, die ondanks mijzelf mij nog steeds bijbleef. Gij hebt gelijk, antwoordde hij, toestemmend hem hoofd buigend.Ik ben zelf in het gewone leven een practisch man en erken ten volle de vluchtigheid eener beschuldiging, gegrond op den droom van een armen secretaris, die hard moet werken voor zijn dagelijksch brood; en dat is ook de reden, waarom ik er in 't geheel niet van had willen spre ken. Droomen kunnen voor de justitie niet de minste waarde hebben. En toch, mijnheer Raymond, hier legde de se cretaris de lange magere hand met zooveel nadruk op mijn schouder, dat mij als het ware een elektrieke schok door de ledeu voer zoo ooit de moordenaar van den heer Lea venworth tot bekentenis zal worden gebracht van zijne mis daad, dan let op mijne woorden zal het blijken dat hij de man is, dien ik gezien heb in mijn droom. Ik haalde diep adem. Voor een oogenblik deelde ik zijn gevoelen, en een gemengde gewaarwording van smart en verlichting ging mij door 't gemoed, toen ik dacht aan de mogelijkheid, dat Eleonore slechts bevrijd zou worden van de op haar rustende verdenking, om nog d:eper smart te gevoelen eu gewikkeld te worden in eeu nieuw web van pijnlijk wee. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2