NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 5e Jaargang. Vrijdag 8 Juni 1888. No. 1511. ABOHHEMEÏÏTSFRIJS: ADVERTENTIES: WIE 18 DE SCHULDIGE? HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem, per 3 maanden1.20. Franco door het geheele Kijk, per 3 maanden. -1.65. Afzonderlijke nummers- 0.03. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureaut Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. telefoonnummer 122. van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 cents- Groote letters naar plaatsruimte. Bij groote opgaven aanzienlijk rabat. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren, postkantoren en courantiers. Directeuren-Uitgevers J. PEEREBOOM en Jf.:{B.i|AVaS. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Génerale de Publicite Etrangère G. L. DAUBE éf Co., JOH. F. JONES, Sucr., Parijs, 31bis Faubourg Montmartre. S I A DSM K l IV S. Arrondissements-Kechtbank te haarlem Zitting van Donderdag 7 Juni 1888. Heden behandelde de rechtbank eene der zaken die op de rol stonden, met ge sloten deuren, met betoog op de openbare zedelijkheid. Later kwam een zeer iuteressante zaak voor. P. N. Terwolbeek te Zandvoort was met zijn knecht van den Berg naar Alk maar gegaan, om een paard te koopen. Van den Berg, die verstand van paarden had, deed het woord met den koopman en betaalde ook ten slotte het geld, ter wijl T. zeide: //strijk je geld maar op! Om groote onkosten te vermijden zou een ander marktbezoeker, Van Upzeeland, het dier meenemen naar Haarlem, terwijl van den Berg het daar in ontvangst zou nemen om het verder naar Zandvoort te brengen. Dit geschiedde en des avonds reed vau den Berg op den Wagenweg, toen de drie bekl., W. Koning en ziju vrouw en L. H. Schut, allen van Zand voort, hem in een wagen achterop reden en hem volgens zijn zeggen, met vloeken dwongen bij hen in den wagen te stappen en Schut op het paard te laten zitten. Al spoedig bleef deze met zijn rijdier achter en bracht hot later bij Koning op stal, alwaar het in beslag is genomen. Dit verhaal is volgens de beklaagden onwaar. Van den Berg was aan vrouw Koning, met wie bij een vischhaudel dreef, geld schuldig daar hij f85 in een porte- monnaie van baar had medegenomen, waar van zij haar aandeel nog moest ontvangen. Vau dwang was geen sprake geweest. Van den Berg zelf zeide tot haar, toen hij op het paardje zat: //Lijs, nou ben je gered!" Toen van den Berg te Zandvoort kwam en, volgens zijn zeggen, dacht dat Schut hem het paard wel zou terugbrengen, merkte een andere getuige, Zwemmer, op, dat hij het beest niet zou terugontvangen, daar Koning en zijn vrouw reeds hun voor nemen hadden te kennen gegeven, om het paard dat hij koopen zou, te houden. Toen werd getuige Van den Berg pas ongerust en daar hij het paard niet terugkreeg, en het ook niet bij Terwolbeek werd gebracht, haalde hij den volgenden dag een be- wijsje van den verkooper Grapendaal, dat hij het dier gekocht had. Deze, die niet wist wie de eigenlijke kooper was, liet zijn zoon een bewijs geven ten name van Van den Berg, den kromme, zooals hij genoemd werd, daar hij met dezen had onderhandeld. Als getuigen fun geer en ook de schoon ouders van get. Terwolbeek. Deze hadden den laatste geld geleend, omdat hij niet genoeg had om een paard te koopen, en later kwamen de echtelieden Koning daar aan huis, om te zeggen dat als van den Berg een paard had gekocht, zij het hem zouden afnemen, zoo het niet met de hand kon geschieden, dan met het mes. Dit wordt door de beklaagden ontkend. In deze zeer moeilijk te ontwarren zaak treedt nog als getuige op zekere van Em merik, die verklaart dat get. van Garsten op de markt heeft verteld, dat zijn schoon zoon van den Berg, die bij hem inwoon de, wilde wegdoen omdat hij zoo arm was. Daarop zou v. d. B. gezegd hebben: ,/hou je maar stil, dan zal ik een ket voor je koopen!" Dit wordt eveuwel door get. Garsten zeer pertinent ontkend. De subs. off. v. just, requireert schul digverklaring van beklaagden aan het misdrijf van nfpersing en diensvolgens hunne veroordeeliug, resp. tot 4 maanden en 1 m. gevangenisstraf. Het woord is thans aan den verdediger mr. Th. de Haan Hugenholtz. Pleiter meent dat hier geen afpersing bestaat, de bekl. waren overtuigd dat wat zij namen, van den Berg te geven had. Voor de be- beklaagden was van den Berg de eigenaar, en hun goede trouw blijkt uit de infor- matiën die zij daaromtrent hebben inge wonnen en die alleen v. d. B. als eige naar voorstelden. De getuigenis van v- d. B. is daarbij zeer weifelend en onzeker en tegenover de rechtbank heeft hij de beschuldiging, dat men hem met geweld het paard heeft ontnomen, niet kunnen volhouden. Er is in pand gegeven, zeggen de drie beklaagden, «er is in pand genomen", zegt één getuige. Daar bovendien de verdere aanwijzingen van weinig beteeke- nis zijn, concludeert pleiter tot vrijspraak van alle drie de beklaagden. Na re- eu dupliek werd de uitspraak bepaald op beden over 14 dagen. Inmiddels was door het langdurig ge tuigenverhoor de voormiddag voorbijgegaan. Het paard in kwestie was als overtuigiugs- stuk ter zitting verschenen, doch bleef wegens de eigenaardige moeielijkbeden ver bonden aan het ter tafel brengen van zulk een overtuigingsstuk, buiten de rechtzaal. In ons nummer van morgen zullen wij het vervolg der zitting opnemen.) Ia Mei zijn te IJmuiden geschut naar zee: 223 schepen (114 stoom schepen), inhoudende 361.261 M*. Uit zee: 373 schepen (119 stoom schepen), inhoudende 338.881. Door de Oranjesluizen te Schellingwoude 8503 schepen tegen 8525 in Mei 1887. LETTEREN EN KUNST. Het bestuur van het departement Rotterdam der maatschappij «Tot nut van 't Algemeen" heeft in zijne jongste verga dering besloten een aanvang te maken met de kostelooze verspreiding van eenige kleine geschriften ten behoeve van het volk, voorloopig elke maand één. «Gitje" van Cd. Busken Huet, «Teun de jager" van Hildebrand, en «De huisklok" en «De Rotterdamsche zakkendrager" van Jona than zullen de rij openen. Het bestuur vertrouwt daarbij op de medewerking van alle leden van het departement om het hun toegezonden exemplaar onder den dienstbaren stand ter lezing te gevan. Tal van industrieele instellingen, fabrieken, werkplaatsen, gestichten van liefdadigheid, 6dz. enz. te Rotterdam zullen de boekjes ter verspreiding ontvangen. Deze uitmun tende maatregel verdient o. i. alle aanbe veling bij de overige departementen van het Nut. De «Meiningers" geven thans te Brussel in het «Théatro de la Monuaie" «LaPucelle d'Orleans." De Belgische bladeu roemen meer hun actie aan hun dictie. Het eerste deel van «Mekka", door dr. C. Snouck Hurgronje in de Duitsche taal geschreven, is ter perse. Deze geleerde, wien het gelukt is tot Mekka door te dringen en er eeuigen tijd te verblijven, vond daar en te Djeddah gelegenheid een groot aantal photographieën te maken, welke het werk zullen opluisteren. Het geheele werk (2 din., elk van 15 vel, be nevens een atlas van circa 25 platen) kost f20. Het zal begin 1889 compleet zijn. Inhoud «Hollaudsche Lelie" No. 49 Karakters in voeten. Novelle «Giue- vra". Kruisraadsel. Leestafel. Berichten en mededeelingen. Slot Ro man. Correspondentie. Weekkalen der. In de eerstvolgende aflevering zal als feuilleton worden opgenomen een nieuwe, oorsproukelijke novelle van mevr. Jose phine Bouberg WilsonGiese, getiteld: «Herinneringen". LEGER EK VLOOT. Men schrijft ons uit Haarlemmerliede Vanwege het departement van Oorlog gaat men in en om deze gemeente nog steeds voort met het aanleggen en opwer pen van versterkingen en verdedigings werken ten behoeve der stelling Amster dam. De werkzaamheden aan de batterijen te Haarlemmerliede, Spaarndam en aan het fort «de Liede" ziju voorloopig gestaakt, doch thans is men bij de afdeeliug Schalk wijk bezig met het maken van een dam sluis in de ringvaart van den Haarlem mermeerpolder. De ringvaart zelf is tot dat einde voor een gedeelte tijdelijk meer landwaarts verlegd. Nog zullen er in de Haarlemmer- en Euikvaarten schotbnlksluizen en in de ring vaart bij|j|Halfweg eene keersluis worden gemaakt. Het aan zijkanaal E te Halfweg ten dienste der aldaar gehouden wordende schietoefeningen met torpedo's te bouwen magazijn voor nat schietkatoen, zal aldaar niet worden opgericht, wegens de vele in gediende en voor een groot deel gegrond verklaarde bezwaren der omliggende be woners. Thans worden pogiugen aange wend om bedoeld magazijn aan den Noor- dertocht in den grooten IJpolder te bouwen. Na eene instructie over de terreinen is door de bestuurderen der vergadering vau Stad en Lande van Gooiland be sloten der vergadering in overweging te geven, om toestemmend te antwoorden op de aanvrage der regeering om het in 1890 eindigende centraal, betreffende l et gebruik van heidegrond voor schietoefeningen der infanterie en het corps mariniers, nog met tien jaren te verlengen. Ter deelneming aan de ernstoefenin- gen met bet vestinggeschut is van Den Haag te Deu Helder aangekomen de lo compagnie van het 4e reg.-vesting-artille rie, ouder bevel van den kapitein jhr. v. d. Spiegel. De majoor Schultus, mede van de ves ting-artillerie te 's Hage, bevindt zich ook te Den Helder als commandant van de le serie der boveugenoemde oefeningen. De sergeant-schrijver der artillerie S. is ter zake van diefstal ten nadeele van een kameraad door den krijgsraad in het 4e militaire arrondissement veroordeeld tot 6 maanden gevangenisstraf en ontzegging van het recht om bij de gewapende macht te dienen gedurende den tijd vau drie jaren. ONDERWIJS. Ter benoeming vau een lid in het hoofd bestuur van het Nederl. Onderwijzersge nootschap, buiten Amsterdam woonachtig (vacature J. H. Slangen) moet een her stemming gehouden worden tusschen de heeren P. H. van der Leij, directeur van de rijkskweekschool voor ouderwijzers te Haarlem, en H. V. Leopold, hoofd eener openbare school te Delft, WSSOHERIJ. Lemmer, 4 Juni. De vangst van ansjovis was eergisteren vrij voldoende een onzer vissckers bracht zelfs 25,000 stuks aan (netjes visch, dus één vaartuig) aan de zouterijen alhier werden aange voerd pl. m. 300,000 stuks, die werden opgelost voor f7.15 per 100 stuks. Op gisteren Zondag werden nog aangebracht pl. m. 4000 stuks, die voor „marktprijs" werden afgezet. Lemmer, 5 Juni. Gisteren wer den aan de zouterijen alhier aangebracht 10,000 stuks en op heden 20,000 stuks ansjovis, die tot marktprijs werden op- Gedurende de afgeloopen week was de vangst van bot op de Zuiderzee ongun stig en aanvoer niet ruim, ook toe te schrijven, doordien de meeste visschers zee kiezen ter ausjovis-visscherij. In genoemde week werd alhier aangebracht p. m. 500 kilogram, die door de opkoopers werden afgenomen voor 20 ct. per kilo. Voor goede kwaliteit werd tot 40 cent per kilo besteed in kleinhandel. Nieuwe diep, 5 Juui. Houderd- veertig korders brachten hedeu 20 tot 160 groote, 20 tot 60 kl. tongen, 5 tarbotten, 1 tot 4 m. kl. schol en 1 tot 2 m. schar ter afslag, terwijl door 10 beugers 340 roggen en van Wieringen 112 tal geep werden aangevoerd; gr. tong gold 25 a 30 c., kl. id. 15 c., tarbot f 6 a f 8, rog 43 a 48 c. p. st., kl. schol f 2 af 8 p. m., schar f 2 a f 2.25 p. m. en geep f 8 a f 7.50 per tal. 6 Juni. Honderd-dertig korders brach ten heden 30 tot 130 gr., 20 tot 100 kl. tongen, 10 tarbotten, 1 tot 4 m. kleine schol en 1 tot 2 m. schar ter afslag, ter wijl door 5 beugers 190 roggen en van Wieringen 30 tal geep werden aangevoerd; gr. tong gold 25 a 30 c., kl. id. 10 a 15 c., tarbot f5 a f 8 p. stuk. kl. schol f 1.85 a f 3 per m., schar f 2.50 per mand, rog 50 a 56 c. per stuk eu geep f 7 per tal. 151 N N 15 N I, A N 1). De Koning heeft de ge- loofsbrieven ontvangen van sir Ho race Rumbold als buitengewoon ge zant eu gevolmachtigd minister van H. M. de de Koningin van Groot- Britannië en Ierland bij Hoogstdes- zelfs Hof. B ij k o n i n k 1 ij k besluit is benoemd tot burgemeester der ge meente Heemskerk, jhr. mr. H. Ge vers Jr., en tot burgemeester der gemeente Kastrikum, J. Mooy. .4 Het aantal Hollanders te Parijs bedraagt thans 16.300. Omtrent de Vrijdag aan den concierge van de Handelsschool te Amsterdam in de Bank ontstolen bankbiljetten is nog niets anders vernomen. Naar men verneemt zal de gemeente Amsterdam onder voor- behoud, de traetementen voor de afgeloopen maand aan de leeraren dier school uitbetalen. Te Amsterdam wasMaan- dagnacht te 12 uur op de Egelan tiersgracht eene vrouw blijkbaar voornemens wegens huiselijken twist zich met hare twee kinderen te ver- FEl CIIjIiBTO 3Xr. Naar het Engelsch, van Anna 521 XXII. STUKWERK. Green. III. Dat zij, gedurende hun beider verblijf aldaar, elkaar meermalen ontmoet en min of meer omgang met elkaar ge had hadden. IV. Dat zij heiden die stad verlaten hadden en lang ge noeg afwezig waren geweest, om op eene andere plaats, ongeveer twmtig mijlen vandaar gelegen, in den echt te worden verbonden. V. Dat eeu Methodist prediker, die sinds was overleden, toen ergens gewoond had in den omtrek van hetzelfde aan tal mijlen, gerekend van de badplaats. Vervolgens vroeg ik mij af, hoe ik omtrent deze feiten tot zekerheid zou komen. Van Clavering's verleden wistik nog te weinig dan dat mij dit van eenigen dienst kon zijn; ik liet dat dus voor een oogenblik rusten, en volgde den draad van Eleonore's geschiedenis, tot op den tijd dat zij, volgens hetgeen mij gezegd was, te R.... een aanzienlijke badplaats in den staat New-York, had vertoefd. Maar in dien zij daar werkelijk geweest was en mijne veronder stelling was juist, dan moest hij er eveneens zijn geweest. Mijn eerste werk was dus, mij hiervan te overtuigen. Ik Dam het besluit, om den volgenden dag naar Rte reizen. Het kwam mij toch wenschelijk voor, alvorens tot de uit voering van eene zoo gewichtige onderneming over te gaan, den korten tijd, die mij restte, te besteden met het verza melen van alle gegevens en feiten, die mij ook maar eenigs- zins tot deu goeden uitslag zouden kunnen dieneD. Tot dit doel begaf ik mij in de eerste plaats naar de woning van Gryce. Ik vond hem liggende op een ouderwetsche sofa, in de schaars gemeubelde kamer, die ik hierboven beschreven heb, lijdende aan een hevigen aanval van rheumatiek; zijn handen waren in verschillende doeken gewikkeld, terwijl om zijn beenen een oude roode sjaal was gewonden, die al heel wat jaren achter den rug scheen te hebben. Hij groette mij met een lichten hoofdknik, die tegelijk gold voor groet en ver ontschuldiging, en na met een paar woorden gesproken te hebben over den onaangenamen toestand, waarin hij zich bevond, begon hij dadelijk over het onderwerp, dat ons bei den zoo na aan 't hart lag, door mij op sarkastischen toon te vragen, of ik erg verwonderd was, toen ik bij mijn komst in het hotel Hoffman den vogel gevlogen vond. Ik was ten hoogste verbaasd, gaf ik ten antwoord, dat gij hem op zulk een tijdstip hebt laten ontkomen. Dit de wijze, waarop gij bij mij bebt aangedrongen, om met hem kennis te maken, heb ik opgemaakt, dat gij hem Meldt voor iemand, die in het pas ingetreden drama een voorname rol zou spelen. En waardoor zijt gij van die gedachte teruggebracht? Door de omstandigheid, dat ik hem vrij liet vertrekken? Dat is nog geen bewijs. Men verschiet zijn kruit niet vóór het noodig is. Maar laten wij dit voor het oogenbiiK laten rus ten. Gij hebt van Clavering vóór hij vertrok dus niets te weten kunnen komen. Dat is een vraag, gaf ik na eenig nadenken ten antwoord, die ik u moeilijk volledig kan beantwoorden. Door de omstandigheden gedrongen, kan ik nu niet zoo ronduit met u spreken, als dit anders ongetwijfeld het ge val zou ziju geweest, maar wat ik kan zeggen, wil ik u mededeeleu. Ge moet dan weten, dat, volgens mijne mee ning, Clavering zich geheel heeft bloot gegeven in een onderhoud, dat ik dezen morgen met hem had op mijn bureau. Hij heeft zich echter geuit op zoo zonderlinge wijze, dat het mij noodig voorkomt eerst eenig nader onderzoek te doen, voor ik u geheel in het vertrouwen kan nemen. Hij heeft mij mogelijk in z.over op het sproor gebracht, dat ik. Wacht een oogenblik, viel Gryce mij in de rede, heeft hij dat willens en wetens gedaan? Deed hij het met opzet en met een zekere bedoeling, of onwillekeurig en geheel ter goeder trouw Naar ik grond heb te gelooven, geheel Ier goeder trouw. Gryce bleet geruimen lijd in gedachten verzonken. Het is zeer jammer, zeide hij eindelijk. dat gij u niet nader kunt verklaren. Ik vind het werkelijk minder gewenscht dat gij nader onderzoek gaat doen, gelijk gij zegt

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 1