drinkeD. Een politieagent zorgde er voor, dat het drietal weer naar huis teruggebracht werd. Dat een fatsoenlijke in borst niet altijd onder fatsoenlijke kleeren schuilt, bewezen twee jonge mannen, beiden net gekleed, die in braak hebben gepleegd bij den vee houder Da Waart, aan de Baarsjes onder Sloten (N. H.) en o. a. een gouden horloge met ketting hebben ontvreemd. Later trachtten zij deze voorwerpen bij verschillende ingeze tenen aan den man te brengen. De politie heeft hen nog niet in han den, maar men rekent er op dat zij niet lang meer op vrije voeten zul len zijn. De muur van de beroe in de echo te Muiderberg, die in den atgeloopen winter gedeeltelijk om gewaaid is, is hersteld. De echo heeft hoegenaamd niets geleden. Trouwens, ook vóór het herstel van den muur was zij nog even duide lijk. Blijkbaar schuilt dus het ge heim, dat altijd even verrassend blijft, niet in den muur, althans niet in den bovenrand van dien muur. Als een eigenaardigheid deelt de Zutphensche Courant mede dat men in Engeland heeft willen beproeven een dergelijke echo op te wekken, en daartoe niet alleen een volkomen gelijken muur gebouwd, maar zelts gelijksoortige boomeu als te Muiderberg geplant heeft. Alles te vergeefs. De echo schuilt dus ook al niet iu de boomeD. Men schrijft ons uit Zaan dam Woensdagavond omstreeks half elf brak er een braud uit in de slachtplaats van Ouwejan, slachter in de Oostzijde alhier. De brand weer, die spoedig aanrukte, wist, dank zij vooral de goede werking der braudkraan, het vuur tot het aangetaste perceel te bepalen. Naar men verneemt was de eigenaar be zig met het rooken van worst, en is hierdoor de brand ontstaan. Woensdagmiddag viel hier het grootste schip binnen, dat tot hiertoe onze haven bezocht, te weten de stoomboot Bordeaux met eene lading rijst. Het schip is 1300 last groot, en bevat 48000 balen voor rekening van de zoogenaamde «combinatie van rijstpellers.» Wedstrijden. De verdere uHslag van den schietwed strijd te Hoorn is als volgt: a. Vaandebvedstrijd: le prijs „Amster- damsche Studenten-Schiet vereeniging" met 239 punten. De heeren Belt en Van Pelt verkregen medailles voor 't behalen van het hoogste aantal punten. 2e pr. „J. Pz. Coen" te Hoorn, met 238 puuten, en 3e pr. „St. Sebastian id' te Hoorn, met 234 punten. De heer De Wilde van de vereeniging „Claudius Civilis" te Amsterdam verkreeg het hoogste aantal punten van alle corps- schutters en won daarmee eén zilveren medaille. b. Gaaischieten, le pr. de heer Prins, van A msterdam2e pr. de heer Galis, van Hoorn, en 3e pr. de heer Wolff, van Amsterdam. c. Snelvuur-wedstrijd, le pr. „Schutterij- schietschool," Amsterdam, met 55 treffers; 2e pr. „St. Sebastiaan" te Hoorn, met 50 treffers; en 3e pr. „Amsterdamsche Studenten - Schietvereeuiging" met 45 treffers. De Haagsche bladen zijn alle eenstemmig in den lof aau den bouw en inrichting van het nieuwe station der lloll. Spoorwegmaatschappij iu hunne stad, toe gekend. Het //Dgbl. v. Z.-H. en 's-Gr." schrijft Het nieuwe station van den Holland- «chen Spoorweg is Woensdag geopend. Deze gebeurtenis is voor de residentie niet onbelangrijk, omdat reeds jaren lang door bet reizend publiek naar dat oogenblik werd verlangd, en zoo ooit, dan is met deze inrichting aau een lang en ernstig gevoelde behoefte voldaan. Het gebouw maakt een flinken indruk met zijn ruime lokalen, zijne fraaie en kolossale overkapping, zijn doelmatige ver deeling van bureaux, wachtkamers, restau ratiezalen enz. Iu sommige dier lokalen waant men zich in de salons dor aristocratie in plaats van in een wachtkamer van een spoor wegstation. Werkelijk zijn onder anderen de wachtkamer le klasse, de dameswacht- salon en de wachtkamer 2e klasse weel derig gestoffeerd en gemeubileerd, welk werk aan de voornaamste fabrikanten op dit gebied werd opgedragen. Wat de damessalon betreft, is de stof feering en meubileering verricht door de firma Horrix alhier. De levering bestaat uit: 2 hoekdivans, die ieder vijf meter lang zijn 4 dameszetels van Turkscli model, en 2 pouffs, allen bekleed met Smyrnn- sche stoffen van rijk dessin, die opgewerkt zijn met passementerie in denzelfdeu stijl. Van gelijke stof zijn de zeer breede dra perieën met ltaliaansch noteu-galerielijsten, die boven de twee ramen zijn aangebracht. Het tapijt is uit de Koninklijke Deveu- tersche tapijtfabriek. De lage tafeltjes, bij de divans geplaatst, zijn vau fraai ltaliaansch notenhout, even als de console en spiegellijsthet marmer is van kostbaar Napoleon rouge. Met doze leverantie heeft de gerenom meerde firma haar reputatie weder waardig weteu to handhaven. De eerste klasse wachtkamer is gemeu bileerd en gestoffeerd door de firma 11. I'. Mutters en Zoon te 's-Hage. Het ameu blement is iu eikenhout eu de stoffeering tapijteo en raambekleedingen, niet minder smaakvol en van eveu kostbare grondstof fen als die in de dames-salon. Aau de linkerzijde van het station, waar voorloopig ook de toegang is, vindt men de bureelen van stationschef, onderchef, telegraaf, plaatakaarten, een flink conduc teurs-lokaal, een ruim postvertrek enz aau de rechterzijde de restauratiezalen, wachtkamer, toiletkamers en meerdere ver trekken tot gerief van de reizigers en aau hot einde van dien vleugel een luchtige retirade met kabinets enz. In het midden-gedeelte, dat echter nog niet geheel gereed is en dan ook eerst later io gebruik zal komen, komt langs een tunnel de hoofdingang. Een ijzeren „lift" brengt hier de beladen karren met bagage naar boven. Voor de reizigers zijn er twee opgangen: een met trappen en een met een glooing voor hen die geen trap pen kunnen klimmen. Het perron is met een vijftigtal lan taarns, waarvan verscheidene met zooge naamde Siemenslampen, des avonds helder verlicht. Het emplacement is ruim en met een aantal doode spoorlijnen tot berging van het materieel. Zooals nu reeds aau de eene zijde van het station bestaat, zal ook aan de andere zijde een wissel-blokhuis komen, zoo ingericht dat de wisselwachter moet samenwerken met den stationchef, indien in den stand der wissels op de hoofdspo ren verandering moet worden gebracht. Iu het algemeen kan men verklaren, dat de Maatschappij tegen geen uitgaven opzag om het station zoo in te richten, dat het aan de eischen van een goed go- regelden dienst en tevens aan het gerief van het reizend publiek beantwoordt. Wij gelooven, dat zij daarin uitmuntend is ge slaagd en brengen daarvoor hulde aau allen die aau dezen bouw hebbeu mede- gearbeid, niet het minst onder anderen aan den aannemer, die gezorgd heeft (lat het werk zulken voortgang had, dat reeds nu (1e dienst naar de nieuwe lokalen kon overgaan. Wanneer het station geheel gereed is zal het een sieraad zijn onzer hofstad. De mededeeling inouze «Brieven uit de Hofstad» betreffende het gerucht, dat een paar ieden van den Haagscben Gemeenteraad zou den betrokken zijn bij de (gewei gerde) aanvrage van S. A. Klaassen en consorten om een speelzaal te Scheveningen in te richten, doet het der Haagsche Ct. betreuren, dat bij het adres van Klaassen niet alle leden van het consortium werden genoemd. Dit zou, wij erkennen het, tegen de gewoonte wezen, maar in het onderwerpelijk geval ware 'ttoch zoo kwaad niet. De Hagenaars hebben eenig recht te weten, wie hunne stad begiftigen wij zeggen niet vergiftigen wilden met eene in stelling, die nagenoeg in alle be schaafde landen verboden is. Dat landgenooten op het denkbeeld kwa men hier zulk eene inrichting tot stand te brengen, verwondert ons echter minder dan dat zij twee-en- twintig en een halve cent verspil den voor het zegel om aan den Gemeenteraad de concessie daarvoor te vragen. (Arnh. Ct.) Naar men verneemt is eene reorganisatie der nachtpolitie te 's-Hage in voorbereiding. In na volging van andere gemeenten, zou het vaste politiecorps ook aldaar met den nachtdienst worden belast, waardoor dit eene belangrijke uit- breidiug zou ondergaan. Te dien einde zouden er drie ploegen van dienaren komen, waarvan twee vier en twintig uren dienst doen, terwijl de derde evenzoo vele uren rust neemt. Een oppassend werkman De W. te Dordrecht, viel, terwijl hij Woensdag in het Loveretraatje bezig was met het witten van een muur, van de daartegen geplaatste ladder, met het noodlottig gevolg, dat hij eene ernstige schedelbreuk bekwam, en reeds des namiddags bezweken is. Vermoedelijk heeft De W., ter wijl hij op de ladder stond, eene duizeling gekregen, waardoor hij het evenwicht heeft verloren. In de zitting der recht bank te Utrecht zijn Maandag j. 1. niet minder dan 14 landloopers ver oordeeld en stonden er nog 19 te recht, over wie in een volgende zit ting vonnis zal worden geveld. Utrecht en omstreken schijnt tegen woordig een voordeelig en aantrek kelijk oord voor dergelijke lieden te zijn. Hoofden van scholenen hindermeüjesl Het hoofd oener school te Utrecht oDtving dezer dagen het volgende briefje: W. Heer. Zou u mij het genoegen willen doen, mij eenige aanwijzingen om trent karakter, humeur en al of niet handigheid te geven omtrent uw on langs ontslagen leerlingetje X. Deze heeft zich bij ons als kin dermeisje aangediend. Onder dankbetuiging voor uw moeite, met achting. Uw. Dw. Dr. N. N. Drommels aardig gevonden van dien meneer N. N., doch we vreezen, dat, indien zijn voorbeeld algemeen navolging vond, de hoofden van scholen er hartelijk voor bedanken zouden om van hun leerinrichtingen een soort informatiebureau te maken. En zij zouden wat groot gelijk hebben ook!. Het groote nut, dat de toepassing van electrische schellen op ramen en deuren van woningen enz. kan hebben, is den 5en Juni te Dieren gebleken. Den morgen van dien dag had een zekere R., bij den heer H., verkooper van wijn, likeuren enz., met een valschen sleutel zich toegang verschaft tot den winkel, met het doel zich meester te maken van drank. Bij het openen eener deur geraakte een electrische bel in beweging, waar door de bewoner van het huis ont waakte en den inbreker op de daad betrapte. Deze persoon die reeds langen tijd verdacht werd, liep thans in de val. Woensdag morgen ge raakte in de cementfabriek van den heer O. te Alfen a/d Rijn een jon geling, aldaar werkzaam, tusschen de machine en werd met verbrij zelden arm er uitgehaald. Niet alleen onbeschaaf de Zigeuners, maar ook andere am bulante personen van wie men beter zou kunnen verwachten, maken zich wel eens aan menschenroof schuldig. Dit bleek voor omstreeks twee maan den, toen te Heerlen een meisje van 16 jaar tegen haar wil door rond reizende Duitschers werd medege voerd, nadat dezen eerst bij den vader te vergeefs pogiDgen hadden aangewend om zijne dochter aan hen af te staan. Alle nasporingen der justitie te Maastricht waren tot hiertoe vruchteloos gebleven. Deze week echter mocht het aan de Duit- sche justitie gelukken, bedoeld meisje in den omtrek van Aken als straat- muzikante terug te vinden. Onder geleide van een Pruisischen agent van politie werd zij naar hare ouders teruggebracht, die hunne verloren dochter met open armen ontvmgen. Een 5-jarig kind waagde het dezer dagen een kijkje te ne men in het afgesloten erf eener vrouw te Bergen op-Zoom. Het stak daartoe een zijner handjes door een scheur in de omheining, om zich Daarboven te heffen, doch nauwe lijks werd dit door de kwaadaardi ge bewoonster opgemerkt, of zij greep een soort bijl of kapmes en sloeg daarmee naar het handje, met het gevolg, dat twee vingertoppen werden afgehakt. De verontwaardi ging ie algemeen. Een treinbeambte had Dinsdag het ongeluk bij het grens station Herbestal van de loopplank te vallen, waardoor hij onder de wielen der wagons terecht kwam en terstond overleed. De ongelukkige was juist benoemd tot onderchef te Herbestal, en was op weg om zijne betrekking te aanvaarden. De 25-jarige M. M. uit Budel is aangehouden als verdacht van brandstichting in het woonhuis van den arbeider G. aldaar. Hij is naar de gevangenis te Roermond overgebracht. Bij den bloemist Ku ij pers, langs de Kapellerlaan te Roermond, prijkt op dit oogenblik een rozen- stam. (Maréchal Niel) met niet min der dan ruim 400 bloemen en knop pen. De plant is vier jaar oud, beeft slechts één schot, maar dit heeft de verbazende lengte bereikt van.... acht en twintig meter. Terwijl de landbouwer Baumans te Eis-Wittem zich Dins dag met zijne vrouw op reis naar de Valkenburger markt had begeven, heeft een dief van de gelegenheid gebruik gemaakt om zijne woning binnen te dringen en aldaar de kasten open te breken. Het in eene lade zich bevindende zilvergeld werd ontvreemd. Het is de politie nog Diet gelukt, den dief te ontdekken. Een man en vrouw teHoo- gezana, die beiden ruimschoots van de vergunning hadden gebruik ge maakt en daardoor niet recht meer wiBten wat zij deden, kregen den inval om ook hun lljarigen zoon, die bij hen was, eveneens drank te laten gebruiken, met het gevolg dat ook het kiod smoordronken werd. De politie nam het drietal mede en gaf het de gelegenheid te ontnuch teren, terwijl bovendien tegen de ouders proces-verbaal is opgemaakt wegens het dronken maken van een kind beneden de jaren, in dit geval hun eigen kind. FINANCIEELS MEDEDEELINGEN. Volgens het Weekblad voor incourante fond sen van Broekman Honders zijn in de week, eindigende 5 dezer, verhandeld de volgende fondsen Obl. Groot Mijdrecht Waterschap tot 821/, pet. Aand. Amstcl Hötel-Maatsch. tot. 95 Y« o Aand. Amst.-Deli Comp. 1886 tot .470-500 James Barge en E. Moormann Co. (Liq. aand.) tot31 Obl. Mpij tot expl. van het Bikle Hotel tot75 0"bl. Maatsch. tot Exploitatie van de Brakke Grond Hyp. leeningtot 99 Aand. Deli-Maatschappij850 Aand. Dainwater-Mpij tot 180 Obl. Heincken's Bierbr.-Mpij tot 103 Aand. Siak Tabak-Mpij110-115 Aand. Verkooplokaal »Frascati« tot 97 Aand. Batjan Mpij 's-Hage tot 52 Aand. Deli-Batavia Mpij te Batavia 1887 tot310 Aand. Duinw -Mpij van den Helder en het Nieuwe Diep tot 87 Ys Aand. 's-Gravenh. Vleeschhouwerij tot 60 Aand. Itotterd. Handelsvereen. tot 2l/4 Scrip. Boxtel-Wezel Spoorw. (van le Hyp. Obl.) tot53/«-57/8 Aand. Kon. Ned. Locaal Spw.-Mpij te Apeldoorn tot20 Cert. Granada Hectares tot .ƒ0,15 Bill I E N LAN ik België. De koning zou heden de tentoonstelling te Brusse. bezoeken. Frankrijk. Boulanger las Maan dag zijne rede in de Kamer zeer bedaard voor. Met de rechterhand hield hij het manuscript en met de linker leunde hij op de tribune. Slechts zelden veranderde hij zijne houding a's hij den een of anderen zin met meer klem wilde uitspre ken. Zelfs de herhaalde interrupties konden hem niet opwinden. Wanneer het rumoer gedaan was, nam hij weer een teugje uit zijn glas grog, dat hij, zeker in navol ging van prins Bismarck, naast zich had staan en zette dan de lezing even leuk voort, alsof er niets ge beurd ware. De stem van den ge neraal was krachtig en vol genoeg om het rumoer te overschreeuwen, maar ofschoon Boulanger's rede door de herhaalde storingen bijna ander half uur duurde, verloor hij ondanks de opgewondenheid, welke onder de de afgevaardigden heerschte, geen oogenblik zijn bedaardheid. De tribunes waren alle bezet. Er was geen plaatsje meer open en on der de toeschouwers waren vooral de dames bizonder sterk vertegen woordigd. Ook woonden vele leden van het corps diplomatique de zit ting bij, o. a. de Russische en En- gelsche gezanten, baron Mohren- heim en lord Lytton. Aan onstuimigs tooneelen heeft het onder het voorlezen der Memorie van toelichting niet ontbroken. En toen men tot de beraadslaging over de urgentverklaring van Boulanger's voorstel was overgegaaD, ontbrak het evenmin aan rumoer, opschud ding en wat dies meer zij. Onder anderen zij gezegd, dat Paul de Cassagnac tot Félix Pyat, die op het gevaar van het Boulangisme en van de rechterzijds had gewezen, zeide: Gij behoort hier Diet op de tribune te zijn; uwe plaats isin het bagno. op uw eigen houtje. Gij zijt niet ervaren m het vak en zult zeker veel tijd verliezen, om nog niet eens te spreken van de mogelijkheid, dat gij zult afgaan op valsche geruchten en zoodoende misschien het spoor geheel bijster worden. Mij dunkt, dat gij dat reeds had kunnen bedenken, toen gij met mij zijt overeengekomen, de zaak te zamen te be handelen Zijt gij er dus bepaald op gesteld om dat spoor alleen te volgen De zaak is zoo gelegen antwoordde ik Clavering is voor zoo ver ik weet iemand, die overal te goeder naam en faam bekend staat. Ik weet niet eens de reden waarom gij mij gebruikt om het een en ander omtrent zijn persoon te weten te komen. Slechts dit weet ik, dat terwijl ik bezig was aan uw verzoek te voldoen, ik zekere feiten ben te weten gekomen die mij de moeite van een nader onderzoek overwaardig schijnen. Welnu, zeide hij, gij zult er zelf het best over kun nen oordeelen. Bedenk echter, dat de tijd voortgaat. Het is zeer wenschelijk dat er spoedig het een of ander gedaan wordede publieke meening begint zich reeds tegen ons te keeren. Ik weet dit, en juist daarom ben ik bij u gekomen, ten einde u te verzoeken om mij in zoo ver uwe hulp te ver- leenen, als mij op deze hoogte van het onderzoek dienstig zal kunnen zijn. Ik moet toch aannemen, dat gij bekend zijt met zekere feiten betreffende dezen man, die mij wensche lijk zijn te weten, of wel uw gedrag jegens hem is geheel zonder grond. Daarom vraag ik u nu ronduitwilt gij mij die feiten mededeelen; wilt gij mij zeggen, wat gij van Cla vering weet, zonder al dadelijk een zelfde blijk van vertrou wen te verwachten van mijne zijde? Gij vraagt daar al zeer veel van een beëedigd be ambte der geheime politie. Dat weet ik, en onder andere omstandigheden zou ik laug geaarzeld hebben alvorens u dat voorstel te doen maar zoo als de zaken nu staan, zie ik geen kans om met hoop op slagen verder te gaan, zonder dat gij bewilligt in hetgeen ik u vroeg; in ieder geval.... Wacht een oogenblik. Is Clavering niet de minnaar van de jonge dame Hoewel ik er prijs op stelde de geheime oorzaak van mijn belangstelling in den vreemdeling te verbergen, kon ik bij deze onverwachte vraag toch niet verhinderen, dat het bloed mij naar het aangezicht steeg. Dat had ik ten minste gedacht, vervolgde hij. Daar hij noch een bloedverwant, noch een intieme kennis is, hield ik het voor vas*, dat hij tot de familie in een dergelijke verhouding moest staan. Ik zie nog niet in, waarom men juist tot deze slotsom zou moeten komen, zeide ik, met het voornemen om precies te weten te komen, hoeveel hij van hem wist. Clavering is een vreemdeling hier in de stad en hij is hier nog slechts kort in 't land; hoe zou hij den tijd gehad hebben om zich een verhouding te scheppen als waarvan gij spreekt? Dit is niet de eerste keer dat Clavering in New-York is. Ik weet zeker, dat hij hier een jaar te voren ook was. Weet gij dat! Ja. Wat weet ge dan nog meer? Zou ik misschien in den blinde zoeken naar dingen, waarvan gij reeds volkomen ze kerheid hebt? Ik bid u, aan mijn dringend verzoek gehoor te geven, mijnheer Gryce, en mij in eens te zeggen, wat ik wensch te weten. Gij zult daarvan geen berouw hebben. Ik heb geen eigenzuchtige plannen in deze zaak. Wanneer ik slaag, zult gij er aile eer van hebben, en wanneer ik mocht falen, zal al de schande daarvan alleen door mij ge dragen worden. (Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1888 | | pagina 2